Zondag 23 Augusti 1896. 3 centiemen per nummer. 30sle Jaar. 3113. VERDENKING. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Klimmende belasting. Snipperingskes. Altijd leugens EERLIJKHEID en DEFTIGHEID. DE DENDEFBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 22 Augusti 1896. M. Petrus met zijn gewoon doorzicht schrijft in zijn Land het volgende. De pensioenen aan den ouden man zullen veel kosten maar de klimmende belas- ting is daar, de belasting op den over- vloed zonder welke er geen krachtige n wetten kunnen komen tot hulp en ont- lasting vau den minderen man. Dat is wederom waarheid en leugen dooreengemengeld. Verscheidene wetsontwerpen over de pensioenen aan den ouden man zijn reeds neêrgelegd, onder andere een van M. De Malander. Deze heer heeft te zelfdertijd de mid delen aangeduid waarmede He nieuwe onkosten zouden kunnen gedekt worden. Van de klimmende belasting heeft hij 'niet gesproken. Deze twee vragen, die M. Petrus zoo fel aaneenander slingert, zijn dus afscbeidbaar. Dit verwisselen is het stokpaardje der christene volkspartij daarom, voorde eer van het stuk moet de klimmende be lasting doorgevoerd worden 1 Wij laten zulke schoone gevoelens aan M. Petrus. Nochtans eene kinderachtige dwaasheid is het te beweeren dat zonder de klimmende belasting krachtige wetten ten voordeele van den minderen man onmogelijk zijn M. Petrus bevestigt maat bewijst niet. De klimmende belasting is eene vrije vraag eenieder denkt daarover lijk het hem lust,maar datmen zich niet inbeelde, lijk M. Petrus het doet, dat het zoo ge makkelijk is ze op te lossen want alsdan loopt men vele ontgoochelingen na. Hare toepassing zou vele noodlottige gevolgen na zich slepen. Het ware eene bestendige jacht ingericht naar de ge heimen der familiën Om zijn inkomen te verduiken tot welke middelen zou men zijne toevlucht niet nemen Dit zou de menschen aansporen tot bedrog en allerlei slechte driften. Schoone uitslag I En hare uitwerksels Een felle demo- kraat op een anderen leest geschoeid dan priester Daens, een geleerde van Luik heeft er van gezegd Op kleine schaal is zij eene teleurstelling,tot het uiterste gedreven is het de diefstal Het woord diefstal is dus van Dender- bode niet. Verscheidene socialisten gazetten heb ben op alle tonen de klimmende belasting gevraagd om die wet later te doen dienen tot middel om de samentrekking der goe deren en voorbrengstmiddelen in de han den vjin den Staat te bewerkstelligen. Dat is het gevaar. Ten anderen die wet zou niet beant woorden aan de vereischte der rechtveer- digheid. De gezonde rede zegt ons dat iedere Belg in evenredigheid der beschermirg die hij van staatswege geniet moet tus- schenkomen in het onderhoud van de staatsmacht. Dit grondbeginsel bevat in zich de evenredige belasting, en niet de klim mende. De eenige reden die men ten voordeele der klimmende doet gelden is deze De arme betaalt van zijnen nooddruft, de rijke van zijnen overvloed, er bestaat dus geene gelijkheid 1.... O I wat valt daarover niet te zeggen Gevaarlijk grondbeginsel, die de Staat wikker en weger maakt van nooddruft en overvloed. Dat men toch eens ophoude den Staat niet te mengen daar waar hij niet te zien heeft. Om al die reden zeggen wij, geene klimmende belasting maar ontlasting van de kleinen lijk zij aangekondigd is door onzen eersten minister de Smet de Nayer. Met hoop zien wij zijn volksstreven te gemoet. Bij hem is ware volksliefde hoe- jenaamd niet beneveld met lage persoon lijke belangen. 't Land schrijft - Hoe zijn de tijden veranderd 1 In 't begin telde Denderbode hier niet meer dan negen deniokraten. En nu 1 Een feit staat vast als een paal boven water De christene volkspartij bestaat en leeft zij heeft eene machtige 1 volksbetveging in 't leven geroepen 1 - Mijnheer Petrus heeft toch gelachen als hij dat schreef Hij heet eene machtige volksbeweging de 380 stemmekens in 't kanton Geeraerds- bergen behaald Dat is daar hunne wezenlijke macht, want de liberalen en socialisten waren met een lijst opgekomen. Denkt hij misschien dat de socialisten en de liberalen ook reeds christene demo- kraten geworden zijn 't Zijn mij de felle Mijnheer Petrus, Proficiat Ze zijn voor u. Voor de herziening behaalden de libe ralen hier te Aalst door de 6 duizend stemmen 1 Dat maakt in 't tegenwoordig kiesstelsel zoo iets van negentien duizend stemmen Trekt die nu af van 't getal stemmen bekomen door M. Plancquaert, want die stemmen alleen verbeelden de sterkte der donchisten en gij bekomt zoo iets van drij duizend stemmen 1 Waarlijk M. Petrus, gij zijt gemakke lijk om tevreden te stellen. Gij hebt 3000 stemmen van zuivere partijgangers in een arrondissement dat 60,000 stemmen telt. Dat hoopje maakt zekerlijk veel lawijd, getier en geraas In dien zin is die bewe ging machtig maar in getalsterkte, brave Petrus toch, hoe durft ge dat schrijven M. Petrus ligt met eene nachtmerrie op de maag de kiezing van Turnhout. EENE VREESEXJJKE 33"® VERVOLG. Dat alleen is bet niet, sprak Valentine hoofd schuddend. Sta op Koenraad, ga hier op den stoel zitten, Agnes, zet u hier op de sofa néér en laat mij aan uwe voeten zitten, zooals eene boctvcerdige past. Ih angstige spanning voldeden beiden aan haar verlangen. Valentine zweeg eenige oogenblikken, zij baalde diep adem, als wilde zij kracht verzamelen voor de zware taak, die zij wilde vervullen, en begon toen met neérgeslagen oogen Toen Bauerlicb gisteren verklaarde dat ik te gelijk met het ontvangstbewijs van den juwelier een flescbje met atropine in handen kreeg. Dat was eene ellendige leugen, waarvoor ik bem geerne geworgd zou hebben, viel Koenraad in of schoon Agnes hem met een gebaar tot zwijgen ver maande. iii) loog, maar toch klonken mij zijne woorden als eene vreeselijke aanklacht in de ooren want als ik op dal oogenblik zoo'n Ocschje in banden bad ge kregen, wie weet, of ik hel niet gedaan had wat hij zegde. Valentine riepen beiden te gelijk vol medelij den, zacht verwijtend uit. Ge wilt me niet gelooven, ge houdt die aanklacht voor overdreven, ge kunt van mij zoo iets afschuwe lijks niet gelooven. Ge hebt gelijk. Zoo hebt ge mjj nooit gezien, als ik toen was. Ik was woedend, ik dorstte naar wraak, voor wat mijne vroegere mees teres mij had aangedaan. Ik dacht er op dat oogen blik niet aan, dat zij uwe moeder was, Koenraad Zij sloeg even de oogen naar hem op. Hij wilde spreken, doch zij wenkte met de band. Laat mij voortguan, zegde ze met matte stem. Ik was zoo God-vergeten, dat ik op het punt stond haar den dronk te weigeren, waar zij om vroeg, en toen ik dien toch gaf, vloog mij de gedachte door hel hoofd ik wou, dat het in vergif veranderde. Onwillekeurig liet Agnes eenen kreet hooren. Koenraad kromp ontsteld ineen. Zonder mijn toedoen is die wensch vervuld, en olschoon ik dadelijk berouw had over dien wensch, heb ik hem toch gehad en voor dezen misslag moet ik mijn leven lang boeten I Daar hebt ge reeds voor geboet 1 riep Agnes. Neen, neen daardoor word ik voor altijd 1 Koenraad gescheiden hij zal en moet mij van zich stooten. Oh, vloek mij niet, vergiffenis, vergiffenis Daar lag zij geknield voor hem, de handen smeekend naar hem opgeheven. Koenraad Rechling weifelde slechts een oogenblik, toen sloot hij haar in zijne armen, richtte haar op, legde haar hoold ondanks hare tegenkanting aan zijne borst en (luisterde .- Uier aan mijne borst is plaats, geliefde Valentine, niet aan mijne voeten. Als wij gestraft moeten worden voor elke gedachte, die ons in een oogenblik van drift door het hoofd vliegt, wie zou dan ongestraft moeten blijven t Maar wanneer zou'n booze gedachte eene daad wordt T vroeg zij, terwijl zij er van trachtte los te komen. Hij droomt luid op Er is spraak dat eeu socialist van Antwerpen als kandidaat zou optreden... Ge ziet hier weerom de krankheid van het stelsel der afgeveerdigden. Knoop dat nu aan een I Het stelsel der afgeveerdigden is slecht omdat er te Turnhout een socialist opkomt Dat is bewijzen kunnen I De droom gaat voortWij vernemen dat er aan M. Lebon (een advocaat van Antwerpen, van Sottegem geboortig gevraagd is als kandidaat te willen op-) treden. Ware er geen christene demo- k raat geweest er zat een Antwerpschc socialist gereed. - Besluit daaruit, lezers Ware te Turn hout M. Lebon niet opgekomen de socia listen zouden zich voorgesteld hebben, nu trekken zij zich voor den christenen demokraat terug, uit schrik door dezen op onmenschelijke manier geklopt te worden 1 Dat ligt in de woorden van M. Petrus besloten. Wat ellendig gezwets 1 Nu volgens Vooruit van 18 Oogst, 1® bladz. 4' kolom, zal gezel C. Goetschalk te Turnhout als kandidaat optreden Moest echter waar zijn wat het Vlaam- sche Vólkvan zelfden date, 1' bladz. 5° kolom, meldt, dan zou de socialistischo kandidaat geen 100 handteekens gevon den hebben om zich officieel aan te bieden dan zal M. Petrus jubelen en uitroepen Zie, dat heeft de christene demokratie gedaan Op welke wijze zal hij ons niet zeggen, en om rede 1 In de toekomst, gaat M. Petrus voort, zal het altijd zoo zijn, christen demokraat of socialist. Maar, M. Petrus, hoe verklaart gij dan de woorden van de socialistische kop stukken Ansecle en Yan de Velde Hoe komt het dat in de kiezing alhier al de socialisten voor priester Daens hebben gestemd als de christene demo kratie de dood van het socialism is Hebben zij dan huD eigen den kop ver pletterd Alia, alia 1 Klokke Roeland is weer aan 't razen over de regeling der pachten. Hare toon is dezelfde gebleven haar ophitsersdoel komt op iedere lijn door. Rechtzinnig is zij niet wanneer zij de landbouwkwestie behandelt, zij kan het ook niet. zijn. De Klokke is niet rechtzinnig, zij wilt eene eenzijdige en halve oplossing eener zeer ingewikkelde kwestie. Niets, zegt zij hinnikend, kan den landbouwers redden dan de regeling der pachten door de boerenbonden de andere middelen ziju lapmiddelen Dat is grootelijks valsch. Yele dingen kunnen bijdragen om den boerenstand op te helpen en daaronder mag men voor zeker de inkomrechten rekenen. Hoe meer het land opbrengt, hoe beter voor den boer. Dat is een. Om de pachten te doen regelen door boerenbonden moeten deze bestaan. KI. R. moet deze dus betrachten. Waarom valt de Klokke alsdan die bon den aan Dat is twee. Ten anderen de Klokke kan niet recht zinnig ziju. Zij staat tu.sschen twee vuren. Zij wil onder één vaandel werklieden en boeren stellen en tot beide do ophitsers- taal voeren. Spreekt zij, b. v. ten voor deele der inkomrechten, dan keeren de werklieden haar den rug. Zij moet dus bare toevlucht tot een list nemen en de boeren iets opdraaien vandaar haar versleten deuntje de inkomrechten ziin lapmiddels alleen de regeling der pach ten kan de boeren uit hunnen benarden toestand ophelpen. Wij ook zijn van gedacht dat in zekere gevallen de pachten te hoog staan daar over en over dezes oorzaken later. Kerel. Dan is dat een noodolttig toevalviel Lageman in, die zacht was binnengetreden en achter de por- tière had staan luisteren. Hij trad nader en vervolgde Een advocaat heeft, evenals een dokter en een geestelijke, dikwijls genegenheid een diepen blik in het menscheiyk hart te slaan, en daarom kan ik u verzekeren, Valentine, dat er slechts weinig men schen zijn; die in gedachte nooit gezondigd hebben. Gedachten zijn als gasten, genoodigde en ongenoo- digde, welkome en onwelkome. Het is de vraag slechts of men eene booze gedachte bestrijdt of dat men er meê instemt. Bestreden heb ik die gedachte niet, antwoordde Valentine, wie het intusschen gelukt nas zich van Koenraad los te maken; eindelijk droppelden lang zaam de tranen uit hare brandende oogen. Maar er meê ingestemd hebt ge toch ook niet, xcgde Lageman. Zooeven hebt gij gezegd, dat gij da delijk berouw had over die booze gedachte. En al was dal niet zoo geweest, dan hebt gij daarvoor reeds genoeg geboet met alles wat gij gele- déh hebt, zegde Koenraad en greep weer naar hare hand. Valentine wilt gy en kunt gy aan u zeiven eene straf opleggen, die m(j ook treft en mijn gansch leven verwoest Ben ik u dan niets meer. Oh, Kocuraad, Koenraad, hoe kunt ge dat vra gen t kreet zij en strekte onwillekeurig de armen naai hem nit. Doch toen hy haar aan zyn hart wilde druk ken, week zü terug Het mag niet zyn Naar goddelijke en menschelyke wetten mag het wel zijusprak Lageman, doch nu mengde Agn. zich weer in het gesprek. Dring niet aan, zegde zij, tusscbeu Valentine en De liberalen, radicalen en socialisten liegen er voortdurend maar op aan. De Reforme van 27 Juni beweerde dat M. de minister van geldwezen den alcool hooger had belast omdat bij geld noodig had voor de clericale scholen en voor den Congo. Welnu den 8 Mei had hij openlijk de verklaring afgelegd dat er voor Congoland hoegenaamd geen geld meer noodig was, dat er niets meer sou gevraagd worden. Den 27 Juni zette de Ré forme stout vooruit dat de alcool-belasting op den werkman zou vallen, en dat hij geene vergoeding daarvoor bekomen zou. En den 24 Juni, dus drie dagen te vo ren, beloofde M. de minister afschaffing van de belasting op den koffie, verminde ring der persoonlijke belasting op de deu ren en vensters hij beloofde het werk manspensioen. Den 27 J uni schreef de Reforme dat de minister de gezonde dranken niet ont lastte, cn drie dagen te voren had M. de minister aangekondigd, dat die afschaf fing voorop in het program stond. Citoyen Feron stookt in de Meeting van - Juni de herbergiers op. Het ministerie moet geld hebben, zegde hij. Hij ont neemt het altijd aan het volk. Wat zal hij doen met wat er overschiet Hij zal dat gebruiken om zijne verkwistingen te verbergen En wat zegde M. de minister twee da gen te voren Wij willen den Werkman OPBEU REN. Daar zijn millioenen noodig om het beroepsonderwijs in te richten. Onze opofferingen zullen sullen ELK JAAR AL GROOTER WORDEN, 't Is mijn verlangen dat zij zoo groot zijn als moge lijk is. Dezelfde citoyen Feron zegde in die meeting dat M. de minister van geld wezen verklaarde dat bet bier maar 2 centiemen accijns per liter betaalde. En twee dagen te voren had M. de minister gezegd Ik moet doen opmerken dat het bier slechts belast is met 1 centiem en 4jl0 per liter. Lezen die eerlijke liberalen, radicalen en socialisten dan niet Neen, ze willen niet lezen Ze willen de waarheid niet kennen en liegen er maar stout op aan I Een kaakslag. Gezel Van do Velde, een der rijkste leiders van de roode bende, heeft geweigerd zich aan 't boofd te stellen der werkstaking van de schrijnwerkers te Brussel. Ik ben niet geroepen, schrijft hij, om de gevolgen eencr langdurige werksta- n king te dragen, il: kan cr dus geen ver- antwoordelijkhcid van op mij laden. Gezel Van de Velde dient aldus eenen klinkenden kaakslag toe aan de socialis tische belhamels die de werkstakingen uitlokken alleenlijk tot hun voordeel, profijt en persoonlijke verheffing en dit wel wetende dat soms duizenden huisge zinnen er door in de zwaarste ellende worden gedompeld Maar wat raakt het die opruiers, die ophitsers tot werkstaking, dat duizenden werklieden, hunne vrouwen en kinderen gebrek lijden, dat zij soms de slachtoffers zijn van de beteugelingen der openbare macht? Ja, wat raakt hun dat Zij houden zich immers op 't oogenblik desgevaars ergens schuil, en hebben voor 't overige niets te kort, ze smullen lekker, en zelfs de flesch wijn ontbreekt er niet.... Wie kan dat betwisten Wie ziet men aan 't hoofd der werkstakingen hier tc lande en in den vreemde Zijn het werklie den Neen, 't zijn geen werklieden, 't zijn mannen gelijk Anscele, Beerblock, Demblon, Smeets enz, enz., die bij de werkstaking niets te verliezen hebben, die de werklieden uitbuiten tot hun profijt en hunne persoonlijke verheffing.... Wat bloedige kaakslag heeft Van de Velde daar gegeven aan die socialistische belhamels die de armoede der arbeiders uitbuiten Koenraad tredende, behandel haar als een zieke, die «eer aan de vrije lucht en aan zonneschijn moet ge woon worden. Hoor eens wat ik bedacht hebmorgen laat ik de koffers inpakken en ga met Valentine naar het Zuiden. Een uitroep der beide heeren bewees, dat dit plan ben niet zeer gelegen kwam. Gy heeren der schepping zijt toch aïlen groote egoisten, vervolgde zy schertsend, maar ik kan er niets aan veranderen, wij moeten een paar maanden op reis. Koenraad gaat dien tyd naar Zcckta om dak pannen en «teenen te bakken en gy, vriend Ja, wat wordt mjj opgelegd vroeg Lageman half schertsend, half treurig. Gij troost u met bet bewustzijn, dat men een goed werk nooit ten halve mag doen om het goede werk te voltooien, staat ge mij een tijdje af. Verder vindt ge troost in de vele brieven, die ik u zal zenden en in het vooruitzicht op de vaeantie der rechtbanken. Dan moogt ge my aan de oevers van bet Vierwaldstadler of Tbuner meer komen opzoeken. Mag ik dan meékomen vroeg Koenraad. Daar zullen wy eens over denken, niet waar Valentine. Deze zonk in Mcv. von Beeren's armen en zegde snikkend Oh Agnes, het is te veel. het is te veelWilt ge dat ook nog doen, na alles wat ge reeds voo gedaan bebt? Wilt ge nu reeds scheiden van uw pas verworven geluk Ja, om nog gelukkiger terug te keeren, ant woordde Mev. von Becreu en sloot baar den mond met eenen kus Vóór de kiezingen gezworen ka meraden, na de kiezingen gezworen vijanden. Ziehier hoe Vooruit het fiortret schildert ran alle slach ran iberalen «De volgelingen der blauwe vlag, waarop Gambetta schreef- Het clericalism, ziedaar de vijand de zoogezegde zonen der oude geuzen, die brullen Van 't ongediert der papen, verlost ons vaderland gelooven niet meer aan het ideaal der vrijdenkers,omdat zij nooit een ander geloof hadden... dan het geloof in het goudstuk Hun ideaal is cn blijft do opvulling van hun geldkoffer. de ver meerdering van hunne schatten ten koste van de kracht, het zweet en de vrijheid hunner loonslaven. En nu dat zij verpletterd worden tus- schcn hot reuzig socialism en de nog machtige partij van Rome; nu dat zij den dag zien uaderen waarop alle kapitalisten partijen, ook do klerikale, zullen verplet terd worden door het regoerend proleta riaat, uu redden zij nog wat kortstondig te redden is het kapitalisme. Meincedig verlaten zij de blauwe vlag en zoeken eene schuilplaats bij den ge zworen vijand van gisteren. Ik heb het zoo besloteB en daar blyft het by voegde zy er schertsend by. XX VI Er was een jaar vcrloopen weer was het Mei. In Rechling's tuin geurde de vlier en bloeiden de voor jaarsbloemen, de fruitboomen spreidden hunne sneeuwwitte bloesems over de aard*. Zwaluwen taars waren teruggekeerd, evenals de werklie uil Sileziê en uit de Lippe- vorstendommen. Als een nooit falend teeken van bestendig goed weêr stegen de rookwolken der steenovens loodrecht naar bovenmaar in de kleeigroeven en in de werk plaatsen der fabriek heerschtc eene stilte als 's Zon dags, hoewel het een werkdag was. Niemand werkte geen kar, die steenen wegvoerde naar de schepen, die in het kanaal op lading lagen te wachten. En die schepen waren met vlaggen versierd, evenals het heerenhuis, dat bovendien in een feestkleed van bloe men en planten was gedost, zoo schoon als de tuin man slechts bijeen had kunnen krijgen. De opzichter en de meesterknechts hadden hunne werklieden in zondagskleeren wel reeds tieumaal beduid waar ze staan moesten, hoe zij met hun muts moesten zwaaien en wanneer ze hoera I moesten roepen. Al was de vreugde en deelneming algemeen by die lieden, het was toch wenschelyk dat zij op ordelyke en indrukwekkende wyze hunne gevoelens toonden by bet groote feest. Dat groote feest gold den intocht van Koenraad Rechling en zijne vrouw. Niet voor slechts weinige maanden, doch voor goed kwamen zjj zich in het hee renbuis te Zeckta vestigen. Met de nieuwe meubelen, Wilt ge de volksfoppers aauhooreu z'hebbeu al de eerlijkheid en deftigheid der wereld in pacht. Maar als men gansch land door de handelwijze nagaat van het dozijn chris tene gelukzoekers, best-atigt men dat die kerels zelfs niet weten wat,op politiek febied, eerlijkheid en deftigheid betce- enen. Eenige nieuwe staaltjes daarvan Te Turnhout bevecht de christeno democraat, advocaat Lebon van Antwer pen, de verkiezing van graaf de Merode omdat hij soldaat gezind is. En te Antwerpen, stelde onlangs die zelfde advocaat Lebon zijn candidatuur tegen die van M. Coremans, den hoofd man der antimilitaristen, den oudsten en hardnekkigsten voorstaander van het vrij willigersleger. Knoopt dat aan een 1 Te Turnhout bestrijdt de christeno volksfopperij de verkiezing van graaf de Merode omdat hij voorstaander is van Congo. En de christene volksfoppers ver heffen tot in hunnen derden groenen he mel, M. Beernaert, de ultra-militarist, die de Grondwet deed wijzigen opdat België den Congo zou kunnen overnemen, die, om zoo te zeggen, de vader, de uit vinder is van den Congo. Knoopt dat aan een En dat die volksfoppende kerels niet weten wat politieke deftigheid is, dat be wijst eens te meer de snul die wekelijks t Land van Aelst volzeevert. Durft die gast dan niet met verout- weerdiging uitroepen te gelegenheid der kiezing te Turnhout Men gaat eene candidatuur aanbieden (aan graaf de Merode) zonder eerst 't volk to raadplegen Zeg eens, rechtzinnige Pie, hebt gij ook 't volk geraadpleegd als go, in 18'J4, de candidatuur hebt voorgesteld van uwen beminnelijkea en alom beminden broeder en zijne vieze medecaudidaten En onlangs voor de provinciale kiezing hebt ge ook 't volk geraadpleegd om uwe candidatuur en deze der 5 audere lief hebbers voor te stellen Hebt ge reeds vergeten, Snullobol, dat 0 's morgeus van zaterdag II juli 11., laatstcu dag geldig voor 't aaugeven der candidateu, door eeu vliegende bladje hebt aangekondigd dat ge nog maar 5 kaudidaten had kuuuen bijeentrommelen, en dat ge nog naar 't 6® stopgat op zoek waart En als ge dat alles niet hebt vergeten, dau bedriegt of fopt gij moedwillig de sukkelaars die uw zeeverblad lezen, door hun te doen geloovcu dat uwe deftige kliek hare caudidaten door 't volk doet aanwijzen.... Alles in eerlijkheid cn deftigheid die het reeds aanwezige ameublement moesten aan vullen, waren ook Louise. Minna en Hendrik, de vroegere bedienden van Mevr. Rechling naar Zeckta gekomen om hunne dienstbetrekking by bet jonge paar te aanvaarden Met hoogroode wangen stond Louise in de keuken en maakte voorde jong gehuw den bet eerste maal gereed, dat zy in hun eigeu huis zouden gebruiken. Minna liep aanhoudend in de ka mers rond om te zien of nergens iels vergeten was en Hendrik was bij den koetsier op den bok geklommen om zyn jongen meesteren meesteres aan de spoor- wegslatie te gaan afhalen. Koenraad zou heden zyne Valentine in hunne wo ning binnenvoeren. Agnes bad baar reisplan ten uit voer gelegd. Reeds den volgenden dag waren de dames afgereisd, zoodat Valentine eerst veel later vernam op welke wyze Adolf Bauerlicb zich aan den kanischea rechter had onttrokken. Ook vernam zy eerst later, dat Rechling voor tante Constance had gezorgd, door haar in een gesticht voor oude dames eene plaats te koopen doch het oude mensch bad daar niet lang genot van. De spanning en de aandoeningen der laatste maanden hadden haar staande gehouden toen zy tot vrede en kalmte terugkeerde, bezweek zij. Mea vond haar op zekeren dag dood in baren leunstoel zitten. Mevrouw von Deeren voerde hire beschermelinge eerst naar bel Lago Maggoire en het meer van Como, en toen het verblijf door de toenemende warmte daar minder axngenaam werd, trokken de dames naar de bergen van Zwitserland. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1