Donderdag 27 Augusti 1896. 3 centiemen per nummer. 50sle Jaar. 5114. De aleool. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Militaire kwestie. Het masker afgerukt. Vlamingen Een en ander. DE DENDERBODE. l)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 26 Aususti 1896. De liberale drukpers werpt op 't oogen- blik weêr eens de militaire kwestie op en dit met het onbetwistbaar doel oneenig- heid onder de katholieken te stoken. Gebruik makende van een nieuwsje door den eenen of anderen prater in de wereld gezonden, beweren zij met veel beslag dat de militaire hervormingen terug aan de dagorde gebracht zijn en dat, onmiddelijk na de opening van den aanst. zittijd,het ontwerp van generaal Brassine aan de Volkskamer zal meêgedeeld wor den. En natuurlijk zal hieruit eene groote bespreking ontstaan die als de voornaam ste gebeurtenis van den zittijd zal mogen aanschouwd worden, enz. enz. -Indien er ooit oene kwakkel werd opge laten. dan is het wel deos gepraat. Buiten de gapers is er ook niemand die het als ernstig aanneemt. Men moet met weinig doorzicht begaafd zijn om niet ter oogen uit te zien dat deze kwakkel door de doctrinairen werd opge laten en dat zij het deden met het doel van de militaristen moed in te boezemen en de katholieken te verdeelen. Maar 't zal te vergeefs zijn de plichten en de bezorgdheid onzer katholieke minis ters liggen niet opgesloten in de militaire kwestie, neen, 't zijn de wetten ten voor- deele van den werkmansstand die aan 't ministerieel orde van den dag staan. Wat meer is de militaire kwestie is verre van tot die rijpheid gekomen te ziju, welke hare oplossing kan toelaten. Reeds vóór de laatste wetgevende kie zingen heeft onze achtbare vertegenwoor diger, M. Woeste, herhaaldelijk gezegd dat er in de toenmalige Volkskamer geene meerderheid kon gevonden worden ten voordeele van den persoonlijken dienst plicht. Die toestand door M. Woeste aange wezen is heden nog versterkt, want de Kamer uit de laatste kamerkiezingen ge sproten is nog antimilitarister dan hare voorgangster. Z. M. de Koning en zijne ministers zijn hiervan overtuigd. Wie kan er een oogenblik aan twijfelen dat moest de tegenwoordige Volkskamer eene eindbeslissing nemen over de mili taire hervormingen niet de persoonlijke dienstplicht maar wel het vrijwilligers- schap de overhand zou behalen. Geen wonder ook, want in overgroote meerder heid hebben de kiezers zich overal gun stig verklaard aan het niemand ge dwongen soldaat. Nu, in deze omstandigheden zou het dan zijn dat onze katholieke ministers de militaire kwestie zouden opwerpenmaar zoo dwaas ziin ze niet van 't spel der libe ralen te spelen HET In den tijd gaven de liberalen zich uit als de voorstaanders der vrijheid, de verdedigers der Grondwet, als niet vijan dig aan den godsdienst en de schijnhei ligsten onder hen spraken zelfs van hun nen eerbied voor den godsdienst hunner voorvaders. Van 1879 tot 1884, gedurende den schoolstrijd, kwam de liberale aap voor goed uit de mouw en de liberale dwinge landij heerschte over gansch België. Maar na den loop van 5 jaren, gingen de oogen der kiezers open: de liberale partij wierd schaudelijk van 's lands bestier weggejaagd en sedert de herziening der Grondwet is zij letterlijk uiteengeslagen. Hier en daar nochtans blijft tie ver blinding der kiezers voortduren, alhoe wel de liberalen hun masker zichtbaar en tastbaar hebben afgerukt. De valsche vrienden van Godsdienst, Grondwet en Vrijheid spannen nu open lijk aan met de socialisten, die noch God noch meester erkennen, met de Grond wet en de grondwettelijke vrijheden spot ten en noch familie noch persoonlijke eigendom aannemen of eerbiedigen. Door hunne verbroedering met de so cialisten hebben de liberalen hunne vroe gere schijnheiligheid nog meer aan den dag gebracht en zonneklaar voor iedereen bewezen, en aan eenen liberaal, die van daag zou durven zeggen, dat hij den Godsdienst niet haat, de Vrijheid bemint en de Grondwet getrouw is, mag men hem gerust antwoorden gij zegt de waarheid niet, en een kiezer die voor de liberale- socialisten stemt, pleegt verraad jegens Godsdienst en Vaderland. Het masker is afgerukt en wee dengene, die zijne oogen vrijwillig vopr de waarheid sluit Bijna geene misdaad wordt bedreven of men verneemt door de nieuwsbladen dat het misbruik der sterke dranken er eene rol in gespeeld heeft. Wat al menigvuldige ziekten uit dit misbruik voortkomen is van elkeudeen gekend. Een Franschman heeft die ge volgen in de stad Parijs nagegaan, en hij is tot de volgende besluiten gekomen. Ieder der dertien hospitalen van Parijs krijgt gemiddeld, in eene maand, 62 man nen en vrouwen die stervensziek zijn, ten fsvolge van het misbruik der sterke dran- en. Dat maakt 10,000 man op een jaar. Die zieken verdienen natuurlijk niets integendeel zij kosten aan de stad Parijs 900,000 fr. 's jaars. En zeggen dat liberalen en socialisten met handen en voeten ons ministerie hebben bestrcdon, toon do wet op do sterke dranken in de Kamers besproken wierd. wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 9e vervolg. Toch besloot ik bij mijn eerste besluit te blijven, in allen gevalle voor het tegenwoordige. Wat bedoelde Cadman er meé, dat hij sprak over het innemen van water op de Salvages Wij konden tocb nog geen gebrek aan versch water hebben Hadden de beide schurken plannen beraamd gedu rende den tijd dat zy alleen waren, om de brik dan toch op de Salvages schipbreuk te doen lijden daar zjj hun misdadig plan maarzoo spoedig mogelijk wilden volbrengen, nu zij misschien vreesden, dat ik lucht van bunne plannen gekregen had Eindelijk besloot ik den timmerman mee te deelen wat ik gehoord had en ook bet scheepsvolk in het geheim in te wijden, maar wankelde toch wéér in mijn besluit. Welk bewijs had ik t De twee kerels zouden zich woedend houden, uit de hoogte spreken een voorkomen van onschuld aannemen, zweren dat ik een leugenaar was, het scheepsvolk met herhaalde verzekeringen geruststellen, mij onmiddelijk opsluiten terwijl zjj de brik lieten stranden, zoodal het einde zou wezen dat ik verdronk. De avond ging voorbij. Fletcher ging omtrent negen ure eenige keeren het dek op en neer. Hij sprak over Bristol, deed mij vragen omtrent mijn vader, mjjne ervaringen als zeeman en zoo voort. Met onduidelijk gaf hij mij te kennen, dat bij gene genheid voor mij had opgevat en dat het misschien eerlang in zijne macht zou staan my het bevel over een schip op te dragen. Ilij ging met Cadman naar beneden en zij zaten een geruimen tijd met elkaar te spreken. Somtijds bleef ik staan en sloeg op hen een blik, zooals zij daar onder het geopende vallicht zaten. Een kosteljjk tweetal, dacht ik dan. Het was warm en de zweetdroppels stonden op het voorhoofd van Fletcher. O, schurk, dacht ik dan weer. De andere onverlaat zat met de hand onder het hoofd naar het dambord te zien. Zijne rechterhand greep somtijds naar een glas sterken drank. Somtijds klapten zij met elkaar en dan barstte een van beiden wel eens in een hartelijk gelach uit. Na hen eene poos ongemerkt gadegeslagen te hebben, zegde ik bij mjj zeiven Zjj hebben er geen vermoeden op, dat ik hen belui sterd heb, al is Fletcher dan ook doodsbleek geworden toen hij mij op dat oogenblik tegenkwum. De wind wakkerde langzamerhand aan, en voordat ik mijn wachtpost verliet, had ik een paar zeilen gestreken, het aan den timmerman overlatende, welke zeilen hij gedurende de eerstvolgende vier uren zou hjjschen. Wij waren omstreeks dien tijd honderd twintig mijlen noordelijk van Madera en bielden zulk een koers dat wij dit eiland wel spoedig uit het oog zouden verliezen. Als Cadman de Salvages wilde aandoen dan stevenden wij regelrecht op deze eilanden af. Ik had ze bij een zekere gelegenheid eens op een verren afstand zien liggen. Ik had er nooit van gehoord, dat een schip daar water innam en wist ook niet, dat er versch water tc vinden was. Wat voerde Cadman in De mannen die altijd zeggen dat de werkman moet geholpen worden in zijnen stoffelijken en zedelijken toestanddat het volk moet onderwezen worden; dat het alleszins niet en mag bedrogen zijn of gevleid; die zelfde mannen hadden wel gewild dat de werkman van langsom ge makkelijker den ondergang in het genc- verglas vond, dat de werkman de wet der katholieken als eene dwangwet aanzag. Daarin ziet men huDne rechtzinnigheid duidelijk voor den dag komen daarin ziet men dat het eenig doel der tegenstre vers is do katholieken van kant helpen al moest de arme werkman er mede zijn ongeluk voelen vermeerderen. De Vlaanische Katholieke Landsbond heeft beslist den grooten Vlaamschen Zitdag te houden op deu tweeden Zondag van toekomende 'maand, zijnde 13 Sep tember, in de ruimo lokalen van den Katholieken Werkmanskring,te Mechelen M. E. Corehans, volksvertegenwoor diger voor Antwerpen, zal den zitdag voorzitten. M. P. Rtckmans, provincie raadsheer en M. Van Cauwenbergh, volksvertegenwoordiger voor Mechelen, hebben bet ondervoorzitterscbap aan vaard. Verscheidene volksvertegenwoor digers zullen op den Landdag of in de afdeelingen het woord voeren. In de afdeelingen zal er gesproken worden over propaganda, grieven en onderwijs. Voor elk dier punten zullen er verscheidene verslaggevers optreden. Denzelfden dag zal de Vlaanische Bond van Mechelen zijne grootscbe vlag inhul digen. Al de maatschappijen worden op deze plechtigheden uitgenoodigd Allen naar Mechelen Eet plaatselijk Comiteit. Zonderlinge aankondiging. In de dagbladen van Ceylon is een aan kondiging van den volgenden iuhoud, die hier eenen storm van verontwaardiging zou doen opgaan, volstrekt geen zeld zaamheid Men vraagt kinderen, om als lokaas voor de krokodillenjacht gebruikt te wor den. Behouden terugbezorging wordt ver zekerd. n De zaak, die op het eerste gezicht een grap lijkt, is volgens vertrouwbare zegs lieden, die Ceylon bezochten, geheel over eenkomstig met de zuivere waarheid en de krokodillenjagers, hebben hoegenaamd geene moeite, om zich de kinderen te verschaffen, die zij tot de uitoefening van hun beroep noodig hebben. De ouders stellen dan ook het volste zjju schild Er waaide gedurendo de middelwacht tot aan de morgendwacht een stevige koelte. Maar na den op gang der zon ging de wind liggen, zoodat ik weer alle zeilen opzette. Na het ontbijt gelastte Cadman mij bet hoofdluik eens op te lichten en te onderzoeken hoeveel versch water er nog aan boord was. Hy zag gedurende deze bezigheid gedurig naar mjj, en ook Fletcher scheen zeer veel belang in die zaak te stellen. De geheele lading bleek slechts uit vaten en kisten te beslaan. Daar er al eene groote hoeveelheid water gebruikt was, stonden er verscheiden ledige vaten tusschen de volle. Maar toch berekende ik, dat wij nog wel genoeg versch water zouden hebben om in onze behoeften te voorzien, totdat wy de Kaap bereikten. Ik kwam uit het ruim en Cadman stond naast mij, terwyl de matrozen bet luik dicht maakten en met zeildoek bedekten. Toen dit geschied was, zag hij mij met een beteekenenden blik aan, welke scheen te willen zeggen Nu hebt gij toch wel gezien, dat er een lading in het schip is. Wij gingen naar beneden in de kajuit, waarin ik de berekening maakte, waarbij Fletcher tegenover mij zat en Cadman mij over den schouder keek. Hoeveel volle vaten zijn er dus nog, stuurman 1 vroeg Fletcher mij. Ik beantwoordde deze vraag. Hij zag naar Cadman, die zegde Wij moeten dus, dunkt mij, water innemen, mijnheer. Gij rekent.dat wjj nog tien weken noodig heb ben om de Kaap te bereiken, en de berekeningen van vertrouwen in de schotvastheid dezer ja gers, aau wie zij hun kinderen met de meeste bereidwilligheid verhuren. Het dient gezegd, dat de krokodil op Coylon het in luiheid van ziju rasgenooten wint en hij moet al iets bijzonders gewaar worden, wil hij er toe overgaan, de dicht begroeide oevers te naderen, om een prooi, die zich op eenigen afstand van het oeverriet bevindt, waar hij den ge- heelen dag in de zon ligt te dommeleD, te bemachtigen. Om zijn begeerte op te wekken, plaatst de jager nu een klein kind op eenigeu af stand van het water aan den oever der rivier, terwijl hij zelf, achter een boschje verscholen, den vinger aan den trekker houdt. Hot logge monster zet zich alras in be weging om met een verraderlijken hap het kind dat geen gevaar vermoedt, van wal in zijn element te sleuren. Wanneer nu het verschrikkelijke dier onder schot gekomen is, zendt de jager het met vaste hand twee puntkogels in de oogholten, waardoor het onmiddelijk sterft. Een tweede krokodil volgt den eerste en op deze wijze voortgaande,maakt de jager een goeden buit. Wanneer de dag ten einde is, ontdoet de jager de krokodillen van hun huid, hij laat het vleesch voor de iuboorlingen liggen en bezorgd hun het kind terug met den overeengekomen huurprijs, die altijd zeer bescheiden is. Misnoegdheid. Er heerscht ccno groote misnoegdheid onder het personeel der socialistische samenwerkende maat schappijen. Talrijke werklieden, welke sedert lange jaren in die maatschappijen werken, hebben nooit een centiem opslag gekregen, alhoewel de winsten gedurig vermeerderen en aan het kapitaal, dat in die ondernemingen zit, een percent ople veren dat tot nu toe in geene andere nijverheid werd bereikt. De werklieden der socialistische samen- werkingen zijn van meening dat die ont zaglijke winsten de voortbrengst van hunnen arbeid en de vruchten van hun zweet zijn. Ten andere, de hoodmannen hebben het hun zoo geleerd. Geen wonder dus dat zij hun aandeel vragen. Zij durven zich echter niet openlijk be klagen, want zij weten dat zij bij de minste klacht, brutaal op straat zouden geworpen worden. Maar onder elkander geneeren zij zich niet om zich uit te laten over de handelwijze van hunne uitbuiters. Papieren stekskens. De oude methode om papier in stroben samen te vouwen en deze als zwavelstok te gebrui ken, is door een Amerikaanschen uitvin der op stekskens toegepast. Do man is op het denkbeeld gekomen, door het steeds duurder worden van de den stuurman «ijzen uit,dat er nog voor vijftien weken genoeg is, zegde Fletcher glimlachende. Gy weet niet wat dorst op zee is, M. Fletcher, zegde Cadman. Morgen zult gy ook wel welen te zeg gen, dat er niets verschrikkelijker is dan watergebrek. Ik ben er voor, versch water in overvloed voorhanden te hebben, inzonderheid als het voor niet te krijgen is. Wij moeten ons niet noodeloos ophouden, beweerde Fletcher. Hel kan niet meer dan eene zaak van eenige uren zijn, reip Cadman uit. Onderstel eens, dat wij onder de linie veertien dagen of drie weken windstilte krijgen, en dat dan een storm uit bet zuid-westen ons in een westelijke richting voortdrijft. Dat kan toch ook gebeuren, niet waar stuurman O. ja, onmogelijk is bet niet, zegde ik, terwyl ik opstond en een uitvorschenden blik op de beide man nen sloeg. Fletcher bleef allerlei tegenwerpingen makenhij scheen er bepaald tegen, dat wij te Salvages water zouden innemen ofschoon Cadman hem verschillende redenen opgaf waarom dit wenschelyk was. Maar het duurde niet lang of ik merkte, dat bet al lang tus schen beiden afgesproken was, dat wy naar de genoemde eilanden zouden stevenen. Dit plan vermeerderde mijne moeilijkheden niet weinig. Was het de bedoeling der schurken die brik daar te laten stranden, onder voorwendsel daar verscb water in te nemen Wel twintig malen besloot ik de zaak aan den tim merman mee te deelen en door middel van dezen aan de bemanning. Tocb bekroop mij do vroegere vrees weder, dat Cadman het scheepvolk zou bepraten mjj voor stekskens geschikte houtsoorten. Daarbij zijn de papieren stekskens veel goedkooper dan de gewone en ook veel lichter, wat eene belangrijke factor is bij het vervoer. Het nieuwe artikel bestaat uit in de lengte samengerold papier, gedoopt in een mengsel van was. stearine en derge lijke zelfstandigheden, waardoor het vast samenkleeft en met heldere, rook- en reuklooze vlam brandt. Stroken van een halvcn duim breedte worden eerst door deze licht brandbare massa getrokken en het aldus verzadigde papier door eene machien tot lange pijpen ineengerold. De machine snijdt deze pijpen dan in stukjes ter lengte van de gewone stekskens. De aldus gesneden stukjes worden, insgelijks door do machien, inde phos- phoroplossing gedoopt. Zij zijn dan door wrijven op de een of andere ruwe opper vlakte gemakkelijk te ontsteken. Het papier moet tamelijk sterk en poreus zijn. Het socialism en de Vrijdenkerij. Om te tonnen dat de socialisten niet tegen den godsdienst zijn, spreekt Vooruit met veel lof over een vrijdenkerscongres te Gent gehouden, en dat besloten heeft bij de ouders aan te dringen, opdat hunne kinderen de catechismusles niet zouden bijwonen. Vooruit juicht die beslissing toe hij is immers tegen den godsdienst niet. De openbare school. De pastoor eener parochie in le Gers, Frankrijk, heeft dit jaar de Eerste H. Communie moeten uitstellen, omdatde jongens niet aan God geloofden I Dit feit zegt meer dan tien dagbladar tikelen. Eene wonderbare plant. In Nacaragua, in Midden-Amerika, is eene plant ontdekt, die sterke electro-magne- tische eigenschappen bezit en daarnaar Phytolacca electrica heet. Trekt men met de hand een tak van de plant af, dan krijgt men een tamelijk sterken electrischen schok. De invloed op de naald van een kompas is reeds op 7 of 8 stappen waar te nemen. De naald wijkt meer af naarmate men de plant nadert, en binnen in den struik geplaatst, draait de naald in eenen kring rond. De bodem, waarop de plant groeide, bevatte geen spoor van ijzer of andere magnetische metalen, en er is dan ook geen twijfel aan of de plant zelfj bezit die eigenschap.De sterkte van dit verschijnsel hangt af van den tijd van den dag. 'sNachtsis het uul.en t bereikt maximum tegen 'a namiddags twee uren; als het weer stormaehtig is, neemt de electro- magnetische kracht der plant nog toe. Als die plant maar geen kwakkel is. op te sluiten en my op die wyze alle kans op levens behoud te beuemen. Niets in het beide mannen verried echter, dat zy vreesden, dat ik met hun geheim bekend was, zoodat ik niets van het bewuste gesprek geboord bad. Het was op een dinsdag,morgend,dat ik de bewuste berekening omtrent den watervoorraad maakte, en op donderdag, al spoedig na den opgang der zon riep een matroos, die in het want geklommen was om een zeil te reven, dat er aan stuurboordzijde land in bet gezicht was. Het was zulk een morgend, als men alleen op deze breedte kan verwachten. Het was reeds stikheet, ofschoon d« zon nog maar weinige graden boven den horizon stond dc geheele zee baadde zich in baar liebt. De lucht was helder, en slechts enkele wolkjes dreven er aan den hemel. De brik dreef langzaam in de richting van bet land voort, dat om tien ure al duidelijk van bet dek te zien was. Dit was het Groot-Salvage-eiland, dat eene myl lang en breed is. De timmerman bad de wacht op bet dek en liep dit op en neer. Ik was te verlangend om te zien wat er gaanJe was, dan dat ik bet beneden zou hebben kun nen uithouden. Toen de timmerman mij zag, kwam by naar mij toe en vroeg Denkt de kapitein water op bet eiland in te nemen Ja, antwoordde ik. Wordt voor tg es et.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1