m m Zondag 50 Augusti J896. 3 centiemen per nummer. 50s,e Jaar. 51 IS. VERDENKING, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Belgische Volkshond. Vrijheid en Rechtveerdigheid Het merken van het vee. Groene en Roode. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique stium. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 29 August! 1896. Vergadering van het bureel Het bureel van den Belgischen Volks bond is den 24 Augustus 11 te Brussel sa men geweest. Het beeft zich vooraf bezig gehouden met de werkstaking der schrijnwerkers, te Brussel uitgebroken M, Eylenbosch, shrijver van den Bond, heeft van het be gin der werkstaking, zijne diensten bij de aangesloten vereenigingen aangeboden, maar te vergeefs. M. Van den Bemdeu, deken der Houtbewerkers-vereenigingen,- beeft de katholieke werklieden aangezet bot werk te hernemen en zich met de mo gelijke verbetering te vergenoegen die de patroons bun aauboden. Het bureel wenscht hem geluk voor zijne pogingen. M. Verbaegen, voorzitter van den Bond dringt aan op de noodzakelij heid voor de katholieke volkswerken, rechtsreeks tus- schen te komen in de stoffelijke geschil len, door goede raadgevingen, al waren zij in tegenstrijd met de eiscben der werk lieden. Hij beeft bestadigd dat de katho lieke werklieden zich al te dikwijls ver genoegen met achter de socialisten te ko men aauloopen, met dewelke zij dan de verantwoordelijkheid en de beoordeelin gen der werkstaking deelen, meermaals onwettig en onbedacht aangegaan. Het bureel van den Bond bidt de Nij- veraars eens te meer, in hunne werkhui zen verzoeningsraden in te richten. De vraag der werkpensioenen, op de dagorde gebracht van bet Congres van Cbarleroi. is vervolgens het voorwerp ge weest eener grondige bespreking, 'tis ten gevolge van een misverstaan of van eene onbescheidenheid dat het ontwikkeld pro gramma van het Congres, dat aan deleden van het bureel in proef gezonden was, door enkele dagbladen werd openbaar gemaakt. Na eenige woordenwisseling onder al de leden van bet bureel, is er aangeno men dat verscheidene oplossingen van de vraag der werkpensioenen op bet Congres zullen voorgedragen worden, verdedigden besproken. De federatie van het Center, in overeekomst met den Borinage en Luik, zal bet ontwerp verdedigen, dat zij langen tyd bestudeerd heeft. In naam der landbouwers van zuidelijk Belgie, zal M. Jadoul een stelsel voordragen dat de land lieden voldoening zou geven. MM. De Guchtenaere, Mousset en con- soorten zullen de bijzonderheden doen kennen van het ontwerp dat zij in de ka mer hebben neergelegd. Misschien zullen nog andere oplossin gen vooruitgezet worden. Dc bespreking zal dus voorbereidend zijn, strikt nood zakelijk om de betrachtigcn goed vast te stellen van de werklieden der verschilligc deelen en nijverheden van ons land en om van dit ernstig vraagstuk eene oplossing te bekomen, die door allo belanghebben den kan aangenomen worden. De dagorde der eerste afdeeling van het congres zal dus dc volgende zijn: Verscheidene ontwerpen van oplossing van het vraagstuk der werkpensioenen. Verslagen en beprekingen. Het bureel herinnert de aangesloten EENE VREESELIJKE 34sU VEBVOLG. Het stille leven, de aanblik der schoone natuur., de frisscbe lucht en de zachte invloed, die de nabijheid van Agnes op haar uitoefende, hadden eene weldadige werking op Valentine's zenuwgestel. Meer en meer verdwenen de schrikbeelden, die hare ziel vervuld hadden, de herinneringen van al haar lijden verzwak ten allengs, zij begon weer lust in het leven te krijgen en als Agnes over haar eigen toekomst sprak en daarb|j ook op baar toekomstig geluk zinspeelde, bood z|j weinig tegenstand meer. Eindelijk durfde Agnes aan Kocnraad schrijven Kom hier en tracht de laatste schaduwen te verdrijven, die uw geluk verduisteren. In een hotel aan het Thuncrmeer waar slechts weinig toeristen logeerden, trof Lageman omstreeks het midden Juli zijne geliefde Agnes aan. Deze ver loofden hadden eikander natuurlijk zooveel te vertel len, dat het andere paar, Valentitie en Koenraad, bijna geheel aan elkander overgelaten was. Valeutine kon aan Koeuraads smeeken, aan Lage- mans beredeneerd aandringen en aan Agnes liefko zende woorden niet lang weerstaud bieden, te meer daar haar eigen hart ook ten gunste van hun wcuscben sprak. Het werd weêr licht in haar gemoed, dat met maatschappijen dat geen enkel ontwerp aan het Congres zal kunnen onderworpen worden, zonder aan het bureel medege deeld te zijn geweest voor 15 September. De Schrijver, G. Eylenbosch. 'De socialisten, riep een belhamel op eene meeting uit, zijn voor de vrijheid voor de rechtveerdigheid zij maken geen onderscheid tusschen kathofieken en on- geloovigen In hunne bladen zingen de roode schrij vers 't zelfde voosje. 't Is slechts ijdele schim dat deuntje is uitgeschuifeld. Dagelijks geven de daadzaken aan die beweringen 'nen ge- voelvollen kaakslag. Wij kennen den wraakkreet die over eenige jaren uit Gent over België dreunde. «Wat een genoegen, riep een spreker op een socialisten congres uit, voor een socialisten hert eens zijne wraak te mogen koelen op zijne vijanden, pries- ters en burgers 1 Die redenaar sprak uit wat 't hert in had. Sedert ziin de roode omwentelaars niet verbeterd I Te Gent wierd het vaandel der anti- socialisten verscheurd en de meeting in Valentino op brutale wijze gestoord Dat is socialistische vrijheid Te Robaais wierd het den priesters verboden de geloovigen do Heilige Rech ten te dragen 1 Te Montegnée, dees jaar nog, wierd op een priester geschoten. Dat is socialistische eerbied voor de vrijheid voor den Godsdienst. Gezel Jordaeus, socialistische raads heer te Anderlecht, heeft zijn ontslag moeten indienen omdat hij zijn kind zijne eerste communie had laten doen. Schoon voorbeeld hunner roode ver draagzaamheid Te Herstal, gemeente aan de poorten der stad Luik, is er een raad vau socia listen. Die heeren gezellen hebben daar een schoon werk verricht, 't Is een prach tig voorbeeld van socialistische rechtveer digheid. Daar bestaat nog de gemeentelijke be lasting op het inkomen die door het be stuur, onder voorwaarde van goedkeuring door de bestendige afveerdiging, gansch wordt geregeld en gepegeld. Daar hebben de socialisten eens ge toond hoe rechtveerdig zij kunnen zijn tegenover hunne tegenstrevers. Do katholieken zijn getroffen stelsel matig Ziehier eenige staalkes zij zijn ge trokken uit deu Bien public van 14 Oogst laatst. Een rijke bewaarder betaalt den hoog- sten taxe 500 fr. Eene dame even be- goed maar bloedverwante van eenen raadsheer is maar voor 200 fr. aangesla gen. 't Verschil van personen maakt 300 fr. Dat is voor de socialisten de weerde van vriend of tegenstrever. vreugde en hoop op een nieuw levensgeluk werd ver vuld. Toen men na eenige weken afscheid nam, ver- irok Koenraad met belofte dat zij hem wilde toebehoo- ren om 's levens lief en leed met hem le deelen. Zij keerde niet met Agnes naar Berlijn terug. Het was haar onmogelijk wéér in de stad te vertoeven, waar zij onverdiend zooveel geleden had, waar dc schrikbeelden van het verleden haar zouden aangrij pen. Z|j nam haren intrek in een damespensionaat te Dresden, waar Koenraad haar dikvjjls kon komen bezoeken. In slilte werden Koenraad cu Valentine ook te Dresden in bet huwelijk verbonden, waarbij Lageman en Agnes alleen tegenwoordig waren. Dit paar was reeds in den vorigen herfst door den band des huwe lijks vereenigd. Na eene huwelijksreis door Italië keerde Koenraad met zijne eigen vrouw thans naar eigen heerd terug. Nog alt|jd had Valentine baren afkeer van Ber lijn niet overwonnen, gcerne voldeed Koenraad daar om aan haar verlangen en vestigde zich op het heerenhuis te Zeckta. Door aankoop van verschillende landerijen bad hjj zijn grondbezit aanzienlijk ver meerderd, zoodat bet nu de uitgestrektheid van een groot riddergoed had, waaraan hij den naam Rcch- lingshofen had gegeven. Aan de statie wachtten Agnes en Lageman het jonge paar op en reden toen mee naar Rechlingsbofen. Snel vloog dc scboone landauer over den straatweg en daar men elkaar veel tc vertellen had, stoegen allen weinig acht op de omgeving. Doch plotseling riep koenraad Komaan, zie nu eens rond. Ziet ge Een andere rijke rentenier is er af met 70 fr. 't is een hunner vrienden. Een katholieko pleitbezorger zonder eigendom to Herstal betaalt fr. 25,00. Zijn confrater, progressist-radicaal die meer zaken doet dan bij betaalt niets. Een landbouwer die eerst 20 fr. gaf, moet er nu 85 afduimen Een nij veraar, groote fabrikant in vélos is het kwijt met 50 fr., 't is een vriend der Roode Marianne. De katholieken in tegendeel zijn aangeslagen in hoogsten graad. Dat is nu die fameuze rechtveer digheid die de socialisten aan de werk lieden en boeren komen aanprediken 1 Werklieden opgepastzendt die fliere fluiters naar den bliksem wanneer ze u nog willen bedriegen op huune meetin gen als zij u toeroepen Zijn de socia listen meester dan gaat alles rechtveer dig, dan bekomt ieder wat hem toekomt.» Wij hebben die kerels aan 't werk go- zien. De minister van Landbouw doet buiten gewone moeite en ook buitengewone on kosten om ons Belgisch vee tegen de pokziekte te bevrijden. Het is het Hollandsch vee dat de ziekte in België brengt, en daarom heeft de mi nister bevolen al het vee dat uit Holland komt te beproeven is het goed, het mag voort is het slecht het moet onverbid delijk terug. De minister hoeft gelijk zoo kracht dadig te werken. Elke boer weet wat schade de pokziekte aan onzen veestapel veroorzaakt. Bovendien beweren do doc- toors, dat het vleesch van pokzieke bees ten de menschen ook ziek doet worden. Ongelukkiglijk het middel door deu minister tot hiertoe gebruikt is onvol doende de smokkelaars brengen tal van beesten binnen die niet onderzocht zijn, zoo dat het gevaar van besmetting altijd bestaat. Daarom nieuwe maatregelen door den minister genomen iedere boer moot zijne kooieu en runderen laten teekenen, een boeksken houden van al Je beesten die hij op stal heeft, en inken doen aan den burgemeester zijner parochie als hij een uieuw dier koopt of een kalf geboren wordt. Den eersten keer worden al de beesl en kosteloos geteekendmaar nadien valt het 25 centiemen te betalen als men een ongemerkt dier heeft. Van alle kanten hoort men de hevigste klachten zou meu deu smokkelhandel zelf niet kunnen beletten met wat meer douaniers aan de grenzen te zetten En 't eenvoudigste van al ware de Hol- landsche grenzen te sluiten Is dat rede lijk dat ons land al die onkosten doet om den Hollander zijne beesten iu België te laten brengen. Als de Hollander ons geen gezonde koeien en runderen leveren kan, dat hij zc houde X. Onze bemerkingen Onze achtbare correspondent zegt daar dc witte zeilen van die schepen in het kanaal Daar ginder komen de ovens in het gezicht vulde Agnes aan. Wat zijn dat voor waterplassen daar midden in de weiden vroeg Langeman. Die plaatsen zijn ontstaan door het uitgraven der kleiaarde, die wij in den vorm van steenen dakpannen weer afleveren, antwoorde Koenraad. Zoo zoo, dus gij verandert de oppervlakte der aarde van land in watur, schertste Langeman. Aan zulke landverwoesting diende paal en perk gesteld te worden. Welnu, doe dan maar een wetsvoorstel als g|j zitting neemt als afgevaardigde dat gij verkozen wordt is toch zoo goed als zeker. Maar komaan, spoe dig zijn w|j in ons eigen huis, voegde hg er met bewogen stem bij, terwijl hg de hand zijner vrouw greep. Het rijtuig kwam nu door een dorp, dat in feestos gehuld was. Opgeschoten knapen en meisjes liepen een eind met het rijtuig mee, om het paar door hoerageroep welkom te heeten. Overal zag men vroo- ljjke gezichten. Koenraad stond in het rijtuig met zijn hoed te zwaaien en boog telkens weer om zijn dank te betuigen, terwijl Valentine beschroomd knikte. Maar groet dan toch vriendelijker, Valentine. De menschen zullen anders deuken dat ge hoogmoedig zgt, en gij Agnes zit recht, dat past als ge naast eene vorstin door de r|ien van hare onderdanen rijdt, plaagde Lageman, die bijzonderlijk vrooiijk gestemd was, doch hij zweeg teen hg Vaientine in bet gelaat keek. Zg had haren reissluier naar achter Het eenvoudigste van al ware de Hol- landsche grens sluiten. Maar is onze regeering wel gemachtigd in tegenwoordigheid der bestaande trac tate n de Hollandschc grenzon gedurig gesloten te houden Wat ons betreft, wij denken het niet. Wij aanschouwen de maatregel door de regeering genomen als eene ourecht- streeksche sluiting der grenzen en dat vooral voor 't zieke vee. Velen zijn met 't reglement op 't merken van 't vee onbekend of leggen het verkeer delijk uit. Welk is het dool dat men bereiken wil? De beweegredenen in het koninklijk besluit vervat, zeggen het ons. Ze luiden als volgt Overwegende dat de maatregels voor - verbod genomen ten opzichte van het vee uit den vreemde herkomstig, uit hoofde van besmettelijke ziekten, dik- wijls op eene onvoldoende wijze nage- leefd worden. Overwegende dat de toepassing van verschillende bepalingen van het rrgle- ment op de tuberculosis van aard is om tot bedrog aan te zetten. Overwegende dat, om den sraokkcl- handel te beletten, het onmisbaar, is, te allen tijdo de indentiteit te kunnen vaststellen der dieren die zich op Bel- gisch grondgebied bevinden, hetgeen slechts mogelijk is bij middel van eene algemcene merking van het vee. Dat de vergoeding ton laste der schat- kist voor afgemaakte dieren, slechts toegestaan wordt voor dieren in het land geboren en opgekweekt, of die erin ten minste sedert 6 maanden verblijven. Dat bijgevolg om die voorwaarden te kuunen vaststellen, het noodzakelijk is dat men in alle omstandigheden do herkomst van de dieren kunne bepalen. Besluit, enz. Nu, welk is de maatregel die de regeering later nemen zal en die door elkeen voorzien wordt Wel de vergoeding ten laste der schat kist voor afgemaakt rundvee zal nog slechts toegestaan wnrdeD voor de dieren in België geboren en opgekweekt en zoo zullen onze landbouwers er 't grootste be lang bij hebben den voorkeur te geven aan 't Belgische rundvee. Op die wijze zal onze nationale veekweek doeltreffend beschermd worden en zullen wij met der tijd de Hollanders kunnen missen. Reis rond de wereld. Eene Fransche, Madame Desgranges, beeft met een Brusselaar eene wedding aangegaan het vasteland af te reizen zonder ééuen cent op zak. Zij zal haar bestaan zoeken met zittingen te houden over het biljard- spel. Binnen kort zal zij hare omreis begin nen. Vijf Brusselaars, de heereu Lefebvre, Letchon, Ch. Lecomtc, Van Hamme en Van den Heuvel,vertrekken binnen eenige dagen om de reis rond de wereld te doen, insgelijks zonder iets op zak. Deze zullen trachten te bestaan met het werk hunner handen en het.... toeval. en nu zag hij de tranen van in hare oogen parelden. Daar hoorde men geweerschoten,de paarden begon nen van schrik te steigeren, maar de oude Lorenz hield zijn dieren goed in bedwang. De uitkijkposten hadden het rijtuig bemerkt het zwenkte en rolde voort op de groote baan naar het heerenhuis die me, eene prachtige eerepoort was versierd. Hier bleef het rijtuig stil staan de opzichter Lehert, de oude machi nist Konig en de meesterknechts der verschillende werkplaatsen stonden daar geschaard om het paar te groeten. Stapvoets reed men verder tusschen twee rgea werklieden die aanhoudend hoera riepen tot aan het voorplein, waar een tweede eerepoort was opge richt. Hier stond een groep in het witgekleede meisjes opgesteld. Snel hief Koenraad thans zijne vrouw uil het rijtuig en arm in arm staande, namen zij de fraaie ruikers aan, die bun werden aangebodeu, onder het opzeggen van eenige verzen. Na zijn hartelijken dank betuigd te hebben voor de feestelijke ontvangst, noodigde Koenraad alle werk lieden cn verder personeel aan een grooten feestmaal tijd, welke dien avond zou worden gegeven. Gevolgd door Lageman en diens vrouw voerde hij daarop zijne echtgenoote hare nieuwe wouing binnen. Aan het middagmaal, dat in eene kleine fraai versierde kamer voor de twee echtparen werd opge diend, deed Lageman eenen toast op den eigenaar van Rechlingshofen, waarbij zijn gevoel bem echter over meesterde.... b|j bleef steeken. Agnes kwam hem ter hulp door vlug haar glas champagne op te heften en met Koenraad U klinken. Deze nam nu het woord om z|jn hartelijken dank te betuigen, maar in zgue aan- Mijnheer Max uit Klokke Bocland kan het niet verslikken dat wij zo groene socialisten noemen. Wij hebben niets gemeens met de Collectivisten, schrijft hij. Zij willen de algomeene onteigening van al do voort- brengstmiddeleu Wij niet. Zij aanzien den Godsdienst als 'nen hinderpaal aan ontwikkeling en vooruitgang en stroven dus naar ongeloof op godsdienstig gebied Wij niet. Zoo klepelt M. Max en hij heeft daarin gelijkmaar, manneken, daar ligt 't peerd niet gebonden. Zijt gij geene socialisten in uw eind doel, gij doet socialistisch werk in uwo propaganda. Gij brengt veel water op don molen der socialisten. Dat leggen wij u te laste en daarvan zult gij u nooit wit wasschen. Zio ik was eens op eene meeting met tegenspraak. Er ging slag geleverd wor den tusschen de socialisten en de zooge zegde christene volkspartij. Twee fa meuze groeneu stonden daar tegenover een rootten chef. Eb wel 1 ik hoorde daar die demokra- ten hevig uitvaren, op onrechtveerdige wijze, ik verhaast mij het te zeggen, tegen do rijken zij spraken daar van coffer-forts en van dikgemeste vasthou- disten tegenover arme, verteerde, uitge mergelde werklieden zij maakten daar de burgers uit als herteloozen, die met genoegen de arme zwoegers zagen lijden en van ellende verkruipen en vergaan. Gedurende een halve uur hoorde ik daar een socialistentaal eu niet die van eenen demokraat, toch christen wel te verstaan, die weet dat men de armoede nooit zal kunnen uitroeiëo. De hedendaagsche samenleving wierd daar zoo zwart afgeschetst dat de eerste woorden van den leider der omwentelaars was Tusschen de demokrateu eu de socialisten bestaat er geen verschil. Gij, demokraten, voegde hij er bij, gij bebt daar dc maatschappij afgcschil- derd gelijk geen socialist het zal kun- nen uwe plaats is bij ons verdeelt de n werklieden niet. Gij zijt socialist 1 enz. n enz. Een hevig handgeklap begroette die woorden. Die droevige ondervinding heeft onze groenen niet wijzer gemaakt. Nog loopen zij de dorpen af en hunne taal is en blijft eene socialistische. De strijd dien zij voe ren is oen klassenstrijd even als bij de rooden. Overal hitsen zij den werkman tegen zijnen meester, den pachter tegen zijnen eigenaar op. Wat moet uit zulke hevige taal van haat, nijd en afgunst vloeien Wat wordt er van den werkman aau wieu men heel't loeren denken dat dc rijken niets hebben voor hem dan afkeer en misprijzen en dat zij maar den Godsdienst inroepen om hem aau banden te leggen terwijl in we zenlijkheid zij in don grond van hun hert hen verachten De gevolgen van zulke onkristelijke taal kennen do socialistische leiders goed. Zij weten heel wel dat uit zulke meeting- school niet dan socialisten vau de ergste overtuiging kunnen voortspruiten. doening bracht h|j het niet verder dan de woorden. Zonder u en Agnes zoude wij thans niet hier zijn. Des avonds bij het groote feestmaal voor de werk lieden waren de beide heeren beter bespraakt, en bij den dans lieten zij zich ook niet onbetuigd. Valentine opende het bai met Lebnert en danste later ook met den oude Konig, met den tuinbaas cu met de meester knechts der verschillende werkplaatsen. Toen het feest afgeioepen was en Langeman met zijRe vrou* hunne slaapkamer hadden opgezocht, stonden Koen raad en Vaientine hand in hand op het balkon, om bij het heldere maanlucht nog een weinig van de heerlijke avondlucht tc genieten. Wie bad kunnen denken, dat ik bier de vrouw des huizes zou worden, toen ik, twee jaar geleden, hier kwam als gezelschapsjuffer van uwe moeder fluisterdo zij hem toe. Wie dat had kunnen denken Wel.... ik. Toen stond het reeds bg mij vast, dat ik u moest bezitten. Hij sloot haar in zijne armen en kuste haar. Als mijn vader u gekend had, zou hg trotsch geweest zijn op zulk eene schoondochter, voegde hij er bij. Maar uwe moeder Ach Koenraad, Ms ik aan haar denk, bekruipt mij een gevoel alsof het een onrecht voor haar is, dat ik hier ben, en eene rilling ging haar door de leden. Hij sloeg haar doek vaster om hare schouders zegde met warmte Gij zjjt bier met bet volle recht, dat de liefde ons geeft. Ten laatste zou mijne moeder dat recht ook wel erkend hebbeu. Maar gij hebt ook een ander recht om hier te zijn. Verwonderd keek zg hem aan. Ik begrijp u niet. Van der Velde en Anseele hebben het gezegd Pastoor Daens maakt de bres onen langs waar het socialism in de Vlaarasche velden zal binnensluipen Daarom vivan Pater Daens I Van zoohaast de Vooruiters M. Daens aan 't werk badden gezien, hebben zij hem aangemoedigd en met hand en taud voor hem gewerkt en gestreden. Zij weten en wisten heel wel dat op het einde alles ten hunne voordeele moest uitdraaiën. M. Max, gij spreekt van ziekonbeurzon, van verzekeringen tegen ziekten en on gevallen. Opperbest. Sticht ziekenbeurzen, richt verzekerin gen in, wakkert ze aan daar waar zij reeds in voege ziin, maar doe dit alles met dio belangloosheid dio do volksinrichtingon leven bijzet. Laat uw politieke inborst ter zij en toont dat gij daarin, niet uw eigen voor deel, maar het welzijn van den werkman, don voorspoed van den arbeider voor oogen hebt. Wanneer gij dit doet deukt alleen op het goede dat er uit voorvlociën moet, niet voor u, maar voor uwe lij dende medemenschen. Dan zult gij wat anders doen dan klas senstrijd zaaiën, dan winden rondstrooien waaruit welhaast, indien gij voortgaat, maatschappelijke stormen zullen losber sten en vreoselijke tempeesten zullen woeden 1 Kiesbedrog. De kiening van Aalst is veroordeed! roept Pie in 'tLand. Waarom Omdat 11 leden van vor- schillige katholieko maatschappijen ver oordeeld zijn. Ja, 'tis waar, elf katholieken werden door 't Beroepshof veroordeeld tot de ge ringste straf mogelijk en dan nog voor waardelijk. Maar waarom heeft het Beroepshof ze veroordeeld is het om kiesbedrog en omkooperij gepleegd, beloften gedaan of bedreigd te hebben J... De eenen zijn veroordeeld omdat ze een glas bier betaald hebben en de ande ren om dat glas bier aangenomen en binnengelapt te hebben. Wat schandaal toch I Maar zo waren leden van eene en zelfde maatschappij, vrienden ondereen en dronken met eigene peuingen 1 Onze vrienden hebben zich dan ook in verbreking voorzien tegen 't arrest van 't Beroepshof eu het hoogore Hof zal te beslissen hebben of do art. 199 en 200 van 't kieswetboek toepasselijk zyu aan bijzondere maatschappijen.... Maar vau eigenlijk kiesbedrog, stem- omkooperij enz. kon er geen spraak zijn van 't oogenblik dat onze vrienden voor de boetstraffelijke Rechtbauk waren ver zonden. Indien zij zich aan kiesbedrog, aan stemomkoopcrij enz. hadden plichtig ge maakt, 't ware een politiek misdrijf ge weest en dan moesten zo voor d'assisen verzonden worden. Er werden dus slechts eenige kliene gevallen van onnauwkeurigheid in de uitvoering der kieswetten bestatigd, dus gceu kolossaal kiesbedrog gelijk de holden van Chipka het uitbazuiuen. Ziedaar de waarheid Als mijue echtgenoote rij gij meesteres op Rech lingshofen. In m|ja hart dankte ik u daar innig voor toen ik dezen morgcod onder de menschen stond, wier eeltige handen ons rijkdom verschaffen. Ja, ik was ook getroffen. Dat eenvoudige vers De stceneu helpcu ons aan brood, Zg schutten ons voor menig' nood Maarbouwen ook voor a een huis.... i Dat zuilen wij voor hen ookbouwen, viel Koen raad in. Ik stel mij zeiven tot taak bet leven voor de werklieden zoo aangenaam te maken als mogelijk is. Mijne gronden moeten niet alleen steenen leveren maar nok vruchten des velds, waarvan allen kunnen bij, terwfjl neem het in en tot geluk Laten wjj dan ook zorgen voor goede scholen voor de jeugd en voor een gesticht tot verzorging der ouden van dagen. Schertsend zegde Ijngeman dezen morgend, dat wij op een vorstelijk echtpaar geleken maar die woorden hebben eene diepe beteekenis w(j hebben ernstige plichten te vervullen. Welnu, overzie dan uw rijk, hij zijnen arem om haar heen sli bezit en bestuur het tot heil van a van mij. Amen fluisterde zij innig hare wang tot een kus. Hij voerde haar terug in de kamer, en in den lindenboom onder het venster zong een nachtegul zijn heerlijk lied. EINDE. zjj bood hem

De Denderbode | 1896 | | pagina 1