Pol en Slant. IJdel gezwets Eerloosheid. Adolf en Petrus. Van tak op tak. TISTE en MIE WIE KAATSSPEL 1896. Pol wandelt met genoegen rond zijn loofetuk, wanneer hij Stant op hem ziet afkomen. Stant. Ila, Pol, man lief, go niet er kontent uit I 't Is ze ker om ilen regen van maandag nachten vol gende dagen dat ge jubileert 1 Pol. Ja, Stant, g'hobt het geraden 't Loof stond te steken en nu, Stant, nu zie ik hot groeien Stant. Zoo zoo, Pol En de raap- kes zullen er nog èens zijn van de jaar Pol. W'en mogen niette vroeg jou 1 roepen, Stant, maar alles legt er hem naar aan om goed loof te bekomen 't is nog vroeg, 't staat schoon, 't is wel aan gesmeerd en 't heeft nu zijn wêer I Stant. En zal den regen nog geen kwaad gaan doen, Pol Pol. Wel, Stant, we kunnen nu voor den moment voort maar er is nog geen druppelken to veel gevallen, ter contrarie 't mag nog meer als neu keer ges geven nochtans het mag niet te lang duren, aan gezien er te veel werk is op 't land. Stant. En wat moet er nu zoo al gedaan worden, Pol Pol. Eerst ec vooral, Staut, er is veel werk in 't loof dunnen, braken en vetten, en daarvoor moot 'tgoed weêr zijn en ten tweedon, wo moeten ons land bewerken en mesten voordenzaaitijd te leggen, en daarvoor ook zijn wij nu best meè droog weêr. Stant. Ja ja, Stant, 'k versta dat 't is zoo altijd iets bij den boerenmensch 't een en is nog niet gedaan of 't ander staat al te wachten, en 't weêr moet altijd meê willen. Pol. 't Is alzoo, Stant niemand heeftgeduriger en klaarblijkelijker Gods hulp en bijstand noodig dan nen boer en 't is daarom ook, Stant, dat de boerkes Hem zoo gemakkelijk niet vergeten als veel mannekes on fieskes van de stad en dat ze Hem dagelijks zijnen zegen afvra gen Stant. Of ze gelijk hebben, Pol, en of z'er best zullen meè uitspelen Pol. Ja, Stant. dat is onzen troost Maar. Stant, 'k cn heb van g'hcel de week nog bijkans op anders uiet gepeisd als op de Vlaamsche Kermis van Aalst I Zie, man, al wierd ik duizend jaar oud, dat en zal ik toch van g'heel myn leven niet meer zien I Stant. 't Was spek aan 't hert, be Pol Alzoo plezier, en alles in eerlijkheid en deftigheid, en alles in volle vriend schap en broederlijkheid Pol. Zie, Stant, 'k en weet waarlijk niet waar dat ze 't allemaal uit den hoek g'haald hebben, en waar dat al die jonk- heden dat hebben geleerd want 't waren mij djanters allemaal artisteu I G'hebt daar in den cirk alzoo toeren doen op dien stok die daar om hoog hing, hen alzoo daar rond klossen en er hen laten aanhangeu cn tuiraelperten rond maken, wel die mannen cq moeten gceu beenen in hun lijf hebben of'k cn versta er mij niet aan 1 Stant. 't Is erg genoeg, Pol Pol. En over die wipbank meè nog zes mannen daarachter, daar over sprin gen, zeg ik zie, 'k heb wel honderd keer gepeisd dat ze meè dpn duivel omgingen Stant. En hun kluchtige en verzet- telijke vertelselkes en hunnen olifant Pol. Ja, dio brave beest van dien olifant Hij was tam als een schaap, deed al wat z'hem zegden en logde eieren ge lijk de kiokens Stant. Hewel, Pol, 'k ben ten min ten vier keeren naar de cirk geweest en 'k heb er altijd langs om meer moeten lachen Pol. 't Was prachtig, Stant, 't was portikulier schoou I En ai dat in den hof te zien was, was alzoo Tot de liêkes- zangers too doden hun diDgen in de per fectie I Stant. En lekker bier, he Pol Pol. En fijne wafelkes dan, Stant? Alia, in een woord, 't was er alles om te schooner en om te beter 1 Stant. Ook, Pol, is al 't deftig volk van Aalst om te kontenter en ieder een wenscht de Vlaamsche Kermis, hoe eer hoe liever, te zien torugkceren I Pol. Hewel, Stant, 't mag in 't toe komende plaats grijpeu als 't wilt 'k zal or, als 'tGod belieft, iederen keer bij zyn Stant. En wat docht u van onzen stoet. Pol, bij de inhuldiging van onzen nieuwen rapeau Pol. O ja 't is waar, StautDat was ook dc moeite weerd 1 Zulke schoone vaandels, zooveel volk en deftig volk 1 Stant. Ja ja. Pol, er wonen toch nog katholieken in Aalst, he Pol. Wel, Stant, 'k meende dat er g'hcel de slad bij was Alzoo een volk I En daar al die rijke mcnschen te samen meè burgers en werklieden als broeders ommegaan cn meê malkander vriendelijk zijn eu onder een plezier maken ha Staut, 't is schoon, 't is bovenmate schoon 1 Stant. G'en hebt de redevoeringen niet g'hoord zeker Pol, in de katholieke Werkmanskring Pol. Wel. Stant, 'k zou ze wel wil len hooren hebben maar er was te veel volk en 'k was benauwd van onder de voeten te geraken en hebben ze daar schoon gesproken, Stant Stant. Wonder schoon, Pol eerst mijnheer deD baron Leo Bethune, Voor zitter van den Kring,dan Mr Arthur Ver- haegen van Gent, Voorzitter van den Bel gischen Volksbond, dan onzen vriend en hoofdraau Alexander Van de Velde, Ge meenteraadslid van Aalst, dan Mr De Sadeleer van Haeltert, onzen moedigen en welbeminden katholieken Represen tant cn eindelijk Mr De Witte, Bestuur der der werkbeurs van Brussel. Pol. En waarover hebben ze bij zonderlijk g'handeld, Stant Stant. 't Ware te lang om u dat in omstandigheden te vertellen, Pol maar 't geen in al die redevoeringen door straalde, 't geen 't groot en 't algemeen gedacht uitmaakte, dat is de noodzake lijkheid voor alle katholieke en brave meuschen van eensgezind te blijven en van gezamenlijk met standvastigheid te werken in 't bestrijden der geuzen eu hunne boudgenootcn, eu voor 't bekomen van alle wezenlijke rechten voor werk man, landbouwer en burger. Pol. A la bonheur, Stant 1 Ja, allen aan een zeel trekken, voor God, Vader land, Huisgezin en voor den boterham Stant. Dat is 't manneken, Pol I En weg meê de scheurmakers en d'ophitsers van 't volk Pol. 'k Geloof, Stant, dat die klod- demans overal ver gezet zijn hier onder ons en wordt hunnen naam maar weinig of nimmer vernoemd, en elk krijgt er nen walg van 1 Stant. 't Is overal alzoo, Pol al hier en aldaar nog ieveranst nen verblin den sukkeleer, eu dan g'beel den geuzen- boel, en dan nog de krotters of andere schou mannen cn daarmeê is 't opge vouwen Pol. Hewel, Stant, ze mogen z'heb- ben do die We zijn mans genoeg om daar kort spel meê te spelen meê dien ramassi van voddemaus 1 Stant. Dat is ook mijn gedacht, Pol, eu binnen een jaar of twee en zullen we van die sekte niet meer hooren spre ken braaf zijn en katholiek en ons ka tholieke overheden ondersteunen en bij- staau, eu dan blijft ous landeken gerust en welvarend, en dan zal de groote Mees ter ook van ons kontent zijn. Pol. 't Is alzoo, Stant en tot de naaste week, cn breng maar 't zonneken meê 1 Stant. Goed, Pol, tot binnen acht dagen 1 't Land durft schrijven Op de paro chiën rond Aalst is'taan de socialist en onmogelijk van nog meeting te komen houden, dank aan de christene volks partij Dat is een onbetwistbare daad eaak Dat staat wit op zwart in 't Land van Aelst van zondag 23 augusti 1896. Wat voor no stoeffer is toch M. Daeus I Dat gaat over zijn hout op zulke wijze zijne lezers voor den aap te houden Hoe het is onmogelijk nog meetin gen te houden voor de socialisten rond Aalst Nog mectingen, mijnheer Petrus En dit dank aan de christene volkspartij I Hebben de socialisten in veel dorpen rond Aalst mectirgen kunnen houden Sedert wanneer hebben zij 't houden van die meetingen moeten staken M. Petrus kent zijne partij heel slecht. Er zijn er van zijn aanhangers die geen verschil meer kennen tusschen socialis ten, liberalen en katholieken. Dat alles is maar 'nen naam, zeggen zij. Toen de socialisten do laatste maal zich rond Aalst vertoonden was het te Kerkx ken Wie heeft ze daar op de vlucht ge dreven Wie Land Katholieke redenaars en kruisbrave katholieken en niet als katholieken Zou M. Petrus eens met on« durven wedden Moesten de socialisten eens komen meeting geven in onze streken, de eerste toehoorders zouden overal de gekende haantjes vooruit der christene demokra- tio zijn en daarop 't gros van leger dat tusschen een rei van vloeken t vivan Faster Daens zou zingen 1 M. Petrus, go kent 't fijn van stoeffen, proficiat 1 Waarachtig, wy hadden er ons aan verwacht Do laffaards die te Aalst de liborale schotelvod aaneen stooten beproeven het onze onder allo opzichten zoo deftige on welgelukte Vlaamsche Kermis te bezwad deren, ze met hunne afzichtelijke uitbra kingen te bezoedelen. Die deftige liberale scbrijvelaarkens wagen het van onze katholieke feest te schrijven Hier kan men bijwonen lage, gemeene, laffe, gruwelijke, ijselijkc, schurftige tooneelcnen wilt gij er n van overtuigenwacht tot het parket gijn be zoek heeft afgelegd. Menige bezoeker heeft gewalgd bij 't aanschouwen der tooneelen, die in den hof plaatsgrepen. Gij verstaat het wel, geachte lezer Gij begrijpt toch wel waarvan Dendergalm uwe vrouw, uwe dochters, uwe zonen, u zelf beschuldigt Gij, die gezien hebt hoe deftig, treffelijk het er toeging op onze Vlaamsche Kermis zult woder de diepte kunnen poilen der liberale eerloosheid. Doch gij weet alles niet. Wy moeten uw geheugen eens opfrisschen. Over eeaige jaren hadden er Lier in een liberaal lokaal vertooningen plaats door vreemdelingen gegeveu. Ten gevolge van een dier vertooningeu ondergingen een zeker getal liberale snotneuzen eene hoe zou'k het toch zeggeu?.... smarte lijke, zeer smartelijke ramp die hun deed kenueu onder den naam van de nieuwe acht merken Welnu, leden van die vreemdsoortige Confrérie maken thans deel uit van Dendergalm's redactie Het zou ons niet verwonderen in deze redactie te vinden een snotneus die de zedeleer en de deftigheid aangeleerd heeft onder t ouderlijk dak uit den mond van vaders bijzit eu die lessen langs don water- en osbroekkant in practijk heeft gesteld 1.... En 't zijn zulke rakkers die, sprekende van de Vl. K., van schurftige, walgelijke tooneelen durven gewagen. Pouah Men wordt niet zwart gemaakt dan van 'nen zwarteu pot.... Pabdaf. Eene vergelijkenia. Even als de Groenen hebben de Blau wen hunnen Adolf en hunnen Petrus hier zooals daar zijn Petrus en Adolf groote mannen, naar ziel en lichaam. Zooals bij ue Groenen is bij de Blauwen Petrus dc werker geweest, de kat die voor den aap de kastaujes uit het vuur trok dc apen ziju de Adolfen, bij de eeuen zooals bij de anderen met dit verschil nochtans dat, bij de Groenen, Petrus maar altijd zijoe vingeren verbrandde zonder ooit in eene kastanje te mogen bijten (hij mocht er slechts, van tijd tot tijd, eens naar kijken al door oen buis), terwijl bij de Blauwen, Petrus ook een broksken heeft gekregen. Bij de Blauwen, oven als bij do Groe nen, denkt Adolf dat het met bassen en lawaai maken om doen is bij de eenen zoo als bij den anderen is lawaai maken het uiterlijk kenteeken eener rechtzinnige en rechtmatige verwondering zich op een plaats en in een midden te zien, waar noch hun persoon noch hunne verdien sten geroopeu waren. Hooggeplaatste zeer gestrenge heeren hebben aan blauwen Dolf en blauwen Piet voorgelezen dat zij, met eersten de cember aaustaande, vaarwel moeten zeg gen aan de bij verrassing verkrogen groot heid duizenden zeer gestrenge heeren hebben den groenen Dolf, over cenige weken, een soortgelijk vonnis naar het hoofd geslingerd, terwijl groene Piet met een machtig u vade retro, salanas (loop naar den duivel.onnoozele kwispel), en een schop iu de broek, werd bejegend. II n'y a que le ridicule qui tue zegt de franschman. Als dat waar is waar om niet dan liggen de Groenen en de Blauweu op sterven, gedood door hunnen Dolf en hunnen Piet. 'Ne Zoóöt. Ontslag des heeren Burgemees ters. Hel laatste vuil nieuws en ook andere gazetten waarbij Le Fatriote hebben aangekondigd dat de beer Ghce- raerdts, ten gevolge der veroordeeling van eenige leden der kath. Maatschap pijen, besloten had zijn ontslag, in to dienen, dat bij dat besluit aan zijne poli tieke vrienden had bekend gemaakt en dat deze laatsten vruchteloos hebben aangedrongen om op dat besluit terug to komen.... maar dat M. Gheeraordts hals- starig bleef weigeren. Dat de helden van Chipka en hunne liberale, geusche en socialistische bond genoten het wenschen daar twijfelen wij geen oogenblik aan. Op Chipka zou men toch zoo geern menheer Jef van over de Vaart burgo meester gezien hebben het was immers beloofd uit erkentelijkheid der maag. Aan de Aalstenaars moeten wij niet zeggen dat er daar zelfs nooit den minsten schijn is van geweest... M. Gbeeraerdts is Burgemeester en blijft het. Ten andere M. Gbeeraerdts heeft eeuo logenstraffing gezonden aan - Le Fatriote welke door andere dagbladen ook werd afgekondigd. Punctum. Rechten op den wijn. Onder het volk wordt soms gezegd dat men de rech ten op den wijn zou moeten verhoogen omdat alleen de rijke en niet de kleine man er drinkt. Dat is verkeerd. De mindere man drinkt geenen wijn, omdat deze drank voor hem te kostelijk is. Ware de wijn goedkoop dan zou men er drinken in plaats van dien afschuwe lijken genever, die zooveel kwaad aan richt. De wijn zou goedkoop kunnen zijn, in dien men hem ontlastte. In het Noorden van Spanje kost de wijn maar 6 tot 7 fr. den hectoliter, men 3 kan hem niet kwijt geraken omdat overal jj hooge inkomrechten op den wijn geheven worden. De wijn van het zuiden van Frankrijk kost maar 16 tot 20 fr. den hectoliter, evenals die van HoDgarie en Italië. Kalifornië kan ons uitmuntenden wijn leveren aan 35 fr. per hectoliter. 't Is te zoggen dat men den wijn zou kunnen bekomen aan nagenoeg zooveel als het bier. Het ware dus uitmuntend de mindere wijnen te ontlasten en de fijne wijnen wat meer te belasten. uit 't Schuurken Mie. - Tiste, ge staat daar zoo bedrukt te zien, 't is lijk 'nen uil op 'ne kluit. Komt binnen en pakt eenen. Tiste. Ja, Mie. Maar zie 'k en kan over mijnen lever niet krijgen. Mie. Wat is dat, Tiste? Tiste. 'k Ben ik lang roelauder ge weest maar zie, Mie, ik ben misloopen. Mie. Maar, Tiste, wat is dat nu Tiste. Ja, Mie, ik heb daar 't Land gelezen en ge vindt er niets in dan stom miteiten zoo groot en zoo hoog als den eiffeltoren te Parijs. M. Daens zegt en schrijft alles in def tigheid, alle3 in eerlijkheid cn hij en doet niets dan schelden op M. Woeste van hier en M. Woeste van daar. M. Woeste is de schuld van alles wordt er te Meulebeek gestolen, breekt er hem iemand in 't Walenland een arm of been, botsen ergends 2 treinen, M. Woeste is de schuld van alles I Zie, Mie, zoo gestadig do waarheid verdraaien, dat is ouverdragelijk. Mie. 't Is waar ook, Tiste, 't begint mij ook al tegen te steken. Do roelanders vallen tegen de katbo lioken uit cn nochtans die ziin op den goeden weg. Een braaf kind gehoorzaamt aan zijne ouders, een goede katholiek aan zijne geestelijke overheid. Daaraan dacht ik nog dezen morgen. Tiste. Ja, Mie, dat is waar. 7 Land is eene groote zaag geworden. Gebeurt er iets goeds, 't is de christene volkspartij die het gedaan heeft ot ergends een puDt uit haar programma. Gent, b. y. wordt wat herbouwdzij zijn der daar al 15 jaar aan bezig en niet tegenstaande dit is 't de evenredige die het gedaan heeft 1 Bij de roelanders kende nooit dc ware oorzaken der dingen niet. Ze verdraaien alles. Daarom, Mie, keert hun maar den rug. Mie. Ik ben al op weg, Tiste. Het liberalism geschetst. Aan het slot vau een politiek artikel zegt de Indépendance Wij meenen dat het liberalism aan zijne historische zending zou te kort blijven indien het moest weigeren de noodige hervormingen op te volgen om zich to blijven beperken bij den strijd tusschen do govulde magen en de hongerlijders. Zoodat het liberalism tot nu toe niets anders is dan de verdediging der verza digden, tegen dezen die honger lijden I In Vooruit. Recht voor Allen, het orgaan der hollan lsche socialisten, schrijft het volgende over de werkwinkels van Vooruit te Gent Op den naaiwinkel vau Vooruit heerscht wat men noemt het zweetstelsel hetzelfde stelsel, dat een der grieven was der metaalbewerkers bij de groote werk staking van verleden jaar. Het bestaat hierin De werksters arbeiden in daghuur, maar weten hoeveel zij moeten afleggen om hare daghuur te verdienen. Maken zij minder, dan wordt het haar afgehouden maken zij meer, dan wordt het meer om de drie maanden verdeeld. Doch slechts een derde der meer-winst komt aan de meisjes, een ander derde gaat aan de maatschappij Vooruithet overige wordt in de weerstandskas gestort. Dat laatste klinkt een beetje zot Een weerstandskas voor werksters van Vooruit Terwille van de waarheid moet men erbij voegen, dat zij er nooit aau denkon bewegingen voor loonsver- hooging op touw te zetten. Wel feijn ze verleden jaar een paar malen op het punt geweest eene algemeene werkstaking te beginnen, maar ter zelfder ure heeft men haar aan het verstand gebracht, dat dit te groote schande zou zijn voor de partij. Waarom dan die weerstandskas Om met de gelden uit die kas de karna- valtochten to helpen bekostigen, die de partij hier inricht. Nu is er een ploeg meisjes die blauwe linnen werkvesten maakt, en om de drie maanden steeds met eengrooter overschot kwam. Uit dit laatste feit scheen voor het bestuur duidelijk door, dat de vesten te lioog betaald werden. Het bestuur stelde dan ook voor, den prijs dior vesten, die van 35 tot 40 centiemen het stuk be taald werden, met 10 centiemen te vor- minderen. Wanneer dit op een fabriek gebeurt, wordt dadelijk het werk gestaakt, en worden de uitbuiters in het blad, of in plakkaten op alle hoeken der stad, aan den schandpaal gespijkerd. De meisjes, die dit meer dan eens hebben gelezen, meenden dan ook geen verschil tusschen uitbuiters te moeten maken, en dreigden met staking. Dat hielp. Voorloopig werd de aftrek ingehouden, doch onder beding dat men zou informeeren wat er elders betaald werd. Wij nomen die inlichtingen slechts on der alle voorbehoud over. Papieren kan ons. De wereld gaat vooruit Een duitsche ingenieur heeft nu een kauon vervaardigd uit gestampt papier. Dat kanon is zeer licht en weerstaat beter aan den schok der losbranding dan de stalen kanons Elke soldaat kan zoo een kanon op den rug dragen Goed zoo In plaats van een geweer krijgt elke soldaat een kanon 1 Men zegt niet of dc kanonballen ook in papier zijn. Dan waren ze te minste niet zoo schan delijk. Met wien ge verkeert zoo wordt ge geeërd. Op eene meeting te Rousselaere voor een half dozijn snullen gehouden, verklaarde zekere citoyen dat de werklieden zich moeten vereenigen zonder er naar te zien of Jan on Sus naai de kerk gaat of niet. En zeker ook zonder te zien of Jan of Sus een luiaard, of een dronkaard, of een twistzoeker is zonder zich in 't minst om zijn gedrag te stooreu Welnu, neen het oud spreekwoord zegt met wien ge verkeert, zoo wordt ge geëerd Kalho lieke werklieden moeten zich enkel met andere katholieken vereenigen. De boerenbond werd gcsitcht in 1891. Na verloop van een jaar telde hij meer dan 2000 familiën. In 1895 beliep het getal ingeschreven leden dan 11000 en sedert Nieuwjaar zijn er meer dan 2000 bijtredingen toegeko men. De Bond bestaat tegenwoordig uit meer dan 300 parochiale gilden. Om zich een gedacht te vormen over de werkzaamheid van den Boerenbond, overwego men slechts dat in het jaar 1895, maandolijks 60 fr. noodig was voor de postzegels der briefwisseling dat aan de leden 6,300,000 kilos schei kundige mestoffou en 1,700,000 kilos veevoeder werd bezorgd dat hun ongeveer een half miljoen frank werd geleed dat de Bond meer dan 5000 verzekerin gen tegon brand heeft aangegaan en dat de ontvangsten van 1895 stegen tot 12,500 fr. en de uitgaven tot 11,211 fr. Leo XIII in den laatsten tijd. Leo XIII is sedert eenigen tijd moor vatbaar voor ecno lichte valling, die hem meest op de koel slaat. 's Pauzens geneesheer moet hem getij- delijk rust voorschrijven; want Leo XIII is een harde werker. Kou de Paus hem matigen, zijno gezondheid is nog volstrekt niet slecht; maar dat is de kwestie. Na de vermoeienissen van den dag, werkt hij 's avonds nog steeds voort, met of zonder zijnen secretaris. Leo XIII is er vooral op uit om niet ziek te zijn, en zijn geneesheer heeft daar dikwijls moeite meê. Veel nachten zijn voor den Paus slape loos, en het is volstrekt geen wonder dat hij opstaat en aan 't werk gaat. Alwie Leo XIII nadert, staat verbaasd over dat flauwe lijf, waarop dio kloeke kop mot vonkelende oogen. Waarmcê de Paus al moet bezig ziju, 't is ongelooflijk, cn allen anderen meusch zou eronder bezwijken. Man denkt dat de dood des Pauzen eene verrassing zal zijn, en dat men een lijk zal vinden voor eene schrijftafel. In den laatsten tijd zegt bij veel tegen do bisschoppen Monscigueur als gij nog eens komt, dan zult gij hier iemand anders vinden. De patroon der boeren. De landbouw heeft ook zijnen patroon, ou den H. Isidorus is zijn beschermeling. De christene volkspartij wordt vervolgd (Och armen en ze zijn toch zoo braaf 't is gelijk in den ouden tijd, zegt Het Land van Aelstde eerste christe nen moesten zich versteken en onder den grond Mis hooren. Zeg eens, Land van Aelstde groote beschermers en voorstaanders van uwe christene partij.dat gallig advocaatje, die klerk, die rijk getrouwde hophande laar hooren die misschien ook Mis onder den grond, daar ze nooit ofte nooit op een geheel jaar in eene van onze kerken te zien zijn?.... Daensisten-salonLa Métropole oen Antwerpsch kath. blad, meldt dat do Daeusisten te Brussel regelmatig verga deren in de salons van Madame 't Kint- Orban. Dikwerf vergaderen daar de heeren Carton de Wiart, Renkin, eenige advocaten die ook oen oogsken hebben op den pot van 4000 patotterkens, medewer kers van Le Fatriote en Le Journal de Bruxelles, een geneesheer-specialist voor krankzinnigen, enz. In eene dezer bijeenkomsten zou er besloten zijn eene poging op touw te zetten om het ministerie De Smet-de Naeyer omver te werpen. Verder wordt nog gezegd dat Mm* 't Kint- Orbau de valsche democraten van Aalst en elders geldelijke ondersteuning ver leent, dat ze smakelijke tafel houdt en eenen lekkeren wijnkelder bezit. Wat de geldelijke ondersteuning betreft, wie herinnert zich niet dat de Chipka-helden, in den kiesstrijd van 1894, over de daken hebben uitgebazuind dat ze een hulpgeld van 500 frank hadden ontvangen van eene rijke Brusselsche mevrouw. En toen reeds werd de naam van Madame 't Kint- Orban openbaarlijk genoemd. 't Land van Aelst van zondag 11. heet ons, katholieken, schoefelsoort..., O I beleedigen nooit I Eilieve, heeren demokraten, keer u om en kijkt eens in de salonspiegels van Madame 't Kint Verder vernemen wij dat een der helden van Chipka de ontvanger-beheer der gaat worden van de boschgronden de zer dame gelegen te Meldert, Hekelgem, Maxenzele en Assche.... Hoe gaatido man het nu aan boord leggen om de pachten te verminderen en aan de eigenaresse de zelfde inkomsten te verzekeren 't Zal aardig zyn Vlaamsche kermis.— Peperkoek. De peperkoek is gewonnen door lot 957. De winnaar wordt verzocht hem af te halen binnen de 8 dagen bij Dame W' Bencdikt Van Breugel, Werf, te Aalst, dus tot deu 7 September inbegrepen. Na die date zal de peperkoek tot een liefdadi werk gebruikt worden. En toen hunne verbabberatie een wat was bedaard dan vielen ze uit in beknib belingen, verwijtingen en verwenschingen tegen Polka II en zijn geparfumeerde maat in rechtsgeleerdheid.... Maar die twee liberale arends wierpen de schuld op Peëken hij was do schuld, hij had gehandeld zonder hun to kennen, enz. enz. Peëken is de zondebok 1 Neen, neen, mannen, Peeken heeft er geen schuld aan,zoo ver is dat ventje met het kiesrecht niet bekend... Gij, gij en gii alleen draagt de verantwoordelijkheid dat onze twee thans zetelende liberale gemeenteraadsleden binnen weinige maan den naar Congo zullen opgelaten worden om wellicht nooit meer terug te keeren. En wat meer is, ons verwondert uwe handelwijze nietreeds meer dan eens hebben wij, door uwo czelarijen, kunnen bestatigen, dat ge van kiesrecht nog min verstaat als Peëken zelf. Gaat nog eenige broeken op de banken der hoogschool ver slijten, heeren, en komt dan eens af! Dan hopen wij in kieszaken nimmer tegen kenhuibenste zullen moeten strijden Treffend. Een treffend feit van den betreurden Senateur M. Stiéuon du Pré - In 1894, tijdens de kiezingen, deelde de Courrier de l'Escaut het portret meê van de katholieke kandidaten. - Iu een koffiehuis van Doornik kwam er op den avond der kiezingen, eenen persoon, die het portret aan den muur zag en op de gekozenen spuwde. Eenigen tijd later had de quidam een dieest te vragen van het gouvernement M. Stiénou verkreeg den dienst en den volgenden dag kwam de benoemde den Senateur bedanken en verklaren hoe dankbaar hij hem was. M Stiénon antwoordde Mijn vriend, met uwe dankbetuigingen kan ik niets doen. Op dien dag, dat uur; in dat lokaal hebt ge mij in 't gezicht gespuwd. Gij weet hoe ik mij wreek, en ik ben bereid om nog hetzelfde te doen, als gij mij noodig zult hebben. t Is inderdaad al te schoon I Liberale transparanten. Nauwe lijks was zaterdag de uitspraak van 't Beroepshof gekend of dc liberalen en donchisten staken de hoofden bijeen en ze besloten van transparanten te plaatsen aan de vensters van 't liberaal lokaal ter Groote Merlft. En 't moest gepeperd ge noeg zijn om de Bokken in den grond te doen kruipen van schaamte. Zoo besloten zoo gedaan en des zondags kwamen ze te voorschijn. De katholieken in plaats van in den grond te kruipen van schaamte, lazen de drij eersten en' 't zegden te dom om te beantwoorden. Erreme raus zeggen ze te Dendermonde. Maar aan 't vierde venster was het wat anders er was daar de vraag gesteld "Wie heeft er nu de galle P Dadelijk werd het antwoord aan den Kath. Kring uitgehangen on luidt van den Gemeenteraad heeft er de Galle P WIE, WIE, WIE P P De twee liberale gemeenteraads leden die hunne matten moeten oprollen ingevolge arrest van 't Beroepshof. Aan (lees antwoord hebben de liborale feniksen zich voorzeker niet verwacht ook stonden ze verbabbcreerd te kyken gelijk 'ne uil op 'nen kluit. HüPlfprt Dijnsdag 11. 3e kormis- lldcliei '"dag, was voor de Haelter- sche Maatschappij van Ouderlingen Bij stand, een ware feestdag, een dag van vreugde en van verbroedering. 's Morgends om 8 uren werd er, zooals jaarlijks gebeurt, een solemnele dienst gezongen voor al de afgestorvene leden en weldoeners der maatschappij.'s Na middags om 4 uren had in de ruime zalen der katholieke school eene algemeene ver gadering plaats, waar de leden ten getalle van 200 tegenwoordig waren. Na eenige woorden van den Eerw. Heer Pastoor, en een verslag over den huidigen toestand der maatschappij door den H. sekretaris aangeboden, werd er eene schoone om- standigheidsrede uitgesproken door den Eerw. Heer Rommel, onderpastoor en kloeke volksman van Oudenaarde. Gedu rende drij kwaart uurs wist do spreker de aandacht zijner toehoorders te boeien, hun sprekende over de voordeden die eene Maatschappij van Onderlingen Bij stand op eene parochie te weeg brengt, toonenae hoe eene dergelijke inrichting den werkman aanzet tot ordentelijkheid en spaarzaamheid en hem ten kwade dage van armoede en ellende vrijwaart.Indruk- wekkend waren bijzonderlijk zijne woor den wanneer hij zijne talrijke toehoorders He onheilen en droeve gevolgen voor o'ogen legde, door do zorgloosheid en door het misbruik der sterke dranken in menige werkmanswoning veroorzaakt. Na den Eerw.spreker met leerzaamheid aanhoord te hebben, ontvingen deleden een woord van aanmoeding van hunnen achtbaren en welbeminden medeburger, Mijnheer L. De Sadeleer, volksvertegenwoordiger en eere-voorzitter der maatschappij .Altijd zegde hij, wil hij do volksklas toegenegen blijven, altijd werken en streven tot verbetering van het lot der werklieden. Onnoodig te zeggen dat de toejuichingen hem niet gespaard werden te Haeltert meer dan elders beseft men de weldaden door Mijnheer De Sadeleer aan den werk man bewezen te Haeltert draagt men diep in 't herte den naam van hem die in de Volkskamer altijd op de bres staat wanneer het de verdediging geldt van de belangen der volksklas en die geene schaamte gevoelt zich te vermengen met werklieden en met hen als met broeders te handelen. Spijtig dat er op die vergadering geene groene democraten tegenwoordig waren om eens te zien hoe zij het volk behandelen zij, die in sommige bladen met den naam van ou beivaarders betiteld worden. Na de redevooring van Mijnheer De Sadeleer werden een zestigtal prijzen afgelot onder de werkende leden, en het feest eindigde in alle breederlijkheid onder het drinken van een glas bier door den Heer Voorzitter de maatschappy aangeboden. Zulke feesten doen deugd aan 't hert, zegde ons menige werkman. RT Wij roepen de bijzondere aandacht in onze geëerde lezers op de aankondi ging 3 Premiën voor onze lezers, op vierde bladzijde eerste kolom. STAD AELST, HOUTMARKT. Tweede ronde. Zondag 30 Augusti 1896. Om 3 uren namiddag. De partij van Tsidoor Van Bleyen- berghe(Nieuwerkerken), tegen die van AVan der Heyden, (Hofstade). tot middernacht Zondag 30 Oogst dienstdoende Apo theker Mr Bonner, Bisschopstraat.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2