Donderdag 3 September 1896. 3 centiemen per nummer. 50ste Jaar. 3116. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. JEU Dl GE MISDADIGERS. Vlaamsche Zitdag. Jeneververbruik. Kiezing te Turnhout. DE DENDEFBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-23 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique euum. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalnl, S September 1896. Het valt niet te loochenen, want de statistieken bewijzen het, dat de misda digers zich onder de kinderen en jonge lieden op schrikbare wijze vermenigvul digen. De liberale drukpers bestatigt het gelijk wij, en als geneesmiddel wijst zij't we reldlijk verplichtend onderwijs aan. De ondervinding leert ons dat het ver plichtend onderwijs machteloos is om de Kwaal te bevechton, want daar waar het in voege is, groeit het getal misdaden onder de jeugd meer en meer aan in stede ran te verminderen. Bevoegde mannen, welke het vraagstuk onderzocht hebben, verklaren dat het wereldlijk verplichtend onderwijs niet alleen 't getal der jeugdige misdadigers niet heeft doen dalen, maar het de recht- streeksche oorzaak is van de vermeerde ring der misdaden die heden bestatigd worden. In Frankrijk waar het verplichtend onderwijs bestaat, klimt het getal jeug dige misdadigers altijd meer en meer in 1882 telde men cx 7151 in 1888, 8468 in 1890, 8666. En wat zijn de oorzaken Laten wij het woord aan den heer Ad. Guillot, onderzoeksrechter te Parijs, een mandie de jonge misdadigers en demis daden die ze plegen van zeer nabij kent k Zeker, in de gestichten die recht streeks van den Staat afhangen zooals de tuchthuizen, staat de kapel nog recht en wordt de aalmoezenier geduldDe wet Tan 1850 wil het eu men heeft'ze niet durven afschaffen. n Maar overal waar de werking van den Algemeenen Raad der Seine zich doet gevoelen, gaat het werk van ver- goddeloozing voort en men vormt voor ae misdaad van morgen, een gansch ongodsdienstig geslacht. Wilt ge voor beelden Sinds de wet van 1889 op de be scherming der zedelijk verlaten kinderen en het verval der vaderlijke macht, is de openbare Weldadigheid met de voogdij Tan millioenen kinderen bekleed. Nu, voor die kinderen volledige afschaffing van allen schijn van godsdienstige opvoe ding Op dit oogenblik wordt te Montessou het zoogezegd modelhuis geopend, ge bouwd door de stad Parijs en dat moet dienen voor de kinderen die moeten ge tuchtigd worden. n Nopens dit huis, had ik verleden jaar, deze regelen geschreven De HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 20e vervólg. George heeft mij dat nieuwske meegedeeld. Het komt mij 7oor, dat zij er meer aan denken om bet Kbip te doen zinken, dan om de vaten te vullen. Weet gij ieU van dat eiland af, stuurman Niets hoegenaamd, antwoordde ik, terwfjl ik mijne oogen op do rots gevestigd hield. Ik zou wel eens willen weten, hoe daar water te krijgen is. Hebben dc eilanders gereedschappen om de vaten vol tc pompen 1 Er zijn zulke gereedschappen niet voorhanden, ttgde ik. Het eiland is onbewoond. Bij deze woorden bleef bij staan en keek naar het land, terwijl hij zijne oogen met zijne hand beschutte, zag toen achter zich om naar Cadman en Fletcher en begen daarna het dek weder op en neór te loopen. Hebben wij zulk eene behoefte aan water, dat wjj wel genoodzaakt zijn, hier aan te leggen vroeg hij, De kapitein denkt het noodig, de ledige vaten te vullen. Als het eiland onbewoond is, hoe weet hij dan dat daar versch water te krijgen is Dat zou ik u niet weten te zeggen. Hij zag andermaal naar het eiland en mompelde bij zich zelfIk mag geel en groen worden, als er niet vreemdelingen die het kongres van straf wetgeving ons gaat aanbrengen zullen voorzeker de nieuwe kolonie, welker her vormingen zij zullen hebben hooren bewonderen, bezoeken misschien zullen zij, lijk anderen in 't bedelaarsgesticht van Nanterre deden, de kapel zoeken waar de godsdienstige opvoeding, voor geschreven door de wet van 1850, wordt gegeven. Vinden zij ze niet of wel in eenen of anderen verborgen hoek, zullen zij bij zichzelven zeggenVan waar komen die kinderen welk is hun vaderland welke is hunne God of zijn ze niet gelijk die jonge landloopster van 15 jaar,die aan den rechter, welke heur haren godsdienst vroeg, antwoordde Mijnheer, ik ben heiden n Wat ik voorzien had gebeurde, en gij herinnert u de verstomming der vreemdelingen welke het kongres bij woonden, wanneer zij bij hun bezoek tc Montesson, bemerkten dat er geene kapel was. n Het schijnt dat de bisschop van Ver sailles sindsdien van M. Lucipia, vau wien men den grooten opvoeder dier kinderen heeft gemaakt, verkregen heeft dat, in eenen verborgen hoek van den huize, een schijn van beweegbare kapel werd opgericht. De God dien de bedie naars van den eeredienst met groote moeite zulleu kunDen doen ontwaren aan de kleine schurken die men daar zal bij eenbrengen, zal eeu God wezen, die men zal verlaagd en bespot hebben. De verschrikkelijke verantwoordelijk heid die men tegenover die kinderen op zich laadt is des te zwaarder daar zij geene familie hebben, daar de Staat, die over hen alle recht hooft gekregen, hun vader, hun voogd is. Het huisgezin kan soms de onzijdigheid der school verbo teren. Maar hier is de Staat alles en wanneer hij aan die kinderen het gods dienstig onderwijs niet geeft, weet hij dat niemand het hun zal kunnen geven. Het gebrek aan godsdienstige zeden leer in hun midden had hen tot de ondeugd, tot het misdrijf, tot dc misdaad gebracht, eu om hen te verbetereu wei gort men stelselmatig op het godsdienstig gevoelen beroep te doen. Men wil in Frankrijk niet luisteren naar hen welke zulks vooruitzetten en het groeiend gevaar aanwijzen. Laat ons hopen dat do raadgevingen, die ons van den vreemde komen, zullen worden. aanhoord Hulde aan M. Vandenpeereboom. - De liberale Gazette - brengt hulde aan M. Vandenpeereboom, die eene pen- sioonkasse gaat inrichten voor de werk lieden der ijzerwegeu. Een volkslievende maatregel, zegt het geuzenblad inderdaad en 't is oen katho liek minister, die nogmaals dien neemt. veel aan boord van deze brik is, dat mij onbegrijpelijk voorkomt en keerde terug naar dat gedeelte van het dek, «aar by vroeger heen en weer geloopen had. Ik begaf mij naar den achtersteven. Daar stond Fletcher onbeweeglijk achter een slag, waarop hij den grooten verrekijker van Cadman liet rusten. Hij zag naar het eiland, alsof hij geheel in dit ge zicht verdiept was maar uadat men vele dagen ach tereen op zee is geweest, is het geen wonder, dat men met belangstelling naar de kleine rots stuurt, daar deze in alle geval land vertegenwoordigt. Cadman liep hel dek met haastige, gejaagde stappen op en neer. Stuurman, riep hij mij toe, maak dat alles aan dc jol in orde is. Ik denk dat eiland aan te doen. Gü meet met een paar matrozen aan land gaan en zien of daar ook versch water te krijgen is. Ik heb altijd hooren zeggen, dat er een bron aan die noord-ooste lijke punt is. Zoo niet, zie dan eens rond of er ook water komt, als gij in den grond graaft. Neem daartoe eene schup in de jol me£. M. Fletcher gaat met u meé. Hij zegt dat hij er naar verlangt, zijne beenen eens op droog land uit te strekken, en daar ik mij verplicht acht by te draaien, want die watervaten moeten gevuld worden, ofschoon natuurlijk, vervolgde hij, naar het eiland wijzende, als daar geen water te krijgen is, wel dan... Wat wilde ik ook weer zeggen O ja, daar ik mij verplicht denk om bij te draaien, geef ik M. Fietcher gelijk, dat bij eens aan land wil stappen. Waarom zou hij bet ook niet doen De gele genheid om eens een onbewoond eiland te bezoeken biedt zich zelfs met dikwijls voor .eenen zeeman aan. Het zal dus op Zoudag 13 September wezen dat te Mechelen den grooten Vlaamschen Zitdag, onder het voorzitter schap van den heer Edw. Coremans, volks vertegenwoordiger, en P. Ryckmans, gouwraadsheer en eerevoorzitter van den Vlaamschen Bond van Mechelenzal ge houden worden. Drij afdeelingen zullen zich wederzijds met de dierbaarste belangen van het Vlaamsche volk onledig houden. Ziehier de samenstelling der bureelen lstó AFDEELING. Voorzitter De heer de Ceuleneer, hoog- lecraar aan de Hoogeschool van Geut. Ondervoorzitters De heeren Laporta, geneesheer, Lier, en Bellefroid, hoog leeraar aan do Hoogeschool van Luik, Hasselt. Schrijver Dc heer Vliebergh, doktor in de rechten, Eerneghem. 2de AFDEELING. Voorzitter De heer Juliaan De Vriendt, volksvertegenwoordiger, Brussel. Ondervoorzitters De hoeren Van Steen- kiste, doktor, Brugge, en d'Hooge Bel lemans, schepen, Kiel. Schrijver De heer Hendrik Priem, advo- kaat, Brugge. 3,le AFDEELING. Voorzitter De heer Alfons Janssens, volksvertegenwoordiger, St. Niklaas. Ondervoorzitters De heeren V. Van Horenbeeck, deken van den Katho lieken WerkmanskringMechelen, cn De Visschero, advokaat, Brugge. Sehrijver De heer Jozef Crots, voor zitter van den Vlaamschen Bond Mechelen. De Vlaamsche Katholieke Landsbond noodigt alle weldenkende Vlamingen op dezen belangrijken Zitdag uit. Dezelfde dag zal de Vlaamsche Bond van Mechelen zijne grootsche vlag inhul digen. Al de maatschappijen worden op deze plechtigheid uitgenoodigd. Het plaatselijk Komiteitt. -Het schijnt niet,schrijft uHet Handels blad dat de verhooging der rechten op den jenever voor gevolg hoeft gehad het gebruik te vermiudereu. De juiste inlichtingen, die de statistiek ons te dien opzichte zal geven, verdienen ernstig onze aandacht. In afwachting kan men enkel de bij- zondereu en de maatschappijen prijzen, die, de inzichten van het gouvernement bytredend,hun best doen om het verbruik van den vervalschten alkooi, die vandaag Dan zal bij wat aan zyne familie en zijne vrienden te vertellen hebben, als bij in het vaderland terugkomt. Dit alles zegde hy, terwijl bjj my naar zyne ge woonte van terzij aankeek. De jol hing aan de kipstutten. Ik zag, dat alles in orde was, dc oude riemen, het roer en zoo voorts. Het was mij nu duidelijk, dat er geen kwaad voor de brik werd bedoeld met dit bijdraaien bij Groot-Sal- vage-eiland. Inderdaad werd zy zoo gestuurd, dal zij zoover vau dc rots afbleef, als de voorzichtigheid mee bracht. Nadat ik aan een matroos den last gegeven bad de schup, dc eenige die zich aan boord bevond, te gaan halen, zag ik weer naar het eiland. Fletcher zag daar naar onafgebroken door den verrekijker. Cadman vertraagde nu en dan zijne schreden om met hem te praten maar hunne gesprekken werden op zulk een fluisterenden toon gevoerd, dat ik er niets van verstond. Inmiddeis waren wy bet eiland al zoo dicht gena- dard, dat wij er nog maar vijf mijlen vandaan waren. Cadman riep my toe, dat het niet meer noodig was de wacht te houden, daar wij nu land in het gezicht hadden. Zoo werd dan het sein tot het middagmaal gegeven. Toen dit was afgeloopen, was bet eiland nog maar een mijl van ous verwijderd, en Cadman gaf aan een der matrozen het bevel, met het dieplood naar den voorsteven te gaan. George bracht eten voor den ka pitein en Fletcher op het dek, en zij gebruikten dit, bij het vallicht staande, terwijl ik naar beneden ging om mijn inwendigon uansch wat te versterken. Toen in zekere nijvorheidskringen verkocht wordt, te doen verminderen. Aldus zou do maatschappij la Vieille- Montagne, gebruik makeude van hare betrekkingen met Frankrijk, besloten hebben naar men vertelt lichte wijn te doen komen, dat zij in België aan hare werklieden zou verkoopen, aan 35 centiemen do liter. Ik weet niet of de Waalsche werklieden die wijn geerne genoeg zullen drinken, om den jenever te laten varen ik twijfel er eigenlijk sterk aan. Maar wat ik weet is, dat in 't Vlaamsche land dergelijke verwisseling geen kans op gelukken zou hebben. De drank, dio wezenlijk moet bevoor deeld worden, is het bier, en den dag waarop M. de Smet de Naeyer de brou werijen zou ontlasten van de accijnsrech ten, die zij te betalen hebben, zou hij een grooten dienst bewijzen aan de werkende klassen, terwijl hij tevens eene onzer eerste nationale nijverheden zou bevor deren. fl Wij kunnen niet aannemen dat de ver mindering van het accijnsrecht op het bier een grooten dienst zou bewijzen aan de werkende klas. Het accijnsrecht op 't bier beloopt slechts tot 1 */io centiem per liter en moest het verminderd worden de afslag zou nietig volgen. Meu zal de kwaliteit verbeteren, hoor ik zeggen. Ook al niet, want over ettelijke jaren werd eene wijziging aan de wijze van heffing van 't accijnsrecht op vraag van de groote meerderheid der brouwers toe gestaan en dit omdat zij de kwaliteit zouden kunnen verbeteren. Nu vau dit tijdstip af is het bier op velo plaatsen merkelijk iu kwaliteit ver minderd de heeren brouwers hadden voor hunne kapel gesproken. De vermindering zal aan de verbrui kers van bier geen centiem voordcel bij brengen, de kwaliteit zal er niet door verbeteren en de brouwers en soms ook de herbergiers zullen er alleen voordeel bij vinden. Zondag 11. heeft te Turnhout de ver kiezing plaats gehad vau een lid der Volkskamer in vervanging van wylen den heer Coomans. Ziehier den uitslag Geldige stemmen 37,178 ongeldige stembrieven 1644 volstrekte meerder heid 18,590. MM. GraafdeMerode.kath. cand. 20,458 Lebon, christ. scheurmaker 13,126 Rulmondo van Gheel 2,542 Arnouts 1,056 De strijd heeft buitenmate hevig ge weest. Even als hier te Aalst in 1894 ik weer boven kwam, tag ik het eiland vlak voor my liggen. Er scbynt geene gelegenheid te zyn om op de westelijke kust tc landen, riep Cadman mij toe, toen ik mijn hoofd door het luik stak. Wij moeten zien, of de oostelijke kust daarvoor beter geschikt is. Dc man op den voorsteven zegde niets hij had bet dieplood uitgeworpen, maar er was op deze westelijke kust geen grond te voelen ten gevolge van het veel tc korte dieplood. Het eiland scheen van «en vulcamseben aard te zijn. Ik merkte op het hoogste punt een schyn *an plantengroei op. Eeue menigte vogels vlogen over het eiland heen, nu eens dalende cn dan weer zich hoog in de lucht verheffende. De westelijke kust was inderdaad ongenaakbaar, maar toen wij een weinig zuidwaarts afhielden, be merkten wy al spoedig eene soort van baai, waar de branding zeer gering was. Zijt gij klaar om aan land te gaan, mijnheer Fletcher riep Cadman. Zeker, luidde bet antwoordik heb bet «iland zorgvuldig met den verrekijker bekeken, vervolgde hij met tuide stem, als wenschtc hij, dat de geheele be manning zijne woorden zou hooren, maar kan geen teeken van water zien. Het kan wel op eene plaats te vinden zijn, die niet van de brik af te zien is, zegde Cadman. Best mogelijk, luidde het antwoord. Ik ben ge reed, stuurman. De jol werd neergelaten. Twee matrozen en U. Fletcher stapten er in en ik volgde. Het was een en later elders, hebben de christene scheurmakers weèr eens hunne gewoon lijke wapens gebruikt, namelijk, logen- en lastertaal, aanvuring van den klassen strijd, strooien van haat en nijd.... De candidatuur van den heer de Mérode werd gesteund door alle ware katholieken, terwijl die van scheurmaker Lebon verdedigd werd door de liberalen van allen deesem, de weinige socialisten der streek, misnoegden van allen aard en kerels die gaten in hun leerzen hebben. Wij bestatigen met genoegen dat men overal de waarheid begint in to zien van 't gene Denderbodc van in den beginne heeft gezegd, namelijk, dat do leiders der Volksfopperij niet de verbetering van 't lot des werkmans betrachten, maar wel hunne eigene verheffing, hun eigen voor deel ofte profijt. 't Zijn mannen die verscheuren, in andere woorden, die troebel water maken om er 't eene of 't andere postje, deze of gene betrekking uit op te visschen, zon der zich te bekommeren met de belangen en toekomst der katholieke partij. Hun wachtwoord is Hebben is heb ben en krijgen is de kunst en om te krijgen zyn alle middelen goed zelfs de oneerlijksten.... Hier in ons Arrondissement Aalst zijn de groene socialisten totaal ontmaskerd het troepkon smelt gelijk de sneeuw voor de zou eu ware het niet dat de liberalen, zelfs de vrijdenkers, dezen die nooit eenen voet in de kerk zetten, zich als christene democraten voorgeven, men zou ze nog nauwelijks bij middel van een vergroot glas kunnen bespeuren. Laat ons hopen dat die verraderskliek weldra overal tot volkomene machteloos heid gebracht worde 1 Het voornaamste punt in de kiezing te Turnhout was de eouheid der katholieke partij te bewaren en hierin is men gelukt ondanks al de pogingen der scheurmakers cn van hunne liberale en socialistische bondgenoten. Ook valt het to bemerken dat de volks- foppers die, in 1894 beweerden dat de liberalen hier te Aalst voor de catholie- k en hadden gestemd nu heden ook in chorus mot Le Fatriote - aan 't hoofd roepen De liberalen hebben voor graaf de Merode gestemd Neen, neen, even als de liberalen, de vrydenkers, hier te Aalst voor merteloer Daens hebben gestemd, zoo stomden zy te Turnhout voor M. Lebon. Dat is onloochenbaar 1 Een onbetwistbaar bewijs dat de scheur makers wel degelijk ten voordeele der roode socialisten werken vinden wij in sloep, geheel in overeenstemming met alles wat zicb op de oude Huk bevond. Jk stuurde baar naar de kleine baai aan den zuidkant van bet eiland de zee was bier volkomen stil, verder had ik eene strook wit zand gezien, die ons het beklimmen der rotsen gemakkelijk zou maken. Het is een zonderling gevoel, zoo dicht bij de zee te zyn, nadat men die van bet verdek zoolang een beel eind beneden zich heeft gezien, zegde Fietcber. Ik geloof, dat ik zeeziek zoo worden, als ik lang in deze jol moest blijven. Voorwaarts, mannen I riep ik uit. Hoe eer wjj aan land komen, des te korter zal het uithoozen duren. Een der matrozen fronste de wenkbrauwen, toen hij naar den bodem der jol keek, de andere glimlachte bitter, terwijl ik de schaal van een bulve kokosnoot opnam en begon te hoozen. De eigenaar van de jo zag met een doodsbleek gelaat naar de brik. Ik ves tigde er insgelijks een blik op, lerwyl ik gedurig hoosde. Nu bemerkte ik eerst, boe oud en vervallen de brik er uitzag. Yoor hoeveel zou bare lading wel geassureerd zijn vroeg ik mjj af. Schoon is zy wel niet, zegde Fletcher, maar toch heeft zij ons tot dusverre goed en wel over de golven gebracht. Ik zag naar het eiland, dat w|j al meer en meer Het bad op sommige plaatsen een mnis- -, op andera een cbocoladekleur, en vertoonde en daar sporen van plantengroei. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1