Zondag 6 September 1896. 5 centiemen per nummer. 50slc 'Jaar. T»117. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. HET SPOOK MR ABDIJ. Landbouw. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vlaamsche Katholieke Landsbond. Arme Dendergalm Lossen en wegen. Een tweede martelaar DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van dö Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique «ii um. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, J» September 1896. VERTOOG. Geachte Heer en Taalgenoot Wij hebben de eer UEd uit te noodi- gen tot den Vlaamschen Katholieken Zit dag, die op Zondag 13deu Septembeb aanstaanden, zal gehouden worden, 's voormiddags om 10 4/a uren, bij afdee- lingen, en 's namiddags om 3 1/s uren, in algemeene vergadering of landdag, in den Katholieken Werkmanskring, Begijnen straat, te Mechelen. Ditmaal vergaderen de Katholieke Vla mingen in 't midden van het Vlaamsche land, opdat er onze wijdverspreide strijd genoten uit alle Dietsche gewesten in te talrijker menigte zouden samenkomen omdat wij zoo met des te meer kracht en invloed ae wetten en rechten zullen eischen, die Vlaanderen thans met bran dend verlangen en billijk ongeduld afwacht; omdat, met des te meer doelma tigheid en geestdrift, de werking zal besproken en besloten worden om cle vijf Vlaamsche gouwen voor te bereiden tot do grootsche vaderlandscho eeuwfeesten, die Vlaanderen eerlang vieren moet. De stemming van De Vriendt 's eu Coremans' wetontwerpen ter verheffing van het Vlaamsch tot wets- en Staat staal in Belgenland, en de wetsbekrachtiging van Vanderlinden 's voorstel, tot herove ring onzer Vlaamsche taalrechten voor 's lands krijgsraden dat zijn twee hoofd zaken, tot wier onverwijlde verwezenlij king alle krachteu moeten veroonigd worden. Wij willen tevens de eischen bevorderen zoo langdurig reeds, en algemeen, door de Vlamingen vooruitgezet op wetgevend gebied, over de verplichtende taalkeunis der Belgische Staatsambtenaarsde regeling van het taalgebruik in het leger en burgerwacht de vervlaamsching van het hooger Staats- en vrij onderwijs, van het vrij middelbaar onderwijs in 't Vlaam sche land, en vau het lager Staats- en vrij onderwijs onzer grootste Vlaamsche steden. De Vlamingen uit alle gouwen vereenigd moeten Vlaanderen's stevige» wil bevesti gen, en werkdadige besluiten nemen om Brussel, de oude Brabautsche stad, en hare voorsteden tot Vlaanderen, aan wien ze ontvreemd wierden, te doen terug- keeren. Uit den Zitdag moet er eene machtige stem opgaan, die bewijst hoe het katho lieke Vlaamsche volk aan ons vorstenhuis gehecht en verkleefd is, en hoe het met immer klimmende belangstelling blijft wachten naar den oogenblik, waarop Jonkvorst Albrecht, onze vermoedelijke troonopvolger, bewijzen zal dat hij, even goed als de zoo diepbetreurde Jonkvorst Boudewijn, de taal van de groote meer derheid der Belgen spreken kan en genegen is. Heden meer dan ooit behoort er met vaderlandschen iever gezorgd om de uit den Oorlog in de Vendee, De Zoutsmokkelaar. Lieve God, welk ruw weerWe zullen er nog bij omkomen zegde moeder Gervais wellicht vc honderste maal tot haren knecht, Jacques Laurent, bijgenaamd den Zurob. Deze was in gedachten voor het hoog opvlammend haardvuur gezeten en antwoordde vrij onverschillig Bah, bet is maar een buitje, ik hab wel ijils anders beleefd. Een buitje Dal durft bij een buitje noe riep de oude vrouw uit, wie deze kalmte verstoorde, wanneer het huis tot op den grond schudt!... Hoor eens, hoor eens Eene windvlaag, van regen en sneeuw vergezeld, deed op dit oogenblik deuren en blinden klapperen. Zeker, kwaad weer voor reizigers, hernam de zeerob om zijne meesteres genoegen te doen. Zeg liever ontzettend weör, Jacques. Ik heb wel iets anders gezien, toen ik nog jong en aan boord van de Alcyon was. Ik herinner mij, dat onder mijn reis naar Japan, gedurende welke ik bijna door de baaien was opgeslokt, bet schip eon hevige cycloon te verduren had, zoodat bet als eene veer heen en weer geworpen werd. In een ommezien liefde eu 't heilig vuur voor eigen taal en volkswezen bij Vlaanderen's leerendc knapenschap te behouden en uit te brei den. Met wijs beleid, maar met de meeste krachtdadigheid, dient de schaudigo verfranschiug, die ontzenuwende verbas tering. iu onze meisjeskostscholen onver wijld aangetast te worden. Doch, om het Vlaamsche volk mede te voeren in onzen heilzameu strijd voor eigene taaien zeden, moeten wij zijn oog eu herte naar ons groot, Christen, Vlaamsch verleden wenden. En daarom wenschen wij dat een machtige geestdrift allentwege in ons Vlaamschstrijdende leger onsta, en de oude en jongere scha ren beziele om te werken en te schrijven, te zingen en te spreken tot voorbereiding van ons volk voor de aanstaande Vlaam sche eeuwfeesten. In't jaar'98 moet de herdenking van den heldhaftigen boerenkrijg met vader landschen trots en blijheid door gansch het Vlaamsche volk eendrachtig gevierd worden in alle gewesten van Vlaanderen, die aan dezen zoo lang miskenden en toch zoo bewonderensweerdigen volks- strijd deel namen. In 1902 moet Vlaanderen gansch zijn volk zien opstaan als weêr bezield door den vromen Vlaamschen geest, en gedu rende eene rij van jubeldagen met ontel bare drommen zien samenstroomen te Groeninghe, op het zege veld van 1302, om cr iu vaderlandscho opgetogenheid te juichen over zijne roemrijke vaderen rond het grootsch gedenkmaal, dat te hunner eere en tot teoken van Vlaanderen's herwording zal worden opgericht. Ingezien dan do groote belangrijkheid van dezen zitdag, oetrouwen wij op de krachtige medewerking van alle Katho lieke Vlamingen om denzelfden ten heer lijkste te doen gelukken. Ondertusschen bieden wij UEd. met hoogachting den Vlaamschen broeder- groet. Namens den Vlaamschen Katholieken Landsbond Het uitvoerend Bureel: MM. Hoogleeraar Bellefroid, Hasselt; Karei Brandts, Etterbeeck (Brussel) hoogleeraar De Ceuleneer,Gentadvocaat De Visschere, Brugge doctor Laporta, Lier. Mechelen 31 Oogst 1896. Wij zullen het programma van den Vlaamschen Katholieken Zitdag, in ous nummer van woensdag aanst. meêdeeleu De twee leiders der socialisten, met name Defuisseaux liggen weer eens aan deu deel; een hunner ooraen is overleden eu ze erven weêr de bagatel van 700 duizend franks. Verledene jaar erfden zij rijkelijk van eene tante.... Wanneer gaan zo hunne arme roodc broeders er wat van jounen Ze zullen er wel kunnen naar wachten maar niet naar vasten. werd de fokkemast als een riet afgeknakt, het roer weggerukt, de... Goed, goed, onderbrak de oude vrouw. Wat kan mij dat schelen T Ik zeg bet maar, om u te doen begrijpen, hoe zeer gij ongelijk hebt, u over dit briesje bezorgd te maken. Dit briesje, wel bcb ik van mijn leven Die wind dan, zoo gij wilt. Zwijg, zeerob. Die taal is slecht. Ge schijnt Gods macht te minachten. Men moet nooit met het storm weer spotten. Ik wil er volstrekt niet.... Zwijg zeg ik u. Ge maakt me bang. Getrouw aan zijne gewoonte van tucht aan boord, liet de zeerob het hierbij. Hij boog zich over de tak- kebosseu, hoopte ze rondom den ketel, waaruit de aanlokkelijke geur der soep steeg, en gaf zich weer aan zijn gepeins over. Jacques Laurent was een flinke borst. Geboorlig utt een dorp aan de kust van Bretagne, had hij reeds op jeugdigen leeftijd aan boord van een visschersvaartuig dienst genomen. Het weinige, dat hij verdiende, gaf hij stiptelyk aan zijne arme zieke moeder. Nauwelijks zestien jaar, werd zijn vaartuij door cenen storm op de kust geworpen. De stuurman en twee matrozen kwamen om, doch Jacques, die een flink zwemmer wis, wist zich aan ccn wrakstuk vast te klampen en zich te redden. Zijne moeder stierf korten tijd na deze gebeurtenis, en nu trad dc jonge man in dienst van een aauzienlijk reedcr uit Brest. Van af dat oogenblik leidde hij een zeer avontuur lijk bestaan. Hij bezocht achtereenvolgens de Antillen, Senegal, Vernieling der wespen. Dezen zomer zijn er hier eu overal veel wespen, alhier peerwespen, genoemd. (1) Onnoodig zal het wezen de schade te beschrijven die deze insekten veroorzaken aan onze rijpe kersen, krieken, pruimen, jeren, appelen, eu bijzonderlijk aau onze ekkere druiven, want het zijn de beste vruchten waaraan de toespen knagen. Den ganschen zomer klonk het hier dood aan do moleuaars de schoolknapen brachten er 8324 in dood aan de nactit- en dagvlinders tot heden 52,321 vlinders ingebracht, en nu is hetdood aan al de wespen der gekende nesten. Niets is gemakkelijker ze te vernielen. Op voorhand heeft men eonige grammen cyaanpotassium cyanure de potassium) (2) in eene flesch water te lateu oplossen, welke men goed gesloten houdt.De school kinderen zoeken de wespennesten op en komen ze mij aanwijzen wij begeven ons dau ter plaats. Wanneer de wespen in den grond wonen legt men in de kleine opening, gewoonlijk een molsgat, vooraan een klein stukje spons hetwelk doorweekt is met het vocht van cyaanpotassium. Dit sponsje legt men, gelijk welk uur van den dag, zoodanig dat de wespen nog in de opening kunnen om biunen naar het nest te gaan. Al de wespen welke binnen zyn, worden door de sterke geur van dit gift oogenblikkelijk gedood. Zelfs deze welke niet binnen komeu en enkel omtreut de spons raken vallen plots dood. 23 nesten, met oude en jonge wespen, hebben wij aldus iu veertien dagen, op die wijze gedood. Wij hebben de prod gedaan 's middags en 's avonds eu bij uitgraving gezien dat niet eene wesp van al die binnen waren ontsnapte. Van aan den ingang tot aan het nest liggen de doode wespen welke binnen komen opeen gestapeld. Men kan het zeer kunstig en wonder gemaakte nest er met de bloote handen uitnemen zonder gevaar van gestoken te worden. De horzelwespen Vespa crabio), soort van groote wespen, kan men op dezelfde manier vernielen. Indien ze, gelijk het dikwijls gebeurt, boven iu eeueu boom verblijf houden, bind men een stuk spons op eeueu stok dien men aan het nest steekt en de horzels vallen dood naar beneden. Men ziet het, met eeno kleine uitgaaf en een weinig moeite zijn wij algemeen van het grootste getal wespen verlost. Daar wij een aantal gansch ongeschonden nesten bezitten kan iedereen bij onderge- teekeude zich van de echtheid overtuigen eu den kunstbouw van do woning dier schadelijke gasten bewonderen. Veel, zeer veel wordt er door het ministerie van Landbouw teu voordeele van tuiu- eu landbouw gedaan. Het ware wenschelijk dat het ministerie, hetzij met toelating of anderzius de verdelging der wespen aanmoedigde of voorschreef. Toekomende week volgt er eene be schrijving over de levenswijze,en de manier hoe de wespen hunne woonst vervaardigen. Aangezien het cyaanpotassium een hevig vergift is, zal men het nooit gebruiken met kwetsingen aan de handen. Lier, Augustus 1896. Fe. Lattbeys. Gem. onderwijzer, te Borsbeek Antwerpen (i) In sommige plaatsen van Vlaanderen aardbién of eerdbièn geheeten {Red). (i) Die zelfstandigheid kost 70cenliemen dc honderd grammen cn is verkrijgbaar bij apoiliekers en drogisten alsook bij dc verkoopeis «an scheikundige produkten. Echter, ter oorzake van het zeer hevig vergift, zullen niet gekende personen een bewijsschrift van hunne plaatselijke overheid moeten hebben om liet bij apothe kers of drogisten te kunnen bekomen. Nog zoo jong en reeds van Lotjen ge tikt 1 Nog zoo jong en reeds in zijne zinsver mogens gestoord 1 Zou Polka II te Gent geen specialist kunnen vinden om de hersenpan van 'torgaantjen zijner partij min of meer iu den haak te brengen 't Is hoog tijd. Nog een weinig talmen en de schotel vod moet naar Gent, buiten de Brugsohe- poort. De sukkel raaskalt van stemomkooperij, van kiesbedrog, en dat naar aanleidiug van het arrest van 't Hof van appel, te Gent, in zake der Aalstersche kiesproces- sen. Wil men do schotelvod gelooven, dan blijkt uit dit arrest dat de catholiekeu van Aalst hunne meerderheid in de laat ste gemeentekiezingen hebben ingekocht, dat zij ten stadhuize zetelen dank zij de stemomkooperij door hen op groote schaal bedreven. De schotelvod zoekt dus zijnen lezers diets te maken dat de liberale partij een machtig leger is, dat alleen de nederlaag heeft geleden dauk zij eeu ellendig strijd middel van deu vijand. Maar zie Op de zelfde bladzijde der schotelvod, waar men die grootspraak te lezen krijgt, kan men een gansch ander stelsel leereu kennen. Iu een artikel, voor titel dra gende Onze Maatschappijen heft 't orgaan van Polka II C" den alarm kreet aan. De liberale maatschappijen verkwijnen, zij lijden aan teriugziekte, ze zijn deu dood nabij. De zeldzame leden welke zij nog tellen kunnen 't is de schotelvod die raaskalt in drie catego- riën verdeeld worden 1° onkcle leden die nog lid blijven omdat zij lid zijn 2° anderen blijven lid, omdat er som tijds een smulpartijtje gehoudeu wordt 1., 3° enfin, het grootste getal is slechts lid uit winstbejag of intrest 1.... In ander woorden de liberale partij be staat hier te Aalst nog en elders ook, ongetwijfeld? (cn dit volgens de be kentenis van Polka II 's orgaan) niet uit mauuen vau overtuiging, maar wel uit Indie en China. Hij zag den speceryhandcl te Pon- dichery en te Bombay hij streed tegen de Engelsche cn Barbarijscbe zeeroovers. Door mcnscheneters gevangen genomen, had by bij gelegenheid van de bruiloft van een opperhoofd bijna tot gebraad gediend. Later wilden de Roodhuiden in het rotsgebergte hem scalpeeren. God redde hem echter uit al die gevaren cn bracht hem in Frankrijk terug. Het rustelooze zee leven moede, wilde hy trachten het kalme leven van den landbouwer te leiden. Zoo vinden wy hem dan ook op een Decemberavond in 1786 voor den haard eener Brctonsche hut geze ten, welke aan den zoom lag van het bosch van Tongère. Van zijne langdurige reizen had Jacques Laurent den bijnaam van zeerob en ten tweede de hartelijke vriendschap van Jean Uaptisle Gervais, een braven boer, die tengevolge van eene gril zeeman geworden was, en vrien Jacques twee of driemaal het leven had gered. Gervais nam zijnen vriend mede naar zijne hoeve in het Val de 1' Epine. Daar bewerkten zy den grond eu dreven nu en dan smokkelhandel in zout met Normandie eu Maine. Toen Gervais twintig jaren na zijn terugkeer slierf, vertrouwde hij aan den zeerob, wiens toewijding hij had weten te waardeeren, de zorg toe om over zijne oude moeder te waken eu de kleine Margarehta, het zoete onderpand eener helaas te vroeg verbroken gelukkige echtvcrceniging, te hel pen opvoeden. De zeeman vervulde de hem opgedragen taak met treffenden ijver. .Margaretha Lemiude en eerbiedigde bcm als een vader, en wat de oude Ger vais betreft, zij verborg onder hare vry ruwe manieren de hartelijke genegenheid welke zy hi toedroeg. Waaraan dacht de zeerob, op het oogenblik, dat 1° sukkelaars die liberaal ziju, omdat... om reden dat.... enfin omdat ze niet we ten waarom If?!.. 2° uit cenige liefhebbers vau eten, drinken.... eu vermaak cn avant, Sint Job 1 3° uit de pachters van deu mislukten baas uit Café bleu, de werklieden vau koperen Staaf, de sargiewevers van gezel Adolf, cle leveranciers van Polka II, Josse alias Meesier André, Nonkel Jef eu eenige andere Moenljes Eu dat rommelzoo zou de liberale partij zijn die slechts door kiesbedrog eu stem omkooperij zou belet geweest ziju op 't Aalstersch Stadhuis te zetelen 1 Arme Dendergalm Nog zoo jong eu rijp reeds voor de brugsche poort Pabdoef. daarbuiten de gehcelc natuur in beroering scbeen Ongetwijfeld zag bjj in den geest het dek van de Alcyon weer, en liet bij achtereenvolgens zijne herin neringen uit vroeger dagen den vrijen loop. Moeder Gervais ging bleek en aangedaan door het vertrek op en neêr, terwijl zij de kralen van haren rozenkrans door dc vingers liet glijden Eensklaps hield zij stil. Margeretha riep ze, Margerelha, waar zijt Uier ben ik, grootmoeder, sprak een aanvallig meisje van omtret veertien jaren, uit het aangrenzend vertrek komende. Goed denk er aan, de soep gereed te maken, mijn kind. Wat mij aangaat, ik kan er mij waarlijk niet meê bemoeien dit verschrikkelijk weir doet mij het bloed in de aderen stollen. O, had ik zooveel ais de zeerob. Maar neen De goede cude zweeg plotseling. Daar buiten deed zich een dof geraas hooren. Hoor, hoor 1 riep zy uit, terwijl zy den zeeman op dc schouder sloeg, het huis valt in t De heer behoede ons 1 Stel u gerust, antwoordde Jacques, het kan wel tegen het buitje. Altijd dat buitje 1.... Geef dan eens eene verkla ring van dat geraas Er zal een boom omgevallen zyn. Een boom, zeg liever den stal.... Hij is met zware balken gebouwd en zal het tegen den wind uithouden als een nieuwe brik. Mar garetha zal ons dadelijk bet raadsel oplossen zij zie door eene opening van het versterblind. Het meisje trachtte inderdaad naar builen te i Jacques had gelijk, sprak zij. De groote pereboom is door den wind omgeworpen. Maar wat zie ik daar Wat al misbruiken I Wat al geld heeft het eerste woord vau dees artikel aan de boeren niet gekost 1 Ieder laud heeft zijnen los, beweren onze groote peerdeboeren 1 Dat is waar, en dat is valsch. Dus een onderscheid. Waar wanneer een stuk land ingesloten ligt,'t is te zeggen, aan geenen openbaren wegkomt. Alsdan, volgens art. 682, heeft de pachter of eigenaar het recht aan zij nen gebuur eeueu los te vragen mits eene schadeloosstelling iu verhouding der aan gerichte schade. Dat is gemakkelijk om begrijpen. Men kan immers op zijn land niet vliegen. Op die schadevergoeding naar art. 685 staat er verjaring. Dio kwestie is een weinig betwist. Een ander geval is het meer. Een boer b. v. met een koppel peerden heeft een stuk laod dat aau eeu voet- baantje paalt. Heeft hij het recht met peerd en wageu aau ziju laud te komeu eu van oogst tot bamesse, 't is te zeggen l8l#n oktober, zijnen buurmau te bescha digen Dat heeft reeds veel geld gekost, veel moeilijkheden op den buiten doen ont staan veel twist en tweedracht gebaard. Daarom zou dit vraagstuk moetcu klaar en duidelijk opgelost wordcu volgeus recht eu rede. Hij die dat zal doen zal op de handou gedrageu worden van onze lande lijke werklieden die alle jaren daardoor verliezen ondergaan. Is echter die vraag niet opgelost Laat ons eens zien. Eerst en vooral dit land ligt niet inge sloten. De voetweg moet aanzien worden als eeu openbaren weg. Bijgevolg mag art. 682 tot 685 er niet op toegepast worden. Een los in dit geval is eene dienstbaar heid onderbroken en niet zichtbaar zij draagt geen uiterlijk zichtbaar tcekeu. Zij is ouderbrokeu waut om te bestauu heeft zij de daad vau deu meusch uoodig. Welnu op zulke lossen moot art. 691 van het burgerlijk wetboek toegepast wor den, dat luiat als volgt - De ouderbrokeu dienstbaarheden, zichtbaar of niet, kuunen niet als door titel aangeworven worden. De bezitting, zelfs onheuglijk, is niot voldoende om zo in te stellen eu in voege te brongen. Tot hiertoe is alles klaar als do dag en stond er niet anders in vermeld er zouden op den buiten geene zwarigheden voor komen en nochtans in sommige streken bestaan er zooveel misbruiken, moet de kleine man zoo dikwijls onderdoen alhoe wel hij volle recht heeft, voor eenen machtigere» die hem verdrukt. Daaraan zou paal en perk moeten gesteld worden. Het volgende zou uit bovengemeld art. 691 moeten verdwijnen. Daar zit do wor tel van het kwaad, de bron van het on recht. Het luidt Nochtaus kan men de dienstbaarheden vau die uatuur niet aan vallen reeds door het bezit verkregen iu die streken waar zij op zulke wijze konuen verkregen worden. - Die bepaling, indien zulke onbestemde taal bepaliug mag heeten, getuigt weinig ten voordeele der opstellers van het bur gerlijk wetboek. Hier meer nog over iu een volgend art. Na deu held der schurkcustreek vau 't wijl' wordt op deu martyroloog der groenen den naam vau den uitgever van Klokke Roeland geschreven Een tweede held heeft zijn bloed, neen zijne tranen voor de volkszaak vergoten I M. De Boitselier is op zyne beurt mar telaar geworden, hii, de ouplichtige vol gens do katholieke nladeu onzer streek. M. De Boitselier is onplichtig, schrij ven zij en bazuinen het op de daken uit. Een oogenbliksken, heereu advocaten Laat ons eens een klein onderscheid ma ken. M. Do Boitselier is persoonlijk min plichtig de lastertaal geschreven te heb ben die zijne veroordeeling meèbracht, dat is zonder tegenspreken aangenomen. Maar daarmede is niet alles gezegd. M. De Boitselier boet het voor don waren plichtigcu uit. Dat is zijne schuld. Hij had deu schrijver maar te noemen en aan te duiden. Hij heeft zijne plicht niet volbracht. Hij wist dat hij verantwoorde lijk was voor al hetgeen in Kloklx Roe land verscheen. Hij moest dus do oog in 't zeil houden en geene lasterende aanvallen lateu ver schijnen. Dat heeft hij niet gedaan. Daarin is hij plichtig en hij boet het uit. Hii hoeft to lichtzinnig aangenomen dat de zoogezegde demokratcn dc eerlijk heid en deftigheid iu pacht hebben. Houdt op, boeren advocaten zulke ver giftige begrippen ouder het volk te ver spreiden. Met den eerbied voor het Ge recht gaat ook coucn krachtige» grond steen der samenleving verloren. Laat dat eerloos werk aau de socialisten over. Wat is er Daar ginds op den weg van Fougères.... ik meen gestalten te zien.... En komen die nader vroeg de zeeman haastig, terwijl hij opstond. Ik geloof van ja.... het zyn misschien reizigers. Moeder Gervais schudde het hoofd. Gij moet u vergissen, myn kind reizigers in zulk een weer dat is onmogelijk. Ik geloof toch, dal ik iets gezien heb. Hoor, hoor, sprak Jacques plotseling, hoort ge het fluitje van den zoutsmokkdaar niet Ik hoor niets dan het gehuil van den wind, ant woordde de "Ude vrouw. Ik heb ook iets gehoord, mompelde Margarelha. Daar is het weör thans is geen twylel meer mogelijk hij is het, hjj waarschuwt, dat hij in aan tocht is. Ik ga hem halen. Werp nog een paar lakke- bosschen op bet vuur... de arme jongen zal het bard te verantwoorden hebben gehad 1 En de zeerob ijlde naar buiten. Twee minuten later trad een man van hooge gestal te, wiens kleeren van het water dropen, snel binnen. Jean Chouaan 1 riep moeder Gervais verheugd uit. Wees welkom, mijn jongen ik had u van avond niet verwacht. Ik had het toch beloofd, antwoordde de vreem deling, terwijl hij zich ontdeed van zijne bruin wollen muls cn geitenvellen mantel. Gij hadt het toch beloofd, dat is waar, nu herin ner ik het mij. Maar dit weer.... Zal mij, hoop ik dienen. Gij wilt u dus weer op weg begeven ik moet wei, moeder Gervais. Arme jongen, welk een beroep 1 Een vrij ruw beroep, dat stem ik toe. Maar toch, ik heb eenmaal geen ander ik moet het liefhebben, wijl het mijne moeder en mijnen zusters en broeders en weinig brood verschaft. De oude vrouw schudde bet hoofd en monpclde Een slecht beroep, mijn jongen welk een avon tuurlijk leven Des nachts ddor de bosschen loopen, honger, kou en vermoeinis verduren, blootstaan ain dc vreesclyke aanvallen der kommiezen, en dat alles om een paar ellendige geldstukken te verdienen Ik heb het vroeger meermalen tot mijn armen Jean en den zeerob gezegd zoo hij niet beier doen met zjjn I iand te bebouwen en voor zijn vee te zorgen s De aarde is voor sommigen eene stiefmoeder, {onderbrak Jean Chouaan, terwijl hy zijn stoel dichter bij hei vuurschoof. Maar genoeg, moeder Gervais. Ik zou er niets legen hebben, om eens van de soep te te proeven, want de reis heeft mij eetlust gegeven. Dadelijk, mijn jongen. Margaretha denkt aan u de kleine is een flinke huishoudster. Zie eens. En dc oude vrouw wees naar den blinkenden ge- poesten lepel, die voor hem bestemd was. Jean vesiigde een dankbare blik op bat meisje. Op dit oogenblik werd de deur met veel genas ge opend. Een grijsaard met krom gebogen rag en de magere leden in lompen gehuld, trad binnen on nam aan den baard plaats. Cvranol, de bedelaarsprak moeder Gervais een gast meer, Margaretha Wordtvoorlgetct.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1