Donderdag 10 September 1896. 5 centiemen per nummer. 'o0sle Jaar. »»U8. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Congres der Duitsclie Catholieken. Vlaamsche Zitdag. Verordening van het leuren. Rij dc rooden. Landbouw. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ïen laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnissen op 34 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heer en notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst,9 September 1896. De Duitsclie catholieken hielden onlangs hun jaarlijksche Congres te Dortmund en hetlukle boven aller verwachting. Ge wichtige beslissingen werden genomen eu belangrijke wenschen uitgedrukt, bij zoo verre dat zelfs de protestantsche druk pers getuigt dat het Congres van 1896 het belangrijkste is dat tot hiertoe is gehouden geworden. Werpen wij eonen vluchtigen oogslag op de werkingen en dadelijk zullen wij overtuigd zijn dat onze Duitscho geloofs genoten ons voorbeelden geven weerdig om na geleefd te worden. Het werk der drukpers was een der voornaamste punten aan 't dagorde. De kwestie werd grondig besproken en ein delijk drukte de vergadering de volgende wenschen uit A. De catholieken moeten hunne druk pers krachtdadig ondersteunen op alle mogelijke wijzen. B. De zoogezegde onzijdige catholieke bladen moeten geschuwd worden als de pest. Die wensch dient ook doorroe Belgische catholieken in acht genomen te worden, want de onzydige bladen worden 't meest door catholieken gelezen, immers do liberalen willen er niet van. Een onzijdig blad is toch geon catho- liek blad en van den oogenblik dat het niet catholiek is,moeten alle catholieken zich onthouden bet te lezen. Werd het algemeen begrepen die onzijdige bladen zouden weldra verdwijnen bij gebrek aan lezers. Het Congres legt ook de plicht op aan do opstellers van catholieke gazetten de auti-catholieke drukpers te bevechten en al het kwaad aan te toonen dat zij door de verspreiding der liberale en socialistische leerstelsels voor de Kerk en den Gods dienst veroorzaakt. Ook drukte het Congres den wensch uit dat de catholieken overal in de koffie huizen, leeszalen en kringen die ze ge woonlijk bezoeken, een katholiek orgaan zouden eischen en, na weinigen tijd wan neer de klachten talrijk genoeg zullen zijn om de aandacht te wekken, zal er aan hunne eischen voldoening gegeven worden. Wij hopen dat ook de catholieke Bel gen hiervan rekening zullen houden. Aangezien het hedendaagsch tooneel weinig geschikt is tot verzedelijking eu veredeling des volks, drukt het Congres den wensch uit dat de catholieke druk pers zoo weinig mogelijk verslagen zou meédeelen over de schouwburg-vertoo ningen. HET De zedelooze, in andere woorden, de slechte boeken werden ook veroordeeld; de catholieken moeten waken dat alle verderfelijke lezingen van den huiselijken haard worden verdreven. De Romeiuschc kwestie kwam ook ter spraak en luid werd er geprotesteerd te gen den vernederenden toestand waarin het Italiaansche gouvernement den Heili gen Vader gevangen houdtook de wensch werd met ongemeene krachtdadigheid uitgedrukt dat Hem zijne wereldlijke maakt zou worden teruggegeven. De openbare weldadigheid werd insge lijks behandeld en vooral op 't gebied van inrichting, werking en middelen. Zeer nuttige en practische wenken werden ge geven en wenschen uitgedrukt. Het tweegevecht is eene plaag die hare besmetting dagelijks meer en meer uit breidt en het congres denkt eene strenge beteugeling zeer noodzakelijk. Zij die er zich aan plichtig maken moeten voorde e- lig gestraft worden. De vrijmetselarij en hare zoo verderfe lijke als noodlottige werking wordt ook geschandvlekt en meer dan ooit moeten de catholieken haar bestrijden. Meer andere punten kwamen nog ter sprake en bijzonderlijk de vraagstukken betrekkelijk do samenleving en den land bouw, doch wij missen voldoende inlich tingen om er meer over te kunnen meé deelen Zeggen wij ten slotte dat het Congres te Dortmund ouder vele opzichten zeer vruchtbaar is geweest en dat het voor ons, Belgische catholieken, voorbeelden geeft, welke ons moeten aanzetten om den goeden strijd te strijden en erin te blijven volheiden. Vlamingen Toekomenden Zondag 13 September heeft te Mecholcu den groeten Vlaamschen Zitdag plaats, waarop alle weldenkende Vlamingen moeten te- genwoordigd zijn. Om 10 Va zitting der aldeelingen in het Werkmanshuis, Beg- gij nestraat. De volgende punten zullen besproken worden Is* AFDEELING. ONDERWIJS. 1. Vlaamsch in het vrij middelbaar on derwijs. Wetsvoorstel. 2. Vlaamsch in het onderwijs der jonkvrouwen. 3. Vlaamsch in het lager onderwijs. Wetsvoorstel. 4. Vlaamsche studentenbeweging. 5. Vlaamsche Hoogeschool. 2*" AFDEELING. GRIEVEN. 1. Wetsvoorstel van De Vriendt en Coremans. wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 11° vervolg. De westelijke plek verhief zich zeker wel 500 voet boven de zee. Ik zag geene boomen, maar aan den zeekant vertoonde zich verscheidene groepen struik gewassen. Terwijl ik met de eene hand stuurde en met dc andere hoosde, bracht ik de jol in dc baaihaar voor steven knarste al spoedig over het witte zand, en ik sprong er uit, door mijnheer Fletcher gevolgd. Haal de boot op het droogc, zegde ik tegen de matrozen. Zij mocht anders afdrijven. Bljjft cr bij, verlaat haar niet, hoor zegde M. Fletcher. Mijnbeer Morgan en ik zullen wel naar water zoeken. Als de jol eens afdreef, zou onze toe stand verschrikkelijk zijn. De mannen mompelden norsch Ja, ja Zij moch ten mijnheer Fletcher niet lijden en de toestand waarin de jol zich bevond, was niet geschikt om hen met hem te doon dwepen. ik nam de schup op den schouder en wij begaven ons op weg. liet klimmen ging gemakkelijk, maar het was heet in de zon en er was geen lommer. De tocht van de plaats waar de jol lag, naar den top, duurde niet langde grond liep gedurende een kleinen afstand noord- en oostwaarts horizontaal en en verhief zich toen plotseling tot den heuvel, die bijna den geheelcn oostkant van het eiland besloeg. liet was eene wandeling van bijna eeno mijl. Groote uitgestrektheden gronds waren bedekt met eene plant met stekelige blaèrcn, door de Spanjaarden bahilla, door ons spaassciie soda genoemd. Fletcher boog zijn gezicht over een dezer planten en vroeg mij naar den naam daarvan. Ik heb dien sedert Ieeren kennen, alsmede het gebruik der plant, waarvan mij toen nog niets bekend was. Hij richtte zich op, zette zijn strooihoed achterover eu wierp een onderzoekenden blik over het eiland en den Oceaan. Dit alles zal zeker een onuitwischbarcn indruk op mij maken, zegde hij. Ik zal dc geschiedenis van Robinson Crusoe nog eens nalezen. Ik heb dit niet gedaan sedert ik een jongen was. Nu komt zij mij weer voor den geest bij dit tooneel van eenzaamheid en verlatenheid. Zijne oogen weidden over het eiland, terwijl hij sprak. Ik vond iets ongewoons in den toon zijner stem. Zijn gezicht was doodsbleek, zijne wenkbrauwen fronsten zich en zijn mond trok zenuwachtig. Ik meende deze verschijnselen aan het voor hem onge wone zitten in den jol te moeten toeschrijven. Wij konden de brik duidelijk zien, die zich in het gouden zonlicht baadde. Ook meende ik in de verte de flauwe omtrekken van de Piek van Tencriffe te onder scheiden. Terwijl wij voortliepen, sprongen konijnen uit de struiken te voorschijn eu vluchtten naar andere schuil plaatsen. 2. Wetsvoorstel van Van der Linden. (Vlaamsch voor het krijgsgerecht). 3. Vlaamsch in leger en burgerwacht. 4. Rangschikking van Vlaamsche en Waalsche gemeenten. (Brussel cn voor steden aan Vlaandoren). 5. Vlaamsche grieven in allerhande besturen. Wetsvoorstel tot verplichtende taalkennis der Staatsbedienden 3"° AFDEELING. PROPAGANDA. 1. Eeuwfeest van den Boerenkrijg in 1898. 2. Eeuwfeest van 1902. 3. Vlaamsch in Kamer, Senaat, Gouw en Gemeenteraden. 4. Fransche opleiding van jonk vorst Albrecht. 5. Ondersteuning der Vlaamsche druk pers. Het inkomgeld voor de afdeelingen is bepaald op 1 fr. Ten 1 uur, vergaderen de maatschap pijen op de Staticplaats. Om 2 uren, in zegening der vlag van a De Vlaamsche Bond n van Mechclcn, en stoet. Te 3 ijt uren, algemeene vergadering of Landdag waar verscheidene volksver tegenwoordigers en voorname Vlaamsche sprekers het woord zullen voeren. Zooals MM. Coremans, Van Cauweubergh, DTlooghe, De Block,' etó. De inkoom is vry. Om 6 uren, uitrijking van eeremetaleu aan de maatschappijen door don Vlaam schen Bond. Voor de vreemdelingen is deze zitdag eene schoone gelegenheid, om dc kunstmerkweerdigheden van Mechelen te bezichtigen zooals de grootsche go- thieke St-Iiomboutskerkmetharen prach- tigen en indrukwekkenden toren, welke, 97 meters hoog, den ganschen omtrek behecrschthet is een der schoonste to rens van de wereld. In dezen toren hangt den alomberoemden beiaard, waarop onze kunstenaar Jozef Denyn, op dien dag van 11 tot 12 uren, Vlaamsche liederen spe len zal. Benevens de St-Romboutskerk heeft men ook de O. L. Vrouwekerk, welke onder oogpunt van kunst niet moet onderdoen voor menige andere gothiscke kerk. Zij bezit eene schoone schilderij van Rubens: Dc vischvangst. Dan hebben wij nog het gerechtshof gelegen in de Keizerstraat dat het paleis was van Mar- garetha van Oostenryk. Nu is het in zij nen oorspronkelijken staat hersteld eu bezit eene groote kunstweerdo. Juist recht daarover is de schouwburg, het vroegere verblijf van Karei V. Nevens den schouwburg staat de St- Pieterskerk, die uitmunt door haren zuiveren hergeboortestiji. In de St-Jansstraat is het oude Hof van Buslcyden gelegen, dat ook een zeer schoon en aangenaam gebouw is. Ik zie geen spoor vau walcr, zegde Fletcher. ik ook uiel, cn ik twijfel er aan of er met graven ook wel water zal gevonden worden, zegde ik, terwijl ik de schup in den steenbardeu bodem trachtte te steken. Waar zou Cadmau gewild hebbeu dat er gegra ven werd, vroeg hij, als het niét op den top luer was 1 Vcrsch water zou misschien onder het zand daarginder gevonden worden maar niet in voldoende hoeveelheid en niet zoet genoeg, om ons van dienst te zijn, antwoordde ik, terwijl ik naar de uitgestrekte strook zand wees. Laat ons eerst eens aan den anderen kant van het eiland onderzoeken voordat wjj ons afsloven, riep Fletcher uit cn begaf zich reeds op weg daarheen. Ik bemerkte in z(jn geheele houding iets eigenaar digs, waarvan ik mij geen rekenschap wist te geven. Hij scheen overmoedig cn vreesachtig te gelijk De gedachte drong zich bij mij op, of deze naspo ringen naar versch water misschien ook een voor wendsel waren om het eiland eens op tc nemen, met het oog op het plan van Cadman, om de brik daarop des nachts te doen stranden. Ik hield er mij van overtuigd, dat w(j ondersteld, dat wij versch water aantroffen de vaten niet voor den volgenden dag zouden kunnen aanvoeren eu vullen alzoo lag cr een lange nacht voor de beide schurken om hun boos opzet te volbrengen. Dit vermoeden werd zoo sterk in mij, toen ik de zware gestalte van den deugniet volgde, dat ik nu het vaste besluit opvatte, bij mijne terugkomst op de brik aan den timmerman mee te deelen wat ik afgeluisterd had. In dezelfde straat is de St-Janskerk gelegen, die twee schilderijen bezit van Rubens: St-Jandedooper en Dc aanbid- ding der Wijzen. Als men aan Rubens over schoone schilderijen sprak, zeide hij: geat eens de aanbidding zien in St-Jau I Zeer schoone gebouwen bieden ons nog t het stadsmuzeum eu de stadshalle aan. j; Zij dagteekenen uit de I4d# eeuw. Nog menige andere kunstperel is in g Mechelen te bewonderen. Allen dus naar Mechelen, het is een 5 dure plicht aan eiken Vlaming. Iedereen op post dien dag; het geldt onze dierbaar ste belangan Int behoud van eigen taal en eigen zeden Naar Mechelen Het Plaatselijk Bestuur. nage voor hen alleen houden do anti- parlementaristen vormen reeds eene belangrijke oppositie in het Maison du Pcuple te Brussel en in Vooruit te Gent de roode kopstukken hebben bijna niets te zeggen in den bassin van Charleroi, waar Callewaert meester is te Seraing, te Luik, te Namen, is or volop oorlog onder de rooden. Dat heet de socialis tische solidariteit. M. de minister Nysseus heeft alvorens tot het verordenen van het leuren over te gaan, eene vragenlijst gestuurd aan alle Handelskamers eu Nijverheidskrin gen des lands om dezer advies in te win nen. Ziehier de gestelde vragen 1° Heeft het leuren uitbreiding genomen eu geeft het aanleiding tot misbruiken? 2° Op welke manier eu in welke arti kels gebeurt het leuren Tot welke nationaliteit behooren de leurders gewoonlijk Biedt deze manier vau handeldrijven in onze dagen, nog ccnig nut aan voor de verbruikers 3" Welke voordeelen genieten de leur ders, in vergelijking met den handel ten huize, met het oog op de openbare lasten? Welken invloed oefent deze toestand uit op de concurrentie, die de leurders de gevestigde handelaars aandoen 4° Welke maatregelen stelt gij des noods voor tegen het leuren Moet het patentenrecht verhoogd worden, of moet men, zooals er gevraagd wordt, zijne toevlucht nemen tot een algemeen ver bod, of beperkt tot zekere handelscen trums van eene zekere belangrijkheid Hoe zou men dat. dezen uitslag wettigen met het oog op de handelsvrijheid 5° Zou 't wenschelijk zijn, aan elke gemeente de vrijheid tc laten, die zelf te regelen, mits goedkeuring der regcering De scheuring heerscht ten volle in de Fransche socialistische partij. In België is het bij de rooden al niet beter gesteld men mag er bijna van zeggen zooveel hoofden zooveel zinnen. De hevigsten loopen met Anseele meê de slimmen met Vanderveldo dc partij gangers van Defuisseaux wilden den Bori- Trocpcn vogels vlogen over onze hoofden heen. terwijl zij een geluid deden houren, dat veel van bet blaten van lammeren weg had zij naren volstrekt niet bang, zoo zelfs, dat zij ons niet uit den weg gin gen inderdaad noodzaakten z(j ons verscheidene malen over hen heen tc stappen. Ik zie geen water, zeide Fletcher. Ik denk niet dat gij aan dezen kant water zult vinden, riep ik uit. Het opklimmen werd moeilijk te midden van de stralen der brandende zon, en de grond was hard en droog. Toch liep Fletcher onophoudelijk voorwaarts, terwijl bij zijn hoofd naar beide kanten wendde, als zocht hij naar water. Eindelijk bereikte hij den rand der klip en stond naar dc zee tc kijken. Deze rand bevond zich ongeveer honderd voet boven de opper vlakte der zee. Aan onzen rechterkaut liep de heuvel langzaam op naar die hooge westelijke piek, waarvan ik vroeger reeds melding gemaakt heb. Het is hier een prachtig vergezicht, riep Fletcher uit. Hoe prachtig is dat spel der golven hier bene den Ik kwam naderbij en stond naast hem om dit too neel insgelijks te bewonderen. Op dat oogenblik deed bij een stap achterwaarts. Vloek over uDit zal u wel doen zwijgen hoorde ik hem zeggen. Op hetzelfde oogenblik gaf hij mij ccncn stomp, zoodat ik over den raad der klip naar beneden viel. Ik herinner mij, eens gehoord te hebben van een matroos, die by het vallen uit den mast, terwijl hij in" dc lucht zweefde, bij zich zelf zegde liet zou nog zoo erg niet zijn, als het zoo maar bleef voortgaan. AardappeUoof als veevoeder. Aardappelloof bevat gemiddeld 9 p. c. eiwit, 37 p. c. stikstofvrije stoffen en 26 p. c. ruw vezel. Do gunstige verhouding der voedsel- stoffen zou eene roden zijn, meer tot het verbouwen van het aardappelloof aan te zetten, ware het niet dat voor het gebruik ervan voor dit doel te veel hindernissen zich opdeden. Het afsnijden ervan moet geschieden op den tijd dat de knollen hun volledigen wasdom hebben verkregen, daar een vroegere oogst nadcelig zou werken op de hoeveelheid en de hoedanigheid van de aardappelen, zoodat, hetgeen men meer krijgt aan loof niet behoorlijk de mindere opbrengst der knollen zou dekken. In den tijd dat de knollen rijp zijn en een vorder groeien er van niet meer te verwachten is, komen in den regel do nachtvorsten of de aardappelziekte, waardoor het loof verdroogt, de bladeren afvallen en dus voor veevoeder niet meer kan worden gebruikt. Heeft men een gunstig jaar, zoodat men van de genoemde plagen bevrijd bluft, dan moet men niet verzuimen het looi te gebruiken. Om het behoorlijk te droogen is zeer moeilijk, daarom verdient het de voorkeur het tot zuur voedor te maken en als zoodauig te voederen. In dezen toestand is hot voor het rundvee een smakelijk voedsel wanneer niet meer dan 1/3 tot hoogstens de helft van het voederrantsoen daarvan wordt toegediend. In sommige gevallen heeft men van do toediening van groen aardappelloof nadeelige g voor de gezondheid van het vee nomen. Gezondheidstoestand van het vee in de tweede helft van Augusti. Geen gevallen van besmettelijke long ziekte; 9 gevallen van snotziokte bij de peerden 1 te Verviers (slachthuis), 2 te Auderlecht (id.), 1 te Chatelet (id.), 1 te Ransart en 4 bij een huurder te Floren- ville (Luxemburg). Dus geen enkel land bouw peerd. Van bacteridiaansche kool- zielkte 12 en van bacteriaanschc 8 gevallen. Vlekziekte doet zich vooral in 't noorden vau Oost-Vlaanderen voor. Ik weet bij ervaring, dut iemand kan denken zelfs bij de snelle beweging van een val. Ik horinncr mij nog de woorden, die de schurk bezigde, terwijl bij mij cencn stomp gaf, den druk zijner krachtige banden onder m(jne schouderbladeren, toen hij uiij in de diepte wierp ik herinner mij ook de gewaarwording, die zich onder het vallen van mij meester maakte, gevolgd door een hevige schok, die mij echter op dat oogenblik nog niet in eenen toe stand van bewusteloosheid bracht, omdat ik mjj nog best kan herinneren, dat ik dacht, in zee te z(jn ge vallen, en dat bet luide gcdruiscb, hetwelk in mijne ooren weêrklonk, door mijnen val werd teweeg ge bracht. Maar daarna «as alles in mijne gedachten verward. Toen ik mijne oogen open deed, was het donker. Ik trachtte mijnen arm op te lichten, maar was als verlamd. Laugzamerhand echter begon ik mijn ver sland temg te krijgen, en mijne eerste gewaarwor ding was, dat ik eene onuitstaanbare pijn in het hoofd had. Ik kon niet begrijpen, wat rajj zoo machteloos maakte, totdat ik bemerkte, dat ik door Ukken en bladeren omgeven was. Het licht scheen door hetgeen geleek op eene kooi van ijzerdraad dit was het licht der maan. Terw(jl ik daar geheel verpletterd lag, hoorde ik het rollen der golven onder mij. Dit was het, wat mij in staat stelde om mij reken schap van mijnen toestand te geven, want nadat ik ernige minuten naar hel ruiscben der zee geluisterd had, kwam alles mij weer voor deu geest. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1