Pol en Slant. Landbouw. Vlaamsche Landdag Schrikkelijke Mare. Werkmanspensioenen. Nem na Het merken '|lj§£' van't vee. Wat beteekent de optel ling der labakplanten KAATSSPEL 1896. Rechterlijk kronijk. Kerkelijk Nieuws. Allerhande Nieuws. Pol is aan 't beploegen van zijn klaverland. Stamt. Zoo zoo, Pol, alzoo altijd maar aanwerken door regen en door al 1 Pol. 't Eu deugt nu voor anders niets als voor 't klaverland te labeuren, Stantmaar meè goed weèr waar 't nog best. Stant. En 't zal zeker haast te veel geregend hebben, Pol Pol. 't Is te zeggen, Stant, dat 't zou best voor veel dingen van op i'hou- den meè regenen maar tot hiertoe en is er nog geenen druppel te veel gevallen enkelijk wij zouden nu schoon weèr moe ten hebben om de leste hand te slaan aan 't loof en om de zaaitijd gereed te leggen. Stant. Ja. dat geloof ik, Pol, en er zijn streken waar ze bitter klagen over de regen Pol. 'k Heb ook hooren zeggen, Staut, dat er op veel plaatsen merkelijk meer nat gevallen is als alhier. Stant. Dat is de waarheid, Pol 'k sprak gisteren meè eenc van mijn ken nissen en die vertelde mij dat hij iu het Brugsehe geweest was en dat daar de pa tatten voor goed aan 't rotten ziju in den grond. Pol. Ons Heer bewaard ons daar af, Stant; want zij zijn toch zoo goed ons pa- tattorkes Stant. Ze waren langs geen kanten ooi. allerbest gelukt, Pol maar ze zijn al meer als een derde kapot door 't nat. Pol. Alzoo is 't overal iets, Stant hier lang to droog geweest en op een an der te nat; maar als ik zou moeten kiezen van de twee, zou 'k nog veel liever 't ons hebben en de droogte weuschen. Stant. Dat geloof ik, Pol; maar nen menschmoet 't pakken gelijk 't komt en zich maar trachten uit den slag te trekken Pol. 't Is alzoo, Stant cn wat nieuws tegenwoordig in de politieke wereld Stant. Wel, alles is rustig en stil, Pol te Doornijk moet er in 't kort een kiezing zijn voor nen senateur, en 't zal daar te doen zijn tusschen katholiek en liberaal, maar iedereen zegt dat de geu zen een ferme klopping zullen krijgen Pol. —En komen de donjsen daar niet op dan, Stant Stant. Wel nie ncens, Pol dc don- jen krijgen overal gedaan, man er en wordt niet veel meer van gesproken van die scheurmakers en revolutionnairs en die mannen hunnen tijd is uit. Pol. Zoo dat de menschen nu toch eindelijk uit hun oogen zullen beginnen zien, Stant? Stant. Maar, Pol, ge kunt wel eenen keer en twee keer de zot houden meè de menschen, maar als er niets van en komt van al dat bluffen en beloven, dan wordt men dat beu en men zendt die fijne belovers naar de maan. Pol. Zie, Stant. mijn haren gaan nog naar omboog als ik daar op peis, op al die trukken, kromme sprongen en on eerlijkbeden die die mannen gebruikt hebben om 't volk te verleiden en te be driegen. Stant. 't Is waar. Polgelijk die vuile historie vau 't wijf, eu die kaarteu vau stemt voor den mcrteleerbr.. br.... een deftig en eerlijk man walgt er van, en zulke schelmerij moet gestraft worden! Pol. Er en zou anders geeneu rechtveerdigen Rechter bestaan, Stant, wierd zulke deugnieterij niet voorbeeldig gestraft; maar zwijgen wij er van cu laat ons liever nen vaderons lezen voor de be keering der kwaadstokers en nu van iets anders spreken. Stant. Hewel, Pol, wil ik u iets vertellen van ons uitstapken naar Gent van verledea zondag Pol. Jaag, Stant; hebt ge daar iets bezouders gezien en wat gingt ge daar doen Stant. Wel, Pol, er was daard'in- huldiging van de sohooue antisocial istische volkszalen van de parochie van St-Jan- Baptiste, en 'k en heb nog nooit van mijn leven zooveel volk niet bijeen gezien als er daar cn was. Pol. En wat voor een volk was dat, Stant Stant. Wel, Pol, allemaal katho lieke mannen gekomen van wijd cn zijd, orn to verbroederen mcé de katholieke werklieden vau Gent. Pol.—En was er daar zooveel volk als o verjaar op do feesten van 't hospitaal van Aalst Stant. Och, Pol, nog wel zeven keet meer, en muzieken en zaugmaatschap- pijen zonder eiude. Pol. En meê hoeveel volk van Aalst zijt g'er naartoe getrokken, Stant Stant. Meé rond de twee honderd man, Pol de sociëteit van de Reepers, dc /.uugraaatschappy van Frans Matthieu. een afvaardiging van den Antisocialisti- bchi-n Bond cn meè een honderdtal wer kende leden van den Kath. Werkmans- kring. Pol. Eu veel plezier g'had, Stant, en veel bijval geuoteu Stant. Oozeggclijk voel, Pol; ons Reepers bijzonderlijk hebben wonderen van zang en kunstgrepen verrichtg'heel Gent sprak er van cu iedereen heeft ze bewonderd Pol. En geen aaustooten tegen ge komen, Stunt Stant. Ter contrarie, Poltot d'oude vrouwkes toe dansten en zongen meè me ous Roepers, en ge zoudt gezeid hebben dat er in Gent niet eenen geus of socialist niet meer te vinden en was. Pol. A la bouheur, Staut alzoo moet 't zijn, in volle vreugde, iu volle broederlijkheid alle deftige feesten op luisteren, en meè eensgezindheid samen werken voor 't goed eu voor de ueering Eu wanneer waart ge weerom t'huis, Stant Stant.'s Avonds om half tien waren we weèr in onzen katholieken werkmans kring, waar dat we nog eens fraai plezier hebben gemaakt, een smakelijk pintjeu gedronken, en daarmee ten tien uren in volle eerlijkheid en deftigheid naar ons PUP- Pol.En wat zeggen de donjen daar van, Stant, als z'alzoo de kracht en dc macht en 't plezier en de verbroedering zien van de brave werk menschen en de brave burgers? Stant. Wel, Pol, dat en trekken w'ons niet aan; eersten vooral, die soort vermiudert alle dagen in de stad en ten tweede die mannen eu kunnen toch anders niets als kniezen en bokken en kritikerenl Pol. 't Zal hier zondag en acht da gen, den 20 September, ook iets zijn in ous streken, Stant Stant. Ja, Pol, 'kbèber hooren van spreken; te Borsbekc niet waar, meè dc feesten ter cere van de familie De Vuyst Pol. Ja, Stanter worden kolos sale toebereidselen gemaakt voor dien dag, man men hoort hier in de ronde van anders niets meer spreken, en 'k ge loof dat de vreemdelingen de gemeente van Borsbeko zullen wegdragen. Stant. Dat waar een war. erg, Pol maar dat 't er zal spannen, dat geloof ik ook! Pol. 't Zal hij daar al zijn, Stant, van zeven uren in de roude; en als de baaskes hun kelders niet vol en leggen tot boven toe, en als de bakkers hun brood, mastellen en pistolets niet opeen en stapelen tot tegen den blafon, zullen er veel menschen meè honger en dorst moeten naar huis keeren. Stant. Zij maar gerust, Pol daar zullen ze wel voor zorgen Maar zeg nen keer, wat zal er daar zoo allemaal te zien zijn Pol. Dat ik het zelf niet en weet, Staut zo spreken van nen prachtigen stoet, van algemeene versiering en ver lichting,van praalwagens, van nijverheid en landbouw vertooningen, vau nen lucht bal, en van alle wonderheden mogelijk, te lang om te melden. Stant. 'tls partikelier, Pol en zal den eleutrick 's avonds branden Pol. Jaai, Stant en dit gheel de parochie door, want hij is geleid tot aan 't verste en 't kleinste huizeken van de parochie. Stant. 't Is om Ninoof en gheel den Belgique jaloersch te maken, Pol Pol. 't Is toch alzoo, Stanten we moeten 't wel bekennen, de menschen van Borsboke bijzonderlijk en ook gheel 't kanton van Herzele hebben toch veel te dauken aan d' achtbare familie De Vuyst en ze mogen dat nu toch ook nenkeer doen zien aan d' oogen van gheel de wereld, dat ze dankbaar zijn en hun plichten kennen I Stant. Dat vind ik ook, Pol en 't zal gedaau worden ook want eergi steren kwam ik nen inwoner van Bors- beke tegen, en den braven man die sprak er mij van meê volle monden. Pol. En ge zult er toch zeker ook naartoe trokken, Staüt Stant. Al en had ik maar één been, Pol, 'k ging er nog naar kijken overi gens 't is een feest voor 't goed, en daar beu ik altijd bij; maar is 't waar. Pol, dat er 's maandags en 's dijnsdags volksbanket is voor al 't mansvolk van de parochie Pol. Jaat, Stant, dat is waar voor 't mansvolk is 't te gaan eten en voor 't vrouwvolk is er nen grooten en nen schoonen tombola ofte loterij 1 Stant. Dat is schoon, Poldaarmee zal de familie De Vuyst, die van nu af door al de parochianen geern gezien wordt en geacht, nog meer en meer toe nemen in dc liefde en d' achtiog van 't volk. Pol. 't en kan niet anders, Stant en God gave dat 't toch schoon weèr waar zondag eu acht dagen 1 Stant. Maar 't zal schoon weèr zijn. Pol cn nu moet ik voortwe zullen er 't naaste week nog een woordeken van reppen als ik alhier kom. Pol. Ja, Stant, en wel 't huis I pij van Veevcrzekeriug eene tentoonstel ling van het plaatselijk verzekerd vee eu van stieren der gemeente en omliggende, die tot verbetering vau het plaatselijk ras kunnen gebruikt worden. Er werden 147 dieren aangeboden, waaronder 8 stieren drij met tanden en vijf zonder tanden. De loffelijke pogingen van ons wakker Bestuur werden dus met icver bijgetreden door de leden der Maat schappij en zullen aldus de beste vruch ten tot verbetering van onze inlandsche melkdieren afwerpen. Erpe mag zijn jaarlijksch Koefcest als voor goed in zijn bestaan verzekerd aan zien. De landbouwers zullen allicht begre pen hebben hoeveel dergelijke openbare plechtigheden bijdragen tot aanmoediging der veekweekers. De heeren Benjamien De Clippele, burgemeester van Vleckem, Gustaaf Mat- thys, van Hofstade eu Hubert Vau de Putte, vau Aalst, hebben het ambt van Juryleden. De E. H. Vander Schueren van St.-Martensgesticht te Aalst, die zijne vrije uren aan Landbouwmaat- schappij en belangen van den buitcu zoo mild toewijdt, trad als secretaris bij. Na het uitreiken der belooningen bestaande in eermetalen en geldprijzen, toegekend voor uitwendigen vorm, melk- teekens, verzorging en reinheid, gaf de E. H. Vander Schueren eene korte voor dracht over de nieuwe inrichting en de middelen om ze te doen bloeien. Goede keus van voorttcelers om tot verbetering van 't ras te komen en goede zorgen voor ons jong vee, voornamelijk gedurende den winter. Des namiddags kwam het muziekkorps van den heer Max Moens van Aalst het feest sluiten met eenige vrome arias uit zijn repertorium. BOTER. De gezamenlijke invoer van boter in Engeland, beliep in 1894 tot 1,308,016 kwintalen, of ongeveer 66 mil joen kilos. It 1895 beliep dien invoer tot 1,435,440 kwintalen, of 72,900,000 kilos. Denemarken vooral voerde boter naar Engeland. Ziehier overigens den invoer in kwintalen, voor de verschillige landen. 1894 1895 Deuemarken 1,102,443 1,162,770 kwint. Frankrijk 424,645 454,843 Australië 292,097 313,398 Zweden 266,306 191,221 Holland 165,157 191,221 Duitschland 137,755 112,338 Vorcen.-Staten 29,996 66,932 - Canada 20,887 38,949 België komt aleens in rekening niet, zoo klein is onzen uitvoer van boter naar Engeland Dc Belgische boter is te ver- schillig van aard, te zorgeloos gemaakt en te veel vervalscht. 't Is te miusteu helgone ze al zeggen, die spreken over het Toveren van Belgi sche boter naar Engeland. te Mechelen. Wij herinneren dat morgen Zondag 13 September, de Zitdag cn Landdag van den Vlaamschen Katholieken Lands bond te Mechelen, in den Katholieken Werkmanskring, Begijnenstraat, onder het voorzitterschap van den heer volks- vertegenwoo rdiger Coremans zullen plaats hebben. Talrijke vlaamsehgeziude volksvertegen woordigers zullen aanwezig zijn en ver scheidene zullen het woord voeren. Vlamingen, die uwe moedertaal en uw vaderland bemint, allen naar Mechelen Het plaatselijk bestuur. 't Is er meê gedaan met de katho lieken t'Aelst I Bezie mij maar zoo ongeloovig niet 1 Ik zeg u de waarheid cd zal het u bewij zen. Gij weet dat de liberalen eenen Propa- gandeclub gesticht hebben Ja, 'k heb dat in don Dendergalm gelezen 't is de zes en dertigste op zes jaar. Ja, maar nu is 't ernstig, heel ern stig. De jongens van dien propagaudeclub zijn van zin de kieswetenschap en de kieswetten grondig te studeeren. Zij zijn reeds op zoek naar 't artikel van de wet krachtens 't welk Peëken en Dolf van het stadhuis moeten En hebben ze 't reeds gevonden 1 Neen, maar zij zijn op goeden voet om te vinden. Dendergalm geeft don uit slag van hunne opzoekingen tot den dag van heden; en 't geen zij gevonden heb ben is van 't grootste belang. Primo, zij hebben eene vrouw gevon den welke zij denken zat geweest te zijn... Secundo, dat er, over eenige weken, een katholiek advocaat van Aalst to Gent vleesch geëten heelt op 'no vrijdag... Tertio, dat er te Aalst 'nen heer is die vroeger 'nen bril droeg en nu niet meer... Brrr Wij zijn kapot Ik denk het ook. Er blijft ons maar een kans van hoop meer over Die jongens zijn te slim; zij en zul len niet lang levenPaedai'. Onze knappe volksvertegenwoordiger de heer Diericx heeft in den Volksbond van Geerardsbergen eene weldoordachte voordracht gehouden over de zoo bedilde vraag der wërkmans-rustgelden. Na de verschillige ontwerpen van de heeren Defuisseaux, de Malauder en De Guchtenaere aan zijne talrijke toehoor ders te hebben doen kennen, ging hij over tot liet uit een zetten der grondtrekken van een stelsel door hem verzonnen Die grondbeginsels heeft bij ontledigd iu een artikel in den Dien public van 29 Oogst verschenen en 't is volgens die bron dat wij het stelsel van onzen zoo gevierden en gcachten als dicnstwilligen volksvertegenwoordiger doen kennen. M. Dierickx verklaart zich tegenstrever der verplichtende verzekering. Hij ziet evenmin met goede oog de gedwongene tusschenkomst van den patroon om twee reden 1° Een goede patroon zal vrijwillig door goedhertige giften zijne bijdragen storten geone wet boe volmaakt zij ook woze, zal nooit de slechte werkgevers kunnen ver plichten hun aandeel te betalen. Hierover kunnen wij het met M. Die ricx niet eens zijn. Wij denken dat de vrijwillige giften veel te gering zouden ziju in die zoo groote zaak, waarvan groo- telijks de rust, vrede on vooruitgang van de samenleving afhangen. Ten andoren zijn er gevallen waarin de patroon niet zal kunnen getroffen worden, zij zullen niet te talrijk wezen en de leemten, die zich in de wetsbepalingen voordoen, zullen kunnen aangevuld wor den naarmate de groote onderwijzeres, de onder vinding,ze heeft doen kennen. 2° De tweede rede waarop onze ver- dienstrijko afgevaardige zich steunt om de verplichtende tusschenkomst des pa troons van de hand te wijzen is deze De mensch, wiens zakboekje de sporen draagt van stortingen van verschillige patroons zal gansch zijn leven den bij naam van werkman behouden. Hoovele werklieden zijn er uiet, die geeue werkgevers hebben Waarom ze van die gunsten borooven Wij zullen onzen knappen volksverte genwoordiger doen opmerken dat de werkman zich heel gaarne met dien bij naam zal getroosten, wanneer hij zonder kommer eu onrust smakelijk zijn pijpje rookt iu bet genot van zijn rustgeld. Inte gendeel hij zal het zich tot eene eer reke nen en er voorzeker fier op zijn. Die bemerking zal zich voorzeker ver wezenlij keu voor het grootste deel der werklieden. Om het gegrom van eenigeu mag men zich niet stooren wanneer men het goede verricht. Wat de werklieden betreft die bij geen fiatroon zijn werkzaam geweest deze zul- cn misschien het cijfer van hun pensioen zien verminderen dat is mogelijk, maar een klein is tocli altijd boter dan niets. Zou men ook, in dit geval, dc oogen naar den Algever, don Staat, niet mogen keeren en de grondbeginsels toepassen van het stelsel dat onzen goeden verte genwoordiger eigen is. Zou men met het stelsel van M. Diericx de verplichtende verzekering niet kunnen paren voor het algemeen welzijn In een volgend nummer zetten wij dc grondtrekken van het stelsel van M. Die ricx uiteen. F. R. Dc kiesgevoelige oh 1 van top tot teen Dendergalm veroorlooft zich de schandigste verdenkingen te doen wegen op de alleszius deftige personen, van beide geslachten, die zoo offerwiilig tot bet welgelukken der Vlaamsche Kermis heb ben medegewerktsprekende van dit feest heeft hij de domme lafheid begaan te durven schrijven, dat er walgelijke, schurftige tooneelen hebben plaats ge had. En de laffe schandschrijver maakt zich kwaad als men Iiud den spiegel voor het wezen brengt, met dc woorden maar kerel, vooraleer anderen te be zwadderen, bekijk dan toch eens je zei ven en liever dan de katholieke feesten te belasteren herinner u hoe liet er toe ging op zekere liberale feesten van vroe ger. - 't Manneke zocht wat, 't manneke vond wat, en 't manneke is boos, erg boos. Nem na Hij zweert bij hoog en bij laag dat Dendergalm zich met geeno persoonlijk heden bezig houdt.... en lompe persoon lijkheden, laffe zinspelingen, eerlooze aantijgingen zijn, voor dit blad, scheering en iuslag vau meest al zijne artikels. Hij maakt persoonlijkheden enkel om 't genoegen te smaken te belasteren en te bezwadderen, zonder eenige noodzake lijkheid voor zijne polemiek. En dan zou men dien helhond de zweep op den snuit niet mogen slingeren men zou zich moe ten laten bijten en zeggen «Dank u zeer mijn beestje 1 Nem na Maar zóó dom zijn we niet, lieve jongen, Oog voor oog en tand voor tand is onze leus in den politieken strijd. En als gij uwe slecht verdokene bedreiging van in de katholieke huisge zinnen te treden, oude papieren te voor schijn te halen, ten uitvoer brengt, dan zullen wij u tooncn dat wij ook aar dige oh zoo'n aardige historietjes kennen, cn oude papieren bezitten die veel oh zoo veel nieuws zullen vertellen Dat zou dan poets wederom poets zijn?.... Nem na 1 Djim. De valsche democraten vindon nu in 't merken van 't vee, een middel om 't katholiek ministerie bij onze Vlaamsche landbouwers hatelijk te maken. óveral bazuinen ze uit dat die maat regel werd genomen om nieuwe lasten op 't vee te kunnen leggen en zoo de land bouwers te plagen. Ook laten zij soms de domste spotternijen hooreD. Wij zeggen hier luid dat die maatregel slechts genomen is in 't belang der land bouwers en dat men nog dommer moet zijn als den domsten onder de koeiwach- ters om het niet te begrijpen. Wat is de maatregel anders dan eene onrechtstreekschc wijze om den invoer van vreemd vee tegen te werken, dus eene onrechtstreekschc bescherming ten voordeele van den Belgischen veekweek En inderdaad, AL het vee moet ge merkt worden liet inlandsch vee in de gemeente, het ingevoerd vee aan de grens. Wanneer men dan binnen eenige weken eene beest zal aantreffen die niet gemerkt is, 't zal eene binnengesmok kelde zijn. Maar het smokkelen wordt gestraft en de smokkelaar kan krachtens de wet vau 30 December 1842, en de art. 4, 5 en 6 op de gezondheidspolicie der huisdieren, veroordeeld worden tot eene boete van 1000 frank cn de rest. De maatregel zal dus de smokkelhan del verhinderen, want niemand zal het wagen eene gesmokkelde beest aan te koopen nu dat het zoo gemakkelijk kan ontdekt worden. Het vreemd vee zal aan de grens óp eene andere wijze gemerkt worden. Nu, als eene beest ter oorzake van pok- of koolziekte moet afgemaakt wor den, dan kent de Staat eene schadeloos stelling toe op voorwaarde dat ze zich reeds 6 maanden in 't laud bevinde, gelijk het vereischt wordt door art. 26 4 van het reglement van 30 Oct. 1895. Men schrijft, aan don Staat het inzicht too van later in geval van afmaking wegens pok- en koolziekto alleen nog schadeloosstelling toe te staan voor Bel gische beesten. Ziedaar een tweede middel om den invoer van vreemd vee tegen te werken en den Belgischen landbouw te bescher men. Welke landbouwer zou nu toch zoo dwaas zijn eene beest aan te koopen vóór dat ze zes maanden in 't land verbleven heeft Dank dus aan 't merken zullen de Bel gische landbouwers zich op den kweek van vee kunneu toeleggen zonder de mededinging derHollandcrs en der smok kelaars te moeten duchten. Men ziet dus welk groot ongelijk de valsche democraten hebben van te spot ten en onze katholieke ministers bij 't volk pogen hatelijk te maken... Maar, wij hebben het reeds zoo dikwerf her haald, de volksfoppers beoogen de ver betering van den iandbouwstand niet; wat zij willen is zich wreken en tot dit einde willen zij de kath. partij verscheu- ren. Het Land van Aelst zegde het ons immers den 30 Juni 1895. Verscheidene landbouwers en land- bouwwerklieden zijn verwonderd dat er nog eene optelling der tabakplanten ge daau wordt nu dat het accijnsrecht op den tabakkwoek afgeschaft is. Zij vragen ons of zij algelijk zullen moeten betalen Heeft men ous bedrogen, zeggen zij, wan neer men ons stellig verzekerde dat het accijnsrecht op bet tabakplanten afge schaft was Zie hier bet antwoord Het accijnsrecht op den tabak- kweek is en blijft afgeschaft. Maar er zijn nog rechten op den handel van tabak. Dat wil zeggendat iedereen mag tabak planten zoo veel hij wil en er geene rechten daarvoor zal moeten betalen. En iedereen mag de tabak, die hij kweekt, voor zijn eigen verbruiken zonder rech ten te betalen. Do tabakkweeker mag ook zijne tabak verkoopen zonder rechten te betalen maar in Uit geval moeten er rechten be taald worden nogtbans die rechten moeten niet betaald worden door den kwecker, maar door dezen die de tabak aan den kweeker koopt. De optelling die nu gedaan wordt in uitvoering van art. 51 der wet die het accynsrecht op den tabak kweek afschaft, heeft voor' doel te beletten dat hande laars van tabak zich zouden onttrekken aan de betaling der rechten die zy kunnen, verschuldigd worden. Wij herhalen het de kweekers mogen tabak kweekeu en verbruiken ronder rechten te betalen. Zij mogen hunne tabak ook verkoo pen, maar in dit geval moeten de koo- pers rechten betalen. Roode kopstukken. Volgens Le Journal de Geneve verblijft advo caat Destrcc, socialistische volksverte genwoordiger van Charleroi en gelukkig maker der weduwe Van Vuystwinckel, op 't oogenblik in de Zwitschersche bad- slad Louche-les-Bains. Meester Destrée is er eeu van de haantjes van 't kot als inrichter van allerhande feestjes en ver makelijkheden. Maar zou de mandie be weert zich op te offeren voor 't welzijn des volks nu wel een oogenblik denken aan den toestand der mijnwerkers en an dere arbeiders dien hij ouder zulke zwarte kleuren kan voorstellen Groene Generaals. De groene generaals zonder soldaten zijn do eene alhier, de andere langs daar op vacantie om uit te rusten van hun scheurmakers- werk. Politieker Daens loopt langs 't zee strand te Knocke. De man ziet er opgeruimd en leutig uit geen merteleer voorwaar I De leute staat op zijn aangezicht te lezen en men ziet hem 't strand afloopen zoo fier als 'nen pauw, er uitziende als iemand die zegt: Laat de boerkens nu maar dorschen Ja, de boeren door do onuitvoerbare beloften van politieker Daens bedrogen, dorschen nu dat het zweet hun van 't lijf afdruipt en hij,de albelover,pladdert met genoegen iu de zee en 't is voor hem alle uagen zondag en kermis in de week. Als de catholieken van Aalst nu maar weer geen wijf omkoopen om hem te be koren en voor eeuwig in 't verderf te storten en dan ware het Adieu mijnen meuzelaar met draaiken eu al Nu, aan de werklieden cn kleine land bouwers wier toestand hij, Daens, even als de roode Destrée, in zulke zwarte kleuren kan afschilderen, wordt te Knoc ke niet het minste gedacht. Men moet er zich op 't oogènblik niet meê bekomme ren en men zal ze later wel weten door belofte te foppen.... maar Een Antwerpsche blad kondigt aan dat politieker Daens, in 1898, in het arrondissement Defcdcrmonde zal optre den tegen minister De Bruyn en de scheurmakers reeds aan 't bereiden zijn vau het terrein. Dit laatste is waarheid, want meetiiigen tot het stichten van bon den der Fransclimans werden gehouden te Wichelen en Wieze. Politieker Daens zou dus ook gewaar worden dat zijn ha ring ons in Arrondissement niet meer zal braden willen. Zoo is 't, man, de leuze is hier Scheurmakers en verraders uit ons land STAD AELST, HOUTMARKT. Tweede ronde. Zondag 13 September 1896. De partij van Arthur Spaens, (Aelst), tegens die van A. Servaes, (Brussel). Godsdienst en zedelijkheid. Eenigen tijd geleden loochende Vooruit den invloed van den Godsdienst tot bet beletten van misdaden zooals altijd steunde het socialistenblad zicli daarbij op een afzonderlijk of uitzonderlijk feit, waarin die invloed zich, volgens hem, r.iet had vertoond. De volgende statistiek weerlegt op af doende wijze de drogreden van Voorttit en maakt den invloed van den Godsdienst, als behoedmiddel tegen de misdaad, zichtbaar voor iedereen. Op het kongres over misdaden en mis dadigers, dat te Genève werd gehouden, heeft M.Tarde de evenredigheid der mis daden in verschillende klassen, voor eene bevolking van 100,000 zielen, opgegeven als volgt Landbouwgroep, 8,4nijverheidsgroep, 13,2 handelsgroep, 10,0 vrije beroe pen, 23,9. Iu die meest begunstigde groep der vrije beroepen is de verhouding dezer laatste, onder elkander, als volgt Geestelijken, 7,1 loeraais, onderwij zers, 15,8 geneesheeren, 18,6 apothe kers, 37,9 vroedvrouwen, 86,0 letter kundigen, geleerden, 44,9 kunstenaars, 40,2 ministerieele ambtenaars (pleitbe zorgers, notarissen, deuwaarders) 284,33. De twee tabellen bewijzen, van den eenen kant, dat de landbouwgroep, bij welke de Godsdienst het levendigst is, voor de zedelijkheid aan 't hoofd slaat van al de andere en, van den anderen kant, dat, op deze schaal der misdaad in de vrije bedrijven, welke van 7 tot 281 gaat, dc geestelijkheid eene gansche bui tengewone eereplaats bekleedt. Deze statistiek geeft ook den genade slag aan de liberale bewering, welke sedert een dertigtal jaren veel opgang heeft gemaakt, en volgens welke het onderwijs door zijn eigen, zonder opvoe ding, verzedolijkend werkt en de onwe tendheid de hoofdbron is van misdaad en zedeloosheid. Men ziet, door de boven staande cijfers of het ongeleerden zijn die het grootste getal misdadigers ople veren. Genever. Doktor Van Emelen, heeft een boekjen uitgegeven over de mi series van den genever. Het werkje werd bekroond in den prijs kamp van den Vaderlandschen Bona tegen het alcoolisme. De geneverdriukers verkorten hun le ven; zij gaan, met oenen sleep van ziek- teh, naar eene vroege dood. Do drinkebroer wordt weldra stoorin gen gewaar in de zenuwen, en hy zal den bibber krijgen. De spierkracht gaat verloren, de vlug heid verdwijnt, en spoedig beginnen de zintuigen te verlammen. De drinker ziet weldra zoo klaar niet meer zijn gehoor verslecht ook en zijne memorio verduistert. Te laatste krijgt hij eene soort van waanzin, of hy wordt de prooi van eene verlamde krankzinnigheid. Eene der zekere gevolgen van het drin ken, is het bederven der maag, die niet meer kan verteeren. De drinker krijgt ook ontstekingen in darms, krampen, ziekten aan lever, aan nieren en longen. In ons land, sterven alle jaren 35,000 menschen, te minsten, vroegtijdig door misbruik van drank. Ook - groeien de misdaden, als een ge volg van het drinken, op schrikbarende wijze in België aan. De grenadier De Ruyter die, in de om standigheden welke onze geëerde lezers kennen te Brussel den policieagentBoistay omverre schoot, komt door den krijgsraad van Brabant tot de aistraffing van dienst en tot der dood veroordeeld te worden. Kerk van St.-Martinus. Heden Zondag 13 September, Feestdag van den H. Naam van Maria. Volle aflaat voor allen die tegenwoordig zijn in do Hoogmis. Er wordt ook gevierd den Feestdag van de H. Kruisverheffing. Om 10 uren solemnele Mis om 4 uren Lof en Ser- moon. Zondag toekomende, 3® Zondag van September, O.-L.-V. van 7 Weeen. Om 10 uren solemnele Mis om 4 uren plechtig Lof, Sermoon en Processie. Botermarkt. Heden zaterdag werden 697 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4880 kilos. Stad Aalst. Zwemkom. Slui ting op 15 September aanst, zoo wel voor warme als koude baden. Programma van het Concert welk zal gegeven worden op Zondag 12 September 1896, om 11 uren voor middag, door de Koninklijke Maatschap pij van Harmonie, ter Groote Markt onder dc leiding van den heer F. L. Van den Bogaerde. 1. La Czarinfl, mazurka, Gaxxe. 2. Ouverture de la Bohémienne, Balfe. 3. Fantaisie sur Mignon, Thomas. 4. La Tourterelle, polka, pour petite flüte, executé par M. L)e Naeyer, Iddergem. Wij hebben nadere in lichtingen ontvangen. Niemand kent te Iddergem den persoon die wegens de zoo gezegde brandstichtingen zou aangehou den, ondervraagd en te Audenaardein 't gevang opgesloten zijn geworden. Na tuurlijk kan er dan ook geen spraak zijn van andere aanhoudingen die men ver wacht. Die gansche geschiedenis bestaat slecht in 't stomp brein van den eenen of anderen Iddergemschen Congolander en die er eenen confrater der drukpers meè

De Denderbode | 1896 | | pagina 2