Anarchisten te Antwerpen. Allerhande Nieuws. Over de benauwdheid. De ge leerde Felix Hément beeft eene vertaling uitgegeven van prof. Masso's vermaard werk over De benauwdheid te Turijn verschenen. Professor Masso bestudeerd daarin de innige oorzaken der benauwdheid en de verscbillige kenteekens ervan bleekheid, gejaagdheid, gelaatsontstelling, hartklop ping, beving, enz.hij ontleedt de uit werkselen ervan op de gesteltenis. Hij verhaalt dat hij eenen baanstrooper dio ter dood veroordeeld was, zoo danig van angst en vrees aan 't beven zag, dat zijue spiereu aan vleeschgelei gelekeu. Zelfs de kloeksto mensch, b. v. op het slagveld, kan door eene overdrevene benauwdheid met volledige lamheid ge slagen worden. Soms ziet men zelfs die lamheid allereerst het hert raken en een onmiddelijken dood voor gevolg hebben. Alzoo komt het dat ouderlingen ten gevolge van hevige ontroeringen plotse lings sterven. Iude jaarboeken van het gerecht leest men dat er veroordeelden dood vielen bij 't vernemen dat het uur der uitboeting geslagen was. Heelmeester Porta zag een zijner zieken sterven binst eene heelkundige verrichtinghij wierp zijn getuig ten gronde zeggende die lafaard, hij sterft van benauwdheid. De benauwdheid verergert alle kwaad men beweert zelfs dat zij de razernij verwekt veel meer dan de beet des honds. Dat deze bewering niet heel en al ongegrond is wordt hier door bewezen. Prof. Masso verhaalt dat een dokter, bij eenen zieken geroepen, die bepaald ver oordeeld scheen, denzei ven op den mond kuste, zeggende ziet ge wel dat ge niet razend zijt? Eu de zieke genas. Men zou nog vele gevallen kunnen aanhalen om te bewijzen dat de benauwd heid den dood kan veroorzaken ziellier wat een geneesheer vertelt Over een tiental jaren werd eene groen- selvrouw te Parijs, door eenen hond gebeten nabij de Lieve Vrouwkerk terstond droeg men haar naar Hótel-Dieu, waar de woud geheeld wierd.Verscheidene maanden nadien werd zij ontmoet en herkend door eenen knecht van 't hospi taal die haar aldus aansprak: Weihoe gij zijt niet dood I Hewel «ij moogt van geluk spreken,want de hond die u gebeten heeft was razend. Oogenblikkelijk had de vrouw eenen aanval van razernij, welken men vruchteloos door alle middelen be streed en ten gevolge waarvan zij korts nadien bezweek. Als de cholora opkomt, zijn 't de be nauwden die 't eerst en 't ernstigst getrof fen worden. De vermaarde docter Sarrey heeft bestatigd dat de typhus heerschte in twee tegenover elkander staande vijandelijke legers de veldslag heeft plaats, en in het leger der overwiunaars genezen de zieken, terwijl dezen van 't ander leger allen sterven. Wedstrijd voor zangkunst. Eene bijzondere beurs van 1,200 franks door de regeering ingesteld, om de studie der zangkunst aan te moedigen in 't konink lijke Conservatorium van Brussel, zal toegekend worden ten gevolge van eenen wedstrijd, waaraan al de Belgen van ten hoogste 26 jaar voor de mannen en 22 jaar voor de vrouwen, mogen deel nemen. De inschrijvingen worden ontvangen in het secretariaat van het Conservatorium tot den zaterdag 26 september. De wed strijd zal plaats hebben den volgenden woensdag, om 3 uren. De vragen moeten vergezeld zijn van het uittreksel der geboorteakte des aan vragers en van een getuigschrift van den bestuurder eencr muziekschool of van eenen lecraar van zang, vaststellende dat de aanvrager de vereisebte muzikale ken nissen bezit om aan den wedstrijd deel te nemen. De beurs wordt toegekend voor één jaar. Zij mag van jaar tot jaar gedurende drij jaar vernieuwd worden op het advies des voorzitters der jury gelast met hare toekenning. CONGO. Spoorweg. Majoor Thys, welke naar Congo gegaan was om er de lijn te inspecteeren en de eerste helft in te huldigen, is den 9 September to Lissabon teruggekeerd en wordt alle oogeublikken te Brussel verwacht. Pater Van Hencxthoven, superior van de missie der P. P. Jezuieten in Congo, schrijft uit Kisantu het volgende De spoorweg, die in verbinding zal stel len met do beschaafde wereld, vordert goed. Op 24 juni kregen wij het bezoek van majoor Thys, bestuurder-generaal van den spoorweg, die ons verzekerde dat de statie van Kisantu dicht bij onze missie van Bergeyck-Sint-Ignatius zou komen. Binnen kort krijgen wij het bezoek van den ingenieur Adan, welke de juiste Slaats der brug over de Inkissi komt aan- uiden. Binnen een jaar rijdt men van hier naar Matadi. Alcoolisme in de school. Merk wel op, dat wij zeggen aleoolism en niet anti-alcoolisme. Het uitmuntend matigheidsblad van Brugge, Onthoudersblad van West- Vlaan derenzegt dat, in eene gemeente uit den omtrek van Brugge de kinderen voor den schooltijd bij den officieelen onderwijzer, die tevens likeurhandclaar is, de leege flcsch afgeven, om deze na schooltijd ge vuld meè terug naar huis te brengen. Indien wij minister van onderwijs wa ren, zouden wij dien alcooliseercnden onderwijzer spoedig laten kiezen tusschen zijnen jenevcrwinkel en zijne onderwij zersplaats. Patrie Zondagwerk. Door deu minister van arbeid is een onderzoek ingesteld naar den zondagarbeid iu fabrieken. Dit onderzoek is thans geëindigd. De mijnen en steengroeven waren niet in het onderzoek begrepen het omvatte 1459 nijverheidsinrichtingen, vertegen woordigend 268 takken van nijverheid en work gevendo per week aan 119,477 ar beiders, als volgt verdeeld 84,762 man nen van boven 16jaar, 13,173 vrouwen van boven 21 jaar, dit is 97,925 volwas- se* werklieden; 8513jongens van beneden 16 jaar, 3912 meisjes van beneden 16 jaar. 9127 meisjes van 19 tot 21 jaar, dit is 21,552 werklieden die vallen onder de bepalingen der wet van 31 December 1889 op de vrouwen- en kiuderarbeid. De uitkomsten van botonderzoek zijn de volgende Ouder de 1459 fabrieken en werkplaat sen waren er 513 of 35 p. c., waar 's zon dags nooit gewerkt wordt en 946 of 65 p. c., waar zondags hetzij regelmatig, hetzij nu en dan gewerkt wordt. Gere gelde zondag arbeid heeft plaats in 430 werkplaatsen of 30 p. c. Van de 119,477 arbeiders werken er 77,795 of 65 p. c. des zondags nooit 41,679 of 35 p. c. wel. Onder deze 13,651 of 11 p. c. alle zondagen; 14,71?of 12p.c. om den anderen zondagen 13,316 nu en dan des zondags. Onder de jongens beneden 16 jaar, zijn 2441 van de 8513 des zondags bezet; onder de meisjes beueden 16 jaar 274 van de 3912; onder de meisjes van 16 tot 21 jaar 696 van de 9127. Van de 97,925 volwassen werklieden werken er 38,268 des zondags. Het nut van mollen als verdelgers van insectenlarven heeft men nog dezer dagen te Dirmingen en Berschweilen (Rhijnpruisen) met schade leeren erken nen. De overheid in die plaatsen loofde sinds eenige jaren eene premie van 12 centie men uit voor icderen gedoodeu mol. De dorpsjeugd ging ijverig op jacht, en ten slotte had zij de oudergrondschc gravers bijna geheel uitgeroeid. Maar het duurde niet lang, of de land bouwers begonnen het nadeel daarvan te ondervinden. De vroeger zoo welige wei landen, die altijd een rijken hooioogst opleverden, worden dor en schraal vernield door de vele wormen ouder den grond. Nu neemt men maatregelen tot be scherming van de vroeger zoo miskende weldoeners. Kanker. De geneesheer Despeig- nes, t.e Lyon, moet een aanvankelijk wel- eslaagde proef genomen hebben met et toepassen van Röntgenstralen ter be strijding van kanker. Een 50jarig man, die aan vergevorderde maagkanker leed, wordt tweemaal per dag aan Röntgenstralen blootgesteld Na verloop van acht dagen werd de pijn aan merkelijk minder, en, wat meer zegt, het gezwel in de maag werd aanmerkelijk kleiner. Men gaat nu voort den lijder op die manier te behandelen. Intusschcn beweert Dr Denissenko, te St-Petersburg, directeur-geneeskundige van het stedelijk Brajaxsker ziekenhuis aldaar, een geneesmiddel tegen kanker gevonden te hebben iu het sap van den Chelidoniüm Majus L. (schclkruid of stinkende gouwe). Binnen 15 k 25 dageu moet men reeds de gunstige werking van dat middel kunnen bespeuren. Die plant was sinds lang een bekend volksmiddel tegen wratten. Engélsche detectives. Een bommenfabriek te Berchem. Belangrijke ontdekkingen. De reis van den Tsaar door Europa moest, zoo als men wel denkenkan.de aaudacht der anarchisten en dynamitards op den Russischen autocraat vestigendie zelfs in zijn eigen laud geen kilometer ver durft reizen, zonder dat de spoorweg ge heel. door kozakken bezet is. Zulke maatregelen zou men denkelijk in andere landen niet nemen, en dus zóu het de moordenaars gemakkelijker zijn, hem buiten zijn land te treffen. Maar de policie waakte, zoowel in Duitschland als in Oostenrijk zoowel in Oostenrijk zoowel iu Engeland als iu Frankrijk en zeil in Amerika. Eu dus ook iu België, dat gelegen is te midden van den kring der landen, die de Tsaar te doorreizen heeft, en waar men de aan wezigheid der anarchisten, juist omdat hij hier niet komt, het minst zou ver moeden. Vermoedens. De bewonderonsweerdig ingerichte En gelsche geheime policie, die zoo wel als ao anarchisten-secte hare vertakkingen aver heel de wereld heeft, had over een week of vier van hare agenten in Amerika een telegram in geheimschrift ontvangen, meldende dat vier gevaarlijke anarchisten naar Europa waren gereisd. Hunne namen werden zelfs opgegeven. Het waren namelijk Graty, Bell, James Kerry en een vierde, wiens naam tot nu toe onbekend is. De door het telegram opgegeven perso nen waren eenvoudig Engelschen, die iu Amerika genaturaliseerd zijn. Nu hield natuurlijk de Engelsche po licie dit nieuws geheim, maar zij zond een tiental van de fijnste detectives naar vcrschilligo Europeescho zeehavens, die met de Amerikaansche havens iu scheep- vaartbetrekkiug staan, terwijl andere over het geheele Eugelsche gebied een waakzaam oog hielden. De anarchisten in Europa. Gratv en zijne gezellen stapten te Li verpool aan wal en reisden van daar naar Londen. Van af hunne eerste stappen op het grondgebied van Her Gracious Majesty werden zij door de detectives iu 't oog gehouden en voet voor voet opgevolgd. Zij reiden naar Londen, en de twee eersten, Graty en Bell staken het Kanaal over, vereerden, als de fatsoenlijkste toe risten ter wereld, Antwerpen met een bezoek en namen hunnen intrek in het Hotel des Anglais,op de bovenverdieping van het groote magazijn New England. De twee andere sloegen een anderen weg in, doch werden even als Graty en Bell, ook op het vasteland stap voor stap door de uitgezonden detectives gevolgd. Graty en Bell hingen de aristocratische toeristen uit, zij bezochten Brussel, Spa en andere steden, terwijl in Antwerpen, Oostende, Brussel, Spa en naar men denkt ook iu de steden, waar men Belgi sche anarchisten weet nestelen. Doch om geen argwaan te wekken keer den zij op een schoonen morgend naar Londen terug. De twee anderen schijnen meer de werklieden te zijn van de zending, waar van de eersten de missionnarissen waren Ook dezen kwamen op zekeren dag naar Antwerpen afgezakt, terwijl Graty en Belle, denkelijk slechts voorloopig naar Engeland terugkeerden. Op al die reizen verlieten detectives hen geen oogenblik. Chcrchez la Femme. Die spreuk heeft ook hier weer hare weerde. Kerry, die dus van de tweede groep deel maakte heeft te Antwerpen eene schoonzuster, vrouw G., wonende in het have nkwartier en wier mau zich met een landverhuizersaffaire bezig houdt. Met haar stelden Kerry en zijn gezel zich in betrekking; daar de vrouw echter naar het schijnt nog al liefhebster van het kort nat is, was dit een gevaarlijk spel. Do policie, die nu, geholpen door den Engelschen detective Bryau, vernam dat vrouw G., tot de familie der anar chisten behoorde, vernam ook dat zij voor hen een huis gehuurd had te Borchem, in de Yeldstraat, n. 21. Zaterdag nacht kwam de Engelsche detective den hoofdcommissaris Moonens verwittigen, dat Kerry met zijnen vriend ten huize van vrouw G. vernachtten. Zondag morgend ten 5 uren onderhan delden de policiebeambten, de detective, de oppercommi8saris Moonen, de adjunk- ten Pouillon, Wharlop, De Teek en Co- lard en zonder er nog gras te laten groeien werd besloten, seffens tot de aanhouding over te gaan, indien men hen vond. Zonder toeven begaf de policie zich naar het huis van vrouw G doch men vond noch haar, noch de anarchisten. Te Berchem. Er was dus niet anders te doen dan eene opzoeking in het huis, dat vrouw G. voor hen te Berchem had gehuurd. Vergezeld van de policie dezer gemeente en allen flink gewapen, begaven onze politieofficieren zich met den detective naar de Velstraat, n. 21, tc Berchem. Het huis was gesloten en daar niemand kwam openen toe er gebeld werd, bleek het duidelijk dat ook hier de vogels ge vlogen zijn. Men ging dus langs het nevenstaande huis, n. 23 binnen, klom over den hof muur en kwam zoo in don hof van n. 21. Zoo stil mogelijk ontsloot men door een gat, dat in de ruiten der hofdeur gemaakt werd, den gang, doch men vond binnen al de kamerdeuren gesloten. Een smid werd geroepen, wicu men, zonder hem te zeggen van welke gevaar lijke expeditie hier spraak was, beval de deuren te openen. Iu de keuken vond men porceleiuen en glazen toestellen voor het bewerken van scheikundige produkteu. Een dezer stond te midden van eene hoeveelheid ijs, om den inhoud in eene lage temperatuur te houden, wat genoeg aantoonde, dat het eene gevaarlijke stof moest zijn De detective lichtte het deksel op en nu verspreidde zich door de keuken een zoo onvcrdragelijken stank, dat men ver- schc lucht moet laten binnenkomen. In eene kas stonden twee fleschkens nitroglycerine. De salon tegen de straat en de daarop volgende kamer bevatte eenige meubelen, een stel gordijnen gereed ocnaan de vens ters gehangen te worden en eenige stuk ken kleergoed, met plekjes er op, die aantoonden dat er druppols brandende of invretende vloeistof op gestort was. Een nieuw bewijs dat men op het rechte spoor was. Ook lagen er eenige gazetten, die in Antwerpen gekocht waren, blijkbaar om te zien of er nog niet over hen gesproken werd. Boven was het nog erger. Op eene der kamers stond eene kist kleiaarde. Zij was half uitgeschud op don vloer en in dit ge deelte zag men duidelijk dat er in ge werkt, en zelfs met de bloote voeten in gekneed was. Daarenboven stonden er drie dame-jean- nes waarvan de eene nog gesloten en ge vuld en de andere reeds begonnen waren. Men voud dus bewijzen genoeg dat hier mauuen huisden, die zich met hot maken van outplofbare stoffen bezig hielden, maar do mannen zelf waren verdwenen. Vrouw G... Men moest dus weer elders zoeken. Vrouw G... werd in de buurt gevonden. Zij was dronken en. be hendig uitgevraagd, kwam men eindelijk van haar ter wete dat haar schoonbroeder Kerry en zijn gezel naar Rotterdam wa ren vertrokken. Dat zij nog niet lang weg waren, bleek duidelijk uit de nog versche sporen in de kleiaarde en uit het nog ongesmolten ijs in de keukeu. Beseffeude dat zij nog niet verder ge reisd konden zijn, misschien zelfs nog nicteeus daar aaugekomeu waren, werd dadelijk een telegram naar Rotterdam gestuurd en daar werden zij, zoo het schijnt, door de policie van die stad aan gehouden. Naar men zegt zouden ook Graty en Bell in Engeland.aangehouden zijn. Hun plan. Tot daar gaan onze in lichtingen. Maar nu stelt zich de vraag Is in België zelf een bewakings- of veilig heidsdienst ingericht? Houdt men ook hier een oog in 't zeil om desnoods de vreemde policie op de hoogte te houden, zonder juist overal de plaatselijke policie, welke reeds van werk overlast is, met die taak te gelasten Want het schijnt dat het hier in België krielt van anarchisten. Ook, hebben Kerry en zijne gezellen hier geen medeplichtigen Er zijn, zoo als gebleken is, reeds bommen gemaakt. Maar waar zijn die gebleven Dit alles zijn dingen, die een streng on derzoek vragen, en ten gevolge van de gedane en nog te doene ontdekkingen on getwijfeld tot het nemen van maatregels zullen leiden. Naar het schijnt was een aanslag be raamd tegen hot bezoek van den tzaar in Engeland. Maar wie zegt ons dat dit niet evengoed in Frankrijk had kunnen ge beuren Het gerecht, dat op de hoogte gesteld is van de feiten, heeft zaterdag namiddag, onder de leiding van M. den onderzoeks rechter Maria, eene nieuwe huiszoeking in het verblijf der anarchisten te Ber chem gedaan en eene menigte voorwer pen in beslaggenomen. Handelsblad. HOP. De regen en wind dezer laatste dagen hebben veel schade aan de hopplanten toegebracht. Duizende staken ziju in den grond geslagen geworden. Alle jaren op dees tijdstip heorschen er gedu rende twee a drij dagen windvlagen, door de landbouwers hopduivel geheeten. Aan de planten door den hopduivel in den grond geslagen wordt gemeenlijk 't minst schade toegebracht, daar ze dan buiten zijn bereik liggen. De prijzen blijven bij voort during laag en zijn nauwelijks de vergel ding van den arbeid van plukken en droogeu. Aalst. Zevende zoon. Zondag namiddag werd in onze Sint-Martinuskerk door den E. H. Ponnet, Onderpastoor, het H. Doopsel bediend aan den zevenden zoon der echtelieden Egidius-Franciscus Wauters, brouwersgast en Rosalia Praet, huishoudster, wonende Groenstraat, Aelst- Mijlbeek. De heer Leo Gheeraerdts, Burgemees ter, in vervanging van Z. M. den Koning, was Peter en Mevrouw L. Meert-Schuer- mans, Meter. Het wicht ontving de voornamen van Leopold-Leo-Clotilde. Na de kerkelijke ceremonie werden de doopeling, Vader Meter, enz., naar de woning dos heeren Burgemeesters ge voerd en er gulhartig onthaald. Latei- werd de doopeling naar het ouderlijk huis gevoerd en Peter en Meter brachten een bezoek aan de moeder. Al de huizen der buurt waren bevlagd. Wij vernemen dat Z. M. de Koning eene som van 150 frank heeft geschonken aan de ouders van zijn petekind. Voegen wij hier nog bij dat Egidius Wauters, lid is van den Kath. Werk- manskriug en een der Waterratten van M. Achilles Eeman. De stuurman van eene stoomboot, die zich maandag rond middernacht aan boord van zijn vaartuig wilde begeven- werd nabij de Veer brug te Dendermonde door eenige soldaten aangerand en zoo erg gewond, dat men voor het leven van het slachtoffer vreest. Zondag heeft, te Gent, hot aange kondigd feest plaats gehad, gegeven ter gelegenheid van de 50° verjaring der aan komst van de Broeders der Christelijke Scholen in de stad Gent. Het openbaar gerucht te Gent, be schuldigde de echtgcnootenW.hun kindje van 6 maanden de noodige zorgen niet toe te dienen. De ondercommissaris Coppine ging naar hef huis en bevond dat het kindje een geraamte geleek. Dr Burvenick stolde vast dat het niet lang meer zou leven. Het is inderdaad zondagavond gestorven. Het parket heeft de lijkschou wing bevolen. Diefstal bij den graaf van Vlaan deren. De Etoile meldt dat men er moot van afzien, de beruchte Courtois te aanzien als een der meêplichtigen in den diefstal bij den graaf van Vlaanderen. Volgens het blad heeft het gerecht de overtuiging dat de dief der juweel en bij do gravin niemand anders is dan James White, thans overleden, en wiens uitle vering door de Engelsche legeering werd geweigerd. De minister van spoorwegen heeft besloten dat artikel 24 der wet van 15 juli 1896 op de werkbuisreglementen, niet alleen op de werklieden, maar ook op gansch het personeel zal toegepast worden. I)it artikel bepaalt dat de toege- pasten boeten voor eene overtreding, niet meer mogen bedragen dan het vijfde van het dagloon. Men heeft berekent dat de werksta king dor schrijnwerkers hen do kleinig heid van acht honderd duizend franks aan arbeidsloon heeft doen verlizen. De kerel, die er reeds sedert maanden eene broodwinning van maakt de personen, die tot de eene of andere boete veroordeeld zijn, bij middel van valsche deurwaardersexplooteu geld af te truggelen, is eindelijk gekend. Hij werd ontmoet door een zijner slachtoffers, herkend en opgevolgd tot in eene herberg. Daar had hij echter reeds langs de achter deur de vlucht genomen. De herbergier gaf de noodige inlichtingen om hem te vinden. De policie van Brussel werd toen \erwittigd doch do bedrieger is nog niet thuis geweest. Diefstallen te Brussel en Anhvcrpen. Het parket te Brussel onderzoekt eene zaak, ten laste eener bende die tc Brussel en te Antwerpen het stelen van stootwa gens en rijwielen uitoefende. Wat de kerels te Antwerpen stolen werd te Brussel aan den man gebracht en de opbrengst der diefstallen in de hoofdstad werd verkocht te Antwerpen. Ten gevolge eener opdracht van het parket van Antwerpen heeft M. De Roo, onderzoeksrechter te Brussel, zekeren D doen aanhouden, op het oogenblik dat hij wagentjes uit Antwerpen in ontvangst nam. Te Antwerpen is ook een der meê plichtigen in hechtenis genomen. Iu gezelschap van eenen Antwerpschen handelaar, wiens rijwiel gestolen werd, heeft het parket van Brussel verscheidene huiszoekingen gedaan in de hoofdstad en voorsteden. Herbergiers opgepast! Volgens de nieuwe wet moet men het stortbier in tonnen of andere vaten daartoe bestemd, weggieten, en daarin nog meel, gruis, ze melen of lijnzaadkoek doen, opdat'het maar voor de dieren meer zou kunnen dienen. Nu, de wet wordt niet of weinig gevolgd, gelijk velen weten. Nochtans worden er soms overtreders bij den nek gepakt. "Verscheidene herbergiers van Kortrijk en omtrek werden wegens overtreding aangaande het stortbier vervolgd en ver oordeeld tot 5 frank boete en de onkosten. Andere herbergiers, waaronder verschil- lige irn den omtrek van Kortrijk, van Mooskroen. van Meenen, werden vervolgd en gestraft met boeten van 5 tot 20 fr., omdat zij de toet op de dronkenschap van 17 Augustus 1887 in hunne herberg niet uitgeplakt of uitgehangen hadden. Dat is eene dure les. Dat men dus op- passe, want de gendarmen, zoowel als de veldwachters en andere wetsdienaars, mogen daarover proces-verbaal opmaken. Doch waarom wederom twee maten eu gewichten 't Zijn altijd kleine herber giers die men in contreventie neemt, en waarom do groote cafés niet, waar zelden, zooals te Brussel, Antwerpen, Gent, Brugge, Kortrijk, enz. enz. de loi-wet uit hangt Het recht moet gelijk zijn voor grooten gelijk voor kleinen. Een diefin de kerk ofte waarachtige ende zeer vroolijke historie.'t Gebeurde te Ileist-op-den-Berg ten jare Ónzes Hee ren duizend-acht-honderd-zes-en-negen- tig, den 6 der herfstmaand om 11 uren van den avond. Het was pikdonker. De nachtwaker deed als gewoonlijk, nauw gezet en plechtstatig zijne ronde. Hij slaat zijne oogen links en rechts om te zien of overal alles nog wel goed in den haak zit. Plots blijft hij staan. Wat is dat? Een licht iu de kerk. Een dief! Een dief! Op den berg was men reeds te bed, dus zoo rap als een hazenwind naar beneden om hulp. Daar treft hij juist twee behen dige jagers aan: de heeren B. en L. Hun nen tweeloop halen was het werk van eenen oogenblik. De kommissaris kwam hun ook spoedig vervoegen mot nog eenige andere mannen de koster werd geroepen om de deur te openen en men was gereed om den dief te vangen. De twee jagers plaatsten zich van weerszij den de kerkdeur, terwijl de koster den sleutel in het zware slot deed krijschen en de logge deur openging. Niets ver roerde of liet zich hooren. Het geladen geweer in de hand, met den wijsvinger aan den trekker, bij het flauwe licht der lantaarn werden alle hoeken en plaatsen doorzocht, de biecht- stooten doorsnuffeld, doch wie men niet vond was de dief. Men hoorde alleen de zwaar dreunende voetstappen der ieve- rige zoekers, die langzaam m de gewijde gewelven wegstierven. Eensklaps bespeurt men licht boven de doopvont. Ila, daar zal de dief verscholen zitten. Men snelt er aanstonds naar toe, do deur wordt ge opend en.... een heel onnoozel flikkerend keorsken stoud daar op eenen kandelaar te branden. In den laten namiddag was er een kind gedoopt geweest en de koster had verge ten de keers uit tc blazen. Ende alzoo is 't gebeurd en de Vlaam- sche spreuk weer bewaarheid Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen. Omveder in Limburg. Edu hevig onweder heeft over de gemeente Lommei gewoed. Een inwoner, M. Laureyscn, die onder eenen boom schuilde, werd door

De Denderbode | 1896 | | pagina 2