Pol en Slant. 0 Landbouw. EEN HEER-IS Regeling der pachten. Hoe men buiten zijn kanton candidaat wordt. CHRISTENE VOLKSPARTIJ. KAATSSPEL 1896. ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Pol en Stant ontmoeten malkander op den Lindenkauter. t Stant. Wei, Pol, wat geluk van u Lier te zien. En van waar komt ge dun Pol. 'k Heb daar naar Meire een vet verken weest, leveren, Staut maar ze zijn goedkoop, man hebt g'er van g'had, Pol Pol. Zes en zestig centiemen den kilo. Stant, levende weg gewogen. Stant. Wel heere toch. Pol, en ik weet nog zoo wel dat g'over eenige jaren nen franken vijf den kilo kreegt 1 Pol. Ja ja, S'ant, 'tis alzoo; maar die tijden zijn voorbij man, en onzen lie ven Heer weet of ze nog ooit zullen terug- keeren. Stant. 'k Peis wel van ja, Pol; de wereld is een schip en dat wordt somtijds alhier en aldaar geslegen en geklesjt en daar komen daar dan toch dagen van goed weêr achternaar. Pol. De wereld is een aardige pro- chie, Stant en dat onzen lieven Heer niet oneindig goed en bermhertig en waar, er zonden ander banden afspringen en 't zou er hier nog anders gaan op ons wereldbolleken 1 Stant. Ja, Pol, dat is waar; moesten de menscheu behandeld worden gelijk de moesten hoop het verdienen, er waar voor te vreezen; maar alia, benevens veel on- noozelheid wordt er toch nog veel goed gedaan ook. Pol. Maar er zijn nog veel bravo menscheu, Stant; maar 'k vrees toch voor de toekomst. Stant. En wat is de bijzonderste reden van uw vrees, Pol Pol. De bijzonderste reden is, Stant, d'hooveerdij cn den hoogmoed. Stant. 'k Geloof dat ge don uagel op don kop slaat, Pol; d'hooveerdij is de wereld meester Wat verschil toch, Pol, tegen als we klein jongens waren 1 Wat verschil tegen den tijd van de katoene mantels cn die propere witte mutsen mee pijpen Pol. Ja ja, Stant, dan waren er geen bloemen te zien als in den eenen of anderen wel onderhouden hof, maar te genwoordig, 't loopt er al meè op zijnen kop, klein en groot, jong ou oud 1 Stant. En nu is 't overal de gloria mundi, Pol Pol. En dan was 't te zorgen voor een goed hemde en nen warmen lijfrok, Stant, en ons moeder geneerde beur blik sems weinig meè den uitwendigen blooi. Stant. En nu is 't van drij ellen voor nen frank. Pol, en daarmeè den kop in «Ie lucht lijk nen pauw, en daarentus- schen krot in de kas eu honger in den buik Pol. En dan bestond er vriendschap cn broederlijkheid onder de menscheu, Stant, en dan zou g'heel de prochie zijn boenen afgeloopcn hebben om zijnen even- mcnsch t'helpen als er ieveranst den eeucn of den anderen sukkeleer een mal heur had 1 Stant. En nu is 't allemaal jaloesie en afjonstigheid overhoop, Pol, en kon don ze nen gebuur of nen prochiaan in den grond booren en zien te niet gaan, z'en zouden niet wachten en zo zouden er plezier in vinden 1 Pol. En dan was iedereen kontent in zijnen staat, Stant, en kou minderen man voor grooteren man buigen 1 Stant. En nu is 't overal hoogmoed eu beslagmaker», Pol, en Pastoor en Bur gemeester zouden eerst hunnen hoed moeten afpakken Pol. En dan wierd alle gezag erkend en gerespekteerd. Stant, en als ons over heid sprak, wierd'er naar geluisterd Stant. En nu wordt er aan gevaagd, Pol, en ze willen allemaal evenveel te zeggen hebben I Pol.Schrikkelijk, Stant, 't is schrik kelijk. En waar gaan wo daarmeè naartoe? Stant. Den berg af, Pol, den berg af Een huisgezin waar vader en moeder niets meer te zeggen en hebben en waai de kindoren overhoop moester spelen, dat huisgezin moet naar den sis; en blijft ons vulk luisteren naar d'opmakerii en voort gaan in den opstand tegen de wettige uverheid, zijt er zeker van, Pol, eer het eenige jaren van hier is, is de boel om zeep en ligt 't menschdom in de miserie en in 't uiterste ongeluk I Pol. Maar ge zoudt toch zeggen, he Stant, hoe dat op eenige jaren tyd het volk alzoo kan veranderen Stant. 't Is te wreed om op te pei- zen, Pol; maar den duivel en g'heel d'hcl hebl.cn toch sedert eenigen tijd alle ge wild mogelijk gebruikt ook om de men scheu zoo ver to krijgen. Pol. 'k Geloof het wel, Stant als g'liot'it hoe dat die liberale gazetten van om dertig veertig jaar schrijven tegen de n li..-:.* en tegen onzen lieven Heer,'t is I.. leverwonderen «lat 't volk zoo lang g..èd gebleven is. Stant. Ja, Pol, en als ge weet wat hclscbe en duivelsche leeringen dat de socialisten, die kweekelingen van de libe ralen eu de frama£on8, dagelijks durven schrijven en preêken, dan zoudt ge pei- zen dat 't einde van werold is Pol. En wie er dan nog de slechtste van al zijü, Stant, dat zijn die valsche scheurmakers die onder den naam van donjsen of roelantislon onzen H. Gods-*, "dienst cu zijne heiligheid den Paus zei ven durven inroepen om de menscheu te be driegen ea tot dcu opstand te brengeu Stant. Ha, Pol, dat is de waarheid Ja die mannen doen kwaad 1 Wat Van don eenen kant zeggen aan «Ie menscheu blijft goede kristenen, kwijt wel al uwe plichten, past goed de kerk op; en van nen anderen kant schry ven eu schreeu wen er zijn bijna gecne goede rijke ka tholieken meer, 't zijn alleu verdrukkers vau 't volk, alle min begoede menschen zijn slaven, staat op, vecht u vrij, werpt alles omver, trekt ten strijde tegen uwe wettige overheid, vraagt uw aandeel van al wat er is, stemt voor ons en we zullen 't u geven !?1 Pol. O die dweepers, die ellendi- gaards Eu weten en in de ziel weten dat zij er enkelijk op uit zijn om 't volk te misleiden en hun eigen zeiven te verhef fen tot de eere- en geldplaatsen I Ha, Staut, is er ooit misdadigere sekte onder de menschen ontstaan Kunnen die on- gelukkigen ooit begrijpen welk kwaad zij doen Kunnen zij het ooit herstellen door vijftig jaren van de strengste boetveerdig- heid Stant. Neeus, Pol, dat kunnen zij nooit herstellen Eu wee en duizendmaal wee aan die ellendige slachtoffers van den hoogmoed en vau de geldzucht I Pol. En daarbij nog, Stant, den spot drijven met hunne geestelijke over heid Hunne vermaningen in don wind slaan, en altijd maar voortgaan in hunne koppigheid, altijd maar schrijven en mee tingen houden in denzelfden zin, en alzoo «Ie gratie zelve onder de voeteu trappen O welke rekening zullen zij geven lil Stant. 't Is zoo, Pol; belaas 1 't Is maar al te waar En maar één kort le- veken hebben, en daarachter die lange en wreede eeuwigheid 1 Pol. 't Is om er van te schrikkep eu te beven, Stant maar z'en zullen toch niet kunuen zeggen dat het hun fout niet is alle ware eu brave katholieke men schen zijn er tegen eu doen het hun ge voelen; alle dienstdoende priesters keu ren hen af, en de groote geestelijke over heid heeft herhaalde malen hare stem doen hooren om de geloovingen af te trek ken van het lezen hunner gazetten en het bijwonen hunner meetingen Stant. 't Is waar, Pol; en die dan nog uiet ziet, is blinder als nen mol en die dan nog uiet luistert, is koppiger als nen ouden muilezel. Pol. En daarmeè zullen w'er van zwijgen voor vandaag, Staut; en a propos, tot overmorgen he Stant Ge gaat toch naar Borsbeke, niet waar Stant. Jaak. zellePol, want 'kkom van daar, cn 't zal daar zondag iets zijn alzoo preparatieven 1 dat en is nog nooit in de wereld te zien geweest I 't Geen g'er mij over acht dagen van gezeid hebt, Pol, is nog wel duizend keer onder de waar heid 't Is bijkans mirakuleus I Pol. Ja, Stant, 'k hoor 't van ieder een vertellen maar ik vrees voor mal heuren van 't danig veel volk 1 Stant. Alia, alia Pol, niet overdrij ven, man wel nen keer op de teenen ge- torten warden, maar daarmeè zijn w'er van af Allons, Pol, tot den zondag 1 Pöl. Ja, Staut, zJnder iaut zult g'er mij zien eu nu, man, wel t'huis, en brengt goed wcèr meè I Stant. 'k Zal mijn beste doen, Pol Heer Opsteller, In uw geëerd blad nummer van zondag laatst, heb ik zoo een en ander gelezen over het vaststellen van eenen bepaalden taks op den pacht der landen. Het zijn vooral de zoogezegde democra- teu die daar ten zeerste mede oploopen ea ton vurigste mede bozig zijn im mers, dit maakt deel vau hunnen pro gram. Laat mij toe in het voorbijgaan te doen opmerken, dat verscheidene punten van dien program zoo ongerijmd zijn, dat zij zelfs geenen ernstigen redetwist kunnen uitstaan. Eerst en vooral Wie heeft den land pacht duur gemaakt De antwoord is kort en klaar Niemand anders dan de landbouwers. De tijd ligt nog niet te verre achter ons, dat wij de landbouwers elkander op de hieleu zagen zitten, wat in sommige streken nog het geval is om de een den anderen te onderkruipen, en door het liooger aanbod van Pier tegenover dit van Paul, de eigenaars te dwingen om den pachtprijs tc verhoogen. Het zijn dus nietsde eigenaars die men zou moeten verplichten om binnen eene bepaalde grens te blijven, vastgesteld door eenen taks, maar eerst en vooral en eenig en alleen, de landbouwers zeiven. Laat mij toe hier nog een woordje bij te voegen waar tot biertoe nog geen en kelen democraat heeft rekening van ge houden en wat men nochtans niet zou mogen vergeten. De pachtprijs van bet land kan op geenen vastgestelden taks gesteld worden; en waarom Omdat do weerde van een stuk land voor twee verschillende landbouwers, merkelijk kan verschillen. Een voorbeeld zal dit klaar maken. Veronderstellen wij een stuk land dat evenzeer door twee landbouwers zou be jaagd worden. Wij zullen den eenen Pier en den anderen Paul boeten. Dit stuk land ligt bijv. dicht bij de hoeve van Pier, zoodanig dat het hem in tijd voor wat vervoer van meststoffen en vruchten betreft weinig of niets zal doen verliezen en wat hem tevens veel arbeid zal doen besparen. Integendeel, het ligt op eou kwartier afstand van de hoeve van Paul verwij derd. Wie zou er durven betwisten dat dit zelfde stuk laud voor Pier geen vyf, tien, ja zelfs vijftien franken per dagwand meer weenl is in pacht, dan aan Paul en wie zal er Pier durven beletten van aan den eigenaar dit booger aanbod te doen. Ik toch niet. Ik zou ook nog iets kunnen zeggen over den huurprijs der woningen, doch ik vrees misbruik te maken van de kolommen van uw blad en daarom stel ik uit tot later. Boer ken Rechtzinnig. wie. wie, heeft er sedert veer tien dagen als nen razigeu hond 7 in 't land «an Waas rondgeloo- peu om afgekeurde en afgedankte gazet ten te recommandeeren Wie, wie, wie Wie, wie, wie, is er in 't land van Waas overal ontvangen geweest gelijk nen hond in een kegelspel Wie, wie, wie Wie, wie, wie, was er toch zoo blij als hij uon boterham kreeg meè een ei om zijnen wreedeu houger te stillen en te bedaren Wie, wie, wie Waren er daar geene saucissen of peer- denvlecsch te krijgen r. Alnni'^l Heden Zondag iflUUI M5I# 20 September, Wtrllllu) v j^flyksehe Muziekfeest, ge- geven door de katholieke Har- monie-maatschappijen; waar aan zullen deelnemen Hofstade, Her- dersem, Wieze en Baerdegem. In geval van goed weder zal er te Moorsel geen volk ontbreken. Ware geschiedenis uit onze dagen. Er was 'ne keer 'ne christene demo- kraat, een van de hoofdmannen, 'ne gezel van gezel Adolf. En die gezel die veel verstand heeft, veel geleerdheid... kwaan... veel scherp zinnigheid... kwaan... veel politiek talent en... kwaan... ook vele pretentie, wilde daarbij nog wat meer hebben... kwaan... eene vrouw, en eene vrouw... kwaan... met veel spijkers. Want de gezel was en is 't nog, zoo als men hooren gaat een jong gezel met weinig fortuin. Nou zooals d'Hollanders zeggen de gezel is nu juist geeo Adonis en zijne innerlijke gaven worden... kwaan... in zijne geboortestreek door de Adamsri- betjes weinig gewaardeerd. Te rechte of ten onrechte Dat zullen we God en den mulder laten onderscheiden. Hoe aan een levensgezellin met spijkers, hoor 1 dat is de voorwarrdc sine qua non te geraken, in dergelijke on- gustige omstandigheden 't Was keus voor den provincieraad. In zeker kanton huisden 1° Een machteloos groepje liberalen. 2° Een idem. malcontenten. 3n Een idem. ruziemakers. Eu die drie groepkens besloten hunne krachten bij een te leggen om te pogen de katholieke raadsleden weg te kegelen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar met al hare vereenigde krachten wist de triple alliance maar eenen duts ofte candidaat in 'tgansche canton te vinden. En er moesten er twee zijn Wat gedaan Een der bondgenoten vond spoedig raad Laat ons schrijven naar den beheerraad der christene demo craten, deze zullen voor ons, in hun can- didaten magazijn, wel 'nen duts vinden. Er werd geschreven. In 't hoofdkwartier der groene socia listen. Gesel Wisms. Ik weet het, uwe ambtbezigheden vragen u veel tijd, uwe candidatuur in 't kanton Jaaik vraagt u veel werk I... Maar verlies niet uil 't oog dat gij te Jaaik zeker geklopt, te Kicken- land zeker gekozen zijt. Eu 't deze zeg ik vertrouwelijk, ik heb bot uit ver trouwelijke bron vernomen voor u is er wat meer te winnen dan een zetel van gouwraadslid. Luisler Er woont te Kiekenland eene jonge juffer, een aardig poezelig meisje, zij is wees en bezit eene schoone fortuin. Zij heeft van u hooren sproken en gelezen; zij is verliefd op u en wenscht u in Kie kenland te booren en te zien wordt er candidaat, geef er meetingen en't geluk zal u toelachen een zetel in den gouw- raad, eeu schoon vrouwken, een aardig fortuintje Gesel Leeuwken. Zij is schoon... kwaan... zij is wees... kwaan... en zij heeft fortuin!... kwaan... 'k ben candi daat te Kiekenland Gezel Wisius. Bravo 1 Proficiat 'k Noodigmijter bruiloft 111... Den avond van den keus voor den pro vincieraad, in 't hoofdkwartier van de christene democraten. Gezellen TPisms en Leeuwken. Een telegram uit Kiekenland Vereenigde liberalen en democraten geklopt honderden stemmen minder heid n Gezel JTisms. Troost u, Leeuwken bij dc g«3dachteu dat gij, dank zij aan deze buis, toch eene vrouw en eene for tuin zult gevonden hebben. Gij moogt niet nalaten morgen uwe liefdeverklaring te schrijven, de juffer van Kiekenland ver wacht ze met ongeduld 1 Leeuwken heeft zijno brandende, gloei ende liefdeverklaringen verzonden. Hoop vol doch angstig tevens ziet hy de ant woord te gemoet. Hij zit in zijn studievertrek. Men klopt. De bode. Een brief uit Kiekenland 1... Mijnheer Leeuwken, a Ik heb uwen brief van 27 Juli ont- a vangen. Ik heb de eer niet u tc kennen b zoek ook niet uwe kennis te maken. a Met achting, a X. Kriekenland 28 Juli 1896. Tableau. Eene Brakelsche Hen. Wij vernemen uit goede bron, zegt het Vlaam- sche Volk, dat de laatste vergadering gehouden door de christene democraten, eerw. h. Daens, MM. Renkin. Carton de Wiart. Plancquaert en anderen,besloten werd den twist te staken en «:ene toenadering met de gansche katholieke partij te bewerken. De vereeniging zou geschieden zonder eenige voorwaarden Volgens het schijnt zou Mgr de Harlez daartoe veel bijgedragen hebben. MM. Renkin en Carton de Wiart hebben er op aange drongen en verklaard dat de christene volkspartij niets goeds kon verrichten in de moeilijkheden, waarin zij zich bevindt met de geestelijke overheid. Die vrede en toenadering zal door ieder goed katholiek toegejuicht worden. De Christene Volksbond van het kanton Aalst vraagt zijnen aansluiting bij den Belgischen Volks bond. Van dezen bond maken deel de volgende groepen: De Bond der Franschmans (1800 leden) dc Sociale Studiekring het Ziekenfonds de Christene Volkspartij te Herdersem id. te Bave- gem id. te Lede id. te Meldertid. te Erembo- degem enz., enz. Zoodan de valsche christene demokra- ten van Aalst vragen hunne aansluiting bij den Belgischen christen Volksbond. En die aansluiting zou gebeuren zon der eenige voorivaarden, dus ze geven zich over met het strop om den hals lijk de Gentenaars onder Keizer Karei V. En wat is de oorzaak Onbetwistbaar de overtuiging hunner machteloosheid die bij de laatste provinciale verkiezingen in 't arrondissement Aalst zonneklaar is bewezen geworden. Ja, die overmoedige bondgenoten van liberalen en socialisten worden ge waar dat het vuurken is uitgedoofd 't welk bunnen haring hier eenigen tijd braden deed en willen zich nu, onder eenen schijn van edelmoedigheid, uit den hachelijken toe stand redden waarin zij genepen liggen... De fiere groene Sicambers der.Dender- valei vragen nu om opgenomen te worden in de groote familie der ware demokra- ten voor de welke zij nog onlangs geene belecdigingen, geene versmadingen, geene lasteringen .grof en zwaar genoeg over hadden Ja. zij willen zich nu scharen in de ran gen dergenen welke zij uit spotternij mos- seldeniocraten, waterdemocraten noem den zij willen zich scharen in de rangen dergenen welke zij de bloedige beleediging naar H hoofd slingerden van slaven, van verkochte zielen te zijn die de belangen hunner klas aan de rijken tegen 't eene of 't andere voordeel en soms tegen een pint bier vorsacheren. Wie herinnert zich niet dat het Land van Aélst de leden van onzen katholieken Werkmanskring meer dan eens lasterlijk heeft beschuldigd de slaven der rijken te zijn, van hen hunne overtuiging te hebben verkocht voor eenige pinten bier? Ia de rangen dier zoogezegde slaven willen zij nu plaats nemen Zij,die de christene volkspartij noodza kelijk achten om 't roode socialismus met vrucht te kunnon bestrijden, willen nu verbroederen met de ware demokra- ten die zij meer dan eens beschuldigden de oorzaak te zijn der ontwikkeling van de roode bende 1... Kan men nu beter bewijzen dat zijne beschuldigingen ongegrond zijn en ook dat men wel iets anders in 't oog had dan den strijd tegen bet socialismus, en zeggen wij het maar rond uit, dat men alleenlijk persoonlijke verheffing, eer en profijt najoeg Gewaar wordende dat ze hun waar doel nooit bereiken kunnen, geven zij zich over En wie staat op 't oogeublik aan het hoofd der ware demokratische christene familie De achtbare heer Arthur Verhaegen. om zijne genegenheid tot de werkerstan den alom geacht en geprezen en welken de groene demokraten verklaarden te zullen bevechten, want zegden zij, in Klokke Roeland vau 24 mei 1896, «...lie- a ver Woeste dan Verhaegen. Woeste is - een vijand die met open vizier strijdt, terwijl Verhaegen een man is dietus- n schen tioee waters zwemt en veel van - sommige Fransche demokraten weg heeft, die werkliedenbonden stichten om a het Orleanism, 't is te zeggen de joderij boven tc helpen, a mannen, «lie M. Verhaegen zoo zeer beleedigden, zijn het die zich nu met het strop om denhals willen overgeven en sroeeken dat hunne bede zou aanhoord worden. Maar eene vraag Gaan de liberalen van allen deesem die in 't Arrondissement Aalst de valsche demokratie uitmaken, zich nu ook in de rangen van don Chris ten Volkshond scharen, zich met het strop aan den hals overgeven Wat gaat de Belgische Volksbond doen Wij weten het niet, doch wat wij weten 't is dat als men de valscho demokraten van Aalst aanveerdt, men onbetwistbaar gevaar loopt van den wolf in den scha penstal binnen te leiden.... Wij, wij ken nen die vogels immers van nabij valsch- heid cn schijnheiligheid ligt in hunnen aard Eu wat meer is,die zoogezegde christene volkspartij bestaat hier nog zelfs op pa pier niet 't is eenvoudig een rommelzoo van misnoegden, visschers in troebel wa ter uit politieke berekeningen door de liberalen vooral gesteund.... Zonder de steun der liberalen is 't zero.... Niemand weet hier wie aan 't hoofd staat der val sche demokraten,niemand weet waar hun lokaal der vergaderingen gelegen is, ten ware dat men als lokaal aanschouwde do eene of andere herberg waar er soms een feestje wordt ingericht gelijk In 't Lin deken, feestje dat, volgens oordeel der Policie, niet al te zoet en rein afliep En zoo is 't ook gelegen met den Bond der Franschmans in 'tKauton Aelst, met den kring van sociale studie, de christene volkspartij te Herdersem, te Bavegem, te Lede, te Meldert, te Erembodegem overal een korporaal en vier misnoegden zonder eenige inrichting gesteund door al wat geus en socialist is.... Dc Belgische Volksbond handelde dus naar wel behagen, doch de katholieken van 't Arrondissement. Aalst, zullen er, in alle geval, niet door verbonden wezen. De katholieken van Aalst houden er aan den zetel terug te veroveren welken hun door verraad ontstolen werd en hierin zullen zij, wij verzekeren het, wel door eigene krachten weten te gelukken 1 Aardig. In de gescheurde Klokke Roeland van 26 April 1896, leest men De domokraten zijn het eens om M. a Beernaert rechtzinnig te betreuren.Met a zulke vooruitstrevende conservateurs a was er middel om overeen te komen en - daarbij heeft M. Beernaert hun (de a democraten) veel diensten bewezen, r waarvoor zij hem dankbaar zullen n blijven.Wie Beernaert raakt,raakt a de kristene volkspartij M. Beernaert is een gekeilde voorstaan der der onmiddelijkc overneming van Congo en daarbij een der hevigste milita risten en wie aan M. Beernaert raakt, raakt aan de kristene volkspartij En te Turnhout bestreden de democra ten graaf do Merode omdat hij voorstaan ders is van Congo en militarist. Waarom goedkeuring voor M. Beer naert en afkeuring voor graaf de Merode? Wel omdat de zoogezegde kristene de mokraten mannen zijn zonder overtui ging, visschers in troebel waterken Ziedaar HOP. Volgens 't Land van Aelst, is een der voornaamste oorzaken dat de hop heden tegen spotprijzen wordt ver kocht hierin gelegen, dat de brouwers haar nimmer gebruiken, en ze vervangen door eenen ganschen drogistenwinkel. En om hieraan een einde te brengen 't is te zeggen, de prijs der hop te doon stijgen, hebben wij in België, zeggen de helden van Chipka, eene wet noodig over de bieren en d'hop, die beveelt - dat er eene zekere hoeveelheid Hop in 't Bier moet zijn. Wij begrijpen waarlijk niet wat voor deel of profijt de heeren brouwers wel kunnen vinden in 't gebruiken van dien ganschen drogistenwinkel, nu dat de hop tegen eenen waren spotprijs te verkrij gen is. Dat die drogisteowaren profijtelijk kun nen gebruikt worden als ae hop 150, 200, 300 franks de 50 kilogr. geldt, dat is aannemelijk, maar nu heden dat ze tegen 25 a 30 franks verkocht wordt, ware het eene dwaasheid volgens ons... De Belgische wet verbiedt het gebruik in 't brouwen van bieren van waren schadelijk aan de gezondheid de ver plichting of dwang van hop te gebruiken zou de prijs der hop niet doen stijgen want voorzeker op 1000 brouwers zijn er 999 die ze nu heden gebruiken. Velen schrijven de hopcrisis toe aan overpro ductie en "t gemakkelijk en goedkoop ver voer wij, gelooven, dat ze overschot van gelijk hebben. Dat elke landbouwer de helft zijner hopplanten uitwerpe en de prijzen zullen stijgen. De laudbouwers zijn hiervan zoo zeer overtuigd dat ze het zelfs elkander aanraden. Nu, Jan raadt aan Pier zijno hopplanten uit te werpen maar Jan wil zijne hopvelden bewaren en Pier van zijuen kant zou willen dat Jan jzijne hop planten uitwerpe. Eu zoo wordt er geene uitgeworpen. Ziedaar Onder hooge goedkeuring van Paus Leo XIII heeft zich te Rome, onder het voorzitterschap van graaf Acquaderni. een comiteit gevormd, ten doel hebbende de eeuw eensgezind te eindigen en de volgende evenzoo te begiunen. In 1894 zegde Leo XIH in zijno ency cliek PrceclaraHet einde der ver leden eeuw liet Europa achter, zuchtend onder de puinen en bevend in het midden der revolutiën. Waarom zoude eeuw die eindigt, niet tot erfenis kunnen geven aan het menschelijk geslacht, waarborgen van eendracht, met de hoop op onwaardeer bare goederen, besloten in de eenheid des geloofs. a Met het oog op die woorden zou men een internationaal comiteit willen maken, om de katholieken van de geheele wereld voor te bereiden door een plechtige daad van dankbaarheid jegens den Heiland en tevens van verkleefdheid aan den H. Vader. Dat ontwerp, hetwelk door eenen brief van Paus Leo wordt aangemoedigd, zal bestaan in godsdienstige plechtigheden. Landbouwkundige prijskamp on der de onderwijzers. Jaar 1896. Men weet dat het gouvernement eenen prijskamp heeft ingericht, krachtens het koninklijk besluit, luidende als volgt Er zullen ieder jaar tien prijzen van 150 fr., twintig prijzen van 100 fr., en dertig eervolle vermeldingen worden toe gekend. a Bij eiken prijskamp wordt een diplo ma van eersten prijs, een van tweede prijs of van eervolle melding toegekend aan de onderwijzers, die op de lijst der bekroonden gebracht zijn. - Die prijskamp heeft dit jaar voor de eerste maal plaats gehad en de uitslag is donderdag in don Moniteur afgekon digd. Ziehier de namen van de onderwijzers uit ons Arrondissement Aalst, die be kroond werden A. Diploma van le prijs en belooning van 150 fr. L. VERSNICK, gemeente-onderwijzer, te Borsbeke, Oost-Vlaanderen, B. Diploma van 2° prijs en bélooning van 100 fr. I. BEECKMAN, gemeente-Onderwij zer, te Herdersem, Oost-Vlaanderen. Priesterlijke benoemingen. Zijne Iloogweerdigheid de Bisschop van Gent heeft principaal benoemd vau hot College te Ronsse den E H. H. De Corte, leeraar in het. College van den H. Livinus, te GeDt, die wordt vervangen door don E. H. Soens, Phil. Caud. et Ph. Th. L. als professor van Rhetorica. De Eerw. Heer Scheiris, professor in de Noormaalschool te St. Nicolaas, is professor van poësis benoemd in het col lege van den H. Livinus te Gent de E. H. De Ryoke, professor in het Klein seminarie te St. Nicolaas volgt hem op. Te Audenaarde is professor van rheto rica benoemd de E. Heer Bruggeman, Phil. Litt. Cand., en survoillaut de Heer Serraris, diaken in het Siminaric. STAD AELST, HOUTMARKT. Tweede ronde. Zondag 20 Sept. om 10 uren voormiddag. De partij van René Parent, (Hofstade), tegen die van Remi Temmerman, (Gyseghem). Om 3 uren namiddag. De partij van Arthur Spaens, (Aelst), tegen die van Alphonse Servais, (Brussel). Daarna loting voor de derde ronde. Zondag 20 September dienstdoende Apotheker: Mr Van Caelenberg, Leo- poldstraat. Botermarkt. Heden zaterdag werden 745 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5215 kilos. Programma van het Concert welk zal gegeven worden op Zondag 20 September 1896, om 11 wen voor middag, door de Koninklijke Maatschap pij van Harmonie, ter Groote Markt onder de leiding van den heer F. L. Van den Bogaerde. 1. La Czarine, Mazurka «le concert, Ganne. 2. Ouverture de la Bohémidnne, Balve. 3. Fantaisie sur Mignon, Thomas. 4. La Tourterelle, Polka pour pelite flute, excculé par M. De Naeyer, Hop. De verzendingen hop gedaan in de maand Augustus laatst, in de land streek Aalst, bedragen een gezumenlijk gewicht van 99475 kilogrammen. Stad Aalst. Gemeenteraad. In geheime zitting van gister Vrijdag is Mejuffer Emma Van Geeterugen, hoofd onderwijzeres der Stedelijke Meisjesschool N* 1 benoemd in vervanging van Dame Verhaegen- Waterschoot, op pensioen gesteld. Verdwenen. Sedert Zondag is Van Caeckenberghe Fr., oud 22 jaar,zoon van Joseph Van Caeckenberghe, land bouwer, wonende te Aalst-Mijlbeek, Driesstraat, 44, spoorloos verdwenen. Wie hem zou gezien of ontmoet hebben wordt verzocht het te doen kennen 't zij aan de ouders,'t zij ten bureele van po licie. Denderhautem. Morgen zondag 20 dezer, zal de E. H. Victor Gheysens, zijn eerste Mis opdragen om 9 !/2 urent in de parochiale Kerk van Denderhautem, Dynamiet-complot. De dagbla den deelen nog dagelijks gansche kolom men inlichtingen meè aangaande het dynamiet-complot tegen het leven van den tzaar aller Russen op reis in weste lijk Europa, 't Is onmogelijk aan een weekblad die inlichtingen over te nemen. Groote brand. Men meldt uit Geeraerdsbergen dat er aldaar verleden maandag, in den vroegen morgend, een geweldige brand in eene der grootste fabrieken van solferstekjes is uitgebor sten. Niettegenstaande de onmiddelijke hulp, is men er niet in gelukt den brand uit te dooven, en het is maar na lang en moeilijk werk, dat men het vuur kon beperken. Een derde der fabriek is vernield en de schade wordt op 50,000 frank berekend, die door verzekering gedekt is. Het zal wel ten minsten 3jmaanden duren, vooraleer alles hersteld en heropgebouwd zal zijn. Jammer dat door deze ramp, wel 300 werklieden zonder werk vallen, en '1 is zooveel te meer te beklagen, met den aanstaanden winter. aan velziehle, hairworm, eczemas- puistjes, juehingen, chronische bron chitis, borst- en maagkwalen, rhuma- tism en breuken een oneilbaar middel om zich zoo snel te genezen als hij zei/ het geweest is na geleden en te vergees al de aanbevolene middels gebruikt le hébben. Dees aanbod waar van men het menschlievend doel zal waar deer en, is hel gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, Victor Hugoplaats 8, te Grenoble, welke gratis en franco per post zal antiooorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. De Réforme schrijft aan M. Van- denpeereboom het inzicht toe, een nieuw soort van spoorwegabounement in te richten, dat geldig zou zijn voor het ge heele jaar en den geabonneerde toelaten, indien hij, bij voorbeeld geen vrijen tijd genoeg heeft om gedurende tien achter eenvolgende dagen te reizen, dan toch op tijdstippen naar verkiezing reizen van minder dagen te doen. Dit abonnement zou slechts voor derde klas geldig zijn, en maar 25 fr. kosten, voor tien reizen heen en weer of twintig enkele reizen. Twee in rouw gekleede Antwerp- sche dames, die aan eene vitrien van den Berg van 't Hof stonden te zien, werden niet gewaar, dat drie personen, welke

De Denderbode | 1896 | | pagina 2