Aan de Vlaamsche Bieëntelers. Ave Maria. Kieskronijk. Allerhande Nieuws. Holland. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italiè. Een blad, verschijnende te Lourdes, Le Journal de Lourdes, spreekt met veel lof over de godsvrucht van M. Vandeu- peereboom, die dagelijks de H. Mis bij woont en meermalen per week tot de fi. Tafel nadert Gelukkige natiën, zegt het blad, wier ministers aldus hunne godsdienstige plichten durven en kunnen volbrengen Onlangs zagen wij M. De Bruyn, neergeknield voor de Grot bidden en daarna met aandacht het nauwkeurig werk van't waarnemingsbureel volgen. De socialisten zijn geene godver loochenaars, geene vijanden van Gods dienst en Priesters, bazuint Vooruil gedurig over de daken uit, maar zie te St. Amandsberg bestond eene rationalis tische school, 't is te zeggen, eene school waar de kinderen als godverloochenaars, als vijanden van Godsdienst en Priesters werden opgeleid. Die goddelooze school die, in den beginne, met de penningen van liberalen en geuzen werd onderhouden, komt bij gebrek aan voldoende geldmiddelen,af ge schaft te worden. Vooruit van zondag 11. deelt een lang artikel mee om 3e afschaffing der godde looze school te betreuren, en zegt Wij mogen gerust zeggen dat de negen-tienden der leden van den ralio- nalistischen schoolpenniug overtuigde socialisten waren, die tot den laatsten b stond de school der vrije gedachte met volle genegenheid ondersteunden. En de socialisten zouden dan geene godverloochenaars, geene vijanden van Godsdienst en Priesters zijn Maakt dat de ganzen wijs, Uitbuiters der werk lieden 1 Te veel vleesch eten maakt slecht humeur.— Het c-ten van te veel vleesch kan oorzaak zijn, dat mcu slecht geluimd is. Dr Hart, een Engelsch geneeskundige zegt dienaangaande het volgende Een betreurenswaardig gevolg van het over matig gebruik van vleesch in Engeland is het slechte humeur, waarover daar te lande algemeen geklaagd wordt. In geen land worden liet huiselyk verkeer en het leven zoo ongelukkig gemaakt door het slechte humeur als in Engeland. Iedereen zal voorbeelden weten aan te halen van gezinnen, die geheel onnoodig ongelukkig gemaakt worden door do gemelijkheid en grofheid van het hoofd der familie, door de lichtgeraaktheid der huisvrouw of door het gcknibbel onder de jongere familie leden Vergelijkt men het huiselijk leven en de gewoonten in Engeland met die van andere landen, waar vleesch niet zulk eeu voornaam deel der voeding uitmaakt, 2oo zal men te dien opzichte eene belang rijke verbetering waarnemen. In Frankrijk, waar minder vleesch geëten wordt, is voorkomendheid in den huiselyken kring regel. In het visch- en rystetende Japan zijn ruwe woorden on bekend en zelfs de op straat spelende kinderen gedragen rich beleefd tegenover elkander. In Japan hoorde Dr H. alleen nit den mond van Eugelschen, ruwe mis noegde woorden. Hij is overtuigd, dat het slechte humeur der Engelscheu grooten- deels te wijten is aau eene te overvloe dige vleeschvoeding, die gepaard gaat met een zittend leven. Pol de Witte, de briefwisselaar van Itccht voor Allen, die du grieven der werklieden van Vooruit aan het licht bracht, is uit de socialistische partij ge bannen. Moest een patroon cenen werk man, die do verklikker speelt bij Vooruit, wegzenden, het roode blad zou geene scheldwoorden geuoeg in het woorden boek vinden om ze tiien patroon naar het hoofd te werpen. Een kleinigheid. Men weet dat bij het spoorwegongeluk dat onlangs te Brugge voorviel, een Franschman, M. Le- saffi o den dood vond. En men weet ook dat de familie aan den Staat voor dit verlies eene schaêver- goeding vraagt. Weet men welke som zij eischt Niet minder dan vier millioen. 't Is gauw gezegd... Sedeit lang trachtte de Vlaamscbe Bie ëntelers Daar eene gepaste gelegenheid om, met maikanders in eene bijeenkomst of Congres, in welk hunno taal gesproken en verstaan wordt, over de belangen der bieëntcclt te kunnen handelen. Onzes dunkens, doet deze zich nu guns- stig voor bij de tentoonstelling vau bieën tcclt welke, dit jaar, van 27 tot 29 Sep tember te Herenthals zal gehouden wor den. Immers, de talrijke en schoone prij zen die er to winnen zijn, moeten natuur lijk menigvuldige mededingers en bezoe kers uitlokken. Hereutkals daarenboven ligt in 't herte van 't Vlaamscbe Land en is vaD overlang beroemd om zijuc prach tige instellingen van bieëntcelt. Om die en andere reden meenen wij aan het verlangen van velen re beant woorden met te Herenthals, op maandag 28 September 1896, een Congres van Vlaamsche Bieëntelers te beleggen. In den geest der inrichters dient het practiscb te zijn. Verscheidene nuttige vraagstukken kunnen er iu besproken worden, zooals b. v.: welk is de beste kas of korf voor onze streken welke zijnde pcscbikste middelen om den verkoop van den inlandschen honing te bevorderen ware het niet voordeelig eenen bond vau bieëutelers-maatschappijen te stichten, eene "soort van grievencomiteit Ten einde iedereen de gelegenheid te j geven zijne gedachten uiteen te zetten, zal den sprekers niet meer dan 10 minu ten tijds daartoe verleend worden. De bieëntelers, die voornemens zijn aan dit Congres deel te nemen, verzoeken wij vriendelijk er van te willen kennis geven aan den Voorzitter van den JJieëntelers- bood van 't Land van waas, den lieer Victor Van Ghelue, teVracene, die hun eene ingangkaart kosteloos zal toezenden. De ontvangst der Congresleden zal plaats hebben ten Stadhuize van He- renthals, om 1 ure namiddag. Het inrichtend Comiieit. 2400 Belgen, waaronder 150 priesters', zijn naar Lourdes geweest om Maria te vereereu cn openlijk te bekenuen dat zij gelooven in God pu bun betrouwen stel len in zijne Moeder, 't Is eene grootsche botooging, en daaruit alleen kan men be sluiten boe de godsdienstige gevoelens diep ingeworteld zijn iu de vaderlaud- schen grond. Meer dan honderd zieken, meest allen door den ziekentreiu meege voerd, hebben do lastige reis onderstaan om door het wondcrwater van Lourdes genezen te ziju. Zoo ook in bet Oud-Tes tament bestonden er waters te Jerusalem, die van tijd tot tijd door ecneti engel uit den hemel waren aangeraakt en de kracht bezaten om den zieken te genezen die daar op dien oogenblik tegenwoordig was. Rond de grot van Massabielle, langs de bruisende Gave, op die heilige plaats waar de schoone Vrouw aan Bernadette verscheen, zijn de pelgrims in dichte drommen geschaard. De priesters lezen, de geloovigen lezen meê de lichten branden, het zinnebeeld der liefde de lofzangen weêrklinken ten allen kante, Maria ter eere de smeekingen stijgen op, de herten gaan open, en duizende arme kiuders vertellen aan hunne Moeder dat zij te lijden hebben en te strijden, en dat zij zuchten naar troost en bijstand. De aandoening is groot, wie kan er weer staan De ziel is bewogen, de tranen vloeien 't is voor eenige stonden de hemel op aarde Eu de Almachtige God nadert door zijnen dienaar plechtig ge- dregen. In verrukking het volk roept Heer, wij gelooven, maar versterkt ons geloof, terwijl de blinde zijne stem ver heft 0 Jesus, zoon van David, heb medelijden met mij. De ongelukkige zieke op zijne legerstede uitgestrekt, bidt en vraagt om den boord te genaken van ziju Goddelijk kleed, en Jesus aanhoort zijne bede. Hij komt, hij rust en zegent zijnen beproefdeu lieveling.... Den 5 September, in de kerk van den Roozenkrans, do kerk der Belgen, M. Car- tuyvels, bestierder der Belgische bede vaart, klimt den preekstoel op en, in eene verhevene taal, kondigt aan dat Maria weêrom mirakels verkregen heeft van haren Zoon ten voordecle zijner me deburgers. De Overste der Zusters van Liefde, uit Namen, is stervende toestand naar Lourdes komen sterven, en haar wensch is volbracht maar zij heeft ook gevraagd aan O. L. V. eene barer mede zusters te genezen die gekomen is met haar en al lang reeds ziek te bed ligt zon der eencn voet te kunnen vcrzetteD. Zus ter Maria-Elisabeth is genezen, en met ons is zij naar 't kerkbof gegaan om bloe men en tranen te storten op het graf der dierbare overledene. Geen dag gaat er voorbij zonder klaar- blijkende gunsten daar verkregen, op die vermaarde bidplaats van Lourdes, waar al de katholieke volkeren komen toege stroomd. Talrijke genezingen door de geneesheeren bestatigd on in de Analen overgedrukt; uitbreiding van den waren godsdienst, bekeeriüg der zondaars, in wendige vrede en gelatenheid aan den wil des Ileeren, dit alles gaat men putten aan de bron van welvaart die gesproten is op verzoek van Maria Onbevlekt, door de tusschenkomst van een nederig meisje, eene zuivere maagd, onder allen uitver koren om een wonderbaar werktuig te ziju in de handen van God. Senaatkiezing te Doornik. De liberale candidaat M. Huet is gekozen met eeu klein duizendtal stemmen meer derheid. Onze vrienden verliezen hier eenen zetel. In 1894 bedroeg de katholieke meer derheid 1500 stemmen. De beheerder eener sukkursaal van het Maison du Peuple, die, zooals wij gemeld hebben er met dc kas is vandoor getrokken, was vroeger policieagent tc Brussel en had daar voor onregelmatig heden zijn ontslag gekregen. De socialis ten zagen in hem een slachtoffer der bourgeoisie. - Domme wedding. Te Brussel wa ren eeuige jongelingen in eene herberg der Zuidorlaan, toen eeu hunner, zijne behendigheid in het schieten roemende, beweerde dat hij eenen revolverkogel tusschen do uitgespreiddo vingers van eene hand zou doorschieten. Men wedde voor een rondeke faro. Een van het gezelschap ging tegen den muur staan en hield zijne geopende hand omhoog tegen den muur de afstand werd gemeten, de behendige schutter loste het schot en dc kogel trof den middenvinger van dengene, die tegen den muur stond. De laatste had zijne wedding gewonnen, maar hij is er den vinger voor kwijt ge raakt. Men heeft hem bewusteloos naar het gasthuis gebracht. Een lieve jongen. In de Noord- slatie te Brussel werd maandag zekeren Leclercq aangehouden, op het oogenblik «lat hij in dun trein stapte om naar Oostende te reizen. Die lieve jongen, welke, ofschoon nog maar 30 jaren oud, beeft reeds 40 ver oordeelingen ondergaau. Het laatst werd hij voor verschillige kerkdiefstallen te Am werpen veroordeeld; doch hij wist te ontsnappeu en naar Lon den te vluchten. De policic had echter vernomen dat hij was teruggekeerd en Leclercq, dit ge waar wordende, meende naar Oostende te vluchten. Dit werd hem nu belet en men zal hem zijn winterkwartier geven op kos ten van den Staat. Goede gedachten, brandspuiten eu berouw komen dikwijls te laat. Aanranding, moordpoging en dief stal. Een persoon van Glabeek, (Brus sel) die te Lembeek twee schapen ver kocht had en met het geld ln den zak naar huis kwam, werd door drie perso nen aangerand en van alles beroofd wat hij bij zicb droeg. Daarenboven werd hij door de dieven zoo zeer geslagen en gestampt, dat hij 's anderdaags stervend op do baan werd gevonden. Zijn schedel was gekloven door de stokslagen cn stampen en een messteek was hem in de keel toegebracht. Hij wordt iu het St-Pietersgasthuis van Brussel v«;rzorgd, waar hij door zijne vrouw en kinderen bezocht werd. Van schrik gestorven. Veertien dagen geleden zaten eenige werklieden in eene herberg te Gent, toen eensklaps een bond kwam binnen geloopen en op de schouders van eenen der jongelingen sprong. De jongeling verschrikte zoo he vig dat hij in bezwijming viel. Men ver zorgde hem en bijjwerd naar zijne woning geleid. Des anderendaags morgends ging hij naar zijn werk, maar een paar uren later moest hij naar huis terugkeeren, daar hij zich niet wel gevoelde. Siuds dien moest hij te bed blijven en zondag is hij ten gevolge van den schrik, dien hij gevoeld had, overleden. Dit jaar zijn er te Poperinghe 3185 vreemde hopplukkers ingeschreven. Ver leden jaar beliep het getal 3400, doch nu zijn er meer minderjarige kinderen werk zaam. De hoppluk zal deze week meest overal geëindigd zijn. Een aardig plezier. Sedert drie weken komt te Antwerpen eene 20 tot 22jarige vrouw iu verschillige winkels bestellingen doen van koopwaren, welke zij dan bij dokter Fremie of den apothe ker Thieren doet afgeven. Zoo bestelde zij in eenen winkel der Hoogstraat potten op de Vlasmarkt koffie op de Groenplaats twee corsets in de buurt van denzelfden winkel hand schoenen, enz. Én wanneer die voorwer pen worden thuis gebracht weten de be stemmelingen van niets. Men kan haar echter niets oneerlyks ten laste leggen,daar zij volstreks weigert iets meê te nemen. Enkel heeft zij in de Hoogstraat in eenen winkel, waar men er op aandrong,om te kiezen - twee kabas sen meegenomen. Die kabassen zijn tot nu toe nog achterwege gebleven. Fezanten in de criée te Antwer pen. Op de overdekte markt der Gemeenteplaats worden zondag twee fezanten door eenen boer te koop gebo den. Ze waren springend levend en vlogen omhoog toen men de scheel van de mand, waarin zo werden aangebracht, oplichtte! Men ziet van hier wat opschudding de jacht op verboden wild, die nu volgde, teweeg bracht. De boer had voorzichtig heidshalve seffens do plaat gepoetst,want hel toeval wilde dat M. Hayoit, de onder zoeksrechter, daarjuist aanwezig was. —Bloedig drama op eenBclgisch schip Berichten uit Bilbao maken melding vau een bloedig drama, gebeurd op de stoomboot Prince Albert de Belgique. Sommige bladen maken er een moord van wij zijn geneigd te gelooven, uit de inlichtingen welke ons toekomen, dat er een ongelukkig drama heeft plaats gehad alwéér aau den jenever toe te. schrijven. Ziehier wat er voorgevallen is. De Prince Albert de Belgique lag te Bilbao. Donderdag avond, rond 7 uren waren de matrozen De Bruyn,Piet Moort- gat en Jan Vissers, van boord gegaan en rond 9 uren gingen zij zingende en in staat van dronkenschap voorbij het wach tershuisje in de richting van hun schip. De mannen riepen nu huunen kame raad Wouter Hol, om hen met de boot naar het schip te brengen. 't Is nu in de boot, dat het ongeluk moet hebben plaats gehad. Hebben nu de dronkenmaunen ruzie gezocht ouder het roeien of wat is cr ge beurd Dat moet nog uitgemaakt worden. In alle geval, toen zij aan boord kwamen bad De Bruyn eene sueê iu den arm, zoo ongelukkig toegebracht, dat de ader was doorgesneden en dat De Bruyu letterlijk is dood gebloed. Ondanks alle zorgen stierf De Bruyn een kwartier later.. De policie is aan boord gekomen en heeft, na een onderzoek, Wouter Hol iu hechtenis genomen. Het nieuws dat Vissers en Moortgat zouden opgesloten zijn, door den Matin vermeltl, is onnauwkeurig. Zij komen met het schip naar Antwerpen terug. De onderzoeksrechter te Bilbao is ook aan boord geweest om den kapitein en de drie mannen, die met De Bruyn in boot zateu te ondervragen. De Bruyn, het slachtoffer van dit dra ma, is 37 jaar oud, gewezen bootsman van de Rea Star Line. Hij woonde te Antwerpen in «le Korte Schipperskapel- straat en was afkomstig van St-Pieters- Jette. Hij laat eene weduwe met vier minderjarige kinderen achter. Wouter Hol is Rotterdammer van ge boorte, is ook rond do 35 jaar oud, woont te Cruybeke en is eveneens getfouwd eu huisvader. Men ziet dat het drama eerder een on gelukkig ongeval is, toe te wijten aan den drank en dat er hier bij den plichtige denkelijk geen inzicht tot moorden be stond. Zelden gebeurt het, dat de rechter lijke zaken, die in het justiciepaleis be handeld worden afloopen zonder dat er na de zittingen twist of ztlfs vechtpartijen plaats hebben tusschen de veroordeelden en de aanklagers en de getuigen van beide partijen. Bij een dier tooneeltjes, na eene zaak die voor het vredegerecht te Char leroi behandeld was, voor een verschil van twaalf frank, stak een mijnwerker zijn picot in den rug van zijnen tegen strever, die stervend bij den portier vau het gerechtshof werd binnengedragen. BrandstichtersEen noer van Lop- persurn haalde in Februari 1895 iemand over, om zijue boerderij in brand te ste ken. De dader, die daarvoor 50 gl. zou krijgeu, ontving maar 30 gl. en heeft nu, volgcus hij zegt, uit wroeging, de policie met het gebeurde in kennis gesteld. Bei den zijn gevankelijk naar Groningen over gebracht. Botsing van ttcee tranen. Uit An- goulème wordt aan Petit Journal gemeld, dat iu den nacht van vrijdag tot zaterdag een treiD, die een lOOOtal soldaten ver voerde naar Toulon, in de statie van Pe- ratis aangereden doar den reizigerstrein, die ten 12 uren 44 's nachts te Cognac aankomt. De mecanicien van den militairen trein bemerkte, toen hij de statie binnenreed, den reizigerstrein, die een half uur in vertraging was. Hij wierp onmiddelijk den stoom om, maar eene botsing was onvermijdelijk. De buffers van beide loco motieven werden verbrijzeld, twee rijtui gen van den militairen trein werden om geworpen en twee wagons van den ande ren treinen schoven iu elkander. Men oordeele over de verwarring bij de soldaten, die aldus in hunnen slaap ver rast werden. De wanorde was een oogen blik onbeschrijfelijk.Langzamerhand ech ter kon men den toestand overzien. Vijf of zes soldaten waren licht gekwetst. De mecanicien van den reizigerstrein .had eene wonde aan het hoofd en een auder bediende eenegebroken rib. De schade is nog al belangrijk. Een anarchist. Te Dvon was oen diefin de pastorij gedrongen." De policie omsingelde het huis en de dief, zich ingesloten ziende, wierp mot allerlei voorwerpen naar de agenten, zelfs met het geld dat hy reeds gestolen had. Hij braakte allerlei bedreigingen uit tegen de bourgeois, de papen en de poli cie, zeggende, dat het hem speet geeue bom bij zicb te hebben om hen allen te doen springen. Zijne gezellen zouden het evenwel in zijne plaats doen, verzekerde hij. De man werd aangehouden en denkelijk zullen eenige jaren vreedzaam verblijf in de gevangenis hem wel eenigzins zachtere zeden aanleeren. Door den bliksem gedood. Zater dag namiddag heeft de bliksem tijdens een onweer te Privas verscheidene slacht offers gemaakt. In het huis Ponton, gemeente Lyas werden twee kindoren, een jongen van zeven en een meisje van tien jaar, op den slag gedood. Twee andere kinderen werden tegon den muur geworpen. De moeder der kinderen is geheel ver lamd en een ander kind erg gekwetst; men vreest voor beider leven. In het huis werd alles omgeworpen en verbrijzeld. Vrceselijk lijden op zee. Weinige verhalen van schipbreuken zijn ooit der mcnschbeid ter ooie gekomen, die zoo vreeselijk zijn als dat van Thomas Thomas, eerste stuurman van de Ealing, eeno stoomboot van Cardiff, die strandde op eene rots onder de golven, nabij Green Island, Nova Scodia, op 6 januari laatst. Thomas is nu te Cardiff teruggekeerd, na zijne beenen en al zijne vingers verlo ren te hebben die lichaamsdeelen ziju namelijk afgevrozen. Thomas, kapitein Alfred Meek, do op per- en derde machinisten eu 13 koppen der bemanning brachten vier dagen door in eene opeue boot, zonder voedsel, nau welijks gekleed, bij eene koude van zes graden onder zero. Alvorens de boot land bereikte, waren er niet minder dan negen van die onge- lukkigen, waaronder de kapitein doodge vrozen. Naar het hospitaal van Halifax ge bracht, moest men hem zijne beenen en vingeren afzetten, wat ook bij de andere overlevenden het geval was, Thomas verhaalt dat 's middags van den tweeden dag, nadat zij het schip ver laten hadden, twee stokers van koude stierven. De boot was dan reeds met eene ijskorst van een voet dik omringd. Den volgenden morgend werden een stoker en de kapitein dood getonden op den bodem dor boot. Gedurende den der den nacht werden een dor machinisten et eeu der stokers razeDd zinneloos en lie pen van den eenen kant dei- boot naar den anderen, zoodat deze bijna omsloeg.Hunne kreten waren verschrikkelijk. Den derden morgend werden de orper- machinist, de derde machinist cn een stoker dood go vonden. Zij waren eenvou dig is ijsklompen veranderd. M. Thomas bhjef zes maanden in het hospitaal te H ilifax Van eene kleinere boot, die van de Ealing vertrok, bemand met een officier en zes matrozen, is nooit meer iets ver nomen. Een slimme policieagent. Onlangs werd den gezant eener groote mogendheid door zijne regeering meègedeeld, dat eene vrouw uit zijn land, tijdelijk te Londen verblijvende, erfgename was geworden van een millioen. De gezant plaatste aankondiging op aankondiging in verschillende dagbladen, doch «laar de belanghebbende zich niet aanmeldde, weodde hij zich in zijne wan hoop tot de policie. De overste der detectives gaf met belofte van goede bclooning aar. een zijner meest behendige agenten last, de erfgename op te sporen. De policieman zette zich aan het werk Na verloop van eene maatid verscheen hij voor zijnen overste. Welnu, en de vrouw Ik heb haar gevonden. Uitstekend 1 Waar is zij Thuis. Ik ben gisteren met haar ge trouwd 1 Arme kinderen. Zaterdag mor gend, tusschen 2 en 3 uren, bevond een schipper die do Avon te Bristol opvaarde, zich onder de hangende brug van Clifton, toen hij eensklaps een kiud in het water bemerkte. Terwijl hij het kind er uithaalde, hoorde hij de stem van een ander op de brug, dat riep Neen, vader, doe het niet, neen en een tweede kind viel in het water. De schipper nam het onmid delijk op en droeg beide kinderen naar het gasthuis. Eenige minuten later hield een agent op de brug eenen man aan en bracht hem naar het policiebureel, waar het spoedig vaststond dat hij de pleger was van die dubbele moordpoging, 't Is zekere Browne, kruidenier te Birmingham. Zijne zaken giDgen slecht en hierdoor schijnt zijn verstand gekrenkt te zijn. Men bad zelfs aan zijne vrouw den raad gegeven hem te doen opsluiten, maar zij had geweigerd, omdat hij een zoo braaf man eu een zoo liefhebbend vader was. -Sedert woensdag was hij met zijne kinde ren verdwenen. Het oudste. 12 jaar, zal denkelijk niet meer herstellen. Het jong ste, 4 jaar, is beter. Een lange slaap. Te Gambke, by Bremen, is een meisje, dat reeds twaalf jaar in slapenden toestand verkeert. In de eerste jaren werd zij nu on dan nog wel eens wakker maar later niet meer. Verschillende professors hebben in den loop der jaren beproefd, het meisje van hare ziekte te bevrijden, maar zonder ge volg. De zieke wordt door hare ouders en zusters liefderijk verpleegd. Het voed sel wordt haar in den mond gestoken, en zij knauwt als een gewoon mensch. Nieuwe postzegels. Het italiaansch postbestuur zal feestbriefkaarten uitge ven, ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins, mot de portroltcn vau het bruidspaar eu de wapens van Italië en Montenegro. Do liefhebberij van verzamelaars voor zulke curiositeiten, verzekert aan de italiaanscho schatkist een aardig buiten kansje uit deu verkoop van die premie plaatjes. Romantische geschiedenis. Een handelsreiziger van Genua, zekere Bo logmini, was nog niet laug getrouwd, toen hij opgeroepen werd voor den veldtocht in Afrika. Met zijn regiment nam hij deel aan de gevechten van Kassala en deed uitstekend zijnon plicht. Niet lang geleden ontving hij een tele gram, waarin hem gemeld werd dat zijne vrouw, wanhopig over zijne afwezigheid, zich gezelfmoord had. Dien ten gevolge had hij niet veel lust om naar Italië terug te keuren, en toen hij er eindelijk weer werd heengezonden, begaf hij zich niet naar Genua, maar bij zijne familie te Cagliari. Toen hij nu onlangs voor zaken naar Genua moest gaan, ontmoette hij daar eenen vriend, die vol verbazing was te zien dat bij nog leefde Uwe vrouw, zegde hij, heeft het bericht uwer dood ontvan gen bij het begin van den veldtocht, en is over cenigen tijd hertrouwd. Bologmini begreep dat hij bedrogen was. Hij zocht zijne vrouw en haar twee den man op eu vond zo na lang zoeken te Calvizzano. De ontmoeting tusschen man en vrouw was zeer hartelijk, daar beiden begrepen om den tuin te zijn geleid. En inderdaad, een oude vrijer van de vrouw had, zoodra hij wist dat Bologmini naar Afrika vertrokken was en er van ginder tijdingen kwamen van bloedige ge vechten, het plan gemaakt zich van de vrouw meester te maken. Hij bewerkte dat zij een valsch telegram ontving, het welk haar officieel de dood baars echtge- noote, die, stond er, glorierijk gesneuveld was te Kassala. Tozelfdertijde, om te beletten dat de vrouw nog brioven van haren man zou ontvangen, berichtte hij Bologmini de zoogezegde zelfmoord zijner vrouw.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2