Zondag 4 October 1896. 5 centiemen per nummer. SI" Jaar. ?>m. Onze groene stropdragers. UITSPOOK DER ABDIJ, w 7 Veemerk. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. W De Rozenkrans-encycliek. DE DENDER BODE. bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Slad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique «uuna. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen c 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlentiën uit vreemde lar.den zich te wenden ten Bureele van dit blad. Altist, 3 October 189G. In nr van zondag 20 sept. 11. kondigden wij onze geachte lezers aan, dat de leiders der Donchisteukliek hunne kazak aan 't keeren waren ep druipneuzend met 't strop aan den hals hunne aansluitiug vroegen bij den Belgischen Volksbond, voorgezeten door den heer Arthur Ver- haegen welken die kliek onlangs nog met de hatelijkste scheldwoorden bejegende. Dit besluit werd door de kliek genomen ten gevolge der verpletterende nederlagen welke zij in de laatste kamerkiezingen en vooral in de provinciale kiezingen' onzes Arrondissements onderging. En om die capitulatie eenigzins trachten te verbergen,begonnen de scheur makers met aau deu Belgischen Volks bond verscheidene voorwaarden hunner bijtreding voor te stellen de Standre- gelen van den Bond moesten veranderd worden de Bond moest van titel veran deren, enz. enz. 1 't Is bijna overbodig te zeggen dat meu vlakaf antwoordde B Binnenkomen zon der eenige voorwaardeof buiten blij ven ti Van deu nood eenc deugd makende, vroegen de Doncbisten dan de aansluiting van eene reeks zoogezegde sociëteiten, zooals den Volksbond van Aalst, het Ziekenfonds, de Franschmans, de Volks bond van Kattenbroeck, enz., enz., enz., enz. Het antwoord van 't Bestuur des Volks- bonds op deze vraag liet zich niet lang wachten. De fameuze Donchistische Bond vau Aalst, die niemand kent, de Fransch mans en andere volksfoppers-societeiteu die zelfs op papier niet bestaan, werden met klank van de hand gewezen. Het Donchistische Ziekenfonds alleen werd aangenomen met eene aangegeveue getalsterkte van 200 man. Zoo dus geheel de Donchisterij van gansch ons groot Arrondissement is bij den Belgischen Volksbond aangesloten met eene enkele maatschappij tellende (zoo men verklaarde) 200 man Welke schrikkelijke macht nietwaar als men overlegt dat de Belgische Volks bond is samengesteld uit 300 maatschap pijen, tellende 90,000 leden Onze Katli. Werkmanskring alleen is er bij aangesloten met 1600 man. De hoofdopsteller van 't Land van Aelst kondigt zondag 11. een hoofdar tikel af, in 't welk hij aan de Donchisten- kliek de zaak der capitulatie» op zijne manier uitlegt. Wauneer meu aau de kinderkeus eeu onaangenaam pilleken wil doen innemen, wentelt men het eerst in siroop of suiker. Zoo handelt ook de hoofdopsteller vau Land van Aelst met de Donchisleu en met dezes bondgenoten, de liberalen. Episode uit deu Oorlog in de Vendee «2» 4de VEEVOLG. Deu koning maar bij ral u niet willen hooien Men zegt, dat bij voor hel leed van anderen gevoelig is hij zal medelijden met ons hebben. Gij zult naar het hof, naar Versailles gaan 1 dat is ver, zeer ver.... God zal mjj kracht geven Wij zullen u vergezellen, moeder, sprak Francois. Neen, kinderen, ik zal alleen gaan. Wanneer vertrekt gij Dadelijk. Er mag geen iniuuul, geen seconde verloren worden. Denk, dat Jean in gevaar is. Zoolang er een straaltje hoop is, zal ik mijn best dom. bidt gedurende mijne afwezigheid, opdat God mij bijtijds doe aaukomen, en hel hart vm den koning getroffen «orde. De heldhaftige vrouw maakte in allirijl de toebe reidselen voor de reis. Francois en zijne broeders waren ter néér, e slagen. Het plan hunner moeder scheen hun ouuiuoerbaar te zijn. Z|j wilden nieuwe opwerpingcu beproeven, doch hunne moeder legde l.un het zwijgen op. M(jn besluit is genomeu, sprak zij, ik vertrek Komt gij leng, moeder vroegen de meisjes areenend. Aan de Douchisten zegt hij Onze partij kan wel voor een oogen- blik overwonnen worden (sic) maar het is nogthans onwaar dat wij u een strop - aan den hals hebben gedaan wij blij- x ven wat wij wat en. Ouze aansluiting bij de mosseldemokrareu bij de - slaven - der rijken bij de gedomestikeerde bende van deu valschen demokraat Ver- - haegen verre van eene platbroekerij x te zijn, mag als eene zegepraal aanzien worden Of de heethoofden der Doncherij dio pil zullen slikken weten wij niet, maar bet moet hun toch vreemd voorkomen men had aan die jongens, sedert lang, de volle zegepraal op de kath. partij be loofd. Eu nu worden zij mei eenen hals band naar deu Boud van Verliaegen ge leid, naar den Bond van dien valschen volksvriend, die nog wel duizend maal slechter is dan den schelm Woeste, vol gens de gescheurde Klokke Roeland Oh wat schitterende zegepraal Aan de liberale bondgenoten der Don chisterij stuurt de hoofdopsteller vaa Chipka ook een woord vantroost Gij liberale vrienden, mijee lievo hertlappen, ge moogt blijven wat ge waart, met uw doelwit(sic) Op de - Douchisten moogt ge altijd rekenen.... wij zullen strijden tot der dood x voor de evenredige vertegen woor- - digiugal muost er Den Denderbode x van bersten De Dendergalm zal ons wel eens zeg gen hoe het liberaal kliekje van Aalst dat - wijwater - aanneemt, en of hij het oor deel bijtreedt van - La Flandrc libérale nopens de be....keering der Donchisterij. De hoofdopsteller vau Chipka zegt dat de katholieken van België de aansluitiug van het Donchistische ziekenfondsken mot geestdrift zullen vernemen. Wij mogen hom verzekeren dat hij dit maal de waarheid zegt. Inderdaad, uit alle gewesten ontvangen de katholieken van Aalst de geestdriftig- ste gelukwenschen, omdat zij door hun onverpoosd strijden de alom geduchte Donchisterij zoo verre hebben gebracht dat zij zelve hare onmacht moet beken nen en zich gedwongen vindteen nieuw masker aan te trekken om haar waggelend kraam nog voor een oogen- blik recht te houden Ja, de katholieken van gansch België juichen die gelukkige gebeurtouis met geestdrift toe. Dus, de Donchisterij, wat de hoofdop steller er ook over zeevere is wel deug delijkgekeerd Maar is zijbekeerd 't Is als of meu vroeg of petrolie in witten wijn kan veranderen Het dagblad Le Bien pnblic toen het op 17 Sept. 11. dekeering van de Dou- Ik hoop vau weldra. En krygen w ij Jeau terug Een suik was liet an: woord der arme moeder. Ween niet, sprak Renëe zacht, Jean zal terug komen. God geve het, inyn kind. God geve het I Eu na hare laatste aanbeveling te hebben ge-laan, verliet Jeanne met betraand gelaat, doch moedig cu vastberaden, de hoeve, om den weg naar Versailles in (e slaan. V. De goedertierenheid des Konings. De nacht was reeds ingevallen, loeu de weduwe van Pierre Cottercan hare woning verliet. Onder een broos omhulsel verborg de weerdige vrouw eene buitengewone wilskracht. Wat bekommerde zij zich om den somberen nacht, om den kouden wind, die haar in hel gelaat woei, om f de stcencn, die hare voeten wondden Eene enkele gedacl.tle hield haar staande zij moest den kouiug zien en hem om genade smceken voor naren zoon. j Ongelukkigerwijze was de koning v.r, ver weg.... Zij moest zich haasten.. Jearu.c Ctiouan klemde haren slok ii: de hand, eu geheel onder deu indruk van hare smart, vau bare hoop, vei gat zij vermoeinis, koude, hongeren dorst en In p steeds door, steeds door. Tegen hel eind van den vjjfdcn dag bcmei kte zij de muren eencr stad voor zich het was Versailles, zij was gered 1 chisten aankondigde, voegde er bij dat hij er geon geloof aan hechte. 't Fondsenblad was van het zelfde ge voelen. Beide bladen steunden zich op de on gehoorde taal die de tolken der volksfop- pers Klokke Roeland, Recht enz. tegen de kath. partij en hare leiders bleven voeren. Sedertdien is er aan de walgelijke eu hatelijke houding der donchistenbladen niets veranderd. Integendeel 1 Nooit schreef het mod- derachtigste geuzenblad met meer ver achting van de katholieken dan zij. Klokke Roeland scheldt de katholieke Kamerleden uit, voor de gemeinste kerels der wereld, bijzonderlijk deze van Gent, Antwerpen, Mechelen en Brussel 1 De liberale Etoile Beige van maandag lest deelt met uiterste voldoening dat modderartikol meé om te doen zien hoe de Donchistcnkliek de verbroedering ver staat En 't Land van Aelst I Ziehier een staalken van de broederlijke gevoelens zijner opstellers Om de mouw te strijken aan een oud liberaal kopstuk eu ook om vroegere uit vallen tegen dit kopstuk te doen verge ven, trachtende fiere helden van Chipka onzen katholieken Gemeenteraad te be zwadderen en slingeren zij de laagste bo- leedigiugeti naar 't hoofd van zeker lid van dat bestuur Eu dan zijn de schijuheilige aanvoer ders der Doucbekliek schaamteloos ge noeg om te durven uitroepen dat - de ka- n tholiekon van Aalst eu De Denderbode n alle verbroedering verstoeten n Maar al die listen zullen tot niets baten Hier in ons Arrondissement zijn de uitgeschudde volksbedriegers al te wel gokend om nog iemand to kunnen verlei den, 't is gelijk achter welk masker zij zich verschuilen Hun rijk is uit I Weldra zal meu van die gelukzoekers niet meer booren spreken Strijd voor het leven. In de koninklijke Atbénea zijn 19 plaatsen van leeraar open. Er zijn daarvoor 407 aanvragers, te weten 49 geagreëerde leeraars van het middelbaar onderwijs, 151 doktoors in wijsbegeerte en letteren, enz., 207 aan vragers voor het ambt van bewaker, (surveillant.) Iu de middelbare jongensscholen zijn er 11 plaatsen open en er zijn 967 aan vragers, waaronder 221 gediplomeerden voor hel middelbaar onderwijs van den lageren graad en 746 gediplomeerde lagere onderwijzers, die begeeren in de voorbereidende klas te gaan. In de middelbare meisjesscholen ziju 5 plaatsen open er zijn 1342 aauvragen voor, te weten 482 draagsters vau het diploma van regentes cn 860 lagere onderwijzeressen, die begeercu iu de voorbereidende klas te treden. Voor deu minister moet het ecu lastig karweitje zijn uit die 2718 aanvragers de 35 gelukkigen te kiezen. Hij hel koninklijk lustslot gekomen, wil de arme vrouw het consigne forcccren. Terug, men gaat hier niet door roept <1c schild wacht, die aan het vergulde hok post heeft. Ik wil den koning spreken, antwoordde Jeanne Chouan, Terug, marset) Maar ik moet zyne Majesteit spreken, om hem genade voor mijnen zoon te vragen. Een luid gelach volgJe deze woorden. Lie moeder van den /mokkelaar bad en smeekte, het was tevergeefs, men hoorde er niet meer naar. Ondertusschcn was een edelman, die van dit too- neel getuige was geweest, naderbij gelreden. Het was een jonge man van omtrent vijf-en-twintig jaar, met donkere oogen en waardige, ernstige houding. Wat verlangt gy, moedertje vroeg hij belang stellend. Zijne Majesteit den koning te sprekeu. Maar dat is onmogelijk Hoe, onmogelijk riep Jeanne uit, wier oogen door tranen verduisterd waren. O, monseigneur, dat dus hel doodvonnis van uujn kind Eu ik, die alles van onzen koning verwachtte Hebt gij aanbevelingen bij hem Helaas, neen Zijn u dan de gebruiken van het Hof onbekend Ik weet niets, niets dan eëuc zaak ik moet dtn koning sprekeu cn bon om genade voor mijucn zoon smceken. Wat heeft uw zoon misdaan Hij is smokkelaar. Opnieuw vangt de Paus dit jaarlij ksch schrijven aan met te wijzen op liet nut van liet Rozenkransgebed in deze voor- godsdienst en volken zoo moeilijke tijden. Z. H. verheugt er zich over,dat de katho lieken aller landen beantwoord hebben aan zijne aansporingen en zegt, dat de vruchten zicb reeds hebben vertoond. Onze ziel, - zegt de grijze Paus treffend, -overladen met apostolische beslomme ringen, ziet, naarmate Wij meer en meer het oogeublik voelen naderen om dit leven te verlaten, met blijder vertrouwen op tot haar, van wie, als uit eeu gezegenden dageraad, do dag des oindoloozeu geluks is uitgegaan, n Het Rozenkransgebed heeft zijnen naam aldus, daar het is als de zoete geur der rozen, als de bevalligheid van bloemen kransen, terwijl het tevens ton zeerste eert haar, die de Geheimzinnige Roos wordt geheeten. Het vormt de Koningin des Hemels als een krans, eene kroon om het hoofd. Het gebed is noodzakelijk, zoo zelfs dat de Vaders en Kerkleeraars ons leereu, dat men zonder het gebed niet kan zalig worden vooral maken de volharding in 't gebed en het gezamenlijk verrichten daarvan het krachtig (Matth. XVIII, 19-20). Tertullianus eu St.-Thomas van Aquino spraken in denzelfden ziu. Nu vereenigt het Rozenkransgebed deze beide hoedanigheden volkomen. Z. H. weuscht, dat de christelijke gezinnen het gebruik onzer voorouders hervatten en s avonds voor een Maria beeld een Rozenhoedje biddeu ;ook ver langt Z. H. nauwkeurige inachtneming van ziju voorschrift van 24 december 1883 dat de Rozenkrans dagelijks iu elke kathedraal eu alle feestdagen in de parochiekerken worde gebeden. Ook weuscht Z. II. de vermeerdering der bee vaarten naar beroemde heiligdommen. Z. H. zelf beeft in de St.-Pieterskerk on dervonden, hoe heilzaam zulke gebeden van pelgiimages zijn. Vervolgens zet de encycliek nogmaals uiteen, hoe, volgens de katholieke leer. Maria middelaarster kan zijn tusschen God en de meuscheu, eu hoe het biddeu van deu Rozenkrans tevens eene herhaal de gejoofsbclijdenis is. Het geloof moet zich uiten door deugd. - Daaronder be hoort de boetveerdigheid, welke in zich bevat de onthouding en 'i vasten. Nu de Kerk op dit punt dagelijks toegeeflijker handelt jegens hare kinderen, moeten dezen vau hunnen kant begrijpen, dat zij die moedeilijke inschikkelijkheid door andere goede werken moeten vervullen.- Als zoodanig beveeit de Paus het Rozen kransgebed aau. Nog om eene andere reden doet de Paus zulks. Z. H. wenscht vurig de neiging tot liereeuigiug te bevorderen, welke zich onder de afgescheiden kerken voordoet. Geen beter middel nu dan het gebed tot Maria. De eerste vergadering der aposte len was eeu gebed, eene verwachting vau den H.GeestAllen volhardden gezamen lijk in het gebed met Maria Jezus'Moe- der (Hndl. 1 14). Alieu, gelijk Christus Zijuen Vader had gebeden, dat ze allen één mochten zijn' iu het geloof en dc Smokkelaar? vroeg de edelman. En zijne misdaad O, monseigneur, Jean is geen booswicht.... De arme jougen wilde brood verdienen voor zyne moeder, broeders en zuster.... Hy was smokkelaar aan de grenzen van Bretaguc en Normandié De kuuimie- zen hebben hem in eene hinderlaag gelokt, en hij heeft zich moeten overgeven. Is er bloed gevloeid Het zyne, monseigneur, cn dat van een verra der..,. Hij beeft zich dapper verdedigd.... Zoo gij wist! Zeg mij alles ik stel belang in uwen zoon. Dank u, monseigneurgij hergeeft mij het le ven.... Uuor mij slechts eu gy zult zien, dal Jea» niet schuldig Is. Jeanne Chouan sprak langen lyd over haren z«on, vert aalde zijn leven vol ontberingen, vermoeienissen en gevaren. Toen zij bij den noodloitigen avond kwam, beufdo zij over het gebeele lichaam van aan doening bij het verbaal van Cyramds verraad, van deu strijd in h»-t ravijn en Jean's zclfopoffeiiiig voor den kleinen bedelaar. Ue edelman was aangedaan. Arm kind, mompelde hij, arme u.oedcr I Gij Beklaagt ons O, gij zu:t niet gedoogen, dat inyn zoon omkomt Is hy dau veroordeeld Uuhcrrorpclijk. De smokkelaar heelt geen ge nade te verwachten van zyne rechters.... II. h mede lijden, monseigneur, heb medelijden Wat kan ik voor u doen Sta mij tor, den koning te spreken. liefde. Bad de kerk in haren aanvang met Maria samen als de bevorderaarster der eenheid, zoo doe zij ook nu, eindigt de Paus, de mysteriën van den Rozenkrans, opdat wij uavolgen hetgeen zij bevatten, en wij verkrijgen hetgeen zij beloven. Socialisten en anarchisten. De socialisten beweren gedurig dat er tus schen hen en de anarchisten geen het minste gemeens bestaat.. Welnu, de Journal de Charleroi, orgaan tier socialistische volksvertegen woordigers Callewaort, Destrée eu cou- soorten, spreekt met den grootsten opbef van eene voordracht zondag laatst, te Marciuelle, door den anarchist Chapelier gehouden, le»cu de godsdiensten in 't algemeen. - Hetzelfde blad kondigt eene voordracht aan, te Sart-lcs-Moines te boudeu door de auarchisten Monnier en Chapelier. Wij kunnen et- bijvoegen dat, in de drukkerij van Vooruit een anarebisteu- blmJ Het Volksrecht wordt gedrukt, en wekelijks door het blad Vooruitbij zijne lezers warm wordt aanbevolen. Dat heet meD, iu socialistentaal geen gemeens met elkander hebben 1 Wat al ellendige - spot is er niet gedre ven met de laatste verordening van mi nister De Bruyu die het merken van het vee voorschrijft. Wat minister 1 zoo ging het, die den boeren, oplegt eenen kerstenboek van hunne koeien te hebben Auderen waren kwaad, spraken vau juk en dwinge landij Lijk het altoos gaat meu had het inzicht van den minister niet begrepen, eu in bet eerste oogeublik zag men er niets anders in dau de zwarte kant van bet stuk. Eu nochtans in plaats van blaam ver dient onze boerenmiuisler veeleer lof. Hij heeft dien maatregel genomeu niet om de boereu te plagen door nuttelooze verplichtingen, niet om geld uit de zak ken der boeren te kloppen lijk des minis ters vijanden bet met kwaad opzet heb ben durven beweren, maar wel integen deel om onzen veekweek te bevorderen. Op ourcchtstreeksche wijze zal daar door de uitvoer van vreemd vee worden te keer gegaan en bijgevolg is die veror dening door de daad zelf eene ourecht- strecksche bescherming voor onzen vee stapel. Volgens den maatregel door den minis ter genomen, zal al het vee moeten ge merkt worden, het iulaudsch in de ge meente, het iugevoord op de grens. Moest hel nu gebeuren dat eene beest, na de toepassing van dit besluit, zonder merk gevonden wordt zoo zal dit een klaar bewijs zijn dat dio beest gesmokkeld is geweest. Moest men ze echter als iulandsche willen doen merken dau zal men deu merker de afkomst ervan moeten aanwijzen eu van uaaldekcn tot den draad zal alles uitkomen. Op het smokkelen staat boete envoi Dat hangt niet van mjj al ik ben geen edelman ran 's konings bof Gy kuut mij ten minste helpen met uwen in vloed, uitl uwe raadgevingen. IU hart is gevoelig, monseigneur, ik heb tranen in uwe cogen gezien, toen ik u rnijue droefheid verhaalde. In naam van degenen, die u dierbaar zijn, iu naam uwer familie uwer moeder, smeek ik u, mij niet te verlat, u De edelman zwichtte voor deu toon, waarop deze woorden uitgesproken werden. Hij nam d- boerin met zich en mompelde Zoo mijne moeder hier vras, zou zij mijne han delwijze goedkucren. Vervolgens schreed bij kalm u weerdig door de menigte hovelingen en begaf zich met zijue bescher melinge naar een prachtig vertrek. Daar wierp bij zich in een leunstoel, welke voor eene met papieren bedekte talel stond cn schreef snel eenige regelen op een sluk papier. Jeanne Chouan stond met klop pend hart in afwachtende houding naast hem. Eindelijk stuud de jonge hoveling op Hier, moederke, is een smeekschrift, dat gij den koning moet ter hand stellen daaruit zal hij verne men, hoe ongelukkig uw zoon is, en hoeveel belang stelling hij verdient. Mijn kimt zal mij teruggegeven worden, niet waar. Monseigneur Ik beu ervau overtuigd.... Maar volg iu binnen weinige oogen blikken zal dc koning op het sl,.i terug keeren ik zal u daar plaatsen, waar hij voorbijkomt... Hoort gij dc toejuichingen van het volk De koning komt, hjj is er,... Haasten wij ons. gens de wet van 30 december 1842 (art. 4, 5, 6,) kan zij tot eene som stijgen van 1000 fr. Dus zal door dien maatregel den smok kelhandel tegen gehouden worden. Men mag ook niet vergeten dat het vreemd vee op eene andere wijze op do grens wordt gemerkt dan het inlandsch op de gemeente. Nu als eene beest moot afgemaakt worden geeft do Staat eene zekere somme geld, maar volgens art. 26 4 van het reglement van 30 October 1895 wordt die schadevergoeding alleenlijk toegekend voor beesten die zich ten minste 6 maan den in ons land bevinden. Dus zal de boer. die zich niet wil blootstellen zijn recht te verliezen de vreemde beesten daarlaten cn zich slechts op deu kweek van inlandsch vee toe leggen. Aan deneerloozen handel van enkelen zal ook een einde zija gesteld. Deze gingen iu Holland besmet vee koopen voor het door smokkel in te voeren,om,iuons land, de schadeloosstelling te genieten. De maatregel van den heer minister is dus goed en zal vele goede gevolgen voor de boeren na zich slepen. Voegen wij ton slotte bij Jat «le land- houwers de onkosten niet moeten be talen deze ziju gansch ten laste van deu Staat. De dagbladschrijvers die den minister aanvallen verrichten dus vuil werk. Een Boer. Hollandsch vee. Men heeft groote moeite in het ministerie vau landbouw, om te beletten dat het Hollandsch vee in 't geheim in België gebracht worde, om te profiteeren van de afmakingspremie, voorbehouden aan de Belgische kweekers. Eertijds, om te beletten dat het Hol landsch vee zou verward worden met het Belgisch, eischte het bestuur dat het vee, uit Holland komende, eenen ring in de oorenzou dragen. Daar dit voorschrift niet werd opgevolgd, heeft het bestuur deu tegenovergestelde!! maatregel geno men, 't is te zeggen dat het ouzo laudgc- nooten zijn, die verplicht zijn hunne die ren van hot onderscheidiDgstecken te voorzien. Het schijnt dat deze maatregel, waar van de uitvoering is toevertrouwd op sommige plaatsen aau mannen, die zoo wat overal ziju aangeworven eu juist uiel heel kieseh ziju iu hunne handel wijze, eene massa reclamen uitlokt van wege de belanghebbende landbouwers. Men zal misschien verplicht zijn zijne toevlucht te nemen tot een ander middel. Het doel is ouze noorderburen te beletten hun vee in België iu te voeren, om er de slachtingspremie te genieten die, gevoegd bij deu verkoopprijs waal hot vleesch is niet ongeschikt voor het verbruik en wordt goed verkocht eene nog al winst gevende speculatie vormt. Er is spraak van de sluiting der grenzen voor het hoornvee. Sommige gevallen van longziekte werden waarge- genomen bij het hollandsch vee. De eaelroan en de moeder van d.n smokkelaar ijld. n na.,r buiten. De koning kwam inderdaad aan. B>j het zien van den mouark, van wi,<u een enkel woord over bet lot van haren zoon zou beslissen, gevoelde Jeanne Chouan al haren angst herleven. Zij werd doodsbleek, hare oogen scholen vul tranen, en hare knieün knikten. Gelukkig duurde dit slechts een oogeublik hare groote wilskracht kre-g de overhand, en na de laatste aanwijzingen en raadgevingen van haren beschermer gehoord ie hebben, trad zij op den koning toe. Op dit oogeublik gevoelde de jonge edelman eene hand, welke op zjjncn schouder gelegd werd. Komaan, burggraaf de la Meillenye. sprak eene schertsende stem, gij schjjnt het bij-ouder druk te hebben. Dat is »aar, beste baron, antwoordde dc burg graaf, terwijl hij zich tot zijnen ondervrager wendde. Ik ben bezig eenc goede daad te verrichten. Gij wilt me doen lachen Volstrekt niet. Ziet gy die arme vrouw f Ja, ik zie haarWat beteckenl zulk een schepsel? Barond'Uasy, degene, over wie gij dus spreektf is eenc moeder, die den koning kooit smceken, baar kind genade te schenken. Op welk een loon zegt ge mij dal, burggraaf I aprak de baron spottend. Naar ik ij.-. i.cbt gij u tot haren pleitbezorger gemaakt. Vooii.on /uit gij de lerdediger der verdrukten, der weezru zijn. Vat toch, bid ik u, de zaak niet te ernstig op Wmdt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1