Zondai» 41 October 1896. 3 centiemen per nummer. 3is,e Jaar. 3127. 4? HIT SPOOK DER ABDIJ, M Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kiesomschrijvingen. Geusche verdraagzaamheid LIBERALE MANIFESTATIE. Godsdienstliefde. Politieke dankbaarheid DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-23 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalet, lOOctoLer 1896. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger, de Staatsminister Woeste, heeft ander maal ecne brochuur in 't licht gegeven welke veel indruk verwekken zal. De heer Woeste bespreekt de verdeeling van de vijf grootste kiesomschrijvingen des lands, namelijk, dezen van Brussel, Gent, Antwerpen, Luik en Charleroi. Do kiezers der kiesomschrijving van Brussel mogen 18 vertegenwoordigers be noemen en dezen van Antwerpen en Luik 11, van Gent 8, van Charleroi 7. Integendeel de kiesomschrijvingen der Provincie Luxemburg dezen van Veurue, Dixmuide, Eecloo, Maeseyck benoemen slechts ieder een enkel vertegenwoor diger. Wie kan zulke ongelijkvormigheden verdedigen Niemand want iedereen bekent dat er een einde moet aan gebracht worden. Maar niettemin blijft het stelsel be staan. Indien er geen einde aan gebracht wordt, dan zal de kwaal nog verergeren want, in 1900, ten gevolge der volkstel ling, zal 't getal Volksvertegenwoordigers moeten vermeerderd worden in evenre digheid der bevolking en dan zullen het weêr de groote kiesomschrijvingen zijn welker getal vertegenwoordigers zal ver meerderen. Waarom dan de bestaande kwaal van lieverlede nog verergeren Wanneer men de kwestie onderzoekt dan komen de voorstaanders der E. V. er dadelijk tusschen. Spreekt hun over 't is gelijk welk ge brek in de wetgeving dat dient verbeterd te worden door een overheerschend denkbeeld aangegrepen, antwoorden zij u zonder dralen Neem de Evenredige Ver tegenwoordiging I Men zal hun schoon te bewijzen hebben dat de E. V. het gebrek niet zal doen verdwijnen poogt niet hun te bekeeren, want 't is boter aan de galg gekletst, ze antwoorden u onverbiddelijk gelijk poli tieker Daens Slokop Al of niet Doet men hun de onrechtveerdigheid bemerken van het huidige .stelsel, voort spruitende uit die uitgestrekte kiesom schrijvingen nevens anderen van weinig belang. Ze antwoorden weer eens E. V. Slokop Al of niet Men dringt aan en men zegt Het doel zal niet bereikt zijn 't is 't gene men overal, in andere landen heeft begrepen. Zij zullen u nog eens op onverstoorbare wijze antwoorden E. V. Slokop Al of niet 't Is gedurig E. V. Slokop 1 Al of niet 1 dat de klok slaagt I De E. V., 't is het wonder raiddel dat alles verhelpen en genezen kan. Het woord alleen is tot alles goed waarom nog redetwisten. Wanneer men het heeft uitgesproken, is de zaak afgedaan Episode uit den Oorlog in de Vendee Öde VERVOLG. Waarom, beste baron Dat zou onze genoegens te veel schaden.... A propos, de markiezin de Sainl-Prest heelt mij belast u aan uwe beloften te berinneren van bare soiree bij te wonen. Er komen slechts intieme vrienden. Dan zal ik het genoegen hebben, iemand aan u voor te stellen, wiens tegenwoordigheid te Versailles u zeker zal ver wonderen. Komt ge, burggraaf Ik beloof het u, antwoordde M de Ia Meilleraye verstrooid. Hij voegde er onmiddelijk bij Pardon, baron, ik verlaat u mijn;bescherme linge is reeds voor Zyne Majesteit. Wat zal de uitslag harer poging wezen De edelman sloot zich bij den koninkiyken stoet aan. Jeanne Cbooan bad zicb aan de voeten van Lodcwijk den Zestienden geworpen. De arme vrouw bad iu bare verlegenheid de aauwyiingcn van M. de la Meilleraye vergeten en herhaalde al weeneod Genade Sire, genade voor rayn kind Hij is zout- smokkelaar, maaralleen om voor zyne moeder, broe ders en zusters een weinig brood te verdienen. De lijfwachten wilden haar verwydereu. Ik richt mij dus niet, zegt de heer Woeste, tot de voorstaanders der E. V. die met blindheid zijn geslagen, 't is te laat. Ik richt mij tot de auderen, tot al dezen welke geen vast besluit hebben genomen, eu ik hoop ze te overtuigen. Men werpt mij in der waarheid dees tegen Ge zult niet lukken Brussel, Autwerpeu ec Gent zijn tegen u. Is het wel zeker vraagt de heer Woeste. Te Antwerpen en te Gent, zelfs op banken der Kamer, ken ik er van mijne vrienden welke 'tzij 't uninominaal stelsel, 't zij de verdeeling der groote kiesomschrijvingen genegen zijn. Wanneer de kwestie zal op tapijt ko men, zullen er weldra voorstaanders in die kiesomschrijvingen optreden. Beeldt men zich soms in dat het aan Elsene, St. Jans-Molenbeek, Hal, Vil voorde, Assche, Deynze, Ledcberg, Boom, Brecht, Borgerhout, aan de steden Luik, Bergen, Seraing, Chatelet enz. niet zou bevallen eene afzonderlijke vertegenwoor diging te bezitten En gaat men, wan neer het redelijk is vertegenwoordigers te geven aan zoo vele belangen mogelijk, in de groote kiesomschrijvingen zekere eerbiedweerdige belangen door andereu laten verzwelgen Ik herhaal het, het is voldoende du aandacht der openbare denkwijze op dit punt te trekken, opdat het tegenwoordige stelsel veroordeeld worde. Het kan oadcr geen enkel punt ver- rechtveerdigd worden. De plaats waarover wij beschikken laat ons niet toe heden verder over de brochuur van onzen zoo verdienstrijken vertegenwoordiger uit te wijden, doch in volgende artikels zullen wij or op terug komenden wel bijzonderlijk,zijne beweeg redenen meêdeeleu tegen de E. V. welk stelsel letterlijk den bodem wordt inge slagen. De beweegreden door M. Woeste tegen de E. V. ingebracht zijn raak, te oordee- len naar deu toorn dien zij bij do voor- staanders der E. V. heb ben verwekt I Te brussel bestaat eene maatschappij uit katholieken en gezapige liberalen van den ouden trant die zien voor doelwit had gesteld, de werkmanswoningen zooveel mogelijk te verluchten. Die maatschappij draagt deu naam van Opene lucht, en vond de middelen tot dit liefderijk pogen in geldinzamelingen op de openbare straten. Dat kan de Burgemeester van 7st0" September niet verdragen. En hij gaat tot dit liefdewerk zijne toelating wei geren I Aan de socialisten zou hij zulks niet verbieden meer nog, hij, de Burgemees ter der hoofdstad, raadt openlijk aan voor de mannen te kiezen die in hun schild het vergruizen onzer instellingen hebben geschreven, die, bij, Burgemeester, uit al zijne kracht moet handhaven Laat haar, sprak de koning, door die hartver scheurende droefheid getroffen. Genade, Sire, genade ging zij met door snikken onderbroken stem voortgeef my mijn zoon terug 1 Wat zal zonder bem van mij geworden Wat zal er geworden van de vyf weezen Jeao is onze eenige broodwinner. Sta op, arme moeder, sprak I odewyk XVI sta op. Uwe Majesteit vergeeft Jean immers 1 Ik vergeef hem. Hy zal u teruggegeven worden. O, Sire, Sire, ik had er nooit aan getwyfeld, riep de weduwe uit, terwijl zy de knieën des konings omarmde, welk een vreugde, welk een geluk lederen dag zullen wy iu onze armoedige hut voor u, onzen cdclmoedigen weldoener, bidden. Bidt, bidt, sprak Lodcwijk XVIhet gebed der nederigen is machtig voor God. Vervolgens stelde by het smeekschrift van Jeanne Chouaan aan een officier ter band, gaf eenige bevelen en verwyderde zicb, na de arme vrouw gegroet te heb ben, welke hy meer dan bet leven had teruggegeven. VI. Eene soirée bij Mev. de Saint-Prest. Getrouw aan zyne belofte, begaf M. de la Meilleraye zich des avonds naar het botrl der markiezin de Saint-Prest. Ken talrijke uitgelezen schare was inde salons der adellyke dame byeciigckomen. De aanzieniykste ver tegenwoordigers van den adel, hoogere officieren. Maandag lest heeft de grrrrroote mani festatie plaats gehad ingericht door onze liberalen met medewerking hunner boe zemvrienden, de twee dozijn en half christene demokraten ofte Donchisten, ter eere van M. De \V...., leerling aan de Gentsche Hoogschool en laureaat iu den kampstrijd van delfstofkunde. Sedert weken hebben Dendergalm en Land van Aelst, twee gazetten op den zelfden kam geschoren, hun best gedaan en zelfs huune schetterendste bazuinen uit den hoek gehaald om de anti-catho- lieke manifestatie voor te bereiden en buitengewoon te doen gelukken. 't Was immers besloten: de manifesta tie moest eeueu blaam wezen voor het u schandalig catholiek stedelijk Bestuur van Aalst. Ehwel, wij vragen het aan al wie deu stoet zag: Heeft men ooit een armoediger ding gezien Nu, opdat al wie het stoetje niet heeft kunnen bewonderen er zich een gedacht kunne over vormen, zullen wij zeggen, dat om het bctrcurlijk spectakel te ver wijden van vaantjes en kartels door nie mand vergezeld of gevolgd, de inrichters der belachelijke manifestatie bevolen hebben dat al de vaantjes en kartels aan 't hoofd van 't stoetje zouden gedragen worden. Niet dom, niet waar, geachte lezers Men zal er van denken wat men wil, maar wij verklaren zonder omwegen, dat die fiasco grootelijks te betreuren valt. Hij, welke de held dezer mislukte ma nifestatie was. verdiende dat niet, en, wij hopen dat de openbare denkwijze zich wel zal wachten de verdiensten van den laureaat te waardeerec naar den uitslag der politieke manifestatie die eenige mouwvagers en politieke hansworsten te zijner eere hebben ingericht. Maar aan wie de schuld dat den lau reaat al de eer niet werd aangedaan welke hem verschuldigd was Ja, aan wie Wel aan 't kliekje dat zich van den beginne af van de gebeurte nis heeft meester gemaakt om ze in eenen geest vijandig aan de catholieken van Aalst te exploiteeren eu dan handelde zonder takt eu buiten allen regels van wellevendheid... Do eerste plicht der inrichters was van zich tot het College van Burgemeester en Schepen te wenden, om kennis te geven van de eer welke aan een onzer medebur gers kwam te beurt te vallen en zich met onze Stedelijke Bestuurders te verstaan om aan den Gemeenteraad maatregelen voor fe stellen ten einde den laureaat weer- diglijk en naar verdiensten te kunnen veroeren, door eene onpartijdige betoo ging aan de welke iedereen zonder onder scheid van denkwijze kon deelnemen. Ziedaar hoe men elders handelt in der gelijke omstandigheden. En hoe handelde men te Aalst Een der twee liberalen die iu den Ge meenteraad zetelen, zonder den heer Burgemeester te verwittigen, op 't onver magistraten, leden der Academie bewogen zich daar naast de bloem der letterkundigen. In dit andere hotel de Rambouilh t twisten Laliarpc, Cordocet, Bailly, Chamforl over wijsgeerige thesis met de Maleshcrbcs of met de hertogin de Grammont. Nooit werd er bij de markiezin gedanst, maar daar entegen deklamcerde men verzen en praatte er veel. M. de la Meilleraye was een der trouwe gasten van het hotel de Saint-Prest. Bij zyne komst trad dc mar kiezin op hem toe. Weerde burggraaf, sprak zy, ik had bijna aan u getwyfeld. Waarlijk schoone vrouw I riep de edelman uit, terwyl bij een kus drukte op de blanke, fijne band, die bem werd toegestoken. Ik heb een oogenblik gemeend, dat wy het geluk niet zouden hebben, u bier te zien. Ik heb maar één woord, mevrouw. Ja, ja, ik weet bet.... Ik wensch u te meer met uwe komst geluk, daar gy iemand zult aantreffen, wiens tegenwoordigheid u zeer aangenaam zal zyn. Burggraaf de Mcilleray»-, voegde zy er by, ik heb de eer u voor te stellen ridder d'Orbois, uweu neef. Een nog jeugdig man met somber uiterlijk en ruwe manieren, trad twee schreden nader en boog. Waarde neef, sprak dc beer de la Meilleraye op zijne beurt met uitgestoken hand nader komcud. Ik ben gelukkig u weer te zien Myn geluk overtreft het u»e, burggraaf. Beken neef, dat wy elkander zeef zelden ont moeten. Tien jaar gcledeu, heb ik u voor het lest in Brclagne gezien» wacbts, in geheime zitting, doet het voor stel eener betooging ter eere van den lau reaat. Hij alleen moest dit pluimtje op ziju liberaal hoedje steken I De Gemeenteraad, om togen die onbe tamelijke handelwijze protest aan te tee kenen, bracot eene ongunstige stemming uit. En de Gemeenteraad heeft wel gedaan! Nu, dat zal tot les dicneu aan de schrandere kerels die heden met zoo veel onderscheiding als goeden uitslag aau 't hoofd staan van 't rommelzootje dat er nog van 't Aalstersche liberale kliekje is overgebleven. Vrij staat het aan die lieden zich ten opzichte der leden van ons catholiek ste delijk Bestuur iu de uiterste onbetame lijkheid te gedragen,'t is cone kwestie van opvoeding Vrij staat het den liberalen neusdoek, Dendergalm geheeteu, van met mede hulp der triestige helden van Chipka ons stedelijk Bestuur te beloedigen: die be- leedigiugeu komen van te laag om zelfs de hielen onzer gekozenen te kunnen be reiken 1 Maar dat zij wel onthouden dat wan neer zij de medewerking van het stedelijk Bestuur willen verkrijgen, 't is gelijk voor welk werk, zij zich op betamelijke wijze moeten gedragen en hunne straatjongens- manieren thuis laten T i rj O giQgen maandag aan IC/ 'thoofd der liberale betooging gericht tegen ons catholiek stedelij k Bestuur Natuurlijk de inrichters En wie zijn die inrichters Vier liberale haantjes-voor uit en twee helden van Chipka... En aan de holden van Chipka die dag eu nacht met de liberalen tegen do catholieke partij samenzweren, zouden wij, catholieken nu de broederhand moe ten toereikeu I 1 Wij bevelen aan de welwillende aan dacht van den bewonderaar der g uzerij van - 7 Land van Aelst het artikel over - de godsdienst en de priesters in den armticrigen Dendergalm van zon dag 20 september verschenen. Wellicht zal dit schrijven zijne vooringenomenheid voorde geuzerij wat verkoelen. En dat waar hoogst wenschelijk De paus der Christenen wordt op gelij ken voet gesteld als een Dalaï-Lama, de opperpriester der bouddhisten onze God, Jesus-Christus, als oen eenvoudige Boud- dha, meer nog als een zinlijke Jupiter behaudeld Zulke afgrijselijke godslasteringen wor den in dat modderblad ten toon gespreid 1 En dat zijn volgens 't Land van Aelst, n de mannen eener partij die wij, katholieken, kost wat kost, van eeu aan staanden ondergang moeten redden De God der Christenen eenen Jupiter Inderdaad, ik herinner bet my. Zoo ik mij i iet vergis, hebt gij sedert dien gereisd. Ja, ik heb China. Japan, de eilanden der Zuidzee en Amerika bezocht. Gy leiddet zoodoende een avonluurlyk leven. Een zeer avontuurlijk leven, burggraaf, |k ben jager, zeeman en soldaat geweest. Het lest heb ik met de Lafayette den oorlog in Amerika meégemaakt. Daar ik met eene belangrijke zending belast was, moest ik de Nieuwe Wereld verlaten. Myn verblijf in Frankrijk zal van korten duur zijn binucn vyf of zes weken, wellicht nog eer. zal ik andermaal zee kiezen. Zult ge Bretagne niet bezoeken vroeg de burg graaf snel. Een bittere glimlach plooide de lippen van den ridder d'Orbois. Ik weet niet, of de omstandigheden liét mij zul len veroorloven, antwoordde hij. En waartoe zou die reis overigens dienen? Myne ouders zyn niet meer.. Niemand is er ginds, die zicb myner herinnert. Ge zyt onbillijk, neef, sprak de heer de la Meil leraye vriendelijk. Hebt gij dan de welwillendheid mijns vaders jegens u vergeten Geloof my, die wel willendheid is steeds dezelfde gebleven. Ik dank u voor uwe minzame woorden, burg graaf. Ik zou mij gelukkig achten, myne eeroiedige hulde mijnen oom, den heer de la Meilleraye, aan te bieden, maar ik vrees, gelijk ik daareven zegde, dat mijne bezigheden mij te Versailles zullen ophouden. Later znllen wij zien. En na gegroet te hebben, verdween de ridder in de groepjes der genoodigdeu. Jupiter of Zeus voor de Griekeu was de oppergod der Hellenen eu latijnscho volkeren. Zijne schoone daden, volgens de legenden, zou ik teu laste van den schrijver van dat smakeloos artikel niet durven leggen. In onze hedendaagsche welgeving zou de dader van zulke treffe lijke stukken dikwijls met moeder Justicia kennis maken en zich niet zelden tot op sluiting hooren verwijzen Die God der Grieken, die volgens - Dendergalm zoo veel beduidt als de Schepper van hot Heelal, onze God, is opgevoed geworden door eene geit, Amallhee. Men had hem moeten verbergen uit vrees van door zijnen vader Saturnus verslonden te worden. Later trouwde hij met zijne zuster, was echter met haar niet te vreden do naij ver van Juno was oorzaak dat dc Olympus dikwijls in opschudding wierd gebracht. Die verstooteliugo had niet gausch on gelijk, want. haar beminnelijke echtgenoot onderhield verder betrekkingen met ver- schillige godinnen zooals Mnemosyne, Tbémis, Ceros, Latone, Venus, Proser- fiiue enz., zelfs met eenvoudige stervc- inge bij v. Jo, Niobe, wier kinderen allen op bevel van Juno gedood wierden, Se- mele, Europa, Leda, Danae, Alcmène enz. Wij gaan daar niet verder meer in en stippen dit schrijven slechts aan om de genegenheid van Dendergalm voor den verheven katholieken Godsdienst to mo ten. Dit schrijven teekent zijne inborst af en bewijst ons voldoende dat wij van deu kant der geuzerij nooit op een sprenkel verdraagzaamheid mogen rekenen. Noch godsdienst, noch gewetensvrijheid zullen door de geuzerij gespaard wordeu. Men vergete de woorden niet die Dender galm eens neêrschreef Wij gelooven dat het beter is dit volksken f de pries ters en kloosterorden) aan ae deur te zetten Laat ons de liberale partij tot het leven terugroepen Hare verdwijning is noodlottig voor de toekomst van ons dier baar vaderland lil» Dat is de kreet die verleden zondag opging en weergalmde uit eene katholieke gazet van Aalst. Wij hebben ze genoemd; 't is Het Land van Aelst. Een ander dagblad is daartoe onbe kwaam. Wij begrijpen heel goed de drijfveer die den opsteller van 't Land doet haudelon Wij weter. te wel en ieder lezer in de Aalstersche gewesten is met dc toestan den bekend, die schrijver betaalt met zulke artikelen eene politieke dankbaar heid. 't Is de erkentelijkheid en geenszins het verstandelijk doorzicht der toekomst die het artikel, waarop wij zinspelen in 't le ven riep 't Is dank aan de liberalen en geuzen van allen deesem, altijd door Denderbode sedert het begin van zijn bestaan onverpoosd en onverbiddelijk bestreden, die priester Daens in Decem ber 1894 in de Kamers hebben gedragen I Dat deze dus er Diet aan houdt die partij te zien verdwijnen aan wieu hij zoo veel is verschuldigd, dat is gemakkelijk om Deze koude minachtende ontvangst van een bloed verwant, dien hy na eene langdurige afwezigheid terugzag, maakte op M. de la Meilleraye een smarte- lijken iudruk. Zijn edelmoedig hart had willen doen vergeten, wat liet verledene verbitterends voor deu ridder had ongHukkigerwyze zag by, dat zyne po gingen vruchteloos moesten zyn, daar zy afstuitten opeen yzeren wil. M. d'Orbois moest den onbuigza- men trots van zynen vader hebben I Tusschen graaf Charles de la Meilleraye en zyn oudsten broeder waren ernstige geschillen gerezen. Met wanhoop iu het hart zag de graaf zyn jongeren broeder een Doodloltigen weg opgaan. Spel en slechte vrienden verslonden bet erfdeel van deu lichtzinnige. Na misstap op misstap was hy aan den rand van den afgrond gekomen. Als hoofd der familie trachtte M. de la Meilleraye een einde te maken aan die uitspat tingen smeekingeo, bedreigingen, alles was te ver geefs. Op zekeren dag veruam hij. dal de ongelukkige eene snoodheid had begaan. Dat was de zwaarste slag, dien den graaf treffen koe. Md opoffering van een gedeelte zijiier fortuin, slaagde Charles er in, de eer vso zyn. onbevlekte» naam Ie redden. De schuldige had niet op vergiffenis te hopen hy werd voor altijd uit zyne tegenwoordigheid gejaagd. Later, na den dood van M. d'Orbois, dacht de graaf aan zyn neef, die zonder steun en fortuin ach tergebleven was. Hy deed hem op het kasteel komen en bood hem zyne beseherming aan. De jonge man wilde slechts eenige hulp aannemen en nam weldra afscheid, om by dc marine dienst te nemen. -Hel was na bet eindigen van een zyoer lange en begrijpen en, om ons daarvan te overtui gen, hoeft 't Land geen ellenlange arti kelen af te kondigen. Dat hij dus de liberalen in 't harte draagt, 't kau er door, maar dat hij zijne liefde voor de geuzerij de katholieken wil overstorten dan moeten wij hem toe roepen Gij verricht geen goed werk, geen katholiek werk n - Laat ons de geuzenpartij redden 1 - roept 't Land. De toekomst van ons lana vraagt het Neen, neen, zeggen wij kalm en be daard: Laat do geuzerij maar verdwijuen! In die partij kunnen de katholieken geen vertrouwen stellen. Heeft M. Daens de geschiedenis der laatste dertig jaar vergeten Gedenkt hij de moorderijen niet meer, de aau vallen eu schendingen der vrijheid van de katholieken in de jaren zeventig Hij herleze de verhalen der tooueelen te Gent, te Mechelen, te Luik enz. 1 Wil hij den schoolstrijd zien herleven gevolgd van het hatelijk school enkwest? Wil hij de verdubbeling der belastingen, de geldverspillingen zien herbeginnen. Hij denke toch eens op de geschiedenis der geuzerij van 1878 tot 1884. Zekerlijk heeft die schrijver niet eens gedacht aan de aanslagen op de katho lieken te Brussel den 7 .September 1884. Hoe kan hij raanncu verdedigen die ge schreven hebben dat de katholieken maar goed waren om afgerost te worden Hoe verre de politieke erkentelijkheid toch iemand voeren kan 1 Wat vertrouwen kunnen de geuzen nog genieten als staatspartij Wolke hoop kan het vaderland in hun hebben, als men den handel eu wandel nagaat hunner hoofden. Reeds in 1888 riep M. Bara uitAls de liberalen nog aan 't roer komen dan zul len zij energisch liberaal zijn 1 M. Buis raadt openlijk aaa voor de socialistcu te stemmen, hij, de corste magistraat der hoofdstad En die man is voor 't Land een bol werk der orde, de hoop van ons België dat het eens reddeu zal uit de bloedige klauwen van dreigend omwenteliugsge- spuis I M. Hollevoet van Molenbeek doet aan slag op aanslag op de gewetensvrijheid der katholieken Och Land ge zijt van 't goede spoor geloopen. Wanneer zal de vurige kamper van weleer toch eens de bovenhand be halen op de politieke dankbaarheid I u Het licht n is de titel van een nieuw socialistisch orgaau, te Gent verschuueu. om Vooruit te bevechten. Dit blad bewijst dat er door de broodbakker^ van Vooruit geeno winst aan de leden wordt uitgekeerd. De zoogenaamde deel van alle drij maauden is dus eenvoudig boerenbedrog.... Groote wedstrijd. Op de groote Landbouwtentoonstelling, welke hot vol gende jaar in de Hertenkamp te 's Gra- vouhage van wegc de Hollaudsche Maat schappij van Landbouw zal worden gehouden, worden voor vier-en-twiutig duizend gulden prijzen uitgeloofd. avontuurlyke reizen, dat wij hem (e Versailles terug vonden in de salons der markiezin de Sainl-Prest. Totn hij zijnen neef verlaten had, naderde de heer d'Orbois een groep, waar men zich levendig onder hield over de gebeurtenissen aan bet Hof en ia de stad. By zyne komst werd hy met gejuich begroet. Daar is onze held I Bravo voor den soldaat der araerikaan»che onaf- bankelykbeid I De heer d'Orbois glimlachte welgevallig. Hij drukte de hem toegestoken handen en ant woordde met gemaakce bescheidenheid Myne heereo, in 's hemels naam geen lofluigin- gen Ik heb getracht myn plicht te doen, dat is al Thans trad de heef de Condorcet naderby en sprak: Weihoe, ridder, zyt gij éeu der toch tgenooten" van generaal de Lafayette Ik had de eer zijn adjudant* te zyn. Een gemompel van voldoening ontstond in de zaal. Sta my toe, u geluk te wenscben riep Bailly uit. Ik acht my gelukkig, de hand eens dappereu te drukken, sprak mevrouw dc Genlis op hafe beurt. Het gesprek was algemeen geworden. Kidder d'Or bois trok aller blikken, zyn mam zweefde op ieders lippen. In welk een zonderlinge e.uw leven wy sprak baron De llilly. Wij zien den adel eener monaichie de zeeën oversteken, oui zyn bloed te storten vóór de vesting eener republiek. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1