Donderdag 15 October 1896. 5 centiemen per nummer. 51s,e Jaar. 3128, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberale voorstaanders vaD den Godsdienst. De Duivel in de Vrijmetselarij. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor.drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanlien door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique stram. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften word mi -Met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dtjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Hureele van dit blad Aalst, 14 October 1896. Hoe menigwei f hebben wij de liberalen in hunne gazetten, gelijk Dendergalm en andere savooibladen, niet hooren uitba zuinen Men lastert ons als men ons als vijanden van den Godsdienst voorstelt. 't Is vooral wanneer er eene kiezing op handen is dat het uitgebazuind wordt en dan inderdaad wachten de liberale schijn- heiligaards zich wel den Godsdienst en de Priesters aan te randen. Maar nauwelijks zijn de kieziugen voorhij of ze vallen den Godsdienst en de Priesters met nog meer woede aan dan vroeger. Geeno week bijna gaat voorbij of ze trachten door venijnige, lasterende en beleedigende artikels en redevoeringen de Kerk en de Priesters belachelijk en hatelijk te maken in de oogeu des volks om het onverschillig en afkeerig temaken van den Godsdienst. Wie anders dan de liberalen zijn het die al de godsdienst- en zedeschendende tooneelstujikeu en gezangen aanbevelen, die de slecntste boeken en de onzedigste printen onder de jeugd verspreiden En dit valt niet te loochenen, want wanneer de heer minister van spoorwegen en posterijen zich gedwongen zag de ver derfelijke zedekwetsende schriften ons uit 't verdorvene Frankrijk toegezonden, uitBdgië te weren, dau ging er eene litanie van woedende verweuschingen tegen hem in de liberale gazetten op. De gansche liberale drukpers, op eenige zeer zeldzame uitzonderingen na,eischten dat die Fransche vuilbladen hier vrij zouden mogen verspreid worden. Ja, vol gens de liberalen is die Fransche zwijn- litteratuur bier noodigom onze jeugd ten verdervc te voeren. Een verdorven mensch is immers altijd liberaal in zijnen handelen wandel. En welke boekwerken worden door de liberalen aan de jeugd geschonken als prijzen Veelal goddelooze en zede- kwetsende werken. In de wetgevende Kamers, in do pro vinciale Raden, in de Gemeenteraden, wat betrachten de liberalen als zij er meester zijn Gestadig den heilzamen invloed van den Godsdienst op alle wijzen tegen te werken. Vroeger hebben de liberalen den Gods dienst in het bloed willen versmooren, nu Leden willen zij Hem in 't slijk van 'l algemeen zedeverderf versmachten. En waarom?... Omdat de Godsdienst hun in den weg staat voor de onbetwiste vestiging hunner hclsche heerschappij. Vele lieden telt men die in hunne ver blindheid het maconniek liberalism steu- HET .wonderlijke avonturen van eenen 16e vervólg. Wij bereikten het hoogste punt van het eiland en begonnen barilla tc snijden. Ik had gedacht, dat wy al spoedig de beide zakken vol zouden b<oben, maar ik bemerkte, dat de Portugees uiterst kieskeurig bij liet inzamelen van de plant te werk giog, zoodat wij na verloop van drie uren ieder nog maar een halven zak gevuld hadden Op die manier zou het vol laden van het scheepje waarscbyniyk wel eene week in plaats van vier dagen duren, en er zou Diet eens veel rust behoeven gehou den te worden om die week tot veeriien dagen te doen uitdijen. De man doodde een paar konijnen en slingerde ze de helling af, van waar zyu zoon die moest komen afhalen. Toen wy naar mijne gissing omtrent een uur later terugkwamen, lagen deze konynen in eene pan Ie braden, zoodat wij daarraeê, alsmede met wat visch, druiven, brood en Madera, een beerlgken maaltijd hielden. In den namiddag gingen wij weêr aan wal om meer barilla te halen, en brachten twee bet afsnyden dier planten door. nen in zijnen oorlog tegen Godsdienst en Priesters, die menschon hooren des zon dags Mis en houden hunne Paschen,maar aan al 't overige zijn ze onverschillig, of ze kennen net doel niet dat door de libe rale leiders wordt beoogd. Ze gelooven dat de liberale leiders waarheid spreken wanneer zij hun zeggen dat ze voorstaanders zijn van den Gods dienst.... Ze worden door schoone woor den bedrogen. Maar wilden die verblinden de oogen openen en den handel en wandel der liberale leiders nagaan, dau zouden zij weldra ondervinden dat al die liefde en genegenheid voor den Godsdienst maar op eeno kolossale huichelarij uitkomt, waar door zij gefopt worden Te Trente, iu diezelfde stad waar over ruim driehonderd jaren, de beroemde kerkvergadering van dieu naam de kette rijen van Luther en Calvyn doemde en hunne uitbreiding stuitte, daar bevonden zich, een tiental dagen geleden, afgevaar digden van schier al de katholieke ge- westeu van Europa, bijeengekomen om middelen te beramen ter bestrijding van den grooten vijand der H. Kerk, op onze dagen, namelijk van de duivelschc sectie der vrijmetselarij. De dagbladen zijn tot heden sober ge weest in verslaggevingen over dat con gres waarschijnlijk omdat in die eerste bijeenkomst slechts de hoofdlijnen ge trokken werden van het plan, dat in volgende congressen moet ontwikkeld en in den oorlog tegen de secte gevolgd worden. Een punt, dat eene nog al levendige woordenwisseling uitlokte, was de vraag wat moet men oordeelen over de afschu- elijke onthulliugen onder den naam van zekere Miss Diana Vaughan over de vrij metselarij verschenen Volgens bedoelde onthullingen moet die Miss Vaughan een Engclsche zijn, ge sproten uit eene voorname familie, waai de vcreering van Satan sedert eeuwen in eer is. Zii beschrijft hoe zij van in hare jeugd bij de vrijmetselarij werd ingelijfd.Onder anderen beweert zij ie de Amcrikaansche loge's,voornamelijk te Charlestownmeer maals in gesprek geweest te zijn met Lucifer, die zich onder de gedaante van een schoonen jongen mensch aan haar vertoonde. Met meer andere bellegeesten nog zou zij in betrekkingen geweest zijn. Wat geloof nu moet er aan die onthul lingen gehecht worden De Duitsche en de meeste der Italiaan- Na het avondmaal zat ik iu het scheepje eene ciga rette to rooken eu trachtte met den Portugees een gesprek tc voeren met behulp van zijn zoon. Het was omstreeks zes uren. De zon was reeds achter het eiland verdwenen, maar stond toch nog verscheidene graden boven den horizon cn goot baar licht over den oceaan uit. De wind was op het midden van den dag gaan liggen en alles was doodstil cn stikheet geweest tot omstreeks vijf uren, toen er een lekker koeltje uit het Noord westen begon te waaien. De baai, waarin bet vaartuig dreef, lag tegen het Zuiden open ook was er eene groote oppervlakte water in het Oosten te zien. Westwaarts werd bet gezicht door de rotsen belemmerd. De stilte op het eiland werd slechts verbroken door de zeevogels, die boven onze hoofden zweefden, en door het grdruisch der branding langs de westkust van het eiland. Ik kwam langzamerhand door middel van het ge broken, stamelend, nauwelijks begrypelyk Engelsch van den jongen en de gebaren van den man to weten, dat (irooi-Salvageeiland slechts by groote tusscben- poozen door de barillasnyders op Madera bezocht werd, zoodat ik er Gods hand in zag, dat het scheepje juist eenige uren na den moorddadigen aanslag op myn leven op dat woeste eilaDd gekomen was. Terwijl myn ooü op den horizon in het Zuidoosten gevestigd was, zag ik heel in de verte de zeilen van een schip, die door den glans der zon bestraald werden. Ik sprong op en klom op de roeibank. De porlugees zag ook, en de jongen riep uit; Schip schip sche congresleden waren van meening dat gezegde Diana Vaughan niet eens bestaat en de onthullingen niets anders dan een listig bedrog ziju, door zekeren boekhan delaar uitgedacht om door ophefmakende geschriften geld te winnen. Verscheidene Fransche priesters heb ben daarentegen verzekerd dat Mgr Fava, de bisschop van Grenoble, in Frankrijk, de schrijfster kent en eene gunstige ge tuigenis over haar kan afleggen. Zij voeg den er bij dat kardinaal Parrocchi haar met heurc bekeering en het schrijven van haar boek heeft geluk gewenscht. De zaak, onbetwistbaar van belang, zal door eene commissie van het Roomsch comiteit onderzocht woi tleü. Maar welke ook de uitspraak dier commissie weze, dat de vrijmetselarij met satan in betrekking is en door hem wordt aangevoerd, is reeds door meer andere feiten bewezen, aan wier echtheid wij geen reden om te twijfelen hebben. Een dier feiten willen wij aanhalen. De Eerwaarde Pater Jandel, de door luchtige generaal-overste der Dominica nen,had te Lyon gepredikt over de kracht van het kruisteekeu. Rij het verlaten der hoofdkerk wordt hij aangesproken door een onbekende, die hem vraagt Mijnheer, gelooft gij zelf aan hetgeen gij daar gepredikt hebt n Mijnheer, is hot antwoord, ik ouder wijs niets dau hetgeen ik geloof. De kracht van het toeken onzer verlossiug wordt door de Kerk erkend zij is zeker zij is onbetwijfelbaar. Waarlijk Welnu, ik, ik ben een vrijmetselaar, en geloof niet ik ben toch uiterst verbaasd geweest over hetgeen gij gepredikt hebt en stel u voor uw geloof op de proef te stellen. Eiken avond hou den wij vergadering de duivel zelf komt voorzitten. Kom dau dezen avond met mij wij zuileu aan de deur der zaal bly- veu staan gij zult dau het kruisteekeu over de vergadering maken, dan zal ik zien of hetgeen gij zegt waarheid is. Mijnheer, ik geloof aan de kracht van het kruisteeken maar het is mij niet geoorloofd God uit te dagen of mijn golool' aan vermetele proefnemingen te onder werpen. Niettemin, geef mij drie dagen om na te denken. - Aangenomen,zei de vrijmetselaar; ik zal te uwer beschikking zijn eu hij overhandigt den kloosterling zijn adres. Pater Jandel begeeft zich recht naar het bisdom bij Mgr de Bonald en vraagt hem of hij de uitdaging onbeantwoord moet laten, of de eer van den godsdienst er niet meê bemoeid is De aartsbisschop ontbiedt eenige gods- geleerden langen tijd houden zij samen raad eu komen ten slotte alleen overeen dat de Pater moet aannemen. Ga dan, mijn zoon, zegt hem de aartsbisschop, en dat God met u zij. Twee dagen en twee nachten bleven den kloosterling over. Hij brengt die door in gebeden en verstervingen,waarbij zijne vrienden de hunne voegen. Op het gestelde uur, rondden avond, helt hij bij den vrijmetselaar aan. Zijn kloosterhabijt had hij door eene wereld- sche kledij vervangen, maar daaronder hield bij een groot Christusbeeld verbor- gen De vrijmetselaar^verwachtte hem. Sa men begeven zij zich op weg en komen weldra aan eene groote rijk bemeubelde zaal, en zoo schitterend verlicht dat er de oogen van schemerden. Bij dc deur houden zij stil. Voor en na traden de logiemanncn binnen, weldra waren schier al de zetels bezet, toen ook de duivel binnentrad. a Daar is hij, fluistert de vrijmetse laar. Dadelijk haalt de klooster-overste het kruisbeeld uit zijn boezem te voor schijn, heft het met beide handen omhoog en maakt het kruisteeken over de verga dering. Op hetzelfde oogenblik dooven alle lichten uit, slingeren dc zetels dooreen en over elkander, vluchten al de aanwe zigen ijlings bccD, alsof de bliksem in hun midden ware neergeslagen. De vrijmetselaar trekt Pater Jandcl met zich mede. En wanueer zij reeds ver weg zijn, zonder haast te weten hoe zij uit de duisternis en de verwarring zijn weggeraakt, valt de ongelukkige voor 's Paters voeten neder en roept uitik geloof, ik geloof, bekeer mij, onderricht mij. Patel Jandel heeft den vrijmetselaar niet bekend gemaakt maar naderhand heeft hij verzekerd dat hij, rechtzinnig bekeerd, sinds dien altijd een stichtend leven geleid heeft. Ziedaar één enkel feit ouder menige andere, die bewijzen dat behalve haar voor eenieder zichtbaar hoofd, den groot meester Ernesto Nathan, de vrijmetse larij nog een ander opperhoofd heeft, slechts voor weinigen zichtbaar, groot meester Satan. Dat ook alleen kan deu helschen haat, dc helsche sluwheid cn hardnekkigheid uitleggen, welke de secte in haren strijd tegen God aan den dag legt. Het verheerlijken van afvallige pries ters als Giordano Bruno, het rooven eu onteeren van geconsacreerde hosties, het verspreiden der ontucht, staatsomwente lingen en koningsmoorden, als de aan slag op Napoleon en do moord van Garcia Moreno, voor geen enkele van die en andere even gruwzame misdaden deinst zij achteruit om tegen Christus oorlog te voeren. Er was bijna geen wind, en het schip ging zoo langzaam vooruit, dat ik niet kon zien, in welke lichting het voortstevende om aan myn gezicht ter hulp te komen spoedde ik mij naar het hooge punt van het eiland, waar ik het schip vrij duidelijk kou onderscheiden. Als het onzen kant uitkwam, zou de Portugees misschien geneigd zijn, mij aan boord te brengen. Het kon my niet schelen, tot welk volk het behoorde. Ik was het eiland reeds lang moede, en mijn moed ont zonk mij bg het vooruitzicht, dat ik misschien nog eene week lang barilla zou moeten snijden en dan in zulk een armzalig gewaad op Madera aaukouien, om als een bedelaar naar bet vaderlaud gezonden tc worden, en in de eene of andere engelsche haven aan wal te stappen, zonder een cent in mijnen zak eu zonder hemd aan mijn lijf. tk keerde naar het scheepje terug, en bet gelukte mij, hel aan den Porlugees duidelijk te maken, dat ik hem dankbaar zou wezen, als bij mg aan boord van dat schip bracht, ingeval het in de richting van het eiland voortstevende. Hij antwoordde door middel van zijnen zoon en op zijne eigene manier, dat hij daartoe bereid was, en nadat ik hem eerst naar het eiland gewezen had, toen naar myne klecren, eindelijk mijne ledige zakken had uitgehaald, deed ik hem begrijpen, hoe zeer ik mijn treurigen toestand gevoelde. Hij voerde een levendig gesprek met zijnen zoon cn sloeg daarby dikwijls eenen blik van medelijden op mg. Thans liep de jongen de helling op naar den top van het eiland met dc vlugheid van eene geit, en nadat bjj het zeil in de verte gezien had, riep hij zijnen vader toe. Deze zag my met een voorkomen van voldoening aan en wees van het schip naar het eiland. Dus kwam dat toch onzen kant uit en weêr sprong ik op eene bank om er naar te kijken. Ja, er kou geen twyfel bestaan, of hei zette koers naar het eiland. Het was omstreeks zeven uren. De lucht was met een vuurrooden gloed overtogen, die zich op de wolken afspiegelde. De Portugees staarde onafgebroken op het zeil in dc verte toen keek hij langzaam in bet ronJe, en naar boven, alsof hg de kansen berekende om bet te be reiken. Eindelijk riep hg zijnen zoon toe, die nog op den top van het eiland was en de slem zyns vaders kwam tocgeloopen. De vader riep weêr iets, waarop de zoon het anker van de rots losmaakte en liet op zyn schou der nam. Beiden verlieten liet scheepje cn stielen hel in zee, eu zoodra het vlot was, sprongen zij er weêr in. Binnen weinige minuten hadden zy ieder een roeiriem in handen, waarna zij de gereefde zeilen hcesehen. Niet zoodra was het scheepje van het land al, of het ving den wind in zijne zeilen op en schoof zachtjes over het kalme water heen. Het groote schip was, toen wij vertrokken, om streeks 7 mijlen van ons verwijderd. Het stevende in onze richting voort, zoodat het niet lang duurde, of wy konden het duideiyk onderscheiden. Het was eene bark vau omstreeks vier honderd ton. Zoodra het schip binnen bet bereik mgner stem was, schreeuwde ik zoo bard als ik kou Ho, de bark heibo En zoo listig worden hare plannen be raamd, zoo verduldig en hardnekkig voortgezet, dat eene meer dan mensche- Üjke sluw- en boosheid er in doorstraalt. Ware het niet dat de Kerk van Christus op de rots gebouwd is en van haren goddelijkeu Stichter de belofte der onvergankelijkheid gekregen heeft, hon derd maal ware zij, sedert het ontstaan der vrijmetselarij, onder dezer aanvallen bezweken. Tegen de Kerk vermogen Satans tra wanten niets. Inmiddels toch stichten zij onbereken baar veel kwaad,en is het een plicht voor alle katholieken, ieder volgens best ver mogen,het hunne bij te dragen om Satans leger te verslaan. De weerstand is, door het congres van Trente, voor goed aangevangon. In die congressen zuileu onze aanvoerders ge vormd worden, en wij zullen die aan voerders volgen. En in afwachting dat wij ook andere wapens hanteeren kunnen, zuilen wij ge bruik makeu van het één oumisbaar wapen,het gebed tot Haar die de Bystand der Christenen is, en wier zending het blijft deu kop van het serpent te ver pletteren. Minimum. Het vraagpunt van het miuimum van dagloon zal te Brussel, in de volgende zitting van den gemeenteraad aan het dagorde gebracht worden. Het vraagpunt, zegt de Chron. des travaux publics, zal waarschijnlijk ont kennend worden beantwoord. Reeds is de inschrijving van het mini mum in de lastvoorwaarden door de sec tie verworpen geworden, cn de toepassing vau het princiep met 10 werkuren maximum zou eeue verhooging van 750,000 fr. teweegbrengen. Die verhooging zou zelfs 1,100,000 fr. kunnen beloopeu, indien men de gemeen telijke dagloouen in evenredigheid wilde stellen met het minimum van 4 fr. per dag van 10 uren. Waar zou men die nieuwe hulpmidde len vinden vraagt het brusselsch blad. M. Denis had het in eeu omzien gevon den de belasting op hot inkomen maar men vergete uiet, zegt de Chron. des travaux publics, dat dc Brusseleers al heel gauw naar de voorsteden zouden ver huizen,waar die belastiug niet bestaat. St.-Gilles, eenige jaren geleden, stelde een nieuwe taks op de prachtpeerdeu zij heeft ze moeten afschaffen, dewijl de coutribuabelen die prachtpeerden en rijtuigen hielden, in eene andere voor stad gingen wonen. De Brusselaars betalen reeds schreeu wend veel lasten. Tot mijne groote vreugde kwam het gewone engel sche antwoord Holla terug. Ik ben ccn engelsch zeeman, die op het Groot- Salvage eiland geworpen is. Wilt gy my aan boord nemen 7 Vier het lokkezeil en zie naar het eind vau een touw, luidde bet antwoord. Ik voldeed aan het gegeven berel de Porlugees zegde ie's iu zyne moedertaal, maar op een toon, als wilde hij mij zeggen, dat ik goed gehandeld hud. De bark kwam nu al dichter en dichter in onze nabyheid- Pas op dit touw, riep een stem van de bark, en daar plofte eeu dik touw in bet middeu van het scheepje lieer. Ik verlangde er zoo naar, op die bark aan boord te komen, dat ik mg, na het tweetal de band gedrukt te hebben, haastte om over de ver schansing te klimmen. Urommels I dat was eeu heel waagstuk riep een uit den troep matrozen, die op bet dek stonden. Nadat ik aan boord gekomen was, stond ik een oogenblik rond te zien. Eensklaps trad er een man op mij toe. Wal moet gy hier aan boord doen 1 zegde h(j. Praai het scheepje, waarmeé gij hier gekomen zyt, en laat het niet wegvaren, voordat ik uwe geschiedenis geboord heb. Het zijn Portugeezen, eu zij zullen ons niet ver staan, of wy moeten in buune taal tot hen spreken, die ik niet machtig ben. W^rdi voortgeëetm

De Denderbode | 1896 | | pagina 1