Zondag 25 October 1896. 3 centiemen per nummer. 5Is,e Jaar 3134 Benoemingen. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Evenredige Vertegenwoordiging Maatschappijen Ouderlingen Bijstand. Schoenmaker, blijf bij uwen leest DE DENDERBODE Oil hlad verschijnt den Woensdag en Zalerdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. He prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn len laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van da Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen ep 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften wordrn iet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad. Aalet, 24 October 1896. raad te begeven. Te Luik, te Schaerbeek, Heden willen wij, naar de brochuur van onzen moedigen vertegenwoordiger, M. Woeste, de E. V.,dat stokpaardje van eeuige katholieken en de liberalen, be handelen. Eenigcn staan opnieuw de E. V. voor en roepen de gunstige uitslagen in die bare toepassing,zeggen zij, in de gemeen - tekiezingen heeft teweeg gebracht. Niets kan meer betwist worden dan deze uitslagen, 't gene in eene vroegere brocLuur van den neer Woeste bewezen werd. Dat men antwoorde Waar, vraagt onze vertegenwoordiger, ziju de voor deden welke de katholieken uit de toe passing der E. V. hebben getrokken Zij zijn, wel is waar, in eenige stedelijke gemeenteraden getredeD. Maar, integen deel, zijn hunne tegenstrevers in katho lieke gemeenteraden gedrongen vroeger homogeen.Ten minste daar waar zij door de gratie der E. V. zetelen hebben ze er enig voordeeel bij gevonden Wanneer er eene godsdienstige kwestie op 't tapijt komt, vereenigen de liberalen cn socialisten zich tegen de katholieken zoo beeft do gemeenteraad van Gent de begrootiugeu der kerkfabrieken verwor pen en eeu ongunstig advies uitgebracht ten opzichte der stichting eencr nieuwe parochie in de Heirnisse, welke er uog- thansnoodzakelijkis; zoo heeftdegemeen teraadvan St-Jans-Molenbock de vraag der Godshuizen van de hand gewezen van de wereldlijke ziekendiensters door kloosterzusters te vervangen. Te Brussel hebben de katholieken de benoeming der bedienden moeten afstaan aan 't liberale Schepenen-College op pene van verwarring. Welnu, Burge meester Buis trok zich ten gevolge der kiezingen van 1896, de volgende strenge woorden van den heer Theodor op den hals Er bestaat een man met het open- - baar vertrouwen en met dit van den - Koning bekleed, belast met de liaud- having der openbare orde, die zijnen plicht tot dusverre beeft miskend dat - hij zich in zijne stemming, met de revolutionnaire vlag heeft vereemgd. En de niet min bloedige woorden van den beer de Borchgrave - M. Buis heeft een beroep gedaan op n bet verraad en de oneer. De katholieken waren minderheid in eene kwestie van rechtvcerdigbeid be trekkelijk de scholen het Schepenen college stelde de stemmiug voor van eene toelage om op 23 September, een eetmaal te geven aan de leerlingen der gemeente scholen de katholieken stelden voor deze toelage te vermeerderen, ten einde deze weldaad ook te gunnen aan de vrije scholen het voorstel werd verworpen door de vereeuigde liberalen en socia listen. Te Etterbeek onthouden in 't algemeen de liberalen van zich naar den gemeente- Laeken en elders grijpen er bijna in iedere zitting des Baads onbeschrijfelijke tooneelen plaats, zonder eenig voordeel voor de openbare zaak. Meer andere voorbeelen zouden wij kunnen aanhalen. Episode uit den Oorlog in de Vendee 7de VEBVOLG. De gebeurtenissen van dien dag behoorden tot dezulke, welke men niet licht vergeet. Hij herinnerde zieh de verschillende tooneelen, waarbij hij getuige of handelend persoon geweest was. Vooreerst de ontmoeting met jeaune Chouan, de boerin uit Maine, die naar Versailles was gekomen om des konings goedertierenheid in te roepen. Het geluk der arme vrouw was voor een deel zijn werk Hij had het verzoekschrift opgesteld en haar op den weg des konings geplaatst. De woorden, welke Jeanne Chouan had uilgespro ken toen zij hem verliet, om haren zoon diens bevrij ding meê te deelen, kwamen hem thans weer binnen. Mouscigneur, had zij onder het storten van vreugdetranen uitgeroepen. God hoort het gebed der armen, lederen dag zal ik voor u en vuor degenen, die u dierbaar zijn, bidden. De burggraaf stelde vertrouwen in bet gebed der nederige boerin. Hij gaf zich weer aan zijne droomerijen over. Het salon der markiezin de Saint-Prest kwam hem schit terend van licht voor den geest. Hij zag het blcekc, Moet men zich clan verwonderen, dat in deze voorwaarden, de liberale druk pers zich met meer opzet dan ooit tegen de E. V. verklaart? Zij heeft ous, zegt La Chroniquc - gemeenteraden gegeven die eigenlijk noch meerderheid, noch minderheid hebben. La Liberté een liberaal orgaan, heeft geschreven dat de proefneming der E. V. die in gemeentekieziugen gemaakt werd, bare warmste voorstaanders heeft afkeerig gemaakt. En ondanks die getuigenissen schreeuwt men dat al de liberalen de E. V. bij treden. Aangenomen dat de E. V. toepasselijk is in de gemeentekieziugen, volgt daaruit dat zij eene weldadige hervorming zou wezen in de wetgevende kieziugen - La Gazette de Liege een liberaal dagblad neemt deE. V. aan in de gemeeu- tekieziugcu maar verstoot ze in de wet gevende kiezingen. Een goevernement, zegt zij, kan onmogelijk bestaan, indien bet tot speelbal dient aau altijd moge lijke samenspanningen het zou tot ge durige toegevingen veroordeeld ziju. Iuderduad zij zou allo goevernement onmogelijk maken, gelijk de heer Staats minister het zeer wel zegtzij zou ook de kleine kiesomschrijvingen doen verdwij nen zij zou ons verwijderen van de ver tegenwoordiging der belangen in stede van er ous naar te veruaderen zij zou uilloopeu, ten zij men het quorum af schafte, op alle vertegenwoordiging te ontnemen aan soms belangrijke miuder- heden. Men zal met ons bekennen dat de E. V het schoonste middel is om de katholieke partij te ondermijnen en te doen valleu door de gedurige samenspanningen van hare blauwe, roode en groene tegen strevers. Onze achtbare vertegenwoordiger somt eene gansche reeks waarlijk wonderbare uitslagen der E. V. op, doch wij moeten dit punt lieden uit hoofde van plaatsge brek ter zijde laten Tot later dus 1 De laatste benoemingen in het Middel baar Staatsonderwijs van hoogcren graad hebben in het land een droevigen weèr- klank gevonden onder de katholieken. Die benoemingen zijn gedaan geweest door M. Schollaert, minister van binnen- landsche zaken en openbaar onderwijs. Er waren 19 plaatsen open zoo van leeraar als van bewaker. Wie zou bet ooit gelooven onder een katholiek ministerie Het grootste deel zijn liberale benoemingen geweest. Stel selmatig, mag men zeggen, zijn de katho lieken en de Vlamingen achteruit gesto ken in zekere gevallen zou het schijnen alsof eene rechtsmiskenning zou plaats hebben gegrepen 1 Zulke handelwijze moet iedere katho liek en Vlaming, die de steun zijn van het ministerie, met droefheid vervullen. Wanneer de liberalen aan bet roer zijn hebben de katholieken niets meer tc verhopen, M. Bara heeft bet vlakaf ver klaard in de Volkskamer, in zitting van 26 Juni 1888. Reeds 12 jaar zijn de katholieken aan het roer het leeraarskorps is op de drij vierden vernieuwd eu in geen enkele Atheneum van het land zijn de vriendeu vau het ministerie in meerderheid meer nog, zij vormen overal eene klinkende minderheid. En nochtans van welk belang is het niet katholieke leeraars in de Middel bare Onderwijs-gesticbten te benoemen Het onder wijis wat de meester is, dat heeft de ervaring lang geleerd. Het Staatsonderwijs wordt met de peuuingen van katholieken eu liberalen betaald eu nochtans gaan dezen altijd voort ze als hunne scholen te aanzien. Zelfs de socia listen ziju ze niet ongenegen en menig rood opperhoofd heeft op de banken dei- Athenea gezeten De garaisairs in Vooruit. Over eenige maauden werd Emilie Claeys, uit geefster van Vooruit veroordeeld tot de betaling vau 500 fr schadeloosstelling wegens onrechtveerdige beschuldiging, aau M. Vindevogel, werkzaam in het fa briek Lousbcrg. Daar Emilie Claeys weigert te beta len is er haar nu eeu deurwaarder ge zonden welke hare meubels beeft aange slagen. Verder begaf de deurwaarder zich ook naar de drukkerij vau Vooruit en nam het materieel in beslag. Vooruit bedreigt met een proces hier sombere gelaat van ridder d'Orbois weer. Hij zat weer aan de speeltafel, hjj raakte dc noodlottige speel kaarten aan, hij hoorde de beschuldiging van M. de Nicolai.... Een bloedige sluier (rok langs zijne oogen heen. Zijne eer was in groot gevaar..., en door wier doen Door zijn i eef.. O mgn God I riep bij uit, aau welk gevaar ben ik ontsnapt En bij voegde erbij, terwijl bij zich voor bet voor hoofd sloeg H«t hart van dien man is eeu onpeilbare af grond.... Ziju blik beeft mij gezegd, dat tusscben ons alles nog niet uit is. De toekomst zal ons zijne duis tere plannen doen kennen. VII Het jaar 93. Zeven jaren zijn heengegaan sedert de gebeurteni: sen, waarover wij den lezer onderhielden. Het tijdperk van den zoogenaamden vooruitgang, betwelk de leerlingen van Voltaire zoo geestdriftig verbeidden, is ongelukkigerwijze gekomen. Welk c< ommekeer I Het koningschap heeft in den storm schipbreuk geleden de adel boet wreed voor zijne fouten dc bedienaars van den godsdienst, als wilde dieren achtervolgd, komen op het schavot om, of gaai iu ballingschap. Alles wat groot en edelmoedig valt onder de slagen van het als door razernij bevai gen gepeupel. De Vrijheid, de Rede, die afgoden der achtiende Om katholieken te benoemen ontbra ken de kandidaten niet. Onder hen waren gewis vele wel begaafde jongens die met recht op eene gunst van het katholiek bestuur mochten hoopen. Teleurstelling Zij hebben de liberalen hun vóór zien gaan, meer aog, leeraars aan de Zwanze-Universiteit dte geen anderen titel dan dezen laatsten hadden. Op zulke wijze moet men zijne vrienden misnoegen zonder op zijne vijanden tc mogen rekenen, 't Is een schim liberale dankbaarheid na te jagen Weleer hebben de geuzen ons bet voor beeld gegeven. Vau 1865 tot 1870 was M. Bara minister van rechtswezen. Op 372 benoemingen of verboogiugeu waren er 334 liberalen en slechts 38 katholie ken of van mannon zonder kleur. Die handelwijze joeg vele jongeliugen op zoek naar eene positie in het liberale kamp. Als voorvechter der blauwen waren zij verzekerd welhaast huune weuschen vervuld te zien. De liberalen, inderdaad, hadden er hunne eigenliefde in, de haau- tjes-vooruit hunner partij op zichtbare wijze te begunstigen. Dat rijk van onrechtveerdige partijdig heid eiudigde echter iu 1870 wanneer de katholieken aan het roer kwamen. Indien de katholieken gehoopt hadden hunne vrienden het ovengewicht te zien herstellen dan zouden zij zich deerlijk be drogen hebben gevonden. Ziqhier wat de E. H. Balau iu ziju werk'over de hcdcudaagsche geschiedenis schrijft, bladz. 273 - De verdeeling der bedieningen in bijna gelijke deelen tusscben liberalen eu katholieken liet aan de eersten den in vloed dien zij in al de besturen bekomen hadden en ontmoedigden de tweeden die alsdan te klagen hadden moeilijk iets te bekomen van hunDe vrienden en verze kerd te zijn van hunDO tegenstrevers nooit iets te verkrijgen. - Die toestand vau 1870 tot 1878 is de tegenwoordige geworden en zal voorzeker dezelfde gevolgen na zich slepen. Groot zal de verantwoordelijkheid zijn want op die wijze zal men de kiezers voeren tot de noodlottige beslissing de be- laugen van ous dierbaar Vaderland te vertrouwen aan de grootste vijanden van onze grondwettelijke instellingen. Wat de katholieken en Vlamingen vragen is gerechtigd, 't Is eerst het even gewicht te herstellen en daarna de kan didaten te benoemen in evenredigheid van hunne getalsterkte in het land. Dat alleen is rechtveerdig. X. Y. van In zijne zitting van woensdag 21 Oct. 11., heeft de provinciale Raad, op voor stel van deu heer A. Van der Linden, bestendige Afgeveerdigde en van ver scheidene catholieke Raadsheeren van Aalst en elders, eeu besluit genomen vau de grootste belangrijkheid ouder opzicht van de toekomst der Maatschappijen van van Ouderlingen Bijstand voor geval van ziekte. De toelage welke tot hiertoe jaarlijks werd besteed tot aanmoediging (lezer zoo uuttige Maatschappijen beliep slechts tot 2500 fr. Deze toelage is nu met 11,500 fr. ver meerderd geworden, dus tot 14,000 fr. gebracht. De meerdere lasten die het provinciaal Bestuur zich hierdoor oplegt, zullen ge dekt worden bij middel eener nieuwe taks vau 15 fr. op de peerden van weelde en van 10 fr. op de dienstboden livrei dragende. Deze belangrijke som zal aan de be stendige Deputatie toelaten belangrijkere toelagen toe te kennen aau de bestaande Maatschappijen eu ue stichting van nieu we Maatschappijen aau te moedigen. De provinciale Raad heeft dus voldoe- uiug gegeven aan de verzoekschriften die Hem door verscheidene Aalstersche Maatschappijen waren toegezonden. De Raad heeft insgelijks de bestendige Deputatie gelast om bij de Regeoring de noodige voetstappen aan te wenden opdat zij, van haren kant, de toelagen aau dc Maatschappijen van Onderliugeu Bijstand in groote verhouding zou vermeerderen. i huune aanbid- eeuw, eischen stroomen bloedt ders 1 Doch, terwijl Parijs ondereen schandelijk en wreed juk zucht, staan de Vendée en Bretugne op onder den kreet vau het vroegere Frankrijk God en de Ko ning I De heldenmoed, door de soldaten van Catliclineau de Bonchaiups, de Charette, de la Bochejacquelciu de Cadoual en Jean Chouan in het Westen getoond, moet schuldige zwakheden doen vergeten, Den 23 October 1795 hoorde Jean Coltereau, dc door Lodewyks goedertierenheid bevrijde smokke laar, die in het boseh van Misdon, bij Laval, verbor gen was, een geraas, dat hem verwonderde. Het is de donder, sprak een zijner metgezellen. Laat ons hooren, zei Jean Chouan, terwijl hij het oor legen den grond hield. Na korten tijd stond hij aangedaan op. Dat is het gedonder van het kanon, sprak van het kanon der Vendée het koninklijke leger is de Loire overgetrokken. Mijne vrienden, op weg, naar Laval I Leve de koning Leve de Vendée riepen de vrijwilligers nit, terwijl zij hunne wapens grepen. Weinig lijds daarop voegden zich vijf duizend boe ren, onder bevel van Jeau Chouan, bij bel leger van La Rochejacqueleiu. De jengdigc bevelhebber der Vendée rukte tegen Granville op. Twee dagen na den slag van Laval werd een roya listisch officier, die zwaar gewond was, op eene draagbaar naar het gehucht Val-de-l'Epinc gevoerd. De nacht viel. Zooder op huune vermoeienis letten, liepen de dragers met groote behoedzaamheid, om de pijneu van deu gewonde niet te doen toene Rij iederen hinderpaal zegde een hunner, die nie mand anders was dan onze oude bekende, de zeerob, tot zijn makker, een Bretagner van nauwelijks twin tig jaar Moed gehouden, vriend, moed gehouden. Wij zijn dadelijk in veiligheid. Dc weg was smal en kronkelig Aan beide zijden stond hoog opgaand geboomte, welks zware lakkei door deu hevigen wind nu eu dan bet voorkomen hadden van dreigende gestalten. Het kwam er slechts op aan, voor den nacht uit dien doolhof te geraken. De gewonde steunde pijnlijk, terwijl zijn hoofd de bebloede borst rustte. Van tijd tot tijd ontsnapten onsamenhangende woorden aau zijne lippen. O God! zij komen.... red Blanche, red mijn kind Kalmte, M. de graaf, sprak de Bretagner. Hier zijn ze, zeg ik u.... ik herken den rijder. Ziet eens hoe somber bij er uit ziet Kalmte, wal ik u bidden mag, Joseph, sprak de graaf op vasteren toon, gij zijt mij altijd trouw geweest.... Ik beb u eeu verzoek doen. Spreek, mijnheer de graaf. De bluuwen achtervolgen ons weldra zullen hier zijn.. Zet mü hier, aau den voet van dezen Waarlijk die spreuk van Apelles mag toe gepast worden aau tal van dag- en week- jladen die zich met onze Aalstersche za- keu bemoeien. Indien zij de ware toe standen kenden voorzeker zouden zij eene andere houding aannemen neen, ze zou den er niet over spreken gelijk de blinde over de kleuren... Een blad reeds tot drijmaal toe door de Geestelijke Overheden gelaakt, wij noe men t Land van Aelst - kondigt met uiterst genoegen aan dat Het Getrouwe Maldegem twee bladen aanwyst die te gen de eendracht zijn der christeue volks- gezinden, namelijk - Denderbode en Het Nieuws van den Dag. - Ware de Maldogemsche confrater met de Aalstersche toestanden bekend, dan zou hij weten dat Denderbode iu de beste verstandhouding eu vriendschap leeft met de ware chrisiene en antisocia listische Volkspartij van Aalst, doch slechtste velde trekt tegen een rommel zoo van een zestal gelukzoekers die, om hun doel te bereiken, de Cath. Partij ver scheuren eu met de liberalen en socialis ten. onze gezworen vijaudcu, samen spannen Volgens Land van Aelst zou 't Getrouwe Maldegem ous de vol gende smadelykc beleediging hebben naar 't hoofd geslingerd - Denderbode die de schande is onzer Vlaamsche ca tholieke pers. Of het nu waarheid is dat de Malde- gemsche confrater ons die beleedigiug toebrengt, weten wij niet wij kunnen er ons niot vau verzekeren aangezien 'tnum- mer iu 't welk ze zou voorkomen ons ontbreekt. Wat er dan ook van zij, men weet dat Denderbode n zich bitter weinig be kommert met wat 't eene of 't andere keffertje hem nabastLaat ze maar bassen is onze leus. Maar dat de schrij velaars vau 't orgaan au Cbipka laatduukend genoeg zijn om die beleedigiug over te nemen, dat gaat alle palen te buiten. Zij die de verachte lijke canaillenstreek vau 't wijf hebben op touw gezet en meer andere verrader lijke politieke schurkenstreken pleegden zouden veel beter doen van eerst in den spiegel te kijken.... Begrepen Nog een woord Volgens - Getrouwe Maldegem n ziju wij tegen deu vrede om dat wij - van den strijd moeten leven... Dat de Maldegemscke confrater het outhouue Bij de opsteller en medewer kers vau e Denderbode n ziju er geéu lie den te viudeu die aan 'l einde vau huu ziel ziju en die uit den strijd geld willen kloppen ener wellicht reeds uit geklopt hebben. Wij gelooven dat de confraters van 't Nieuws van den Dag in 't zelfde geval zijn. 't Is langs onzen kant niet dal er lieden huizen die hunne overluigiug, of liever, hunne ziel verschachcren.en als Thomas er aan houdt dan zullen wij met den vinger aauwijzen waar zo te ont moeten ziju Eene ongewone voorraad-scliuur. - Iu eene schouw op de woning van M. Staol, notaris te Grave (Noord-Bra bant), vond dondordag de metser bij het vegen daarvan een bieënnest, waaruit hij niet minder dan 6 emmers honig haalde. De voorraad was op ongeveer 1,50 m. hoogte saamgegaard. Duurder graan.De slechte tijdin gen uit Indie, welke deu prijs vau het graan merkelijk deden hoogeu,verbeteren uiet. De londener Daily News verneemt uit Simla (Indië,) 15 October, dat de Kroon raad daar vergaderde onder voorzitter schap van den graaf vau Elgiu. M. Woodburn,hoofd van het landbouw- departement, verklaarde dat men, over eeu groot deel van Indiën, hongersnood mocht verwachten men zal trachten graan uit Califoruiën in te voeren. Ziedaar inderdaad flauwe meêdeelingen over het land dat vroeger eenen merke- lijken voorraad toezond. Daar uit Australiën en La Plaia de tijdingen ook flauw zyn, is de Donau nu de groote uitvoer-strtek geworden. boom neêr Ik wil altoren» te sterven, hem nog een maal zien. Maar dan loopt gij het grootste getaar Het hindert nietdaardoor kunt gij vluchten Gehoorzaamt, mijne vrienden, ik moet dien man zijne lafheid verwijten.... ik moet hem over zijne misdaa. doan blozen Een weerloos kind slaan I.... de beul der zijnen worden Hij... De stem van den graaf werd onhoorbaar. Hij liet het verzwakte hoofd neérvallen. Weidra verviel bij eeoe volledige verJooving. Arme vader, mompelde de zeerob. Ja, arme vader, sprak de Bretagner, de gi dachte aan zijne dochter kwelt hem Maar laten gaan, wij hebben geen miuuut te verliezen de Blau wen zitten ons op do hieleu. Wij zullen hun ontkomen. God geve bet. De twee mannen zetten, met hun kostbaren last beladen, hunnen weg moedig voort. l)e duisternis werd dikker en dikker. Weldra deed zich door het gebladerte heen, een huisje aan hun oog voor. Daar is het, sprak de zeerob «erheugd. Juist deed zich in de verte eene losbranding I De jeugdige Vendeeêr verschrikte. Zou het de Blauwen eens waren, mompelde hij Kom, kom. bromde de zeerob gij doet, also ge een meisje waart. Bij hel geringste gcloid ver schrikt ge reeds. Ge zijl toch meer dan oens in hel vuur geweest. Ik heb zeven-eu-twintig gevechten ueégemujt Het vreemd kopergeld.— Wij roe pen de aandacht van het gouvernement op de noodzakelijkheid, de grenssteden eu gemeenten te voorzien vau Belgisch nickclgeld.De vuile Fransche munt dringt wederom binnen,en dat op ourustbaroude wijze, leu grooten deele dauk aau het totaal gemis vau Belgisch nickel, üueor- lijke kerels maken er gebruik v:tu om mets weer te geven als men beu in zilver betaalt. Over eenige weken gebeurde ons dit te Meeneu iu eene herberg eeu balf frankje gegeven vuor een glas bier kou niet gewisseld worden tenzij iu Fransche munt. Nu, Fransch koper naar Brussel mcdencmen, waar het geeu koers heeft kou toch niet zyn, en wij waren verplicht de 50 centiemen voor ous glas bier te laten. Wij verstaan dat het uitgeven cn aaunemcu vau Fransch geld op de grens noodig is, maar die munt zou niocloa belet worden dieper ia het laud te driu- gen eu daarvoor is maar eeu mi-ldel veel nickel iu de grensgemecuteu uit te geven. Wat wil meu dat de werkmenschen anders aauvangeu met hei Fransch koper dat huu, bij gcorek aan nickel opgedra gen wordt Twee werkvrouwen moeten wederom iu hot Ypersche voor de recht bank verschynen om een stuk zwyuea- vleesch met Frausch koper betaald te hebbeu. Maar wat moeten zy ermede doen 1 Gazette van Kortrijk.) Huwelijk van prinses Clémen tine. Uil Weeueu wordt gemeld dat meu iu de omgeving vau aartshertogin Stephanie zegt, dat de verloving vau prinses Clémeutiue met prins Rupiecht van Beieren, oudste zoon vau kroonprms Ludwig, kortelings zal openbaar gemaakt worden. De huwelyksouderhandeliugou, sedert eeuigeu tijd tusscheu de twee t egeeriugeu begonnen, zouden op 'l puut zyu te ge lukken. antwoordde de soldaat van La Rochejacqueleiu een voudig. Goed, best, ik twijfel niet aan u. Heb ik u een- paar uren geladen niet aan het werk gezien 1 Maar genoeg, laten «ij onzen gewonde bq moeder Gervai* brengen. Dit pad rechts is het kortste. Twee minuten later overschreden zij inderdaad den dorpel van het gastvrij erf. Moeder Gervais en bare kleindochter zaten b|j den haard iu gesprek. Ondanks hare vijf-en tachtig jaren was de goede oude steeds vlug en werkzaam, 's Mor gens vroeg ter been, ging en kwam zij onophoudelijk» liet overal het oog gaan en berispte of prees naar om standigheden. Margaretha had dezelfde levendige oogen vau hare grootmoeder. Scbooue blonde haren omlijsten haar verstandig gelaal, terwijl op bare bevallige trekken eene buitengewone wilskracht stond te lezen. Het was een tegelijkertijd zachte en sterke natuur. Bij het zien van den gewonde, stonden de beidt vrouwen op ondereen uitroep van medelijden. Wéér een slachtofferMijn God, welk een schrikkelijke oorlog riep Gervais uit. Stilteonderbrak de zeerob snel, de gewond* beeft hulp noodig. Margaretha, maak bet kamertj* grreed.... Moeder Gervais, linnen en zwachtels. Het jonge meisje haastle zicb te gehoorzamen et verdween in hel aangrenzende vertrek; ondertuvsehm liep de oude vrouw naar de kas, opende ze en bracht eenige stukkeo sneeuwwit linnen te voorschijn. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1