Pol en Stant. De Margarine en de Leurderij Plechtige Prijsileeling Van tak op tak. Rechterlijk Kronijk. Stedelijke Werkbeurs KAATSSPEL 1896. VOLLE AFLAAT ZONDAGRUST. SUS Allerhande Nieuws. Pol, de spaai op de Behouders, trekt drupneuzend van d'een partij naar d'ander om de voren en de grachten wat de rakkomoderen. Stant. Wel, Pol, ge ziet er zoo tristig uit, man Pol. 'k Zou ér misschien moeten ple zierig uitzien, Stant, meè alzoo een weêr Stant. 't Weêr £is slecht, Pol, maar voor dat nen meusch schreit of lacht, dat is toch 't zelfde. Pol. 't Is de steêmau die klapt, Stant; 'tis bij u altijd goed weêr omdat ge niets op de velden staan en hebt. Stant. Den hoer haagt meer ai van 't weêr als de steeman, Pol; nochtans ziet de steèman geern den boer wel varen, aangezien hij dan zelve wel vaart. Pol. Hewel, Stant, 't eu legt er hem voorzeker tegenwoordig niet goed naar aan voor den boer en als 't alzoo blijft voortgaan meê regenen, zullen w'er alle maal een broekskcu van aau hebben. Stant.Ja ja,Pol,'tis een oud spreek woord dat men beter is rueè droogte als meê nat. Pol. En 't is maar, Stant. dat de zaaitijd hier nog niet gedaan en is en dat wij welhaast op 't land niet meer zullen kunnen meê de peerden; en ge weet het, Stant, niet zaaien is niet opdoen. Stant. Maar, Pol, mij dunkt mij dat alles gezaaid is langs dees kanten Tol. 't Meeste deel, jaat Stant; maar er ligt alhier en aldaar Log een partij te wachten; daareuboven 't is slecht weêr ook voor al 'tgeen dat er gezaaid is. Stant. 't En kan toch niet weg spoelen, zeker Pol Pol. Neen 't, Stant, dat niet; maar 't graan in plaats van te schieten en uit te komen, zou kunnen rotten in den grond; daarbij 't nat weêr dezen tijd van 'i jaar brengt slokken eu ander onge dierte voort die 't graan afeten en doen uitsterven. Stant. 'k Begin te verstaan, Pol, waarom de boerkes tegeuwoordig drup neuzen Pol. Wat zouden we zeggen, Stant? 't Is 't leven, man; vandaag iets beter eu morgen wat slechter, maar 't beste dat er komt en is nog maar om alzoo te laten. Stant. 't Is waar, Pol, in don zomer te heet en in den winter te koud en bijna altijd iets dat tegen gaat 1 Pol. A propos van kou, Stant, hoe zijl g'uitgespecld in deu kring zondag Zijt ge aau neu lijfrok of zoo iets geraakt? Stant. 't Eu was niet te lijfrokken Poldc mauuen van ons Bestuur weten dat altijd te schikken naar de noodwen digheden van den tijd en wat heeft nen mensch tegenwoordig meest vandoen,P0l? Pol. Gy bijzouderlijk, neu paraplu, Slant Stant. Hewel, Pol, zie 'k heb hem hier in mijn hand, en die heb ik zondag gewouueu meê op deu bak te schieten. Pol. Ge zijt meê neu helm geboren, Staut; zie nen paraplu dat is een noodza- lijk m. ubel, maar de werreme kleerage die zal er toch meer gaan vandoen zijn. Stant. Ja, Pol, den tijd komt aan; zondag en acht dagen is't Allerheiligen, i*n van dau afkan 't voor goed beginnen winteren. Pol. Oüzen Lieven Heer bewaard ons daar toch af does jaar, Stant, of 't is al kapot dat er staat. Stant. Zij gerust, Pol; omdat iets kan gebeuren, daarom en valt dat toch niet altijd voor, en wat ze ook schrijven en voorzeggeu, ik hoop wel dat de winter noch te vroeg noch testreug en zal zijn; maar, Pol, k sprak daar van Allerheili gen, dat is toch zeker meê Allerzielen die er op volgt, den treffendsteu en den schoon8ten Feestdag van g'hcel de jaar Pol. Dat denk ik ook, Stant I Stant. En zoo schoon en welgepast dat die Feestdag komt I 'k Heb dat ver ledenjaar nog hooren preéken die Feest dag komt juist op deu tijd dat alles wat er is, den mensch doet peizcu op de dood: de korte dagen en de lange uachteu, d'ontblooting en de stilzwijgendheid vau de velden, 't schijnbaar afsterven van planten eu boomeu door 't verliezen van al bun leveusteekens,'t tristig en som ber winterweér dat ons doet poizen op de stilheid en deu donker van bet graf, enz. enz. Hewel, juist op dit tijdstip, wauneer de mensch ais natuurlijk eu noodzakelijk peist op dedood, 'dau komt de H. Kerk tot hare kinderen zeggen Herdenkt uwe afgestorvene vrienden, vei heugt u met deze die zijn in deu Hemel en bidt voor hen die lijden in 't vagevuur. Pol. Wel, Stant, g'hebt een memo lie/onder weerg&; alzoo dat nog alles op order kunnen afgeven Hewel, Stant, het IS waar 't geen gij daar zegt, Allerheili gen eu AJlerzieleu zijn twee troostende en in ffeude Feestdagen. Gedurende nen g'tieoku zomer is neu mensch bezig meê zijn nfiairen en meê alle wcreldsche za- l.eu, cn bitter weinig peist hij op zijn \ooizaten en op zijn overleden weldoe ners. Stant. Eu meê Allerheiligen, moet g'er wel oppeizen, Pol Pol. En dan peist er nen mensch geern op, Stant; die twee dagen zijn daar voorgeschikt. Op Allerheiligen zelve dau peist neu mensch meê plezier en voldoe niiig op diegene vau ous vrienden die blei op de wereld ook gelijk wij, hebben moeten travakken eu strijden en die nu d'opperste rust eu 't volmaakt geluk ge nieten in den Hemelen Jan wat zegt Allerzielendag niet aan 't berte vau nen meusch 't Geducht dat ons beste vrien den van vroeger nu verzuchten eu srnee- keu om ons hulp en gebeden, bal wat iever eu urigheid doet dal in ons hart uietontsiokeu Ja, Stant,'k zegt recht uit, 't zijn de twee dagen op de welke da'k best kan lezen van g'beel «le jaar. Stant. En voor mij ook zijn 't de twee beste, Pol 1 En 't is zoo voor ieder een; want diegeue zelve die weinig of niet op Onzen Lieven Heer en peizeu, wij zien ze toch op den avond van Allerzielen Daar de kerk gaan en 'l graf van hun overledenen gaan bezoekcu. Pol. Jamaar, Stant, 't gedaebt vau cn ander leveu na dit is zoo machtig; eu omdat sommigen dal zouden willen uit- dooven in bun hert en in hunne ziel, daarom gelukken z'er niet altijd in. Stant. Als zij bij hunne soort zijn, Pol, en te midden van hunne buitenspo- righeden, dan gclooveu zij aau geen ander leven, maar als zij alleen zijn, 't zij in de duisternissen van den nacht, 't zij in eene gevaarlijke ziekte, 't zij voor een zwijgend graf ba dau dan kunnen zij de stem vau 't andere leven niet verdooven en dan ook, Pol, beven en sidderen zij die groote verstanden I Pol. Elk zyn goeste, Stant, en ik ben er niet jaloerscb van vau die edele on verhevene verstanden die meê de waar heden van onzen H. Godsdienst den spot drijven; mair om naar onzen Feestdag terug te keereu, Staut, bier oponsprochie, wordt Allerheiligen eu Allerzielen ge vierd door iedereen. Stant. Te Aalst ook, Pol, is er op die dagen veel devotie, en in 't lof van Allerzielcnavond is de St-Martenskerk proppeus vol. Pol. En z'balen cr cere van, Stant schooner weik ken ik niet dan bidden voor de afgestorvene vrienden wie weet of ze niet lijden in't vagevuur? Hun lij den is onbeschrijfelijk zij kunnen niets doen voor hen eigen zelveu; wij kunnen z'helpen en verlossen en wij zouden liet niet doen voor onze beste vrienden en' onze grootste weldoeners Stant. Dat ware ongodsdienstig eu onmenscliclijk, Pol; 'k hoop u voor Aller heiligen nog te zien, en 'k wensch u cou- r^gie en betrouwen in de toekomst tot de naaste week, Pol Pol. Als 't God belieft, Stant voor den provincialen Raad van Oost-Vlaanderen De voorstellen, betrekkelijk de mar garine, door dc provinciale Raadsled' n van het kauton Aalst gedaan en welke door de bevoegde Commissio ondersteund waren, zyn in den loop der verledene week door deu Raad met eenparigheid aangenomen en zullen aau liet Staatsbe stuur overgemaakt worden. Eene andere kwestie nog werd in dezen zittyd door onze Aalstorsche gekozenen aau den Raad voorgelegd, namelijk, deze der leurderij. Men weet hoezeer de leurdery hedendaags beeft toegenomen eu welko doodende mededinging zij doet aan de winkeliers eu stielmans van allen aard. Men weet ook dar alle Gemeentebesturen die waarlijk de belaugeu hunner mede burgers ter harte nemen, het zich ten plicht acbtcu van, door reglementen en taksen, de leurderij in te toornen en do plaatselijke ucringdocuerste beschermen. Ous catholiek Gemeentebestuur heeft hierin nog eens aau dc andere Besturen het goed voorbeeld gegeven en eens te meer getoond dat bet niet eene gelegen heid laat voorhijgaau wanneer bet de be langen zijner oudeidauigen geldt. Nog thans dc goede wil onzer Besturen ont moet somtijds in deze zaak, gelijk iD alle audere zaken, tegenkanting van hooger Land; tegenkanting, die gemeenlijk meer aan de burcelbedieuden en fouctionna- rissen der ministcrien als aau de minis ters zei ven te wijten zijn. Het is dus om onze Gemeentebesturen te ondersteunen en om het Staatsbestuur aan te wakkeren, dat onze Aalsterscbe gekozenen de kwestie der leurderij voor den Provincialen Raad gebracht hebben. In dezen zin eu om ie beantwoorden aan bet algemeen ver langen der burgerij hebben zij gevraagd dat bet Staatsbestuur en de wetgevende Kamers zouden willcu 1° De leurderij in het algemeen regelen in eencn beperkenden zin 2° De plaatselijke reglementen en de genteentetaksen op de leurderij zooveel mogelijk goedkeureu 3" De leurderij verbieden aan alle per sonen van vreemde nationaliteit. Veel kwaad wordt ook gedaan door coöperatieven die rondleuren eu die de voorrechten hen door de wet toegekend te baat nemen om alle concureutie onmo gelijk te maken. Bestonden ze, volgens den geest der wel van 1873, slechts voor hunne leden,bet ware geen kwaad maar zij oefenen nijverheid uil en drijven handel en behoeven dus op gelijkeu voet met de andere handelaars en nij veraars of maat schappijen gesteld te worden. Rechten geene voorrechten mogen ze hebben. Daarom is er voorgesteld ■4" Eischcn de uitvoering der wet op de coöperatieveu voor wat aangaat in bij zonderheid dc bckcudmaking van deu lijst der leden. 5° De wet op de coöperatieven wijzigen in dezen zin dat bet uitstallen en roud- leurcu ben zouden verboden zijn eu dat ze slechts aan hunne ingeschrevene ledeu zouden mogen verkoopen, uitzonderiug gemaakt voor eenigc coöperatieven die veel goed eu hoegenaamd geen kwaad by- brengen (landbouwcoöperatieven). 6° De coöperatieven vau voortbrengst in wiens voordeel uitzondering zou ge maakt worden aau bet 5° zouden voor wat aangaat alle rechten, patenten en taksen aan de gtwoouc handelaars eu maatschappijen gelijk gesteld worden. De voorstellen boe rechtvaardig ook waren niet zonder tegenstrevers te vinden onder welke de beer Arthur Vorhaeghen die andere middelen voorstelde om de burgerij te redden eu zijne welsprekend heid en zynen machtigen invloed op de Raadsleden krachtdadig te werk stelde om do voorstellen onzer Aalsterscbe ge kozenen te doen verwerpen. Nogtbans bet baate niet welsprekendheid en in vloed moesten voor de gezoode rede wij keu cn de voorstellen werden by naara- afrooping gestemd met 38 stemmen tegen 18 aangenomen om ook aan boogerhand overgemaakt te worden. Deze zittijd van den proviucialen Raad is dus voor de landbouwers eu voor de neringdoeDers zeer belangrijk geweest; onze provinciale Raadsleden hebben er ievorig gewerkt en hebben zich waardig fetoond van bet vertrouwen die de cath. iozers hun over eenige weken zoo ruim schoots hebben geschonken. De ware leus moet zijn gelijk wij over acht dagen zegden: Geene valsche beloften, maar bet gegeven woord hóuden. DEK Zondagscholen van St. Martinus te Aalst. Verleden maandag had alhier ter stede bovengenoemde prijs leeling plaats. Wij denken onze medeburgers aauge- naam to zijn met bun eeuige bijzonder heden aangaande die gebeurtenis voor te dragen. Beide Zondagscholen, der jon gens en der meisjes,tellen samen omtrent de 2100 leerlingen. De eerste is bestuurd door de oppermeesters MM. Eug. Van Itterbeck cn Fr. Callebaut, en de tweede door de oppermeesteressen J. J. Celine Van Den Bossche en Hortenso Limpens Aan iedere school zijn vastgehecht twee EE. HII Onderpastoors der parochie, en daarenboven ziju er niet min dan vijftig meesters voor de jongeus eu ten minsten een zoo groot getal meesteressen voor de meisjesschool. Die boeren en jufvrouwen komen zich alle zondagen ten minsten 5 kwartieren slachtofferen om de kinde ren te onderwijzen eu hun de deugd in te planten. Ieder jaar, op deu maandag na Sinte-Ursulafeest,geeft men cone schoone prijsdeeliug aau de kiuderen prijzeu in oppassendheid, in kristclijko leuring, in rekenkunde, in lecskun'le, in schrijf- kunde, enz.... Dit jaar dus om 9 uren vau verleden maandag", 19da dezer, was de benedenkerk van St. Martens geheel en gausch bezet met kinderen, leerlingen onzer beide Zondagscholeu. De plechtige Mis wierd als gewoonte gezongen door don E. H. Pastoor van St. Jozef. Na bet Evangelio wierd een treffend en welge past Sermoen gedaan door den E. H. A. De Swaef, Pastoor van 't Gasthuis te Dendermonde hij sprak bijzonderlijk, iu den naam der Parochianen en Geestelijk heid, lof en dank toe aan de meesters en meesteressen der Zondagschool, en wist ook op innemende wijze de plichten der kinderen voor to dragen. Na de Mis be gon onmiddclijk de prijsuitreiking, voor gezeten door de Z. E. H. Deken onzer Stad bij was bijgestaan door den Z. E. H. Kanunnik Thlbb&ut, M. Doktor Van Der Haegen, E. P. Kallen, enz., enz. Rond de 22 honderd kleedingstukken eu boeken wièrden aan de kindei en uitge reikt, en 't was met zienlijke vreugde en aandoening dal zij dc kerk verlieten om huiswaarts te keeren. Volgdcu nog eenige woorden van den hertelijksten dank, door den Z. E. H. Deken aan de H. H. mees ters eu de J.J. meesteressen toegestuurd. 's Avonds van den zelfden dag hebben de Heeren meesters der Zondagschool, onder't geleide van M. Eug. Vau Ittcr- beek, onze Aalstorsche bevolking vergast op eeu allerschoonste Concert, ten lokale van den Katholieken Werkmanskring on zer Stad. Zulke werken, geëerde lezers, prijzeu hen eigen zeiven en gi-eno verdere uit breidingen zijn noodzakelijk om er de volle verdiensten vau te doen uitschijnen aan de oogen vau eeniederwij willen nochtans met al onze katholieke en wel- deukonde iuwoners onzer Stad, op onze beurt, onzen warmston dank en onze diepstgevoelde hulde uitdrukken aan al de meesters en jufvrouwen dor Zondag school, alsook aan onze waardige en ieve- rigo dienstdoende priesters, die al te zaraen doen wat zij kuunen voor 't stoffe lijk en 't zedelijk welzijn der jeugd en bijzonderlijk der arme jeugd. Dit moedigt ons aan en oudersteunt ons, bijzouderlijk in deze droeve lydcu, nu dat men voort gaat met vuur en gal te spuwen tegen onze onvermoeibare priesters en tegen ODze ware eu volkslievende katholieken, en dat men helaas meetingen ziet her nemen in d'herbergen, zooals 't Aalst op de Graanmerkt, 't Ererabodegem op den Brusselschcnsteenweg,door Wie helaas? Waarvoor helaas Schandaal, Schan daal Uüf Het liberalendom gaat den berg af, bekent La Flandre liberale Het ware kinderachtig te loochen schrijft het doctrinaire orgaan, dat liet liberalismus eene ernstige crisis door- worstelt die zooveel te duidelijker zicht- baar is daar onze partij uiterst zwak is - in de wetgevende kamers. Ja, zoo is 't cn niemand heeft compas sie met 't beestje, niet waar, Dender- galm 't Is schande 1 Militaire duivenhokken. Mili taire duivenhokken zullen kortelings in gericht worden te Antwerpen, te Luik en te Namen. Te Antwerpen zullen 50 kop pels duiven gehouden worden. Recht voor allen, het socialistisch orgaan van Amsterdam, vraagt of het waarheid is dat citoyen Anseele, nu drij jaar geleden, 200 fr. zou uitbetaald heb ben voor dynamiet om ze te gebruiken in de bewegiog voor bet algemeen stem recht Citoyen Anseele antwoordt dat er zelfs geen schijn van waarheid is dat bij dyna miet beeft aangekocht. Verder vraagt het Hollandsche roodo orgaan of het ook waarheid i» dat citoyen Anseele om koopwaren tegen minderen prijs te verkrijgen van iemand die zich in benarden toestand bevond, eene factuur in zijne drukkerij liet drukken en ze dan met valsche cijfers iuvuldc Citoyen Anseele antwoordt dat het twee maal onwaar is. Wat gaatcr verder gebeuren Paacaro stond aan den ingang van eene kermisbaralt ou bij schreeuwde zoo bard bij kon: Komt maar binnen, komt maar biuneu Als gij alles zult gezien hebben en gij zijt niet kontent, dan moogt gij bij bet uitkomen uw geld terug vragen. Dat is onze affaire, zei de lange Tom Lit zijn wijf, als wij alles goed zullen ge zien hebben dan vragen w ij bet geld terug. En daarmee trok het koppel de ba rak in. Toen bet spel uit was, ging Tom voor Pascaro staan. Mijnbeer, ik ben niet tevreden van het schouwspel en vraag mijn geld terug Dat is uw recht, vriend, gij hebt groot gelijk. Goeden nacht, slaap wel. Ja maar, gij hebt toch gezegd dat al wie niet konteut van uw spi l is, zijn geld mag terug vragen Ja zeker, maar ik heb niet gezegd dat ik het u zal tegen geveii. Roode scheuring. De scheuring heerscht voor goed bij de socialisten te Verviers. Een weekblad gaat verschijnen met bet doel de mannen van Het volks huis a te bevechten. Te Namen liggen de socialisten ook geweldig overhoop. Dat belooft TimberliefhebberijGastle een Amcrikaansclic verzamelaar van postze gels, heeft 22 duizend franks gegeven aan eene maatschappij van St-Louis voor eene dor twee gekende exemplaren van den timber te Baltimore uitgegeven door Ja mes Bucbasan in 1846. Hoe eerbiedig toch Om eens te moer te tonnen boe zeer de socialisten elks godsdienstige overtuiging eerbie digen, schrijft Vooruit dat men den geest der kindoren verstompt met wat mira- kelbistorietjes, met wat rimram van he mel en hel eu vagevuur, met wat opge- vezen vaderlandsliefde en godsdienst waanzin... En op tien buiten gaan Je socialisteu dan vertellen dat zij t-gen den godsdienst niet zijn Wat schijnheilige bedriegers Het Bestuur der Godshuizen van St. Jans-Molenbeek. houdt cr aan dat de wereldlijke ziekendiensters ten minste gedeeltelijk door kloosterzusters zouden vervangen worden. Tot drijmaal toe hebben de liberalen en socialisteu de vraag der Godshuizen verworpen. Dank aan de evenredige vertegenwoor diging zetelen er in deu Gemeenteraad 19 liberalen en socialisten en 7 katholieken. Als er het op aankomt Kerk en Priesters te vervolgen of aan de katholieken alle recht weigeren dan spannen libera len cn socialisten samen. Die 7 catbolie- ken tellen in zulke gevalb u zooveel als O. Schoon voordeel dat de E. V. meê- brengt 1 Heropening der Kamer. De her opening der wetgevende Kamers, welke opdijusdag 10 uo\ember moet plaats heb ben, begint in de politieke wereld bespro ken te worden. Een der eerste vraagpun ten welke zullen besproken worden is dit der herziening van het reglement der Kamer men zou tot eene oplossing wil len komen, zoodra de Kamer bijeenkomt, dit is vóór de bepaalde samenstelling van bet bureel. Wat de wijzigiagon betreft, welke aan bet reglement moeten toegebracht wor den, daarover ziju de meeningen talrijk verdeeld. De kwestie is zeer ingewikkeld en men verwacht zich aan lange beraad slagingen. Men schijnt het echter eens te zijn over do noodzakelijkheid eenen dag per week te bepalen voor do ondervragingen welke overigens slechts zouden aangenomen worden op bet einde der zittingen, tenzij in gansch buitengewone omstandigheden. Deze schikking zou aan de Kamer den noodigen tijd laten voor de bespreking der belangrijke wetsontwerpen, welke dit jaar nogal talrijk zullen zyn. Anseele te Luik De virtuose der brutaliteit, alias Cartouchebeeft zondag 11. te Luik eeno meeting gehouden om de beschuldigingen te wederleggen tegen hem en Vooruit gericht. Zes a zeven hon derd rooden waren tegenwoordig. Citoyen Anseele bazuinde zijnen eigen lof uit, doch repte geen woord van 't pro cesverbaal dat tegen hem werd opgesteld. Integendeel viel hij in razende woede uit tegen de katholieken, tegen de burgerij en bijzouderlijk tegen de katholieke leden der Kamer. Ik ken kamerleden, riep Anseele uit, die geld maken van hunne naam. Ze zullen mij aanvallen in de kamer maar ik wacht ze op vasten voet af... Ik beklaag ze. Ik heb 't geheim ontdekt - en 't zal cr stuiven - Auscele deukt dat hij hierdoor de katho lieke leden der Kamer zal afschrikken maar holakadéééé Ge zult uitgedaagd worden, man, de leden aan te wijzen die hunnen naam verschacherd hebben of wel zult gc als een laffe lasteraar door gaan. Z. M. Leopold II is dijnsdag naar Milauen in Italic vertrokken vergezeld van baron Snoy, or donnancie-officier. Van Milauen zal onze Koning zich naar Villefraucbe iu Frankrijk begeven waar dewerken van opbouw eener nieuwe villa weldra zullen aangevangen women op den eigendom dien by aldaur heeft aan gekocht. Goede maatregel. Weer een goede maatregel genomen dour M. Van den poereboom. Eeu schadeloosstelling voor verplaat sing zal iu de toekomst toegekend wor- dcu aan al de agenten van zijn bestuur, die van verblijfplaats veranderen, wan neer deze verplaatsing niet is uitgelokt door eene bevordering, eene bestraffing of de eigeu beweging der belanghebben den. De schadeloosstelling wordt bepaald 40 fr. voor agenten van eerste klas (toezichters, meestergasten, eerste werk lieden, brigadiers) en 30 fr. voor die van tweede klas (al de andere werklieden). Getrouwde agenten krijgen het dubbel. Heel liet personeel beeft deze schik king met vreugde begroet, want de veran deringen vau verblijfplaats, door den dienst noodwendig gemaakt, waren dik wijls een zware last. Boomverkooping. In den loop van november gaan de olmen verkocht wordeu staande langs den steenweg van Aalst naar Geerardsbergen, op 't grond gebied der gemeenten Idegem eu Neder- boulaere. Ziedaar weêr iets wat de land bouwers dier streek te danken hebben aan onze onvermoeibare Volksvertegen woordigers, de heeren Do Sadeleer, Die- ricx eu Woeste. Onze kalb. vertegenwoordigers vol brengen hunne beloften maar de vierde man heeft nog geeue enkele der talrijke beloften verwezenlijkt waarmeê bij de kiezers om den tuin geleid heeft.... maar ook zijne beloften ziju zoo dom en dwaas dat ze niet kunnen verwezenlijkt worden. Nog 7 maanden en 7 dagen en wij zijn MM. Bruyndonckx en Anne kwijt. 't Is nu bepaald geweten dat die twee liberale heeren den 1 Juni 1897 zullen ophoudon deel uit temaken vaa onzen Ste- delijkeu Raad en dit uit kracht van het art. 81 der wet van 12 september 1895. Huuue zetels zullen ingenomen worden door hunne plaatsvervangers MM. Leo Boterbergh, koopman in hop eu Felix Van den Brempt, gladsiijper en herber gier, beide wonende Georardsbergsche straat. 't Pensioen der oude werk lieden. 't Eerlijk schepsel dat we kelijks Den Werkman - vol kladdert, beweert nu dat - Denderbode tegen bet pensioen aan de oude werklieden pronkt. Ouze geërde lezers kunnen oordeelen hoe zeer die kladderaar hier aan de waarheid te kort blijft. Meer dan eens immers heeft Denderbode dit pensioen voor gestaan, doch te zelfdertijd doen uitschij nen dat het eene zeer ingewikkelde kwes tie is welke vele studio vergt en hierom den eersten dag niet kan opgelost worden. Denderbode durft met ons bespot ten, zegt de kladderaar, omdat wij dit pensioen in 1897 hopen te bekomen. Denderbode - heeft alleenlijk ge schreven dat het ellendige volksfoppers, of liever, volksbedriegers zijn, zij, die aan de mcnscben wijsmaken dat de oude werklieden reeds van in 1897 een pensioen zullen genieten. Ja, volksbedriegers zijn het die dat doen, en weldra zal men het ondervinden. De kwestie is rijp, schreef politieker Daons in - 't Land van Aelst van 11 Oct. 11.... maar als dit zoo is, waarom dient hij geen voorstel bij de Volskamer in, waarom komt bij met zijn plan niet te voorschijn Waarom?... Wel omdat hij onbekwaam is een wetsontwerp voor te dragen en geen plan bezit. Politieker Daens kan woorden kramen, niets dan woorden kra men en dat kan de papegaai van Tonen ook Men beeft schoon te roepen: Go ziet, lieve menschen, 't geld is al gevonden. Er is niets van, 't is dom boerenbedrog... want praten en zeeveren zijn geen oorden! Welke rare uil schreef in - Het Land van Aelst* 't volgende over 't mer ken van 't vee - ten derde 't gerammel van die oorringen, van die dekoratie... Wie zegt ons dat die koebeest niet zal verschrik ken enz. enz. Zoo is 't, die helden van Chipka willen over alles meèklappen en zoohaast zo den mond openen wordt men gewaar dat men uilen voorbanden beeft...'tGerammel van dieoorringen Landbouwers gij die de zaak keut wat zegt ge daarvan En dat zijn de manueu die aan allen de les voor spellen en de prententie hebben de inge wikkeldste vraagstukken van in hun bu reel op te lossen Hoe lang nog zullen de erstige lieden zich door die grootsprekers laten be- dodden Eerroof. Een persoon van Masse- mon-Westrem, had eene vrouw Tan zijn dorp uitgescholden voor tooverheks en baar beschuldigd, do oorzaak te zijn van den dood zijuer twee kinderen. De correctionneele rechtbank, aanne mende dat dit gezegde wel eene beleedi- §iug uitmaakte,doch geen eerroof,veroor- celde hem slechts tot 15 fr. boete. Het beroepshof van Gent besliste er anders over. Op den buiten, waar de menschen nog zeer eenvoudig en eerlijk zijn,is eene der gelijke beschuldiging genoeg om den per soon die er Let voorwerp van is aau eone levenslange beschimping, eene ware marteling bloot te stellen. Op dien grond werd de betichte tot eene maand gevangenis, 20 fr. boete en 100 fr. schadevergoeding veroordeeld,(de maand gevangenis voorwaardelijk.) De laatste oogenblikken van P. De Deken. üit een Briisselsch blad ne men wij uittreksels over uit eenen brief, die inlichtingen bevat over dc laatste stonden vanP. De Deken. De moedige missinnnaris werd den 25 februari door koortsen overvallen, die zoo erg toenamen, dat hij deu 29 zich begaf bij een zijner vrienden, rechter De Saegber, om er zich te laten verzorgen en... te sterven. P. Van Darame, die zich aan zijne sponde bevond,en die dezen brief schrijft, legt den stervende bet volgende in uen mond, toen hij den schrijver zag Jef, zegde P. De Deken, ik ga ster ven de goede God wil het,dan wil ik het ook vooruit de machien I En toon ik hem hoop wilde inboezemen. Verloren moeite, sprak hij, we zul len er niet meor aan denkeu. Toen ik hem berichtte dat wij hem de H. Olie gingen toedienen, zegde hij Perfecthet oogenblik is gekomen. En bij begon zelf de Confiteor op te zeggen bij zelf antwoordde Amen op de verschillige gobeden en gaf zelfs sommige fnrmulen op aan P. De Cleene. Ik sprak hem nogmaals aan, zijnen stouten, vrankeu spreektoon aannemend Hardi, pater, morgen zal het beter gaan. Gij hebt al voor andere vuren ge staan. Ik kreeg geen antwoord. Eindelijk schoot bij op uit zyne neêrslachtigheid en zegde Morgen Ik zal morgen niet meer zien. En dan kwam or de kluchtigaard weer door Is 't nu niet belachelijk van hier te sterven, in een goed bed, bij vrienden, te Boma Eindelijk, rond een uur 's morgens, kwam het einde. Op onduidelijke wijze deed de stervende zijne laatste aahbeve- liogen. Rond 2 uren, zonder beweging, zachtjes weg, stierf de held van Thibet en Congo, hij wiens leven kon samenge vat worden in deze leus vreugde in de opoffering. M. de gouverneur-generaal drukte mij de meening uit, dat hij vurig zou wen- schen een gedenk teeken to zien oprich- richten op het graf van P. De Deken. "VAM AAL8T. Bulletijn van den 24 October 1896. WORDEN GEVRAAGD: Verscheidene werkmeisjes van zeven- tieujaar. 30 goede breisters voor zokken. Verscheidene goede breisters voor fljn werk. Loon verzekerd. 1 siroopbewerker. 1 smeder (halve gast) voor de Vlasspin nerij. Loon 0,20 fr. per uur. 1 kindermeid. VRAGEN WERK: 2 bakkersgasten. 2i fabriekwerkers. 1 huidevetter. 1 kuiper. 1 paardenknecht. 1 smedersgast. i tabakbewerker. P. S. De werklieden die zonder werk zijn kunnen alle dagen ter werkbeurs in lichtingen bekomen van verschillige werk beurzen des lands. De Bureelen zijn voorloopig open ten Stadhuize Militiezaal, van 8 1/2 tot 9 uren 's morgends, en van li tot 12 l/t uren ,s middags. STAD AELST, HOUTMARKT. Zondag 25 October, om 10 uren 's morgens. Beslissing voor den 3'le" en 4d,,n Prijs, tusschen do partij van Alfred Van der Heyden en die van René Parent, beide van Hofstade. t Om 2 uren namiddag. Groote beslissing voor den lsU" en 2d,n prijs, tusschen de twee vermaarde par tijen van Denis Cooreman, (Herdersem) en Arthur Spaens, (Aelst). «0» Met de party van Herdersem spelen de twee vermaardste liefhebbers van het land mede. G. Z. J. C. A. J. M. J. F. C. C. in de kerk der Arme Claren Coletinnen, ter gelegenheid der gedurige aanbidding van het Allerheiligste Sacrament des Autaars. ZONDAG 25 OCTOBER. Orde der goddelijke diensten 's Morgens ten 6 uren de eerste Mis. Om 8 uren de Hoogmis. Om 3 */4 uren Lof. Daarna sermoou door den Eerw. Heer Roegiees, pastoor van Gasthuis. TE DEUM. Zondag 25 October 1896, diènstdoende Apotheker: M' A. Renneboog, Nieuw- *ie notarlëole Annoncen op de •4dl> Bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 868 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6076 kilos. Kinderlooze personen welke een kind zouden willen bij zich nemen een weeskind of een verlaten kind aannemen worden verzocht zich to wenden tot hot secretariaat der Maatschappij van bescher ming der kinderen-martelaars,43,Lebeau- straat, Brussel.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2