Zondag 1 November 18%. 5 centiemen per nummer. 51ste Jaar. 5155 HST SPOOK IR ABDIJ, 0 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. f1 Nog de Evenredige Vertegenwoordiging. Socialistische middelen. Goede trouw W? Eene bekentenis. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men gchrijftin bij C. Van d® Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. di Aalst, 31 October 1896. Wij hebben in ons vorig zondagnummer ;ezegd dat onze achtbare vertegenwoor- iger, M. Woeste, in zyne brochuur, eene reeks waarlijk wonderbare uitslagen der E. V. aanhaalt. Wij willen er heden de aandacht onzer geachte lezers op inroe pen En waarlijk, gaal M. Woeste voort, men zou zich verwonderen over de ver voering die de E. V. in zekere middens heeft verwekt, wist men niet dat er onder 't ministerie Beernaert zekere verbinte nissen ten hare voordeele werden aange gaan en dat, in do laatste kiezingen, zon derlingen verbonden onder bare schild werde- gesloten. Want overal in Europa zien wij de E. V. langs om meer terrein verliezen 4 ot 5 zwitsersche kantons zijn haar getrouw gebleven maar Italië, Portugaal en Engeland hebben haar ver worpen na ze in min of meer grootere mate aangenomen te bebbeu. Dat is alles nietHolland en Engeland komen hunne kiesinrichtingen radikaal te wijzigen en geen dezer beide Staten heeft de E. V. willen invoeren. Zyn die lessen ons door den vreemde gogcven dan van geene weerde Wat vraagt men ons Men vraagt ons dat wij in allo arrondissementen de ver kiezing van liberalen en socialisten nevens katholieken zouden mogelijk maken. Wie begrijpt dè gevaren niet van dergelijke nieuwigheid vooral in de streken tot bier toe van de heerschappij der -liberalen bevrijd gebleven? Wie ziet niet in dat het een middel zou wezen om de radikale en socialistische propaganda te bevorderen Ook begrijp ik, zegt de heer Staatsmi nister, dat Paus Leo XIII, in eene zijner onsterfelijke encyclieken hebbe kunnen schrijven Overal waar het aan de catbolieken toegelaten is aan't beheer der openbare zaken deel te nemen, moeten zy de mannen ondersteunen van erkende eer- lijkbeid en verkleefd aan de catholieke zaak nooit mag men mannen verkiezen - die vijandig zijn aan den Godsdienst. Eu nogthaus 't is tegenstrijdige dat de voorstaanders der E. V. willen. Indien dan nog het stelsel tot min of meer rechtveerdige uitslagen leide, maar er is niets van. Daags na de laatste kamerkiezingen in Juli 1896, deelde een evenredigersblad de uitslagen meè die 't gevolg zouden ge weest zyn der toepassing van de E. V. Wat zonderlinge uitslagen toch 1 Te Brugge bekomen de socialisten met 8000 stemmen geen enkele zetel. Te Oostende verkrijgen catholieken en libe ralen elk een zetel, ondanks de eersten het dubbel der stemmen bekomen van de tweeden. Te Meckelen veroveren de so cialisten een zetel met 10,510 stemmen, terwijl de liberalen met 10,285 er geen Episode uit den Oorlog in de Vendee 8de VEBVOLG. Ge moet liet bloed, dit wegvloeit, stelpen, sprak ty, nuar toch vreea ik, dat da arme man niet meer tot bet leven zal teruggeroepen kunnen worden Zyn gelaat ia doodsbleek en zyne oogen schyneo gebroken. Wat moet er voor hem gereed gemaakt worden Help ons eerat bem in bet kabinet in veiligheid te brengen. Wij hebben geen oogenblik te vei Hezen Is de vyand u dan op de hielen Wy vreezen het. Ik dacht het wal, mompelde de goede onde, terwyl zy het boofd schudde. Die zeerob zal ons met zyne opoffering nog in bet verderf storten. Margaretba verscheen thans aan de deur van het vertrek. Kom, alias ia gereed, sprak zy. De dragers gehoorzaamden. Achter in de kamer, waar het meisje zich bevond en half verscholen achter een moubelstuk, gluurden een paar lichtstralen door dc deur. Daar is het vertrek, sprak Margaretba, terwijl zy da deur opende. bekomen ook te Pbilipstad zien de so cialisten zich een zetel toekennen met 6,695 stemmen, terwijl de liberalen met 6,675 stemmen buitengecijferd worden. Te Leuven legt. de E. V. drij zetels aau do catholieken toe, een aan de liberalen en twee aan de socialisten en nogthans do catholieken telden 8000 stemmen meer dan de liberalen en socialisten te samen. Te Dinant bekomen de liberalen en socia listen elk een zetel ondanks de eersten bijna 5000 stemmen meer vereenigen dan de tweeden integendeel te Namen, ver krijgen catholieken en radikalen hetzelfde getal zetels, wanneer de tweeden bijna 4000 stemmen meer behalen. M. Willems heeft eene andore stati stiek aanbevolen door - La Flandre libérale verworpen, ontsnapt zij aan de gegrondste kritiek M. Willems geeft te Philipstad een zetel aan de catholieken voor 12,175 stemmen, een aan de socialisten voor 6,695 stera men en 0 aan de liberalen voor 6,675 stemmen. Te Leuven bekomen de catho lieken 4 zetels voor 38,641 stemmen, de socialisten 2 zetels voor 20,332 stemmen en de liberalen 0 voor 10,449 stemmen. Te Nijvel wordt er aan do catholieken toegekend 2 zetels voor 24,777 stemmen, aau de socialisten 2 zetels voor 20,031 stemmen en aan de liberalen 0 voor 13,676 stemmen. Zulk eene E. V. is waarlijk eene lachmerkterij Men zal zeggen 't is 't effekt van den luorum. Moet men hem dan afschaffen?., tf. Lorand roept ja zonder haperen. Meer nog, M. Dechamps, een evenrediger der Rechterzijde, schijnt ook den quorum te verwerpen want by schreef dat de quo rum iu de eemeentekiezingen voor gevolg heeft gehad de rechtveerdigheid van dat stelsel te vervalschen. Dus geen quorum meer En dan welk zal de uitslag zijn Eene verbrokkeling zonder palen te Brussel b. v. kan 't ge beuren dat 18 verschillige partijen in de Kamer vertegenwoordigd zijn. En waarom streeft M. Lorand dat doel na Hij be kende het. Zoolang, zegde hij, wij de a E. V. niet zullen verkregen hebben, zullen de Vlaamsche gemeenten, in iedere kiezing het liberalism en de a democratie naar den afgrond voeren, n En wij, katholieken, wij zouden zoo maar goedsmoeds eene hervorming slem- men die den buiten moet ten verderve brengen Overigens de gunst welke dit stelsel geniet is van zulke geringe waarde dat zijne meest overtuigde voorstaanders wanneer zij voor 't gevaar staan tot het meerderheidstelsel terugkeeren. Hebben wij iu 1896 niet gezien dat te Brussel de twee bureelen der onafhanke lijke en catholieke vereenigiogen de kie zers aanspoorden van voor de volledige lijst van het bewarend, onafhanhelijk en werkersverbond tfe stemmen De volledige lijst, maar is dat niet de tegenstelling van 't evenredige stelsel Veronderstellen wij eehter dat de E. V. aan de wetgevende kiezingen toegepast worde Zullen de onrcchtveerdigheden die uit de groote kiesomschrijven voort vloeien dau verdwijnen Zal men te Brussel b. v. blijven stemmen voor 18 candidaten, terwijl men te Veurne en te Aarlen slechts voor een enkelen candi- daat zal mogen stemmen Neen, zal men antwoorden, de stem ming voor 18 candidaten zal slechts voor eenigen dienen, 't Kan zijn maar 't is niet zeker alles zal van den quorum afhan gen. Laat ons de tegenwerping aannemen. Men verliest uit het oog dat de kiezer te Brussel stemmende voor eene ganschc lijst er teu minste een deel zal doorhel pen, terwijl, nog eens gezegd, de kiezer te Veurne of te Virton tot de zegepraal van een enkelen candidaat zal kunnen meèwerken. Men vergeet bovendien nog dat de kiezer te Brussel door de pana - cheering van zijnen stembrief het middel zal vinden om 18 candidaten van zijnen keus te doen zegepralen, 't gene voor geen enkelen anderen kiezer des lands mogelijk is. Dus do E. V. zal de aangewezene on- rechtveerdigheden niet uitroeien en zal een groot gevaar wezen. Ik weet dat M. Beernaert vuriger dan ooit dit stelsel voorstaat, maar de wijze op de welke bij de herziening geleid heeft, ontneemt aan zijne bescherming de waarde die er iu andere tijden zou aan verbonden zijn. Ouze achtbare vertegenwoordiger be sluit eindelijk dat alles zou verslechten door de E. V. in plaats van te verbeteren. Nu blijft er ons nog over de toepassing der splitsing en de besluitselen. Is bet veilig vroeg rie Vendeeer. Wie zou dat durven verzekeren Maar toch is het ondanks de strengste nasporingen tot hedeu niet ontdekt. Wanneer deze oude kast voor de deur staat, verbergt zy bet geheel. Het vortiek was niet groot, maar kraakzindeiyk. Een bed, eene tafel en eenigc stoelen maakten het ameublement uit. Bij bet zien van de orde, welke er heersehte, sprak de VendeeCr glimlachend Het scbynt, dat er op onze komst gerakeud was. O, sprak Margaretha, de vervolgde is zeker, hier eene wykplaats te vinden. De eerwaarde heer Moreau, de goede pastoor van Louvignv, heeft er zich verschei dene maanden verborgen gehouden. Ongelukkigerwyze begiug hy door xyn grooten Ijver «ene onvoorzichtig heid. Op zekeren dag, dat hy eenen stervende wilde gaan bijstaan, werd by door verraad gevangen genomen en in de gevangenis van Rennes geworpen, welke hy slechts verliet om het schavot te bestygen. Hy is een martelaar mompelde de jooge mai Zoodra de graaf op het bed was neergelegd, hield men zich met zyne wonde bezig. De zeerob, die eenigs- zina in de heelkunde bedreven was, peilde haar nauwkeurig en legde een eerste verband. De wond is mooi, sprak hy, en zoo er geeu verwikkelingen intredeo, sta ik voor de genezing want geen enkel orgaan is getroffen. De zeerob heeft er verstand van, sprak moeder Gervais trotscb. Hij heeft in de marine gediend en dikwijls, na vreeseiyke geyechtec met dc Eagelschen, den scheepsdoctor geholpen. Al wel, al wel, onderbrak de zeerob, wien deze Het is reeds meer dan eens bewezen dat voor het roode janhagel alle middelen goed zijn, maar bet kau niet genoeg her haald worden omdat de werklieden te dikwijls door schoone woorden op de meetingeu worden bedrogen en om den tuin geleid. Volgens hunnen leider Van der Velde is de Kerk alleen de struikelsteen waar tegen hunne plannen gaan schipbreuk lijden en daarom moet deze door alle middelen iu baren invloed geknakt wor den. Voor schandige judasstreken gaan do roode schrijvelaars niet achteruit. Altijd schilderen zij de Kerk af als de schotel vod der grooten (Vooruit) als verkocht aau de rijken die voor een handvol goud stukken de toelating bekomen van alle hunne onmenschelijke driften te voldoen. Dat gaat recht aanbotsen tegen de be wijzen der geschiedonis van de verledetie eeuwen in wier loop de woorden des Pauzen - Non possumus hebben geklon ken om aan de grooten, de machtigen dezer aarde te bewijzen dat wij allen kindereu van denzelfden vader en dus gelijk zijn. Opzettelijk dus wordt de geschiedenis vervalschtopzettelyk ook de daadzaken verwrongen. Van de onwetendheid hunner lezers maken de rooden gebruik om in het bert hunner volgelingen den haat in te planten. Onder dit oogpunt munt vooral Vooruit uit. Ten bewijze het volgeude staalken dat wij knippen uit oen nummer ver schenen ten tijde der reis van Czaar Ni- kolaas, die over eenige dagen te Parijs als een God is ingehuldigd. Dat modderbladje, die burgerin Emilio Claeys als uitgeefster heeft, geelt do vol geude proza te lezen. Czaar Nikolaas was reeds gehuwd toeu hij met zijne tegenwoordige vrouw in bel huwelijksbootje stapte. Staatkundo en Kerk die dit alles zeer goed wisten, zwegen toen eene duitsche prinses huwde met dezen echtverbreker. De Kerk laat alweêr bigamie, (huwe- lijk met twee vrouwen) toe nu het een keizer geldt. - Zoo is de Kerk altijd geweest en zoo is zij nog. - Do vorston kunnen alles gedaan krijgen voor geld en goede woorden - terwijl anderen worden vervolgd en gestraft. Zoo is de woordluid van het art. van Vooruit. Vooruit bedrijft hier eene lafheid. Zijne handelwijze heeft geen andere drijf veer dan kwade trouw, 't Is opzettelijk dat hij spreekt van de Kerk alsof er sprake w^ro der Roomsch Katholieke Kerk Wauueer Vooruit dat woord ondor de peu heeft dan ueernt het die gewone be- teekenis aanzijne lezers kennen er geene andere vau. Nochtans hier is geen spraak der Room- scne Kerk maar van de schismatieke kerk van Rusland aan wior hoofd do Keizer aller Russen, Czaar Nikolaas, zelf staat-. Het schrijven van Vooruit is eene echte judasstreek weerdig der geuzen- bladen eu andere die van de onwetendheid hunner lezers gebruik maken om bun valscbe denkbeelden op te hangen. Dat is een staalken der middelen door het modderbladje van Gent gebruikt om den godsdienstzin der Vlamingen in den ;rond te booren. Zijne politieke midde- en om tot het bereiken van zijn doel te komen zijn even treffelijk. De gestrafte dynamietmannen zijn voor Vooruit ware martelaars. De laffe moor denaars der Commune van Parijs zijn voor hem groote holden, ware toonbeelden. Met hertelijk genoegen nam bet blad van Edward den Dwiugenland, Eedje den Eerste, een lang schrijven op van eon aan de grens gezette nollander waar openlyk tot moorden en branden en dy uamiet werpen wierd aangehitst. Die schrijver aanzag hot als een groot ongeluk dat een vuige sluipmoordenaar op een politiekomraissaris bad misge schoten. Prachtig is de bemerking van Vooruit. Daarmede zegt hij, zijn wij niet eens, voor zoover men persooulijke daden be doelt nochtans zal de massa vroeg of laat tot daar moeten komen. Persoonlijk mag men geene bommen werpen maar allen te gelijk, zie dat t zyn voor Vooruil opmerking verlegen maakte. Laten wij onzen zieke niet vermoeien; wy zullen ons verwijderen. De graaf, die uiterst zwak was, deed eene poging om zyne redders de hand te reiken. Dauk u, mompelde hij. Ik zal u uwe toewijding vergelden En zachter voegde hij er by Blanche.... myn kind.... waar zyt gy?.. de ridder.... Moed, mijnheer de graaf, uwe dochter zalu terug gegeven worden, sprak Jozef. Onze vrienden hebben haar niet verlaten. De graaf schudde treurig bet boofd en antwoordde niet. Een hevige ongerustheid verteerde hem hy vergat zyn eigene smarten, om slechts te denken aan het dierbare wezen, dat bem liet leven dankte. Toen zij het vertrek verliet, vrorg Margaretha de Vendseêr Kent gy de dochter van dezen edelman Zeer goedhet is ren engel.... het is eene heldinj Juffrouw Blanche heeft ondanks hare jeugd, evenals haar vader haar bloed willen geven voor de zaak den godsdienst en het koningschap. De Vcudée bemint en verafgoodt haar. Hoeveel tranen heeft zy gedroogd! Waarom hebben noodlottige omstandigheden haar juist thans van ons gescheiden Zij moet hard lydcn onder de onzekerheid, waarin zy omtrent het lot van den graaf verkeert. Ik heb n ook eene vraag te doen, sprak de zeerob, maar ik herinner my, dst ik sinds vier-en-twintig uren nuchter ben. Gy moet ook honger hebben. Laten wy eenig voedsel gebruiken, dan kunnen wy later praten Wat schoonc lessen van opvoedkunde voor bet volk eu die kerels zullen dan, zoodra het socialismus baas is, alle twist en tweedracht, alle misdaad en geweld uit de wereld bannen Is het niet om zich af te vragen Zijn die mannen nu stapelzot gewordeu. Aan goede trouw mag Denderbode zich vau wege 't Land niet verwachten. Dat heeft ons de ervaring lang geleerd, nochtans wat moeten de lezers der proza van Pier zich wel inbeelden die eens Denderbode in handen nemen. Wij vragen ons ook af waar die eer lijkheid, die deftigheid wel blijft waarmee de opsteller van tLand gedurig schermt en die in zijne partij voerde tot de ver zinning dier ellendige streek van 't wijf In al zijne nummers durft die schrijver herhalen dat het volksgezind orgaan Denderbode vyandig is gestemd tegenover de pensioenen van do werklieden. !eer dan een art. voor die rustgelden is door Denderbode afgekondigd gewor den. Over eenige weken nog wierd in zijne kolommen bet stelsel uiteengezet van volksvertegenwoordiger Diericx. Denderbode is van die soort waarvan een briefwisselaar van dc Patriote sprak Tusschen degenen die te hard loopen die lijk politieker Daens het aanstonds blin delings willen ingericht zien en degenen die schreeuwen nooit is er eene eer volle plaats voor degenen die de zaak wikken en wegen, die studeerend, al tasten en zoeken voortgaan om toch tot eene goede oplossiug te geraken, die in den wensch ligt der arbeidersbevolking. Denderbode is gunstig aan een rustgeld voor de werklieden zoo hoog mogelijk en zoo wijd uitgebreid als het zijn kan, maar men moet zeker te werk gaan, opdat die maatregel die men als oen voorbode aan ziet van geluk en voorspoed geene bron worde van allerlei rampen en in geen Sedan eindige. In plaats ran op bliudemanier op de da ken uit te bazuinen - een rustgeld moet er komen ware bet oneindig voorzich tiger de zaak te onderzoeken, de uitgaven af te meteu die daardoor noodzakelijk zullen zijn en dc bronnen te ontdekkea van waar dit geld in de Staatskas zal toevloeien. Die met u niet meeschreeuwen doemt gij, Pier, als vijanden vau bet volk. scheldt gy uit als togen een rustgeld voor werkliedeute zyn I Onder zulke beschuldiging kan niet dan slechte trouw steken Denderbode zoekt geene ongezonde po- Hilariteit Denderbode doet geene be- often die hij niet houden kan. Hij is recht voor de vuist en alles genegen wat het volk voordcelig on nuttig kan zijn. Wij weten het heel goed hoe pynlyk het is voor den braven werkman na zijn gansch leven te hebben gewroecht en ge zweet in zijne oude dagen, wanneer zijne krachten hem hebben verlaten, wanneer hij tot arbeid onbekwaam is geworden, op den dompel te geraken en iets te moe ten vragen wat bij altijd door handenar beid had verkregen. Maar is bet met oneindig beter de zaak te onderzoeken dan zich blindelings in De raad van den zeeman werd opgevolgd. Toen de gasten huDnen honger verzadigd hadden, werd het gesprek hervat. Hebt gy mij een vraag te stellen Vroeg de Ven- deeêr. Ja; ik wilde welen wie de ridder ia, over dezo gewonde zoo harhaaldelyk spreekt. Dat is zyn eigen neef, den zoon van zyncn broeder Wat Die ongelukkige jonge man, die de beschermer zyner familie moest zyn, gedraagt zich integendeel als haar grootste vijand. Zijn haat dagteekeot van ouden datum. Ridder d'Orbois is eerzuchtig bij cischt den titel en het fortuin op van zyn oom, graaf de la Meil lerajre. En brengt die eerzuebt hem zelfs lot misdaden De jonge Vendeeer glimlachte. Gy kent dien man niet, sprak by; nieta kan bet weerstaan. HO beeft gezworen, den graaf en diens kiodereu te zulleu dooden om dit doel te bereiken heeft by zich by de revolutie aangesloten.Wy hebben bem reeds meermalen aan het werk gezien. Op zekeren dag overrompelde hy aan bet boofd zyner manschappen het kasteel de la Meilleraye, in de hoop, zich van den graaf meester te maken. Gelukkigerwijze had deze den tyd, om zich in veiligheid te stellen. De ellendeling keerde vervolgens zyne woede tegen zyn neef, heilig jonkman, die in de orden was getreden... Thans is liet beurt aan zyne nicht.... Gy weet, hoe juffrou' Blanche door haren vader is gered, en hoe de graaf door zyn moed zich aan dc grootste gevaren heeft 't gewoel der werklieden te werpen, en uit te bazuinen dat een rustgeld dadelyk komen moet eu alzoo gazetlezors aau te kweekeu ou don winkel te doon draaien. Om te eindigen laat mij toe mijn ge dacht te zeggen over de referendums die over dit puut in vele streken van hot land worden ingericht. Dit referedum kan tot niets leiden. Wat do werkman vraagt weet mcu zeer wel. Hij wil zachtjes kunnen leven na zich afgesloofd te hebben. Het bedrag van het rustgeld kan men moeilijk bepa len laat het ons zoo hoog mogelijk ma ken en trachten dat het niet beneden 75 cent. daags komt. De bronnen aanduiden van waar het ;eld moet komen, kan de werkmau niet. Iet zijn de mannen van studie die dat moeten vinden 't is ook aan dezen laat- sten de wijze op te sporen om de rechtma tige eischen van den zwoeger te voldoen. De huidige besprekingen der dagbladen over de tusschenkomst van den duivel in het vrymetselaarsboeltje, doet Dender- galm in vlam en vuur opspringen De duivel bestaat niet, roept hij uit, tooveraars en andere kleddens vindt men uiot iu de wezenlijkheid maar in de inbeeldsels van kwezels (bij gebrek aan ezels styl Dendergalm boe proper Wy willen daarover niet voel twisten en besluiten daaruit dat in die weinige woorden een gansch stelsel van wijsbe- geerte ligt opgesloten. Dendergalm loochent het bestaan van den duivel, van den geest van het kwaad. Hij is op weg, wil hij eenzelvig met zich blijven, een ander leven te looche nen. Inderdaad indien bij noch een auder leven aanneemt dan is iedereeu daar in den zelfden staat. En nochtans boe verschillig is bet leven Zal degene die zich iu het slijk der driften wentelt, even gelukkig zijn als die diep beproefde die zien alle opoffe ring getroost Waar blijft alsdan het gedacht van God, den looner van het goed en don straffer van het kwaad Dat strookt en daarom zeg ik dat Den dergalm alle toekomstig leven loochent. Dendergalm steokt in een nieuw kleed, zegt hij zal hy ons eens den grond van zijn hort durven uitsproken over zijne wereldbeschouwing, over zijne wijsbe geerte. Gelooft hy, b. v.aau de zelfstandigheid der ziel, aan hare onsterfelijkheid. Is God een ander wezen dan bet onbepaald begrip dat hij ons heeft uiteengedaan over de natuur, God, de heelal, God Wat donkt hij over do vry beid Wat over de wetten,.'k wil zeggen over de verplichtingen die zij na slepen en in welke mate Hij zal ons dat wel willen zeggen, ver mits wij op Dendergalm van voorgaande jaren niet meer mogen steunen uu het noodig is elkanders princiepen te kennen. blootgesteld. Dat weet ik, myn jongen, sprak <le zeerob en ik weet ook, dat de graaf zonder uwe toewyding het onderspit zou gedolven hebben. 0, spreek niet vau toewyding 1 riep Jozef uit't was eene heilige schuld I l>o wees, die zwak en van alles beroofd door den heer de la Meillesaye was opge- n, kon niet anders handelen. Ik heb getracht te bewyzen, dat ik de weldaden niet vergeten heb, mede de graaf my vanaf myne jeugd heeft overladen. Maar gy, een vreemdeling Ik bromde de zeerob, terwyi hy het hoofd schudde; dit is altijd die oude scbeepsgewoonte. Welke gewoonte T Om al wie in gevaar rond het schip dreef, een handje te helpen. Wat zal ik er van zeggen niemand is bier beneden zonder zwak. De zeerob hield plotselings stil. Buiten deden zich haastige stappen hooren. Margaretha, die sedert eeDige oogeoblikken afwezig was, keerde eensklaps doodsbleek en hygend van vermoeienis terug De Blauwen De Blauwen Zij komen Alles is verloren VIII. Jambe-d'Argent. De zeerob was opgestaan. Niets is verloren, sprak hij. Kalmte, koeibloedi beid en vertrouwen Gehoorzaamt mijik houd het roer. En terwyl bij den jongen soldaat het vertrek van graaf dc la Meilleraye aanwees, sprak hy Daar is uw post; treed binnen. De Vendcêr greep zyn geweer. Laat het geweer hier, s|*ak Margaretha, die van den schrik hersteld was. Ik heb een plan.... Des te beter, kleine, sprak de zeerob; ik rekendn wel op u.... Help een handje, om die kast voor de deur te schuiven. een oogwenk was de deur, waardoor de soldsat verdwenen was, achter bet meubelstuk verborgen. Margaretba liep naar hel venster, opende bet en liet het geweer zachtjes op den grond glijden. Toen dat gedaan wat nam zy naast bare grootmoeder plaats. Het was tyd. Juist stormden een tiental republikaaosche soldaten de woning binnen. Hun aanvoerder, een kapitein met ruw uiterlijk, bleef als door den bliksem getroffen staan, toen hy de volmaakte kalmte zag van deu zeerak en de beide vronweo. Hel en verdoemois bulderde by.... Hier is niets. Doch eensklaps zyne koelbloedigheid herkrijgend, voegde hij er zachter by Ik zal toch zien.... Soldaten, waar is de oude gidst Hy zal binnen een oogenblik hier zyn, kapitein, antwoordde een onder-officier. Onze toebt heeft hea vermoeid. - Hij moet zich haasten ik moet hem sproken* Gaat hem te gernoet. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1