Zondag 8 November 1896. 5 centiemen per nummer. Slste Jaar. 3133 MMMR ABDIJ, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Leef niet boven uw stand. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Ni 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Ruum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den ciijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, TMovember 1896.] Toepassing der verdeeling. Onze achtbare Vertegenwoordiger stelt de vraagIs het raadzaam het eennaamig of tweenaamig stelsel aan te nemen of alleenlijk de groote arrondissementen te verdoelen derwijze dat ééne kiesomschrij - ving niet meer dan 4 tot 6 afgeveerdigden kunne benoemen De heer Woeste aarzelt niet te beken nen dat de eerste oplossing de redelijkste is en hij wil haar op geene volstrekte wijze, bevechten. Het is onbetwistbaar dat het eennaamig en tweenaamig stelsel in verscheidene vreemde landen is ver wezenlijkt geworden en dat er zich in België eene strooming te zijnen voor- deele afteekent. Talrijke catholieken treden dat stelsel bij en vele liberalen verklaren er zich de voorstaanders van. M. Beernaert zelf, alhoewel hij de E. V. verkiest, heeft bekend dat de eennamige stemming eenen grooten vooruitgang zou daarstellen betrekkelijk den huidigen toestand. Het land houdt zeer weinig van te radikale of te haastige hervormingen, het verkiest trapswijze tot eene nieuwigheid te komen en, voor 't overige, M. Woeste verbergt het niet, het eennaamig stelsel stoot tegen zwaarwichtige tegenwerpin gen aan, namelyk Primo dat de grenzen der nieuwe kies omschrijvingen zouden moeten aange wezen worden zonder dat men eenige aanduiding te dien opzichte, op 't be stuurlijk of 't rechterlijk gebied zou ont moeten, 't welk zou aanleiding geven tot de beschuldiging van de nieuwe omscbry- vingen, uit politiek belang, partijdiglijk aangewezen te hebben. Secundo dat alle tien jaren het getal Volksvertegenwoordigers vermeerdert met 12 a 15 en men bijgevolg alle tien jaren 12 a 15 nieuwe omschrijvingen zou te stichten hebben, 't is te zeggen, al de bestaande veranderen,een voorgaandelijk ingericht kieswerk vruchteloos maken, de banden verbreken die nauwelijkstusschen do kiezers gevormd, 't is te zegt de kie zingen aan het toeval overgelaten. M. Pirmez een voorstaander der ver- deoling van de groote arrondissementen, verklaarde zich tegen de te groote ver brokkeling der kiesomschrij vingen,'tgene, zegde hij, geene ander gevolg zou hebben dan de wetgeving en de kiezerskorpsen te verlagen door de gekozenen en de kie zers aan eene wederzijdsche afhankelijk heid te onderwerpen, noodlottig aan de vrijheid en aau de waardigheid van de eenen en der anderen Die vrees schijnt betwistbaar, zegde de heer Staatsminister, zij wordt niet ver- ree htveerdigd door't voorbeeld der vreem de lauden en der kleine kiescolleges onzeslands. De achtbare Staatsminister denkt dat het zou voldoende wezen de 5 grootste arrondissementen Brussel, Gent, Ant werpen, Luik en Charleroi to verdeelen, indien men het getal te benoemen leden Episode uit den Oorlog in de Vendee 9de VERVOLG. Met eea bevelend gebaar wees dc officier zijnen ondergeschikte de denr. Twee man vlogen naar bniten. Thans zullen wij onze boeren eens ondervragen. Komaan, oude, oprechtheidDenk eraau, dat uw leven en dat der uwen van uw antwoord afhangt. Hebt gij roovers in uw huis verborgen Roovers 1 riep moeder Gervais verwonderd uit Ja, roovers. Wij bebbea hen van Louvigny af achtervolgd. Zoo gij ze ons niet dadelijk overlevert, zullen wy u aan onze bajonet rijgen cn dat meisje en dien grooten lummel ook. Spreek, waar zijn ze ver borgen Moeder Gervais schudde het hoofd en mompelde op kalmen toon Ik begrijp niet waarom gij ons bedreigt. M|jn huis is wei arm, maar het is goddank nog geen roo- vershol, vraag liet maar aan de buren. Goed, sprak de officier, terwyl hy verwoed op den grond stampte. Ge wilt niet spreken, w|j gaan hen zoeken, en wee u zoo wy iets verdachts vinden. Ik vrees niets. Dat zullen wy dadelijk zien. op 6 bepaalt en er Bergen en Leuven bij te voegen indien het maximum op 4 wordt vastgesteld. Eeue dergelijke verdeeling ware gemak kelijk te verwezenlijken en men zou aan alle beschuldiging van partijdigheid ont snappen. 't Accoord met M. Ligy heeft M. Woeste een voor-ontwerp in dien zin opgesteld. Plaatsgebrek noopt ons hier te eindi gen en de besluitselen in ons volgend Zondagnumraer te behandelen. De maatschappij is ziek. Dat wordt dagelijks, ja ieder uur van den dag op allerlei wijzen herhaald. En voorwaar, er bestaan op het einde dezer verlichte eeuw, toestanden, die in geen beschaafde maatschappij moesten kunnen voorko men, toestanden, die hoe eer, hoe beter verandering eischen. Dat alles is waar maar van den anderen kant, daar is in een groot deel der burgers oen geest van hoogmoed govaren, die noodlottig is en veelal de oorzaak van vele ellenden. Ééne der uitingen van menschelijken hoogmoed is ongetwijfeld het leven hoven zijn stand. Ieder is door den Schepper in een stand geplaatst als het best met zyn aard, met zyn neigingen strookt, dat is een waarheid, waarop wel niemand iets zal weten af te dingen. Het geld, de ge makken des levens,zij zijn lederen monsch niet even nuttig, en het zijn vaak sterke beenen, die de weelde, al is zij soms nog zoo klein, dragen. Sluit dit alles dan de poging uit om een sportje hooger te klimmen op de maatschappelijke ladder Geenszins, wij beklagen den mensch zon der idealen. Iedereen is in zekeren zin verplicht naar verbetering te streven stilstand is achteruitgang. Maar wat een treurig teeken des tijds is, dat is de begeerte, de rustelooze begeerte om zich méér voor te doen dan men werkelyk is, om zich méér uitgaven te veroorloven dan onze beurs dragen kan. Dat is in geen geval to recht vaardigen, en is aanleiding en oorzaak tot misnoegen, tot wrevel, tot haat soms tegen do beschaafde maatschappy en de door God gewilde orde. Een voorbeeld uit velen In eene onzer universiteitssteden (de naam van de plaats doet niets ter zake) werden door burgerslieden gestoffeerde kamers verhuurd aau Btudeerende jon gelui. Maar laten wij de familie eerst even voorstellen de man met een inko men ongeveer van acht honderd franken de vrouw, met een zucht om daarvau wel een paar duizend te verteren on twee jeugdige kinderen. Inventaris een aar dig, knap boeltje, een kind< rwagen van zestig franken, een dito van vijftig, een soortgelijke van over de zestig,een zomer hoedje van dertig, een winter-dito van vier-en-twintig, eenlaten wij maar ophouden, de lezer raadt de rest eeue Op dit oogenblik verschenen de soldaten weer, terwijl zjj een grijsaard ondersteunden wiens gelaat half verborgen werd door grijze vlokken van zijne verwarde haren. Toen by hem zag, verbleekte de zeerob hy bad Cyrano), den ouden bedelaar, herkend. Het wordt een leelyk geval, dacht Jacques. Cyrano! kent het geheime vertrek by zal ons met handen en voeten aan onze vijanden overleveren. Hoe raken wy uit den klem Y Eensklaps verhelderde zijn gelaat. Zijne oogen hadden de byl ontmoet, die op drie stappen afslands in den hoek lag. Een enkelen slag mei dit vreeselyk wapen, en by zou den verrader den schedel klieven en elke onthul ling beletten. Het was zijn doodvonnis, h ij wist bel, maar wet gaf hij om zij leven, indien degenen, die hij had ver borgen, gered waren t Reeds deed bij een stap voorwaarts, toen Marga- relba hem door een b|jna onmerkbaar teeken deed stilstaan. Het meisje had zyn plan geraden. Door bareu wenk wilde zij den zeerob doen weten, dat zy zich met alles belastte. Jacques, die van den moed en bet vernuft van Mar- garetha verzekerd was, hernam zyne gewone kalmte. Hy zag in het rond en wachtte af, wat volgen zou. De officier greep Cyranol ruw bij den arm. Oude schelm, sprak hij, gy hebt mij beloofd den voormalige» graaf de la Meillerayt en zijn laden be diende le zullen overleveren. heele partij onbotaalde rekeningen en als gevolg daaraan een onophoudelijk loopen aan de deur van menschen,die wel willen leveren, maar ook eens geld willen zien, om dc eenvoudige reden, dat zij ook be talen moeten, als een wissel aangeboden wordt. Maar daar was geen gold bij die menscben en de dienstbode eischte ïieta- liug zij kon niet voor niets blijven die nen. Zij sprak in dien geest met madame, maar kroeg ten antwoord de heeren be talen mij ook niet, ik heb geeu geld. De meid trok de stoute schoenen aan en vroeg een der heeren lodgers of hij zoo goed zou willen zijn madame het haar verschuldigde te betalen, daar zij (meid) op het geld wachtte, Rechtmatige veront waardiging bij den aangesprokene, hij had de vordering van madame reeds vol daan. En het gevolg? De meid weg, de heeren weg, en de burgerlieden (waarvan wy spreken) beroofd van een deel hunner inkomsten. Wat nu Ja, wat nu? De schulden die de menschen gemaakt heb ben, zijn in hun stand te groot en men- schelijkerwijze is er geen middel ze te voldoen. O, dio menschelijken hoogmoed 1 Dat najagen van vermaken, die onze beurs verbieden I Dat aankoopen van zaken, die we soms heel beat missen konden Wat is vaak het gevolg We zeiden het al ontovre- vredenheid, gemor cn als noodzakelijk uitvloeisel hiervan, lusteloosheid bij ons werken, ons streven, eene volkomen onverschilligheid of nog erger 1 Treurig voorwaar is die zucht tot ver heffing, tot hoogmoed, tot een leven boven zijn stand die zucht brengt den mensch in gezelschappen, waar hij niet thuis hoort, verleidt hem tot uitgaven, die hij niet doen kan of mag die zucht is menigwerf de oorzaak van veler ongeluk of veler droevigen val. Wie zich aaneen ander spiegéit, spiegelt zich zacht. Hugh O'Bbden. Dc Judassen EN DE Volksbedriegers. Menschen Menschen Is 't ooit in de wereld nog gebeurd Wij meenden dat de liberhaters en de don- jen cn al die opmakers van 't volk reeds van over lang al hunne magazijnen van leugens en lastertaal tegen de katholieke partij hadden uitgeput. Wij meen den dat na die vuile canaillestreek vau 't wijf eu ua die duizende holkliukende, schoone 1 en in den zak geblevene beloften, die hoeveerdige en haatdra gende poejenelleu, nu toch gingen uitge- zeeverd zijn iu 't bedriegen en 't mislei den van t volk, maar, lieve menschen, ge zijt er wel meê 1 Ziehier wat ze nu uitvindon en rond strooien, bijzonderlijk iu 't Kanton van IlerzeleDat het katholiek goevcruement eeue belastiug gaat leggen op jiet uitoe fenen van alle ambachten en neringen zoo zeggen die uilen (want wij moeten ze Ik zal mijne belofte houden, sprak de bedelaar. Zitl ge dan niet, onscbaamde vlegel, dat zij ons ontsnapt zijn Y G|j vergist u, burger officier, wjj volgen hun spoor. Zijt gij dan zeker van uwe zaak Zeer zeker. Wij zullen zien. Het is tyd. Gij weet, wat ik u beloofd hebtien louis of ecu kogel. Dat weet ik, sprak Cyranol, in wiecs kleine grijze oogen een zonderlinge glans blonk. De tien goudstukken zijn mij, want de roovers zyn in uwe handen. De kapitein sprong op. Zijn te hier brulde hy, terwijl bij zijn degen trok. Ja bier. Maar waar T Het huis is tevergeefs doorzocht. Cyranol glimlachte en naderde de deur van bet verborgen vertrek. Eene rilling voer den zeerob door de leden. In zijne woede kwam de dappere man in verzoeking om zicb op den verrader te werpen en bem in stuk ken te hakken voor bet noodlottig geheim zijnen mond ontsnapte. H|j bedwong zieb echter ook ditmaal. Een blik zegde bem. dat Margaretba verdwenen was. Hij vatte weer moed. Kom aan, oude schelm, riep de officier bran dend van ongeduld uitzult g|j eindelijk spreken Y Waar zyn de schurken Y Laat, die kast wegnemen, kapitein. noemen met hunnen naam) dat de bloem- maaksters zullen belast worden met 3 franken, of 6 frauken en zelfs met 10 franken voor 't uitoefenen van hunnen stiel zoo nog altijd volgens bovenge melde feniksen, zullen de corsetmaak- sters belast worden met 18 franken en zelfs tot 20 franken enz., enz.... volgens hen gaan alle ambachtslieden alle wer kers en werksters belast worden. Welnu, brave menschen van 't Kanton van Herzele en van g'heel 't Arrondisse ment van Aalst, weet gij wat er daar waarheid van is Wij zeggen het u op ons woord van eer en met de volstrekste zekerheid er ia daar niets van, niets, absoluut niets Integendeel onze achtbare minister van werk en nijverheid. M. Nyssens, doet al wat hij kan om alle werken en nijverhe den aan te moedigen en op te beuren en daarom neemt hij alle iulichtingen mo gelijk over den toestand van alle werken en nijverheden en hy zoekt naar mid dels om alle voortbrengselen van arbeid en nijverheid in prijs te doen stijgen 4 hij wil dat bekomen met alle werken meer en meer te volmaken en te verbeteren, en met nieuwe middelen van verkoop en verzending in alle landen der wereld tot stand te brengen. En zoo legt men de beste inzichten verkeerd uitEn zoo wil men doen gelooven aan 't volk dat ons katholiek gouvernement hem vijandig is en hem tegenwerkt, terwijl het met niets anders bezig is dan met het verbe teren en opbeuren van alle standen en van alle stielemans en werklieden. Maar vrienden van 't Kanton Her zele eu van g'heel Arrondissement van Aalst, laat u geene tweede maal meer foppen, verdraagt niet dat men eene tweede maal met u den zot houde Welk is hun inzicht? Hun inzicht is 't zelfde als over twee jaren u opmaken tegen 't katholiek goevernement en bij gevolg tegen onze katholieke represen tanten, opdat gij dan binnen twee jaar, in 1898, zoudt stemmen voor de val- schaards en voor de volksbedriegers. Ziet wat er gebeurt met de kwestie der werkmans-pensioenen.Ons katholiek goe vernement bestudeert ernstig en met vlijt dat groot en bclankrijk vraagstuk om zoohaast mogelij k tot eene voordee- lige en mogelijke oplossing te komen. Eu van over verschillige weken loopen de valsche volksverleiders, die gij genoeg kent met naam en toenaam, de prochiën van 't Kanton van Aalst rond om uit te bazuinen dat zij het zijn die dat groot vraagstuk gaan bewerken en ten uitvoer brengen en nochtans zij weten in de ziel dat zij daartoe niets kannen en zelfs dat zij er niets van verstaan maar wat geeft hun dat Liegen en blijvea liegen, zeggen zij met den goddeloozen Voltaire, er zal toch iets van overblijven. Nog eens dus, vrienden van 't Kanton van Herzele eu van g'heel 't Arrondisse ment van Aalst, hebt betrouwen in ons katholiek gouvernement, hebt betrouwen in onze katholieke representanten MM. Woeste, De Saedelcer en fiiericx 1 Mis- Op een teeken namen eenige soldaten de kast op en wierpen haar in den hoek. Slaat die deur in beval de officier. Reeds werden de geweerkolvtn in de hoogte ge heven een oogenblik.... en zij zouden de zwakke beschutting verbrijzelen, welke de vluchtelingen ver borg.... Moeder Gervais verborg haar betraand gelaat in de banden. Wat den zeerob betrof, de arme jongen werd dooreen tiental gespierde vuisten vastgegrepen b|j mocht zelfs den troost niet smaken, zyne gasten verdedigd te hebben. Op dit spannend oogenblik deed zicb buiten eene losbranding hooren. De Cbouans, de Chouans I te wapen WQ zijn verraden I riep de schildwacht, die voor de hut stond. De officier verbleekte. Eene vreeselijke verweuschiug kwam over zijne lippen. Voorwaarts I brulde bij, dood aan de roovers En zicb snel tot Cyranol richtend, voegde hij erbij Verlaat die deur niet, schurk denk eraan, dat gij voor de gevangene borg blijft. Daarna vloog by aan bet boofd zijner soldaten naar buiten. Ondanks bet bevel van den kapitein, ging de be delaar op zijne beurt been. Hij bad Jacques hem een vreeselijken blik zien toewerpen, die hem niets goeds voorspelde. Zoodra hij de but verlaten bad, verborg hij zicb aan den voet van eenen bo«m, De blauwen doorzochten den omtrek van het buisje om deu vijand op te sporen. Hunne kreten en geweerschoten wezen hunne verschillende bewegingen aan. trouwt u van hunne tegensprekers en bestrijders 't zijn valscbaards, volksbe driegers, baatzuchtigen en hoeveerdi- gaards Luistert niet naar hen wanneer zij tot u komen I Herinnert u dat de wolf een schapen vel aantrok wanneer hij zijne slachtof fers ging maken in den schaapstal I Her innert u dat de geschiedenis nog voor beelden oplevert van mannen die, door hunnen roep en levensstaat, het welzijn van 't volk zouden moeten bewerken heb ben, en die helaas I duizende en duizende slachtoffers gemaakt hebben in Kerk en Staat Herinnert u uw schoon verleden blijft steeds de weerdige zonen van uwe Vlaamsche en katholieke vaders 1 Blijft vereenigd met uwe katholieke cn volks gezinde geleiders, blijft vereenigd met uwe priesters en met de H. Kerk, en gij hoeft niet te vroezen de toekomst zal ons gelijk ge von on uwen welstand, uwe vredo en uw geluk verzekeren I Distels in den akker der Evenredige Vertegenwoordiging De heer Pieter Willens komt een werk in 't licht te geven over de uitslagen die de E. V. zou gegeven hebben ware zy in de laatste katnerkieziugen toegepast ge weest. - Le Courrier de Bruxelles maakt te dezer gelegenheid do volgende gegronde bemerkingen Het groot torment onzer tegenstre vers, liberalen, radicalen zoowel als socialisten, bestaat in de onmogelijkheid van de catholieke meerderheid te kunuen afbreken. De oolijkerds ofte slimmerik ken hebbeD hot gedacht gehad van aan le katholieken den rol te doen spelen van onthoofde bij overtuiging en zij bie den ons met een zoet grimlachje het bijltje aan. Het klein getal catholieke evenre- digers protestereu wanneer wij hun vragen zich eens die gebeurlijkheid voor oogen te stellen zij verwijten ons dat wij de E. V. lasteren, eene goede ziel, welke, wil men hun gelooven, alleenlijk wenscht of verlangt van aan elk het zijne te geven. Wat gaan die heeren nu antwoorden op de bewijsvoering van den overtuigden evenrediger, den heer Willems Wij zullen dezen laatste in zijne bere keningen niet volgen het zij ons genoeg de aandaoht in te roepen op de besluit selen vau zijn werk. Het evenredige stelsel-Willems toege past aan de algeheelLeid der stemmen van iedere provincie of aan de algeheel heid van dezen des lands, zou geven Catholieken 75 volksvert. Liberalen 33 - Socialisten en radicalen 36 Afgescheurden of wilde- 8 mans. Te samen 152 Dus, 't is te zeggen, dat dank zij do E. V. er geene catholieke meerderheid meer zou bestaan onze vrienden zouden met eeue -stem minderheid zijn. De lin kerzijde zou ook geene meerderheid be zitten en de ware meesters van den parlementairen toestand zouden de acht De zeerob wist van de omstandigheden behendig gebruik te makeo. Hij droog het vertrek binnen, waar de graaf lag en riep Gij z|jt ontdekt,... Gy moet vluchtan Neem den gewonde in uwe armen, Josepb. De jonge man gehoorzaamde. Vlucht! verbergt u op de beide.... Zoodra de Blauwen niet meer hier zullen zjjn, zal ik by u komen. Jacques voegde er nog op zachten toon eenige woor den bij. Het geschreeuw der Blauwen kwam steeds naderbij. Vluchtherhaalde de zeerob. Dat God u be- scherme 1 De Vendeeêr verdween met zijn kostbaren last in de duisternis. Eensklaps daagde eene gestalte voor Jacques Lau rent op. Margaretba mompelde hij, toen by bet meisje herkende. Waart gij het, die scbootY.... Stilte, men bespiedt onsantwoordde zy red mijne grootmoeder Ik zal ijlings naar den ouden mo len gaan en Jambe d'Argent waarschuwen. Zoo spoe dig mogelijk zal de dappere jongen die ellendelingen komen verdrijven. Ga, beste ge bebt altijd goede denkbeelden Margaretba hoorde niet meer, wat by zegde z: was reeds beengesneld. De Blauwen naderden het huisje al meer en meer. Kapitein d'Orbois was woedend. De onverklaarbare verontrusting bad bel oogenblik vertraagd, waarop hij zyne wraak zou kooien. afgescheurden of wildomans zijn gekozen dank zij de E. V... Alle meerderheid onmogelijk maken en de zaken des lands aan do grillen van eene onbeduidende minderheid of groepje overlaten, ziedaar wat, volgens een over tuigde evenrediger. de eerste uitwerksels zouden ziju der E. V. Wy begrijpen dat de liberalen er de voorstaanders van zyn. Voorwaar or groeien gevaarlijke distels in den akker der E. V. Geene beleedigingen Geene persoonlijkheden In eerlijkheid en deftigheid I roept 'tf Land van Aélst gedurig uit. En H Land kan geene twee woorden over de catholieken schrijven zonder ze op do onrechtveerdigste wijze,maar meest altijd zoo verdoken mogelijk, schynheilig weg, door hoon, smaad en laster te bena- deeligen. Geene beleedigingen, geene per soonlijkheden, schrijft wekelyks het geuzeubladje Dendergalm. En de vaantjesbroeken die, sodert eonige tijd, hunnen ....neus aan die libe rale vodde afvagen, kunnen geen woorjje over de katholieken reppen zonder zo op de onbeschofste en brutaalste wyze te beleedigen. Die liberale vaantjosbroeken moeten voorzeker hunne opvoeding ontvaugen hebben in 't eene of t andere Atheneum, want ze schrijven al eens keukenlatijn, 't gene overigens aantoont dat hunne ge leerdheid aan 't peil hunner opvoeding staat. Om onze geëerde lezers een gedacht te geven van do opvoeding der Dendergalm- sche vaautjesbroeken willen wij hier hunne kiesche mededeeiing over het feest der Bokkenrijders laten volgen De Burgemeester stapte voorop mot een gezicüt als een paler Dolorosa. (Sic I) Nevens hem pikkclde Suske Vander Maelea, de uitvinder van den Bok en Adieu Bloemkooleu 1 Suske had eene tronie als een notenkraker uens en kin raakten bekan aaneen zijn stopelbaard stond nog wilder het scheen waarlijk of do man 's morgens b den haan vau zijnen meiboom den nek had afgebeten...» Wij drukken dit staaltje van wel voeg j- lykheid niet over om er over te klagen, neen, ('t vat kan immers maar uitgeven wat het in heeft) maar om eons to meer aan te toonen, dat do redactie, 't pro gramma en de titel van een liberaal orgaan kunnen veranderen, maar dat de aard, 't is te zeggen de schrijftrant toch altyd de zelfde blijft onverdraagzaam, haatvol, onbeschoft ten opzichte van al wat catholiek is i... Dus I Schijcheiligheid bij de christono volks- foppers Brutaliteit, onbeschoftheid bij de geu zen... maar in den grond de zelfde haat dragende vijandschap voor hunno catho lieke tegonstrevers. Een stroom van bedreigingen en godslasteringen kwam uit zijnen mond. Soldaten, brulde bij, toen bij den drempel over schreed, laadt nwe geweren geen genade voor dn roovers *an la Rocbejacquelin I Ik zal ze u dadelijk o veria veren.... De bevende stem van Cyranol onderbrak bem. Helaas I kapitein.... begon de verrader. Wal wilt ge zeggen Y Spreek Zouden zij de vlucht genomen hebben Y Hel is maar al te waar. Dol vau woede greep de officier den bedelaar by dn keel an slingerde bem Ier aarde. Dood mij niet, dood my niet, riep deza sidde rend. Wat kon ik, arme grijsaard, doen Y lk zal uwe prooi wedr in banden brengen. De vlochtelingea kunnen niet veraf zijn. Waar zijn ze Y Spreek Daar, in de baide. Kom ik zal u den weg wijzen. Voor alles, moet gij u van Jacques Lanrant meester makeo bij ia van alles de scbuld. Daar ia by. Zeer wel I hij sal ons naar zijne vrienden bren gen. Komaan, mannetje, geen bokkensprongen, bel uur is gekomen om af rakenen. Soldatan, stuurt dia oude beks een kogel in bat hoofd, steek haar bol ia brand, en op weg. De soldaten gehoorzaamden met blijkbaren tegenzin. Deze wreedaardige terechtstelling, die schelmen streek sliet bet meerendeel der jonge mannen tegea de borst, maar tocb de tucbt gebood, er was geaa aarzelen mogelijk. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1896 | | pagina 1