Donderdag 12 November 1896. 3 centiemen per nummer. Sl9t€ Jaar 3136 LMDVIIIIIIZIRMIP Knoop aaneen. Geene soldaterij Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het godsdienstig Onderwijs. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suuin. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 11 November 1896 jdfir Al wie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor het gansche jaar 1897, be komt van heden af ons blad kos teloos. Een ItaliaaDSch liberaal blad, de Gazetta di Torio, brengt de volgende hulde aan 't godsdienstig onderwijs, dus aan de leering der R. K. Kerk. Het godsdienstig onderwijs is de ope ning van een gezonden en verheven weg, die van in de prilste jeugd een veel wij der en zekerder gezichteinder aan het kind opent, dan het leven wel belooft. Zulk begin kan enkel tot de zuiverheid en de kracht der ziel bijdragen. Velen ongetwijfeld, zullen dien weg verlaten en naar het onvruchtbaar kamp van het ongeloof overloopen, maar niet weinigen zullen in het geloof eenen steun vinden voor heel hun leven, en er groot voordeel uit trekken voor zichzelven en voor anderen. Wanneer het eerste onderricht op het Evangelie gesteund is, wanneer de richting is aangewezen naar den waren en goeden weg, dan treedt de leerling dien binnen met zekerheid, met vluggen en vasten stap, en hij vindt er zooveel profijt in als hij er anderen doet van ge nieten. «En ziedaar waarom wij ons tusschen de voorstanders van het godsdienstonder wijs scharen. Eenige verstokte doctrinairs, de pro" gressisten en hunno bondgenoten, de socialisten, voeren eenen helschen strijd tegen het godsdienstig onderwijs. Zij bevredigen zich nu met het onzijdig onderwijs in afwachting dat bet goddeloos worde, omdat het, zooals Vooruit be kende, toch altijd socialisten kweekt. De progressisten en socialisten leeren immers dat er geen God bestaat, dat het leven hiernamaals eene bedriegerij is door de R. K. Kerk uitgevonden en, bij gevolg, dat de menschen mogen leven gelijk het hun past, zelfs gelijk de bees ten, daar er gecne belooning of straf na de dood te verwachten staat. Vroeger jaren verduikten de socialisten min of meer hunne leerstelsels, doch hedendaags hebben zij den dekmantel ter zijde geworpen en verkondigen zij ze onbewimpeld in hunne schriften en open bare vergaderingen. De vcrledene week werd te Parijs het congres gehouden der roode vrijdenkers. De radikaal Furnémont, Volksvertegen woordiger van Charleroi zat voor. Robin, gewezen bestierder van 't wee- zenhuis te Cempuis en professor aan de vrijdenkers hoogschool te Brussel, speel de er den voornaamsten rol. Men zal zich herinneren wat het wee- zenhuis te Cempuis was onder 't bestuur van Robin. De weezen werden er volgens de leer der rooden opgevoed en onderwezen. Het was er streng verboden te spreken van God, zijn gebod, de heiligen, enz., anders dan om er den spot meê te drijven. Jongens en meisjes liepen er dag en nacht onder een,zelfs gingen ze te samen ganscli naakt zwemmen Men kan oordeelen, wat het zijn moest, maar ook word het gesticht door 't volk het Verkenskot van Cempuis genoemd. Meer dan eens heeft Vooruit den lof uitgebazuind van Robin en zijner school. Zulke scholeu riep Vooruit zouden wij overal moeten hebben. Nu, zulke scholen zouden wij hebben waren radikalen en socialisten meester van 't bewind. Wat Robin zooal op 't congres der vrij denkers heeft uitgekraamd, willen wij uit eerbied voor onze lezers liefst ter zijde laten. Iets nogthans willen wij aanhalen om dat het ons 't beestenwereldtje voor oogen brengt dat er onder de heerschappij der socialisten zou bestaan. Zonder het te verduiken, in andere woorden, zonder het te verbloemen pre dikte Robin de veelwijverij aan. Meisjes en getrouwde vrouwen, zegde hij, mogen met zooveel mans te doen hebben als ze willen. En Robin voegde er nog 't volgende bij Ik zie hier vrouwen rondom mij. Ik zou nog meer willen zeggen maar dat kan moeilijk zijn in 't openbaar. Als zij er meer willen van weten, moeten ze naar mijn huis komen. Wat roode zwijnerij toch Wat schan delijke vuilpotterij. Onder de toehoorders waren eenige eerlijke lieden die luide protesteerden tegen die zedelooze verklaringen van den oudbestierder van 't Verkenskot van Cempuis. maar zijne roode bewonderaars smeten ze aan de deur. Ouders, gij, eerlijke en deftige men schen, arm of rijk, wij vragen het u Wat denkt gij van zulk eene opvoeding en onderwijs en zoudt gij er voor uwe kinderen van willen HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 20e vervolg. Kapitein, ge hebt gehoord nat die kerel met zijn slrooihoed gezegd heeft, riepen de mannen uit. Ik verlang niet dat gij allen aan boord zult gaan. De eerste stuurman wil zich daaraan wagen Ge kunt in de nabijheid blijven, zegde Blades. Hierop gingen zij naar de sloep toe, maar lieten die tegen bun zin zakken. Drie hunner stapten er in, ik volgde en wjj roeiden naar het schip toe. Toen de man ons met den slrooihoed zag aankomen, ver liet hij de verschansing en stapte het dek op en Ik maakte uit zijne bewegingen op, dat hg zijn ver- schrikkelgken toestand nogal goed op nam. Geene smeekbeden om hulp waren hem over de lippen gekomen. Ik zag de woorden Graaf va» Lei cester, Lorde* met kleine letters op het wulf van bet schip staan, tosn wij het naderden. Ik merkte tevens, dat alles er fonkelnieuw uitzag. Het duurde niet lang of wij hadden het schip be reikt. Na verloop van eenige oogenblikken was reeds aan boord. ik bevend mg op bet dek van een der schoonste schepen, die ik ooit gezien heb. De planken waren Afslag. De heer minister Van den Peereboom heeft beslist dat de werk lieden, welk tijdelijk in vreemde landen jaan werken, eene vermindering van SO t. h. zullen genieten op de reiskaartjes van den spoorweg, tusschen de statie hunner verblijfplaats en de laatste Bel gische statie van hunnen reisweg. 't Zijn felle mannen, de opstellers van den op krukken springenden Dender- galm Zij hebben het noodig geoordeeld nog eens hun programma uit een te zetten. Zij schrijven daarin 1° Vrijheid in alles en voor allen 2° Verplichtend onderwijs. Rijmt eens te zaam, lieve lezer, over legt eens boe vrijheid in alles en verplich tend onderwijs samengaan En dat zijn de mannen die zich geroe pen wanen de partij van 't licht terug in 't leven te roepen nieuw bloed te gieten in de afgetobde aderen van dien stok ouden liberalen grijsaard Is misschien het verplichtend onder wijs eene nieuwsoortige geuzenvrijheid geworden Waarlijk die schrijvers van Dender- galm hebben een kaartje noodig voor Gheel. En terwyl er sprake is van verplich tend onderwijs mogen wij aan Dender- galm eens vragen, niet hoe hij dat samen- rijmt met vrijheid in alles, maar op welke wijze hij met dien maatregol de vrijheid van geweten, het recht der huis vader», zal eerbiedigen Deze, Dendergalm zal dit niet looche nen Loop ik, heeft het ontegensprekelijk recht zijn kind in zijn geloof te zien op voeden hij heeft het recht te willen dat zijn kind aan 't welk hij loven en opvoe ding heeft geschonken, zijne overtuiging deele. Met het tegenwoordige stelsel van vrij heid heeft hij den keus der school waar hij zijn kind heen kan zenden. Zal, volgens Dendergalmbij het ver plichtend onderwijs diezelfde keus blijven bestaan In geval van ja, dan zal de Staat geene scholen meer mogen bezitten maar al de scholen ondersteunen, die het ver trouwen hebben der huisvaders. 't Is jammer als dan dat Dendergalm zijne overtuiging niet heeft kunnen doen deelen door de geuzen, die in den pro vinciale Raad van Braband zitten waar de Staatsscholen op zulke onrechtveerdige wijze worden bevoordeeligd in het uit- deelen der toelagen aan het onderwijs Hunne handelwijze schreeuwend van onrecht is er met rede gebrandmerkt ge weest door den heer Capellen, lid der bestendige Afvaardiging. Wij willen voor het oogenblik de ge dachten van achter 't hoofd van Den dergalm niet onderzoeken wij willen niet veronderstellen dat het ideaal van dit blad is het verplichtend verwereld lijk ouderwijs; wij willen niet denken dat de liberalen van Aalst iederen Belg zou den dwingen hunne kinderen te zenden naar die scholen van wie Anseelo, do dwingenland eens zegde dat ze kweek scholen zijn van goede en overtuigde socialisten wij willen niet veronder stellen dat die ferme opstelraad die katholieken zou willen dwingen hunne kinderen naar die scholen te zenden waar zij alle oogenblikken God zouden hooren lasteren, waar hot geloof van hun vader zou worden afgebroken en ondermijnd, zou worden uitgescholden als verouderd bijgeloof. Dit alles willen wij niet doen wij hopen dat de opstelraad van 't fameuze geuzen kliekje zijne gedachten nader zal bepalen en geene woorden zonder zin heeft uitgekraaid. Ondertusschen overwege hij de vol gende reken uit Vooruit die ons doet kennen wat eigenlijk geuzenvrijheid is, 't is te zeggen, huichel. Vooruit17 November 1871, le blad zijde, tweede kolon, schrijft - Wanneer de liberalen trotsch zijn op de vrijheidsliefde waarom beminnen zij de vrijheid dan niet genoeg om van haar hun levensdoel en haar regeeringspro- gram te maken Maar neen zij hebben mot de vrij heid gehuicheld en zijn als schijnheiligen, als leugenaajs door de bevolking ver laten en veracht. - Bara zegde den 26 Januari 1888 Ik heb nooit beweerd te bestaren om de verdraagzaamheid uit te oefenen en gematig te zijn. Het liberaal bestuur wanneer het weer aan 't roer zal komen, zal kracht dadig geusch zijn. Vrijheid in alles en voor allen, schrijt de armtierige Dendergalm. als die van een yaclit, met de witten draad van liet hout en de zuiver afgewerkte kanten. Toen ik van de verschansing sprong, zag ik rond, aar zag geen levend wezen dat zich bewoog. Niets bewoog zich dan de koppen van een aantal kiekens tusschen de tralies van een groot hok. De indruk van verlatenheid, dien alles op mij maakte, lig mij nog versch in het geheugen. De man, die op het praaien van Blades had geant woord, stond onbeweeglijk naast het bezaanwant, Het was iemand van omstreeks veertig jaren. Zijn oogen waren zwart en doordringend, zijn trekken goedhartig, maar ruw. Zijne klccding was keurig en nieuw Ik had met vele scheepsiimmerlieden gezeild, maar nooit met een, die zoo netjes gekleed was. De andere was het type van een echten zeeman. Ik onderstelde dat hij geen Engelschman was. De man met den strooihoed groette mij deftig met eene beweging der hand. lk ben u dankbaar voor dit bezoek, zegde hij op een vriendelgkcn toon. Mag ik u ook vragen welke betrekking gij op uw scbip bekleedt Ik ben er eerste stuurman op, antwoordde ik. Laat mg eens hooren, wat de ziekte is, die uwe be- mauning zoo zeer heeft gedund, dat er maar twee ■nanoen zijn overgebleven. Er komt eene beschrijving daarvan voor in bet bock, dat heneden ligt, antwoordde hg. Ik vond dit in de kajuit van den kapitein. Ik ben geen geleerde en kan er u geen betere beschrijving van geven dan •r in dat boek van gogeven is. Wat is het? vroeg ik. Een geneeskundig werk Dat geloof ik wel. Het bevat afbeeldingen van allerlei menschelijke lichaamdcelen. Er komt in dat bock eene beschrijving voor van een ziekte, die ge heel overeenkomt met de ziekte, waaraan de man schappen gestorven zijr.. Wees zoo goed naar beneden te gaan, dan zal ik hel u laten zien. Wat is uwe lading ook weer Voornamelijk suiker. Heeft deze uitgedampt Daar heb ik niets van gemerkt, antwoordde hij, terwijl hij naar den man aan het roer zag, die zich, naar het mij voorkwam, niet op zijn gemak gevoelde. Ik aarzelde, voordat ik de kajuit biunentrad, daar het mij toescheen, dat mij een ziekenlucht te gemoet kwam. Kunt ge mij dat boek niet op het dek brengen Ik zou het beter vinden, dat ge maar naar be neden gingt, luide het antwoord. Het logboek ligt ook in de kajuit. Ik zou geerne hebben, dat ge inzage naamt van de aanteekeningen tot aan den tijd, toen de tweede stuurman, de laatste die gestorven is, ziek werd. Ge zult daarin het aantal dooden opgeteekend vinden, en verder ook een paar wenken aantreffen, die u van dienst kunnen zijn. Ik denk, dal mijn woord omtrent de ziekte de manschappen daar ginds wat ongerust zal gemaakt hebben. Hij wendde bet hoofd in de richting der bark. Ik gaf aan de ziekte den naam maar, die mij het eerst in de gedachten kwam. Wij hebben dringend hulp noodig. Ge kunt dit na zien, en hij sloeg een blik op bet verlaten verdek. Postwezen in Congo. Gedurende het vorige jaar werden in Congo ontvan gen 50,572 brieven, 2544 postkaarten, 46,840 gedrukte stukken, 180 handels papieren, 416 stalen koopwaren, 3568 aanbevolen verzendingen, 2972 postpak- ken; 't zij te samen 106,092 verschillende voorwerpen, tegen 93,684 in 1894. Gëdurende hetzelfde jaar werden uit Cougo verzonden: 49,024 brieven, 10,56-1 postkaarten, 1904 gedrukte stukken, 36 handelspapieren, 64 stalen koopwaren, 4792 aanbevolen verzendingen, 88 post- pakken 't zij te samen 66,472 verschil lende voorwerpen, tegen 44,784 in 1894. Het totaal ontvangen en verzonden stukken in internationalen dienst beliep gedurende 1894 tot 138,468 en bereikte verleden jaar 173,564. Er werden in 1895 door don binnen- landschen dienst 101 mandaten voor eene weerde van fr. 12,370,24 uitgewisseld. In buitenlandscheu dienst werden betaald 138 mandaten voor eene weerde van 22,476,54 fr. eu 799 voor eene totale weerde van fr. 115,236,18 uitgegeven. De beweging tegen het ontwerp Bras- sine neemt, ic ganscb bet land, eene overgroote uitbreiding. Die beweging zal voorzeker nog toe nemen, nog algemeener worden. Reeds teekenden drij provinciale Raden tegen den persoonlijken dienstplicht ver zet aan. Te Antwerpen is de beweging officieel begounen. De maatschappij Niemand gedwongen Soldaat heeft op de muren der Schelde- stad volgend uitmuntend plakschrift doen hoobten Maatschappij voor het Vrijwilligersleger onder kenspreuk Niemand gedwongen Soldaat. Medeburgers, Alweor is er spraak van persoonlijken dienstplicht en verzwaring der krijgs lasten Alweer vraagt het monster van het Militarismus meer geld, meer soldaten, en bijgovolg, meer forten, meer kanon nen I Pas hebben de Kamers gehoor gegeven aan den eiscli van 't Yolk en de vergoe ding der miiicianen en vrijwilligers ge stemd Pas hebben zij aldus den grondsteen gelegd van wat het volk wilHet Vrij willigerslegerof men komt met nieuwe militaristische plannen voor den dag. Men wil den persoonlijken dienst invoe ren, nog jaarlijks meer volkq'ongens van hun werk en uit huu huisgezin lokken en in de kazerne opsluiten. Men wil stil aan het Alleman Soldaat invoeren 1 Dat mogen wy niet dulden 1 Daartegen moet krachtdadig geprotes teerd worden. De maatschappij Niemand gedwon gen Soldaat bewerkt ook de afschaffing van de hatelijke bloedwet, de loting, maar zij wil deze vervangen niet door den ALGEMEENEN DWANG van den ver- lichtenden dienst, maar doordeGELUK- [EID in de VRIJHEID, door het VRIJ W 11 <TJGKttSLEQER. Dat is ook de wil van 't Souvereine Volk Daarom krachtdadig protest aangetee- kend bij de Kamers opdat men met do nieuwe ontwerpen niet durve voor den dag komen en wederom zullen wij het hatelijke militarismus in zijn krocht teruggedreven hebben. Soldaat wie wil en Niemand gedwongen Soldaat I Het vooruitzicht om inzage *an het logboek te nemen, deed mij tot een besluit komen, ik wilde de scheepspapieren ook geerne eens zien. Ik begaf mg laar de trap. Toen de man dat bemerkte, ging hij mg naar beneden voor om mij den weg te wijzen. Op het oogenblik, waarop ik beneden aan de trap is, uierkte ik, dat ik in eene strik gevallen fras cn keerde mij om, ten einde naar boven terug te snellen, met het plan om over boord te springen met een schreeuw aan de bemanning der sloep van de Caro line, maar terwijl ik dit plan vormde, werd het luik door eene baud boven dicht gedaan, en ik zag weer om mij been, mijne twee vuisten ballende en gereed tot een strijd op leven en dood. In de kajuit was het donker tengevolge van het sluiten van bet luik. Maar het was er tocb nog licht genoeg in om mg vgf mannen te doen onderscheiden. Deze zaten, toen wij binnentraden, maar sprongen bij onze komst op, en een hunner plaatste zich ijlings tusschen mij en de trap. Het spijt mg, u zoo onverwachts te moeten overvallen, zegde de man, die zich als de scheepstim merman had aangekoudigd, maar om kort te gaan, dat komt, omdat wij een kapitein noodig hebban, en omdat gij ons als zoodanig van dienst kunt zijn. Zoo waar als er een God leeft, wij meenen het eerlijk met u- Het eenige verkeerde van de zaak is, dat op eene listige manier hierheen gelokt hebben. Dit bier zal uw kwartier zijn, en wij verzoeken u, zoo goed te zijn, bier rustig te blijven, totdat «ij u op dragen, hel bevel over het schip op u te nem«D. Hij begaf zich naar eene deur, deed deze open en wees mij eene ruime kajuit, die door een groot rond raamke verlicht werd. lk had hem met een onstuimig kloppend hart aan gestaard en zonder twijfel met een doodsbleek gelaat, zoo verschrikkelijk was deze plotselinge, geheel on- vorwachte list geweest. Toen riep ik uit, terwijl hij mij mijne slaapplaats wees. Gij moet mij laten gaan. Ik ben eerste stuurman op die bark daar ginds, en mijne diensten worden daar vercischt. Ik kan u hier geen hulp bieden. Wij verzoeken u, geen verzet te plegen, zegde der matrozen. Wij zijn hei er alles over eens. Wij hebben behoefte aan eenen kapitein, en nu gij eenmaal hier zijl, zult gij hier dienen te blijven. Dit werd wei niet op een onbeschoften maar op een toon, die iets dreigends had. Maar, mannenriep ik uit. Dit is een engeiach scbip, denk ik, en gij zyt Engelschen, niet waar Gij kunt iemand niet op zulk eene manier pressen. Het is eene crimineele misdaad eene misdaad waarop nog niet lang geleden de doodstraf gesteld was. Er zal menig ander schip voorbij zeilen, dal u aan een kapitein kan helpen houdt mij uiet terug tegen mijn wil, zonder voorweten van mijn kapitein, die zal deDken, dal ik hem ontloopen ben. Brigstock, zegde een der matrozen, wjj willen geen geweld gebruiken dit alles is bet gevolg van een vooraf beraamd plan. Het is hier stikheet, met alias dicht, zegde een auder matroos. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1