m Zondag 13 November 1896. 3 centiemen per nummer. 3!ste Jaar. 3137 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. MT SPOOK DM ABDIJ. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De verdeeling kiesomschrij vingen. BESLUIT. DE TUCHT. Gesprek over Landbouw. GOEDE TROUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalat, 14NIovember 1896 Al wie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor het gansche jaar 1897, be komt van heden af ons blad kos teloos. DER GROOTE De verdeeling der groote kiesomschrij vingen,besluit ae achtbare staatsminister Woeste, is dus weerdig de aandacht mijner politieke Trienden te wekken. Eenigen zullen wellicht zeggen Waarom wij beschikken over eene groote meerderheid laat er ons van genieten het presseert niet 't zijn onze tegenstrevers die de verdeeling vragen 't zijn zij niet die de wet voor te schryven hebben. Ik heb gedurende mijne politieke loop baan de liberalen genoegzaam bestreden om niet verdacht te worden van hun toegevingen te doen door zwakheid inge geven. Maar ik beweer dat wanneer tegen strevers eene gegronde grief voorbrengen, het wijs en voorzichtig is hen, na rijp onderzoek, eene redematige voldoening te geven. Anders is het afstand to doen van zijne rechten, anders van zich tf schikken naar rechtveerdige nieuwig heden. De evenredigers zeggen ons Neemt ons stelsel aan het zal de verdeeling nutteloos maken neemt de vertegen woordiging der minderheden aan en alles is gedaan. Neen, alles zal niet gedaan zijn en de evenredigers die aldus spreken bedriegen het volk. De toepassing der E. V. boven de groote bezwaren die zij oplevert, zou de omwerking van een groot getal kies omschrijvingen noodzakelijk maken. En inderdaad, 18 kiesomschrijvingen op 41 benoemen slechts één of twee afgeveer- digden 31 kiezen slechts een of twee senateurs gelijk zo heden gevormd zijn, zou men er de E. V. niet kunuen toe passen. Dus de E. V. brengt meê dat al de be staande kiescolleges zouden moeten ver dwijnen ten ware men beweerde dat het eene deel der Kamers moet gekozen wor den door 't meerderheidstelsel, en hot andere deel door het evenredige stelsel. Maar wie bemerkt niet wat er hieruit volgen zou Hier zouden de minderheden in aanmerking komen en daar zouden ze van geenen tel zijn, en zoo zou men, on der voorwendsel van al elkeen 't zijne te geven, tot eene wetgevende vertegen woordiging geraken, welke niet alleenlijk nimmer het evenbeeld der wezenlijkheid zou wezen, maar in gansch het land, aan eene partij meer zetels zou kunnen toe kennen dan haar volgens eene gelijke verdeeling mogen toekomen. Onbetwistbaar de E. V. zou dus de omwerking der kiesomschrijvingen nood zakelijk maken en die omwerking met haar verbonden zou volgens eene slechte basis moeten gebeuren, vermits die om werking de kleine kiesomschrijvingen zou doen verdwijnen en bijgevolg meer om meer de maatschappelijke invloeden en de plaatselijke belangen slachtofferen. Kpisode uit den Oorlog in de Vendee 10de TEE VOLG. Weldra knalden, ondanks de smeekingen van den zeerob, verscheidene geweerschoten door het vertrok. Eene langgerekte smarttkreet volgde. Alles is gedaan, mompelde de zeeman, door wanhoop vertaerd. Arme moeder Gervais dat ik haar ten minste met mijn lijk konde bekekken En Margaretba Ach, bet lieve kind zal wel ongelukkig zijn.... Op weg 1 beval den kapitein d'Orbois op toon. De kleine troep stelde zich in beweging. Cyranol liep vooraan. Dorst naar wraak, en de hoop, om zich aan de bedreigingen van den kapitein te onttrekken, gaven den ellendeling nieuwe kracht. Hij begaf zich recht naar het dichte begroeide heideveld, waar do vluchtelingen zich moesten verborgen hebben. Jacques Laurent werd, met de handen op den rug gebonden, door de soldaten weggevoerd. Twee, driemaal wendde de ongelukkige het hoofd om. Uit de deuren en vensters der hut begonnen zich een rosse gloed en dichte rookwolken te vertoonen. DU treurig schouwspel verscheurde den Armen jongen man het hart. Dikke tranen, de eerste wellicht sinds dertig jaren, biggelden langs zijne wangen. Dat de evenredigers dus den moed heb ben het vraagstuk op die wijze voor te dragen en ik twijfel er geenszins aan, zegt M. Woeste,of een groot getal hunner aanhangers zullen hun den rug toe- keeren. Voor 't oogenblik bevredigen zij zich met het woord en zij beweren dat het edacht door dit woord uitgedrukt van lag tot dag aanhangers aanwint. Ik ben van het tegenovergestelde over tuigd, gaat onze vertegenwoordiger voort. Zij, die dezen vooruitgang bevestigen zijn evenredigers slechts van gister 't zijn MM. Janson,Goblet d'Alviella,Beernaert, Lorand, Sam. Wiener, Daens, (1) de opstellers der Indépendance enz. Maar ze gelijken aan die koorzangers van het theater die zingen Vooruit! Laat ons gaan Laat ons loopen 1 en die altijd op dezelfde plaats blijven. In der waar heid, de vooruitgang der E. V. is nul en dagelijks ziet men hare oude partijgan gers wankelen en afvallen. Maar ware bet zelfs anders gelegen, ik herhaal het, men moet het vraagstuk onder opzicht zijner toepassing beschou wen. Ik kom het opnieuw te doen en 't is, over een bepaald stelsel, dat ik de even redigers uitnoodig hunne aanhangers in rangen te schikken. hoe alles op politiek gebied moeilijk vooruitgaat, bijzonderlijk als de partijen geschokt zijn. Het uur valt dus te kiezen; doch mijne ondervinding der openbare zaken en mijne verkleefdheid aan de kath. zaak, gaven mij, denk ik, het recht mijne gedachten vooruit te zetten. Ik deed het in 't belang des lands ik hield er aan mijne verantwoordelijkheid te be vrijden ik wil niet dat men mij eens zeggen kunne Ge wist niet hoe een slechte toestand af te wenden, noch uwe vrienden te waarschuwen tegen de geva ren der politieke verblindheid. Wanneer ik, eenige maanden geleden, het gedacht heb vooruitgezet der verdee ling van de groote arrondissementen, rie pen de evenredigers der Rechterzijde ver- ontweerdigd uitGij wilt dus de liberale partij doen herleven In hunne verslagenheid zagen zij niet dat het ook't gevolg zou zijn der E. V. Doch sedert dat M. Beernaert zijn spijr, heeft uitgedrukt dat de liberale partij uit het wetgevend strijdperk is verdwenen, is het argument in deu prondelhoek ge worpen het keersje is dus uitgeblazen. Wat mij betreft, schrijft de heer Staats minister, ik bekreuu mij weinig met de toekomst der liberale partij, welker poli tiek ontelbare kwalen heeft verwekt. Ik bestatig dat het huidige stelsel aan de rechtveerdigheid en aan de vertegen woordiging der maatschappelijke belan gen schaadt, 't Is waarom ik er de wijzi ging van wensch. Indien de verdeeling der groote arrondissementen, even als de E. V. voor gevolg had de liberale partij eenigermate te doen herleven, ik zou er mij in troosten, 't is dat dool niet welk ik bereiken wil en mijne lange getrouw heid aan het katholieke vaandel zou mij van dergelijke beschuldiging hebben moe ten vrijwaren. Ik zeg niet dat de kwestie kortelings zal opgelost worden misschien zal ze nog moeten aanrijpen Ik weet te wei HÜ had niets meer te hopen. Op eenige honderden passen afstands van het huisje gelastte d'Orbois met donderende stem balt. Zich vervolgens tot den zeerob keerend, voegde hij er bij Wilt ge me de roovers overleveren t Ik lever niemand over. Dat is uw leste woord, schurk brulde ie offi cier, buiten zich zeiven van woede. Wij zullen deze struiken hier doorzoeken, en zoo de Witten ons bin nen eenige oogenblikken niet in handen zijn, is uw leste uur geslagen. De zeerob antwoordde niet. Bindt dien ellendeling aan cenen boom vast en nu aan 't zoeken. Haast gemaakt. Vergeet niet, dat ik moet slagen. De soldaten doorzochten, onder aanvoering van Cyranol, net gevelde bajonet het dichte struikgewas, dat zich in den omtrek bevond. Hun geschreeuw ver meerderde den doodengst, waarin de zeerob verkeerde. Zoo gingen verscheidene minuten voorbij Eensklaps voer hem eene rilling door de leden zijn hart bonsde hem in het lichaam. In de verte had hg het geschal van een trompet vernomen. Het was het signaal van Jambe-d'Argent. Er viel niet aan te twijfelen. Een straal van hoop blonk zjjne oogeu. Jambe d'Argent was daarhij vloog hem ter hulp, hij wilde hem redden. Bij cenig nadenken verdween deze' bedrieglijke hoop echter als sneeuw voor de zon. De jonge aan voerder was nog ver af, de vijanden daarentegen wei nig schreden van hem verwijderd. Een woord, een teeken, en hg sou zielloos neerstorten. (ij Daags na de ballotteering schreef M. Daens in La Justice sociale n De E. V. schijnt zich van langt om meer op te dringen als een maatregel i openbaar welzijn M. Daens vergiste zich, i, maatregel vtfn persoonlijk welzijn, dat men lezen moet. Men kent de onmenschelijke dwinge landij en alleeuheersching van Anseele in Vooruit. Dit moet noodzakelijker wijze aan het Gentsehe socialism de genadekiop iven. Het is onmenschelijk wreed aan arme werkmeisjes loonaftrokken toe te passen die bijua tot de helft beloopen van het geen zij door liun overwerk verdienden. En middelerwijl tierde Anseele in de Kamers tegen de fabrikanten en schelde ze uit als Cartouche en C°. Misdadig is het 't achturenwerk in tc voeren en tezelfder tijde van de werklie den te eischen dat op 8 uren zooveel werk wierde verricht als op 10. Dat is eeu onmenschelijk zweetstelsel in het brein uitgebroeid vau Czaar Ed ward I en door den ijzeren kanselier Beerblock uitgevoerd lijk op een hoop slavinnen en lijfeigenen. Belachelijk en ellendig is het met het woord vrijheid te schermen dat toch zoo aangenaam iu d'ooren klinkt en zoo ge makkelijk de herten vervoert en terzeif- dertijd blijken geven eener onmensche lijke dwingelandij. P. De Wit enBraeckman wierden aan de deur gezet van Vooruil om de rechten van hunne vrijheid te hebben gevraagd en te willen doen eerbiedigen. Eene huilende menigte, opgehitst, ei^chte, lijk bij de Fransche sanskulotten, hun doodvonnis 1 Die onmenschelijke daden moeten de maatschappij Vooruil tot val brengen. Anseele heeft zich willen wit wasschen en al die zaken ten laste gelegd der tucht zouder dewelke alle partij tot verdwijnen en kwijnen is gedoemd. Socialisten van Gent, buigt gedwee den rug onder hei juk, ouder de dwingelandij van uwen onmenschelijk wreeden Czaar de tucht der partij wil het Dat is het besluit van dit schrijven. Dat is nu, werklieden, de schoone vrijheid die u te wachten staat bij de socialisten, Reeds lang is het uitgemaakt dat moes ten de socialisten eens meester zijn of, te wel het ware eene onbeperkte alleen- heersching, eeu onverdraaglijk juk voor ieder vrij man, of te wel eene bandeloos heid die de maatschappij tot ondergang voeren moet. Jacques Laurent boog het hoofd op de borst bevool zijne ziel aan God. Jambe d'Argent was de kleine zwakke bedelaar, over wien wij bg den aanrang van dit verhaal spraken. Man geworden, traehtte het kind zijne schuld te vol doen aan den weldoener, die hem had beschermd. Over eenigen tijd kwam hg des avonds aan de deur der pachthoeven in de omstreken van Val-de-l'Epine kloppen. Ik hen Jean Louis Treton, sprak hij op vasten toon. Ik hab in het koninklijk Katholieke leger gediend en vraag dat ge u niet als lafaards laat dooden. Aan de oproeping van den jongen man werd gehoor gegeven. Weldra schaarden zich rond hem tal van vrijwilligers, die hem tot hun aanvoerder erkenden. De zeerob had vertrouwen in den moed van zijnen vriend. Hij hoorde het herhaalde trompetgeschal. OBdanks zich zeiven begon hij weer te hopen. Zijne laatste hoop vervloog echter spoedig. Woedend, dat zgne nasporiugen zonder gevolg waren gebleven, en een valstrik duchtend, leidde de kapitein zijne soldaten tot vlak voor den zeeman, Verrader riep hij, uw laatste uur is geslagen Legt aan De geweren richtten zich op de borst van Laurent. Op dit oogenblik kwam er in het naburige kreupel hout beweging, en terzelfdertijd weerklonk een selijke losbranding, die wanorde zaaide in den kleinen republikeinschen troep. Jambe-d'Argent sprong, door zijne getrouwen ge volgd, vooruit. Wij zijn verradensiste d'Orbois met eene schrikke lijke godslastering. Terug... orde en koelbloedigheid Bemesting der wintergranen. Door den lagen prijs der granen (1) en der landbouwprodukten in 't algemeen, is de landbouwer die geene verliezen wil ondergaan, heden meer dan ooit genood zaakt geen enkelen van de belangrijke faktoren der voortbrenging te verwaar- loozen.Dit is het eenigste middel om zoo veel mogelijk de opbrengst van zijnen oogst te vermeerderen en de kosten van bebouwing tot hun minimum te vermin deren. Onder deze faktoren bekleedt ongetwij feld de vruchtbaarmaking van den grond den eersten rang. 't Is deze allergewichtigste zaak die wij in 't kort zullen onderzoeken, ten minste voor wat de wintergranen (de wintertarwe, de wintergerst en de rogge) betreft. Eerst dient er opgemerkt te worden dat tarwe en gerst, planten zyn, die veel van noode hebben, wat de vruchtbaarheid vau hunnen grond aangaat. Zij moeten om wel te gelukken, gronden hebben, die in goeden staat van vruchtbaarheid zijn. De rogge, die minder vergt, stelt zich desnoods tevreden met gronden van mid delmatige vruchtbaarheid en zal er zelf» eenen overvloedigen oogst kunnen geven als de meststoffen haar niet bespaard worden. Zoo de stalmest gebruikt wordt, zal men dit doen tegen 10 a 15000 kilogr. >er hektare hij moet zich daarenboven u een half ontbonden toestand bevinden en in den herfst door de laatste omploe ging of beter nog door de voorlaatste ondergedolven worden. Het gebruik van verschen stalmest moet vermeden worden, want de aarde moet vast liggen. Al te groote hoeveelheden leveren het ernstig gevaar op het stroo uittermate te ontwikkelen en alzoo bij te dragen tot het tegen den grond vallen der vrucht. Welke ook de gebruikte hoeveelheid zij, de stalmest houdt evenrediglyk met de stikstof een al te zwakke dosis phos- phoorzuur in, om als uitsluitelijke mest stof gebruikt te kunnen worden voor de graangewassen. Wil men zich dus eene groote opbrengst in graan verzekeren en terzelfdertyd het nederslaan beletten, zoo moet men zijne toevlucht nemen tot het gebruik van phosphaatmesten 600 a 800 kilogr. Thomas-phosphaat of 400 a 500 kilogr. superphoshaat. Ter oorzake van den lagen prijs der Thomas-phosphaat, wiens püosphoorzuur daarenboven zeer oplosbaar is, moet dit phosphoorzuurhoudend meststof, in het algemeen de voorkeur hebben op de superphosphaat voor de herfst- en win- terbemestmgen. Deze meststof zal in den herfst per helft voor en na de laatste omploegmg gebruikt worden In de lente, zoo het noodig is, zal deze bemesting volledigd worden met het uitstrooien van 100 a 200 kilogr. sodanitraat. Op do goede gronden en zelf» op die van middelmatige vruchtbaarheid kan men heel dikwyls zeer voordeelig den stalmest van kant laten. In dit geval zal men de dosis Thomas-phosphaat ver meerderen met 200 a 400 kilogr. Wat in de lente de hoeveelheid uit te strooien sodanitraat betreft, zij zal gebracht wor den van 150 a 250 kilogr. Men zal zich in 't algemeen onthouden, van potassium-meststoffen te gebruiken, tenzij de grond er arm aan zij of dat de volgende plant (eene peulvrucht of eene wortelplant) zulks vereischt. Het is in dat geval voldoende tege lijkertijd met de phospkaatmeststof, 500 a 800 kilogr. kaïniet te gebruiken. L. Van den Beeok. Landbouw-iugenieur. (1) Alles doet onderstellen dat de rijzing van den prijs der granen, onlangs ont staan, onkel tijdelijk zijn zal. De drinkramp. M. Lejeune, de gewezen minister, heelt in Luik eenige cijfers meegedeeld over het jeneverdrin- ken in België. Die plaag gaat inderdaad alle gedacht te boven 1 Ons landeke verdrinkt, in sterke dran ken, 445 millioen fr. alle jaren. In 1891, 1892 en 1893 dronk men in België 74,000,000 liters alcool op de voorgaande jaren zijn die cyfers met 8 vermeerderd. Ons land tolt 195,000 herborgen, dus 1 herberg voor 35 inwoners vrouwen en kinderen daarin begrepen. In Holland 1 herberg op 150 inwoners Engeland 1 op 430. Ons landeke, triestig overwicht 1 drinkt het meest van al de landen. Ook is 16 °L van onze bevolking ondersteund door ae Bureelen van weldadigheid. In het oosten vermoorden zich 400 millioen menschen met opium en andere gevaarlijke hulpmiddelen het westen vergiftigt zich met den alcool. De gouvernementen werken die doode- lijke vergiftiging tegen Nieuw-Zeeland, Canada, Noorwegen hebben zich van het monster van den jenever ontslagen. Over 40 jaren dronk ieder inwoner 3 liters jenever per jaar vandaag is dit iklommen op 15 1/t liters. De wetenschap zegt dat jenever geen opwekking is, maar wel degelijk een vergif. Hij riebtte zich tot den zeerob, om bem een kogel door het boofd te jagen. De gevangene, van zijne boeien bevrijd, was reeds verdwenen. IX. De Spion. De stem van Jean Louis Treton klonk boven bet geweervuur uit Voorwaart», vrienden Dood aan de moorde naars, dood aan de brandstichters 1 Op de stem van bun jeugdigen aanvoerder stortten bonderdvijflig man zich op den vijand. De republic- kanen wachtten den schok niet af. Die lawine van dapperen, die overwinningskreten en de wapenen, die in het maanlicht schitterden, sloegen bem met schrik en ontsteltenis. D'Orbois moest wijken. Alvorens zich te verwijderen, naderde hij eene soort van zwarte massa, die in eene drooge sloot verborgen lag. Ellendige schurk, sprak hg met een heftige beweging, ge hebt immers onze voorwaarden niet vergeten Genade, genade riep Cyranol, terwijl bij zich oprichtte en de handen vouwde. O, ik wil u niet dooden. Wat heb ik uw bloed noodig 1 Ge kunt mij overigens nog van nut zijn. Graaf de la Meilleraey, mijn vijand, moet in den trek zijn. Ik draag u op, hem te volgen en te zien, waarheen hg zicb begeeft. Begrepen, schelm Waar kau ik u weervinden, burger officier T zuinen dat zij voor vrijheid en verdraag zaamheid zijn, dat zij eenieders meeninge eerbiedigen durven niet eens hunne over tuiging doen kennen in zaken van het grootste belang. Zij zijn immers ontel baar, de gevolgtrekkingen die af te leiden zijn uit eene wijsgeerige overtuiging, van de denkbeelden die men heeft ovor God en ziel, over oorsprong en wezen van den mensch 1 Dendergalm durft niet zeggen wat hy denkt I De fiere held Waarom heeft nu dit blad eeu dubbel zinnig kleed aangetrokken Waarom zich een masker opgezet Als men door weêr eu.wind iu, recht door zee varen wil moet men géene omwegen maken, mag men zich toonen lijk men is. Dendergalm heeft dien moed niet om dat hij hoopt dat hij mot zijne pastoor- vreterij nog een lezer zal om den tuin kunnen leiden. Arme sukkelaar l Gy zy t ook nog van de soort der Etoile Beige die zich een schyn van godsdienst gaf om beter den Godsdienst ten gronde te kunnen richten. Dat moet u de achting doen verliezen van alle weldenkende menschen en oprechte herten. Geuzen- bladen hebben sinds lang rechtuit ver klaard dat er eeue onaanvulbare klov# bestaat tusschen liberaal in 't politiek eu katholiek in godsdienst I En Dendergalm in 1896 gaat nog een masker aantrekken. Hij gaat de gods dienst eerbiedigen maar onverbiddelijk izes dienaars bekampen en vernielen. Aardige eerbied, weerdig der geuzery, die den Godsdienst eerbiedigt en dezes volgelingen met haat en wrok vervolgt I Wij hadden beleefd aan Dendergalm gevraagd eens recht voor de vuist zijne godsdienstige overtuiging aan zijne lezers te dodn kennen. Indien wij ons aan een rechtzinnig ant woord hadden verwacht dan waren wij deerlijk bedrogen zoo ver echter ging onze eenvoudigheid niet. Het blad voelt zich door onze vragen genepen het keert en draait zich naar alle zijden, het wringt zich onmenschelijk en eindigt met te zeggen dat Dendayalm ons geen rekening te geven heeft over zijne godsdienstige meening 1 Wij stippen dit aan eu houden er nota van. De mannen dus die op de daken uitba- In het kamp van Mortain. Tot weerziens. Ver geet niet, dat, zoo ge niet slaagt, mijne wraak u zal trelTen Na deze bedreiging vluchtte d'Orbois heen. Thans gleed Cyranol als eene slang door het dikke struikgewas. De vrees van Jambe-d'Argent in handen te vallen, maakte hem ongevoelig voor de scherpe doornen, die hem gelaat en banden verscheurden. Zoodra hg zich veilig waande, bleef hij onbeweeglijk toezien. De Witten gingen op korten afstand voorbij, zonder de tegenwoordigheid van den verrader te vermoeden. Hunne aandacht was overigens naar een ander punt gericht. Badend in tranen, wees Margaretba op de woning van moeder Gervais, waaruit de vlammen met onrust, harende hevigheid opstegen. Dat is de wraak der ellendelingen 1 riep zg uit. Zij eerbiedigen niets wie weet, of mijne goede grootmoeder zelve niet door hen is gedood Wie weet, of ik geen wees ben geworden 1 Zij vestigden een vragenden blik op den zeerob. Deze autwoordde niet en staarde somber voor zich uit. Moed gehouden 1 sprak Jimbe-d'Argent. De vijand is teruggeslagen. Wij zullen den brand gaan blusschen, na eersteen twintigtal mannen hier ach tergelaten te hebben, om den Yendeeachen gewonde te beschermen. Juist kwameu twee landlieden met den graaf dc la Meilleraey in hunne armen aangestaptJoseph, die naast zijnen meester stond, ondersteunde het machte loos hoofd van zgnen heer. De melk uit het plantenrijk. Men kent eenen boom, welke volkomen drinkbare melk oplevert.Net als de brood, boter-, was- en roetboomen gedoogt hy alleenlijk zeer heete zon. Hij wordt koe boom, ook nog melkboom genaamd (Ga- laktodendron) plantenslam uit het ryk des broodbooms. De inwoners noemen hem paio de vacce, koeboom. Men vindt hem voornamelijk in de provincie Caracas, Venezuela, Zuid America, daar werd hij eerst door zekere Humboldt ontdekt. Als men in don stam des melkbooms snijdt, dan komt de melk or uitgevloeid. Die melk is plakachtig van natuur, maar riekt goed als balsem, smaakt lekker en wordt als voedsel net als de koemelk ge bruikt; ja men roemt ze ook nog als voed zaam en nuttig voor de gezondheid der menschen. Die rneik bevat de zelfde bo- teraehtige zurigheid als de melk dei koe eu onder de drukking der lucht of by het kokeu vormt zich aan de oppervlakte een licht vel onder het welk zich eene olie achtige vloeistof afscheidt. In hot eene deel des lands strijkt men die zuurachtige melk op brood, in een ander laat meu ze tot kaas verdikken. Zulke boomeu groeien op de Venezue- laansche en Ceylonsche kusteu. De edelman begreep, aan welk gevaar hij ontanapt was, en richtte bewogen eenige woorden vau dank tot Louis Tretou, wie hij de hand drukte. Het was tijd om been te gaan. De sombere gloed van den brand verlichtte het landschap, in de verte hoorde men het geroep vau brand weerklinken. Het waren de bewoners van Vai-de-l'Epice en de omlig gende dorpen. De brave lieden haastten zicb, hunne in nood verkeerende vrienden hulp te bieden. De troep van Jambe-d'Argent snelde in looppas door het struikgewas voort en bereikte iu eeu oog wenk de brandende hut. De zeerob was den troep gevolgd. Wie beschrijft zijne verbazing, zgne blgdscbap, toen hij moeder Gervais gezond en wel te midden der redders zag I Hij meende aan eene zinsbegoocheling ten speelbal te zijn. Eerst toen bij zag, boe Margaretha zich in de armen der oude vrouw wierp en haar met kussen en tranen bedekte, keerde hij tot de werkelijkheid terug. Zg leeft 1 monpelde hijlevend.... na hetgeen gebeurd isEn die geweerschoten 1.... eu die smartkreet T Angstig naderde hij de goede oude. Jacques, sprak zij met hare gewone heftigheid, terwijl zij op het brandende huisje ,wees, dat heb ik nu van uwe toewijding. Ik kon toch den ongelukkigen gewonde niet zon der hulp laten omkomen, antwoordde de zeeman. Ik bad hem aan den zoom van het woud aangetroffen, terwijl hij aan de woede zijner vijanden blootstond. Wordt voortgeMci.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1