Stad Aelst. -- Gemeenteraad. Mae Kinley en Bryan. Volkskamer. Senaat. Een en ander. BOOMTEELT. Overlijden. Rechterlijk Kronijk. Allerhande Nieuws. Ziehier eenigc uittreksels van het ver slag door M. Bon Bethune, Schepen van financiëu aangeboden over dc begrooting voor 1897. De gewone ontvangsten zijn berekend opfr. 444,491,56 cn dc gewone uitgaven op fr. 440,327,97 zij dus een overschot op de gewone begrooting van frs. 4,163,59 Ter begrooting van 1896 was dit ver moedelijk overschot der gewone ontvang sten op de gewone uitgaven van frs. 26,987,79 thans is het gedaald op frs. 4,163,59 zij dus een vermindering vanfrs. 22,824,20 De toestand is toe te wijten aan de belangrijke beslissingen door het nieuw gemeentebestuur genomen, in uitvoering van het programma dat de leden der rechterzijde ter kiezingen van 17" en 24" november 1895, ondanks de listen hunner tegenstrevers, hebben doen zegevieren. Ziehier cenige dier beslissingen, met hunne gevolgen voor de stadsbegrooting. De verhooging van het loon der stads- werklieden (verschillige posten) bedraagt eene vermeerdering van fr. 2045,00 De ontworpen nijverheidsschool zal kostenfr. 8050,00. De Werkbeurs (zonder de bestuurkos- ten)fr. 600,00. De uitbreiding vau ons lager onderwijs veroorzaakt eene bijgevoegde uitgave vanfr. 5619,50. De kroezen van de nieuwe leening van 300,0000 frs. bestemd tot tasseiïng en gezondmaking stijgen tot fr. 10,500,00 Zij dus te zameu eene verbooging van jaarlijksche uitgaven van frs. 26,814,50. Verleden jaar sloot mijn achtbare voorganger Mr Gheeraerdts, Burgemoes- ter, zijn merkwaardig verslag over de begrooting vau 1896 door die woorden. Wij laten aan onze opvolgers eene erfe- b nis na die hun zal toelaten de milde b gedachten waarvan de kiesprogrammas heden vervuld zijn, grootendeels ten uitvoer te brengen, 't Is daar een uit- b slag waarover bet uittredend Bestuur mag trotsch zijn 't is dank aan zijne b voorzichtige handelwijze aan zijne b behendigheid, aan zijne standvastige s bekommernis om de stadsbelangen, aan b zijnen geest van orde on bezuiniging b dat de uittredende leden van den Ge- meenteraad de Stadsfinanciën in vollen b bloei laten, b Het zij ons geoorloofd op onze beurt eene openbare hulde te brengen aan den voormaligen Raad, en bijzonder aan den achtbaren verslaggever van verleden jaar aan wiens wijBbestuur de gunstige beslis singen dit jaar genomen grootelijks te danken zija. Gij zult bemerken, MM., dat bovenge melde vermeerderingen van gewone uit gaven, schier uitsluitelijk voor doel heb ben het zedelijk en stoffelijk welzijn ouzer werkende bevolking en geringe burgerij en het is dank aan dit voor gaand Bestuur dat de uitbreiding van het lagor ondeiwijs, de werkbeurs, de voort zetting der werken van verfraaiing en ge zondmaking onzer belangrijkste wijken, de verbetering van den toestand onzer werklieden, al die punten van het katho liek kiesprograrama, hunne verwezenly- king bekomen hebben. Bovendien aan zien wij het als eenen plicht, hier onzen oprechten dank tc betuigen aan onzen achtbaren medeburger, M.Camiel Liéuart, die door bet bouwen op eigen kosten vau eeu ruim lokaal voor eene aangenome Jongensschool in de Postwegstraat en de Geerardsbergschestraat, eeue aanzienlijke uitgaaf aan de Stadskas heeft gespaard. Beuevens die eerste vermeerdering van gewone uitgaven beloopende tot fr. 26,814,50 komt eene tweede oorzaak werkelijk onze begrooting verzwaren. De uitgaven van bet Bureel van Weldadig heid stijgen jaarlijks even als bewezen wordt door de buitengewone credieten die U onderworpen zijn onze tusschenkomst in de gewone begrooting moet verhoogd worden met 5,500 fr. voor dit gesticht betzelfde geldt voor de Godshuizen met dees verschil dat dc ontvangsten van dit Bestuur merkelijk verminderd zijn, teu gevolge der omzetting der Stadsscbuld, van 3 V« in 3 en der algemeene daling der pachten. Ook stellen wij voor de Godsbuizen eene verhooging van 6000 fr. voor de gewone begrooting voor. Wij voorzien dus dat de dienst van den openbaren onderstand onze gewone be groeting jaarlijks zal verzwaren met fr. 11,500. Zij dus met de 26814 fr. 50, waarvaD hierboven gesproken is geweest, eene jaarlijksche vermeerdering vau ge wone uitgaven van frs. 38314,50. Deze verschillige uitgaven wettigen ware thans overbodigzij hebben de algemeene goedkeuring verworven, des te meer daar wij vast hopen va» ze zon der vermeerdering van lasten voor de bevolkiDg te behouden. De buitengewone begrooting behelst de uitgaven te doen met de nieuwe lee ning van 300,000 frs. alsook met liet overschot van deze van 1,500,000 frs. Benevens die credieten voorziet de bui tengewone begrooting nog zekere bijzon dere uitgaven gestemd in den loop van het vorig jaar, wij voorzien er ook een nieuw crediet vaD frs. 12,103,68 voor het Bureel van Weldadigheid dit crediet is bestemd om den mali der rekening van 1895 te dekken dit tekort is toe te wijten aan den scbrikkelijken winter van 1894-95 wanneer het Bureel tot in Maart 1895, aanzienlyke en onvoorziene uitdec- lingen heeft moeten doen. Het verslag van onzen achtbaren Bur gemeester inzitting van 10 April 1896 voorgedragen heeft op doeltreffende wijze het voordeel doen uitschijnen der buiten gewone werken van kasseiïug en gezond making die aanleidiug hebben gegeven tot de nieuwe leening van 300,000 frs. De buitengewone begrooting zal u be wijzen dat de algemeene toestand der Stadskas voordeelig blijft, en dat wij ons programma van verfraaiing eu openbare werken de volgende jaren zullen mogen voortzetten, indien de voorzichtigheid van het nieuw Gemeentebestuur, die van den voorgaauden Raad evenaart eu zorg vuldig de gewone uitgaven in evenredig heid met de gewone inkomsten blijft be houden. De uitvoering van die werken zal overi gens gcvolgenlijk onze gewone inkomsten doen stijgen, door de uitbreiding welke zij geeft aan den handel, de nijverheid en de bijzondere gebouwen. De Verslaggever B°" Leon Bethune. De strijd bij de presid< utskicziug in Amerika tusschen Mac Kinley,den Repu- blikaanschen candidaat, en Bryan, den candidaat der zilverpartij, is afgeloopeD. Niet onwelkom zal het menigeen zijn, iets anders te vernemen omtrent de eau - didaten en hunne echtgenooten In de Revieio of Reviews deelt M. Smalley het volgende meê over de huiselijke omstan digheden van beiden. Mac Kinley, de Republikaansche can didaat, is getrouwd met miss Ida Saxton, die, toen zij met haren aanstaandcu echt genoot kennis maakte, haren vader als kashoudster behulpzaam was op ziju kan toor. Haar vader was van meening, dat meisjes een vak moeten leeren, zoodat zij nooit tegen haren zin behoefden te trouwen, daar zij in haar eigen levens onderhoud kunnen voorzien. De advocaat Mac Kinley moest dikwijl den bankier Saxton spreken en weldra bad Ida, met hare heldere oogen, lieve manieren en verstandige gesprekken, zijn hart veroverd. Ook Ida gevoelde zich aangetrokken tot den jongen rochtsge leerde,dien de meeste meisjes uit Canton te ernstig vonden;en zoo bleef M. Saxton niets over,dan zich in het onvermijdelijke te schikken, wat hij dan ook goedwillig deed. Het huwelijksleven der jongelieden be gon onder de gunstigste vooruitzichten, doch weldra pakten zich donkere wolken boven hun hoofd samen. Twee kinderen werden hun geboren en weer door den dood ontnomen. De jonge nneder werd diep getroffen door dit verlies eene zenuwziekte overviel haar, waarvan de gevolgen haar levenslang bijbleven. Haar echtgenoot zag zich veroordeeld tot een huwelijk zonder kinderen en in gezelschap van eene ongeneeslijke zieke. Met blijmoedige zelfverloocheuiug on derwierp bij zich aan zijn lot, en deed wat hij kon om zijne ongelukkige vrouw het leven dragelijk te maken. Zooveel hij kon, nam bij zelf hare vorzorgiug op zich en ieder uur dat hij vrij bad, besteedde hij om haar leed te verzachten en haar op te vroolijken. Met onbezweken trouw Tieeft hij die taak nu reeds twintig jaren lang vervuld. In zijne levenswijze is Mac Kinley zeer eenvoudig. Ziju dagelijksche maaltijd be staat uit de meest gewone gerechten» waarvan hij met eetlust geniet. Hij slaapt goed en neemt weiuig beweging. Wijn of likeuren gebruikt bij niet, hoewel bij geen afschaffer is. Hij rookt vier sigaren per dag. Die grens heeft hij zich onlangs gesteld, omdat hij vond, dat bij tc veel rookte. Als eenige uitspanning gaat hij nu en dan met zijne vrouw een avondje bij zijne buren doorbrengen. Zondags gaat bij naar de Methodisteukerk. Id het kerkgebouw der Methodisten te Canton, beeft hij een eigen bank, en hij wordt beschouwd als een der voortreffe lijkste leden van de gemeente. Van Bryan, den boy orator, weel Smal ley weiuig te vertellen. De candidaat der zilver-democraten is nog jong, hoewel het woord boy wel een weiuig overdreven is hij is een groot gebouwd man van zes-en- dertig jaren met een scherp besneden gelaat. Bryan heeft een goeden naam als advocaat in zijne woonplaats, Nebraska en ook zijne echtgenoote, eveneeDS in do rechtswetenschap gepromoveerd, is een verdienstelijk lid der balie. Het verschil tusschen de beide candi- daten is zeer in het oog loopeud, zegt M. Smalley. Mac Kinley is een eenvoudig, zakelijk man,af keerig van alle redenaars kunsten, die in weinige, goed gekozen woorden zijn meening uit. Bryan daaren tegen is een der beste redenaats van zijn laüd zijne welsprekendheid is ontstuimig als eeue woeste bergstroom. Zijne taal is bloemrijk en vol geestdrift, door woord en gebaar sleept bij zijne hoorders meê. Zijne toespraken ziju doorspekt met aau- halingen uit bekende boekeu, vooral uit Shakespeare en den Bijbel. Zijue vijan den noemen hem een praatjesmaker maar zijne vrienden beweren, dat in hem de welsprekendheid van Cicero is terug gekeerd. Behalve te New-York, waar hij ver moeid en afgemat aaukwam, heeft hij steeds en overal met zijne aanspraken een verbazonden bijval gehad. (Handelsblad.) j£ie notariêole Annoncen op de 4d« Bladzijde. De Volkskamer heeft gisteren haar bureel samengesteld als volgtVoorzitter M. Beernaert; Ondervoorzitters MM Tack en barou Snoy; Secretarissen MM. De Saedeleer, graaf de Rouillé, de Borch- grave en Warocqué ;Kwcstors MM. L. Visart de Bocarmé en de Jonghe d'Ar- doye. Verscheidene iaterpellatien werden aangekondigd en bepaald op dijnsdag. Verder stelde de vergadering bet dagorde vast als volgt le Erfrechten van den overlevenden echtgenoot 2® Gebruik der Nederlandsche taal voor de officiëele afkondigingen 3* Uitbreiding van de bevoegdheid der vrederechters tot de betwistingen betref fende den verkoop van meststoffen 4® Wijziging der wet van 1891 betref fende de beteugeling van landlooperij en bedelarij 5® Grensregeling tusschen verschillige gemeenten 6e Vermindering van registratierechten bij den aankoop van kleine eigendommen; 7C Herziening van de wetten betreffende de hypotheek op de schepen en den afstand 8* Toezicht over de mijnen. De hooge Vergadering besprak het wetsvoorstel van wijziging der wet op de werkreebtersraden. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 66 stem. en 3 onthou dingen. De aanst. kiezingen voor Je werkrech- tersraden zullen plaats hebben in mei aanst. en de stemming in de gemeenten gebeuren, wel te verstaan, indien de Volkskamer het wetsvoorstel insgelijks Opgepast. Men weet dat de som men, op de boekjes der algemeene spaar en lijfrentkas gebracht, de eigendom van deze worden, als de stort er gedurende 30 jaar geene som komt afhalen of bij voegen Op het einde van dit jaar zijn 119 titu larissen vau boekjes, geopend in 1866, van alle recht ontslagen indien zij zich niet verhaasten teeken van leven te geven. Het is noodig op dit punt de aan dacht der belanghebbenden te roepen. Een zeker getal onder bon zijn onge twijfeld overleden, maar hunne erfge namen zullen van oordeel wezen dat het best is het bedrag dezer sommen te ont vangen eer ze voor eeuwig ia de spaarkas te lateu berusten. Zachte lammekens. Iets uit Vooruit - Leest het Volksrechtdat deze week de vijf portretten zal bevatten dor voor kampers van de arbeidende klasse, welke in 1888 te Chicago opgehangen werden, omdat zijjde iuvoering van den achtuuri- gen arbeidsdag eischten. Vooruit liegt, noch min noch meer. Ja, in 1888 wierden te Chicago vijf ke rels opgehangen, maar't was niet omdat zij het achturenwerk eischten. Die mannen waren gevaarlijke anar chisten, speelden met dynamiet, hadden moorden begaan, en bunne ter doodver- oordeeling was volkomen gewettigd. Maar 'tis waar, over al die punten denkt Vooruit anders dan wij. In zijne oogen, zijn de vijf moordenaars van Chicago vijf slachtoffers van het bur- gerecht en Ravachol, Caseiio en andere anarchisten zachte lammekens. Ge moogt niet vergeten dat bet socia lism van hoegenaamd geen goweld wil hooren Goede maatregel. Eenmaking der reis taksen op de Belgische spoorwegen. Nog eene zeer belangrijke hervorming, welke door het ministerie van spoorwegen wordt bestudeerd en die waarschijnlijk iu de maand Mei 1897, of ten laatste den 1 Juli van dit jaar in toepassing zal komen. Het verschil der prijzen en de onder verdeeling in gewone en expresse-treinen beeft tot vele beknibbelingen aanleiding gegeven. M. Vandenpeereboom bewerkstelligt nu de eenmakiug der tarieven, zoodat de reizigers voor het binnenland, zonder prijsverhoogiQg, met alle treinen kunnen reizen, die van den internationalen dienst uitgezonderd. De prijzen 3e klas blijven, vooralle treinen, wat zij nu zijn voor de gewone, doch de prijzen iu 2" klas worden met 12 i/'s t. h. en die van 1® met 25 t. b. verhoogd de rijke menschen zullen de vergemakkelijking betaling, die men aan de arme toestaat. De abonnementen 3e klas en de werk mansabonnementen worden met 10 t. h. verlaagd, die van 2e en le klas met 5 en 10 t. h. verhoogd. Ziedaar eene hervorming, welke aan M. Vandenpeereboom de loftuigingen verzekert van allen, die de gezonde demo cratie voorstaan. De ontvangsten van den spoorweg zul len verminderen, maar deze beschouwing heeft den achtbaren minister niet weer houden eeno democratische hervorming door te drijven. Militaire plaatsvervanging. De liberale drukpers verspreidt het nieuws dat de regeeriug den prijs der plaatsver vangers gaat vermeerderen tot 4000 fr. Ziedaar weêi eeue vau die kwaadwillige leugens die de liberale scribenten weke lijks in de wereld zenden Die prijs van 1600 fr is hoog genoeg en de regeering denkt er zelfs niet aan hem te verhoogen eu aldus van de plaats vervanging een voorrecht te maken uit sluitend voor door endoor rijke lieden. Men behoude den tegenwoordigen toe stand in afwachting van 't vrijwilligers leger dat door de meerderheid des volks gevraagd wordt. Zondagrust. Het Arbeidsambt heeft een nieuw boekdeel uitgegeven, dat zeer lezensweerdig is en de verslagen be vat over de zoudagrust iu Duitscbland, Oostenrijk, Zwitserlaud en Engeland. Het algemeen besluit is dat men in die landen de zondagrust op groote schaal toepast en handel en nijverheid er üiet minder om bloeien. M. Nyssens wil gewapend zijn, zooals men ziet, wanneer de kwestie hier voor dc Kamer zal komen. De gevolgen eenen werkstaking. Eenige schrijnwerkersgasten, te Brus sel en in den omtrek, die na de werksta king niet terug aanveerd wareu, hadden aan hunne gewezen bazen getuigschriften van goed gedrag eu werkzaamheid ge vraagd. Eenigc bazeu weigerden, andereu gaven enkel een getuigschrift meldende dat de gasten bij hen gewerkt fhadden tot de werkstaking. Op aanradeu van Le Peuple hebben eenige dier werklieden hunne bazen be trokken voor den gocdemannenraad van Brussel eu voor het vredegerecht van St Joost-ten-Noode. De goedemannenraad en de vrederechter hebben de werklieden wandelen gezonden het verplichtend werkmansboekje is afgeschaft, en dus bestaat voor den baas ook geene verplich ting meer om een getuigschrift af tc leve ren aan deu werkman die hem verlaat. Geneesheeren en apothekers. Het ministerie van Nijverheid en open bare werken heeft eene commissie gelast, eene wijziging voor te bereiden aan de wet op de geneeskundige beroepen, name lijk in wat aangaat het gezamenlijk uit oefenen van beide beroepen. Deze commissie heeft besloten dat de gezamenlijke uitoefening dier beroepen moet verboden worden in de plaatsen, waar er een apotheker is. Daar waar geen apothekers zijn zal de geneesheer het recht hebben een depot van geneesmid delen te houden. Van een anderen kant zal voortaan elke apotheker moeten eigenaar zijn van zijne apotheek. Wetsontwerpen. De kwestunr der Kanier heeft de lijst der wetsontwer pen afgekondigd,welke aan de bespreking der Kamer zullen worden onderworpen. Er zijn er niet minder dan 29. Daaren- boveu zijn er nog 22 ontwerpen en voor stellen iu de middensectie, 24 zijn naar de secties terug gezonden, 2i naar de commissiëu, en van 1 werd de lezing toe gestaan. Totaal 97. Voeg daarbij dc begrootingen en men zal zien dat er werk aan den winkel is. Zondag aanstaande, 22 dezer, om 9 uren voormiddag herneemt vader Bui- venich zijne lessen van Boomteelt, ten Stadhuize alhier. Men kan zich laten inschrijven voor en na de eerste les. Dit jaar 1895-96 werden de lessen ge volgd door 140 toehoorders, behoorende tot 28 gemeenten der omstreken. Sommige toehoorders komen van zeer verre den vermaarden deskundigen aan hooren. De coDferenciën van Aalst leveren elke jaar, diplomas. Dit jaar heeft Mr Frans Samuël van Hofstade, voor den Jury te Gent het diploma van le klas verworven. Heer ontslapen de E. H. Karei Van Lancker, Pastor van Sl Antelinckx. Het was een goede Vlaamscho schrijver,maar bovenal een overtuigde itrijder onzer ware Katholieke Partij. Groot verlies voor zijue Gemeente, voor het Kanton en voor geheel het Arrondissement. Zijne ziel ruste in vrede 1 Sacharine-bier. Het parket van Brussel heeft talrijke vervolgingen iuge- spanuen tegen brouwers, welke sacharine in plaats van suiker iu hun bier werkten, zonder dat de vaten of de facturen er mel ding van maakten. De eerste der vervolgden, De Costor, van Elsone, zegt de Gazette, werd ver oordeeld tot 200 fr. boete voor verval- sching van levensmiddelen en tweemaal 25 boete, voor overtreding van 't konink lijk besluit. Het openbaar ministerie verwittigde hem tevens dat, indien hij voor die feiten nog vervolgd jverd (het was nu reeds de tweede maal) zyn patent hem zou ont nomen worden. Te Deum. Zondag werd ter ge legenheid van 'a Konings naamfeest het plechtig Te Deum gezongen in onze col legiale kark van S' Martinus, 't welk door de burgerlijke en militaire Overheden, de officieren dor Burgerwacht, de Pupillen school des legers, de officieële leeraars- korpse», enz. werd bijgewoond. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Onderstaande brief werd verledene week aan dc heereu patroons gezonden Bij deu ingang van den winter nemen wij de vrijheid u nogmaals ouze Werk beurs tc herinneren. Reeds heoft onze instelling ernstige vruchten voorigebracht. Doch om de verhoopte uitbreiding te nemen, moet zij op de medewerking der heeren patroons kunnen rekenen. Wij durven hopen, dat gij deze niet zult weigeren, eu dat wij ons op uwe wel willendheid zullen mogen betrouwen. Te dien eindo verzoeken wij u vriendelijk, ons te laten weten telkens wanneer gij eenen gast begeert, en een goed onthaal te verleenen aan de werklieden, die zich bij u zullen aanbieden, voorzien met een bulletijn der Werkbeurs. De heeren nijveraars, die bij geval eeuen werkman voor één of meer dagen, zouden neodig hebben, zullen niet zelden ter Werkbeurs deftige werklieden ont moeten Aanvaard, MM' de verzekering onzer ware hoogachtiug. Hel Bestuur der Werkbeurs. Erembodegem. Brand. Maandag II., rond 6 uren, brak er alhier nabij het Kapel leken ter Muren bij de Wed® De Cooman, eenen geweldigen brand los. De schuur eu wa- genhuTs met den oogst en ook dien van eenen gebuur die aldaar was gebergd, werden door de vlammen ten gronde ver nield. Wegens vee was er niets dan een zwijn dat ongedeerd aan de vlammen werd ont rukt. Rond 10 uren had men het vuur bemeesterd eu alle gevaar was voorbij De heeren Frans Verleysen, De Backer Camiel, Verleysen Camiel, Beeckman Alfons, De Ridder Petrus, Brack Adolf, Van Potelsbergh Judocus, Van Upper- velde Camiel, Beeckman Fraus, Van Vacrenbergh Alois en Micbiels Judocus, waren terstond op de plaats der ramp en dank hunueD moed en zelfsopoffering zijn de naburige woningen aan de vlammen ontkomen. De oorzaak en schade zijn onbekend alles is verzekerd. In de fabriek van katoenen dekens der heeren Roos, te Dendermonde, sedert een paar jareu opgericht langs den steen weg naar Zele, op een 20tal minuten af stand van de stad, in de nabijheid der Schelde, is zondag avond tusschen 6 a 7 uren brand ontstaan, met dit ongelukkig gevolg, dat bijna al de gebouwen met bunnen inhoud de prooi der valmmen zijn geworden. Eerst meende men dat de ramp zich zou bepaald hebben tot een magazijn, doch vooraleer de pompiers ter plaats waren gekomen, had het vuur zich aan de andere gebouwen meêgedeeld. De schade moet aanzienlijk zijn. Alles is verzekerd. Aan den spoorwegbareel der place Gaucherel te Brussel, zag zaterdag nacht de wachter eenen persoon, zeer groot van gestalte, den spoorweg min of meer zwij melend opgaan. Hy verbood het hem, maar de dronkaard ging zijnen weg door. De wachter, het signaal vau eenen nade renden trein boorende, hernieuwde zyn verbod met verdubbelden aandrang, te meer daar men in de duisternis reeds het licht der locomotief ontwaarde. Een an dere persoon kwam den wachter te hulp en nu gelukte men er met bovenmensche- lijk pogen in, den buitengewoon sterken dronkaard, gedurende het voorbijvliegen van den trein, tegen een schutsel gedron gen te houden. Naar het policiebureel gebracht, speelde hij daar nog duchtig op zijnen poot on verscheurde hij zelfs de kleeren der agenten. Men meldt het aanstaande huwelijk van den Brusselschen volksvertegenwoor diger M. Carton de Wiart, metMej.Julia Verhaeghen, nicht van den voorzitter van den Belgischen Volksbond, M. Arth. Verhaeghen. Een hevige brand heeft zondag avond te Schaarbeek een huis, waarin kruideniershandel gedreven werd, tot den grond toe vernield. De aanpalende huizen waren sterk be dreigd, en zij hebben ook veel geleden. De schade is zeer groot. Vijf pompiers bekwamen lichte wonden. Bij opgravingswerken te Vorst voor eene nieuwe wandeldreef, had eene in storting plaats, die denkelijk het leven zal kosten aan eenen werkman. Twee metsers werden onder de inzak king begraven. Een werd voor dood opge haald. De andere was zwaar gekwetst. Ontploffing te St-Pieters Jette. Maandag morgend, ten 9 uren, is de fa briek van carbure voor acétylène, be staande in genoemde gemeente, met ver- veerlijk geluid in de lucht gesprongen. Daken werden weggeslagen, houten en ijzeren balkeu en platen vlogen verre over de andere huizen eu de paniek in eenen blok werkmanswoningen, waarin een honderdtal personen verblijven, was overgroot. Twee personen werden gekwetst. De pompiers kwamen iu alle haast toe gesneld om den brand te blusschen die door de ontploffing ontstaan was. Dit duurde tot half 11. De ontploffing was, naar hot schijnt, ontstaan doordien de gaz; die in een der vertrekken opgehooat was, naar de stook plaats dreef. Het parket is ter plaats geweest om de verandwoordelijkhoid van het ongeluk •ast te stellen.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2