Donderdag 20 November 1896. 3 centiemen per nummer. 51ste Jaar. 3140 't Kraam waggelt. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De jaren der jeugd. Belastingstelsel. BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maand®»; fr. i-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 2» November 1 896 Al wie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor bet gansche jaar 1897, be komt van heden af ons blad kos teloos. De jaren der jeugd zijn de kostbaar ste des levens, dit is eene spreuk waar van wij de waarheid slechts begrijpen, als de jeugd vervlogen is. Als het te laat is beseffen wij eerst goed de bedoeling dezer woorden. "Wij herinneren ons dan het verledene, en voor onzen geest,zweeft als eene schim, die jonge lentetijd, waar van wij vroeger de kostbaarheid niet ken den. Gelijk de vlinder van bloem tot bloem rondfladdert en slechts gestreeld wordt, door hare schoone kleuren doet ook do jonge mensch. Onbewust van de aard- sche grootheden en van de hinderpalen die hij op zijne loopbaankau tegenkomeu, leeft hij denkende aan niets dan aan zijne vermaken. Alles ziet hij aan, gelijk de glinsterende kleuren der bloemen, verdriet of kommernis kent hy niet, im mers hij heeft zijne ouders die voor hem zorgen,hem voeden en eene goede opvoe ding geven. Maar helaas, hoevelen zijn er niet die in plaats van dit geluk waar te nemeu, slechts denken aan beuzelarijen,aan het woelige spel.aan zijne vermakelijkheden. Hoe kort zijn deze dagen, hoe vervlie gen die uren, die terzelfder tijd het geluk met zich slepen I Gelijk de lente des jaars, verdwijnt ook do lente des levens. Zij is gelijk de bloem die,nauwelijks ont loken zijnde, geknakt wordt, om zich niet meer op te heffen. Ongelukkig deugene die de jaren der jeugd niet waargenomen heeft, want de verdwenen tijd is niet meer in te halen. Eens de jeugd voorbij, waakt geen ouderlijke arm meer over hem, gansch alleen is hij dan in de wereld, ca de bloemen waarmede zijn weg vroeger be zaaid was, zijn in doornen veranderd. De schitterende kleuren der bloemen ver leiden hem nog wel maar hij moet het vergif dat zij inhouden maar al te dikwijls proeven. Hij dwaalt dan in de wijde we reld rond, gelijk het broze schip op de wateren des oceaans rondvaart, en wiens stuurman er de klippen of de rotsen niet van kent, noch zelfs de woestheid der baren ondervonden heeft Het socialism en de eigendom. De voorzitter der jonge socialistische wacht van Luik, drijft in een Luiksch weekblad den spot met eitoyen Bel trand, die denkt dat de socialistische omwen teling op wettelijkeu weg kan geschieden - Neen, schrijft die president, daar hebben wij geen vertrouwen in, de eigen dom kan enkel afgeschaft worden door het geweld, dat tot nu toe, men moge het be treuren of niet, de opperste wet vau allen vooruitgang geweest is. Dat is ten minste rechtzinnig gespro- keu, en dat is het gedacht der ware so cialisten. 't Socialistische kraam is overal voor goed aan 't waggelen, 't Zal niet lang m eer duren of het ligt met zijne pikkels in de lucht. Men kent de ruzie tusschon socialisten te Gent, te Brussel, te Luik, te Verviers en ook tc Namcu. Dc ruzie die hcerscht tusscheu het roode blad La Bataillevan Namen en gezel Defuet, volksvertegenwoordiger van 't arrondissement van dien naam, is ten hoogste geklommen; nog eecigc dagen en de roode beereu zullen elkander ver slinden. De boogere raad der roode partij is in de ruzie tusscheu gekomen en heeft de gezellen-opstellers der Bataille in 't on gelijk gesteld en uit de partij verbannen. En dat staat die mannen natuurlijk niet aan en woedend vallen ze tegen den hoogeren partijraad uit. Men oordeele De eerloosheid is voltrokken. Zonder ons te hooreu, op het woord van mijnheer Defnet en op het ver- slag van eeuen doorgezonden redacteur van ons blad, heeft de hoogere raad den valstrik van Auvclais goedgekeurd. n Waar is de rechtveerdigheid n Valt nu de burgersinstellingen niet meer aan, heeren van den hoogeren raad, beknibbelt do magistratuur en hare vonnissen niet meer, gij hebt er het recht niet meer toe. Gij hebt veroordeeld zonder onder zoek, gij hebt de schaamteloosheid n zoo ver gedreven, dat gij de eenvou- digste wetten der verdediging hebt mis- n keud; gij hebt ons den mond gestopt en - enkel do beschuldiging willen aan- hooren. Nooit is zulk een schandaal voorge- vallen in de socialistische partij, gij hebt hare statuten met de voeten ver treden. Voortaan mag men zeggen dat er geene rechtveerdigheid meer bestaat in de werkerspartijmis- jj bruiken en lafheid zijn loopende )j munt en gij trapt ze zoodanig in het slijk, dat alle zedelijk gevoel u ontbreekt. Het blad heeft nu een oud nummer vau de socialistische Avant Garde opge dolven. waarin Alfred Defuisseaux het volgende zegt van Defnet 't Is niet voor u dat ik schrijf, 't is voor de eerlijke lieden. Gij (Defnet) gij zijt de moeite van een ant- - woord niet weerd en ik rangschik u bij die soort van doorgezonden men- schcn, die laster en leugen verspreiden den op degenen, welke hun betaalden, zoodra zij dezer dienst verlaten hebben. - Het volk, en vooral het mijnwerkers- volk, houdt van de eerlijkheid en vooral van de waarheid en daarom staat het op mijne zijde, om u te verachten, n En sedert dien, voegt La Bataille er bij, heeft M. Defuet nog vooruitgang ge maakt op het gebied van bedrog, leugen en laster. Is het niet stichtend en staat men niet in bewondering voor die grrrrrroote partij der sociale hervorming, die op de puinen der bestaaude rotte samenleving, het rijk van vrede en geluk ging bouwen. Wat 'nen troep triestige comedianten J HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 22* vervolg. Het zal zoo wat zes uren geweest zijn, toen de deur mijner kajuit ten tweedcnmale werd opengedaan Brigstock trad binnen. Ik meende, dat hij nog door andere zou gevolgd worden, maar hij was alleen. Hij heild zijn strooihoed in de hand, en zijn gehecle houding tegenover mij liet niets te «venscben over. Hij had iets zalvends over zich. dat mij terstond aan Fletcher deed denken. Ik was tegenover hem alles behalve op mijn gemak, ofschoon ik dit trachtte te verbergen. Ik kruiste mijne armen over de borst en nam de houding van een gekrenkt man aan maar mijn harl zonk mij de schoenen bij do gedachte, wat Brigstock mij v zou zeggen. Wat zou mijn lot wezen 11k was e gevangene in dit schip, zonder wapens, zonder vrien den zonder hulp Brigstock sloot de deur en vroeg, terwijl hij blik op het schenkblad sloeg Ik hoop, dat men u niet heeft vergeten. Ik heb althans bevel gegeven dat men het u aan niets zou laten ontbreken. Wij hebben ons best gedaan de bark te ontzeilen en ik heb mijne handen vol werk gehad. Aankleven van boter aan het kneedbord. Wanneer men een nieuw kneedbord ont vangt is bel noodig hetzelve een bijzondere behandeling tc doen ondergaan alvorens er bolcr tneö te kneden. Eerst wascül men hel met kokend water, vervolgens doet men sr heet waler op, waarin een paar handenvol oda (set dc soudc) zijn gesmolten en men iaat sze oplossing er 12 a 14 uren op. Met een goeden borstel, borstelt men krachtig en spoelt met kokend water af, vervolgens met koud water. Uau kan het kneedbord gebruikt wor de". Alle deelen van bet toeslel die met de holer in aanraking komen, moeten in deu zelf den geest behandeld worden. Niettegenstaande dal, gebeurt bel dat na ceaigen tijd de boter, op sommige plaatsen van bet bord, weer gaal kleven. Deze plaatsen kenmerken zich duor een donkerder tint. Üe reden er van is dal bet bout vetdcelen opge nomen heeft, ten gevolge vao minder zorgvul dige reiniging na elk gebruik; bet middel om hel kleven legen ie gaan beslaat in het verwij deren van bot vet. Daartoe gebruikt men ver dund zoutzuur (l op 4 water) dai men gedu rende 10 a 12 uren op hel hord doel. Zoo noo dig borstelt men de klevende plaatsen. Vervolgens waschl men duchtig af met ko kend waler, waarin wat soda, eindelijk met koud water. Een regelmatig wassehen van bel kneedbord met heet waler zal in hel vervolg het kleven voorkomen, vooral wanneer men hel van lijd lot tijd in de schaduw verlucht. Zooals men weet, dient men mei zoulzuur oorzichlig om le gaan, want elke spat geeft •en vlek of een gal in de kloeron en bijt sterk op do handen. Invoer ven vee. Sedert 1 Januari 1896 bebbon de Belgische landbouwers en beenhouwers uit deu vreemde inge voerd Is de hark uit het gezicht vroeg ik. Wel zeker, mijnheer, antwoordde hij. Wat zou die ellendige hark vermogen tegen een schip als het onze Hoe is uw naam Thomas Brigstock, mijnheer. O ja, nu herinner ik mij dien. En de uwe Charles Morgan. Welke redenen hebt gij om mij op zulk een wijze te ontvoeren Een weinig geduld, mijnheer. Ik begrijp dat het hard voor u is, maar alles zal wel goed terecht komen. Als het u later niet blykt, dat ons plan lot uw geluk gediend zal hebben, dan ben ik geen man. Ik begrijp u niet. Deel my de reden meé, waarom gij mij opgesloten hebt. Waarbrcn is dit schip bestemd 1 Wat was uw doel met mij te vertel len van de pest en van de vier mannen, die hier over gebleven waren, en van uwe terugreis naar Engeland van Madras met eene Riding suiker? En wat denkt gij met mij te doen voegde ik er by terwijl ik deu man met een morschen blik aankeek. Het was noodig onze toevlucht tot eeD leugen te nemen, antwoordde Brigstock op een kalmen toon. Wij hebben de zaak «rnstig oveiwogen ca allen er kenden, dat er geen ander middel te vinden wa moest een leugen to baat genomen worden. Welnu, dit is geschied. Er zijn verscheidene soorten van leu gens. Dit was een leugen om bestwil. Wal is er van uw kapitein geworden Gij zult daaromtrent alles te weten komen, M. Morgan. Stieren Kleine stieren Ossen Kleine ossen Kalveren Koeien Veerzen 532 62 3,611 148 1,132 1,319 3,520 Sedert Januari r (10 m.) 5,939 804 19,199 916 15,845 24,802 34,345 10,324 101,050 Al dat vee komt natuurlijk meest uit Holland. Argentinië beeft echter, sedert 1 Januari 1891, 4176 ossen ingevoerd. Zooals men ziet ligt er voor onzen vee kweek nog een ruim veld open. In Bel gië moet de landbouwer zich meer en meer toeleggen op bet voortbrengen vau zwaar vee dat te gelijk goed is voor de slachtbank en de melkerij. De invoer van schapen en lammeren bedroeg in October 23,647 stuks en gedu rende de 10 eerste maanden 155,325 stuks. In de maand October zijn aan de grens- statieRozendaal ontsmet 1201 veewagons, tegen 432 in October 1895. Berekend h 10 stuks vee per wagon bedroeg de vee- iuvoer in October 12,010 stuks eene waarde vertegeuwoordigeude van ruim 850,000 gulden. Men weet dat M. de Smet-de Nacyer veel gewerkt heeft gedurende de vacan- tiemaand. Dat is ten andere eene ge woonte bij hem en wanneer hij zich het opmaken van een ontwerp tot taak heeft gesteld, legt bij er zich met zooveel iover op toe, dat hij er niet alleen zijne dagen, maar dikwijls heelc nachten aan toewijdt. Nooit heeft het departement van finan ciën een zoo werkzamen minister gehad nooit werden de ambtenaars zoo dikwijls in het kabinet van den minister geroepen, om hem inlichtingen te geven of er beve len te ontvangen over de studiën of bere keningen, die er dienen gedaan te wor den. Wat zal er uit al dat werk voortkomen? Eene heele reeks hervormingen, die M. de Smet-de Naeyer in ons belastingstel sel wil invoeren. Er zijn er, die reeds dit jaar in het budjet staan; maar dat zullen de eenigc niet zijn, want de aandacht van den acht baren minister is nog gevestigd op an dere fiscale hervormingen, welke ter studie zijn en op bunnen tijd zullen voor komen. In sommige vakken zal hij ontlasting voorstellen aldus geheele afschaffiug der rechten op vreemde koffie en thee. Dit is de uitvoering der belofte, die hij heeft gedaan toen hij de rechten op den alkool vermeerderde. Daarentegen, uitgaande van het feit dat in België de wijn een luxe drank is, stelt hij voor de rechten op de wijn in flesschen van 23 op 60 fr. per hectoliter te brengen. De wijn in vaten zal slechts hooger belast worden, in verhouding zy- ner alkoolsterkte, en slecht indien deze de 16 graden te boven gaat. De lichtere wijnen in vaten daarente gen, zullen eene lichte vermindering van rechten genieten. Op de andere invoerartikels gij zult er de opsomming van vinden in het bud jet van wegen en middelenwijzigt de minister ons douanentarief maar die veranderingen zijn niet zeer belangrijk of hebben enkel voor doel het innen der rechten te vereenvoudigen en te verge makkelijken. In 't algemeen is het doel van deze maatregelen en van andere, die nog ter studie zijn, de waren, door de noodly- dende klassou verbruikt, te ontlasten en de weelde te belasten. Een ander domein, waar de lofweer- dige werking van onzen eersten minister zich heeft doen gelden, is, de bescher ming van de landbouwbelangen. Een ontwerp, dat hij in de zitting van donderdag hoeft neergelegd, hoeft de in richting voor doel van een landbouw- frondkrediet, 't welk zeker door onze andelijke bevolking als eene weldaad zal worden beschouwd. Men ziet dat vau wege de regeering het initiatief niet ontbreekt; aan de Kamers nu de taak haar ernstig te helpen, opdat de zittijd alles verwezenlijke wat hy ons belooft. Bijzbrief to. Handelsblad). Eigene verheerlijking. Zon dag avond ging te Gent eenen lichtstoet door de straten door Vooruit ingericht tot zijne eigene verheerlijking of bewie rooking. Men schat de deelnemers op omtrent 3000. Meestal de transparanten droegen op schriften betrekkelijk de laatste gebeur tenissen en al de beschuldigingen tegen Vooruit werden als laster uitgekraaid. Dat spreekt als 'nen boek als g'het zelf zegt. Op een der transparanten las men dat Vooruit door de burgersjusticie werd ver oordeeld omdat het de hoogste loonen aan zync werklieden betaalt. Als men de waarheid aldus de nek durft omwringen, dan is alle schaamte loosheid verdwenen. In den stoet droeg men een groot por tret van Anseele maar dat van Emelie Claoys, heeft men thuis gelaten. Maar dat alles zal niet beletten dat Vooruit den berg afgaat. Eigene verheer lijking of lof stinkt immers altyd. En van uw eersten stuurman Omtrent liem ook, mynheer. Hoevole stuurlieden hebt gij aan boord Daarover later Nog een beetje geduld riep n(j uit. En nu, mijnheer, daar gij als kapitein van dit schip zult optreden, altijd, wanneer gij daartoe de bekwaamheid bezit, waaraan ik niet twijfel, staat het niet aan ons u bier langer opgesloten tc houden. Dit zeggesde deed hij do deur open en wel op zulk eene wijze, dat liij daardoor zyn wcnsch tc kennen gaf, dat ik uit zou gaan. Ik deed dit en kwam in eene groote kajuit, wit mei vergulde randen geschilderd, en voorzien vau banken met kussens en ceno rij stoelen aan iederen kant van de gepolijste tafel Ik had zelden keuriger kajuit ge- lu de groote kajuit bevonden zich nog eene deur en twee ramen aan beide zijden. Deur en ramen stonden wijd open. de dekken waren daardeor te zien. Stel u mijne verwondering voor, toen ik op deze dekken eene menigte vrouwen zag. Op bet eerste gezicht schenen er wel twee honderd te zijn, In groepjes stonden zy druk met elkaar te spreken verscheidene kwamen voor de deur en ramen, keken naar binnen en gingen dan weer heen. Op enkele na waren allen iu beweging. Ik had dus wezenlijk de stemmen van vrouwen kouneu hooren. Toen ik opzag, zag ik de gezichteu van verscheidene vrouwen, die door hel openslaande vallicht naar my zagen. Zij droegen doeken en hoeden en waren mee- rendecls nog jong, zooals het mij toen althans voor kwam. Brigstock en ik waren alleen in de kajuit, ik staarde hem met een verwonderden en onderzoeken den blik aan. Wat zijn dat voor vrouwen vroeg ik. Landverhuizers, antwoordde Brigstock. Er zijn er negentig, en daarbij komen dan nog wij, annen, met ons twaalven. Uonderd en twee perso- :n in het geheel, rondzwalkende zonder kapiteiu en niets om op te steunen dan op hel waakzaam oog der Voorzienigheid. Waarom, riep ik uit, terwyl ik hein veront- weerdigd aankeek, waarom hebt gy aan mijn kapitein de waarheid niet gezegd t Dan zou hy het schip naar naar eene veilige haven gebracht hebben, dan zou hy mij aan boord hebhen laten gaan om de reis in bege leiding van de bark voort tc zetten. Een eigenaardige glimlach speelde er om de lippen van Brigstock. Wilt gij gaan zitten, mijnheer Morgan, dan zal ik u de geheele zaak vertellen. Ik ging naar de tafel en liet my op eenen stoel neervallen. Een aantal vrouwen bleef du voor bel vallicht staan, en onophoudelijk kwamen er groepen naar de deur en de ramen, bleven daar staan en maakten dan weer plaats voor auderen. Brigstock sloeg zyue oogen omhoog naar bet val licht en riep Gy belemmert hier licht en lucht, dames. Op het achterdek is uwe plaats, nu bet schip weer een kapitein gekregen heeft. Wilt daar nu maar naar toe gaan. Als cr een kapitein aan boord is, zou hij ons dan niet eens willen zeggen, of w(j ooit in Australië zouden aankomen riep eene jonge vrouw, met een ouden hoed op en een ouden omslagdoek om. Ja, ja, dat zal nu alles wel in orde komen, riep Brigstock haur toe. Maar gaat nu toch als het u be lieft hier van daan. Als gij een man zijt, riep eene jonge vrouw met heldere oogen en witte tanden, vertel dan aan den nieuwen kapiten het kwaad dat gij tegen ons in don zin hebt, en hoe gij ons iu het geheel het niet naar Australië wilt brengen, maar op een eiland afzetten. Dat is niet waar, riep Brigstock terug, en g(j weet heel goed, Dolly Johnson, dat gij onwaarheid spreekt. Ik heb uwen naam goed onthouden. Ik ken u van baver tot gort. Alles is op dit schip in orde. Onze bedoeling zal aan den nieuwen kapitein zoe aan stonds duidelijk worden. Kapitein riep een ander bliek meisje uit, ik zou «el willen, dat gij ons zegdet wat er van ona moet worden. Ik was te verwonderd om antwoord te geven. Het waren niet alleen de oogen vaa misschien wel een dozijn meisjes, die nu de eene over den schouder van de andere door het openstaande vallicht naar be neden naar my zagen. De vrouwen op het schutdek stonden in menigte voor de deuren en de ramen, by zicb zelf mompelende eD nu en dan de stem verheffende, als om een andere te bewegen de volle waarheid te zeggen. Wordt voor tg es ei.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1