Een en ander. MEERSCHËiV. Wonderlijk Wonderlijk I Voor Taal en Vrijheid. Geestelijke Kronijk. BOOMTEELT. DE WATERRATTEN Allerhande Nieuws. De Congregatie der Kiten beeft een nieuwe uitspraak gedaau met betrekking tot het publieke bidden der litanies. Het is wel bekend dat vroegere decreten slechts drie litanies als liturgisch erken- nen-nl. die van den H. Naam Jezus, van O. L. Vrouw en van Alle Heiligen. Mgr. Fiard, bisschop van Montauban, vroeg of bet de meening was van de H. Congre gatie om het bidden der andere litanies gezamenlijk door een menigte personen in kerk of bedehuis te verbieden. Het antwoord luidde dat zulks het geval was. Bedriegerij. - Het Handelsblad, ook andere dagbladen en wij bebben ge zegd dat het bestaan van Miss Diana Vaughan, eene bedriegerij was iu het groot, om de lichtgeloovige katholieken het geld uit den zak te kloppen en de anti-vrijmetselarijboeken met duizenden en duizenden aan den man te brengen. Dat spel gelukte maar al te wel, en het was hoog tyd, dat men die exploiteerders van de fichtgeloovigheid ontmaskerde en aan den paal nagelde. Margiotta, ook een bekeerlingheeft eenen brief aan de France libre geschre ven, waarin hij bekent, dat de uitvinder van Miss Diana Vaughan, Leo Taxil is, aau wien hij door een - barbaarsch trac- taat verbonden was, zegt hij en wij zeggen dat die twee oud-vrijmetselaars twee schobcjakkeu zijn van denzclfden deescm Diezelfde Margiotta zegt nu dat hij nooit Miss Diana Vaughan heeft gezien dat hij van den eersten oogeublik af ech ter twijfel had over die personagie en daarop naar Taxil ging, zijnen geasso cieerde en meester om dien twijfel kenbaar te maken dat hij hem niet vindende, ziine bekommernis kenbaar maakt aan Madame Jogand, nog eene meèwerkster van Taxil, die hem hielp om zijne leugens tegen de sous der katho lieken te verwisselen. Madame Jogand verzekerde aan Mar giotta dat hij gerust het bestaan van Dia na Vaughau kon bevestigen dat zij haar gezien, dikwijls gezien had geen won der die fameuze Miss moet zeker Ma dame Jogand geweest zijn Het raadsel is nu opgelostde sluier, die het bedrog bedekte, is verscheurd dat zij die aau die aftroggolarij geloofd en deze verspreid hebben, op hunne borst kloppen Wat moet er schuim zitten ach ter do muren zonder vensters Verheelt u dat exploiteurs, te Parijs genesteld, godvreezende boeken mot de eene hand, en pornografische boeken met de andere verkochten, en zoo langs twee kanten het mes deden snyden 1 Komaan, katholieken, gy die deze anti- magonnieke werken gekocht hebt, steekt ze in de stoof en daukt de Duitsche gees telijkheid die deze kolossale bedriegerij heeft weten te ontdekken Vooruit n betaalt Men weet dat in de laatste jaren talrijke personen, gelasterd door Vooruit, vonnissen haddon verkregen tegen Emilic Claeys, uitgeef ster, waardoor deze tot betaling van min of meer aanzienlijke schadeloosstelling* werd veroordeeld. Daar Emilie Claeys niet solvabel was, hadden velen geaarzeld do uitvoering dezer vonnissen te vervolgen, alhoewel men heel good wist dat Emilie Claeys slechts eene.... strooie vrouw was, achter wiens rokken de ware schuldige zat, Vooruit die heel goed in staat was om te betalen. M. Vindevogel hakte den knoop door en deed niet alleon de meubelen van Emilie Claeys aanslagen, maar ook heel het drukkerij-materieel van Vooruit. Deze laatste betaalde seffens. Eeuige dagen daarna volgde Albers het voorbeeld van Vindevogel. Ditmaal be taalde Vooruit niet, doch vroeg ongeldig- verklaring van do inbeslagneming. Vrijdag is echter eene transactie tot stand gekomen al de belanghebbenden, die vonnissen hebben tegen Vooruit, zyn door Mr Heynderickx op 't Gerechtshof ontboden en daar heeft de advocaat, in naam van onbekenden voorgesteld, al'de kosten te betalen der processen, waarin Emilie Claeys verweerster was, op voorwaarde dat de aauloggers van bunnen kant zouden afzien van de vervolging tot betaling der schadeloos stelling. Ook beloofde Mr Heynderickx dat de reek ter iyke toestand van Vooruit binnen kort zou geregeld worden, zoodat het socialistisch blad voortaan verantwoor delijk voor ziine handelingen en dndon delijk voor zijne handelingen en daden zou zijn. Deze aanbiedingen zijn van beide zijden aangenomen en de spons is dus geveegd over het rechterlijk verleden van Vooruit. Een crediet van 200,000 fr. is met dit doel op de begrooting van 1897 ingeschre ven De inrichting van pompierskorpsen zou ook door toelagen vergemakelijkt worden. Het gouvernement zon als regel aan nemen tusschei te komen voor een derde of de helft der kosten, volgens het budget der gemeenten. Veiligheidspolicie. M. de minis ter van justicie heeft in eene der laatste zittingen der Kamer een wetsontwerp neêrgelegd strekkende tot het herinrick- ten der veiligheidspolicie. In zijn vertoog der beweegredenen doet hij opmerken, dat de gemeeutepolicie hoe goed ook op de hoogte harer taak, in zake van eenheid der werking in de onderverdeelingen veel te wenschen laat. De twee korpsen zullen dus elkauder waar het noodig is hulp kunnen brengen. Praktische ouderrichtingen tot het aan leggen en vruchtbaarmakeu van meer- scbeu naar het werk van Alex. Lenay door den heer G. Blondeel-Meerschaut (1) is de titel van een uitmuntend boekje dat in weinig en klare bladzijden net gedrukt heel de meerschen-cultuur in al hare bijzonderheden doet kennen Dit werkje komt ter goeder huur tot nu toe ontbrak daarover aan den Vlaam- schen landbouwer een leerrijken prak tisch boekje, alhoewel iu den huidigou toestand vau den landbouw de noodzake lijkheid van het aanleggen vanmeersckeu zich min of meor voordoet. Het is immers onbetwistbaar dat de veldvruchten te weinig opbrengst geven en de stal eu de veekweek onze laudbou- wersmoet recht houden Wel aangelegde meerschen ziju dus onmisbaar en winst gevend alhoewel zij min kostelijken oppas vragen dan lauden. Het boekje van M. Bloudeel onder zoekt opvolgeulijk den keus der gronden, hunne vruchtbaarmaking en hunne be reiding, den keus der zaden en der soor ten, de zaaiïng, de aan jonge meerschen toe te dienen zorgon en eindelijk den onderhoud en de verbetering der oude meerschen niets blijft dus onaangeroerd noch onopgelost. Wij mogen dus .overtuigd zijn dat dit klem maar uitmuntend boekje tot veel bijval geroepen is eu tevens ook zal bij brengen tot verbetering van den land bouwersstand. a's Pj zegt. Van onzen kant zullen wij den Heer Leo I)e Paepe ontvanger van bet Bureel van Weldadigheid uïtnoodi- gon er ook tegenwoordig te zijn, en daar ge zegt ook een handje te willen toeste ken, denken wij datÜed., ook een uwer medewerkers zult zenden, degene die ge de strafste zult oordeelen voor het uit pluizen van rekeningen. In het nummer van Zaterdag 14 No vember 1. I., drukt ge, dat de vertooning maar 100 franken hoeft opgebracht, zon der centiemen. Aan wie is de schuld dat die vertoo ning zoo veel bijval niet genoten heeft wel heer uitgever aau zekere katholieken die niet geaarzeld hebben, een zeer deftig vlugschriftje rond te zenden om onze feesten te doen mislukken. Dat zij er dus de verantwoordelijkheid van dragen. Neemt bet bovenstaande in het eerst komend nummer van uw blad op, en hopende een woordje te ontvangen, wil ik u groeten met al de achting die u toe komt. C. VAN BRANTEGHEM, Voorzitter van het Letter en Tooneelkun- dig gezelschap Voor Taal en Vrijheid. En nu ons antwoord (1) Te Wetteren bij den Schrjjver M. G. lilondeel verkrijgbaar tegen fr. 0.50. Wat gebeuren er toch wonderlijke za ken op onze dagen Maar verliezen wij uit oog niet dat wij aan 't einde der 19d* eeuw zijn Onlangs ontvineen wij eenen brief uit Bioulx, Provincie Namen, ons meldende dat er aldaar eenen luchtsteen was ter aarde gevallen waarop twee regels ge schrift te lezen staan. Vele lieden hebben reeds water en bloed gezweet om het opschrift te kunnen begrijpen en niemand gelukt er in. Men bericht ons dat deze luchtsteen thans berust bij den heer Alexander Somme. wonende nabij de statie van Maredsous. Nu vernomen wij dat iedere nacht, juist om 12 uren, dus te middernacht, het uur der spoken en vau de geesten, eene stem het luchtruim boven het eiland Chipka doorklieft en hierdoor de nacht rust van sommige inwoners komt storen De woorden van Alles in eerlijkheid Alles in deftigheid weergalmen luid en kaatsen op den waterspiegel des Don ders weèr zoodat sommige lieden het des te beter booren.... Zekere bewouers van het eiland be^ wccren er de stem in te herkennen van eenen boezemvriend.... Wonderlijke zaken.... voorwaar Wat mag ons dat alles toch voorzeg- gen De heer Cornelius Van Brante- ghem, Voorzitter der Tooneelvereeni- giug Voor Taal en Vrijheid heeft ons den volgenden aanbevolen brief Juten be stellen met verzoek van inlassching en antwoord. Alhoewel wij er niet toe gehouden zijn kondigen wij 't epistel nogthans af Aalst 19 November 1896. Aan den Heer Cl. Van de Putte, Drukker uitgever van de Denderbode te Aalst. In het nummer van Woensdag 11 No vember 1. 1. van uw blad, lees ik een inrtikeltje aan bet Lettor en Tooueelkun- dig gezelschap Voor Taal en Vrijheid, «rgvu nmMCUJUSUC1C', nu OéKeBUCn t0CoeWeid- dat de klassenjusticie hem uit eenen zeer netcligen toestand gered heeft Spijtig dal de heer Leo De Paepe ook niet gehandeld heeft gelijk Vindevogbel tegen J. B De Boitselier, den strooimau van Klokke Roeland. Deskundigen zijn tot de overtuiging gekomen dat wat de schaduwboomen doodt in Londen niet is de roetvlokken of bet gebrek aan luebt of de droogte! maar bet rioolgas dat de wortels aantast en de boomen doet verwelken en sterven. De pompiers der kleine gemeen ten. Het gouvernement is voornemens bij middel van toelagen de kleine gemeen ten te helpen om bluschmatericol aan te koopen of te vernieuwen. Persoonlijk zet ik mij boven uwe zin spelingen, daar ik weet, dat verwijten en uitschelden voor U eene tweede uatuur is, maar als Voorzitter der Maatschappij ben ik u een antwoord verschuldigd. Ge zegt dat wij zeker onze rekeningen niet kuuuen klaar spinnen enz... on gij hebt nog de overmatige goedheid ons een voorstel te doen, 't is te zeggen dat gij eeu woordje ten beste zult doen om ons komptabels (in 't vlaamsch rekenplich- tigeu) te zenden. Waarlijk wij wareu die goedwillendheid van uwen 't wege niet te verwachten. Ilewel Heer uitgever wij aanvaarden uw voorstel. Ued. kan nu dag en uur vaststellen om de rekeningen ua te zien met de komptabels (rekeuplicbtigeu in t vlaamsch) van T'Liwd van Riem, zoo Persoonlijk, zegt onze correspondent, zet ik mij boven uwe zinspelingendaar ik weet dat verwijten en uitschelden voor u eone tweede natuur is... Zoo is 't altijd, als men niets goeds to antwoorden heeft op onzo bemerkingen dan schreeuwt men Denderbode belee- digt ons, scheldt ons uit... en men denkt den hoogvogel geschoten te hebben. Wij vragen het aan al onze geöerde lezers Is er nu wel iets beleedigends vervat in ons artikeltje waardoor wij vragen waar de gelden blijven die de vertooning van - Voor Taal en Vrijheid ten voordeele van 't Arinbureel heeft op gebracht Maar, kom, kom, Nelen moest toch ook eons iets zeggen.... Nelen geeft ons ook een lesje van Vlaamsche letterkunde comptabels (in 't Vlaamsch rekeuplichtigen), zegt hij... Wij hadden dus wellicht beter gedaan van in plaats van comptabels do meer Vlaamsche woorden Rekenschuldigen of verrekenaars te gebruiken, maar twis ten wij daar niet over Overigens, wel bedankt over de op merking, maar, Nelen jongen, laat toe u tc zeggen dat als ge iu al de anderen uwer vakken zoo sterk zijt dan in do Vlaamsche letterkunde, het ons hoegenaamd niet verwondert dat ge al die rammcleude decoratiesMaar genoeg ge zult het wel begrijpen, niet waar, Nelen jon- g-n Maar, Nelen jongen, uw echt Vlaamsch epistel bevat niets dan woorden en ge weet woorden vullen geen zakken en voorzeker ook de beurs van 't Armbureel niet. 't Ware beter geweest van ons te schrij ven Denderbode, zooveel heeft de ver tooning opgebracht en die som hebben wij overgeteld in handen van M. Leo De Paepe Maar, neen, ge spreekt nog van geen roode duit. Is die rekening dan toch zoo ingewik keld 5 No man, gelijk gij, Nelen jongen, moet die rekening toch zonder iemands hulp kunnen klaar spinnen.. Een Voorzitter van Voor Taal en Vrijheid welke die rekening niet kan klaar krijgen dat ware nu toch eens on begrijpelijk En dit moet nogthans do waarheid zijn, want Nelen noodigt uit de comptabels vau Land van Riemeeu der medewer kers van Denderbode eu de heer Ontvanger der Weldadigheid om die rekening eens uit te pluizen. Maar 'tis niet noodig, Nelen jongen, vau dieheeren daartoe bij een to roepen, er is een eenvoudiger middel Laat dé rekening met ap- en dependentiën in Dendergahn afkondigen. Al de Aalste- naars zullen ze dun kunnen uitpluizen en er met kennis vau zaken over oordeelen. 'cis waar, wij hebben geschreven dat de vertoouiug slechts 100 frank zonder tiemeu heeft opgebracht, maar wij Redde rationem. Geef rekening... ziedaar alles, Nelen jongen. En hiermee groeteu wij u, Nelen jon gen, met al do achting die men verschul digd is aan den geleerden bol die aan 't hootd vau Voor Taal en Vrijheid staat I Van de pers gekomen Nieuw propa gandaboekje Aan God in alles en overal de eerste plaats: Onze nieuw jaarwenschen aan onzen Heinelschen Vader, aan Maria, onze Moeder. 12 bladz. Met omslag. 0.04.— 25 exemplaren 0,75. 100 ex. 2,00 (Frauco 2,25). De Godsdienstige Week van Vlaande ren schreef over twee jaar, onder andere: Onder dezen titel Aan God enz. is in het Vlaamsch verschenen een kort, zeer kort boekje slechts eenige blad zijden maar rijk aan zin en nut, eu het schoon van dit werkje bestaat daarin dat het, ouder eene nieuwe gedaante geeno nieuwigheden maar grondige god vruchtige oefeningen aaubeveelt, enz. vHet is van den Onze Vader en den Wees gegroet dat er in gesproken is). En inderdaad het Vlaamsche boekje was nauwelijks van de pers gekomen of eenige arme Gentscbe werklieden daar door zeer bewogen, namen het besluit deze devotie te verspreiden. Onder elkan der met do goedkeuring van de geeste lijke overheid, richtten zij in 't begin vau December 1894 ecuen kleinen boud in, die genoemd werd Kleine Bond van eer herstelling en van liefde. Er werden lijsten gezonden iu steden en dorpen en welhaast met duizenden handtcekens bedekt. Omtrent 55,000 Vlaamsche boekjes en een groot getal Franscben werden op korten tijd gevraagd. - Velen denken dat deze openlijke ver klaring van geloof eu godsvrucht nooit genoeg aangemoedigd kan worden iu scholen, patroonschappen, congregatiën enz., bijzonderlijk in onze onrustige tij den, nu dat de geest van weèrspannigheid, van hoogmoed en het menschelijk opzicht zooveel vooruitgang doen. De personen welke wenschen met do gelegenheid vau het toekomend nieuwjaar deel te maken vau deu Kleinen Bond cu hom tc verspreiden iu hunne parochie, worden verzocht zoo spoedig mogelijk hunnen naam te zonden aan deu heer H. Van der Schelde, Onderstraat, 24, voe gende bij 't adres: voor de icveraarsters van den Kleinen Bond; men zal huu aan de goteekendo prijzen de Vlaamsche en de Fransche boekjes zenden. Bij aanvraag zal men er kosteloos bijvoegen den om zendbrief en de inschrijviugslijsteu (met uitleg van den Kleinen Bond). De in schrijving ook is kosteloos. hebben gesponnen. M. A. Scheerlinckx, in den rol van Flip, verdient den mees ten lof nog wat meer studie en oefening eu bij zal weldra eeu dor beste toouoelis- ten van 't Land wezen. De comedie De twee Invaliden, is allerbest van stapel goloopen onnoodig te zeggen dat de heeren H. Arys en J. Quinteyn hunne rollen meesterlijk heb ben vertolkt. IsidoreM. L. Van Bran- teghem, boort op de planken nog niet al te wel thuis, maar in hem is, volgens ons, overvloedige stof aanwezig om, mits stu die, eene goede tooneolspelor te worden. Hotsebotse werd zeer wel opgevoerd nogtbaus wat min gebareu bij Baas Beeckman zijn tc weuscheo. Wannes de Koewachter, vertolkte zijnen rol bijua iu volmaaktheid. De jeugdige juffer Lefebvre, iu de rol van Rikelijn den jongen schaapherder, evenals iu de twee andere stukkeu, be wees ons dat zij reeds eeue verdiensterijke toonöelspeelster en bekwame zangeres is; haar spel is natuurlijk, ongedwongen, eu hare stem medeslepend.... Wij mogen het zeggeu Juffer Lefebvre heeft de symphatie vau hare toehoorders weten te verwerven. De herhaalde toejuichingen hebben het haar bewezen. Do heerP. De Paepe, Nyls, scheepstimmerman, vertolkte zijne rol op bijua onverbeterlijke wijze. Wij zeggeu voortreffelijke aangename vertooniag, de algemeene toojuicbiugen getuigden het menigwerf, maar onze vrienden van 't Land van Riem zullen het ons niet ten kwade duiden wanneer wij er bijvoegen: Iu 't algemeen meer stu die is weuschelijk, meer opleidiug, want het gezelschap bezit hedeu stof eu veel stof, en die stof hoeft bewerkt te worden Vergeten wij de symphonie niet welke onder de bekwame leiding van den heer Gustaaf Paepe verscheidene puike stuk keu meesterlijk uitvoerde. Bij ministerieel besluit vau 28 October laatst is een leergaug over Boomteelt in gericht binnen de gemeente Wetteren. De lessen zijn toevertrouwd aau M. Jan De Clercq, boomteeltkuudigo te Aalst. Do leergang heeft plaats iu de Ge meenteschool, telkens om 9 uren voor- le les Zondag 29 November. Morgen donderdag 26 November her neemt M. Burvcnich zijne lessen over Grooutenteolt ten Stadhuize, om 7 uren 's avonds. De leergang van Boomteelt is zondag geopend. Er waren 85 toehoorders. De gene die zich nog willen laten inschrijven mogen het doen vóór de 2e les, 6 Decern b, Vergaderingen op Zaterdag 28 Novem ber 1896, om 8 ijt uren 's avonds Afdeeling A. ter herberg van Spaous JoaDnes, Molcndricsch, eu nadien bij De Meersman Antoon, Moleudriesch. Afdeeling B. ter herberg van Steen- houdt Philemon, eu nadien bij Jan Van de Meersschc, Borluutstraat. D...j Afdeeling C. ter herberg van Souck hebben onzen misslag reeds hersteld en ij Cb.-L. Binnenstraat, on nadien bij Barrez gezegd dat er spraak is geweest van 50 Bomain, Binnenstraat, frank eu van bijleggen tot 100 frank. 6 Afdeeling D. ter herberg van Goeman En misschien is dat ook weer eens mis 1 ^0üalus> Moorselbaan, en nadien Lij want de heer Leo De Paepe ontving nog S ae'muu 'rans, Moorselbaan. geen kwade penning.I In alle geval onze noodlijdende mede- Land van Riem. Zondag burgers mogeu zich aan een zeer mager j „Tlde zoo bloeiende beestje vau wege - Voor Taal en Vrii- Zau"" on Tooaeelmaatschappij -HetLand J van Riem het tooneeljaar 1896-97 cu voerde op Miss Topsy De twee Inva liden en Hotsebotse. Nog nooit heeft zij hare zoo talrijke leden op zulk eon aangenaam feestje vergast. Iu Miss Topsy werden het huiselijk kruis eens vaders, de noodlottige drift naar 't spel, do liefde vau een minnend hartje on do schraapzucht vau cenon ver- achtelijkcn jood afgebeeld. Gij, geachte lezers, welke tegenwoordig waart, bemerktet gij de kommernis van vader Pekdraad niet Eu Flip, de vroe ger zoo werkzame en oppassende jonge ling, verleid door dien speelduivcl Tom geheeten. Netjo zou wellicht uog moei ten offer gebracht hebben om baren Flip te krijgen, want zij beminde hem oprecht. Harteloos, eeu welgekozen naam voor dienjoodschcn uitbuiter dor Kristeuen. Nog uooit zagen wij den jood beter of volmaakter verbeeld dan zondag door deu heer Leo Jacobs en wii wenschen hem proficiat. De knecht heeft zich ook u wi Vrij heidverwachten, maar zie 'tis toch de schuld niet der liberalen, want Neleu verzekert dat het moet toegeschre ven worden aan 't verspreiden van eeu zeer deftig vluchtschriftje om het feest te doen mislukken... Wel, wel, Nelen, wat plavei werpt ge daar op 't hoofd uwer liberale vrienden Wat moet. hunne liefde en genegenheid voor hunne noodlydende medeburgers toch gering zijn dan dat ze zelfs dooreen zeer deftig vluchtschriftje uit huune ziel., kunneu verdreven worden Maar met al die redeueering gaat de zaak dier ingewikkelde rekening goon millimeter vooruit... t Zijn de gelden die er moeten komen en die komen niet af.... Ja, de monica, de kruipers do opbrengst der vertoo ning voor do armen, ziodaar de groote kwestie 1 'i Land van Riem oogste 618 fr. 15 cn in voor de Armeu eu Voor Taal en Vrijheid - tot hiertoe niets.... nog zelfs gocue kwade duit van deze die raeu bij Nonkel Louis met den kilo verkoopt AALST. Diefstal met braak en beklimming. In den nacht var. maandag op dijnsdag 23 11 zijn er onbe kende dieven in deu hof vau deu heer Rochus De Gbeest, brouwer, Keizerlijke plaats gedrongen en hebben ten zijnen nadeele eeu 20tal kiekeus gestolen waar- ouder tieu hanen van allerhande kleu ren. De gestolen kiekeus hebben eene gezamenlijke weerde van 40 A 50 franks. Dieven onbekend tot hiertoe. Mej. Z., eene dienstmeid van de Vleurgatschenstcenweg, teBrusscl, schijnt razend jaloers te zijn Zondag zat zij met haren vrijer in eene herberg van St-Joost-ten-Noode, toen zij meende te zien, dat hij oogskens pinkte tegen eene andere vrouw. Zij sprong op en diende hem eene ge weldige oorveeg toe en begon toon met hare lieve nageltjes eeu soort van land kaart op ziju gezicht tc teekenen. De vrijer, verontweerdigd over die haudelwijze, en zich in wettigen staat vau verdediging bevindende, trok cou mes uit den zak cn bracht het liefje daar mee eenen steek in deu arm toe, die zoo erg werd bevonden, dat de dokter haar naar het gasthuis deed brengen. Dat zal een lief huwelijk worden Laffe tvraak. Het parket vau Brussel is met het onderzoek begonnen over eene daad van ongehoorde wreed heid. Het drama want het is een wezen lijk drama gebeurde te Wolvertbem, op bet gehucht Westrode, in de hei berg het Mierennest. Zekere X. was over eenige dagen in eene herberg in slaap gevallen. Dit werd gezien door Louis D., bijgenaamd de kapitein der WildstroopersHij wilde hem eene poets bakken en sneed den slaper dc helft van zijnen knevel af. Zonder te weten wat er gebeurd was, kwam X. iu eone andere herberg en was daar natuurlijk het voorwerp vau alge- mecnen spot. Dit maakte hem woedend en hij be sloot zich te wreken en weldra bood de gelegenheid zich daartoe aan. Op zijne beurt vond hij D. in dezelfde herborg met liet hoofd op de tafel sla pend. Zou hij hem nu dezelfde poets spelen Ja, maar op wreedaardiger manier. Hij zou deu knevel vau zijnen vijand niet af snijden, maar afbranden. Hij ontstak het eene stekske voor, het andere ua, doch gelukte er slechts iu het haar te doen zengen. Dit maakte hem ongeduldig, en om «zijn werk» spoediger te zien vooruitgaan, overgoot hij den dikken haarbos van D, met potrool en bracht er weer vuur aan. Men begrijpt wat er gebeurde. Met een vreesdijke kreet sprong D recht, van de pijn als eeu razende rondspringend. De aanwezigen doofden de vlam uit bij middel van een beddedeken, doch D. had niettemin gevaarlijke wonden bekomen. X. en een persoou, die hem geholpen heeft zijn aangehouden. Een slimme waarzegster. Zekere waarzegster, Catherina D., die te Schaar beek gewoond heeft, cn eene meid van de Storrekundelaau en eene werkvrouw van deu Leuvcnschen steenweg bedrogen heeft kwam zondag morgend iu een huis vau do Wijn heuvelstraat eu beloofde aan do meid, die alleou thuis was, haar rijk te zullen maken. Tijdens de bezwcering die den verbor- woudcrwcl van zijne taak gekweten, want jj gen schat moest doen ontdekken, mocht uy verwekte lachlust, zelfs bij dezen die j de meid niet thuis blijven; toen de suk- in geen tien jaren een vroolijke tronio kol eene halve uur later thuis kwam,

De Denderbode | 1896 | | pagina 2