Zondag 29 November 1896. 5 centiemen per nummer. 318te Jaar 5141 HET SPOOK IR ABDIJ, Landbouw. Roode Taktiek. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. W Al wie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor het gansche jaar 1897, be komt van heden af ons blad kos teloos. Het Huwelijk en de Socialisten. x. ALTIJD WOORDEN! DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraal, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd, lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 28November 1806 Het walgt oos over de schandalige fei ten dezer dagen in Vooruit voorgevallen te moeten schrijven. Wij doen het met tegenzin maar wij aanzien het als eene plicht om onze lezers te waarschuwen tegen de verderfelijke leerstelsels van de roode omwentelingspartij. Juffrouw Emilie Claeys, moeder van twee dochters, is lang de uitgeefster ge weest van Vooruit. Achter den vuilen rok van dat wijf verborg Vooruit zich om ongestraft modder te kunnen werpen op de eer van achtkare personen. Daar de lijfsdwang op eene vrouw niet kan toegepast worden, bleven de von nissen, tegen den properen Vooruit uitge sproken, onuitgevoerd. En zoo ging dit blad immer voort met schimpen en las teren. Juffrouw Emilie was voor Vooruit eene groote vrouw Bebel heeftin zijn werk over de vrouw geschreven dat tusschen man en vrouw geen huwelijk bestaan mocht en deze moesten scheiden zoodra de drift voorbij was. Emilie heeft die leerstelsels toegepast. Als jongvrouw heeft zij reeds twee doch ters. Over eenigen tijd is zij gaan samen wonen met eeu getrouwden man die vrouw en kinderen had verlaton. Dat spel duurde reeds eenigen tijd en Emilie bleef immer de uitgeefsters vau Vooruit en dus in dezes oogen eene moe dige, verstandige vrouw. Op zekeren dag springt er eene bom los Het Volk brengt de schoone helden daden van Juffrouw Emilie aau den dag Deze spant zelfs een proces in en geeft zich uit als in hare eer gekrenkt. Maar het spel was niet ten einde. Op zekeren morgen worden die beide vogels betrapt op heeterdaad door eenen politie commissaris Aan loochenen valt niet te desken. De feiten zijn daar 1 Wat slag voor Vooruit De schande dier vrouw viel terug op de partij. Inderdaad Emilie is lang de uitgeefster geweest van Vooruit zelfs sedert het Volk die schandalige feiten aan den dag had gebracht. Dat roode modderblad heeft zich willen wit wasschen. Die 'walgende tooneelen inderdaad moes ten voor gevolg hebben de rangen der socialisten schrikkelijk te verdunuen.Wie nog een greintje eer heeft zou zich bij zulke lieden niet durven vertooneu. Wat doet Vooruit Hij werpt zijne uitgeefster over boord. Hij beweert niets te hebben geweten over haar gedrag, over Episode uit den Oorlog in de Vendee I2d® VEBTOLG. Hij liep sneller, om zijns slachtoffers meer vin dichtbij te kunnen volgen. Zijn ging geleek meer dien van e«n wilde beest dan op dien van een mensch. Met bliksemend oog, verwarde baren en hij gende boret kroop bg door het dikst gebladerte voort en overschreed greppels en ravijnen. Bij bet minste gerucht hield hg stil en verborg zicb achter een boomstronk of rota. Zoo liep men een uur voort. De slakten van Oiron, bet bosch van Terte, de ruïne van den molen van Outrcval lagen reeds verachter. Het landschap was somber en ernstig, en toen maan het plotseling verlichtte, vertoonden reusachtige muren zich aan den gezichteinder. liet waren de overblijfselen van de abdij van Sa Het Spook. Cyranol bleef doodsbleek, het voorhoofd met koud zwei bedekt, staan. De ngelukkige had sedert tal van jareu de vroi leven» vijzs zijner jeugd vaarwel gezegd zonder nste wroeging vertrad bij ieder denkbeeld haren properen handel en wandel, over hare betrekkingen met Van der Haegen dien getrouwden man, die zij in haar net had weton te lokken. De burgersbladen lasteren ons, huilt Anseele, wauneer zij zeggen dat Emilie de leerstelsels onzer partij over het huwe lijk heeft in 't werk gesteld. Dat is vuige laster Zachtjens Vooruit, gij verbrandt uwe vingers. De socialisten zijn aanhangers der vrije liefde. Zij bekennen het, wau neer zij in 't geval niet zijn ze te moeten loochen. Daarbij" uit kracht der logiek moeten zij het zijn. Manen vrouw zijn gelijk tusschen beiden moet de volstrekste ge lijkheid heerschen. Nu hoe zullen zij in hunnen toekomst staat die gelijkheid bewerkstelligen Natuurlijk door de vrije liefde. Als gevolgtrekking daaruit leggen zij de op voeding der kinderen ten laste vau den Staat. Dit altijd om de beloofde gelijk heid te kunnen bewerkstelligen. Ik heb gezegd dat de socialisten be kennen aanhangers te zijn der vrije lief de. Hier hebben wij inaar de moeilijkheid van den keus. De eer aau wien ze toekomt. Bebel, van wien socialist Kautsky in de Neue Zeit geschreven heeft dat hij in naam der party spieken mocht, schrijft in zijn boek De vrouw door Vooruit van Gent aangeprezen en uitgegeven De man en de vrouw zijn maar die ren kan er kwestie zijn van-huwelijk, van een onverbreekbaren band tusschen twee dieren Voorzeker niet En verder Komt er onverdraagzaamheid, ont goocheling, weerzin tusschen man en vrouw, dan gebiedt de zedelijkheid. die onnatuurlijke en daarom onzedelijk ge worden verhouding te breken (Bladz. 421-22.) Durft men dat walgelijk vinden dan zal Bebel u uitschelden en zeggen De verstandige vindt die stelsels heel natuur lijk alleen een bekrompen zedeupre- diker kan daar aanstoot aau nemen Wat belieft er u, lezer (Vervolgt.) Be phosphaatmesten. Door de ver scheidenheid der phosphaatmesten hem aangeboden, is dikwijls de landbouwer iu twijfel. Daar hij niet genoeg hunne waarde als mest kent, is zijne keus dik wijls slecht op het blooto toeval gesteund, zoo stelt hij zich aan teleurstellingen bloot. Inderdaad de waarde als mest der >hosphaten is zeer verschillend, en zij ïangt namelijk af, zooals wij zullen zien, en van den vorm waaronder zich het phosphoorzuur opdoet, en van de natuur van den grond waarop zij gebruikt wor den, en ook van het tijdstip waarop de bemesting geschiedt. Mineraalphosphaten. De mineraal- phosphaten houden 15 a 28 p. h. phos phoorzuur in, onoplosbaar in water en deugd, van zedenleer en eergevoel met de voeten maar zijne van godsdienstige en maatschappelijke vooroordeelenbevrijde ziel vertoonde toch nog :ene zwakheid. Hg was bggeloovig, tot bet kinder achtige toe. Hij geloofde aan tooveraars, aan boven natuurlijke oproepingen, aan spoken. Des nachts deed het geschreeuw van eeu vogel, die gezegd werd onheil aan te brengen, hem sidderen. Hij vermeed de kerkhoven, de ruinen, de plaatsen, het geheimzinnige heerschte. Zijn geheugen was vol van vreemde legeaden, die hij des avonds in de gastvrije pachthoeven vertelde. In Bretagne bad hg de Kourigeks, de kwaadwillige kabouters, zien dansen b|j het licht der sterren Hij bad meer dan eens in de woeste ravijnen van Maine en Normandiê allerlei kwelgeesten gezien en rood achligt lichten zien ronddolen over de graven en moe- Toen hjj zich eensklaps tegenover de verwoeste abdij bevond, stamalde Cyranol onthutst Wat, zouden zij daar Linnentreden onmogelijk.... het is onmogelijk. De gewonde en zjjn geleide bewogen zich ecliler die richting voort. Al bevende bleef hij hen volgen. Twee hevige gewaarwordingen benogen bet gemoed van den schurk. Van den eenen kant de begeerte naar de vijftig goudstukken van ridder d'Orbois, en van den anderen aarzelde hij die oveiblgfseleu te naderen, welke nog kort to voren door een edel bloed waren gekleurd. Hij bad de overrompeling van het klooster bgge- alcalisch ammoniak citraat, maar wel oplosbaar iu de mineraalzuren. Niotte- mstaande hunnen betrekkelijken lagen prijs, zijn de mineraal-phosphaten niet aau te raden, daar hunne werking te langzaam is. In zure, moeras - en turfachtige gronden scbijueu zij goede uitslagen te geven, maar herhaalde proefnemingen laten ons het gedacht dat de Thomas-mctaalslakken nog voordeeliger zijn. Super phosphaten. De gewone super- phosphaten houden 12 a 15 p. h. phos phoorzuur in, oplosbaar in water en al- caliscb citraat. Zij zijn hunue waarde als mest aau die oplosbaarheid verschuldigd. Met huu snel oplosbaar phosphoorzuur zijn de superphosphaten gansch aange duid om in de lente gebruikt te worden op gronden waar geen voldoende opslorp- baar phosphoorzuur aauwezig is, eu wan neer het planten geldt die, in weinig tijds veel van uoode hebben. Iu aanraking met de elementen van den groud verliest het phosphoorzuur der superphosphaten alleugskens van zijne opslorpbaarheid, want het verbindt zich met kalk, ijzer eu magnesium, en bijge volg wordt het min opneembaar De supur- phosphaten zijn snelwerkende phosphaat mesten. Zij zijn geschikt voorgronden van middelmatige samenhang op zure gronden zijn zij nadeelig. Geprecipiteerd phosphaal. Deze meststol houdt 3b a 45 p. b. phosphoor zuur iu, oplosbaar in alcalisch ammoniak citraat. Hare waarde is dus gelijk aan die der superphosphaten. De pioefuemiugeu vau Peieruiauu eu van een groot aantal onderscheiden landbouwkundigen leveren een afdoend bewijs dat het phosphoor zuur van geprecipiteerd phosphaat als niest gelijk staat met dien der superphos phaten in zware gronden, en in lichte hooger is dan dezen laatsten. Daarenboven geprecipiteerd phosphaat niet zuur zijude.zoo is zijn gebruik iu zure gronden niet nadeelig zooals de super phosphaten. Daar het omtrent drie maal meer phosphoorzuur inhoudt dan do gewone superphosphaten, zoo levert het nog, op die laatste, het voordeel op de kosten vau vervoer eu uitstrooien met twee derden tc verminderen. Ook aau gelijken prijs en gehalte iu phosphoorzuur verdient het de oorkeur. Thomas-phosphaten. De Thomas- phosphaten of metaalslakken hebben eene gehalte iu phosphoorzuur vau 15 a 22 p. h. Daarenboven behouden zij gemiddeld 40 a50p. h. kalk, waarvan omtrent één ierde ouder bijtende vorm. Ofschoon onoplosbaar iu water en alca- iiscü ammoniak citraat, is nochtans het phosphoorzuur der ïhömas-phosphatöi grooteudeels 75 p. h. miusteus der totale phosphoorzuur gehalte oplos baar iu zwakke zuren, namelijk iu zure ammoniak citraat. 't Is aau deze bijzou- derheid vau huuue phosphoorzuur uu ook aau de gemakkelijke outbiudiug huuuer elomeuleu iu deu groud, dat huuue waarde als mest bijzouder moot toege schreven worden. Iu tegenstelling met wat er omgaat met hot oplosbaar phosphoorzuur der super phosphaten,wordt het phosphoorzuur der Thomas-phosphaten iu den grond meer eu meer oplosbaar en dus ook opslorp- bnar vandaar het voordeel ze in den Herfst of vroeg in de Lente te gebruiken. Teu slotte, de Thomas-phosphaten zijn een goedkoop phosphoorzuur iuhoudeu- de meststof, voor allen grond en alle bebouwing geschikt. L. Van den Berch. Over eenige dagen stortte De Volks wil een socialisten voddebladje altijd met lage persoonlijkheden opgevuld krok- kodilléntranen over liet treurig lot vau ccneu boer, wier inboedel door zijnen eigenaar wierd uitverkocht. Laat ous alras zeggen dat het een man was van 12 ambachten eu dertien onge lukken en de ware oorzaak van zijnen droevigen toestand grootelijks te wijten is aan 't geueverken lief. Van wege dit voddenbladje was dat anders niet dan taktiek om schoinkeilig weg den landbouwers te kunnen zeggen Komt bij ons, hoeren, wordt socialist, wij zullen u redden. Wij willen dat nu eons van nabij zien. Twee veronderstellingen zullen wij ma ken 1° De socialisten zijn aan het staats- roer 2° De tegenwoordige maatschappij is afgeschaft eu door hot collectivism ver vangt.-. Wij zullen bewijzen dat zelfs in die twee gevallen dc landbouwers van die schijnheilige vriendeu, van de socialisten, uiets mogen verwachten dat vandaar eene verbeteringen kunnen komen. Wij veronderstellen dat door de samen werking der geuzcrij de socialisten aau bet roer zijn. Zij zoudeu dus iets kunnen doen voor de landbouwers. Zullen zij het Wij antwoorden stellig Neen, dui zend maal neen 1 De socialisten zijn gekende aanhangers van deu vrijhandel. Nu deu vrijhandel zonder reciprociteit van wege de naburige volkereu is eene dwaasheid die onze boe reu op eene zandplaat moet voeren. Men zou mij kuuueu doen opmerken dat Al. Hector Denis, leeraar aau de Zwauze uuiversiteit vau Brussel en geko zene vau Luik, in 1894 een voorstel beeft gedaan om voor een half miliioen fran ken grond aan te koopen eu die daarnt aau de werklieden uit te deelen. Dat was niets dan ellendige taktiek om eenvoudigen te bedriegen eu zand in de oogen der buitenmeuschen te werpen Hij wist heel wel, de doortrapte vos, dat zulk dwaas voorstel niet kou aangenomen worden. Daarmee nochtans konden hunne meetingmauueu op deu buiten bij de landbouwers schennen. Andere socialistische sprekers en schrij vers zij u wat oprechter geweest. Bebel zegde te Brussel op een Congres 't is nu ocuige jaren geleden Wy moeten de maatschappelijke wonden openhouden om het soeialismus vooruit te helpen. Hoe edelmoedig 1 Gezel Braeckman, sedert eenigen tijd zoo bekend geworden, zat eens ten tijde der groote werkstaking te Kortrijk op den trein met eenen makker en aan wien hij zegde Hoe minder de werkliedeu te Kort rijk winnen hoe beta" voor het socialism. De rede is immer dezelfde. De vooruit gang van 't collectivism staat hooger dan de menscblievendheid. Een derde, gezel Gerhard, wiens wer ken door Vooruit wierden uitgegeven, verspreid en aangeprezen schrijft op blad zijde 157 van Parlementarisme en Wet geving de volgende schoone vertroos tingen voor boer en werkman Moest er iu het Engelsch parlement eens ernstig ter sprake komen de groote landgoederen iu Ierland, bij kleine ge deelten uit de handeu der landlords te doen overgaan aan arbeiders en kleine pachters, om onder zeer aannemelijke conditiën, dio in eigendom te krijgen dan moeten de socialisten daartegen stem men. Wat belieft er u, landbouwers Eu gij, werklieden smaakt het vol- Moest in Duitschland, zelfs van bur gers zijde het voorstel komen om uit de Staatskas voorschotten te doen aan werk lieden ten einde ze in staat te stellen om voor eigen rekening te werken, ehwel ilau mag de socialist zich geeu oogenblik verziuueu dat te verwerpeu Waarom Do rode is altijd dezelfde. Eerst het socialism en dau de menscblievendheid. Waarom Omdat het niets anders kan zijn dan vertragend voor de eindoplos sing. - Ehwel, werklieden, wat dunkt u van die felle vriendeu die zich niet eons mo gen bedenken om u eens op eene goede baan tc zetten. Met mij zult gij zeggen De socialisten zijn bodnegers, zijn schijnheiligaards. woond, zijn dolk had de borst van een dier monniken doorboord, die hem zoo dikwijls geholpen hadden moest hij niet vreezou, sombere gedaanten voor zich zien oprijzen, om hem te beschuldigen Hoe dichter Cyranol de abdij uadarde, des te grooter werd zijn angst. Eindelijk kon hg het niet meer uit houden hg sloot da oogen en liet zich op eene rots neervallen. Die toastand van verdooving duurde slechts wei nige tecouden. De gierigaard kon zijne prooi niet laten outsnappen. Met een sprong stond hij overeind en vervolgde zijnen weg. Eensklaps slaakte bij eenen kreet, In 't halfduister zag bij den gewonde door twee mannen gedragen ruinen binnen gaan. De overige manschappen keerden terug en kwamen recht op hem aan. Ontsteld verschool hij zich achter ecu dicht kreu- pelbosch. Ilct was tijd de soldaten van Louis Trelon kwa men in stilte voorbij. Goed gedaan riep Cyranol uit, toau dc groep verwijderd was. Ik weet alles, wat ik weten wilde. Ik kan weer heengaan en zal aan burger d'Orbois mijne ontdekking meédcelen. Dc vendecsche mijnheer kan er op rekenen, ccn bezoek van zijn neef te ontvangen I Vaarwel, zeerob, vaarwel beste vrienden wg zullen olkauder weerzienvoegde hij cr eeu dreigend gebaar aau toe. Daarna zocht bij met zijnen scherptn blik het pad, dat hij zoo dikwijls had gevolgd. Toen hij het gevon den had, sloeg hij het in en verwijderde zich haastig. Laten wij den scburk aan de volvoering zijner lage M. Daeus schrijft in zyu Land van zondag 22 nov. Alle macht en kracht van don Staat zou moeten gebruikt worden, voor de Broodwiuniug, dat de Belgen in ons rijk Land hun brood kunnon verdienen. Laat ous van dat Vlaamsch niet spre ken maar alleenlijk vragen op welke wijze de Staat, aau al de Belgen eene broodvriuniug zou kunnen verchaffen. Het is gemakkelijk om zeggen de Staat zou dit moeten, de Staat zou dat moeten zonder ooit eens te zeggen hoe eu wat er zou moeten gedaan wordeu. Er gaan vele duizeude meuschen naar Frankrijk allejaren. Hoe zal de Slaat aan die laudbouw- werklieden bezigheid en broodwinning kunnen verschaffen? Dat zou eeu schoon hof moeten zij i om ai die duizeude mannen arbeid te verleeueu. Deukt M. Daens misschien dat de Staat al do eigendommen zou moeten plannen werken en ons voegen bij den graaf de ia Meilleraye en zjjue twee vrienden. Alvorens zich in de «luistere gangen vau klooster te wagen, wendde Jacques zich tot den jon gen Vendeeér. Dat is eene zonderlinge schuilplaats, niet waar, met hare geblakerde muren en ingestorte gewelven. Die ruinen zien er merkelijk somber uil, ant woordde Joseph. Dat zal juist onzen gewonde beveiligen niemand zal op de gedachte komen, hem hier te achtervolgen. Maar hoe zullen hem de zorgen kunnen worden gewijd, die zijn toestand vereischt Stel u geruit, daar heb ik aan gedacht, kom.... Ge zijl immers niet bang voor spoken of gees ten vroeg de zeerob glimlachend. Ik ben voor de dooden zoo min bang als voor de levenden. Des te beter, want die ruinen zullen u onge twijfeld meer dau eens tot verwondering aanleiding geven. Ge zijt gewaarschuwd, binnen een oogenblik zult ge een spook zien, een spook met vleesch en beenderen. De zeerob gaf geene verdere uitlegging. Hij nam den gewonde, die nog steeds bewusteloos was. in zijne armen, begaf zich Ie midden der over blijfselen en bereikte het inwendige vau het klooster Daar begaf hij zich naar eenen muur en bracht ee touw in beweging. De zilvere lonen vau een klokje deden zich hoorei). Bijna op beuelfde oogenblik verscheen in de verte eeue gestalte. Het was ren monnik. Zonder verwondering of vrees te toonen, begaf hij zich naar dc groepeu vreemdelingen. Gij hier. op dit uur, mgn zoon sprak hg, den zeeiob hei kennende. Maar wal zie ik, eeu gew onde Wij komen u. mijn vader, verzoeken, hem eene schuilplaats te verschaffen. Hij is welkom. Volgt mij naar tnijue cel. De eruis is dik; mijne lamp ui u van nulziji Kom, ik zal u geleiden. i hel geluid der stem van den monnik, onder drukte M. de Ia Meilleraye een kreet. Mijn God, stamelde hg, die slem I... hij is het. het is mijn zoon.... De monnik was eveneens verschrikt. Hij hief zijne lamp in de hoogte en beschouwde gelaat vau den edeiman. Bij het zien van die door smart veranderde gelaats trekken riep hij uil Mijn vader, mijn vader Mijn kind sprak de graal, terwgl hij de armen naar den monnik uitstrekte. Daze vloog op dan gewonde toe, nam diens eer- hiedweerdig hoofd iu da banden eu bedekte liet nn zgne kussen cn tranen. De zeerob en Joseph beschouwden di t looneel nn onbeschrijfelijke aandoening. A(gebroken woorden kwamen o»er de lippen van de beide mannen, die zoo wondei baar vereeuigd waren geworden Dierbare vader, sprak de monuik, na de eerste ontboezeming van teederbeid, in welk een toeslaud terug koopen en ze zelf uitbaten op eigen hand. Op die wijze zoudeu Je frausebtnans alleu bedienden van deu Slaat zyu 1 M. Petrus, mau, ge zijt, wat men in plat vlaamsch zegt, bezig aan 't zee voren. Gij zult misschieu zeggeu 1 O I dien Denaerbode qnz., tneu kont het voosken. Neen, M. Petrus, Denderbode is voor deu werkman, voor zooveel het iu hem ligt zoekt hy de middeleu op dio zijnen toestand kunnen verbeteren maar gaat zijn ooren met dwazen praat en ijdele woorden niet opvullen. Gij laat de boereu gelooveu dat een minister zoo de grenzen mag sluiten lijk hij wil. Dat is eeue dwaasheid. Wanneer een boer vau Erpe-Mcire u dat komt zeggen,moet gij aau dien mensch de waarheid bekend maken. Het was uwe plicht hem te zeggeu dat er voor een minister ook wetteu bostaau die bij niet mag overtreden, en hem ook eens vragen wat er van België geworden zal zoo ieder land op zyne beurt do grenzen sloot Gij laat ook geloovon dat het Bestuur de margarina boter niet bevecht. Dat is uiet schoon van u. Dat is plicht miskennen I Do minister kau het maken van mar- gariue niet beletten. Het mengelen met uatuurlijke boter isstreug bewaakt. Wat zou de minister meer kunnen doen Zeg eens, M. Petrus, wat M. De Bruya doen kau eeu praktisch voorstel, komt daarmee voor deu dag eu gy zult met ge noegen aanhoord worden. Gy laat op u eone zwaro verantwoor delijkheid, M. Daens. Eene gazet mag nooit zelfs in haar voordeel de driften uitbuiten vau iiare Lezers. Zij moet steeds het oog gericht houden op recht cn waarheid. Zij moet kracht eu moed geuoeg hebben om hot volk do rechtveerdigheid voor te houden en nooit zoo laag dalen het volk to streelen en te vleien met de lage hoop daar eenige kluiten uit tc slaan. Ging uwe gazet tot ecu kring van ge leerden, dau zou uwe handelwijze doen glimlachen. Daar weet men inderdaad waar het peerd is gebonden. Nu iutegendecl verspreidt gij vergift ouder het volk, dat maar al te gemakke lijk het oor leeut aau hoc die veel belo ven. Gaat tot hel volk ouderwijst het, leert het deuken en men zal u loven I Nu, integendeel zijt gij winden aan het zaaien. Weet wel dat zij zich ophoopen zullen eu misschieu eer dat gij deukt in een vreeslijk tempeest losbersten. Wacht u van eeu volk dat zich bedro gen waautwacht u vau eene meuigte, die iu bare verwachtingen teleurgesteld, niets ziet verwezenlijken vau al die schooue inrichtingen waarvan men hare ooren heeft doen tuiten. ind ik weer j.... En tnijue zuster Kn Blanche Helaas mompelde de graaf. Dood Ik hoop, levend. Gewond gevangen, misschien T God beeft baar aan de banden barer Tij/ndeu ontrukt, sprak Joseph. De soldaten van La Roche* jacqnelain beschermen haar. De dappereo hebben gezworen haar tot dan dood te /.uilen verdedigen, en aan de trouw vau de kiudereu der Yeudée mag niet getwijfeld worden. De baat van den ridder kent geen perken, sprak de gewonde, terwgl bij treurig het hoofd schudde. liet is dus altijd die man t vroeg de monuik. Altijd. Heeft bij uw bloed doen vloeien O, uw stilzwijgen zegt het mij.... Gij wilt bem niet bescbul- digeu.... O, de ellendeling, de ellendeling Ver geef mij vader, gij relf geeft mij bet voorbeeld tot zachtheid. I.aat ons liever voor den schuldige bid den... Maar ik vergeet uwe pijnen haasten wij ons, naar mijne cti. De monnik bogal zieh naar etne kleine deur, welks achter eenige puinlioopen verborgen lag. De ge wonde en zijne dragers volgden. Het vertrek, waarin men binnentrad, was klein <s /ag er armoedig uit. Een met papieren bedelt (afeltjtg twee houten banken, in eenen hoek eenige plankeu, waarop een strooimatras lag, op een steen een twaalf tal boekdeelen en daarboven een groot kruisbeeld dat w alles. W'>rdt voortgezet

De Denderbode | 1896 | | pagina 1