Eene opwerking. De Schoolbezoeken. Uil Bakergein. Kath. Werkmanskring Van tak op tak. Pol op weg naar de stad achter winterkleèren, komt Stant tegen op den Lindekouter. Pol. Ha dag Stant 1 'k ben blij Tan u te zien, man 'k zou geern eenen gaan pakken en dat en gaat alleen niet, kom meè hier in den Groenen Jager. Stant. Zeer geern, Pol; want meè alzoo nen kouden wind mag nen menscb wel een beet jen Yerwermwater pakken. Pol. (Ze trekken binnen) Inderdaad, Stant, 't is koud vandaag maar wat zou men zrggen 't Was eergisteren S"- Catbarine en van dan af en is er niet veel goed niet meer te verwachten. Stant. Op uw gezondheid, Pol Pol. Wel mag 't u bekomen, StantI Stant. 't Zal mij als 't God belieft wel bekomen, Pol want nen menscb heeft tegenwoordig somtijds een wat cor- rage en sterkte noodig te midden van al de valschheid en de deugnietery ran bet menschdom Pol. Hm, hm, Stant, is erweêrom al iets op uwen neus gebotst dan, man Stant. Niets bijzonders, Pol alles gaat. Goddank, good in 't huishouden, en 'k en mag niet klagen; maar 'k kwam daar alzoo al mijmeren en raisoneeran voort, zie Pol, en waarlijk, daar en is geenen end meer aan aan de schurkerij en de boosheid van sommige menscben- Pol. Wel, Stant, die zijn er altijd geweest man, de deugnieten en de kwaad doeners I Stant. Jaas, Pol maar er en is toch nooit niet gelogen en bedrogen ge worden gelijk den dag van vandaag. Pol. Alia, alia, Stant, g'en moet toch geen sekreten hebben voor mij; daar moet iets voorgevallen zijn, zeg nen keer, wat is 't Stant. 't Is wat lang om te vertel len, Pol; zekerlijk gij zijt mijnen hertelap en aan u durf ik alles zeggen. Pol. Maar toe, Stant, vertel maar; w'en riskeren wij op geen vijf minuten. Stant. Hewel, Pol, ge weet dat er op 't congres van den Belgischen Volks bond te Charleroi over een paar maan den beslist was van nen referendum in te stellen over de werkmanspensioenen bij al de sociëteiten aangesloten aan dien bond, niet waar Pol Pol. 'k Heb daar iets van g'hoord, Stant en was 't meè die kwestie niet dat de kloddemans en scheurmakers al op loop waren in de prochies van over vier eu vijf weken Stant. Zekerlijk, Pol't was ten minsteu onder voorwendsel van de be geerten van den Belgischen Volksbond uit te roeren dat ze rondliepen, maar het was in wezenlijkheid om weêrom de men- gchen beginnen op te maken cn te bedrie- en door valsche beloften. Pol. Dat en moet ge aan mij niet zeggen, Stant; ik ken die vogels van over l"g- Stant. En ik ook, Pol; maar 't is maar om te zeggen hewel, in de plaats van op die wijze te voldoen aan de eischen van den Belgischen Volksbond, maakten zij zoo den Volksbond hatelijk en bela chelijk; want do vragen van den referen dum moesten alleenlijk voorgedragen worden aan de werkende leden der maat schappijen aangesloten aan den Volks bond maar die krawatten trommelden maar allo slach van volk, vrouwvolk en kinderen meè begrepen, te samen in het een of 't ander herbergsken, en daar hielden zij hunnen referendum. Pol. 'k Weet het, Stant; maar 't was mij, verdjaleeren, 't referendommeken! Stant. Dat was meè 't bestuur van den Belgischen Volksbond en meè g'heel den bond te samen den aap houden; maar huD eerste plan was, Pol, van onder voorwendsel van iets goeds of nuttigs te doeo, 't volk weêrom te bedriegen en te verleiden. Pol. Jamaar, Stant, z'hebben dat eenen keer gedaan, maar geen twee keer, zelle man Stant. Hewel, Pol, luistert nu: w'hebben wij verleden zondag, 22 dezer, referendum gehad in onzen Kath. Wcrk- manskring. Pol. En daar was 't serieus en tref felijk zeker, Stant Stant. Ge zult gaan hooren, Pol van veertien dagen op voorband wierd ons, aan elk werkend lid van den Werk manskring, nen brief gezonden en dat nen groolen gedrukten brief daar stond daar in wanneer dat we moesten bijeen komen om d'uitlegging t'hooren over de vier verscbillige stelsels die door den Volksbond voorgedragen wierden want op dcu brief zelve stonden die vier stel- si ls gedrukt, maar 't cn is zoo gemakke lijk niet voor iedereen om dat wel te ver staan. I'ol. En is die uitlegging goed ge daan geweest. Stant Stant. 'k Gelooft wel, Pol; onzen achtbaren bestuurder van den Werk- niauskiing heeft dat meè heldere en klare stem uitgelegd gedurende een uur cn half, en bij had daarvoor de gazet Hel Volk meegebracht, 't is te zeggen, de gazet van M. Verhaegen, den voorzitter van den Belgischen Volksbond. In die gazet waren de vier verscbillige stelsels in vier opvolgende numeros klaar uiteen gedaan, en onzen direkteur beeft ons dat v ooi gelezen en niet alleenlijk voorge lezen, maar daarbij nog van uaaldeken tot den draad g'explikeerd, on dat meè al de devooren mogelyk, want 'k en weet niet hoc die man naar zijn explikalie nog pap kon zeggen. Pol. Alzoo moet 'tgaan, Stant. Stant. Jamaar, Pol, 't eu is dair- meè nog niet gedaan. Als 't alzoo alle maal goed uitgelegd was en als de man schappen meè de brieven in d'handen nu alles wisten, dan zei onzen directeur daar nog bij: Zie, vrienden, g'hebt nu nog acht dagen tijd om de zaak rijpelijk t'overwc- gen en om malkanderen te raadplegen; denkt en overweegt ernstig en rijpelijk, en komt dan allen binnen acht dagen om nen stembrief t'outvangen en om allen in volle vryheid het stelsel te stemmen dat gij verkiest. Pol. A la bonue beure, Stant, alzoo moeten de zaken bewerkt worden 1 Stant. Maar, Pol, 't en is uog niet uit, luistert acht dagen nadien waren wij op onzen post wij kregen alleu nen stembrief en onzen direkteur legde uog eens kortbondig de zaken uit, en eindelijk voegde hij er bij: Et nu, menschen, gaat gij stemmen maar uog eens, herinnert u dat gij volkomen vry zijt om te stem men; de stemming is geheim, iedereen van u steekt zelf zijnen stembrief in den koffer, en als de prijsloting zal gedaan zijn (in dewelke ik nog eens nen werre- men lijfrok gewonnen heb, Pol), dan zul len de stembrieven open gedaau worden door ses werklieden en twee heeren van 't hestuur van den kring, en den uitslag zal op staanden voet bekend gemaakt worden. Pol. Schoon, Stant, en deftig Stant. Jamaar, Pol, hier gaat de kat op de koorde komen 1 Pol. Spreekt, Stant, 'k luister. Stant. Hewel, Pol, de leste woor den van onzen direkteur waren: ge ziet nu, vriendeu, dat wij ons geene moeite noch kost gespaard en hebben om u wel in te lichten en om u alle vryheid van stemmen te laten; en nochtans wie weet of de volksverraders morgen wederom niet gaan roepen dat wij u bedrogen heb ben, dat gij hier wederom gemuilband geweest zijt, dat men u behandeld heeft als slaven en dat men u heeft doen krui pen onder de voeten der rijke menschen. Daarop ging een geroep van verontweer- diging op «Ie zaai door, en iedereen zei dat en zullen ze toch niet durven zeker die judassen die twiststokers Pol. Hewel, hewel, Stant, zeg nen keer, hebben z'het gedaan Stant. Mijn waarheid, Pol, 's an derendaags 's avonds deelden ze aan de werkmenschen die van 't fabriek kwamen briefkes uit, waar dat benevens laffe en valsche zinspelingen, letterlijk 't dces stond op te lezen Een misverstand is ia de Werkmanskring gebeurd600 leden hebben gestemd voor u. 1, in do meening dat zij stemden voor een pen sioenkas uilsluitelijk door den Staat. Dat men het toch zoo niet opzende. Het is te gen 't gedacht der werklieden. Pol. O die ijsbeeren die helletra- wanton 1 En wat zegt 't volk daarvan, Stant Stant. Och, Pol, al de werklieden van den kring loopen meè de veront- weerdiging in hun hert en alle treffelyke menschen van de stad zeggen dat er niet eenen maar wel duizend duivels zitten op den nek van die valschaards. Pol. Maar, Stant, 'k heb 't u altijd gezeid, jongen; iemand of artisten die in staat zijn van de vuile en helscbe kanail- lestreek van 't wijf uit te viuden, die zijn in staat tot alles en die liggen g'heel eu ganscb onder den klauw van Lucifer maar laat ze maar doen W'hebben van z'leven nog ander bergen zien dalen en nog ander reuzen zien vallen dat en duurt allemaal maar een bakt» brood; eu onzen lieven Heer legt daar dan somtijds op 't onverwachts d'hand op, en d'helden ziju vergeten. Stant. 't Is waar, Pel, en zeker waar; maar dat en belet niet dat een tref felijk hert daar daarentusschen toch van lijdt en dat die leugeneers veel kwaad stichten en veel bijgeloovige en kortziende menschen bij den neus leideo Pol. Ja ja, Stant; maar dien tijd is voorby, man ze wringen zich gedurig aan met de wanhoop in 't hert gelijk de muis die in do valle zit, maar fleus z'al er iedereen kompassie meè krijgen en peizen dat ze naar Gbeel moeten. Stant. Ge troost mij, Pol; meè kou- ragie vooruit Meer en meer gestreden voor 't goed I Ons meer aangesloten meè ons ieverige priesters en ous brave ka tholieke menschen en geuze gespuis en donjerij, 't moet al den dieperik in 1 Pol. D'hand daarop, Stant 1 En nu man, goei reis en tot de naaste week 1 Stant. Van dc gelijken, Pol, en tot binnen acht dagen I Ik moet u bedanken, Denderbode, om dat ge zoo gewillig mijn vorig briefken hebt opgenomen. Ik schreef u daarin dat wij naar een tijdperk van volksopwoeliu- gen gaan en dat de rustgelden van den werkman door twistzoekers als twistappel zal gebruikt worden. Ik schreef u ook, in de oudheid bij de Grieken heeft men dat gezien. Niet zoo haast was eene nuttige instelling inge voerd of aanstonds waren er een hoop ruziezoekers aan 't woelen en aan 't be loven. Dat moet hier ook gebeureu. Toen ik dat schreef en wist ik niet dat in de gazet van Klokke Roeland een feit stond dat mij gansch gelyk gaf. Dat deed mij pijn aan 't hert» want ik hoop altijd dat ik in mijne verwachtingen zal zijn bedrogen... Ilicr rond Aalst beeft men mcetingen belegd om te weten wie van Staat, werk man of werkgever de vereisebte stortin gen zou moeten doen om aan tien werk man een pensioen te verzekeren iu zijnen oudon dag Hier was men 't accoord om daar een deel te leggen op den werkman zclven cn een ander deel to schuiven op den nek van werkgever cn Slaat. Deze laatste kreeg bet deel van den leeuw. En in 't Waasche wierden ook meetin gen gehouden onder andere te Hammo en de clown uit Temsche, M. Borm, had daar 't hooge woord. Weet ge, lezer, wat er daar wierd be slist 't Is heel kort. De Staat zal op eigen kosten de pen sioenkas inrichten Het is jammer dat er zulke bcsluitselen genomen worden op de volksvergaderin gen. Dat kan niet voordcelig zijn aan de kwestie. Men zal mij vragen waarom Ik gevoel dat beter dan ik het kan zeggen. Te Hamme vraagt men 1 fr. per dag. Een ander twistzoeker zal opkomen, 2 fr. beloven om gekozen te geraken. Daarna een derde enz., en ton lange laatste wij vliegen den afgrond in. Als opmakers-orgaan heeft V Land tegenwoordig den eersten prijs en men begrijpt op Chipka niet dat men bezig is niet dc zaak te verbrodden. God beware ons Vaderland moesten de leerlingen van 'tEilaud eens aan 't roer zitten en het een enkelen dag beproeven hunne droom beelden in 't pratijk te willen stellen. Met wie men verkeert, 'wordt men geëerd (Strooibriefje). Vrienden, informeert u eens met wie de doojen verkeeren 1 1 Hm., hm., hm.... Valsche vriendeu zijn gevaarlijker dan openbare vijanden. (Strooibriefje). Vrienden, informeert u eens wie u streelt, vleit en opmaakt om op uwen rug geld eu eer te smeden I 11 Hm.... hm.... hm.... Onze heer Burgemeester vergezeld van den heer De Clippele, Schepen van onder wijs, brachten in den loop dezer week een bezoek aan verschillige officicclc en aaugenomeno scholen onzer Stad. Dit bezoek was eene aangename verrassing voor professors en leerlingen voor wien het als eene dankbetuiging en eene aau- moediging mocht aanzien worden. Do Ecrw. Zusters bestiersters der school van Mijlbeke alleeu waren door zekere kleine onbescheidenheid over de komste van den heer Burgemeester ver wittigd ook waren er aldaar toebereid- sels voor het onthaal gemaakt. De natio nale vlag wapperde boven het gesticht, de leerlingen hadden rasch in verschillige afdeelingen, eerbiedige aanspraken aan geleerd, een bloemruiker wierd aange boden en in de hoogste leergang kwam het dochtertje vooruit, van den beer Cortbals, broodbakker, Moorselscbebaan en las den volgenden brief Achtbare Heer Burgemeester, De loerlingon der aangenomene Meis jesschool vau Mylbeke ziju gelukkig U ter gelegenheid van uw eerste bezoek alhier, als Burgemeester van Aalst, de buide hunner rechtzinnige heilweuschen te mogen aanbieden. n Ja, achtbare Heer Burgemeester, reeds lang zagen wij met ougeduld den dag te gemoet, waarop wij U plechtiglijk onze innige liefde en onze onwankelbare verkleefdheid zouden mogen betuigen. In U immers, achtbare Heer Burge meester, vinden wij den rechtschapen Bestuurder, den getrouwen leidsman der jeugd, den teêrgelietden weldoener die er altijd het zoetste vermaak in vindt, door nwe milddadigheid elk nuttig w»rk te ondersteunen eu door uwen wijzen raad vooruit te helpen. In U ook, achtbare Heer Burgemees ter,vinden wij eenen waren kindervriend, een zorgvuldigen voorstaauder van opvoe ding en onderwijs. Noch moeite, noch kosten, zult gij ooit willen sparen om de jeugd door eene goede oproeJing en een behoorlyk onderwijs op het pad der deugd te doen geleiden, want gij weet bet dat zulk eene Stad, die deze twee heilbron nen op prijs stelt, steeds op den besten zegen van God mag hopen en dat vrede en voorspoed aldaar elkander de hand kussen. - Moge de Goddelijke Voorzienigheid, achtbare Heer Burgemeester, zijne milde zegeningen aan U en uw Bestuur uit storten I i Dit is de„ vurigste wensch van al de leerlingen der aangenomeue Meisjes school vau Mijlbeke en nog nooit wellicht Lebben zij met zooveel geestdrift en vurigheid dezen kreet aangeheven b Lang leve onze achtbaren Heer Bur gemeester >i De heeer Burgemeester ontroerd over die betuiging van achting dier jeugdige kinderen, gaf ben even als aan die menschlievende Zusters zijne hartelijke voldoening en dank te kennen, en moe digde allen aan op bezondcre wyze. Bij het bezoek des heeren Burgemees ter en Schepen heeft men nogmaals kun nen bestatigen dat het onderwijs in Aalst aan een goed en bekwaam leeraarkorps toevertrouwd is, eu dat niets door ons Stadsbestuur verzuimd wordt om da goede christelijke opvoeding der kinderen te verzekeren. Bij het verhaal van dit bezoek aan de Stadsscholen komt ons de vraag te bin- nen u Wat zou er gebeurd zyn, van onze kinderen, waren de liberalen dank aan de scheurmakers, bier meester ge worden O, elke weldenkende menscb zal hier genoegzaam kunnen op antwoorden. Hadden wij die scheurmakers nooit ge kend, nooit zouden wij hieromtrent het minste gevaar te vreezen gehad hebben en wat de dichter over Aalst schreef zou thans nog mogen herhaald worden Elk zag in ziju gehuur een stadsgenoot I [en broeder, Ia hem dien hij op straat ontmoet. I Een zoon der Itoomsche kerk, een kind S der zelfde Moeder, Dien hij met gullen lach begroet. Maar eilaas Sommige katholieken hadden zich laten misleiden door twee stijfhoofdige en hoogmoedige personen die alles willeu beheerschen eu van hen schreef de dichter Daar kwamen scheurders, en ons cen- [dracht was vervlogen, Zij spreiden argwaan, twist en haat Het heilloos zaad schoot uit, door drog reden, door logen, Beschimping, laster, hoon on smaa I, Verwijderden zij 'tvolk van zijne vrien- En leidden'troekloos opeenbaaD. [den, Waar slechte teleurstelling en ouh id [is te vinden I 't Was met de vrode, eilaas I gedaan. Maar God dank, de Katholieken zijn zegevierend uit den strijd gekomen, en onze katholieke scholen worden behou den ondanks al de pogingen der oude .tegenstrevers, de liberalen vereenigd met de valsche demokraten. Een tijdstip van eendracht en vrede breekt opnieuw aan. Het volk, de bur gers, de brave werklieden en de pries ter» zijn vereenigd om den twist te ver drijven, het kwaad door de scheurma kers gesticht te herstellen en de broeder lijkheid in onze stad Aalst terug te doen heerschen. Het is 7 uren 's maandags 's morgens. De koffie staar, op tafel. Kloek zwart brood met vet daarneven. Zes kloeke dorschers zeggen halt Zij trekken binnen. Koejongeu en peerdeuknecht plaatsen zich met hen aan tafel. Zij gaan aan 't eten. Op oens gaat de kamerdeur open. De Boer in calegon en lijfrok komt te voorschijn. Hij. Wat is dat Zijt gij daar weeral om te eten Ik ben nog niet op, en dat hoeft weèral honger. Zoo kau dat niet blyven duren. Jan. Maar Boer, 't is al zeven uren. Wij hebben al eeu uur gedorschcn op ons nuchteren maag. Mogen wij dan niet een komme kaffé drinken. Pastoor Daens zijn mannen hebben hier op uwen mes sing gepreekt, dat de kaffé toch zou af geslagen hebben. Hij. Wat scheelt mij Pastoor Daens Dat was goed over jaar als ik moest gekozen worden, maar nu dat ik gekozen ben, wil ik meester zyn. Pastoor; pastoors en paters, die vaag ik aan mijn botten. Sis. Maar Boer, ge zult groote koude krijgen gaat algauw terug, eu slaap nog een uur of vier. Ze zeggen toch alle maal dat gij non braven jongen zijt als gij nuchter zijt. De pastoor wel niet, maar de koster en de burgemeester, en die zyn toch mannen van onzen deeg. Is dat niet waar, Boer Hij. Koster en Burgemeester zegde daar Ehwel gaat daar om kaffé, en be taalt hem. Maar ik die u vijf stuivers betaal voor iederen dag werkens, ik zou u moeten nog kaffé bij geven. Neen neen 1 alzoo moet ik er door. Ik ben naar Aalst met veertien weibeesten gegaan naar de jaarmerkt, en wij zijn met vijf tienen teruggekomen. Jef. Ah ja, wij hebben het gezien, Boer Hij. Wat zegt gij daar Hé. Gij Jef.Niets boer. Dat er nu negen en-dertig op stal staan, dat zeg ik. Zij. Waarlijk dat gaat te ver met dat eten, altijd. Iu de jaren veertig, met de pataterplaag, dan werkten de men schen voorden kost alleen, en dan dron ken ze 's morgens geenen kaffé. Mijnen Boer heeft gelijk, 't Is de laatste maal dat gij 's morgens kaffé krijgt. Sis. Jef jongen, wat denkt er u van Jef. Gaan eh 'i Vivan de greef I Allen gelijk de deur uit zingende Vivan Pastoor Daens Eu hij mag er wezen Vivan Pastoor Daens En hij mag er zijn. Histobiek. VAN AALST. DE PENIOENKASSEN. Zondag 11. had alhier plaats, onder de werkende leden van onzen Werkmans kring de stemming gevraagd door den Belgischen Volksbond aan zijne aangeslo ten kringen over het stelsel van pensioen kas dat zij verkiezen. Men zal hierboven in onze gewone sa menspraak zien op welke ernstige, def tige, onpartydige wyze de leden van den Kath.Werkmanskring waren ingel cht ge weest over de kwestie en hoe de stemming ingericht was. De stembrieven waren ge drukt en geleken op de gewone stembul- letijns onzer groote kiezingen met num mers aanduidende de verschillige stelsels. 750 leden namen deel aan de stemming die den volgenden uitslag gaf ie stelsel 703; 2* stelsel 15; 3a stelsel 8; 4* stelsel 14. Witte of nietige brieven 10. Tot algemeene verontwaardiging gaf deze onpartijdige stemming wederom aan leiding tot een schandig vlugschrift der scbeurmakersparty dat op de grofste wijze de katholieke werklieden lastert. Wij vernemen, zonder verwondering, dat deze ougehoorde handelwijze de al gemeene afkeuring, namelijk die onzer confraters Le XX' Steele van Brussel en Het Volk, van Gent verwekt. Later komen wy op die vuige aanhit singen derkwakzalversdemokraten terug. De heer Alex. Van de Velde, Gemeen teraadslid, verzoekt ons den volgenden brief meè te deelen. Aalst, den 27 November 1896. Heer Collega, Ik blijf een antwoord schuldig op uw schrijven van 20 dezer. De uitvluchtsels zijn gemaakt om er zich van te bedienen, en laai mij toe, Heer Collega, met al den eerbied die ik voor u gevoel te zeggen dat gij die spreuk schijnt te kennen. Doch hoe smertelijk ook de waarheid zij ieder een dient er mede af te rekenen. Gij schrijft mij alle eerlijke lieden zullen u de naam geven dien gij verdient.» Alle eerlijke lieden kennen mij, en weten dat ik eenen eerlijken arbeider ben, en tevens eene stijfhoofdige koppige Vlaming. Vlamingen hebben, ten allen tijde, ver raders gegeeseld en aan den schandpaal genageld. Gij beschuldigt mij ook van lafheid, eenen Vlaming beschuldigt men nooit van lafheid, zonder er tc moeien een eiken mede afpellen. Ik vergeef u nog altijd uwe kleingees tige kinderachtigheid der zitting van ne gensten dezer en vervacht u op de eerst komende zitting des Gemeenteraads. De zittingen des Gemeenteraads zijn openbaar. Het is op eene openbare zitting dat wij uitgenoodigd worden. Op eene openbare zitting hebben wij elkander ontmoet. Indien gij niet wilt doorgaan als een soldaat van het broekkakkersleger ver wacht ik u op hooger genoemde zitting. Kunt, durft, of mcogt gij, den strijd niet voltrekken daar waar hij ontslaan is? GroetHomme de cceur. A. Van di Velde. Fabriekwerker-Gemeenteraadslid- Aan de heer P. Anné, Gem-enteraads- lid, Aalst. 'I Land van Aelst geeft bericht dat M. Maenhaut den heer minister De Bruyn zal ondervragen over 't sluiten van de gren zen om rede van muilplaag; Pie vraagt En waarom, over 't merken niet Ons antwoord Dat onze broeder hem daar kan meè gelasten: Wy zouden dien redder ^an den landbouw eens willen hooren afgeven op dit punt in de Volkskamer. Hij zou kunnen 't artikelken van t Land aflezen ten eersten een koe is nog al eigen, ze leeft daar zoo een zaam als 'nen kluizenaar en kan ver schrikken als die Staatsmans inkomen; ten tweeden, dat branden of snijden in het oor; ten derden 't gerucht en 't ge rammel van die oorringen en decoratiën. Wie zegt dus dat die koebeest niet zal verschrikken, buiten haren pas komen, de melk weigeren, misschien ook al ziek worden door 't een of ander ongeval... - Zalig zijn zij die arm van geest zyn Ik geef een frank aan den armen indien onzen vierden - hem zoo een interpel latie durft riskeerenen nogthans 't ware een goed middel om populair - te worden. La Flandre libérale kondigde dezer laatste dagen een schrijven af over den politiekon toestand in ons Arrondisse ment Aalst. Vooreerst wordt bestatigd dat de liberalen politieker Daens over boord hebben geworpen eu dat hierdoor zijne herkiezing zeer bedreigd is. En niet alleen loopt de herkiezing van den vierden man gevaar omdat de libe ralen hem laten vlotten, maar.ook omdat de katholieken, in al de steden en ge meenten des Arrondissements,de kiezers lijsten hebben vervalscht en de liberalen te dom zijn om de kieswetten te herrij pen en bijgevolg de vervalschingen te ontdekken. Verder wordt meêgedeeld dat de libe ralen van Aalst voorgesteld bobben al de geuzen in eenen Arrondissementsbond te vereenigen, maar tot hiertoe werd er nog geen gevolg aangegeven. Dit ware nogthans wenschelijk, want wat de kath. gazetten er ook van zeggen, het libera lism is hier nog niet dood. Neen, dood is de liberale kliek bier niet dat is waarheid, maar zij is met zulke machteloosheid geslagen dat ze baar einde nabij is... De Donchisterij en 't Roelandistn hebben haar wat opge beurd en zonder dat ware zij voorzeker reeds dood en begraven geweest. Men zeu van de Aalstersche liberalen nog gespro ken hebben gelijk van een verdwenen vervloekt ras, gelijk van de geuzen der vijftiende eeuw, van de Hugenoten, enz. enz..; Ook wordt gemeld dat de liberalen van Geerardsbergen, begrijpende dat de ha ring van pater Saucis, hier niet meer braden kau, besloten hebben voor eigene rekening te strijden tegen katholieken en democraten. 'tZal weer 'nen slag geven 1 Eindelijk wordt herhaald wat Dender- gahn wekelijks zeevert over onze laatste gemeentekiezingen en betrekkelijk de interpellatie-Anné in onze Gemeente raad... Nu hieruit besluiten zekere lieden dat het artikel der Flandre libérale uit de pen is gevloeid vau den correspondent van dit blad, eenen te Aalst verblijveil den geugchen advocaat... Wij nemen dat niet aan neen, neen, de onbekwaamste onder alle advocaten is nog niet dom ge noeg, om zulken ongekookten praat uit zijne botten te slagen Eene neger historie. Men weet dat er in de congoleesche afdceliug der tentoonstelling van 1897, negers zullen zijD, Wil men weten wat dit kosted zal? De negers 250 in getal zullen van on derhoud elk 2000 fr. kosten, dus 500,000 fr, Deze inrichting valt geheel ten koste van bot bestuur van den Congostaat. Nooit verwijten, nooit schelden, nooit beleedigen, alles in eerlijkheid en deftigheid, aiedaar onze leus roept 7Land van Aelst uit. Geachte lezers oordeelt In 't Land van Aelst van zondag leest men 't Aalst, blijkt het, gelijk overal, n dat een priester-bespotter, iemand zoo n laf is van brave christene werklieden n to spionneeren en te willen broodroo- b ven, dat zulke gast overgoten is b door 't sop van Sodoma. Alle uitlegging is overbodig... Zulke schandalige lasterlijke beleedi- gingen hebben zelfs de vuilste dagbladen, - La Casserole La Fripouüle en meer anderen, zich nooit veroorloofd, want zoo laf zijn ze toch niet. Wie beeft men willen aanwijzen Alles in eerlijkheid I Alles in deftig heid Maar Boontje zou wel om ziju loontje kunnen komen en dat wel eerder dan mon Het denkt. De eerste trekking van de Wereldten toonstelling van Brussel 1897, zal korte lings plaats hebben. De personen die zich nog billetten ver langen aan te schaffen, tot de eerste trek king toebehoorendc, worden verzocht hun ne aankoopen voor 15 December 1896 doen. Dendergalm, 't orgaantje onzer ster vende liberale kliek, schept cr \ermaak in nu eens aan dezen,dan eens arm genen onzer vrienden te herinneren dat ze vroe ger tot de liberale partij behoorden. En natuurlijk wordt er dan eens gezin speeld op de oorzaken Onzes dunkens zouden de liberale schrijvelaars den bek in de pluimen hou den, wisten zij dat aan 't h'oofd der Aalstersche liberale kliek een man staat tot wien men ook zeggen mag Ge zijt een kazakkeerder I... En ten bewijze, als- de liberale schrij velaars er aan houden, zullen wij het procesverbaal der stichtiDg eener thans nog alhier bestaande zeer katholieke en liefdadige maatschappij afkondigon. Men zal dan den familienaam, voornaam, be drijf enz. van den liberalen voorzitter zien gedrukt staan nevens de namen van overledene overtuigde katholieken. Zouden de Dendergaltnsche schrijve laars aan hunnen liberalen Voorzitter niet willen vragen waarom hij van 't ka tholieke kamp naar de liberale kliek is overgelopen, waarom hij zijne kazak heeft gekeerd Ze zullen het antwoord van den liberalen Voorzitter toch zeker willen raeêdeelon I Verbod van invoer van holland- sch vee in Frankrijk. Bij decreet van 20 Nov. wordt de invoer van hol- landsch vee iu Frankrijk verboden. Boterkeuring.Zaterdag der verle- dene week verscheen de heer Boterkeur- der weèr eens op onze botermerkt. AQht- en-veertig stalen werden genomen en by het onderzoek bleek het dat er 47 der genomene stalen zuivere natuurboter waren slechts één der stalen werd ver dacht. De keuring verhinderde grootelyks den gewonen gang der merkt de land bouwers mochten niet verkoopen,kortom, de merkt begon eene goede uur later. Natuurlijk vele lieden die haastig waren om terug thuis te zijn of hunne overige zaken te doen, waren aan 't mor ren en zeggen dat is maar te Aalst alleen dat die keuring zeo dikwijls gebeurt, enz. enz,. Maar, lieve menschen, wie is daar de schuld van Wel, niemand anders dan politieker Daens, de albelover, die boer, burger en werkman, in een woord, alle menschen ging gelukkig maken... Waarom wordt de botermerkt van Aalst meer bewaakt dan de andere merkten, in andere woorden, waarom verschijnt de keurder er menigvuldiger dan elders. Hebt ge dan vergeten dat politieker Daens, in openbare zitting der Volkska mer, ten aanschijn van gansch 't Land, heeft gezegd dat er op onze merkten schier geene onvervalschte meer wordt te koop geboden en dat er wekelijks, in de om streken van Aelst, 60 duizend kilog. margarine voor de vervalsching wordt verkocht... Politieker Daens heeft gezegd: in de omstreken van Aelst wonen de bo ter vervalschers, die bedriegers van bur ger en werkman! Moet het u dan ver wonderen dat de boterkeuder zoo dikwerf een bezoek brengt aan de botermerkten in 't Arrondissement Aalst... Wat is uw antwoord, lieve lezers M. Caudron, geneesheer en groene Schepen van Moorsel, had ons voor den rechter gedaagd, eene schadevergoeding eischende van 20 duizend patotterkens, omdat wij op dag van den provincia len kiesstrijd, in juli 11., geschreven heb ben 1° Dat bij Caudron, groene candidaat, het zootor had gevonden bij zijn lieveken te blyven zitten dan zyno canaidatuur op de meeting te Hofstade te gaan verdedi gen 2° Dat hij, Caudron, op oene meeting te Lede, gezegd had dat zijne studiën vijftien diezend frank badden gekost 3° Dat hij. Caudron, een jongman was die alle meisjes geern» ziet.... met zijne oogen.... En zie daarin bestond nu onze groote misdaad Tolgens den groenen heer Cau dron. Maar de Rechtbank van Dendermonde zag er geene misdaad in en sprak Den derbode vrij..., t is to zeggen, zondt de groene Moor- selscbe Schepen wandelen met de onkosten aan zijn slip pen.... Goeden dagMenheer, en tot later

De Denderbode | 1896 | | pagina 2