Verwisseling van het Kopergeld van 1 en 2 centiemen. Een en ander. AVONDFEEST Kunst- en Letternieuws. Rechterlijk Kronijk. Allerhande Nieuws. Uit de redevoering ran M. Helleputte. Zitting der Volkskamer van 27 nov. 11. M. Helleputte.— Priester Oaens verklaarde zich voorstaander van den persoonlijken dienst, met afschaffing van de plaatsvervanging, voor zooveel zij het voorrecht is van liet geld. Neemt hij dus andere vormen van plaatsvervanging aan Hij zegge juist waar hij naartoe wil. Geeft bij de voor keur aan de nummerverwisseling M. Theodor. Neen,noch de plaats vervanging, noch de nummerverwisse ling. Priester Daens heeft gezegd wat hij eigenlijk wil. M. Helleputte. Dan heeft hetgeen hy zegde geen zin en wij zullen wachten tot dat bij ons uitleggingen geve. Wanneer men voorstaander is van een vrijwilligersleger, dan moet men tegen den persoonlijken dienst wezen. Jan Snul, die bang was voor den regen, sprong in 't water om niet nat te worden dat doen ook zij die, voorstaanders van een vrij willigersleger, den verplichtenden dienst willen. Onzes dunkens zou de onderbreking van gezel Demblon hier beter zijn te pas gekomen dan in zittiDg van daags te voreu wanneer hij uitriep Dat treft Lippen Daens in volle borst I Waarom mag gezel Demblon nu toch politieker Daens Lippen heeten Het Staatsblad deelt een koninklijk besluit mede van 28 October waarbij ge zegd wordt dat bet Belgisch kopergeld van 1 en 2 centiemen zal verwisseld wor den tegen standpenningen door den Staatskassier. Ziehier het reglement voor het ver wisselen dezer munten 1. Te beginnen van 1 Maart 1897, zal de Nationale Bank,handelende als Staats kassier, de Belgische stukken van 1 en 2 centiemen aaD pari verwisselen, tegen in België wettigen loop hebbende standpen ningen. 2. De te verwisselen sommen mogen niet minder dan 10 frank bedragen. 3. De verwisseling der sommen van minstens 10 frank en geene 100 frank te boven gaande zal, van den 4 tot den 12 en van den 18 tot den 28 van iedere maand, rechtstreeks gedaan worden aan de win ketten der Nationale Bank, te Brussel, en in hare agentschappen in de provin ciën. Voor de sommen van méér dan 100 frank, moeten de houders zich, bij brief, wenden tot deu gouverneur der Nationale Bank, die hun in elk geval bijzondere onderrichtingen zal doen geworden voor het aanbieden der to verwisselen stuk ken. 4. De te verwisseling aangeboden stuk ken, welk ook hun gezamelijk bedrag zij, moeten in zakken van ten hoogste 20 lr. bedrag behelsd wezen. Al de zakken moe ten een stevig in perkamentlinnen of in karton opschrift dragen met den naam en de woonst van deu deponent en de weerde van den inhoud. 5. Eene voorloopige kwitantie zal den deponent worden afgegeven en na onder zoek vereffend worden. 6; De koperen plaatjes welke gcenen afdruk zouden behouden hebbeu, alsook de andere munten welke geene Belgische stukken van 1 en 2 centiemen zijn, zullen aanschouwd worden als hebbende hunne weerde verloren. Zij zullen den depo- nenten worden terug gegeven, na inge sneden te zijn geweest, indien zij worden teruggevorderd, op het oogenblik der vereffening vermeld bij bovengemeld 5 Wauneer do werklieden der werkhuizen der Statie alhier, ie Aalst, des zondags 's morgens van den nacht dienst aftreden, moet er hun twee uren verlof gegund worden tot het kwijten bunuer godsdienstige plichten. Is het waarheid dat dit verlof aan de eenen gegund eu aan de andoren geweigerd wordt Als 't waarheid is, waarom die twee maten en twee gewichten Sedert weinige weken is de dienstrege ling gewijzigd geworden in plaats van 14 dagen nachtdienst is het nu maar 8 dagen meer. Door eenen ministericelen omzend brief wordt voorgeschreven dat alle werk man aan de Staatsspoorwegen gebezigd, recht heeft op 28 verlofdagen in een jaar en dat deze verlofdagen zooveel mogelijk moeten vallen op eenen zondag. Is het waarheid dat er hier te Aalst, werklieden kuuuen aangewezen worden die van deze verlofJagen bijna niet genie ten Is het waarheid dat er werklieden zijn welke van September 96 tot januari 97 maar 3 verlofdagen zullen genieten Is het waar dat er gelukkigen zijn die alle veertien dagen éénen dag vrijheid hebben Nog eens als dat waarheid is, waarom die twee maten en die twee gewichten De werklieden (manceuvers) zijn ver plicht dagelijks te werken 10 1/2 uren, dus eene 1/2 uur meer dan de andere werkliedendit maakt 15 uren ter maand en 18 dagen ten jare welke aan die lieden niet betaald worden. Gebeurt dit bij wete van den heer Minister Nog iets voor heden Zou er dan toch geen middel zijn om zekere persoon met wat meer beleefdheid jegens de werklie den te doen handelen en vooral van hem te gebieden van voortaan zijne bevelen rechtstreeks te geven aan zijne onder- hoorigen in plaats van er een derden persoon meê te gelasten welke laatste zich hierom een al te groote pluim op den hoed steekt Wij denken dat er over de feiten hier hooger aangehaald en nog over auderen wel een enkwestje zou mogen geopend worden Rechterlijk canton Aalst.— Reeds van bijna over 50 jaren, in 1848, hebben do iuwouers van Erembodegem, Welle en Denderleeuw gevraagd om, op rechterlijk gebied, naar het canton Aalst over te gaan. Hunne vraag werd besproken in zitting van deu Provincialeu Raad Tan 28 Juli 1848, doch do Raad bracht een ongun stig advies uit. Hervorming der Burgerwacht. Het wetsontwerp der hervorming van de Burgerwacht 't welk door den heer Mini ster van inwendige bij de Volkskamer komt ingediend te worden, wordt be schouwd als bestemd tot eenen langduri- gen slaap in de kartonnendoozen. Men weet immers dat bet land vijandig is aan alle stelsel dat zelfs op geringe schaal 't Pruisische stelsel zou evenaren. Het niemand gedwongen soldaat, het vrijwil ligersleger, ziedaar den wensch der meerderheid in pns arrondissement. Wat do afschaffing van de plaatsvervanging betreft, de overgroote meerderheid is er tegen 't arrondissement Aalst levert het grootste getal vrijwilligers met premie van gansch 't land op. Deze afschaffing zou jaarlijks duizenden en duizenden franks aan de werkersstand in stad en dorp doen verliezen. •i,Veeverzekering. Het ministerie van landbouw is voornemens eene jaar- lijksche premie van 25 tot 30 frank toe te kennen aan de maatschappijen van ouderlingen bijstand tegen sterfte onder het vee welke,op 't einde van ieder jaar, hem de juiste rekeniug van hare ont vangsten en uitgaven zullen toezenden, opgemaakt volgons een voorgeschreven model. Deze inlichtingen zullen dienen om de inrichting dezer maatschappijen van onderlingen bijstand op stevige grond slagen te vestigen. In den grond. Het doel dat do socialisten bereiken willen is de tegen woordige somenloving «mot geweld» - ver nietigen. Het blijkt klaar en duidelijk uit de verklaring van den Franschen socialist Marcel Som bat Het is geene sociali stische meerderheid in het parlement, zegt hij, die de maatschappelijke kwestie gaat oplossen; men moei de inrichting van het proletariaat voorbereiden om tot de maat schappelijke revolutie te geraken. -... Wel ja, men moet de revolutie, men moet geweld en bloed hebben I u Wij juichen de commune van Parijs toe, omdat zy zich op den waren voet go- plaatst had, waarop de socialistische worsteling moest aangevangen worden. Men moet de vruchten plukkeu van het bloed voor onze kameraden vergoten, voor ouze kinderen, om hu» een gelukkig leven te verschaffen. En om te eiudigen deed citoyen Sem- bat een beroep op de aanwezigen, opdat, als de dageraad zou aangebroken zijn, het volk voor de ontvoogding zou opstaan België en Frankrijk moeten volgens de omstandigheden waken. Wel bedankt voor die waarschuwing, citoyen De post der begrooting voor de pen sioenen van weduwen en bedienden van ijzerenwegen, posten en telegrafen,is van 38,000 op 48,000 fr. gebracht,omdat vele zoo weinig pensioen trekken, dat zij er nauwelijks kunnen van leven, vooral wau neer zij kindoren hebbeu. Deze toestand zal dus verbeterd worden. Een bijgevoegd krediet zal gevraagd worden ter bekostiging der overbrenging van de lijken der soldaten die in dienst sterven, eu welker familie hen in hunne geboorteplaats zou willen doen begraven. Volgens de Clironique zou Anseele ge zegd hebben bij de ontvangst van Beer- block in Vooruil, dat men de tegenwoor dige samenleving moest vernietigen, de ministers wegjagen, de kapitalisten en de burgers uit de openbare besturen ke gelen «en hen vervangen door arme duivels zoo als wij zijn. 't Is zoo kras dat wij het maar moeilijk gelooven. Hm, hm dat zou me nu eens een gou- vernementje naar het hart der socialisten zijn 1 Brenez voor minister van justitie de man weet wat eene gevangenis is Maroille, gouverneur der Bank, enz. Als dit gedaan was, zegt het blad, kon men de gevangenen tot gendarmen be noemen en de gendarmen in de plaats der gevangenen zetten. De belgische maatschappij voor het vrouwenrecht heeft aan de Kamer eene petitie gezonden met meer dan 12,000 haudteekens,waarin hoofdzakelijk de vrouwen verdedigd worden van eclit- genooten, die zich aan den drank over geven. Vliegduiven in de engelsche ma rine. Te Devonport is een groot dui venhok ingericht, bevattende 200 duiven, gelast met deu telegrafischen dienst tus- schen de vloot en de overheden der ma rine aan de kust. M. Vandenpeereboom, die het in terim doet van oorlog heeft verklaard, dat zijne eerste zorg zal zijn de kazernen te verbeteren, er. hiervoor zal hij voor eene uitgaven achteruit gaan. Hij wil at do soldaat beter gehuisvest zijn zal dan nu het geval is. Heel zelden komt de ministsr van spoorwegen in het departement van oor log. Wat de caricalureu betreft die de liberale pers op hem maakt, hij doet de moeite niet ze te zien Schrijft al wat gij wilt, schijnt hij te zeggen, ik zal mij nen plicht doen 1 Apotheken. Voor elk regiment zal ecu rijtuig voor den geneesdienst worden aangehecht. Jacht in Engeland. De statistie ken z< ggeu dHt in Engeland (in de drie rijken) jaarlijks 3 millioen faizanten, 2 millioen pati ijzen en 20,000 kemphanen geschoten worden. Jaarlijks wordt er aaD jachtrecht betaald, en dit alleen op de patrijzenjacht, ongeveer 25 millioen fr. zoodat ieder patrijs 12 fr. 50 kost. Men rekent dat er jaarlijks 30 millioen hazen et konijnen geschoten worden, 't Is de Indépcndance die deze cijfers opgeeft. in het Sint-JozefecoUege. Hoog vliegen, diep vallen 1 'tls de alge meen e geschiedenis Het was de ge- schiedeuis niet der jonge Autwerpscbe heereu, die hier Zondag een avondfeest hebben gegeven ten voordeele der Bel gische Missiën in Indië, Ceylon en Congo. Verleden jaar hadden zij Une cause cél'e- bre opge\oerd elk weet met hoeveel bijval I Ditmaal wilden zij hooger. Pour la Couronne, het laatste, wellicht het beste werk van den Franschen dichter Coppée,wilden zij aan onze burgerij doen genieten. De oud-studenten van het Onze- Lievc-Vrouweucollege te Antwerpen zijn niet beneden hunne taak gebleven. Het meesterstuk werd door hen meesterlijk vertolkt: natuurlijkheid van toon, gemak van gebaren, zuiverheid van uitspraak, waarheid van gevoel hebben aller bewon dering opgewekt. Bisschop Elienne wordt tot koning van het Balkausgebergte uitgeroepen. Prins Michel Braucomir, door zijn broeder Alexis opgehitst, wil met do Turken in bondgenootschap treden ten einde Etien- ne de kroon te ontrukken. Constantijn, Michels' zoon, belet zijn vader die mis daad te plegen hij zelf, van verraad be schuldigd, wordt door zijn vrijgemaakten slaaf gered. Ziedaar- het stuk. Di- hoofdrol, Constantijn, werd door den heer J. Jacobs vervuld. Hoe? Dat zullen zij nooit vergeten, die op de ver- tooning tegenwoordig waren. Een schouw burg vau Parijs, zegt men, bood den kunstenaar onlangs aan om in Frankrijks hoofdstad te komen spelen. Het aanbod getuigt voor zijn talent,de weigering voor zijn christelijke gevoelens het een noch het ander verwondert die hem kennen. Michel en Alexis Brancomir werden ons door de twee broeaers Hagaerts voorge steld de beweeglijkheid hunner wezens trekken eu hunner oogen bracht veel bij tot de volmaking van hun spel. Met hen was gedurig in betrekking de ge heime Turksche gezant Ibrahim Effeudi niemand zou beter den omkooper voor onzo oogen doen herleven, dan de Heer Danco het heeft gedaan. Optreden als een ouden bisschop, met de priester lijke waardigheid en de koninklijke ma jesteit omkleed, is zeker geen gemakke lijke taak voor een jongeling een klein zoon van deu beroemden Windthorst, den Heer R. Mund, is het gelukt. Een tamelijk onbeduidende rol kan zeer be duidend worden, als hij voortreffelijk gespeeld wordt dat heeft de Heer J. Wappers ons ten volle bewezen. Zijn spel was geen spel meerhet was waarheid eu wezenlijkheid De speler geloofde dat het gebeurde en de aanschouwer geloofde het met hem gevoel eu uitdrukkiug, uitspraak eu toon waren in hem onverbe- toilyk. Mindere rollen werden vervuld door heeren.die zelfs voor de hoofdrollen opgewassen schenen zoo overtroffen de HH. Van der Voort, Maus, Kockerols, Krol, Moris, Baeckelmans aller verwach ting. Het handgeklap van ongeveer 900 aan- schouwers onderbrak menigmaal het spel. Allen hebben het College verlaten met bewondering voor de Antwerpsche kuns tenaars, met bewondering ook voor onzen Aalsterschen schilder Gits,die het tooueel had versierd, voor onze Aalstersche mu zikanten, die, onder de leiding van M. Pape, het feest kudden opgeluisterd. Bij Julius De Meester, te Roeselare, is verschenen Geloof en Liefde een ver haal uit den eersten Kruistocht, door onzen stadsgenoot Petrus Van Nuffel. Het werkje beslaat een 140 tal bladz., en is versierd met eene titelplaat van den kommandant G. Ameye. Wij bevelen volgaarne het werk van den jeugdigen schrijver in de aandacht onzer geëerde lezers het is te bekomen bij den schrij ver, Leopoldstraat, en bij alle boekhan delaars, aan den prijs van 1,00 fr. Moord te Segelsem. Twee ge broeders ter dood veroordeeld. De gebroeders Van den Abcele, die voor het assisenhof van Oost-Vlaanderen ver schenen voor moord op eene oude vrouw, zijn plichtig verklaard en beiden ter dood veroordeeld. Zie notariëole Annoncen op «Ie 4do Rluilxi Aalst. Koninklijke Harmonie Al Groeiend? Bloeiend'. Het Ceci- liafeest is ter oorzake van de ziekelijkheid des hoeren Voorzitters, M. Van Wara- bcke, onbepaald verschoven. Onze acht bare beer oudburgemeester verkeert op 't oogenblik in stervensnood. Aangestelde Rijksveearts. -- F. GOWIE, Molenstraat n° 67 te Aalst. Reizigersstatie van Aalst De heer Minister van Spoorwegen heeft de plans goedgekeurd der hervormingen aan den spoorweg en aan onze reizigersstatie. De spoorbaan wordt ter statie tot 4 m. 96 centira. verhoogd. Deze werken zullen 2 millioen en hall' kosten zonder de steeltjes. De openbare aanbesteding zal korts ua Nieuwjaar plaats hebbeu eu de wei keu wellicht reeds iu Maart aange vangen worden. Erpe. Men schrijft ons Zondag waren twee meisjes onzer Gemeente, on geveer 16 jaren oud, op't ijs geloopen van eenen rootput nabij den Keibcrg te Lede eu daar het ys nog te broos was schoten zij er door. Op bare angstkreten kwamen vcrsckeideuc personen toege- loopen en onder anderen de broeder van een der iu gevaar verkeerende meisjes. Deze laatste bemerkeude dat het ziiue zuster niet was welke hij redden zou, liet het slachtoffer aan haar lot over eu ijlde naar zijne zuster met welker reddiug an deren reeds bezig waren. De twee meisjes werden uit haren gevaarlijken toestand gered, doch de eene had het bewustzijn verloren en werd op eene ladder naar buis gedragen. Deze laatste is ondanks de beste zorgen deu zelfden nacht overleden en de twee de, de zuster van deu Jan waarvan hooger spraak is, ligt nog gevaarlijk ziek te bed. Er is in het justiciepaleis te Brus sel van niet anders spraak dan van eene menigte ontvreemdingen, geploegd door een jongen bediende der griffie, toehoo- rendo aan eene achtbare familie. Hij genoot bet algemeen vertrouwen en han teerde alle dagen aanzienlijke sommen, door de avoués hem toevertrouwd, om die aan den hoofdgriffier te overhandigen. Het voorstel van belasting op het inkomen, door de socialisten van den ge meenteraad te Brussel neergelegd, werd in de afdeeling verworpen voor de voor- afgaaudelijke kwestie, met 4 stemmen tegen 2 eu 1 onthouding. Lent vrouw verbrand. Eene vrouw, wonende in de Schoolstraat, te Siut-Jaus-Molenbeek, had zondag avond twist gekregen met haren man. Dc gebureu gaven daar in 't begin geen acht op, doch eensklaps hoorden zij een schrikkelijk hulpgeschreeuw, zoodat zij de politie verwittigden. Toen deze ter plaats snelde, vond zij de vrouw, van het hoofd tot de voeten in vlammen staan, terwijl een sterke pe trolreuk zich door de kamer verspreidde. De vlammen werden uitgedoofd bij middel van zand eu natte dekens en toen poogde men de vrouw hulp te brengen. Haar lichaam was heel verkoold. Naar het gasthuis gebracht, stierf zij daar in een ijselijken doodstrijd. Op deu grond, naast de plaats, waar de vrouw had gelegen, voml men eene ge broken lamp, terwijl de man in ceueu hoek der kamer stond. Hij werd aangehouden. Er moet on derzocht worden of hier een ongeluk of eene misdaad heeft plaatsgehad. Erge feiten in een gasthuis. Don derdag deelde het Joumal de Bruxelles inlichtingen meè over erge feiten in het burgerlijk gasthuis van een der voor steden van Brussel, doch de feiten waren van eenen zoo ernstigen aard, dat wij voorzichtigheidshalve bevestigiug wilden afwachten. Daar La Gazette ook van de zaak spreekt, deuken wij van de gebeurtenisgen te kunnen gewagen. Ziehier wat het Joumal de Bruxelles zegt Eene dame, Mad. Wed. Juliana D, bevond zich in het wereldlijk gasthuis van gezegde gemeente om eene gevaar lijke operatie te ondergaan. De toestand der lijdende was gerust stellend en doctor Delcourt had, om de herstelling te verhaasten, voorgeschre ven dat men haar van tijd tot tijd een weinig champagne-wijn zou toedienen. Daags na dit voorschrift was de dokter verwonderd over den verergerden toe stand der zieke. Hij vernam alras dat de voorgeschreven champagne in andere kelen was verdwenen, en dat de flesch, welko nog ten drie kwaart was gevuld, slechts water iuhield Des anderendaags was Mad. Delmer een lijk... M. Dr Delcourt drukte openbaarlijk zijne verontweerdigiug uit en zegde dat bij geene verantwoordelijkheid in bet gast huis wilde op zich nemeu,moesten derge lijke feiten nog gebeuren. Volgons de Gazette .is het slachtoffer de weduwe Delmer, geboren Monnier, wonende Otletstraat, 37, en is het feit gebeurd in het burgelijk gasthuis van Anderlecht. M. de burgemeester Moreau heeft sef fens een onderzoek doen instellen. Het feit is nauwkcuring erkend en d« twee ziekendiensters zijn onmiddellijk afgesteld. Zij bekenden ook des nachts geslapen te hebben naast do zieke, in plaats van te waken zooals haar was opgelegd. Een barer zegde dat er water in de champagnefli'sch gekomen was, daar zij de flesch in eenen emmer water hadden gestoken om haar koel te houden. Doch ziehier nog erger feiten, ver haald door het Journal de Bruxelles en die wij slechts met grootste voorbehoud overnemen l8Twee vriendinnen van Mad. Delmer en eenige zieken bevonden zich bij het sterfbed en troostten de lijdende, als i cnsklaps de bestierder toekwam en met ruwheid sprak Allons, hel is tijd van hier te vertrekken. Al dat vaarwel wen- schen duurt reeds lang genoeg. Men zal begrijpen welken indruk zulke woorden op de zwakke stervende moesten teweeg brengen. Doch meer nog 2* Daags voor de operatie kwam de bestierder bij Mad. D. om haar de toela ting tot de operatie te laten teekenen, zeggende Daar, madame, teeken dit, het is uw doodvonnis 1 3® En nu een laatste feit Twintig minuten voor haren dood vroeg Mad. D. to drinken. De ziekon- oppaater keerde zich ongeduldig om en weigerde brutaal. Wat het eerste feit betreft 't is al tijd het Joumal de Bruxelles die spreekt de bestuurder bekent de woorden in kwestie te hebben uitgesproken, doch hij hechte er de beteekeuis niet aan, die kwaad vermoedende personen er willen aan hechten. De kwestie van het doodvonnis wordt door den bestierder geloochend, maar de vader van Mail. Delmer eu twee andere personen verzekeren, dat de stervende hun zulks verteld heeft. *1 ot daar het Joumal de Bruxelles. Wij kunnen moeilijk gelooven dat een bestierder zich aldus heeft aangesteld, en zulke hatelijke woorden tot eene ster vende gericht hebbe. Voor de eer van dien man weigeren we voorloopig aan de beschuldiging te gelooven, doch heel het feit werpt niettemin eeu zonderling licht op dat wereldlijke gasthuis. Te St-Gilles zijn niet minder dan drie brandrampon, zondag nacht uitgo- berstcn. De brand barstte uit bij D., voerman, een peerd is verbrand. De twee de brand bad plaats in do Fonsny-laan; de derde bij eene groentevrouw, op den Alsembergscheu steenweg. Onze piotten krijgen tegen den aan- staauden zomer blauwe lijnwaden broe ken. De witte broeken zulleu alleen bin nen de kazernen gedragen worden. In de danszaal gestorven. De 21-jarige Joanna R., die in de Oranje straat, te Autwerpon, iu eene danszaal op de bank zat, werd plotseling onpasse lijk. Zij zakto ineen, eu de geneesheer, Lecrinier, die dadelijk geroepen werd, bevond dat zij plotseling gestorven was. Het lijk werd naar het gasthuis gebracht. Brutaal. In een herbergsken te Antwerpen, werd zaterdag avond, door eenige onbekenden, wat last verkocht. Zy verbrijzelden de posluurkens die liet huis versierden eu een klant, die zich daar tegen verzetten wilde, werd door de twistzoekers naar buiten gesleurd, op den grond geworpen en gestampt, zoodat oen zijner oogen verbrijzeld werd. Men heeft hem naar het ooglijdersgesticht gebracht, waar zijn oog moest worden uitgenomen. De brutale kerels worden opgezocht. De ongelukkige beet Pieter- Jau Suoteus en woont in de Valkstraat. Het feit gebeurde in de Hoogstraat. Men kent in het schipperskwartier te Antwerpen de Oude Manstraat, die men ook wel de Intcrnationalestraat zou kuunen noemen, uit oorzaak van de talrijke en veeltalige drink- en danshui zen die men hier viudt. In een dier herbergen, de Prince of Wales werd op de muziek van eene har monica gedanst. Daar was de Duitsche matroos Karl Ungemittert verliefd geraakt op Dina, de dochter des huizes. Maar het scheeu dat deze zijne gevoelens niet deelde, want in zijn bijzijn danste zij met een anderen Jan Maat. Dit deed deu waterduitscher bet bloed koken, en brandend van wraakzucht, ging hij naar de Falcouplein, kocht er eenen zes-looprevolver en, lerugkeerend vroeg hij aan Dina,hem naar de achterplaats te volgen, waar hij haar iets bijzonders te zeggen bad. Het meisje weigerde en daarop begon Karl mot zijnen revolver te schieten. De eerste kogel trof Dina in do keel; de twee de doorboorde de harmonica van den speelman, zekere Piet Viuck, uit de Lepelstraat, en bleef in zijn been steken; de derde kogel trof deu Zweedschen matroos Strooberg, in het been. Een vierde kogel vloog verloren, eu werd tot nu toe nog niet gevonden. De aanwezigen ontwapenden den razen- den Duitscher en leverde hem aan de policie, die hem aanhield. Hij bekende, uit jaloerschheid gehan deld te hebbeu. Dokter De Herdt, die de gekwetsten verzorgde, verklaart dat gecuc der wonden jevaar oplevert. Hij heeft al de kogels cunuen uithalen. Geen enkel der gekwet sten moest naar het gasthuis worden gebracht. Men kan denken hoo dit tooneel in die wijk, waar op het oogenblik dat het feit voorviel, alles nog in volle plezier is (half 1 na middernacht) opschudding verwokte. De dieven eerbiedigen niets. Te Viauo, eene gemeente onzes Arroudisse- ments zijn zij in het gemeentehuis gebro-

De Denderbode | 1896 | | pagina 2