HU Donderdag 10 December 1896. 5 centiemen per nummer. Sls,e Jaar, 3114 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BelgischeVolksbond Begrafenis van M. Van Wambeke. Gezondheidsleer. !li" DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 9 December 1896. Het bureel van den Belgischen Volks bond is den 6 December samen geweest in het WerKmanshuis, Locquenghien- straat, te Brussel. Het verslag van den schrijver bevestigt dat een groot getal antwoorden binnen gekomen zijn in zake van het Referendum over de werkerspensioenen. Andere ant woorden worden nog van dag tot dag verwacht, daar meer dan honderd maat schappijen reeds gestemd hebben maar den uitslag van die stemming nog niet hebben ingezonden. De ontleding van al de antwoorden zal openbaar gemaakt worden in het jaarboek van den bond, dat weldra zal verschijnen. Benevens die ontleding zal dit jaarboek bevatten: de lijst der aangesloten maat schappijen, het verslag van 't Congres, de Standregelen van den bond, enz. Het verslag over de reis der mijnwerkers in Duitschland zal dit jaar niet kunnen ver schijnen, gezien de aangewende voet stappen om de Staatsmijnen van Sarre- bruck te bezoeken nog geen uitslag heb ben opgeleverd. Het bureel stemt de aansluiting van tien nieuwe maatschappijen. Het keurt de begrooting voor 1897 goed. Het voor ziene tekort zal ongeveer een duizendtal franks bedragen men zal het door in schrijvingen trachten te dekken. De middenraad van den Bond zal sa mengeroepen worden voor zondag 24 Ja nuari 1897. Hij zal uitspraak te doen hebben over het voorstel, dat door het bureel gestemd wordt, het eerstkomend congres van den Bond den zondag en maandag van Sinksen te houden. De plaats van bijeenkomst zal insgelijks dooi den middenraad bepaald worden. Het bureel zal aan den raad voorstel len op de dagorde voor het Congres, de vakvereenigingen te brengen, benevens de wet die waarschijnlijk vóór het con gres ten hunnen opzichte zal gestemd worden en de studie der plichten welke deze wet aan de katholieke werkersver- ecnigingen zal opleggen. Het bureel roept opnieuw de aandacht van al de katholieken op het programma der onmiddellijk verwezenlijkbare sociale werken, geschetst door HH. HH. de Bisschoppen van België, en beslist de katholieke dagbladen te verzoeken dit programma te willen afkondigen, ten gevolge van het verslag oveï zijne samen komst. PROGRAMMA I. Stichting en uitbreiding van Werkmanskringen en bijhoorige econo mische werken. HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 24* vervolg. Wij kwamen onder het bereik van den roe per, en Latto sprak met den kapitein. Het had een doktor aan boord, maar deze had zijn been bezeerd en kon het schip dus niet verla ten, daarom verzocht de kapitein aan Latto, onzen kapitein naar zijn schip over te bren gen, dan kon de doktor eens naar zijne oogen zien en hem zeggen, of hij de reis kon voort zetten daii wel naar het vaderland moest terugkeeren om eene operatie te ondergaan. De ongelukkige kapitein Halerow werd in eene sloep neergelaten, Latto ging met hem meê en ook de bootsman Cox. De laatstge noemde voelde zich ook niet recht wel, en daar er nu geen doktor op ons schip was, vroeg hij aan Latto verlof om den raad van den geneesheer op de Souverein in te winnen. Zij lieten het bestuur van het schip aan mij over ofschoon ik hier als timmerman aange worven ben, moet ik u zeggen, dat ik ook een ervaren zeeman ben, maar van stuurmans- knnst weet ik niets af. Er woei een hevige bries, toen de sloep II. Stichting en uitbreiding van al de vereenigingen welke geschikt ziju om de opleiding en 't vakonderwijs der wer kende klas te bevorderen, en voorname lijk van patronages en huishoudscholen. III. Stichting van vakvereenigingen, waarvan de leden voornamelijk in boven gemelde kringen en maatschappijen zul len aangeworven worden, ofschoon niet uitsluitelijk. Deze vakvereenigingen zulleu gemengd ofwel uit werklieden alleen, volgens de omstandigheden, samengesteld zijn. Al hoewel eerst en vooral huishoudkundig, zullen zij zooveel mogelijk een gods dienstig karakter dragen, en men zal pogen dit karakter te ontwikkelen. Bovendien zullen zij derwijze moeten ingericht zijn dat zij, zonder vijandschap tegenover de bazen of zonder dreigend te wezen voor het gezag of de rechten van deze laatsten, aan de werklieden eene wezenlijke hulp verschaffen tegen de kwalen waaraan zij ten gevolge hunner afgezonderdheid, blootgesteld zijn. IV. Inrichting van spaarkassen, voorzienigheidsfondsen, ouderstandskas- sen tegen ziekte, ongevallen, werk verlet of ouderdom, en bijzonderlijk van maat schappijen van onderlingen bijstand. V. Verbetering, 't zij op eigen hand, 't zij met medehulp van de wetgeving, der werkmanswoningen, voornamelijk met het doel de werklieden te helpen eigenaar van hun huis te worden. VI. Stichting, zooveel als geraad zaam is, van werkhuisraden of verzoe ningsraden. VII. Stichting van matigheidgenoot schappen en propaganda tegen 't drank misbruik. VIII. De bazen en diegenen welke hunnen invloed of hunne verantwoorde lijkheid deelen, zooals de bestuurders van nijverheids- of andere gestichten, de leden van beheerraden, en ook de aan deelhouders, zullen er moeten voor zor gen dat het zedelijk en stoffelijk lot van hunne werklieden verbetere, en zulks door de middelen welke HH. HH. de Bis schoppen in hunnen gezamentlijkcn brief hebben aangeduid. IX. Bescherming van de dagbladon welke zich tot het volk richten en stich ting van maatschappelijke studiekringen. X. Benevens al deze werken, zal ten voordeele van de landelijke bevol king, moeten gezorgd worden voor de in richting, de uitbreiding en de verbetering van landbouwsyndidaten, welke onder verschillende namen bestaan. Onder de werken van deze syndikaten verdienen de Raiffeiseu-kassen eene bij zondere meldin» en aanbeveling in het belang van de kleine landbouwers. Het- dien morgen afstak. Het was even voor twaalven. Eensklaps kwam er een rukwind, die de zee onstuimig maakte. Ik wist niet, wat to beginnen, maai-twijfelde er niet aan of de Souverein zou, als men van daar on zen toestand zag, onze 6loep wel spoedig Om kort te gaan, do wind wakkerde al spoedig tot een storm aan. Wij streken de zeilen en draaiden bij, maar het andere schip was reeds nit het gezicht, en wij zagen het niet meer terug. Hij stond op, toen hij deze woorden gespro ken had, en trad eene andere kajuit binnen, dan die waarin ik had opgesloten gezeten. De matrozen waren verdwenen. Een paar waren er nog op het dek om de vrouwen van het vallicht terug te houden, maar de meesten van haar hadden mij al gezien. Het halfdek bleef echter met jonge vrou wen opgevuld. Na weinige oogenblikken kwam Brigstock terug met het logboek en een tinnen bus hij legde deze op de tafel neêr, zeggende Gij hebt nu mijn verhaal gehoord, M. Morgan. Nu zult gij in staat zijn om zelf over de waarheid mijner woorden te oordeelen. Ilij ging zitten en sloeg op mij een onder zoekenden blik. Ik sloeg het logboek open en bevond, dat hetgeen daarin stond, precies met het verhaal van Brigstock overeenkwam. De eerste stuurman had het journal voortgezet zelfde geldt voor de maatschappijen van onderliugen bijstand, welke bijzonderlijk nuttig zijn voor de landelijke werklieden G. Exlenbosch. Maandag 11. heeft to midden van eenen ontzagelijken volkitoeloop de plechtige Begrafenis van den eerzamen heer Van Wambeke plaats gehad. Een talrijke menigte verdrong zich op de Keizerlijke Plaats omtrent het sterf huis. Om 10 uren kwamen ons Stedelijk Magistraat in officieel kostuum, de leden van den Gemeenteraad, en verdere Over heden voorafgegaan vau onze Koninklijke Harmonie met standaard en ons Vrijwil lig Pompierskorps met vaandel ten sterf- huizo aan. Afveerdigingen des Kantons van ons Arrondissement, talrijke EE. HH. Pas toors, Onderpastoors, Burgemeesters en Schepenen en voorname personen kwamen eene laatste hulde brengen aan de nage dachtenis van den overtuigden katholie ken strijder, van den moedigen Vlaming welke gedurende zoo vele jaren ter ver dediging onzer rechten en vrijheden had op de bres gestaan. Onder de aanwezigen bemerkte men de heeren De Bruyn, Begerem, Schollaert en Nyssens, ministers, Beernaert en Tack, Voorzitter en Ondervoorzitter der Volkskamer, Van Vreckem en Liénart, onze achtbare Senateurs, Woeste, De Sadeleer, Diericx, Coremans. Van den Broeck, Ligv, Reynaert, Van den Steen, Leden der Volkskamer,de E. H. Aalmoe zenier van 't Hof, de heer Gouverneur onzer Provincie,het Officierenkorps onzer Burgerwacht, generaal Van Eeckhaut, major Brassine en de Officieren der Pu pillenschool des legers, heeren advocaten der Baliën van Dendermonde en Aalit, enz. enz. Ten sterf huize werden 4 lijkreden uit gesproken l#door M. Leo Gheeraerdts, in naam van ons Stedelijk Bestuur, 2° door M. Woeste, in naam der Afgeveerdigden ter Wetgevende Kamers, 3° door M. Van Vreckem in naam der Katholieke Ver- eeniging, en 4° door M.Paul De Clippele, Schepen, in naam der Koninklijke Har monie. Toen het lijk het sterfhuis verliet werd de militaire eer bewezen door ons Vrij willig Pompierskorps. De lijkstoet begaf zich langs de Nieuw- straat naar onze St. Martinuskerk in de volgende orde Weesjongens, leerlingen der Stads scholen en van de Staats middelbare School voor Jongens, peleton"Pompiers, Groep vaandels, standaards en kartels der van don dag af, waorop de kapitein blind geworden was. Later had de tweede stuurman Latto, het logboek bijgehouden. Dit bleek duidelijk uit het verschil van schrift. Na hot gebeurde der laatste dagen in het logboek nagelezen te hebben, zegde ik tegen Brigstock Wat gij my verteld hebt, komt precies overeen met hetgeen er in het logboek opgetoekend staat. Zie nu de scheepspapieren eens na, mijn heer, zegde Brigstock, toen hij zag, dat ik het logboek dichtsloeg. Maar er was niets belangrijks uit deze do cumenten te verzamelen het meeste betrof de lading. Het schip was bevracht met eene lading voor New South Wales de goederen bestonden uitlandbouwgereedschappen, meu belen, mans- en vrouwenkleederen en zoo al meor. Het aantal vrouwelijke emigranten be droeg negentig. Er waren oorspronkelijk ne gentien manschappen op het schip geweest, maar de dood en het ongeluk met de Bloep had dit tot twaalf doen dalen. Zijt gy nu voldaan, mijnheer vroeg Brigstock met een zouderlingen glimlach. Ja, dat gij de waarheid gesproken hebt, weet ik nu, antwoordde ik, maar dat maakt nog niet, dat ik er beter aan toe ben. Wilt gij mij nu zeggen, waarheen dit schip bestemd is, en wat gij van mij verwacht Met uw verlof, antwoordde hij. Ik zal deze dingen naar uwe kajuit brengen. Kath. Sectiën, Maatschappijen en Anti- socialistischeVakvereenigingen met rouw floers, de Fanfaar-maatschappij Jonge Aalstcnaarszonder instrumenten,Maat schappij der Apostolische Scholen met standaard, de Balboograaatschappij De Klauwaarts met kartel vanen der ker kelijke Confreriën en Broederschappen, do Koninklijke Harmonie welke treur- marchen uitvoerde, het Stedelijk natio naal vaandel, gedragen door den Stads- kamerbode en geeskorteerd door 4 Poli tieagenten in gewapende uitrusting en koperen helm, de Geestelijkheid de Z. E. H. Deken Raemdonck, officieerde. Het lijk gedragen door leden van het Pompierskorps. De hoekenvan 't baar kleed werden gehouden door MM. Leo Gheeraerdts, Van Vreckem, Woeste en Eeman, advocaat en Lid der bestendige Deputatie. De rouw werd geleid door de twee hee ren Schoonzonen van den overledene. Na de familieleden volgden eene tal rijke menigte, verscheidene Maatschap pijen waaronder de Maatschappij der oud officieren, oudonderoffiieren des legers en gedecoreerden met vaandel, eene af- veerdiging der Fanfaar-maatschappij «De Vrije Antwerpenaars - van Antwerpen, samengesteld uit den voorzitter, schatbe waarder en Standaarddrager in uniform eene afveerdiging van de symphonischo Vereeniging der gepensionneerde muzi- kauten van het 1® Gidsenregiment als huldeblijk aan de nagedachtenis van hun nen bechermer. Onze ruime St-Martinuskerk was te klein om de toegestroomde menigte te bevatten. De offerande der Vrouwmis duurde 11 minuten en meer dan 400 damen en juf fers namen er deel aan. Meer dan 1000 heeren gingen ten offer gedurende den lijkdienst welke reeds was geëin digd toen de E. H. Ponnet nog ten offer stond. Het lijk werd met het zelfde cermo- nieel naar 't kerkhof gebracht alwaar het in den familiekelder werd bijgezet. M. Diericx, onze Volksvertegenwoordiger, verving M. Woeste voor 't houden van een der hoeken van 't baarkleed. In de straten langs waar de lijkstoet moest voorbij gaan waren de lanteernen met rouwomhuld en aanstoken; al de in woners dezer straten, buiten eenige zeer zeldzame uitzonderingen hadden de na tionale vlag half top gehooschen. Wij zullen zondag aanst. de redevoe ringen meèdeelen. Portret Van Wam beke. Een twintigtal groote portretten zijn nog ten Bureele van Denderbode te verkrijgen tegen fr. 1,50. Dit zeggende, ging hij met het boek en de buB naar de kajuit, waarin ik opgesloten ge zeten had. - Welnu, mijnheer, zegde hij, toen hij bij de tafel terugkwam en zijn hoed er afnam, voordat ik u meedeel, wat ons plan is, had ik wel georue, dat gij ons schip eens in oogen- schouw naamt. En zonder op antwoord te wachten, klom hij langzaam de trap'op, die naar het dek voerde. Er woei een frische koelte. De lucht was van den horizon tot het zonith roodgekleurd ten gevolge van den ondergang der zou, die ook de zee met een bloedrooden glans ovor- toog. Het schip had alle zeilen geheeschen en had een goeden gang. Ik stond een paar minuten rond te zien. Het was een schoon schip, de dekken zagen helder uit, het koper-, glas- en schilder werk glom, alles, in oen woord, was zoo net jes als het maar wezen kon. Een paar matrozen liepen de loopzijde van den achtersteven op en uoêr, de een was een i met een donker uitzicht en een blozend gelaat, die veel van een visscher weg had, de andere was op middelburen leeftyd. Ik veronderstelde, dat de laatstgenoemdo bij al- ezigheid van Brigstock het bestuur over het schip had, terwijl de andere misschien oen van Moeders, voedt uwe kinderen zelf! Aan de ontzettende sterfte onder de kinderen beneden het jaar is voorname lijk slechte voeding en het nalaten van zelfvoeding, schuld. Bijna een derde deel der sterfgevallen van kinderen in het eerste levensjaar wordt veroorzaakt door ziekte van de spijsverteringsorganen in het tweede jaar treden de ziekten der ademhalings organen op den voorgrond, terwijl in het derde jaar reeds de meeste kinderen overleden zijn, wier krachten niet toe reikend waren om weerstand te bieden aan de gebrekkige voeding. De volgende tabel spreekt duidelijk Soort der voeding Per 1000 kinderen. moedermelk kunstmatige 90 147 253 520 voeding In Berlijn werd het verlies aan mon- scheuloveus, veroorzaakt door ander voe ding dan moedermerk, in het jaar 1890 geschat op 3216. Welke zware verantwoordelijkheid la den die moeders niet op zich, welke wil lekeurig aan het kind onthouden, wat het rechtmatig toekomt, en dat de wyze ordening der natuur zoo bij uitstek ge schikt maakte voor het zwakke wicht. Waar in vele gevallen men verplicht is tot kunstmatige voeding zijne toevlucht te nemen, is de uiterste zorg voor dit voed sel dringend aan te bevelenzindelijk tot in het schijnbaar overdrevene, regel matige en oplettende zorg zullen in zoo'n geval onmisbaar zyn en kunnen redden, wat anders licht verloren gaat. De crisis in den Gemeenteraad te Brussel is nog niet geëindigd. Maandag werden de ontslaggevende Schepenen herkozen door de liberalen en catholie- ken. De herkozen Schepen hebben niet aanveerd zij moeten vooreerst het libe raal verbond raadplegen, doch verder zal hunne aanneming ook afhangen van de beslissing door M. Buis te nemen. De socialisten stemden voor hunne partüge- ten doch, ondervindende dat het niet luk ken kononthielden zij zich na de ■tem ming voor den eersten Schepen. degenen was, die do vrouwen van het vallicht afgehouden hadden. Zij bleven eensklaps staan, toen zij mij op het dek zagen. Onze nieuwe kapitein, Joe de nieuwe kapitein riep Brigstock, uit, waarop beide mannen de hand aan hunne klakken brachten. Joe heeft als eerste stuurman gefun geerd, verklaarde Brigstock, maar zijn ttmfc heeft in niet veel meer bestaan dan in het doen van de wacht. Hy zou echter wel ge schikt zyn voor tweede stuurman. Ik zag naar de beide mannen, maar zegde nieta en begaf my naar den achtersteven. Ik veronderstelde, dat de vrouwen reeds hare avondmaaltijd genuttigd hadden er heerschte geen drukte meer in de kombuis, bij welker deur drie tot vier matrozen stonden te luiste ren, terwijl zij rookten en naar mij loerden. De dekken waren niet meer zoo vol menschen als eenigen tijd geleden. Waarschijnlijk waa de helft der landverhuizers beneden, maar toch waren er nog verscheidene op het dek, die hier en daar in groepjes stonden of on rustig heen en weer liepen. Terwijl ik daar stond, vroeg ik mij af, welke de uitslag zou wezen van dit jongste mijner avontuurlijke lotgevallen. Brigstock kwam en ging bij mij staan, Joe hervatte zijne wande ling en Bill ging heen. Ik bemerkte, dat de vrouwen die ik zag, allen zoo wat tusschen de achttien en dertig jaren waren. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1