i J Zondag 13 December 1896. .Trentlemen per nummer 51,te Jaar 5115 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. R j VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het Huwelijk en de Socialisten. LIJKREDEN M. Van Wambeke. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlent.iën uil vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 12 December 1896. In een vorig artikel hebben wij bewezen dat Emilie Claeys de leerstelsels dei- socialisten over de vrije liefde in'tpratijk stelde wanneer zij met eenen getrouwden man, vader van kinderen, ging samen wonen. De protestatiën van Le Peuple en van Vooruit zijn slechts vijgen na Paschen. Niets is brutaler dan feiten. Daarbij bet geval van juffrouw Emilie is niet alleen er zijn er nog andere. Volgens La petite République n zou Elisée Rc- clus zijne twee dochters op dezelfde wijze uitgetrouwd hebben, willende aantonen hoe het later in den socialistenstaat zou gaan. Ook en staat Bebel alleen niet om de vrije liefde aan te prediken. Wii laten socialistische schrijvers lijk Fourier, Patzier en de opstellers van VHumani taire ter zij. Wij nemen slechts de hedendaagsche. Reeds hebben wij Bebel aangehaald. Aan hem mocht wel die eer gebeuren. Neven dien grooten paus der roode om wentelingsbenden komt de leider der Belgische socialisten, Van der Velde, aan het verzet van Vooruit en Peuple eeue goede oorveeg te geven. In velen zijner meetiugen bonsde hij tegen het huwelijk daar waar hij den grond van zijn hert mocht uitspreken. Hij volgde daarin slechts het voorbeeld van zijnen voorzaat Jan Volders die de hooveerdij in een zothuis bracht. Op eene meeting wier verslag in - Le Peuple stond riep hij uit u Het socialism wil meer vrijheid in de n vereeniging tusschen man en vrouw. DE LIEFDE ALLEEN moet twee wezens n samenbrengen. Meer vrijheid, meer gemak n om van malkanderen te scheiden als de vereeniging geen ver mank bijbrengt, dat zou n de liefde niet verbeesten, gelijk de tegen- n strevers van de rechten der vrouw hot be- n weren. Is dat niet in andere woorden het ge dacht van Bebel De Almanack de la question sociale,» die in Frankrijk te Parijs wordt uitge geven is een boek dat de socialisten als een onontbeerlijk vademecum aanzien. Welnu dat boek heeft in 1894 op blad 57, geschreven Indien het huwelijk valsch is in zijnen grondslag en onmogelijk kan geeerbiedigd n worden dan moet men het afschaften, n Dat is klaar en duidelijk gesproken. Zoo beeft - Vooruit het nooit durven doen, omdat hij te welde gedachten van het Vlaamsche volk kent en hunne ge hechtheid aan den geheiligden huwelijks band. Tegen de beschuldiging die dees arti kel uitlokte, heeft Le,Peuple ook dur ven verzet aanteekenen Dat gaat waarlijk over zijn hout. Weet dat blad dan niet meer dat het 't art. van Benoit Malon, nog een Frans man, heeft afgekondigd waarin de vrije liefde wierd opgehemeld. De scbrijvelaars herlezen het, 't is in 1892, en zij zullen vinden dat zij nu hunDe lezers appelen voor citroenen hebben ver kocht en Le Peuple alsdan het vol gende heeft gedrukt Meu moet den persoonlijken eigendom n door het sameubezit vervangen. Het huwe- lijk is ook een eigendom en nog wel de n ergste het is bovendien oene belachelijke en onzedelijke instelling. En verre van den n weg te banen voor net verderf zou de af- a schaffing van het huwelijk de gelukkigste n gevolgen hebben en de gelijkheid tusschen man en vrouw vaststellen. n Zoo schreef Le Peuple Wat zal den hoofdman Van der Velde kwaad zijn ge weest wanneer hij dat verzet van het dag blad tegen een der geloofspunten van den rooden catechismus heeft gelezen Hij immers heeft ook in verschilligo meetin- §eu de vrije liefde aaugepredikt en te irussel riep hij eens uit u Al vereenigen man en vrouw ouder den - invloed der zuiverste en onbaatzuebtigste n gevoelens toch blijven zij, alhoewel ge- v trouwd vrij en onafhankelijk jegens malk- ander en mogen zij malkaar verlaten wau- n neer zij vaststellen dat de liefde verdwenen n Dat is vrij en ronduit gesproken én dat Lobben wij veel liever dan de huicbela- i van Vooruit en Peuple. Jnze lezers zijn verwittigd. Als nu de roode bedriegers nog komen zeggen dat zij tegen het huwelijk niet zijn, geeft hun dan de bovenstaande teksten op den neus. In den strijd tegen den vijand heeft ieder goed en oi degezind burger zijne rol te vervullen. uitgesproken ten sterfhuize van MO» M. Leo Gheeraerdts, Burgemeester. Mijnheeren, In naam der Stad Aalst, kom ik eeue laatste hulde brengen aan hem die bare verkleefdste en onvermoeibaarste die naar is geweest. De Heer "Victor Van Wambeke, die de onverbiddelijke dood aan zijne familie en talrijke .vrienden komt tc ontrukken, beeft geheel zijn leveu dóór gewerkt eu gestreden voor den voorspoeden het welzijn zijner dierbare moederstad. De catboliekc deukwijze heeft in Mijn heer Van Wambeke haren moedigsten kamper en verdediger gekend, 't is hij die, om zoo te zeggen, het bestaan aan de catholieke partij geschonken heeft en ze tot de eindelij ke zegepraal heeft ge bracht. Mijnheer Van Wambeke had zich reeds op eene schitterende wijze aan de Balie onderscheiden wanneer hij, in 1848, als candidaat optrad in de gemeentekiezing, ter vervanging van zijnen beminden vader die liet ambt van Raadslid gedu rende eenen termijn van 37 jaar vervuld had. Het mislukken dor kiezing ontmoedigde hem niet en hij zette krachtdadig den strijd voort tot hij eindelijk met zijne politieko vrienden, iu 1866, het Stadsbe stuur biuuendrong. Sedert dien tijd, werd zijn mandaat telkens vernieuwd cn den 27 Augusti 1871, werd de heer Vicxoa Van Wam beke, tot Burgemeester benoemd dit ambt bekleede hij onafgebroken tot het einde vau 1895 wanneer zijne hooge jaren .en bezonderhjk zijne ziekelijke toestand hem het openbaar leven, deden verlaten. In 1864, werd de heer Van Wambeke naar de Wetgevende Kamers gezonden, om aldaar het Arroudissement Aalst te vertegenwoordigen eu, in 1889, vierden wij iu hom den jubilaris van vijf en twiu- tigjareu lid dier Kamers, alwaar hij ook als Ondervoorzitter in 1884 aange wezen werd. Ontelbaar zijn de diensten welke de achtbare Burgemeester en Volksverte genwoordiger Van Wambeke aan onze dierbare Stad Aalst cn aan ons Arrondis sement bewezen heeft. Onder het stoffelijk oogpunt heeft bij noch moeite, noch zorgen gespaard om do belangen zijner medeburgers voor te staan. Aan zijne voetstappen, aan zijne dringende en herhaalde verzoeken bij de hoogere Overheden, zijn wij meest al die geldelijke medehulpen van Staat en Pro- vintie verschuldigd, die toegelaten heb ben die groote werken in Aalst uitte voe ren, welke de verwondering van eenieder opwekken. De uitgestrekte kasseiwerken in den kuip der Stad en op de gehuchten Mijl- beke en Schaerbekc, 't aanleggen van nieuwe straten en kwartieren, het op bouwen der S'-Josephskerk, de gezond making dor werkmanswoningen, de op richting van nieuwe scholen, van de koopwarenstatie. vau het groot tolhuis, de zoo nuttige werken vau verleugiug der kaaiën aan de vaart, dedaarstclling van den ijzerenweg Antwcrpen-Douai en voor bekroouing het mensciuievend werk der opbouwing van een voltreffelijk gasthuis eu verblijfplaats voor ongeneesbaren. Al die grootsche, prachtige en nuttige wer ken is Aalst, grootendeels verschuldigd aan de krachtdadige ondersteuningen tus- schcnkomst van zijnen Burgemeester. Als voorstander van schoonc Kunsten, heeft dc Heer Van Wambeke, oen bezon- der deel genomen in de voordeelige her inrichting der Stadsmuziekschool. De diensten welke hij afzondei lijk aan zijne stadsgeuoten, aan zijne politieke tegen strevers zoowel als aan zijne partijgeno ten, bewezen heeft, moeten aller dank baarheid verwekken en zullen zijne ge dachtenis bij de Aalstenaren duurbaar maken. Immers zijne dienstwilligheid en zijne welbekende goedheid wierdeu onop houdelijk ingeroepen tot onderstand of tot verdediging zijne rondborstigheid verzekerde hom den toegang eu eenen ge lukkigen invloed bij de hoogere Besturen. Hot scheen dat eeue levensbaan zoo wel vervuld, zoo bekommerd om de be langen van eenieder en bezonderlijk zoo verkleefd aan do catholieke partij, den edelmoedigen bestuurder der Stad Aalst, voor altijd moest bevrijden tegen de wisselvalligheden der politiek? Eilaas, verdwaalde of misleide perso nen in wie de hoogmoed on de wraakzucht allo gevoelens van plicht en van dank baarheid verdooven, hebben U, Mijuheer Van Wambeke, op het einde van uwe levensbaan, door een afschuwelijk ver raad bedroefd, maar het is U thans ook gegeven geweest de zegepraal van uwe politieke vrienden in uwe geboorteplaats te mogen begroeten en de vernedering te aanschouwen van de droevigste sameu- zweeriug welke er ooit iu ons katholiek België ontstond. Heer Victor Van Wambeke, vriend en oudcollega, het catholiek on welden kend Aelst is U getrouw gebleven het is U daukbaarover uw moedig eu onophou dend streven en iu het hart uwer partij genoten en uwer talrijke dienstverplich ten zal er aan uwe gedachtenis eene uit verkorene plaats behouden worden. Nooit zullen de Aulsteuaars hunnen voorstan der en verdediger vergeten en de lof door eenieder aan uw zachtmoedig eu vader lijk bestuur toegezwaaid is voorwaar eene hoone belooniug die U te beurt valt. Het afscheid is smartelijk voor uwe achtbare familie eu voor uwe vrienden, enkel de hemelsche verwachtingen bron gen troost en vorzachten de bitterheid van deu luatsten vaarwel die wij U toe sturen. M. Karei Woeste, Volksvertegenw. Mijnheeren De menschheid vereert zich met. hulde te brengen aan dc verdiensten van dezen welke, in de verschillige vakken hunne werkdudigbeid aangeboden, op deze aarde zijn voorbijgegaan diepe voren ploegende en het voorbeeld gevende van toewijding aan de groote en goede open- baro zaken, 't Is dus met reden, dat ik, in naam mijner collegas vau Senaat eu Kamer, MM. Vau Vreckom, Liéuart, De Sadeleer, Diericx eu iu deu mijnen, in naam ook van talrijke veteranen der wet gevende Kamer, op het graf van onzen ouden vriend, M. Vau Wambeke, de ge tuigenis kom neèrleggeu verschuldigd aan een leven toegewijd aau "t geluk zijuer medeburgers. M. Van Wambeke is, gedurende 30 jaren, lid der Kamer van Volksvertegen woordigers geweest, gedurende 10 jaren Ondervoorzitter van deze vergadering, gedurende 25 jaren Burgemeester der Stad Aalst. Gedurende meer dan 40 jaren heeft hij de voornaamste kampioen ge weest der Katholieke Partij iD 't Arrou dissement, en tezelfdei tijile was hij het middenpunt naar 't welk alle kiesbewer- kiug heèn vloeide. Wie zal ons do ver schillende daden verhalen van eene loop baan zoo langdurig en zoo vruchtbaar Wie zal er in eeue bewoording zulk eeuer nagedachtenis waardig, spreken van zij nen iever, van zijne zelfsverloocheuing, van zijn goeden zin Wie zal ons de ontelbare diensten zeggen de eenen ge- kond van allou, de anderen onbekend en verborgen welke hij bewezen heeft Ge zult mij vorontschuldigen, Mijnhee ren, van mij eene zendiug niet aan te matigen welke ik mij onbekwaam gevoel waardiglijk te volbreugeu, maarwaarvau de volbrenging overbodig is te midden van dezen volkstoeloop, 't bewijs van aller dankbaarheid. Indien ik nogthans do bijzonderste hoedanigheden van eeueu zoo verdienst- lijken leveusloop wilde in herinueriug brengen, zou ik zijne onwankelbare ge hechtheid roemen aan do katholieke partij, zijne initiatieven teu voordeole der Vlaamsche zaak, zijne toegenegen heid aan zijne medeburgers der Stad en van het Arrondissement vau Aalst. Hij verdedigde in alle omstandigheden met eene onbeschrijfelijke krachtdadigheid de rechten en de belangen welke hem toe vertrouwd waren. Wanneer onze vrienden aan 't bewind waren, toonde hij zich zeer ministersgezind maar, iu weêrwil zijner gevoelens van inschikkelijkheid welke licm tegenover beu bezielde, zou hij nooit hebben toegelaten dat het Arron dissement welk hij zoo lief had, zou ver waarloosd of miskeud worden, cn wan neer eenig wanluidend woord te zijnen opzichto werd gehoord, hij, zoo verdraag zaam en zoo zachtaardig, verzette er zich tegen en liet aan niemand de zorg over vau zijne mandanteu te wreken. Ook, hoe had hij zich met de noodwen digheden van dit Arroudissement wel vereenzelvigd Hij kende zijne mauncn en zijne zaken overal was Lij er thuis hij was waarlijk gelukkig zich gedurig te midden te bevinden van dezen welke zich zoovele jaren rond hem geschaard heb- beu. Maar, Mijnheeren, geen levensloop is vrij van tegenspoed. Het schijnt als of God, met er niemand van te spareu, ons hebbe willen voorschrijven dat ouze blik ken zich altijd moeten verheffen boven de bekommernissen dezer wereld. Het vertrouwen waarmoê Van Wambeke ge durende vele jaren was vereerd geweest, outbrak hem iu 1894 niet omdat talrijke vrienden hem niet waren getrouw geble ven, maar hunne pogingen, ingegeven door de erkentelijkheid, hebben schip breuk geleden tegen kuiperijen waarvan zijne langdurige diensten hem zouden moeten bevrijd hebben. M. Vau Wambeke gevoelde heviglijk deu slag die hem kwam te treffen de hoop is zoo lief aau 't hart van den meusch dat hij er zich niet kan aan ont rukken, en dat, wanneer zij verijdeld is, hij moeite heeft zich aan de pijuelijke wezenlijkheid te gewennen die hare plaats heeft iugeuoineu. Maar woldra bchccrschto hij zich zei ven eu heeft hij er aan gehouden de rest eener werkdadighcid welke de ouderdom scheeu te trotseren toe tc wijden aau 't be hear der zaken van zijne geboorte stad. De feesten in 1895 gevierd, hebben aan all.cn herinnerd wat het Bestuur onder zijne leiding voorde verfraaiing eu gezondmaking van deze Stad had ge daan, gelijk de oprichting van een nieuw hospitaal eeus te meer zijne klaarziende bezorgdheid voor de ougelukkigen heeft bevestigd. Na aan die feesten voorgezeten te heb ben, mocht M. Van Wambeke rusten en aau dc zijnen de laatste krachten gunuen van eenen zoo wel vervulden leveusloop. Nogthans bij hield er niet aau allen baud af te breken m#t de iustellingen aau wier voorspoed hij zijn hart eu zijnen geest had toegewyd, hij bleef tot zijne laatste uur Voorzitter dor Katholieke Vereeniging van dees Arrondissement, dit middenpunt van alle eerlijke liedun, bezorgd met do belangen vau Vaderland eu Kerk hij bleef ook aau 't hoofd der Koninklijke Harmonie van Aalst welke hem hare levenskracht en hare zegepra len verschuldigd is. De dood, na zoovele daden, heeft zich tot hem genaderd. Zij heeft hem ver sterkt gevonden door de kristene ver troostingen. Alles is vergankelijk op deze aarde de goddelijke waarheid alleen vergaat nietzij is hot aandeel van dezen welke verdiend hebben ze te bezitten. Moge God de ziel van zijnen dienaar in zijnen schoot ontvangen Vaarwel, lieve eu dappere vriend vaarwel, of liever, tot wederzien» in eene betere wereld M. Karei Van Vreckem, Senateur. Mijnheeren, Uit vriendschap en erkentenis komen wij op onze beurt eenen droeven plicht vervullen: in naam der Katholieke Bewa rende Vereeuigiug vau 't Arrondissement van Aalst willen wij eene laatste hulde brengeu aau do gedachtenis vau onzen diepbetreurden Voorzitter. Wie meer dan M. Van Wambeke heeft recht op onze dankbaarheid I Zoo ver ons geheugen strekt ontmoeten wij hem aan 't hoofd der katholieke strij ders. In 1874 werd hij Voorzitter onzer Ver eeniging, na het afsterven vau onzen eersten Voorzitter, de edele heer Baron Dcllafaille doch sedert meer dan eeue halve eeuw heelt hij krachtdadig deel genomen aau de ontwikkeling onzer poli tieke denkwijze, zelfs moet hy aanzien worden als de ware iurichter der Katho lieke Vereenigingen alhier,daar hij reeds van in 1849 de eerste Katholieke Verga- i dering te Aalst tot stand bracht. Wat menigvuldige en onschatbare diensten hoeft onze waarde Voorzitter j tijdens dien langen leveusloop niet bo- wezen Men mag te recht van hem zeggen dat hij de verwachting niet heeft bedrogen 1" die hij bij zijue intrede iu 't openbaar le ven liet verhopen. Afstammeling van oene aloude Vlaam sche katholieke familie nam hij het oefe nen van een edel vak waar om den geest van 't volk to doorgronden, dezes noodwendigheden natespeuren en eenen beslissendon invloed ten voordeelc van 't algemeen welzijn te verkrijgen. Rondborstig van karakter, gezellig en dienstwillig voor iedereen, vrijzinnigen verdraagzaam, schrander van geest cn onvermoeibaar aan "t werk, hij was wel de man die het openbaar vertrouwen zou verwerven. Met hart en ziel verkleefd aan onzen Godsdienst, aan onze vrijheden, aau onze vadcrlandschc instellingen, hij mocht aan 't hoofd onzer katholieke Vlamingen ten strijde trekken. 't Was in 1848: voor langen tijd scheen de meerderheid aan onze tegenstrevers verzekerd. Doch het werk door M. Vau Wam beke begonnen, zou welhaast zijne vruch ten dragen. Reeds iu 1852 is 't zegepraal te Aalst, iu 1864 wordt M. Vau Wam beke voor d'eerste maal als Volksverte genwoordiger gekozen en allengskons worden bijna overal de politieke eu be stuurlijke ambten aan de katholieken toe vertrouwd vau 1872 tot 1895, nergens vindt men nog in do Besturen het spoor dier partij waarvan het opkomen in ons Arrondissement zoo vervaarlijk scheen. Ziedaar hetgeen M. Van Wambeke te weeg bracht. Wel is waar, de godsdienstige gevoe lens van 't volk, de verkleefdheid aan taal en zeden, verzekerden den uitslag zijner pogingen. Dat wist ouzo Voorzitter. Die Vlaamsche bevolking, tot welke wij fier zijn toetebehooren, zoo sprak hij iu do Kamer,die Vlamingen zullen altoos toonen dat zij van hunne voorvaderen niet ontaard zijn. en, durft men wagen huu geweten te kwetsen,ik voorspel het,nooit, nooit zal men gelukken. Nocbtaus was de machtige iuvloed van onzen Voorzitter onontbeerlijk tot het bewaren iu ouzo raugou der zoo noodza kelijke eendracht. Daartoe heeft M. Vau Wambeke nooit iets verwaarloosd 't Komt mij toe hier te verklaren dat, tijdens zijn twintigjarig Voorzitterschap, hij niet eens de taak op zijnen plaatsvervanger heeft verschoven. Neen, waar onze belangen zijne tegen woordigheid vereischten, daar outbrak hij uooit. Wie zou het dan kunnen betwisten heeft de katholieke deukwijze eeue lange reeks vau zegepralen geteld, 't is wel grootelijks te danken aan de zelfsopoffe- ring en de schranderheid van onzen nooit volprezen Voorzitter. Wanneer, op dezen plcchtigen oogen- blik, de verdienstvollc taak van onzen betreurden vriend schitterend voor onze oogeu oprijst,... waarom het niet zeg- geu een droef herdenkeu doorgrieft ous hart. Oudaukbaarheid heeft deze laatste da gen diep verbitterd Do tweedracht, die hij zoo lang uit onze rangen bad weten te verbannen, kwam, bij de horinr.chting van het kiezerskorps^ onder voorwendsel van volkswelzijn bin nen,eu het eerste slachtoffer der oncenig- heid was do moedige grijsaard, de onver schrokken en onoverwouneu tegenstrever vau de aloude vijanden der katholieke denkwijze. Dat de plichtigen de verautwoordelijk- beid hunner handelwijze dragen Onze Katholieke Vercenigiug heeft üem steeds haar vertrouwen geschonken. Voor ous, achtbare Voorzitter, en wij mogen het nog zeggen iu naam der katho lieke bevolking vau gausch ons Arron dissement, voor allen bleeft gij de ver trouwde eu verdienstryke leider. En niet wonder. Onlangs nog, wanneer de eer onzer partij aangerand werd, spandet gij uwe laatste krachten in om ze te wreken, en de laatste klanken uwer manhaftige stem verhieven zich tot de verdediging onzer politieke kampers. Treffend voorbeeld, zielroerend bewijs van volkomcne verkleefdheid eu zolfsop- offering. Ook uwe gedachtcuis, achtbare Voor zitter eu trouwe vriend, uwe gedachtenis zal in't land van Aalst in eer blijven: uw naam zal iu de harten vau ons erken telijk volk zoowel als in het glorierijk geschiedenisboek der katholieke denk wijze overgankelijk geprent blijven. Vaarwel, .dat de Almogende uw ver- dienstvolle leven beloone M. Paul de Clippele, Schepen. Mijnheeren, In naam der stedelijke Muziekschool en der Koninklijke Harmonie, kom ik eenon heiligen doch droeven plicht ver vullen en den eeuwigen vaarwel aan on zen beminden Voorzitter toebrengen. Gisteren, nog lachte zijn schoon cn mannelijk gelaat ons toe, wij hoorden nog zijne aanmoedigende stem, ons met geestdrift spreken, over de edele bestera ming der muziekkunst, en nu, ligt hij daar bevrozen ouder den kouden zoen des doods, verloren voor ouzo kunstmin nende geboortestad. Muziekschool en Koninklijke Harmonie, zijn in diepen rouw gedompeld, zij be- wcenen den ieverigen man die huu ge schapen heeft, die gij waartheer Van Wambeke. Wanneer gij in 1872 als Voorzitter der Muziekschool uitgeroepen wierd, bevond gij U voor een roerloos lichaam, slechts 3 leeraars maakten de Muziekschool uit uwe kuustminuende geest deed de sla- icndc ziel ontwaken, een nieuw tijdvak irak aau eu iu korte jaren, wierden klasseu van volwassenen, van solfège on ook een koers van Juffrouwen aau de bestaande klassen bijgevoegd. De Muziekschool beklom van jaar tot jaar hooger de trappen der kunst gij moedigde den iever der leeraars aau eu waart hunnen vertrouweling, gy bo scherinde de vlijtige leerlingen en verge makkelijkte hun de lastige baan der faam. Dank aau uwe vaderlijke zorgen hebt gij de zoete vreugd beleefd, onderschei- dene leerlingen in het Couservatonum van Brussel met deu lsua prys te zien bekrouen en onze Muziekschool benevens de uitstekendste des lauds te zien schit teren. Eu de Kouiuklijke Harmonie, uw lie veling, die U 61 jaren, als lid in hare rangen telt,wat is zij U niet verschuldigd? Toen U 26 jaren geleden het Voorzitter schap wierd toevertrouwd was de Maat schappij gekrenkt eu verzwakt, door den partijgeest welke ailengskens als een uaeatroover iugeslopen was;aan U beviel de lastige zending, deu geest van twee dracht en ouoeuzaamheiJ te vordooveu of te verwijderen Voor een ander als Van Wambeke ware die taak onmogelijk geweest, maar gij wist den lieveling te beschermen dat deze, ondanks de vijandelijke pogingeu, volle groeikracht bereikte; alle vrees vau verkwijuiug, van wegsterviug is onder uw bestuur verdwenen, gij laat, duurbare Voorzitter, de Harmouie in vollen glans waardig van hare leuze Al groeiend bloeiend, a Wij allen leden der K. H. weteu hoe zeer deze Maatschappij U aau het harte lag het was uw troetelkind ook, wau- neer iu de wisselvalligheden van het po litiek leveu, geschillen ontstonden, welke den gezichteinder met duistere wol keu bekleeddeu, eu u droefgeestig maakten dan keerdet gij U tot du Harmonie als naar eene veilige schuilplaats eu wel haast, verhelderden de zoutluidende too nen der speeltuigen uwen geest en do kommernis verdween vau uw gelaat als een nevelachtige droom. Maar eilaas ouze trouwe Voorzitter is ous outnomcu pijulijk is de gedachte die in onzen geest opstaat bij dit plechtig afscheid, maar hartverscheurend wordt het toen wij ons die menigvuldige ston den herinneren welke ouze afgostorvooe Voorzitter iu ous middeu doorbracht, ook is het met verbrijzeld hort dat wij leeraren, kunstgenoten eu vrienden, hem den laatsleu vaarwel toe werpen. Welaan beminde Voorzitter, ontvang in deu schoot der Godheid ons laatst cn smartelyk vaarwel Eene vijfde lijkrede, in naam van 't orde der Advocaten, werd uitgesproken door M. R. Eeman, Advocaat en Lid der bestendige Deputatie. Iu ons verslag van donderdag 11., hebben wy het, by vergetelheid, niet gemeld. Eene drukfeil. In ons Nr van zon dag 6 December, artikel Dood van M. Van Wambeke, leest men Toen de ongelukswet vau 1884 moest ton uitvoer gebracht worden, enz. Nu, velen onzer geëerde lezers zullen >lie feil dadelijk in hunnen geest hersteld hebben, want 't is de onderwijswet van 1879 die door 't volk de ongelukswet gc- heeten wordt.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1