Zondag-20 December !8%. 3 centiemen per nummer. 5ls,e Jaar. 5117 0 HET SPOOK DER ABDIJ, Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE WARE DEMOCRATIE. VRIJHEID VERPLICHTING RORSREKE Werkmans - pensioenen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden i:iet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 19 December 1896. Vrienden lezers, ge weet allen dat Z. H. de Bisschop van Gent, reeds drijmaal de fameuze democraten van Aalst heeft afgekeurd en veroordeeld omdat hunne handelwyze in meetingen, gazetten, hoogst nadeelig is aan de belangen der war» kristene democratie. Democratie, ware democratie, wat is dat? Leest met aandacht dit artikeltje en ge zult het weten. Democratie dat wil hedendaagsch zeg gen volksgezindheid, volksliefde. Demo craat zijn, dat is dus den werkman be minnen en hoogachten gelijk Jésus het deed. Dat is zorgen voor zijn welzijn, met raad en daad hem ter zijde staan om zijne belangen te verdedigen, zijne rech ten doen herkennen, iurichtingen, ge nootschappen tot stand brengen om hem te ondersteunen, in een woord, streven naar zijne opbeuring op stoffelijk, zede- lyk en godsdienstig terrein. Zijn er hier te Aalst zulke democraten Om daarover te oordeelen beste lezers, moet gij slechts eenen oogslag werpen op de bestaande inrichtingen ten voordeele van den werkman. Wij vinden hier in onze Stad al hetgeen kan vereischt wor den om hem te ondersteunen en zijn lot te verzachten melden wij namelijk be nevens de hospitalen, ouderlingen- en weeshuizen Het genootschap der arme moeders. Zes kostelooze vrije scholen voor kin deren. Twee kostelooze scholen voor het lee- ren van werk en huishoudkunde voor meisjes. Vier bloeiende patroonschappen voor jongelingen. De werkmanskring met zijne vakver- eenigingeD, ziekefondscn en maatschap pijen van onderlingen bijstand. De genootschappen van St0 Elisabeth, Vincentius a Paulo voor het bezoeken der arme huisgezinnen, enz., enz. Voegen wij er bij dat 7 volksjongens zetelen in den Gemeenteraad om de be langen van den werkman te verdedigen en dat zij ook vertegenwoordigd zijn in het Armburecl en het Bestuur der Gods huizen. Welke ziju degenen die zoo gehandeld hebben ten voordeele van den werkman Het zijn de katholieke, edelmoedige har ten dezer stad. Zij verdienen den naam van volksvrienden, ware democraten. Zijn er te Aalst nog andere democraten? Helaas, ja. Er zijn hier mannen die reppen en schreeuwen op alle daken dat zij alleen de volksliefde in pacht hebben d ie veel beter dan Paus, Bisschoppenen Priesters weten wat er te doen staat om Episode uit den Oorlog in de Vendee 15de VEBYOLG. De boer wierp een woesten blik op het wa pen, dat aan den muur hing. De zeerob had dit gezien. Wilt ge den oorlog der bosschen en grep pels mee maken vroeg hij Ja, ja, ik zal het doen. De Blauwen noodzaken mij ertoe door hun gedrag. Ik zal mijne arme Madeleine, mijne knechten wre- kon.... Van dit oogenblik af zal de republiek een onverzoenlijken vijand in mij hebben. Dat is een groot besluit. Wat heb ik te vreezen ben ik niet ge ruïneerd Ge weet alles nog niet.... Kom mee, voegde de oude Trudaine erbij, terwijl hij zijn vriend naar buiten voerde, kom mee. Ilij wees met de band een paar schapen aan, die in den boomgaard ronddwaalden en bet weinige korte gras afgraasden. Dat ia al wat mij overblijft, sprak hij op doffen toon. En uw ander vee Verdwenen zuchtte Trudaine weg Zeker door de Blauwen gestolen 1 den toestand te redden. Mannen die enkel handelen uit baatzucht en hoog moed en die op hun voorhoofd het merk dragen der schande, der verraders. Dat zijn valsche demokraten. Wanneer zij den armen man opge maakt hebben tegen den rijken die hem moet ondersteunen, wanneer zij in zijn harte het vuur van nijd ou afgunst heb ben doen ontgloeiëu, wanneer zij wel ge roepen hebben dat niets en deugt in de samenleving, dat alles moet omvergesme ten worden, dan denken zij een verdien stelijk werk verricht te hebben, dan heb ben zij groote bewijzen gegeven van volksliefde I Vraagt hun wat zij gedaan, wat zij ge sticht hebben ten voordeele van den werkman Niets, volstrekt niets En nogtaus, zij en zij alleen zijn demo craten T I Wat scheelt het hun dat zij veroor deeld zijn door hunne geestelijke Over heid. Zij spotten er mede. Als waarde bondgenooten van liberalen en franc- masons werpen zij met slijk naar alle katholieke menschen. De priesters ont snappen aan hunne woede niet zij be schimpen ze wekelijks in hunne gazetten, zij trachten hunne werkingen te verijde len, hen verachtelijk te maken bij het volk opdat het gemakkelijker van den godsdienst zou afgetrokken worden, waarlijk zij doen het werk van den duivel. Daags voor onze gemeeulekiczing heb ben wij eenen van die democraten, op de Houtmarkt, hooren spotten met priesters, Kerk en Vagevuur, en een welbekende schijuheiligaard van Aalst stond nevens hem om hem toe te juichen 1 Een andere van hunne helden die gaarne een plaatske zou bekomen, dank aan eene schandige samenzweering, riep uit op den trein Wat scheelt het mij dat ik in den Hemel worde gedragen door oenen duivel of door eeueu eugel 11 Foeij Zij vinden toch weinig bijval, zult gij mij vragen Gelukkiglijk, ja. Eenige brave men schen hebben zich in 't eerste laten me deslepen; maar wanneer zij gezien hebben dat zij do beste vrienden en medehelpers zijn der geuzen, hebben zij hun het aloude spreekwoord toegespastMet wien men verkeert wordt men vereerd en zij hebben hun den rug toegekeerd. Eenige jonge lingen te voren deugdzaam en kristelijk gaan nog voort met hen te ondersteunen, maar dat kan ook niet blijven duren.... want, zeggen wij het maar rechtuit wij verstaan niet dat iemand die nog geloof heeft, met zulke werking op ziju geweten, zijn iaatste uur met gerustheid kan te gemoet zien 't Is waar, de onbezonnenheid, de on wetendheid kunnen hen grootelijks ver ontschuldigen, maar, God geve, dat het niet te laat weze als de oogen zich zullen openen. Opgeëischt.... is dat. niet hotzelfde Wat den cider betreft, daarover kunt ge oor deelen, de deur van den kelder staat open. Dat is eene schurkenstreek riep hij uit. Welk voordeel hebben die ellendigen uit die laaghartige wraakneming getrokken De vaten zijn door de kogels doorboord, de cider is weggevloeid.... Is er geen enkel vat gcspnanl Geen enkel, geen enkel Het meisje was thans naderbij gekomen. Zij hief hare verstandige oogen tot den pach ter op. Troost u, vader Trudaine, sprak zij. Achter in den kelder is er nog een overgeble ven. Die slechte d'Orbois heeft het niet be merkt. De oude man schudde treurig het hoofd. Och, beste Tina, sprak hij, één vat op tien is al heel weinig. Ik ben er niet minder om geruïneerd. De zeerob had deze leste woorden niet meer gehoord. Hij had zich tot het meisje gericht. Het schijnt, dat gij d'Orbois gezien hebt. Tina, sprak hij, waar hebt ge hem gezien Hier, hij is de aanvoerder der Blauwen. Hebt gij zijnen naam hooren noemen Meer dan eens. O, spreek, zeg mij onder welke omstan digheden dat gebeurde. Het was, toen de hoeve geplunderd werd. Ik was achter een struik verborgen, achter in en Wij hebben gezegd van het verplich tend onderwijs geen partijganger te ziju omdat 1° het eene inbreuk op de vrijheid is en 2° het geono waarborgen levert voor de christene overtuiging van eenen katho lieken huisvader. Volgens de geleerde bollen die Dender- galm opstellen is het verplichtend onder wijs evenmin eene inbreuk op de vrijheid als de wet op kinder-en vrouwenarbeid. Als men tusschen beiden «een verschil meer wil bemerken dan wordt het tijd de ladder op te trekken en te zeggen met den dichter Maar wat baten heers en bril Als de uil niet zien en wil. Hot tweede punt dat volgens ons de eigenlijke kern der bespreking was heeft Dendergalm altijd zorgvuldig ter zij ge laten Liever ik ben mis. In zijn nummer van 29 november beloofde Dendergalm ook eens de waarborgen van den christen huisvader te bespreken en aan te toonen dat de katholieken met volle gerustheid van geweten het geuzen koekje mogen aanveerden. Op het vraagstuk, schrijft hij, van het godsdienstig ouderwijs iu de scholen komen we over acht «lagen terug. Met ecu zeker ongeduld zagen wij dit artikel te gemoet. Mannen die niets eens durven zeggen aan hunne lezers wat zij over God en godsdienst denkeu, gingen het godsdienstig onderwijs bespreken Het nummer van 6 december brengt ons, kunt gij het raden, lezer? een hevigen uitval op het katholiek onder wijs, op de werking der katholieken in zake van scholen. Men zou zeggen Vooruit is aan gang in zijne gemeene straattaal. De klerikalen zegt hij, zijn dompers, zij haten het onderwijs, zij schaffen de scholen af, do nuttelooze door Van Hum beek onzaliger gedachtenis.tegeu weer en wind, iu vele gemeenten opgedrongen. Het onderwys der katholieken is niets waard, brult Dendergalmde onderwij zers zijn onwetenden, kwispedoors (sic) welke zoo veel weten van opvoeding, methode en zielleer als een kikvorscb van kwakkels vangen. - Denkt Dendergalm misschien dat wij ons bij zulke dwaasheden zullen stil houden, dan is hij deerlijk mis Wij stip pen zijne grove beleedigende taal slechts aan om onze lezers aan te toonen wat voor geleerde en beschaafde mannen het orgaan der Aalstersche geuzerij wekelijks volschrijven. Onbegrijpelijk is het hoe een blad dat als eerlijk wil doorgaan, en zelfs de les daarover aan anderen wil spellen, zulke ellendige dwaasheden durft afkondigen iu eene zoo ruwe en onbeschaafde taal. den boomgaard.... O, wat was ik bang voor dien man Ik meen nog altijd te zien, dat hij zijnen blik richtte op het meisje met den wit ten sjerp.... Wat, hebt gij bet meisje ook gezien riep de zeerob uit. Ik heb alles gezien, zeerob. Spreek dan, zeg.mij, wat er gebeurd is. Stelt gij daar belang in vroeg Trudaine verwonderd. Zeer veel belang. Kont gij den aanvoerder der Blauwen Ik ken hem, ofliever ik ken zijn slacht offer, den dapperen edelman, die niet ver van hier gewond werd.... Ik heb dien gewonde nanr een veilig verblijf helpen overbrengen... Hij zal geen rust hebben, voor hij omtrent het lot van zijn kind is gerust gesteld. Kom aan, Tina, Bpreek mo over het jonge moisje met don witten sjorp. Is zij om hot leven ge komen Neon, neen, zij is er in geslaagd te vluchten. God zij geloofd wat zal de graaf ver heugd zijn De Blauwen achtervolgen haar en wil len haar tot iederen prijs in handen krijgen. Er is ten minste nog hoop.... Vertel me nu eenige bijzonderheden.... Spreek vooral over het jonge meisje en d'Orbois. Hoor dan. Ik was in den boomgaard, toen de soldaten aankwamen. Hunne wapens Het is de eerste maal niet «lat wij dit punt met Dendergalm bespreken. Over eenige jaren hebben wij dezelfde stof be handeld. Zijne gedachten zijn dezelfde gebleven, alleen worden ze nu uitgedrukt in ecuc grove ruwe straattaal. Het is waar Dendergalm heeft van kleed veranderd. Wij moeten het voor hem betreuren, die verandering is niet ten zijnen voor deele. Eou beschaafd meuscb geloof ik, kan zijne eigene gedachten hebben, iu pennetwist met zijne tegenstrevers komen maar toch nooit zich aan eene onsierlijke taal pliebtig maken lijk degene waarin het artikel van Dendergalm is geschre ven. Om te eindigen zullen wij bestatigen dat Dendergalm verre is oprecht te zijn en eene overtuiging te verdedigen. Zijne taak schijnt eenige mannen in gang te houden,'wat middelen daartoe ook mogen in't werjc gesteld worden. Welnu hij ga zijnen gang. Alle weldenkende lieden zullen by ziju zagen en banbliksemen de schouders ophalen en hem zeggen Gij roept hel en doemenis op het katholiek onderwijs welnu, gij, liberalen, sticht ook scholen,vrije scholen met uwe coaten, boor, maar niet met die van iedereen lijk het gebeurd is van 1879 tot 1884 tijdperk dei' verlossing eener ellendige geldver spilling aan nuttelooze scholeu waar de binders den haat tegen God en Godsdienst wierdAagepompt. De nieuwe wet op den verkoop der meststoffen. Wij achten het nuttig de bijzonderste verauderingen te doen kennen welke, over eenige dagen, door de Kamer van Volksvertegenwoor digers aan de wet op den verkoop der meststoffen gebracht zijn: Volgens artikel 1 der nieuwe wet, is de verkooper verplicht eene echt verklaarde factuur bij de verzending te voegeu. Deze factuur moet den aard der afgeleverde stof en haren inhoud aan vruchtbaar- makende bestanddeeleu kenbaar maken. Vroeger bestoud dit artikel ook doch de koopman was vry Je factuur eerst vier dagen na de afleveriug op te sturen, wan neer soms het mest reeds gebruikt was, terwijl zij nu de aflevering moet verge zellen. In 't vervolg zal ook de verkoop van koeken en meel, tot dierenvoeder be stemd, aan dezelfde verplichting onder worpen zijn en de factuur, die deze koop waren vergezelt, zal den iuhoud aan eiwitachtige stoffen en vet moeten opge ven. Er zal ook geen spraak meer zijn van zekere meststoffen of voedermiddelcu met geheimzinnige of bovennatuurlijke eigenschappen, en «lie tot niets dienen dan aan den lichtgeloovigen landbouwer geld uit den zak te tooveren. Indien erin on woedende gebaren verschrikten mij. Ik verborg mij achter een dikken struik en zag al weeuende «len kant op naar het huis. Wat ik toen zag. zal ik nooit vergeten. Door bun aanvoenler opgehitst, ha«l«leu de soldaten dc arme Madeleine gegrepen zij trokken baar bij de haren en sloegen baar gruwelijk. Ik zag hoe bet bloed over haar gelaat vloeide ik hoorde haar gekreun cn gezuchto, wat deed het mij leed dat ik haar niet kon helpen Ik hoorde ook de angstkreten van den ouden Trudaine, I'er- rinnc en Jacques. Dit tooueel scheen den aanvoerder te ver maken. Hij riep met donderende stem Slaat er op los Die ellendige verraders, die priesters- en aristocratenvrienden moeten zich ons oponthoud kunnen herinneren De Blauwen gehoorzaamden maur al te wel. Weldra zag ik hen de pachthoeve verlaten en op mij afkomen. Ik bad mijn goeden en gelbewaarder, mij te beschermen. Mijn gebed werd verhoord zij gingen langs inij heen, zonder mij op te merken. Vervolgens zag ik, hoe zij zich achter bocshjes en in greppels verscholen. Toen alles stil geworden was, gluurde ik door een paar takken heen. Op tien schreden voor mij stond de aan voerder der Blauwen met een zijner vrienden tegeu een boom geleund. Ik hoorde, dat een hunner zegde do geleverde waar eene stof mocht ge vonden worden, bijzonder voordeelig tot de ontwikkeling der plant of tot het wel zijn van het dier, dan moet dezelve bekend gemaakt worden en de aanwezige hoeveelheid daarvan op de factuur aan geduid staan. Ziedaar voorzeker een goede maatregel die niet zeor in den smaak vallen zal vau groote en kleine kwakzalvers. Onder de wet van 1887 konden oneer lijke schoonpraters.die onze dorpen door kruisten, aan de onwetende landbouwers of aan sommigo stijf hoofden die de laud- bouwleergangen van den Staat niet willen volgen, eene buitengewone nieuwe guano- snort verlappen voor do som van 20 fr. de 100 kilos, wanneer hunne koopwaar ten hoogste 5 fr. weerde bezat. In veel ge vallen bleef de oude wet onmachtig om de bedriegers te straffen. Voortaan zal het den kooper toegelaten zijn prijsver mindering te eisschen tekens dat de verkoopprijs meer dan een vierde te hoog is. Eindelijk nog is de rechtbank in som mige omstandigheden gemachtigd de be driegers te straffen met eene boet van 100 tot 4000 fr. en eene gevangzitting van veertien dagen tot eon jaar. Daaren boven mag zij bevelen geven het vonnis op kosten des veroordeelden in dc dag bladen kenbaar te maken en hetzelfde aan het huis, het magazijn, of het oneerlijk fabriek doen aanplakken. Men ziet dat onze wetgevers goed werk verricht hebben, zij beschermen tezelf dertijd den landbouw en den eerlijkon handel. Boterhandel. De Commissie ge last met het onderzoek der middelen om de menigvuldige botervervalschingen te keer te gaan, heeft donderdag laatst eene belangrijke vergadering gehouden in het Ministerie van Laudbouw. Waren aanwezig de Heeren baron do Steenhault, senateur, voorzitter, M Vel- secretaris, professor Bruylants der e school van Leuven, Depaire chi- mist te Brussel, Audró algemeenc toe- zichter der eetwaren, Eerw. lieer Vander Schueren, onzer stad, de Heeren volks vertegenwoordigers dc Broquoville, De Sadeleer, Maenhaut en Heuvelmaus. M. Proost algemeene opzichter van 'c Land bouwonderwijs en M. De Mulder, hande laar te Brussel. Eene doorslaande voordracht van M. Bruylants, ten voordeele van het gebruik der phenolphtaleïne als herkenniugsmid del, werd hevig bestreden door M. De- paire en André doch, op voorstel van M. De Sadeleer, die de vergadering uit- uoodigt om dien doelmatigen en prac- tischen bestrijdingsmiddel ten voordeele van onzen Landbouw aan te nemen, werd er tot stemming overgegaau. De voorstel, volgender wijze opgesteld, gaat met 7 stemmen tegen twee en twee onthoudingen, door Verbod van margarine te fabrikcren, in te voeren of to verkoopen welke niet behoorlijk met phenolphtaleïne verwerkt is. Ik hoor hen zij naderen.... Ie alles in orde Alles, kapitein d'Orbois. Laten wij hier blijven. Wij zijn dan vooraan. Het zal mij benieuwen, welk ge zicht die snaken zullen zetten bij onze vrien delijke ontvangst. Van den kant van La Roche hoorde ik het getrappel van verscheidene paarden. Een oogenblik later verschenen de paarden op de hoogte en sloegen den hollen weg in. De aanvoerder der Blauwen glimlachte boosaardig. Ons plan is gelukt, mompelde hij. De ridderlijke jonkvrouw is ook van de partij. Komaan, dat gaat nog beter dan ik durfde hopen.... Geef acht I^eg aan geweer Ik had mijne blikken weer naar de ruiters gewend. In hun midden reed eene jonge dame. Zij was zoo schoon als de II. Maagd iu onze kerk. Blonde haarlokken omgaven haar lief gelaat en fladderden haar om het hoofd. Haar blik was zacht en teer. Ik dacht dat het eene princes moest ziju. Eensklaps schrikte ik. Eene vreeselijke los branding der Blauwen had de ruiters doen stil staan, ik zag, dat verscheidene dezer bloed den.... en werktuigelijk sloot ik de oogen.... Eenige oogenblikken later opende ik ze weer. Juist was een peerd mij voorbijgevlo gen. Twee mannen zaten iu den zadelzij vluchtten en waren spoedig verdwenen. Men weet dat dit punt in denzelfden zin behandeld is geweest door onzen achtbaren provincieraadsheer doctor De Naeyer, en in den Provincieraad ge stemd. De phenolphtaleïne is onschadelijk voor de gezondheid, reuk en smakeloos. Zij is licht geel van kleur: deze kleur komt iu margarine niet te voorschiju: men moet er slecht een centigram ('t is te zeggen eene uiterst kleine hoeveelheid) per kilogram gebruiken om te beletten dat die margarine nog ooit met boter kunne vermengd worden;, zonder dat de eenvoudigste keukenmeid op een seconde de vervalsching kunne bestatigen. Daar toe heeft ze slechts een druppeltje bij tende soda op hare boter te laten valien en dc kleur van de phenolphtaleine komt dadelijk te voorschijn zij wordt hoog rood dus de boter is vermengd met mar garine die phenolphtaleïne bevat. Deze stof zou dus door de fabrikanten moeten gebruikt worden in het vervaar digen der margarine, en zulks moet door de toezichters der fabricatie regelmatig bij elke levering kunnen bestatigd wordeu. De toevoeging is niet kostelijk en de kleurstof kan er practisch niet uitgewas- schen worden. Mochte die voorstel weldra wet wordeu: Hoewel het toezicht der botermerkten reeds goede uitslagen heeft opgeleverd en [op dc merkt ten minste) de verval- schers verlegen maakt, duurt het onder zoek met de gebruikte toestellen al te lang de raerkteu zijn er door belem- meril. Indien de phenolphtaleïne «loor- ging zou men op eon kwartier of hoogstens eene halve uur al de boter der markt kunnen nazien en de vervalschingen on vermijdelijk herkennon. vermaard door de geprimeerde en aller schoonste hengsten van M. Joankes DE VUYST, Schepene der Gemeente. Forton, oud vier jaren, behaalde ver leden jaar den eersten prijs tot Ninove en bekwam dees jaar do bewaarpremio vau vijf duizend franken to Gent. Bayard, behaalde dees jaar den eersten prijs tot Ninove. De dekprijs voor 1897 is vastgesteld aan vijftien franken, kontant te betalen na de eerste dekking. 7 Land van Aélst durft voortgaan Denderbode uit te krijten als vijandig aan de werkmanspensioenen. Confrater, dat is niet schoon. Gij weet dat gij de waarheid tc kort blijft als g\j schrijft dat wij hot werktnans-pensioen in 1897 niet willen ingericht zien. Wij begeren het uit ganscher herte maar is het wel niogclyk Zie, Confrater, dat kunnen wij niet gelooven. Toen zag ik dat de Blauwen de jonge daine trachten gevangen te nemen. Gelukkigerwijze beschermden hare vrienden haar zij baan den haar met geweld oenen doortocht en namen haar mee. De aanvoerder der Blauwen was woedend hij braakte verschrikkelijke godslasteringen uit. Zij ontsnappen ons brulde hij bet is de schuld van dien lafnard Er is nog niets verloren, kapitein d'Orbois, sprak de man, die zich met hem had onderhouden. Wij moeten hem achterna zetten. "Op wien kan ik rekenen Ik kan toch «len vader en de dochter niet tegelijk ver volgen. "Ik belast mij met deze leste, sprak do man. Gij Weet ge dan niet, dat zij zich naar de Vendeeschc bende begeeft Ik zal u haar levereu, waar gij ver kiest, Zijt ge gok "Ik geloof van neen. Alzoo, afgesproken, Goed, doe wat ge wilt. Zoo ge slaagt, zult ge mij te Montain terugvinden bij gene raal Beaufort. Ik vrees wel, dat ik te vergeefs zal wachten. l(WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1896 | | pagina 1