Pol en Stant. Aan 't werk! Katli. Werkinanskring. De groene volksfoppers de militaire kwestie. Indien wij meester waren wat zouden wij doen Stedelijke Werkbeurs HAALTERT. Duizend millioen oude visietkaarten. ZONDAGRUST. S'JS£5ÏÏS STER REKENS VRIENDEN. Allerhande Nieuws. Daarom aanzien wy het als een groot gevaar op de daken uit te bazuinen dat .dit pensioen in 1897 moet gestemd zijn en ingericht. De wet stemmen is misschien mogelijk maar bitter weinig waarschynelijk, doch die wet uitvoeren reeds vau in 1897 dat kunnen wy niet gelooven. Waar zou men het geld vinden om zoo maar opeens aan ieder werkman van 60 of 65 jaar oud een rustgeld uit te be talen Uit de lucht zal het niet regenen wij mogen niet, lijk de joden in de woestijn hopen het hemelsch manna te zien re genen. Wij aanzien als een groot gevaar het hoofd der werklieden daarmee op te winden. Wetten van belang, lijk de wet op de rustgelden, moeten grondig bestudeerd worden; opdat de uitvoering er wel moge lijk van zy moet zij voorbereid worden iu de gedachUn van het volk, dat verplicht zal wezen zyn aandeel te betalen. Gemakkelijk is het het volk daarmee op te winden uit dien stroom voordeel te trekken,bloemen te oogstee van volks gezindheid. Dat alles is gemakkelijk maar brengt ook eene zware verantwoordelijk meê. Voor mijn aandeel, ik zou die van 't Land niet willen dragen. Altyd zaagt het over 't pensioen maar op verstandige wijze heeft het die vraag nog niet bespro ken. Wy weten nog niet eens of volgens gazetschrijver Daens de werkman zijn aandeel zal moeten betalen. Wij wedden dat hij het niet zeggen durft. Pol is aan 't loof trekken en Stant schiet er hem bij. Stant. Ha Pol, nog altijd goed wéér, he man Poii. —Voor dentijd van 't jaar is 'tgoed, Stant, maar 'k vrees voor sneeuw, eu daar- om ben ik van zin van 'ons wel te voorzien t'buis van loof; want onzen lieven Heer weet wauneer dat w'er nog aan geraken als 't nen keer voorgoed aan 't sneeuwen eu 't winteren gaat. Stant. G'hebt gelijk, Pol; 't is in 't oppassen gelegen, en tijd genoeg liet zijn koren op 't veld 1 Pol. En Tuite zaliger zijn haver stond er nog op meê den Kerstdag, Stantl Stant. Er zijn altijd vieze kwanten geweest inde wereld, Pol; maar doen lyk al andere treffelijke menschen, dat is best. Pol. 'k Heb 't ook alzoo op, Stant; maar zeg een keer hoe was 't zondag ge passeerd in den Werkmanskring Stant. Allerbest, Pol; 'k kwam er den zesden uit in oppassendheid en ik beb mij een schoone en een goei sargie gekozen. Pol. O gi gelukkige Stant 1 En was er daar te kiezen tusschen de pryzen Stant. Jaat, Pol; eikendeen volgens zijn getal bekomene punten, mocht den prys nemen die hy wilde of eene broek, of eene sargie, of een paar lakens, of eene onderbroek, of nen lyfrok, enz. enz. Pol.'t Is een schoon dingen, Stant; de Werkmanskring haalt er eere van; die den erremen mensch helpen, zullen van God gezegend worden. Stant. En zeggen, Pol, dat er in de Stad van Aalst dragonders loopen die daar meê lachen, en die de werkmenschen die naar den Cerkel gaan, uitmaken als sibbedominé's, plattekecsmannen, soep soldatenventen om in d'erwten te Metten kalfke-Mosessen, abbladoé's, schoenkuis- schers, flasjekesmannen, in andere woor den, ze worden uitgemaakt als zebedeüs- sen, als jeemenussen, als verkochte zie len, als sleepdragers en als 'k en weet niet watten Pol. Jamaar dat en is toch zeker geen waar, Stant Stant. Dat is zeker waar, Pol; en de donsjen durven dat zeggen en schrijven. Pol. En wat zeggen d'hooge geeste lijke Overheden daarvan, Stant, zij die de Werkmanskringen, Vakvereenigiugcn en andere volksgezinde Maatschappijen aanprijzen en goedkeuren Stant. Ha, Pol, die keuren dat voorzeker ten hoogsteu af; maar dat en belet toch niet dat de donsjen terzelfder- tijd roepen en schreeuwon dat ze goed gekeurd zijn van de Belgische Bisschop pen Pol. Ha, Stant, ze noemen dat goedgekeurd zijn, als de Bisschoppen de geloovigen opwekken om hunne gazetten niet te lezen, zeggende dat ze gevaarlyk zijn !l! Stant. Maar, Pol, in al 't geen dat die mannen uitsteken en is er geen spier- ken rechtzinnigheid of waarheid niet meer; 't is altyd maar liegen en lasteren, en hun eenigste bezorgheid is van het goevemement en de katholieke partij hatelijk te maken en te doen vallen. Pol. En zullen d'Overheden dat blijven gedoogen, Stant Stant. Iedereen peist van neen, Pol't is zoo schandalig leelijk voor nen priester en voor kristene menschen van alzoo de prochien af te loopen in d'her- bergen en overal om d'eenvoudige men schen op te maken en hunnen kop te doen draaien 1 Pol. Och jaat, Stant, 't is een droef werk, en al wie dat kan beletten, zou -volgens my neu grooten dienst bewyzen aan Kerk en samenleving van daar niet '.anger meer op te wachten. Stant. Iedereen verwacht hem daar a in dagelyks, Polmaar daareutusscben Zouden do brave menschen ondereen meer propaganda moeteu makeu, ten eerste om 't volk t'overtuigeu van naai de dousjenmeelingcn niet te gaan, en ten ten tweeden, van nooit van z'leven niet eene meer van hunne gazetten in hun hand te pakken. Pol. Dat wordt gedaan, Stant, ten minsten toch hier in ons streken; er is hier niet eenen braven mensch die nog nen Werkman of een ander van die soort gelijke gazetten zou durven lezeu; want afgekeurd zijn ze en afgekeurd blijven zei Stant. 't Is alzoo, Pol; dat z'in hun gazetten schrijven tegen de geuzerij en tegen de socialisten zooveel zij maar kun nen, maar altijd gedurig uitvallen tegen de werkingen der Priesters, tegen ons katholieke Werkmanskringen, tegen ons defstigste en geleerdste Representanten, gelijk nen mynheer Woeste, en tegen 't Goevemement zelve; dat is, Pol, een helsch en een schandalig werk, en die dat doet, moet bestreden worden eu aan de schandpaal geplakt. Pol. Jamaar, Stant, 't en zal hun niet meer baten man; z'hebben alles be loofd van over 3 jaar, en z'eu hebben nog niets verricht en daarbij z'en kunnen niets verrichten maar 'k ben mis, ze kunnen toch iets, en dat is van de pluim- kes van een ander op hunnen eigen hoed te steken. Stant. Zekerlijk, Polal dat het goevemement doet voor den boer of voor den werkman dat is 't werk van de don sjen, als ge z'hoort klappen Pol. O die huichelaars, Stant 'tls alzoo dat z'over acht dagen dierven schrijven dat door hun toedoen de wet op de tabak, die in den tijd door de liberalen gemaakt was, nu afgeschaft is en iedereen weet, gelijk dat twee en twee vier is, dat ons katholieke representanten MM. Woeste, Diericx en bijzonderlijk De Sadeleer daarop gewerkt hebben als hel den en als leeuwen en dat 't aan hen te danken is dat we nu van die slavenwet verlost zijn. Stant. Maar, Pol, en haalt geen voorbeelden aan, man 't is alzoo meê alles beloven en tieren dat kunnen ze, maar iets goed teweeg brengen, daar zijn ze ver af Pol. 't ls alzoo al z'leven geweest in d'historie meê alle scheurmakers, Stant; bij de boeren en de werkmenschen den heiligen uithangen, in de Kamer ge raken door liegen en lasteren en bijzon derlijk door de vuile historie van 't wijf, en dan den grooten Jan gaan uithangen in de schoonste restaurants van Brussel, daarmeê is 't .lieken gezongen, Stant Stant. Ja, Pol, en daarentusschcn tot d'ander Jannen van zijnen kaliber zeggen Laat de boeren maar dorschen 1 Ik ben er nu toch Van tijd tot tijd zal ik ze nog nen keer gaan opmaken, in vlie gende meetingen en andere, en die suk- keleers zullen mij nog wel nen keer ge looven en toch nog nen keer voor mij kiezen. Pol. Hij zou kunnen aardig opzien van dezen keer, Stantmaar dat. hij op zijn vingers knipt van toch vier jaar Jang alzoo den grooten te mogen spelen, en dat hij hem stillekes aan gereed maakt om naar een ander hol uit te zien waar dat er hem niemand niet meer en hoort noch en ziet Stant. 't Zal zijn beste plan zijn; maar. Pol, hebt gij de lykredenen hooren lezen die uitgesproken zyn op de begra fenis van mijnheer Van Wambeke Pol. Jaak, Stant, en schoon waren ze, en daarbij kristelijk M. den Burge meester van Aalst en M. Woeste en al d'ander heeren halen er eere van. Stant. 'tls't gevoelen van alleman, Pol, behalve van de donsjen; maar de die moeten toch op alles kritikeren. Pol. Jaas, Stant, z'en kunnen niet anders, maar dat en doet niets aan de zaak, alle treffelijke menschen kunnen hunne goedkeuring missen. Stant. 't Is alzoo, Pol; en wat zeg gen z'hier over de kwestie van 't rempla cement Pol. Wel, Stant, de menschen zijn daar g'heel gerust in volgens mij mag dat blijven bestaan omdat er daar nie mand bij en verliest, aangezien iedereen daar mag van doen dat hy wilt maar voor een vrijwilligersleger, daar ben ik voor, Stant. Stant. Daar is, geloof ik, iedereen voor, Pol; soldaat worden die wilt, en de soldaten voor hunnen dienst betalen, en hun daarachter zooveel mogelijk d'opeu- bare bedieniugen van den Staat toekea- nen, dat waar een schoon dingen, Pol. Pol. Laat ous hopen dat't goever- nemeut daar 't beste zal meê doen, Stant; z'hebben al in dien zin begonnen met de dertig franken por maand, en ze zullen dat wel g'heel en gansch goed brengen. Stant. 'k Hoop het ook, Pol; eu nu, Pol, wensch ik u neu zaligen hoogdag van Kerstmis en tot de naaste week 1 Pol. Van de gelijken, Stant, en tracht er u nog eens uit te trekken meê den Kerstboom in de Kring. Stant. Als 't God belieft, Pol, en tot later. Een wreede krisis. Het socia listenblad le Peuple meldt, -dat, in de groote fabriek van vilten hoeden to Cure- gem, 200 werkstakers aanzeg hebben ge kregen dat zij eerlang zullen afgedankt worden. Deze tijding is, inderdaad pijnlyk.doch uit een onderhoud dat le Peuple met den bestuurder der fabriek heeft gehad, blykt dat deze daartoe gedwongen is aangezien de verkoop zijner voortbrengselen geheel te niet gaat. Hij heeft echter beloofd het zoolang mogelijk to zullen volhouden in zijne worsteling tegen de noodlottige om standigheden. Denkt gij dat le Peuple dien bestuurder pryst om zijne heldhaftige krachtinspan ning ten voordeele zyner werklieden In 't geheel niet. Hij valt uit tegen de rijken, die zorgeloos leven genieten, terwijl zoo talrijke werklieden door het kapita listisch stelsel tot de ellende en den dood eroordeeld worden. Alzoo hitst men gedurig den werkers stand tegen de hoogere klassen op en dat heet men volksliefde I Bij de socialisten staat alles in vlam eu vuur. Er wordt gekeven te Luik, te Namen, te Vervier.s, te Quaregnon, te Gent en nog op vele andere plaatsen. Zeker het socialism in België onder gaat eene hevige krisis. Die krisis zou zijne laatste stuiptrek kingen moeten zijn, en dat kan indien de katholieken nu voor goed de handen aan bet werk slaan en zonder vaar of vrees op den weg voortgaan dien zij tot hiertoe hebben bewandeld, 't is te zeggen, dien der maatschappelijke hervormingen. Twee zaken zijn van het grootste be lang 1. De wet op de vakvereenigingen. Zonder op de zedelijke voordeelen te wijzen moet ik toch zeggen dat de vak vereenigingen op christelijken voet inge richt, veel nut stichten en den werkman in staat stellen om op gelijken voet het werksverdrag te onderhandelen met zijnen patroon. Langs dien weg zullen wij misschien tot de deelneming in de winsten komen, de ideaale oplossing der loonkwestie. Wij mogen nooit uit het oog verliezen het belangrijk woord eens nijveraars Het loon is de onverschilligheid tot de vijandschap gedreven de deelneming in de winst de geuegenheid en het vertrou wen tot de opoffering Onze wenschen zullen al degenen vol gen die zonder opruierijen en ophitsin gen, krachtdadig en onverpoosd in die richting zullen werken. Laat ons voor den arbeider zorgen maar hitsen wij hem den kop niet op door allerlei beloften wier vervulling nog verre aan den gezichteinder ligt. Het tweede belangrijk ontwerp is de wet op de pensioenen. Wat geluk zoo België eens dit rustgeld kon inrichten op eenen voet dat het be staan, geluk en welvaart van ous dierbaar Vaderland daardoor zij verzekerd. Wat geluk voor de oude werklieden die hun leven lang hebben gewerkt en gezwoegd en die nu zonder zorg eu kom mer den ouden dag doorbrengen kunnen Die taak is schoon 1 Katholieken aan 't werk 1 Het Comiteit van den Katholieken Werkmauskring van Aalst neemt nog eens de eerbiedige vrijheid van aan de' begoede burgers der Stad aan te bevelen den Kerstboom die in voormelden Kring zal geplant worden ten voordeele der Werkende Leden, op Vrijdag 25 Decem ber, Feestdag der Geboorte van Onzen Heer J.-C. Niettegenstaande wanzinnige en ge kende volksbedriegers ons gedurig aan vallen, omdat wij niet door holklinkende en on verwezen lij ke beloften zoo als zij doen, maar wel door eene gedurige wer king en bezorgdheid den toestand van den werkman op stoffelijk en zedelijk gebied trachten op te beuren en te verbeteren, zullen wij nochtans altijd met meer en meer iever en zelfsopoffering de Eucy- kliek van zijne HeiligheidLeoXIII trach ten na te leven en uit te voeren neen, nooit zullen wij den klassenstrijd door 't socialismus aangevuurd goedkeuren en aanhitsen maar wij willen door de ware kristene liefde en rechtveerdigheid alle standen der samenleving zien verbroe deren en zoo van eenieder vrede, wel stand en volle recht zien genieten. Wij komen dus nog eens tot u, geachte en weldenkende Medeburgers, met een volle betrouwen helpt ons in ons streven staat ons bij door uwe mildheid, zendt ons vele en voor den werkman nuttige prijzen de liefdewerken immers verar men niet. Gelief uwe medewerking te zenden vóór Donderdag, 24 December aanst., 't zij aan M.Eugeen Van Itterbeek,Eere-Voor- zitter van den Kring, 't zij aan den Be stuurder, E. H. Ponnet. EX 't Brusselsche dagblad - Le Patriots dat vroeger de christene demokraten verdedigde en verschoonde, trekt sedert een drytal weken te velde tegen de VI zoogezegde demokraten die in do Volks kamer zetelen. De reden van dezen onrerwachten veldtocht die van dag tot dag heviger wordt, is dat de VI, gelijk Le Patriote n ze noemt, nu aanhangers van den persoon lijken dienstplicht zijn geworden, alhoe wel zij zich allen tegen den verplichten- den soldatendienst en voorstaanders van een vrijwilligersleger verklaarden toen er kwestie was van gekozen te worden. Wie het duchtigste wordt afgezweept, is voorwaar M. Jaussens-De Schryver van St-Nicolaas en ziehier waarom In 1892, moest er te St-Nicolaas één nieuwe volksvertegenwoordiger gekozen worden. Twee canaidaten werden voorge dragen: MM. Janssens van St-Nicolaas en Raemdonck, Burgemeester van Beveren. In vergadering der afgeveerdigden, vroeg men aan de beide candidaten te willen verklaren dat zij in de Volkskamer tegen den persoonlijken dienst zouden stemmen. £M. Raemdonck verklaarde loyaalijk die verbintenis niet te kunnen nemen en zijne vrijheid nopens de militaire kwestie te willen behouden. M. Janssens integendeel deed de op gelegde verklaring tegen de soldaterij eu, dank hieraan, werd hij als candidaat uit geroepen met ongeveer 80 stemmen tegen 60 stemmen gegeven aan zijnen tegen strever. M. Janssens werd als volksvertegen woordiger gekozen. In 1894, word M. Janssens herkozen zonder dat men het noodig vond hem te vragen of hij nog altijd tegen den persoonlijken dienst was en zonder dat hij zijue vroegere verbin tenis had ingetrokken. Men is dus niet weinig verwonderd ge- weestia 't Arrondissement van St-Nicolaas te vernemen dat M. Janssens zich heeft aangegeven als een voorstaander van den persoonlijken dienstplicht. De opschudding te St-Nicolaas, te Lo keren, te Beveren, te Sr. Gilles-Waas en in gansch 't Land van Waas is groot al de cath gazetten, zelfs - De Volksbode vau St-Nicolaas, teekcu protest aan tegen dekazakkeerderij van M. Janssens. Het algemeeu gevoelen en is zoo men zegt, zelfs dat van M. Janssens, dat hij (M. Janssens) bij de aanstaande kamer- k ezing zyne matten zal mogea oprollen. Goede reis en de wind van achter 1... Dat zal hem leeren getrouw blijven aan zijne plechtige beloften. Onze aardige pastoor is met het zelfde sop overgoten. Hij ook heeft zich zooals zijn tolk - Het Land van Aelst - aanhanger van den persoonlijken dienst verklaard en Het Fondsen!dad -, ja, vriend lezer, Het Fondsenblad van Gent, de zoo vurige voorstaander onzer volksfoppers, vindt er behagen iu aan de helden van Chipka hunne vroegere uit vallen tegen den persoonlijken dienst voor oogeu te leggen. Nu, onze aardige pastoor, gewaar wordende dat men hier in ons Arrondisse ment zoo min als te S' Nicolaas de soldaterij, den verplichtendou dienst genegen is, begiut zijn blad te keeren I Inderdaad, dijnsdag 11., in de Kamer, verklaarde M. Coremans, de vermaarde Antwerpsche antimilitarist, dat men, in plaats van de plaatsvervanging af te schaffen gelijk devl demokraten het vra gen, ze integendeel moet uitbreiden, ten einde aan zooveel lotelingen mogelijk toe te laten zich te doen vervangen Ehwel onze aardige pastoor die daartegen moest protesteeren aangezien hij de afschaffing van 't remplacement vraagt, keurde de woorden van M. Core mans goed, hem met luider stem toeroe pende Bravo zeer wel M. Coremans Ook werd volgens Le Patriote - deze ongehoorde kazakkeerderij van onzen vierde op eenen algemeenen schatter- lach onthaald. De andere V demokraten stonden te kijken op hunnen verander lijken makkergelijk 'nen uil op 'nen kluit Men ziet ook dat onze grappenmaker in de Volkskamer meer en meer gekend, naar waarde geschat en behandeld wordtl Op die vraag wordt er iedere week door Het Land van Aelst n geantwoord Wij zouden, zegt Het Land werken voor de verbetering van Let lot van den werkman, zijn loon verhoogen, enz. enz. En wanneer men aan Het Land vraagt welke middels het daartoe zou gebruiken dan antwoordt hetWij zou den alles wel ouderzoeken, do toestand van het werkvolk opspeuren, wij zouden trachten te weten welk loon men hem betaalt.... Is het niet waar, geachte lezers, dat wij dit wekelijks lezen Welnu de Heer Nyssens, minister van arbeid, heeft een optelling bevolen der ambachten en nijverheden om den toe stand van den werkman te kennen en te dien einde hebben de ambachtslieden eu nijveraars allen een vraagboekje ontvan gen waarin zij onder anderen moeteu melden het getal uren dat hun werk volk moet werken en wat loon zij trekken. Al de nijveraars en ambachtslieden hebben daarop met liefde en zonder aar zelen geantwoord. Er is slechts eene uitzondering geweest. Weet gij van wie Gij zult het nooit raden. Welnu die uit zondering heeft men bestatigd op het Eiland Chipka die volksminnende de mocraat heeft stellig geweigerd het mi nisterieel vraagboek iu te vullen en men heeft er de politi moeten naartoe zenden en hem zeggen dat hij zich aan boet en gevang blootstelde indien hij niet deed gelijk iedereen alsdan heeft hij het vraagboek ingevuld en de noodige inlich tingen gegeven over zijne wti klieden het getal uren die zij te werken hadden, hun loou. enz. En die mannen nemen het kwalijk wanneer men ze volksfoppers heet 1 Eene nieuwe broodwinning. -- OpgepastLessen van lakt en wel- voegelijkheid door Lippen en Pie. Vergadering om 11 uren 's voormid dags ten kwak huize De verkeerde wereld, AUes in eerlijkheid en deftigheid 1 VAM AALST. Bulletijn van den 22 November 1896. WORDEN GEVRAAGD: 2 leerjongens voor de schoenmakerij, i smedersgast. i vuurstoker-machinist. 1 koperslager, i colorant-brander. VRAGEN WERK: 1 doozenmaker. i kleermaker. 1 bakkersgast. 1 brouwersgast. 1 strijkster-naaister. Verschillige daglooners en fabriekwer kers P. S. De werklieden die zonder werk zijn kunnen alle dagen ter werkbeurs in lichtingen bekomen van verschillige werk beurzen des lands. De Bureelen zyn voorloopig open ten Stadhuize Militiezaal, van 8 1/2 tot 9 uien 's morgens, en van li tot 12 l/z uren 's middags. HET SPOOK. Trees. - Ouf I Ouf Mige ..wanne I Mige...wanne Ouf I.. 'k hen buiten asem.... nu... nu heb ik..., promentig't spook 't spook.... gezien.... Ouf 1 Ouf!.... en en 's... nachts. Migewanne. En waar dan, Trees Trees. Laat mij.... mijnen. asem toch wat haleq..... 't kwam.... al over.... de houtmarkt geloopen... nu is mijne... verbaberatie wat over... 't kwam al over de Houtmarkt geloopen recht de Pont straat in.... gansch in 't wit gekleed, met vervaarlijke oogeu, iets gelijk bollan- teerusen koeibellekcns in zijn ooren. Migewanne. Eu was er dan toch geenen Hennekeniet om 't spook te pak ken I Trees. 'nen Hennekeniet Had gansch de brigade champetters daar ge weest, 't was nog mis, mensch Ge moest het eens zien vliegen hebben zoo rap als do wind 't Stoofstraatje af en over Chipka to verdwijnen als nen rook...! Van tijd tot tijd riep het, maariu mijne verbaberatie heb ik niets verstaan. Migewanne. Eu 'k mag 't gelooven dat waar gebeurd is!... Zie, Trees, ik ben niet bijgeloovig, maar 'k moet het toch bokennen 't Is zonderling 't Is onbe grijpelijk 1 Men is het hier in de streek nog al eens, en te recht, om te bekennen dat de kerk van Haaltert als eene der schoonste gothische kerken van het land van Aalst (en wellicht van nog andere landen) mag aanschouwd worden. Die kerk (na het afbranden van de oude in 1869) werd in 1870 1871 opge bouwd en kostte rond de twee honderd duizend franken. Weldra werd zij, dooi de milde gifteu der parochianen, met rijke meubelen versierd 3 schoone auta- reu, zittingen, communiebank, biecht stoelen, predikstoel, vont, hoogzaal en machtig orgel. Van het schoon klokken- geluid zullen wij niets zeggen. Meuigvul- •lige geschilderde vensters zijn nog den prachtigen bouw komen opschikken, bij zoo verre dat, gelijk blijkt uir het memo riaal-boek, do edelmoedige parochianen, sedert 1872 tot nu, de schoone som van ruim honderd duizend franken aan de in wendige versiering der kerk alleen ge jond hebben. Eer en hulde zij hun Eu toch dit alles was niet voldoende, die kostelijke kerk mocht geen juweel ge noemd worden; al die schoone en koste lijke sieraden en kerkmeubelen schenen daar op hunne plaats niet te staan, of beter, zij kwamen niet uit op die naakte muren er ontbrak leven iu dat schoon lichaam dat leven hebben de heeren kerkmeesters erin weten te brengen met eene schilder-decoratie aan te nomen, die, zonder al te kostelijk tc zijn, effenaf prachtig in hare eenvoudigheid mag ge noemd worden Wij gaan hier niet te veel in bijzonderheden treden, men moet dat zien. Deze muurschildering, over het al gemeen, met spaarzaamheid van kleuren en goeden smaak behandeld toekent won derwel, zonder ze nochtans te overladen, al de kunstlij nen van den bouw af, zij verheft het oog en het hert van den aau- schouwer hemelwaarts en brengt hem als gedwongen tot gedachten van eerbied eu gebed. Wat de zijkapellen en koor betreft, deze, zooals het betaamde, zijn wat rijker behandeld de schildering wordt hier meer en meer veelkleurig, in zachte, doelmatige tonen nochtans, om aan de negen geschilderde vensters, dio ze om ringen, al hunne weerde te geven, Kor tom, de zachte, de lieflijke samenpassende kleuren van het geheele maken een eigenaardig doch prachtig iets uit, dat den lof spreekt van den kunstenaar die het opgevat heeft. Eere en dank aan de milde begiftigers; hulde tevens aan den leider dezer schil dering, den heerRemy Goethals van Gent, schilder cn oudleeriug van Sint- Lucas-academie, die zoowel in België als iu Holland (St-Jausslecn, Hulst, Lams- waarde, enz.) zijnen naam gevestigd heeft; maar die hier vooral getoond heeft dat men, met betrekkelijk geringe kosten, iets degelijks kan verkrijgen. Wie heeft niet hooren spreken van het Apostoliek Werk van den H. Joannes- Berchmans, hetwelk voor een tiental jaren te Sint-Truideu werd gesticht Het heeft voor doel Jonge apostelen van Jesus-Chrishis te vormen, arme negerslaven vrij ie koopenin Middcl- Afrika nieuwe christenheden te stichten, aan arme verlatene kinderen eene christelijke opvoeding te bezorgen, godsdienstige en zedelijke schriften onder het volk te verspreiden, enz. De kindereu van het Apostoliek Werk gaan beproeven, bij gelegenheid van Nieuwjaar, voor hun Werk duizend millioen oude visietkaarten te verza melen. Wilt gij tot dat goed werk medehelpen zend dan al uwe visietkaarten naar het Berchmanshuis, Koestraat, Sint-Truiden. Op hetzelfde adres ontvangt men voor hetzelfde werk oude postzegelsoude stalen pennen, zilverpapier, oud en valsch geld, gazeltenoude en nieuwe boeken en tijdschriften, oude rozenkransen, kruisen, medaliën, enz., enz. N. B. Men gelieve alle verzendingen Ie frankeeren. Alles tot Glorie van God en het heil der zielen l Zondag 20 December 1896, dienstdoen de Apotheker Mr DE WAELE, Kerkstraat. '£Ae> noturiëole Annoueen op de 4Je Bludzi jde. Ellendige volksbedriegers. Het Land van Aelst vraagt of Denderbodc openlijk durft zeggen dat de heer Mabille en de katholieke Werkmansbond van het Walenland ellendige volksbedriegers zijn. Hoor eens, Land, wij verlangen voor eerst eenige inlichtingen. Zog ons eens klaar en duidelijk 1° Hebbeu de heer Mabille en de be doelde Werkmansbond aan de menschen wijs gemaakt dat ze, reeds van in 1897. een pensioen zullen trekken 2° of hebben ze slecht den wensch uit gedrukt dat de wet op de werkmans-pen- sioeuen in 1897 zou gestemd worden. Moesten de heer Mabille en de hooger- gezegde Werkmansbond, even als de zee veraars het op de meetingen der valsche demokratic hebben gedaan eu nog doen, de menschen wijsmaken dat ze reeds toekomend jaar een pensioen zullen trek ken, dan is ous antwoord op voorhand gekend. 't Woord is aan u Pie! STERFGEVAL. Dood van mejuffer Teichmann.— Uit Antwerpen Maandag morgend is Juffor Constance, zoo als iedereen haar noemde, overleden in het huis vau haren schoonbroeder, M. Belpaire-Teichman, waar zij sedert jaren inwoonde. De mare barer dood verwekte in gansch Antwerpen eene diepe ontroeringwant dien - engel van liefdadigheid werd bemiud en ge ëerd van iedereen. Degrootsche volksbe- tooging die over eenige maanden plaats had ter eere der stichteres van het kinder gasthuis Louise-Marie, dat toen 50 jaar bestond, was een bewijs welke gene genheid het volk haar toedroeg. Mejuffer Teichmau is 72 jaar oud het eeuig doel haars levens is geweest, God te behagen door wel te doen en zich op te offeren voor het lijdende volk. De afgestorvene was officier der Leo poldsorde. Volkskamer. De wet welke de getalsterkte van 't leger op 100,000 man schappen en het contingent der militianen in 1897 te leveren op 13,300 manschap pen bepaalt, is in zitting vau Donderdag gestemd geworden met 73 stem. tegen 48 en 2 onthoudingen. Een amendement van M. Coremans voorstellende het contin gent op 10,000 manschappen vast te stellen werd dus verworpen. Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogw. de Bisschop van Gent heeft pastoor benoemd te Drongen, den E. H. C. De Wildeman, Principaal van het Collegie van Audeuaerde to Lande- gem, den E. H. M. Van de Vóorde, pas toor te Sinte-Louise-Marie. Vergadering der Leden Maandag 21 December 1896, om 8 uren 's avoads. 1° Ter herberg van den heer Frans Van Holder, (Postweg,) de leden der Korte- en Lange Sc Janstraat, Scherre- straat, ScherreveldsLraat en Postweg (helft). 2° Ter herberg van den heer Petrus Van Pottelbergh, (Sl Janstraat), de leden der Hoogstraat, Vrouwestraat, Klapslraat en Windmolenstraat. 3" Ter herberg van de W0 Frans Woulff, (Nazarethstraat), de leden der Zonnestraat, Nazarethstraat, Lange- en Korte Zoutstraat en Maanstraat. DAGORDE Groote Prijsloting. Het Bestuur. Boteruiiii'kl. Heden zaterdag werden 892 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6200 kilos. AALST. Katli. Werkmauskring. Morgen zondag 20 Deccmbér, om 5 uren Luistcrlijk Avondfeest den Leden aan geboden door de Zang- en Tooneelkundigo Afdeelingen. Programma Opening voor fanfaar; Chceur Koning; Baudewijn IX, graaf van Vlaanderen en de Graandor- scher, toonoelstuk in 2 bedrijven; Groot Turufecst. oefeningen met zang in 2 be drijven. Wij roepen dc aandacht op do vol gende schikkingen Ingang langs de Zonnestraat. Geene personen zullen toegang bekomen dan op vertoog hunner kaarton en niet anders dan met leden hunner familiëo; anderen, alsook dc kinderen benedeu de 12 jaren zullen onmeedoogend geweigerd worden. Kaarten, bevonden iu handen van aan den Kring vreemde personen, zullen af genomen worden. De deuren zullen om 5 uren geopond en tijdens de uitvoering gesloten worden. Gordijn om 5 en hall uren. Koninklijke Harmonie. Zielmis. Maaudag aanst. 21 Decem ber zal er vau wege de Koninklijke Har monie, om 10 uren, in onze St-Marti- nuskerk, EENE ZIELMIS gecelebreerd worden tot lafenis Ier ziel van den heer Victor-Paul Van Wambeke, in leven Voorzitter der Maatschappij. Feestdag van Kerstmis. Het Kribbeken zal iu 't Gesticht der Eerw. Dames van Maria, te Aalst, te zien ziju op 25 en 27 december, 1, 3 en 6 januari, van 9 tot 12 uren en van 2 tot 4 uren; op 2 januari van 9 tot 12 uren. Tooneelvertooning. Rederijk kamer De Catharinisten. Zondag aanst.. 20 December, Groote Vertooning om 5 e» half uren 's avonds. Spelwijzer De hand Gods, drama in 3 bedryven; 'nen Artist in nesten, blijspel ia een be drijf. Verder verschillige stukken voor orkest onder leiding van M. Karei Do Met te. Prijzen der plaatsen: Beneden, voorbeh. 2,00 fr.; lc rang 1,50 fr.; 2* rang 1,00; boven, i® rang 1,00 fr.; 2° rang 50 centiemen. Bureel 5 uren op 't too- ueel 5 en half. Kaarten ziju op voorhand tc verkrijgen ten lokale bij M. H. De Saedéleer Nieuwstraat.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2