Donderdag 24 December 1896. 5 centiemen per nummer. 51slc Jaar 3118 LAMMUIZERSSGIIIP Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KERSTMIS. In den stillen nacht Verplichtende militaire dienst. WAT SPEKTAKEL Een en ander. l)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen tr. 1,00; Vonnissen cp 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den .njnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 23 December 1896. Kerstdag Christusdag Dag vol blijde herinnering-ra.... Dag van zege praal welke de duistere wereld kwam verlichten Dag welke de slaveuban- den vau duizenden menschen deed val len Dag welke de cbristen jaarlijks dankbaar herdenkt Dag welke in 't hart van den mensch de geboorte hernieuwt van het goddelijk kindje en hem nieu wen troost en nieuwen zege meêbrengt 1 O dag 1 O schoone dag bet christene hart begroet u, omdat ge vrede brengt aan alle menscheu van goeden wil. Ja, Vrede aan alle menschen van goeden wil in anderewoorden Vrede tusschen alle standen, n Mocht dees gezang der Serafijnen over de wereld heengevlogen, altijd meer en meer in de harten der meuschen geprent worden. Bij ken en armen gaat ter school in den eenvoudigen en armtiorigen stal van Bethlehem en leert er dat de vrede slechts kan gevonden worden in de we- derzijdsche liefde en eerbied en in de volle onderwerping aan den wil van Hem welke almachtig is. Kijken, leert by de kribbe uwe arme broeders liefhebben.... Leert er s'boral dat gij van God den last hebt ontvaugon van hem le helpen in zijnen nood Armen, leert gelaten zijn in uw lot, versterkt u geloof bij de kribbe en stelt er uwe hoop in Hem door wiens liefde alleen gij waren troost en zegen zult ver werven. Wat al schoone en treffende lessen biedt de leering der K. K. Kerk den mensch aan Wat zijtGe voor hem een onuit putbare bron van vertroosting, genade en onderwerping Wat'zijn ze plichtig, zij die in het bail van den werkman de kostelijke gave des Geloofs verdooven Hoe groot zal hunno verantwoordelijk heid wezen als ze eens voor den rechter stoel zullen verschijueu van Hem welken zij verloochenen en wiens woord van Vrede zij verstooten 1 (KERSTLIED Wat ongeziene luister, Wat wondervolle pracht, Vertoont zich in het duister Van dezen stillen nacht 't Zijn Euglen uit deD hoogen, Van hemelglans omstraald, Op 't. wiiord van 't Alvermogen Op aarde ncêrgedaald. HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 26' vervolg Dat zal spoedig gebeuren, als gij maar gereed zijt met mij nuar beneden te gaan. antwoordde hij met den meesten eerbied toen richtte hij zich tot Bill en beval hem eenige zeilen, die hij noomde, te strijken. Ik hoop maar, dat gij het bevel ovei het schip op u zult nemen, zegde Kate Dam- ley. Wat moet er anders vau ons worden De matrozen hebben een gevaarlijk plan in het hoofd, om echtgenooten uit te kiezen en een kolonie op een eiland te stichten. Zij hebben zeker wat gelezen omtrent de muiterij op zeker schip, denk ik, zegde ik, weinig geloovende van hetgeen zij mij telde. Zij hebben vrouwen gevonden, ging zij voort, die genegen zijn hen tot echtgenooten te neinen en met hen eene kolonie te stichten. Wat Sedert gij do Souverein uit het oog verloreu bebt, waarop uw blind geworden kapitein was. Dat veronderstel ik. De mannen hadden Aan 'tmenschdom vol verlangen, Dat zijn Verlosser wacht, jj Verkonden Hem hun zangeu In dezen stillen nacht. Hun hemelzoete koren - Een God is u geboren In dezen armen stal I Aan arme schapenhoeders Wordt 't groote nieuws gebracht De Hemel redt uw broeders In dezen stillen nacht. Gaat uwen Schepper zoeken Die, als een tenger wicht, Gehuld in arme doeken Daar in do kribbe ligt. Zij vinden 't kindje teeder, Dat zoet hun tegenlacht. En knielen, biddend neder In dezen stillen nacht. En, juichend bij hun bede Herhalen de Englen weer - Aan 't meuschdom zij de vrede En glorie aan den Heer. Wilt, armen, u verblyden, Hij geeft u moed en kracht, Hij die, als gij, komt lijdon In dezen stillen nacht. Gij, rijken, juicht ook mede, Verzacht uw broeders lot Zoo zij aan 't meuschdom vrede Eu glorie zij aan God A. V. BTTLTVNCr. De houding der christene demokraten verwekt verwondering bij de groote meer derheid des lauds. Algemeen werden de christene demo- kraton als antimilitaristen aanschouwd. Meer dan eens vorklaarden zij het plechtig en in deu laatsten kiesstrijd te Turnhout bevochten zij de candidatuur van graaf de Merode bijzonderlijk omdat hij als eenen hardnekkigen militarist be kend staat. Tot over een drietal weken twijfelde niemand aan de antimilitaristische over tuiging der christene demokratcn Toen op 10 juni lest - Le Courrier de Bruxelles waarschuwde dat de christene demokraten besloten hadden de klim mende bi lasting en den persoonlijken dienstplicht voor te staan, verklaarde M. Reukin dat het valsch was. En nu heden om hunne kazakkeerderij te verrechtveerdigen komt M. Renkin stoutweg iu Le Patriote beweren, dat de persoonlijke dienst deel uit maakt van 't demokratisch programma door de werkmansbuizen van Brussel gestemd. Doch Le Patriote. - bewijst met de proef op de som dat verre van den per soonlijken dienstplicht in 't bedoeld pro gramma aaE te uemen er zelfs niet is over beraadslaagd geworden. Men zal met ons bekennen dat de christene demokraten hier eene rol spe len die mangelt aan rechtzinnigheid. Na tuurlijk wordeu zij door de liberalen goed gekeurd, geloofd en geprezen, maar ook geen wonder zij die werken om den twist appel in de catholieko rangen te werpen, spelen iu de kaarteu der liberalen en deze laatsten zouden groote ondankbaren zijn, moesten zij hen hunnen goedkeu renden lof sparen I Dat is Woensdag van verleden week in Parijs een spektakel geweest alle ga zetten spreken er van, niet alleen die van Frankrijk en België, maar zelfs die vau overzeesche streken. Het gold de verheer lijking van...eene tooneelspeelster, Sarah Bernhardt. Weken en weken te voren hadden de dagbladschrijvers huu best gedaan om onder het Parijzer volk de geestdrift voor die vrouw op te wekken de dichters, de teekenaars en schilders wedijverden om den naam en de glorie van die kome diante te verheffen groote plakschriften stelden haar voor als ccnc heilige, mot oen stralenkrans om haar hoofd, en den weerschijn vau hemelsche zaligheid in hare oogen. Sarah Bernhardt is eene jodin, in de Stad Versailles bij Parijs geboren. Zij bezit eene wonderscboone stem, en deze stem is het voorwerp van aller bewonde ring, en ook van de verheerlijking iu de verledene week. Op alle groote theaters heeft zij gezongen, niet uit liefde voor de kunst, veel minder nog uit liefde voor het menschdom, enkel voor haar profijt. Er wareu avonden, dat zij met op een theater te zingen 50,000 fraukeu verdien de. Ge moet niet denken dat zij vau dat zoo gemakkelijk verdiend geld iets aan armen of aan goede werken meegedeeld heeft als eene echte jodin, neemt zij wat zij krijgen kan en houdt het in haren zak. Nu, dat vrouwmensch werd dan Woens dag in Parijs gevierd, zooals geen gene raal, geen koning, geen keizer kan ge vierd wordeu. De dichters eu schrijvers van Parijs, die aan het hoofd der Fran- sche letterkunde staan, de beroemde kunstenaars, een groot getal edellieden, ja, zelfs prinsen en prinsessen hebben haar begroet, gehuldigd eu bezongen als de perel van het menschelijk geslacht, als de ster, wier glans de wereld ver rukt, als de schoonste bloera, de edelste spruit, de zuiverste glorie van Frankrijk! Vijf groote dichters hebben haar een compliment voorgelezen, en zochten elkander in platte en gemeene vleitaal te heel weinig te zeggen tegen de meisjes, toen doktor Rolt nog in leven was. Zonden de matrozen in een tiental dagen een plan tot huwelijk en kolonisatie uitge werkt hebben Ik zal het verhaal van Brig- stock eens hooren. In welk gedeelte van het schip zijt gij Tusschendeks met de overige meisjes. Ik zal u daar vandaan brongen eu naar eene hut op den achterstoven overbrengen. Het zal u heel wat moeite kosten om in de nieuwe wereld eene goede betrekking te he komen. Zooals ik weet, hebt gij geen vrienden in Australië. Dat heb ik ook niet. Maar ik had ook geen plan in Engoland gebrek te lijden, M. Morgan. Te Blathford noemdet gij mij Charles. Zoo wil ik u hier ook wel noemen, ant woordde zij maar wij hebben elkander in maanden al niet ontmoet, en dit soort van ontmoeting staat bijna gelijk met eene nieuwe kennismaking. Dat is ook zoo, maar toch moet gij mij maar Charles noemen, omdat wij oude ken nissen zijn, en ik zal u Kate noemen ik zal u zeggen waarom. Als ik het bevel van het schip op mij neem want het schip moet toch een kapitein hebben, en ik vermoed, dat ik de eenige bon, die de bekwaamheid daartoe bezit zal ik het n aangenaam kunnen ma- overtreffen. Waar de eene boog, ging de andere knielen de derde ging met zijnen buik plat op den grond liggeu, terwijl de vierde de plaats kuste, waar Sarah haren voet verzet had. Wat de vijfde kan of moet gedaan hebben om zijne voorgan gers in laagheid te overtreffen, weten wij niet. En te raidden van die vleiers, te midden van duizenden bewonderaars zal dat wijf half naakt, met eene kroon op het hoofd, en met de oogen in verrukking ton hemel Wanneer in 1792 de Franschen God uit hun land vorbaunen hadden, bewezen zij de goddelijke eer aan een ontuchtig vrouwspersoon, een zekere juffrouw Mail- lard, eene danseres van het Parijzer Opera. Zij werd triomfantelijk naar de Lieve-Vrouwkerk van Parijs gevoerd, op het altaar geplaatst bezongen en be wierookt. Zij heette de godin der rede De Parijzeuaars van onzen tijd, die ook van geenen God meer willen weten, be- toonen hunne vereeriug en geestdrift aan eene joodsche tooneelspeelster, die met hare stem en hare taleuten de slechtste driften heeft opgewekt cn do vuilste din gen gezougen en gespeeld heeft. De Fransche katholieken en allen die Frankrijk liefhebben, zijn beschaamd en in do ziel bedroefd over zult spektakel. Zij weten, dat als oen volk zich zoo ver van God verwijdert dat het een ontuchtig vrouwspersoon in de plaats stelt, de straf der heiligschennis niet lang zal uitblijven. Zij vrce/.en voor de rechtvaardige wrake Gods. Degenen, die Frankryk haten, wrijven vergenoegd in huune banden, en voor spellen liet diepere verval, den ondergang van een volk, zoo laag gezonken. En wij, Vlamingeu, die niemand haten maar ook geen reden hebben om Frankrijk to bemiuneu, wij ziju blij dat onze taal ons grootendeels tegen de besmetting der Franscbo vuiligheid behoedt, en wij bid den God ons van dergelijk heiligschen nend spektakel vrij te houden. Twee dingen belotten een mensch een goed besluit te nemen haat en hartstocht. Het eerste toont onverstand, het laatste gebrek aan zelfbeheersching. Zij geleken sprekend op elkaar. Twee heeren zaten in een bierhuis eu geraakten in een heftigen woordenstrijd. Je bent gewoon weg een <?zel, zei de een. - Vroolijk stak do gescholdene den ander do hand toe, terwijl hei zei Geef me de hand, kerel, dan ziju wij collega's ken, zonder de jaloezie der tnsschendekspas- sagiers op te wekken of de aanmerkingen van de matrozen uit te lokken door iedereen te doen vermoeden, dat gij eene bloedvorwanto mij zijt. - Maar, zegde zij na verloop van eenige oogenblikken, gedurende welke zij mijn arm had gegrepen om vaster te staan, want eens klaps was de bries tot- een hevigen wind aan gewakkerd, hetgeen Joo aanleiding gaf aan de matrozen het bevel te geven eenige zeilen te strijken, maar wat zult gij doen, vroeg zij, als de mannen hun plan ten uitvoer willen brengen Ik moet hunne plannon van hunne eigene lippen hooren, voordat ik uwe vraag kan beantwoorden. Juist op dat oogenblik vertoonde zich eene oude vrouw op den trap van den achterstc- Zijt gij dat, jufvrouw Darnley vroeg de vrouw terwijl zij nog op deu trap stond. Het meisje antwoordde toestemmend. Het is acht uren Ik kom aanstonds, antwoordde Kato. Wij zijn gewoon om acht uren te kooi te gaan, zooals de zeelieden zeggen, voegde zij erbij. Wie was dat vroeg ik. Jufvrouw Cobbs, de bestierster, ant woordde zij. Het ontwerp op de burgerwacht. Deze week hebben wij in de Kamer eenige kleine militaristische parades bij gewoond. Maar het was duidelijk zicht baar dat de zeldzame kampioenen van den persoonlijken dionstplicht eene ver loren zaak verdedigden. Hunne argumenten lieten de rechterzy onverschillig, want haar ideaal is de ver mindering en niet de uitbreiding der mi litaire lasten. Het gouvernement aarzelt om dien weg in te slaan, en het heeft ongelijk, want in dien weg is het zeker altijd de gene genheid der rechterzij en die van het land te ontmoeten. Niets beteekenisvoller te dien opzichte dan wat er is voorgevallen in de secties, die het ontwerp van het ministerie over de herinrichting der burgerwacht moesten r Jerzoeken. Al do vrienden der regeering stelden dezelfde vraag Waarom dit ontwerp Wie heeft het gevraagd Wij, voor wat ons betreft, zien er het nut niet van in. En de meest verzoeningsgezinden voegen er bij dat, indien men volstrekt ernstiger diensten van de burgerwacht wil eischen, men als vergoeding het effectief des le gers zou moeten vermindereu. Niemand on ik druk op dit woord niemand noemt aan dat, onder voorwend sel de burgerwacht heriu te richten, men er oen tweede leger van make, eene soort van Landsturm opzijn Pruisisch, die in zekere gevallen in uo Landwehr of be stendig leger zou worden ingelijfd. Wat M. Frère zegde vau het algemeen stemrecht, zeggen de katholieken, met meer reden, vau het Pruisisch stelsel wij willen er noch in een, noch in twee, noch in drie tempos naartoe 1 De overtuiging van vele leden is, dat het ontworp, indien het niet ingetrokken wordt, toch eene geheele hervorming zal ondergaan. Handelsblad St. Hicolaas. Zondag had te Siat- Nicolaas de openbare verpachting plaats der plaats- en standgelden op de merkten van boter, vlas, aardappelen, zakgoed (gra nen) en kramen eu werd toegewezen aan M. De Moerlooze-Van de Cotte van Gent voor de som van 23 duizend fr. De Visch- markt werd 500 fr. verpacht. Minister De Bruyn. Le Soir deelde dezer dagen meé dat de heer mi nister De Bruyn, ter oorzake der oneeuig- beid die tusschen hem eu verscheidene leden der meerderheid is ontstaan, be sloten heeft zijn ontslag te geven. Le Courrier de Bruxelles en andere Brussche katholieke organen logenstraf fen deze nieuwstyding doch - Le Soir houdt staan dat cr cenc gedeeltelijke mi- nisterieële crisis bestaat. Gaat alles nog altijd zooals in den tijd van doktor Rolt vroeg ik, terwijl ik lang zaam met haar naar den trap ging. Op eene kleine uitzondering na. De maaltijden hebben op dezelfde uren plaats, en wij worden door de bestierster om acht uren beneden geroepen, de tijd was vroeger zeven uren. Het doet mij genoegen dat te hooren, zegde ik. Dat getuigt wel voor de bemanning. Er is geen hoofd, want men kan Brigstock niet als zoodanig beschouwen, en toch zijn de bepalingen door Rolt gemaakt, nog evengoed van kracht nis toon hij aan boord was. Ik moet zeggen, hernam zij met.eene zachte stem, want Joo stapte in onze nabij heid op en neer, terwijl wij een paar oogen blikken boven aan de trap wachtten, dat de manschappen zich tot dusverre fatsoenlijk gedragen hebben. Ik heb er geen enkele klacht, over gehoord. Goeden nacht. Wij ho pen elkander morgen weer te ontmoeten. Ik zal u tot aan den trap brengen, zegdt ik, en vergezelde haar tot aan het hoofdluik waardoor ik haar zag verdwijnen. Eene vrouw van middelbaren leeftijd stond beueden te wachten. De trap, die haar tus- schendeks voerde, was van wit hout en had f slechts een enkele leuning. Een tlauw schijn- j nel drong door dit groote luik heen. dat nu L met een rooster bedekt werd. Ivate keek glim lachend naar boven en verdween uit mijn gezicht, en ik ging naar de kajnit met het plan mij een avondmaal te laten brengen. Ik trad de kajuit binnen, vond al tastende de stekskens en stak de lamp aan. de kombuis grensde vlak aan de kajuit. De lamp ver- ipreidde een helder licht daarin, en binnen veinige minuten verliet ik de kombuis met mijne beide handen vol eetwaren. Ik zocht in de kajnit om iets te drinken te heb ben, en vond eene fleech met nog een weinig rhum er in. Er was niets anders dan geest rijke dranken te vinden en geen bier, maar de rhum mot water gemengd, smaakte my goed. Een gedeelte van het vallicht stond open, en terwyl ik uan liet eten waa, stak Brigstock er zijn hoofd door en riep uoar beneden. - Gij doet er goed aan, dut gij u zelf maar bediend hebt, mijnheer. Er'komt meer wind en ik wacht om het groote zeil te strijken, voordat ik bij u kom. Ik knikte hem toe en ging met eten voort. Terwijl ik daar eenzaam in de kajnit zat te eten, dwaalden mijne gedachten naar allerlei onderwerpen af. Ik waa reeds vrij vertrouwd met mijn nieuwen, buitengewonen toestand gewordenmijn gesprekken met Brigstock en mijne bezichtiging van het schip hadden een gunstigeu indruk op mij gemaakt. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1