Zondag 27 December 18%. 5 centiemen per nummer. SI*"Jaar. 5119 HÜTMK M ABDIJ, Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie deed er iets voor den landbouw w DE ZONDAGRUST. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden jet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 26 December 1896. Het is meer dan eens ontegensprekelijk bewezen nooit deden de liberalen iets voor den landbouwer ten zij hem op alle mogelijke wijze vervolgen, plagen en benadeeligen in zijn geloof en in zijne stoffelijke belangen. Wanneer de liberalen aan 't bewind waren, was hunne leus De boer zal H al betalen. Dc katholieken, integendeel hebben altijd door daden bewezen dat zij de zede- lyke en stoffelijke belangen der buiten lieden ernstig ter harte nemen. En ten bewijze, mogen wij op do tal- ryke nuttige wetten en inrichtingen wij zen die bet hcdendaagsche katholiek ministerie vooral ten voordeele van den landbouw heeft weten tot stand te bren gen. Het zou ons te verre leiden moesten wij bier al die veelvuldige wetten en in richtingen opsommen en wij zullen ons dus bepalen de aandacht in te roepen op het wetsontwerp onlangs door minister de Smet de Naeyer bij de Volkskamer ingediend, 't welk een der ernstigste vraagpunten moet oplossen, namelijk, de uitbreiding van bet landbouw krediet. De wet van 21 juni 1894 betrekkelijk het landbouwkrediet, laat aan de Staats- spaarkas toe van aan de landbouwers verschotten te doen om hunne zaken te bevorderen of ze te verbeteren, in andere woorden, om beesten, werktuigen, zaden, meststoffen enz. te koopeu ten einde meerdere opbrengst van hunne landerijen te verkrijgen. Het wetsontwerp thans bij de Volks kamer ingediend, gaat veel verder. Dc Staatsspaarkas zal gemachtigd zijn aan dc landbouwers tegen geringen intrest geld te leenen 't welk door jaardoodingen ge durende 30 jaren ten hoogste zal mogen terugbetaald worden. Men zou dus nimmer zijne toevlucht tot hypotheken moeten nemen, die heden den doodelijken kanker zijn waaraan de landbouw lijdt. Wij zeggen den kanker die doodelijk is voor den landbouw, en dat is eene onbe twistbare waarheid. Wat ziet men dikwerf gebeuren Velen die gelden op hypotheek hebben ontvangen, zien zien soms verplicht na den verloopen tijd, die ontleeude geiden terug te betalen, maar men bevindt zich in de onmogelijkheid daar men er, door slechte jaren, de middelen niet toe bezit. De geldschieter stemt er in toe de terug gave niet te eischen en de rent blijft be houden zoolang de lieden leven welke de leening aaDgingen. Maar bij hun overlij den zijn hunne kinders of erfgenamen verplicht het orfgoed te verkoopen om Episode uit den Oorlog in de Vendee, I5d* VEBVOLG. d'Orbois drukte zijnen vriend de hand ging den vader van het meisje achterna. Een twintigtal soldaten volgden hem. De anderen sloegen eene andere richting in. De wees zweeg. Is dat alles, wat gij weet, Tina vroeg de zeerob. Ik weet nog ieta, antwoordde het kind, terwijl zij het hoofdje nadenkend ophief. Spreek, spreek, laat mij niet lang wachten. Welnu. Na het vertrek van d'Orbois is de Blauwe, die zich belast had, het meisje op te sporen, naar onze hoeve geloopen en bin nengegaan. Ik volgde hem nieuwsgierig. Weldra kwam hy weer te voorschijn meteen pakje kleederen in de hand. Het waren de kleedereu van den armen Pierre, den oudsten zoon vun Trudaiue. Werkelijk, sprak de pachter, de kleede ren welke de jongen voor zijn vertrek naar het leger droeg, zijn verdwenen. De vriend van d'Orbois had ze gestolen Maar ik zie niet in, waarom Bprak de ".rob. den hypotheekleener schadeloos testel len. En 't gevolg hiervan is de verdwijning van den kleinen eigendom, het geene uiterst nadeelig is voor 't bewerken van den grond en der openbare welvaart. Men treft, wel is waar, ook maat schappijen van kredriet aan welke op hypotheek leenen en terugbetaalbaar bij jaarliikschc aflossingen, doch de voor waarden zijn zoo streng en de onkosten loopen zoo hoog dat men er gemeenlijk au afziet. De Staatsspaarkas is beter geschikt om gelden in kleine sommen te plaatsen en zo jaarlijks terug betaald te zien. Wal meer is, zij kan geld tegen zulken lagen intrest verschaffen datdeleener maar jaarlijks zooveel als aflossing en intrest zal te be talen hebben dan hij anders aau intres ten alleen bij eenen bijzondere zou moe ten afduimen. Het wetsontwerp houdt er ook reke ning van dat, inde landbouwnijverheid, de kapitalen slechts na eenige jaren vruchten afwerpen en daarom zullen de eerste jaarlijkscbe afkortingen of doodin gen veel geringer zijn de volgende. De rechten die geheven worden bij het opstellen van eenen akt van hypotheek- leening, loopen zeer hoog, doch voor de geldleeningen van het landbouwkrediet worden zij merkelijk verminderd. Wij hopen dus dat de Volkskamer dees wetsontwerp met groote meerderheid zal stemmen en de wet dau voor onze zoo be proefde landbouwers de beste vruchten zal opleveren. Wij vragen verder dat de zelfde gunst zou verleend worden aan de kleine nij- veraars en ambacbtslieden aan de welke leuningen in de zelfde voorwaarden ook hoogst voordeelig zouden wezen. Wij hopen dat een onzer drij achtbare Vertegenwoordigers eene wijziging aau het wetsontwerp in dien zin zal voor stellen. Gij zult zes dagen arbeiden zegde God tot den mensck, dien Hij geschapen had, en den zevenden rusten en mijnen dienst wijden. Hij gaf het voorbeeld Hij schiep de wereld op zes dagen zegt de H. Schriftuur en den zevende rustte Hij, die septimo quievit. Helaas hoe dikwijls wordt in de te genwoordige samenleving dit streng ge bod van God niet overtreden I Hoe dik wijls worden de werklieden niet verplicht des zondags, den dag der rust, te slaven en te arbeiden door goddelooze meesters Ha, die ellendigen willen daardoor alleen den werkman beletten zijue christene plichten te volbrengen Zij dwingen den werkmau te arbeiden in plaats van hem toe te laten den dag der rust bij zijne fa milie door te brengen, zijne krachten door den zwaren en onverpoosden arbeid uit geput te herstellen. Tina glimlachte. Om ze aan te trekken, sprak zij. Ik zag dat hij de schuur binnen ging, en toen hij na eenigen tijd weer buiten kwam, was hij ge heel veranderd. Niets in zijn voorkomen of kleederen herin nerde aan den soldaat der Blauwen. Hij ge leek precies een boer. Zijn jas, zijn broek en zijn breede hoed.... En wat deed hij toen onderbrak de zeerob. Hij ging den weg op naar La Roche. Denzelfden weg, dien de freule volgde Ja, zeerob. Aha, nu begrijp ik het De ellendige •verlooper heeft plannen. Hij hoopt in de vendeesche leger te worden opgenomen en de dochter van den edelman te genaken. Zoo hij daarin slaagt, is freule Blanche verloren Gelukkig, dat ik gewaarschuwd ben. God geve, dat ik nog op tijd kome Vaartwel, ik ga heen. Zou het niet goed zijn, eerst de kleede ren van den Blauwe te onderzoeken sprak Tina. Misschien bevatten zij kostbare inlich tingen.... wapens, papieren.... of iets derge lijks. Waar zijn die kleoderen Daar, onder het riet. lrudaine schoof het riet opzij. De uniform van een republikeiusche soldaat kwam te voorschijn. De zakken werden nauwkeurig Nijverheden zijn er waar dc patrooD is gedwongen tegen zijnen goeden wil door de natuur der nijverheid zelve des zon dags te doen arbeiden. Indien dit volko men noodzakelijk is, zouden wij dat kun nen aannemen, het spreekwoord geden kende: Nood doet oude wy ven loopen. Dit is echter niet altijd het geval. Er zijn ijzermagazijnen in Brussel b. v. die op den zondag hun knechten doen werken tot half twaalf en ze zoo beletten Mis te hooien. Des zondags voormiddags moeteu zij arbeiden maar den maandag nanoen zijn zij vrij om hun geld in bras partijen en slemperijen van allen aard te gaan verteereu. Hoe onheilvol werkt die handelwijze niet op den zedclijkcn kant, op hert en ziel van den zwoeger. Zou dat werk in die ijzermagazijnen niet den zaterdag verricht kunnen wor den of tot den maandag uitgesteld zijn? Het gezond verstand antwoordt daar aanstonds op in zulke gevallen doen ar beiden is wraakroepend voor God en voor de meuschen. Het gezond verstand zegt ons klaar dat de mensch niet altyd arbeiden kan, dat zijne krachten streng bepaald en beperkt zijn. Rust, regelmatige rust, heeft bij noodig om zijn lichaam in goeden staat te herstellen. Zou men hopen mogen door de vrije handeling hij zulke meesters iots te he komen? Wy denkeu het. niet. Op zulke mannen kan de'Tvet-alleen iïrvloea hebben en in druk maken. Wij moeten ze dwingen het gebod van God en de wet der natuur ook voor hunne werklieden te doen volgen. Eene wet moet gemaakt worden op de zondagrust. De manchesterianen zullen daartegen opkomen, zullen luid en hard schreeuwen dat het de dood is der nijverheid reeds zoo zeer ondermijnd door de uitheemscbe mededinging 1 Wij zullen ze laten schreeuwen. Tel- kenmalo er iet3 voor den werkman wierd gedaan op wetgevend gebied ging dezelfde kreet op 1 Hij heeft dus zijn weerde verloren. Ik denk zelfs dat de aanhangers van het on heilvolle Laat gaan wat gaat in hun nen baard zouden lachen kouden zij daar door een oogenblik de vrienden van den werkman tegenhouden. In dio vraag is de tussckenkomst van den Staat gewettigd. De wet moet hier niet eene vrijheid krenkeu, een recht schenden maar eene vrijheid herstellen, eenen dwang doen verdwijnen. Het is klaar dat de werkman tot zijnen onverbiddelijken meester niet zeggen kan Baas, ik werk des zondags niet. - Hij zou zijn werk verliezen en zijne broodwinning. Waarmede zou hij alsdan vrouw en kinderen in 't leven houden. Dat onverdraaglijk juk moet de Staat, moet de wetgeviog hem van de schouders helpen en den haas terugroepen door strenge straffen tot den eerbied van den onderzocht. Zij bevatten niets verdachts. Bij een tweede onderzoek echter ontdekte Tina eene kleine portefenille, welke onder de voe ring van den frak verborgen was. De zeerob opende ze de portefeuille be vatte behalve eenige waardelooze papieren een brief, waarop geschreven stond Aan den heer Henri de la Rochejacquelein, becelhebber ran het Katholieke Koninklijke leger. De zeerob en de pachter stonden een oogen blik verbluft. Zulk een brief in handen van dc Blan wen riep Trudaine uit. Ik begrijp er waarlijk niets van, sprak de zeeman. Alleen is het mogelijk, dat die ellendelingen hem op het lijk van den een of anderen royalistischen bode hebben gevonden. Dat kan zijn. Maar wie kan den brief verzouden hebben Er is een zegel op met eenige regelen schrift. Beproef het eons te lezen, zeerob. Jacques bezag den brief van alle kanten en schudde ontmoedigd het hoofd. Onmogelijk, mompelde hij, onmogelijk De was is gebarsten en daarbij is het zegel niet afgedrukt.... Maar wacht, daar zie ik eenige woorden met potlood op het adres. Luistert Briefwisseling van graaf Joseph de Pui- saye met den vendeeschen bevelhebber. Zeer belangrijk, oumiddelijk te verzenden naar ge neraal Beaufort. (Get.) kapitein D'ORBOIS, mensch, van den persoon, dien hij in zijnen onderhoorigeu, in zijnen werkman heeft getroffen. In een volgend artikel zullen wij eens onderzoeken wat in ons België onder opzicht reeds is gedaan. Die vraag is sedert lang opgeworpen maar heeft tot hiertoe nog geen beslist antwoord ontvangen om der dubbele op positie die er gedaan wordt. Het zijn niet alleen de manchesteria nen, de verdrukkers en dwingelanden der zwakken, die tegen eene wet op de zon dagrust verzet aanteekeneu, het zijn ook de geuzen van allen deesem, wat politieke kleur zij ook hebben mogen, van hot he vigste rood tot het uiterste blauw. Die beeren, zij hebben toch zooveel verstand, zien in die vraag slechts een middel om de katholieken te dwarsboo- men en de arme werklieden, dio hunnen godsdienstzin trouw in hun hert hebben bewaard, beletten, van nadat zij zes dagen lang de noodwendigheden van hun lichaam hebben voldaan, den zevenden dag, den dag des Hoeren ook eens op hunne ziel te denken. Verbetering der natuurlijke wei de. Eenige praktische aandui dingen. Ofschoon de verbetering der weiden in 't algemeen niet zeer moeilijk is en dan ook maar weinig kost, bestaan er toch nog een aanzienlijk getal, waar van iüeu de opbrengst met betrekkelijk weinig uitgaven zou kunnen verdubbelen en nog meer. Hoe zal men tot dien uitslag komen Men onderwerpe ze daartoe aau redo- matigo behaudeling die wij hier in 't kort te keunen geven. Up het einde van den winter, drie weken of een maand vóór dat de wasdom aanvangt, zal men de weide goed eggen hij middel eener eg met ijzere tanden (eene koten egge b. v.) De grond zal zoo opengescheurd blijven liggen tot als het gras begint te schieten Op dit oogenblik, bij droog weer, zal er men met een zware rol overgegaan worden. Daarenboven zal mon zorg gehad hebben van vóór het eggen eene zekere hoeveelheid, 1000 a 3000 kilogr. per bectaar, onlangs gebluschte kalk, zoo gelijk mogelijk er over strooien. Op ge zonde grundeu zal de jaarlijksche hoe veelheid kalk beperkt zijn tot 1000 kilogr. terwijl op vochtige meu tot 2000 a 3000 kilogr. zal gebruiken. Er moet opgemerkt worden dat om vochtige weiden te verbe teren meu zyne toevlucht moet nemen tot de draiueering. Ouder deu gczauielijken invloed van de draaineering, het eggen en de kalk zal de zuurheid van den grond bestreden worden, en daar dc orgauische stikstof tot salpeter overgaat wordt hij opneembaar en kan dus bijdragen tot du voeding der nieuwe oogst. Toch gebeurt het in weinig gezonde Laat ons God danken, dat wij dezen brief in handen gekregen hebben, sprak de zeerob ernstig. Graaf Joseph gebrnikt zijne groote gaven voor de verdediging van den godsdienst en het koningschap. Hij alleen doet Bretagne naar willekeur handelen. Zijn brief behelst ongetwijfeld zijne plannen, zijne verwachtingen wie weet, welke rampen het bekendmaken van zulke geheimen kon zich sleepen Ik ga dezen brief zoo spoe dig mogelijk naar Henri de la Uochejaqnelain brengen. Maar zoo de schelm, die hem vergeten heeft, zich herinnert, dat hij hem hier heeft gelaten bracht Trudaine in het midden. Hij zal hem niet komen halen, sprak de zeerob de vuisteu ballend. Ik neem dien man voor mijne rekening. Kunt gij mij niet zeg gen, hoe hij heet, Tina Ik heb zijn naam door d'Orbois hooren uitspreken. De naam is moeilijk te onthou den-..- Wacht, nu weet ik.het, hij heet Clave- rolles. Claverolles.... Clnverollea, herhaalde de zeerob, d'Orbois en Claverolles zijn twee ban dieten, die elkander weerdig zijn. Vaartwel, vrienden, vaartwel Ieder oogenblik van dralen kan vreeselijke gevolgen jiebben. De zeeman verwijderde zich haastig en weldra in den hollen weg verdwenen. Des avonds bereikte hij, na tal van weder- weerdigheden, de achterhoede van het ven- gronden dat eggen en kalkstrooieu niet in staat zijn om op eene afdoende wijze de bovenmatige opeenhooping van orga uische stoffeu en de zuurheid van den grond te keer gaan. In dit geval zal daar ook de organische stikstof niet genoeg zaam in salpeter vervormd worden. Op zulke weide zal men gedurende den win ter een zekere boeveelheid geioone aarde aanbrengen, maar geene aarde rijk aan organische stoffeu (mestaarde of compost b. v.) mag hier aangewend worden, want deze zou het te verbeteren gebrek nog verergen. Het kalken, eggen en uitstrooien van aarde hebben dus voor doel en voor ge volg de ontbinding der organische stoffen te verhaasten en alzoo ten voordeele der oogst een gedeelte der organische stikstof van den grond te veranderen in nitrische of opneembore stikstof. Maar om de opbrengst der weiden tot haar maximum te brengen is het niet voldoende dat zij rijk zijn aan opslorphare stikstof, de grond moet nog goed voorzien zijn van opneembare pbosphoorzuur en potasch te dien einde zal men jaarlijks de volgende meststoffen aanwenden a) eerste jaar 1000 a 1200 kilogr. Thomas-phosphaat met 600 k 800 kilogr. kaïnit gemengd b) ticeede jaar 600 a 800 kilogr. Tho mas-phosphaat vermengd met 600 a 800 kilogr. kaïniet c) derde jaar en volgende In mengsel 400 a 500 kilogr. Thomas-phosphaat met 600 h 800 kilogr. kaïniet. Deze mesten zullen het vroegst moge lijk gebruikt worden in den herfst oFTn" den winter. In den aanvang der behandeling die wij aauradeu, zou bet kuuncn gebeuren dat de oplosbare stikstof ontoereikend ware, hetwelk men ziet aan de bleek groene kleur van het gras, aan de klaver- planten die de groote overhand hebben op do grassen, enz Men zal dit te keer- gaan, met in de lente eene goede gierhe- sproeiïng te geven of met het uitstrooien van 100 kilogr. soda-nitraat. Kaïniet mag weggelaten worden in teemachtige weiden, wanneer deze goed voorzien zijn van peulgewassen. Als de weiden tot hun maximum van opbrengst gekomen zijn, zal men ook aanzienlijk de hoeveelheid der mesten kunnen ver minderen, op weide die jaarlijks afge graasd worden door volwassen vetvee, om rede dat deze weide alzoo weinig van hunne minerale voedingstoffen verliezen. In ceu volgend artikel, zullen wij spre ken over het aanleggen der natuurlijke weiden. L. Van den Bebck, Landbouw-ingeuieur. Ringelen van 't Vee. Verschei dene landbouwbladen gaan voort met de voordeden te doen uitschijnen van het ringelen van 't vee, gelijk dat nu gedaan wordt. 't Kan wel gebeuren dat er daar voor deden aan vast zijn maar veel landbou- deesche leger. Zijn vriend Jean Chouan was er met zijne getrouwen. In weinige woorden stelde hij hem van alles op de hoogte. Waar is die brief? vroeg C'ottereau Hier. Vertrouw hem mij hij is belangrijker dan ge zoudt gelooven ik zal hem zelf naar den generaal brengen. En treurig voegde hij er bij Maak n gereed om op te stijgen, want- ik moet u zeggen, dat die vervloekte Claverollee reeds begonnen is zijn helsch plan uit te voeren. XII. DE HUT VAN FONTELAIE. De laatste woorden van Jean Chonan wa ren ernstig. Zij lieten geheel een drama ver moeden. Inderdaad was er van een vreeselijk drama sprake, welks ontknooping wellicht op datzelfde uur plaats vond. Laat ons den loop der gebeurtenissen volgen. Toen hij de pachthoeve verkleed en onken baar verlaten had, had Claverolles den weg ingeslagen, waarlangs Juffrouw de la Meille- raye en hare tochtgenooten verdwenen waren. Groote bloeddruppels op de steenen, Harden van kleederen aau de doornstruiken wezen den weg, die de vluchtelingen hadden ge volgd. wers zijn er toch niet raeé Ingenoraon, doordien het een geheel achtergeloop is. Wat er ook van zy, wij zullen een3 op sommen hetgene men in zake van voor deel zoo al aangeeft. 1° Den bodriegeliiken invoer van het vee, 't zij het smokkelen, zal schier on mogelijk worden. Eu anders kan men het toch niet beletten, want men gebruikt alle middels. 2° Dit zal vooral ziju nut hebbeu als er ziekte heerscht ouder het vee want 't is juist het ziek vee dat men over de grens tracht te smokkelen. 3° Het getal tolbeambten zal mogen verminderd worden. Om den smokkel handel anders te beletten, zouden die beambten zeer talryk moeten zijn, door dien het smokkelen meest altijd over nacht gebeurt. 4° Bij veeziekte, zal men aanstonds de herkomst der zieke diorou kennen, en als men weet waar do ziekte van daan komt, is zij gemakkelijker om uitroeien. 5° De landbouwers vau langs de grens, zullen niet meer aan allerlei lastige voor waarden moeten onderworpen worden voor 't weiden van hun vee. Men zal im mers het vee altyd en dadelijk kunnen erkennen. 6° Moeten beesten afgemaakt worden, zoo zal er, wegens de vergooding, geouo betwisting meer kunnen ontstaan dat zij van 't vreemde komen en nog niet lang genoeg in het land verblijven. Men zal do vergoeding ontvangen zonder eeuig be zwaar. 7° Het ringelen zal nog meerandere voordeelen aanhebben, welke de tijd zal leeren. Het zal alleszins bijdragen om te maken dat de belgische veestapel kan verbeterd en volmaakt worden Slechte heeste zullen kunnen geweerd worden veel bedriugelijke middels zullen niet meer mogelijk zijn. De muilplaag. Deze veeziekte heerscht wederom in een groot getal stallen van België. In Oost-Vlaanderen, te Heusden, Schelderode, Buggenhout, Denderbelle, Meirelbekc, Lede, Melsen, St-Gillis-bij-Dendermonde, Nazareth en Zele. Te Buggenhout en Zele waren twee stallen aangetast, te Meirelboke 3 en te Schelderode 9. De veemarkt te Dender- monde is verboden. In de provincie Antwerpen heerschte de ziekte in vijf plaatsen in Brabant op 9 plaatsen cn in 17 stallen; in Luik in éénen stal. Men moet hier opmerken dat voor den 1 October, geen enkel geval van muilplaag in het land bestond. Dc minister van landbouw, kan wel wat lang gewacht hebbeu de grenzen voor het Hollandsch vee te sluiten; immers'in Holland was de muilplaag op veel plaatsen.De voorzorgen en maatregels, welke de minister aau de grenzen deed nemen, hebben niet gehaat Claverolles was geen gewone schelm. Ver standig. onderwezen, dapper tot vermetelheid toe, snel in het volvoeren van een plan en voor niets terugdeinzend om zijne wraak te koelen, was hij d'Orbois waardig. Deze leste kende hem goed en stelde een onbegrensd vertrouwen in hem. De eerste oogenblikken, welke-de schurk te midden der Vendeeërs doorbracht, waren hem zeer gunstig. Men onderhield zich over de hinderlaag bij de hoeve, en hij kon op die wijze, zonder dat hij voor het uiterlijk er eenig belang ann scheen te hechten, over verscheidene zaken, die hem het grootste be lang inboezemdeninlichtingen verkrijgen. Een uur later verscheen Claverollee voor de deur van het huisje, waar freule de la Meil- leraye eene schuilplaats had gevonden. Eenige woorden, aan het oor van den Vendeeschen schildwacht gesproken, waren voldoende, ora hem toegang te verschaffen. Hebt gij mijn vader gezien riep het meisje uit, terwijl zij op hem toesnelde. Spreek, is zijne wond ernstig Heeft hij aan de nasporingen der Blauwen weten te ont snappen Uw vader is in veiligheid, en zijne wond is niet gevaarlijk, antwoordde Claverolles. G. gij geeft mij het leven terug Maar wat wenscht royn goede vader Hy verlangt u bij hem te zien. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1