Pol en Stant. Wetsvoorstel Coremans-De Vriendt. Van tak op tak. Moorsel. HOFSTADE Stedelijke Werkbeurs ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Stant is nen dag vroeger op gang ten oorzake van den Hoogdag van Kerstmis en hij ontmoet nog eens Pol op weg achter loof. t Stant. Dag Pol; tristig weèr, he man gens den tyd van bet jaar, Stant de dagen en gaan maar open en toe, en sneeuw en vorst komen op hun- Pol, maar zegt wat ge wilt, sneeuw en is toch maar een vuiligheid. Pol. Waar zijn, Stant, waar zijn; maar hij brengt toch zijn voordeelen bij ook. Stant. 't Is mogelijk, Pol; maar konden wij in de stad den sneeuw naar den duivel jagen, w'en zouden wij er toch geen vier en twintig uren op wachten. Pol. Dat geloof ik, Stant maar d'intrestcn van de stad en komen niet altyd overeen met die van den buiten. Stant. Wat wilt ge zeggen, Pol Pol. 'k Wil zeggen, Stant, dat do sneeuw voor den boer dikwijls veel goed doet; de sueeuw voor ons velden is gelijk een dikke en een werreme overjas voor den steèman; al en lag hy maar nen hal ven voet dik 't mag vriezen dat 't wilt, er en kan geen kwaad van. Stant. Zoo kunnen de vruchten niet vervriezen onder den sneeuw, Pol Pol. Neens, Stant, integendeel hij mag er dagen en weken op liggen, en als den dooi aankomt, dan komen al de vruchten er zoo frisch en levendig van onder als in de lente. Stant. Dat en wist ik niet, Pol. Pol. Dat heb ik dikwijls ondervon den, Stant; en 'k heb nog gezien dat het graan dat nog aan 't uitkomen was als 't begon te sneeuwen er groen en in vol len groei van onder kwam. Stant. Als 'talzoo is, Pol, dat het dan maar en sneeuwt, als 't goed doet voor de boerkes, dan en moeten de sleê- mans er niet tegen zijn, want do welvaart van d'eenen is 't geluk van d'anderen. Pol. Dat is wel gesproken, Stant; en hoe zal 't zijn morgen t'Aalst meê den hoogdag van Kerstmis Stant. Wel allerbest, hoop ik, Pol; veel devotie in ons kerken, en veel volk en plezier in onzen kath. Werkmanskring. Pol. Ha, Stant, 't is waar 't is morgen he, dat de Kerstboom geplant wordt meê al zijn vruchten voor de werk- menscben. Stant. Jaat, Pol, en 't zal van dees jaar nen pertekelierenschoonen en goeien zijn: 'k heb zelfs hooren zeggen gisteren avond dat er nen mijnheer den Kanun nik van Gent komt om, in den naam van zijne hoogweerdigheid den Bisschop, het feest te komen bijwonen Pol. Hola, Stant, dat is de moeite weerd Monseigneur van Gent moet uwen Werkmanskring geern zien, Stant Stant. Jaai, Pol en ten is toch niet te verwonderen ook; want bestaat er nu in ons stad een goei sociëteit, 't is toch wel de die van onzen kring. Pol. 'k Hoor daar dikwijls vee^ goed van zeggen, Stant, en ten zijn toch maar de donsjen of andere liefhebbers van dien ayd die daar durven op uit vallen I Stant. Neen 't, Pol; alle treffelijke menschen van de stad zien den Werk- manskring geern omdat er daar zooveel gedaan wordt voor den erremen man. Pol. En daar is daar ook veel ple zier en verzet, he Stant Stant. Veel, Pol, ja zeker is er daar veel plezier; men kan daar spelen 't spel dat men wilt, men moet er maar verteeren wat men wilt, men is daar altijd in goei sociëteit, en daarenboven wor den er daar van tijd tot tijd feesten en concerts gegeven die de moeite weerd zijn om hooren en zien. Pol. Dat hoor ik geern, Stant. Stant. Ja, Pol, w'hebben daar ver leden zondag een feest g'had van ten zes sen tot den negenen van den avond, en er is daar gespeeld en gezongen en gexer- ceerd dat g'er uw oogen en oogen zoudt op gelaten hebben. Pol. En veel volk, zeker Stant Stant. Dat geloof ik, Pol er was toch ten minste twee duizend man Pol. Bravo, Stant, bravo 1 dat is schoon dat doet goed, zulke dingen 1 Stant. Pol, en daar zijt gij waarlijk bij goeie en rechtzinnige vrienden daar hoort go van tyd tot tijd een woord van troost en aanmoediging, en als ze in 't een of 't ander palot zit, daar wordt go g hol- pen en bijgestaan. Pol. Zoo, en paaiën ze daar de menschen niet enkelijk door schoone woorden en beloften, Stant Stant. Wel nieneens, Poldie daar is en die zijn devooren doet, die en moet van gecnen kwaden stoot of stamp be nauwd zijner zijn daar mannen meê een hert en een ziel, en die weten balsem en troost te geven voor alle wonden en be proevingen. Pol. Dat is ware volksliefde, Stant, dat is ware kristelijkc liefde. Stant. Jaat, Pol en daar en wordt niet gewerkt voor persoonlyke verheffing en uit eigen baatzucht, maar voor de welvaart van den evenmenscb en uit zui veren geest van slachtoffering en naasten liefde. Pol. Wat verschil, he Stant, meè die gelukzoekers en scheurmakers dio sedert een jaar twee of dry al dat lawijt maken en t volk ophitsen Stant. Dat geloof ik wel, Pol dat kruipt daar alhier en aldaar in kavietjes en kaberdoczckes en dat valt daar uit tegen allo orde en gezag, en daar betite len ze hun eigen zelveu meè den naam van redders der samenleving. Pol. Ja, Stant, 't is te wreed om te bepeizen en 'k hoor nu zeggen dat ze weerom al onzen koté gaan afkomen ook maar 't zou kunnen Stant. Gaau de donsjen in dees streken weêrorn beginnen, Pol Pol. 'kHeb hooren zeggen, Stant, dat ze op den tweeden Kerstdag naar S' Lievens-Essche en naar Ressegem ko men. Stant. Maar worden ze g'heel en ganse h zot, Pol Pol. Zot niet, Stant, maar boos en stout en koppig en hooveerdig, en al dat ge wiltmaar 't zou kunnen aardig doen 1 Stant. Hoe dat, Pol Pol. Wel, Stant, 'k pets dat er daar niemand en zal willen gaan naar luiste ren naar hunnen onnoozelen en Hauwen praat want al onzen koté en woont or niet als treffelijk volk, en niemand en zou noch willen noch durven in kontakt ko men meè dat rasken de piek. Stant. Dat peis ik ook, Polwant 't is tegenwoordig overal van den zelfden derdeneen twintigtal van hun uitge kochte mannen die overal meè loopon, dan alhier en aldaar nog nen zatten lap of nen uitgeschudden, en 't is daarmeè opgevouwen. Pol. Zouden ze tegenwoordig in hun fameuze meetingen 't wijf niet meêdoen, SUnt Stant. Wat wyf, Pol, de fameuze Jesabel Pol. Ja, Stant, die duivelinne daar, dat zeel dat de katholieken, zooals ze zegden, uitgekocht hadden om den mer- teleer te verleiden en in de schande te brengen 11 1 Stant. Maar, Pol, dat is toch nen vuilen boel als ge dat bepeist, ne waar Als al de duivels van d'helle op die man nen hun lijf niet en zitten, en verstaa'k er mij niet aan Pol. Zulk uitvindsels en komen toch uit den koker van nen simpelen mensch niet, Stanten daar moet zeker nen Lucifer of neu Behelzebud aan meê geholpen hebben. Stant. Zie, Pol, dat waar nog nen middel voor de donsjen van een wat volk bij een te trommelen dat ze op voorhand wijs maakten aan 't volk dat ze de slonse zullen meêbrengen 1 Pol. 't Waar gevaarlijk, Stant want ze zou kunnen geraadbraakt wor den maar alia, Stant, alle lachen op een einde, 't is toch schoon en treffelijk he van meê alzoo nen middel in de Ka mers te geraken j Stant. Jamaar, Stant, schoon en treffelijk dat en zijn maar woorden, man; maar alle jaren vier duizend paUtterkes opstrijken, en in de grootste restaurants van Brussel den mosschieu spelen, en op den treiu meè den poeha op kussens van eerste klas rijden, dat en zijn geen woor den, Pol, maar dat zijn daden, on daar voor zou nen mensch toch zeker nog wel iets doen Pol. En daarentusschon zingen, Stantlaat de boerkes nu maar des- schen dat is toch uog al plezaut Stant. Jaat, Pol, maar duren is een schoone stad, maar blijven duren dat is nog een schoonere. Pol. Dat is mijn zeggen, SUnten in 'tjaar 1898 zullen wij, als 'tGod be lieft, daar neu keer een duchtige uit spraak op doen I Stant. Jamen, zelle Polwe zullen er op antwoorden meè klank weg meê de judaserij, weg meê de schijnheiligheid, weg meè de valsche belovers I 1 Volks gezind en katholiek, en anders niets 1 Pol. Wel gesproken, Stant, en nu tot de naaste week daarentusschon nog eens nen zaligen hoogdag van Kerstmis en komt gij, den dag vóór nieuwjaar, ge moogt komen tutsenbak roepen, want 'k geloof dat Kaken voor goed zal werken meê de koekpan of meè 't wafelijzer. Stant. Sapperloot Pol, go doet my 't water in den mond komen als ik peis op verleden jaar Ja ja, zegt tegen Ka ken dat ze meê 't wafelijzer werkt in de plaats van meê de koekpan, want alzoo wafelkes 1 Pol. Goed, Stant, en zegt maar aan Trientjen en aan de kinderen dat ze weêrom hun paart zullen krijgen 1 Stant. Bedankt, bedankt, Pol, op voorhand En tot do naaste week Pol. Ja. Stant, wel 't huis Oproep aan de Vlamingen. Door de zorgen van eenige Vlaamsch- gezinde kringen uit verschillende gedeel ten van het land, Nederduïtsche Bond, van Antwerpen, Nationaal Vlaamseh Verbond, Vlaamseh Katholieke Lands bond, üncllaerts kringvan Gent en andere maatschappijen, is er eene bijeenkomst besloten van Vlaamsche werkers, voor zondag aanstaande27 dezer, te Gent, in het Koffiehuis voor Notarissen, Lau- rentplaats (aan het standbeeld van Lie ven Bauwens). In deze gewichtige vergadering zal de toestand besproken worden, met betrek op het wetsvoorstel Coremans-De Vriendt en zal men middelen beramen, om de onverminkte stemming van gezegd wets voorstel in den Senaat te verzekeren. Wij richten eenen dringenden oproep tptalle Vlaamschgezinde maatschappijen van het land, opdat Bij naar bovenge melde vergadering afgeveerdigden zouden senden. De werking, om vruchtbaar te zijn, moet van alle kanten te gelijk ontstaan en ieder die bet wel meent, met onze zaak, zal meê werken tot den uitslag. De Vlamingen willen dat de Senaat het recht bekraebtige hetwelk hun door de Kamer is toegekend en zij mogen niet rusten, vooraleer die bekrachtiging een voltrok ken feit zy. GEKNIPT uit Het Volk n van dijnsdag 22 december 1896 Te Aalst. De Belgische Volksbond heelt het gedacht der bij hem aangesloten maatschappijen gevraagd over het pen sioen aan do oude werklieden tc ver schaffen. «Iedere maatschappij is vrij,volledig vrij hare zienswijze uit te drukken.Ook zouden de katholieken en bijzonderlijk do volks- gezinden zich wel moeten wachten de stemming van zekere maatschappijen te beknibbelen, wanneer die stemmiug met hunue eigene gedachte niet overeenkomt. Zulks ware niet waardig van mannen die, als vlamingen, de vrijheid eens anders zouden vooral moeten eerbiedigen. De werkmanskring van Aalst en de antisocialistische vakverecnigingen der zelfde stad hebben, eooals het meest getal Vlaamsche maatschappijen aan het stelsel der vrijheid door den Staat aangemoedigd den voorkeur gegeven, 't Was hun recht. Welnu er zijn bladen en schriften, te Aalst, die artikels op artikels schrijven om te doen gelooven dat de leden van voornoemde maatschappijen, mis inge licht, zonder te weten wat zij stemden, hunne stemming uitgebracht hebben 1 Wij werklieden zouden op die onbe schofte wijze onze strijdmakkers nooit beoordeelen, en houden er aan te verkla ren dat de antisocialisten van Aalst bewy- zen genoeg van verstand,van verkleedheid aan 's werkersbelangen en van vrijheids geest gegeveu hebben om de beschuldiging als waren zy te dom, om te weten waar voor zij stemmen, te moeten wederleggen. Zoo gaan toch de zaken van 't volk niet vooruit 1 Ze gaan eerder achteruit, en wee degenen die zich moeten verwijten den achteruitgang in plaats van den vooruit gang onzer geliofde werkbroeders te betrachten 1 Wij zijn gelukkig dat oordeel van den confrater Het Volk over onze oneer lijke tegenstrevers te mogen overnemen en wij zullen altijd gelukkig zijn Het Volk met ons te zien meewerken voor de katholieke volksgezindheid. Wat ellendige comedianten! Men herinnert zich nog dat de christene demokraten, in de leste kiezing te Turn hout, de candidatuur van graaf de Me rode teu hevigste bestreden hebben. En waarom?.. Het orgaan onzer Aalstersche groene socialisten, Het Land van Aelst, 't welk deze condidatuur be vocht zegt het ons ia zijn nr van zondag 6 september 11. De christene demokraten bestreden onder anderen graaf de Merode omdat het volk een vrijwilligersleger, vraagt, en graaf de Merode een n aanhanger is van den gedwongen en zelfs persoonlijken dienst dus voor de afschaffing van de plaatsvervanging. Dat is klaar en duidelijk Maar wat zien wij, nauwelijks 2 maan den later, gebeuren Dio zelfde christene demokraten ofte groene socialisten dio de candida tuur van graaf de Merode te Turnhout met eene ongemeene hardnekkigheid bestreden omdat hij aanhanger is van den gedwongen en zelfs persoonlijken dienst, hebben hunne kazak gekeerd en staan nu den gedwongen per soonlijke dienst voor, 't is te zeggen, de afschaffing van de plaatsvervan ging. Dus 't geene onze groene socialisten over twee maanden hardnekkig bestre den, staan ze nu heden voor. Die groene helden veranderen van overtuiging en van richting gelijk de wind; 't zijn echte weêrhanen Maar wat willen wy toch Weten wij dan niet dat die groene helden geene overtuiging hebben en hunne richting altijd wenden naar de zijde langs waar zij hopen die stoffelijke voordeelen te kun nen veroveren die zij alleen in 't oog hebben Meer en meer worden die mannen ge kend en al wie hunnen handel on wandel naspeurt, roept weldra uit Wat ellendige comedianten toch! Wanneer zal de XX" eeuw be ginnen Den 1 Jauuari 1900 heeft een dezer dagen een Fransch dagblad geantwoord; verscheidene Belgische dag bladen hebben deze bewering overgeno men. Een der lezers \an 't Journal de Bruxélles schrijft aan dit blad Dit Fransch dagblad schijnt mij toe zich geheel en al te bedriegen. Wat is eene eeuw Dat is een tijdverloop van 100 jaren. Deze 100 jaren bevatten (La Palisse zal mij niet logenstraffen)het lc, het 2', het 3e..., en zoo voorts tot en er inbegrepen het 100® jaar. Voor dat eene eeuw vorloopen zij, moe ten alle jaren, het 100e erin begrepen, verloopen zijn. Wanneer eindigt dit 100' jaar, zooniet de laatsten minuut van den laatsten dag, dat wil zeggen den 31 De cember te middernacht van dit 100® jaar Dus den 31 December 100 heeft de eerste eeuw zien eindigen; den 31 Decem ber 200 heeft de 2® eeuw zien eindigen... en den 31 December 1900 zal het einde van de negentiende eeuw zijn. De twintigste eeuw onmiddellijk erop beginnende zal bijgevolg een aanvang nemen op l®n Januari 1901. Hoe men dief wordt. Over veer tien dagen wierd vrouw X, haar zilveren zakuurwerk gestolen dat lag iu een kas- keu. Eeuige dageu daarachter had de zuster van vrouw X, hare horlogie gelegd op dezelfde plaats en dit ook was door eene bedriegelijke hand weggenomen Vrouw X, had de gewoonte, als zij uit ging, van de waakzaamheid van haar huis over to laten aan eeueu jongen uit het gebuurte. De vermoedens vielen op dien jongen, en de proef willende op de som stellen, wierd er eeu derde zakuurwerk in 't kasken gelegd, de zorge van 't huis aan den jongen overgelaten, terwijl vrouw X. op boodschap ging. Terug 't huis gekomen, was haar eerste werk in 't kaskeu te kijken, en waarach tig de derde horlogie was ook weg. De vrouw liet den jongen den tijd niet van weg te gaan zij geboodt hem die horlo gie terug te geven, en, inderdaad, hij haalde ze uit zijue... kousse. Gevraagd naar de twee andere horlo- giën bekende hij ze aan twee ver xhillige mannen gegeven te hebben die er meè naar den Berg gegaan zijn, en waarop zij elk 10 fr. getrokken hebben. De jongen voegde er bij dat hij tegen zijne moeder gezeid had dat hij een der uurwerken ge vonden had. Die joDgen is 13 jaar oud. Hij heeft misschien onwetende gehandeld. Maar welk eene les voor de ouders die treffe lijke menschen zijn. Is 't genoog voor eeueu ouder dat eeu kind komt zeggen dat het eene horlogie gevonden heeft om ze in zijne handen te laten en hem er meê in onderhandeling te laten komen met volwassene mannen dio er geld uit slaan. De eerste keer lukte, de tweede keer ging ook, eu had het niet geweest dat meu er deu derden keer opkwam, het zaad der omechtveerdigheid zou wortel ge schoten hebben. Zkdblbs Ouders, als gij uwe kin- ders iu 't bezit vindt van geld of voor werpen die gij hun niet gegeven hebt, vraagt vau-waar het komt, eu al haddeu zij het ook gevonden, laat het iu hun bezit niet maar leert het hun dragen naar de policie of aan dezen die het toe komt. Alzoo zult gy huD de reek' veerdig- heid inplanten en gij en zult onvrijwillig in goen schande gebracht worden. Voor Staatsbedienden. Do mi nister van spoorwegen heeft besloten Jat, wanneer een soldaat in beperkt verlof gaat, hij ton tijdelijken titel door den Staat kau iu dienst genomen worden. Zij die hiervan genieten zullen betaald wor den per dag. berekend op huune jaar wedde. De maand, gedurende welke do Staats bedienden onder de wapens geroepen of teruggeroepeu worden en de maand waarin zij hunnen dienst hernemen worden hen geheel betaald. De getrouwden worden bij de terugroeping onder dienst schade loos gesteld. Een franskiljon heeft in de Pali Mall Gazette een hatelijk artikel tegen het Vlaamseh geschreven. De Vlaamsche taal wordt er in afge schetst als eene gewesttaal, evenals het waalsch, eu er bestaat maar i-ene taal voor de welopgevoede lieden in België het fransch De Vlamingen hebben eenigen letter kundigen van verdienste, wat zoude is, want dit dialect heeft noch schoonheid, noch zuiverheid, uoch rijkdom. Het Vlaamseh te Antwerpen is eene gemeeue straattaal en de taal der voerlie van Londen is muziek in vergelijking met het Vlaamseh van Antwerpen en Brussel. De Chronique is overtroffen door het Engelsche blad. De winner van bet groot lot van 100,000 fr. is wel degelijk een inwoner van Waver, namelijk M. Celestin Stas, behanger,wonende inde slachthuisstraat, alwaar hij een herbergsken houdt. Eerst zegde men dat het een bi iefdrager van Waver was. Er zullen nog wel meer winners der 100,000 fr. komen. Onze arme Maasforten. In Frank rijk, nabij Cherbourg worden thans proef nemingen gedaan om versterkingen bij middel van meliniet te doen springen. De uitslagen door die proefnemingen opgeleverd, zijn waarlijk verbazend de sterkste verschausingeu worden letterlijk vernield. In geval van oorlog, zullen wij dus schoon staan te kijken met onze forten aan de Maas, die ons de oogen uit den kop hebben gekost. Het leger van M. Vandenpeere- boom. 't Is niet zijn soldatenleger, dat hier bedoeld wordt, maar zijn leger als minister van spoorweg-, post- en tele graafdienst. Het spoorwegpersoneel telt 8469 be ambten en 36,681 werklieden. De post heeft 5846 bedienden, waar- lusschen zich 170 vrouwen bevinden de telegraaf 8886 en het zeewezen 1401 te samen 59,872 personen. De Walen kunnen geen Vlaamseh leeren Dit zegde M. Baia ten min ste. En bij den wedstryd van stenographic voor den Senaat, zoowel voor do Vlaam sche als voor dc Fransche redevoeringen, werd de prijs behaald door eenen Waal, M. Amédée Humblet. Het Journal de Bruxelles doet opmer ken, dat M. Humblet zich nog maar een jaar op de kennis van het Vlaamseh toe legt. Burgerwacht. M. de minister van binnenlandsche zaken heeft aan de bevel hebbers der Burgerwacht don volgenden omzendbrief doen toekomen M. de Commandant, n Naar luid vau artikel 63 der wet van 8 mei 1848 moeten de burgerwachten, in het gewone dienstcoutrol ingeschreven, zich op hunne kosten binnen do maand na de verwittiging des bevelhebbers van het reglementaire kleedsel voorzien. ■I In vooruitzicht van de zeer aan staande herinrichting der burgerwacht, verzoek ik u, tot uader orde, de verwit tigingen waarvan hier spraak is, te ver schuiven, zoowel voor de wachten der klas van 1897 als die van de vroegere klassen, welke door veranderingcu op uwe lijsten zouden worden gebracht. Om dezelfde redenen zal er in de openstaande plaatsen iu de graden van den staf niet worden voorzien dan in dc gevallen van noodzakelijkheid. De Minister (Get.) SCHOLLAERT.» Landbouwleergangen in 't leger. Een verslag zal den 1 januari aan staande, M. Vandenpeereboom aangebo den worden, over de vraag van dezen laatste, aangaande de herinrichting der landbouwleergangen in het leger. Do dienstdoende minister van oorlog schijnt deze nuttige inrichting, welke door de onbegrijpelijke onverschilligheid misschien ook wel wat koppigheid vau sommige korpsoversten, in het water viel, sterk genegen te ziju. Wij wcnscbcn hem daar waarlijk geluk meê, en de ouders onzer boerenjongens zullen er niet minder tevreden over ziju. De heer Gregoor Moens komt door Z. M. den Koning vereerd te worden met de burgerlijke medaille van lsw klas om rond de 30 jaren Voorzitter geweest te zijn van het Bureel van Weldadigheid tlezer Gemeente. Dit eereteeken kan op geene edelere borst prijken dan op die van mijnheer Moens immers meer dan het kwaart eener eeuw heeft hij zich uit liefdadigheid opgeofferd voor zijne nood lijdende medebroeders. Jaarlijks moet in het Bestuur vau Wel dadigheid het maudaat v t j Li lver nieuwd worden. Ecupariglijk hebben de katholieke leden hunnen ievervollen Voorzitter wederom als candidaat voor gesteld, maar het liberaal-douchistisck Gemeentebestuur heeft er anders over geoordeeld. Ondanks de. lange loopbaan en do zelfopofferingen van mijnheer Moensheeft de Gemeenteraad in zijue plaats eenen douchist verkozen. Heeft de heer Moens, als Voorzitter van het Bestuur, zijn ambt niet wel vervuld Heeft hij zich niet ge noegzaam geslachtofferd voor zijnen nood lijdenden evenmenscb Is het waar dat de behoeftige of arme menschen, als uit een mond, uitroepen Schande duizend maal schande voor zulke handelwijze I Hoeverre worden politieke haat eu nijd dan toch door de mannen dei eerlijkheid en deftigheid gedreven Mijnheer Moens is bovendien met dit eereteeken vereerd geworden, om gedu rende meer dan 20 jaren Schepen te ziin geweest dezer belangrijke Gemeente. Op dit gebied heeft hij menigvuldige diensten bewezen hij was eeu ervaren schepen van openbare werken. Welke schoone werken zijn er, sedert 30 jaren in Moor sel ouder het Katholiek Bestuur niet uit gevoerd geweest Hoeveel duizenden en duizenden vierkaute meters kasseiwegen wierden er niet aangelegd De Moorscl- sche bevolkiug heeft nog het wys Bestuur niet vergeten van den heer Moens met zijne overledene'collcgas van het Schepen Collegie, do hoeren Eugeen Reyuteus eu Lodewijic De Vis, die waarlijk, en zelfs volgens de getuigenis hunner tegenstre vers, zich hebben opgeofferd voor de belangen der Moorselsche bevolkingen; daarom zullen zij altijd in het geheugen der katholieke Moorselaars geprint blij ven. Om hun goed Bestuur, wierden zij door het volk geacht en bemind eu meer dan ooit worden hunne werken dagelijks nog opgesomd uit oprechte dankbaar heid. Beste gelukwenschen mijnheer Moens en God geve dat dit eereteeken nog lange jaren moge op uwe borst prijken den 23 December 1896. Heer Opsteller, In een blad. dat ik nooit lees, tenzij bij toeval, om de groote reden dat den inhoud ervan mij den grootsteu afkeer inboezemt die mijn hert bevatten kan, vind ik te lezen staan onder de rubriek strijdpeuning. Hofstade 1,10 fr. omdat de Meeting van zondag laatst er zoowel gelukt was. Waarlijk, die mannen zijn met weinig tevreden. Spijtig dat z'er vergeten bij te voegen hoeveel inwoners van Hofstade er deel aan namen. Ik zal dit gebrek aanvullen, met hun het officieel cijfer te geven: Er waren er in 't geheel 18, waaronder drij die enkel gegaan waren, om het van buiten geleerd deuntje van dien nieuwen Demosthenes eens te hooren afgeven, en daarna eens hartelijk te lachen met dien welgelukten fiasco. Ik lees verder onder diezelfde rubriek, hoe op bedekte en arglistige wijze, de eerlijkste lieden daar begekt, beschimpt en bespot worden, en hoe men daar naar het voorbeeld van lafaards en bloo daards iemand in zijne eer en faam zoekt te moorden, door zesteken onder water toe te brengen, met het hatelijk genoegen, langs dien weg, immer en altijd aan de handen van het gerecht te ont snappen. En zeggen dat zulke lieden nog zouden durven aanspraak makon op eerlijkheid en deftigheid FoeiDuizendmaal foei, voor zulke eerlijkheid en deftigheid. Zulke eerlijkheid en deftigheid is eene twouwe weerkaatsing van deze, die maar al te klaar uitschijnt in die mannen, die to Gent, te Brussel en elders, iu die ver borgen straatjes wonen, en waar een eer lijk man het gezicht van wegkeert als hij er voorbij trekt, om zich van alle besmet ting te vrijwaren. X. Wat aardige pastoor Dijnsdag avond lest werd te Brussel eene meeting gehouden door de anarchisten om protest aan te teekenen tegen de hals- rechting van dezen die zij de martelaars van Barcelona heeten. Men zal zich herinneren dat, eenige jaren geleden, verscheidene anarchisten tot de doodstraf werden veroordeeld om dynamietkardoezen te hebben geworpen in de processie te Barcelona en waardoor tal-ijke menschen werden gedood en vre slijk verwond. De roode socialisten Van der Velde, de progressist Lorand en priester Daens werden door de anarchisten uitgenoodigd de meeting bij te wonen. Gezel Van der Velde en M.Lorand heb ben de uitnoodiging beantwoord ni»ar priester Daens was er niet te zien. Maar zie priester Daens was toch door de anarchisten uitgenoodigd geweest om op de proiestmeeting tegenwoordig te zijn. Wij zeggen niets meer M. Van Reeth heeft wel gelijk gehad in de Kamer te herinneren dat de werklieden van Boom die do meeting van priester Daens aldaar hadden bijgewoond, zegden Wat aar dige pastoor PROCES. Priester Naudet, een Fransche groene demokraat, had La Gazette de Liège voor den rechter ge daagd omdat zij een verslag over eene meeting te Rennes uit La Vérité van Parijs had overgenomen, volgens welk verslag, priester Naudet onder andere de volgende woorden had uitgesproken Van icaar komen de eigendommen die de edelen bezitten Zij hebben ze gestolen de landbouwerde min- dere man. heeft het recht die eigen- dommen te bezaaien en de vruchten te zijnen voordeele in te oogsten. Priester Naudet teekende geen protest aan tegen dit verslag van La Vérité maar spande in ons Land, een proces in tegen liet Luiksche catholiek orgaan, 't welk met de meeste bescheidenheid dit verslag had overgenomen.Priester Naudet vroeg 20 duizend frank schadeloosstelling. De groene demokraten stelden dit pro ces als eene kapitale zaak voor en maak ten er groot rumoer over. Het Land van Aalst, deelde zelfs het verslag der debat ten meè in een bijvoegsel. De Rechtbank van Luik komt haar vonnis in de zaak uit te spreken en heeft de Fransche groene demokraat Naudet wandelen gezonden. Dit proces heeft eens te meer bewezen dat de groene demokraton, in den vreemde gelijk hier te lande, ellendige commedian- ten zijn. Vlaamseh Taalgilde. Zondag aanstaande 27e December om 11 uren 's morgens zal in het lokaal Het Paviljoen, Lij M. Em. Van de Maele, Groote Markt, eene Openbare Vergadering plaats hebben. De heer J. M. ÖRANS, leeraar te Brus sel, zal er eene Voordracht geven. Ondebwebp Vlaamsche Kunst der Gedachten. Wie een uurtje nuttig en aangenaam wil doorbrengen, zal niet nalaten deze zitting by te wonen. Ingang vrij en kosteloos. Militie-lichting van 1897- De lotingen zullen in het Arrondisse ment Aalst met de volgende nummers beginneu Te Aalst met nr 64 te Moorsel met nr 25 te Lede met nr 24 te Oordegem met nr 14 te Haaltert met nr 22 te Herzele met ur 17 te Steenhuyse-Wyn- huyse met nr 19 te Sottegcm met nr 30 te Geerardsbergen met n1' 33 te Idegem met nr 14 te Niuove met ur 30 en te Meerbeke met nr 25. VAIV AALST. Bulletijn van den 19 December 1896. WORDEN GEVRAAGD: 2 leerjongens voor de schoenmakerij. 1 smedersgast. 1 vuurstoker-machinist. 1 koperslager. 1 colorant-brander. VRAGEN WERK: 1 doozenmaker. 1 kleermaker. 1 bakkersgast. brouwersgast. 1 strijkster-naaister. Verschillige daglooners en fabriekwer kers P. S. De werklieden die zonder werk zijn kunnen alle dagen ter werkbeurs in lichtingen bekomen van verschillige werk beurzen des lands. De Bureelen zijn voorloopig open ten Stadhuize Militiezaal, van 8 i/2 tol 9 uren 's morgens, en van 11 tot 121/2 uren 's middags. Zondag 27 December 1896, dienstdoen de Apotheker Mr Renneboog, Nieuw- straat. BotermarktHeden zaterdag werden 795 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5560 kilos. Feestdag van Kerstmis. Het Kribbeken zal in 't Gesticht dor Eerw. Dames van Maria, te Aalst, te zien zijn op 25 en 27 december, 1, 3 en 6 januari, van 9 tot 12 uren en van 2 tot 4 uren; op 2 januari van 9 tot 12 uren. Aangestelde Rijksveearts. F. GOWIE, Molenstraat n° 67 te A

De Denderbode | 1896 | | pagina 2