Donderdag 3f December 1806. 5 centiemen per nummer. Slste Jaar 3120 LAi\l)VEftll(]IZEil8SCHIP Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vlaamschc Zaak. H. Stoel* Hel gemeentefonds. Mogen de kinderen rooken? Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique Htm in. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften word 'P jet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 30 December 1890. De liberale drukpers die t<m meerdere deele door fransquillons wordt opgesteld blijft bulderen tegen het wetsontwerp 't welk onze beide landstalen op gelijken voet wil brengen. De Waalsche ambte naars en bedienden bulderen mee.... 't Is verdrukkiug schreeuwen zij.... Verdrukking omdat men eischt dat in Vlaanderen de ambtenaars de taal van 't volk zouden meester zijn om met 't volk te kunnen spreken en handelen... Moeten de Vlamingen welke een ambt of bediening in 't Walenland willen bc- kleeden dan ook geen Franscb kennen Moest een enkele ambtenaar die slechts Vlaamsch spreekt in 't Walenland aan gesteld worden, ge zoudt wat hooren I.... Eu wij, Vlamingen, hebben 60 jaron lang moeten verduren dat hier ambte naars worden aangesteld die onze taal onmachtig zijn. De wet is er niet noodig, beweren de fransquillons omdat do Vlaming-.de Ffau- sclie taal gemakkelijk kam aanleeren ter wijl de Waal het zeer moeilijk voorgeeft met het Vlaamsch, 'Noten met bollekens IAls de Walen jpaar willen, ze kunnen zoo gemakkelijk 't Vlaamsch aanlecren dau wij, Vlamin gen, het Franscb. De kampstrijd voor eene plaats van snelschrijver des Senaats, waarvan wij in ons laatste nr gewaagden, bewijst bet ten duidelijkste. Zij voegen er ook nog bij dat de Vla mingen meer gelegenheid hebben om Franscb aan to leeren daar die taal, in Vlaanderen, doorgaans gesproken wordt. Dit is gedeeltelijk waar, want de hoo- gere standen spreken veelal frausch, 't gene grootelijks te betreuren valt. Maar zij verliezen uit 't 't oog dat er in Vlaanderen duizenden en duizenden lie den leven welke de gelegenheid niet heb ben de Franscbe taal aan tc leereu en deze zijn het die maar al te dikwijls slecht behandeld en benadeeligd zijn geweest door ambtenaars en bedienden die geen Vlaamsch verstaan en soms niet willen verstaan. Is het te veel eiscbec dat de ambte naars de fkal moeten spreken van 't volk waarmee zo dagelijks in betrekking zijn Ook nog de wetten worden niet alleen gemaakt voor de Walen maar ook voof de Vlamingen en als ze ook voor de Vla mingen gemaakt worden, moeten zij ze begrijpen om er over te kunnen oordee- len en aan te gehoorzamen. Vele Walen zyn koppig en weigeren 't Vlaamsch aan te leereu en bijgevolg willen zij ook het goed recht der Vlamin gen niet erkennen, dat nogthans slechts op rechtvecrdigheid en billijkheid is ge steund 1 De redevoering van Leo XIII. Woensdag namiddag ontving Z. H. Leo XIII ter gelegenheid van bet Kerstfeest HH EE. de Kardinalen in de Troonzaal van het Vat;kaan. Bij monde van Z. E. Luigi Oreglia di Santo Stefauo, Deken van het H.Coliegie, drukten zij den II. Vader hunne wenscheu uit ter gelegenheid van den grooten feest dag. Z. H. de Paus autwoordde op het adres rnet de volgende redevoering De hooge ouderdom en de veelvuldige droefheden onzer ziel, maken meer dan ooit den troost aaugenaam nog eens de heilige plechtigheid der Geboorte te mo gen vieren, vergezeld van de wenscheu vau het heilig Collcgie. Vol erkentenis voor God, Vader van alle goedheid, die zich gewaardigde ons tot hiertoe liefdevol bij to staan, srnee- ken wij Hem dringend eiken dag, niet toe te laten dat dit laatste gedeelte van ons-sterfelijk leven dor Kerk nutteloos_ weze maar dat Hij ons de genado be-" wijze, van welken duur bet ook weze, het geheel te kunnoD wijden aan zijne glorie, en bijzonderlijk aan liet werk van her stelling, waarover gij, Mijnheer de kar dinaal, daarzooeveu gesproken hebt. In het langdurig en veelzijdig tempeest, dat personen en volkeren uitput, was het voorzeker onzen plicht, te wijzen, tot heil van allen, op de boveumenschelijke kracht van den christelijken godsdienst. En inderdaad, de bezorgdheid onze ach terdochtige en wederspaunige eeuw te verzoenen met de christelijke instellin gen, was een der inzichten die wij met de meeste liefde nastreefden in den niet korten weg van ons hoogepriesterschap. Daarom poogden wij meer dan eens de volkeren uit te noodigen, aandach tig en zonder vooroordeelen de blik ken te richten op het ware karakter der Kerk en van het Pausdom, hetwelk, indien het beter gekend was door de eenen en minder opzettelijk verdraaid door anderen, uit zichzelvcu zou volstaan om de vooroordeelen te doen verdwijnen en do meest weerspannige geesten te ver overen want de Bruid van den Nazare- ner zou te voorschiju tredeu zooals zij is, niet als vijandin, maar als helpster van elke goede burgerlijke uitbreiding. HET wonderlijke avonturen van eer 27e vervolg. Ik begon langzamerhand lot de wezenlijk heid terug te keeren. Ik was er zeker van, dat ik in de macht van het scheepsvolk was, dat moest ik steeds in het oog houden, evenals ik door hen in het oog zou gehouden worden hij alles wat er tusschen ons zou verhandeld wor den. Ik ergerde mij weer bij de gedachte aan de streek, die Brigstock mij had gespeeld, aan de leugens die hij mij had verteld, aan het schandelijke van mijne opsluiting en aan zijne verkrachting van mijne rechten. Langzamerhand hield het rumoer op het dek op en niet lang daarna trad Brigstock de kajuit binnen en zeide tegen mij Ik hoop dat gij alles gevonden hebt wat gij verlangdet, mijnheer Ik heb heel lekker geëteu. En hebt gij ook iets te drinken gehad Een weinig rhuni. Wij hebben een paar dagen geleden een vat ale opengostoken. Kr ir nog wat in die Dan zou de menschelijke samenleving er zich werkelijk kunnen op betrouwen, eenen duurzamen vrede te genieten en waar heil door den iuvloed van het chris tendom, die dc sociale en burgerlijke instellingen zou bezielen. Wat ons be- treftj wij zullen nooit hot oog nog het hart afwenden van dit hboge doel. Het is waar datl^et booge ambt dat op ons rust, reeds moeilijk door zichzelven, nog moeilijker gemaakt wordt door de tegenwoordige omstandigheden. En wij spreken niet van de tegenstrijdigheden, die het apostolaat van waarheid en recht in de wereld ontmoette en altijd zal ont moeten wij spreken vau de uitwendige voorwaarden aan welke sedert meer dan vijf-en-twiutig jaren het hoofd der kerk ouderworpen is. Want ijdeL zijn de drogredeneu en de rechterlijke arglistigheden de onafhan kelijkheid van den apostolici.cn stool in haren provideuticelen vorm vernietigd zijnde,bestaat er geen weg om haar onge schonden, op veilige en passende wijze de vereisente vrijheid te verzekeren. Wat uitwerksel hebben de weiten,inge voerd ter vrijwaring vau den persoon en der waardigheid van den Paus? Wij onder vonden nog onlangs, welke doelmatige bescherming wij vair baar mogen ver wachten. Onlaugs weerklonk in het Oosten onze stem ten voordeele dor ongelukkige Arme niërs, toen, in oen angstig oogenblik voor ons schlórëHaüdy liet denkbeeld op vatten in verre en vijandige streken bon derden dapperen te troosten, welke door de kanseu dor wapens verraden waren. Geestelijk vaderschap en liefde tot het vaderland waren onze drijfveeren wij verlangen te helpen, zonder ons te be kommeren om de mogelijkheid van wat later gebeurde. Ehwel, elkeen heeft kunnen zien, hoe ten slotte deze daad van liefdadigheid openlijk, zonder verdediging, werd over geleverd aan de versmading en aan den laster, De richting van den tegeuwoordigen toestand cu de geest die hem beheerscht, is dus altijd dezelfde. Meu blijft de ern stige oueeuigheid levendig houden, die millioenen gewetens verontrust en als eene ramp weegt op de lotsbestemming van Italië. Betreurenswaardige dwaliug, de hemel weet hoe smartelijk voor ons I Zij ver zwakt nochtans onze hoop nietwant ook op dc wegen der menschelijke politiek waakt op gehoimziuuige wijze Hij, die de harten der menschen in handen heeft en in het uur van barmhartigheid de volke ren opbeurt. Wij koestereu de oprechtste gevoelens in antwoord op de liefdevolle wenschen kajuit, achtergebleven, zegde hij. Wil ik eene üesch voor u halen Wel bedankt maar ik zou gaarne eene pijp tabak hebben. Hij ging naur de andere kajuit en kwam al spoedig met tabak en eene Bclioone pijp terug. Terwijl ik die stopte, zegde hij Mijnheer Morgan, wilt gij ons den goe den koers wijzeu Deze manier van zeilen igt ons niet verder. - Wat is de plaats van uwe bestemming vroeg ik, terwijl ik mijne rijp met een steks- ken aanstak. - Om u de waarheid te zeggen, antwoord de hij, gaan wij naar de Stille Zuidzee. - Naar welk gedeelte De Stille Zuidzee is zoo groot. - Misschien is het de Stille Znidzee wel niet maar het is toch dien kant uit. Aller eerst moeten wij naar Kaap Hoorn. Wilt gij ons daarheen breugen Ik besloot terstond dit te doen, daar er op dit oogenblik met geen mogelijkheid iets van een vergelijk kou komen, vooral niet hier den Znid-Atlantischen Oceaan. Ik ging dan ook naar dc kapiteins-kajuit en vond daar eene groole wereldkaart, die voor mijn doel geschikt was. Ik herinnerde mij op welke hoogte de Caroli.sk zich den vorigen dag om streeks den middag bevond, en kon daaruit zoowat opmaken waar de Graaf van Lki- obster nu was. Toen ik mot do kaart en een passer binnen trad, zag ik behalve Brigstock drie matrozen bij de tafel staan. Zij waren blootshoofds en groetten mij eerbiedig. Mijnheer Morgan, zegde Brigstock, deze mannen vragen u geen vergiffenis omdat zij hier zijn, ofschoon er geen pressie op u zal geoefend worden, wanneer eenmaal de ver dere reis vastgesteld is. Wij beschouwen ons zelf in het licht van eene republiek, ieder is evengoed als zijn scheepsmoat; maar natuur lijk zijn allen bereid ten behoeve van het algemeene welzij u aan hevelen te gehoorza- meu en zich als mannen te gedragen. Dat is alles wat men in eene wereld als dezo kan verlangen. Dit, zegde hij. naar eeu der man nen wijzende, is Isaac Coffin, die vervolgde hij, is Jupe Jackson en dit is Bille Prentice, drie uit ons twaalftal. En nu verlangt gij ons verhaal en verlangen wij uwe diensten Hij haalde een dik zilveren horlogie uit zijnen zak zag or op en zegde toen Wilt gij ons naar Kaap Hoorn brengen, M. Morgan? Sla deze kaart open, zegde ik. Ik muakte mijne berekeningen en gaf den koers aan, dien wij moesten nemen, zuidwest ten zuiden, hetgeen wel zou gaan totdat ik de ware hoogte vond, waarop het schip zich bevond. Brigstock ging den trap op en riep den man aan het roer toe In welke richting gaan wij voort Eon onduidelijk antwoord drong flauw tot van hot H. Collegie, voor hetwelk wij rijke hemelsche gunsten afsmeeken. Tot onderpand ervan ontvange het den apos- toliekeu zegen, welken wij aan hem, alsook aan de Bisschoppen en de Prelaten benevens al de hier aanwezigen, met vaderlijke liefde geven. Z. H. dje de beste gezondheid geniet, heeft deze aanspraak met klare, krachtige stem uitgesproken. Daarna ontving hij de aanwezigen afzonderlijk. Woensdag der vcrledene week heeft do Volkskamer de hervorming van het ge meentefonds gestemd en men voorziet dat de Senaat ze, op zijne beurt, zonder mer kelijke wijzigingen zal aannemen. Het gemeentefonds heiiep in 1895 tot 35 millioeu, 196 duizend frank Voor de verdeeling tusschen Steden en Gemeenten neemt men tot basis de hoofd som der rechtstreok8chc belastingen aan den Staat betaald. Die wijze van verdecling is niet recht- veerdig, omdat zij schadelijk is voor de kleinste en armste gemeenten. Te rekenen van 1897 zal het gemeente fonds op de volgende wijze verdeeld wor den Alle Steden on Gomoonten zullen jaar lijks vooreerst eene som ontvangen gelijk aan deze die, in 1895, is toegekend ge weest 't is te zeggen, deze of gene Stad en Gemeente heeft in 1895, bijvoorbeeld 50 duizend frank genoten, die som blijft gewaarbord voor de volgende jaren. Al wat het gemeentefonds meer ont vangt dan al de aaudeelen van Steden en Gemeenteu, zal gedeeltelijk in eene bij zondere spaarkas gestort worden. Die spaarkas wordt gesticht tot verze kering van aan alle Steden en Gemeenten het minimum te kunnen betalen, welk miuimum, wij herhalen het, nooit bene den het aandeel mag zijn in 1895 geno ten. Het overige van de meerdere opbrengst, zal bij het eindigen van eiken semester onder deStedeu en Gemeenteu volgens het cijfer harer bevolking verdeeld worden. Het is onbetwistbaar dat de onvangston van het gemeentefonds zullen vermeer deren en voorzeker zal ze niet geriug zijn wanneer het wetsontwerp 't welk voor stelt do invoerrechten op fijne en schui mende wijnen to verhoogen, zal aange nomen ziju. De kleine Steden en de Gemeenten zul len dus hare inkomsten zien vermeerde ren on dit zal op vele plaatsen zeer wil kom zijn. mijne ooren door. Het bleek dat de koers, dien ik had aangegoven, die was, waarin het schip voortsteveude het was dus uiet noodig eene verandering in de koers te brengen. - En nu, mijnheer, zegde Brigstock, als :oo goed wilt zijn plaats te nemen, zal ik u precies vertollen, welke onze plannen zijn. Ik ging volgens het mij gedane verzoek zit ten, terwijl ik eene versche pijp aanstak. Ik gevoelde mij eensklaps zenuwachtig. Maar het slingeren van do lamp wierp eene scha duw op mijn gezicht, waaraan ik eene vast- beradeue uitdrukking trachtte te geven. De anderen gingen uiet zitten zij hieven staan en sloegen mij of. Brigstock gade, die met zijne hand op de tafel leunde en met de andere nu cu dan een gebaar maakte, terwijl hij zich tot mij wendde. Misschien, zegde hij, zal het maar het beste wezen, ronduit te zeggen wat onze plan nen zijn. Er zijn in de Stille Zuidzee-ver scheidene eilandjes, die aan niemand toebe- hooren en onbewoond zijn. Sommige daarvan liggen hij den ovenaar, andere in een meer gematigd klimaat, waar de lucht altijd zacht is, woiuig of geene kleeren noodig zijn en wuar wij den grond zelf kunnen bebouwen. Deuk oens aan hetgeen er gevonden, gevan gen en aangeplant kan worden Yisch en kokosnoten, broodvruchten, appelen, sinaap- Dezer dagen bemerkten wij hier en daar jongens die nauwelijks hun eerste broek zijn ontgroeid, met de pijp in den mond staan, de straten doortrekkende, en smoorende dat de rook in de lucht dwarlde even alsof er een lokomotief was voorbijgetrokken, en daarop deden wij ons zeiven deze vraag Mogen de kin deren wel rooken Rooken, in de eerste plaats, is eene hoogst schadelijke naiiperij van de jeugd, en waarin toch zoe vele ouders weinig of geen kwaad zien. Dat er, helaas geene kinders, geene flinke Belgische jongens meer gevonden worden ten minste geene kinderen boven twaalf jaar, maar oude jonge manne kens, die pijpjes en sigaartjes rooken, hun glaasje drinken, voor geld spelen, en het ergste van alles zeer dikwijls ook nog op ander gebied den kiuderlijken leeftijd ver achter den rug schijnen te hebben, is een onbetwistbaar, en toch zeer betreurensweerdig kenmerk onzer eeuw. Men behoorde van de wetgeving eene wet te verkrijgen, waarbij aan jongelin gen heneden zestien jaren, het rooken op den openharen weg eu in publieke inrich tingen verboden wordt. Dit ware eene goede verordening om het misbruik van de tabak tegen te werken, maar, helaas, wij vreozen dat zij hot lot van vole andere wetten zou onder gaan, namelijk, dat zij op het papier zou staan en niet uitgevoerd worded. Iu 't algemeeu bestaat omtrent de noodzakelijkheid van dergelijke wet wei nig verschil van gevoelen. De verslaafdste rookers, zoowel als degenen, die geeue tabak gebruiken, ouders eu allen, die belang stellen in de gezondheid der kin deren, komen op tegen de nadeelige ge woonte van knapen, die rooken op een leeftijd, waarop de tabak op het organis- rnus een onloochcnbaren en uiterst scha delijken invloed uitoefent, die natuurlijk ook op het verstand terugwerkt. Dagelijks ontmoet men, vooral in de steden, maar ook niet zelden op de dor pen, uiet alleen jongelingen, maar nau welijks den kiuderschoeuen ontwassen kuapen met pijp, sigaar of sigaret in den mond. De kiuderen vraagt het den doktors, die daaromtrent één vau gevoelen zijn vergiftigen zich langzaam door het roo- keu, hoe weinig ook, eu dat te eerder omdat zij reeds 's morgeus vroeg rooken hij het naar school gaan, of gedurende hunne omzwervingen in den loop van den dag. Wie het in do scholen zou willen on derzoeken. zou tot de ontdekking kunnen pels, suikerriet eu aardappels. Is dat uiet schoon geuoeg 11 ij zug naar de drie mannen, die met een goedkeurend knikje antwoordden. De natuur is 's menschen vader en moe der. Z(j geeft hem bamboes voor steen, en de kokosnoot is zijn rkumvaatje en zijn oliekan. Onze plannen ziju un, een goed. onbewoond eiland in de bedoelde zeeën te kiezen en daarop eene kolonie aan te leggen met eenige vrou wen op dit schip, die er in bewilligd hebben, aan de onderneming deel te nemen. Hij wachtte even om te zien, welke uit werking dat op mij zon hebben. Ik trok erg aan mijne pijp en zag hem met opgeheven hoofd en gekruiste armen zwijgend aan. Natuurlijk weet gij wel, vervolgde hij, dat hierin niets oorspronkelijks gelegen is. Anderen hebben op dezelfde wijze gehandeld, en zij hebben de eer van Engeland opgehou den, zooals de Yereenigde-Staten van Ame rika kunnen bewijzen, die van onze natie afhankelijk waren zoo werd ook Australië, Port Lewis, Berekley Sound zoo wat twintig juren geleden door luitenant Smith en zes a zeven matrozen gekoloniseerd, die daar huizen bouwden en allerlei vruchten en bloemen zaaiden. Gij zult ook wel gehoord hebben van den Spaanschen kolonel, die zich op een der Schildpadden-eilanden heeft gevestigd. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1