Het; visietkaartje. Een en ander. Rechterlijk Kronijk. Z0NDAGRUST.S"m;jdernacït Allerhande Nieuws. komen dat bijna alle kinderen naar tabak rieken. Een onderwijzer heeft ons verze kerd, dat van de jongens boven twaalf jaar, niet alleen aan de zijne, maar aan alle scholen meer dan de helft rooken van tien tot twaalf meer dan een derde, en daar beneden ook zelfs een zeker ge tal, dat minder gemakkelijk te bepalen is. En of dit ook nadeeligen invloed uit oefent I De jongens, die rooken, zijn bijna allen zeer traag, ongeschikt tot eenige verstandsinspanning, beroofd van alle zedelijke wilskracht. Zij hebben lust noch tot werkon, noch tot spelen niets boe zemt hun belang in, altijd zijn zij mat en loom. Hun verstaud ontwikkelt zich bijna niet, en neemt slechts met de grootste moeite de eenvoudigste zaken op. Hun geheugen is traag en niet vast. Wie de vorderingen op school van enkele kinderen die rooken, wil gadeslaan, zal zich onmiddelijk van de waarheid onzer beweringen kunnen overtuigen. Nog een nadeel heeft de tabak voor de kinderen, hij maakt hunne keel droog, en wekt een hevigen dorst op. die hun den weg leert op een leeftijd, dat zij daarvan verre van moesten blijven, dien noodlottigen weg, dien men zoohaast niet meer vergeet. Maar hoe nu dit ongelukkige kwaad, het lichamelijke en zedelijke bederf van zoovele jonge menschen uit te roeien I Hoe, wanneer zelfs een wet bestond, die het rooken in het openbaar, aan jonge lieden, beneden zestien jaar verbood, zal men het aanleggen die te doen naleven Zal men den tabaksverkooper straffen die do tabak levert Deze zal zeggen, dat het kind tabak voor zijnen vader heeft gevraagd. Zal men de ouders straffen Maar, zullen deze laatste zeggen, ik wist niet dat mijn zoon rookte. Ik had het hem verboden 1 Zal men het kind straffen, den meestal onbezonnen schuldige, misschien het slachtoffer der verleiding van anderen De politie der geheele wereld zou mach teloos zijn, want de geslepen knaap vindt altijd wel gelegenheid in het verborgen zijn {fijpje of sigaar te smooren. Daar zit de groote moeilijkheid. Zoolang eene wet nog tot de vroome wenschen behoort, ware er door de ge meentebesturen in dien geest reeds veel goeds te stichten. Maar, vooral de ouders, de onderwij zers en hoofden van gezinnen mogen het zich ten duren plicht rekenen, te zorgen, dat de kindereu aan hunne hoede toever trouwd, hun lichaam en hun verstand niet door vroegtijdig rooken benadeelen. 't Vraagstuk is van meer gewicht, dan het schijnbaar bezithet is van groot be lang voor de huisgezinnen en allen, die dc toekomst van het menschdom ter harte gaat. Wij gaan vooruit op groote en kleine schaal 1 Vergelyk maar eens het, eertijds zoo bekende Leidsche veerhuis, toen Van Rietheuvel uit de Camera nog leefde, en de trekschuit nog in eere was, met de tegenwoordige staties onzer groote steden; do oude diligencie met onze bliksemtrei- nen de reeds gedeeltelijk opgeruimde kapwagensof huifkarren, met het tradi- tioneele stoeltje als zitbank er in, met onze stoomtrams. Ja, maar wij gaan ook vooruit in zaken van mindere afmeting. Zie maar eens, wat een gemak het soms is, om, als men correspondeeren moet, gebruik te kunnen maken van een visietkaartje 1 Moest men vroeger een vriend of verren kennis iets schrijven, kort of lang, het moest een briefwezen, die zesmaal meer kostte en zevenmaal langer onderweg bleef dan nu I Daarbij behoorden dan de datum, veel komplimenten, hartelijke groeten, de onderteekening, enz. Moet men tegen woordig iemand feliciteereu, o con- doleeren of remercieeren, och niemand heeft meer, zooals Pauwken in De Loteling van Hendrik Conscience, den tijd, om onder het schrijven zijne armkens met inkt te bevlekken - Men neemt eenvoudig zijn kaartje, zet er naar verkiezinng al of niet een «p.f.,» p. c. of p. r. op. steekt het in den omslag, schrijft het adres, en 't is afgeloopen. De post zelve toont u met dag en uur dc verzending, als de stempel ten minste leesbaar is, iets, wat voor zwakke oogen echter wel eens te wenschen laat. Nu zyn er wel, die zoo'n kaartje eene vodderij noemen en er alzoo met minach ting van spreken, maar... lezer die heb ben misschien wel de mooiste en bijge volg ook de duurste, maken er wellicht nog meer gebruik van dan gij en ik en worden ja nog boos, als zij dinsdags zoo'n kaartje ontvangen, dat zij 's maandags al verwacht hadden. Dat echter zoo'n kaartje zijne waarde kan hebben en somtijds nog meer kan bewerken dan menigeen wel zou vermoe den, kan blijken uit het volgend verhaal. Men schreef het jaar 18 Te S..., een klein stadje van Ierland, woonden destijds twee families, die, schoou zij beiden hunne christelijke en burgelijke plichten wel vervulden, noch tans ook beiden in ééne zaak in gebreke bleven en wel ten opzichte van het gebod, dat ons allen gebiedt den evennaaste te beminnen gelijk ons zeiven. Sedert eenige iaren namelijk was er tusschen de hoofden dier aanzienlijke families eene oneenigheid gerezen, door dien de een zoo goed als de ander eige naar beweerde te zijn van een, om zoo te zeggen onnoozel stukje grond. Wel was er reeds veel gepleit, wel was het kadaster herhaalde malen geraad pleegd, gezien en herzien, wel had de be voegde autoriteit ten laatste uitgewezen, dat bedoeld grondgebied rechtens noch aan den een, noch aan den ander toebe hoorde de twist was met die uitspraak wel beslecht, maar de oneenigheid, daar uit ontstaan, was er niet meê weggeno men. Integendeel, ze scheen er zelfs door vergroot. Om de zaak weer op zijn verhaal te brengen, had de pastoor van hunne paro chie (want beiden families wareu katho liek) alles gedaan, wat hij doen kon, om do vrede tusschen hen te herstellen maar alles was tot hiertoe te vergeefs ge weest. Wat hij deed of nietde veete bleef bestaan 't Werd Kerstmis. Op den vooravond van dat foest van liefde bij uitnemendheid ontving hij .onder gewoonte, van elk der twee elkander vijandige families een kaartje, waarop alleen de naam van den afzender stond gedrukt, zonder meer, toch was het voor den pastoor zooveel als a holy Christmas (zalig Kerstfeest) gezegd, zooals wij op 1 Januari doen, om aan familie, vrieuden en bekenden onze wenschen bij net begin desjaars aan te bieden. Nauwelijks had hij de kaartjes iu han den, of bij ging zien gereed maken om datgene te gaan doen, wat hij zich reeds langen tijd had voorgenomen. Omstreeks elf uren verliet do grijze priester zijne pastorie, na beide kaartjes bij zich te hebben gestoken. Als gewooD burger gekleed,doorliep hij eenige straten der in rust zijnde stad. Op eens, voor een aanzienlijk huis gekomen, bleef hij staan, zag naar alle kanten rond, en niets bemerkende, haalde hij een der kaartjes uit den zak en stak het nauwelijks hoor baar, in de brievenbus. Behoedzaam zich daarna verwijderende, hernam hij zijne wandeling en deed aan een ander, eveneens deftig huis, nogmaals hetzelfde met het andere kaartje en toog toen naar huis. Groot was des morgens de verwonde ring en verbazing, toen de heeren, hunne brievenbus lichtende, daarin een kaartje, een «zalig Kerstfeest van hunnen vijand vonden. Dat was de toegestoken hand der vriendschap 1 Of het nu aan de zorg van hunnen zie lenherder is toe te schrijven, dat elk der heeren in meening is gebleven, dat het kaartje hem was bezorgd door zijnen voormaligen vijand laat. ik aan het oor deel van den lezer of lezeres over. Dit voeg ik er alleen nog ten slotte bij. Dat Kerstfeest is voor hen de groote ver zoendag geweest door middel van... een kaartje. P. A. Drij maten. Men zegt soms voor een spreekwoord Hy heeft twee maten en twee gewichten. Doch daar de socialisten mannen van den vooruitgang zijn, zoo hebben zy drij maten en drij gewichten. 1° Te Brussel, waar dat geen enkele socialist deel maakt van het schepenen- collegie, vragen de rooden de verminde ring der jaarwedde van burgemeester en schepenen. 2° To Laeken, in 't gebuurte der hoofd stad, waar dat een socialist schepen is, verzetten zy zich tegen die vermindering en vragen dat hetgene bestaat, zou be houden blijven. 3° In verscheidene gemeenten van de Walestreek, waar het schepen-collegie socialist is, hebben de roodjes voor hun volk eene vermeedering van jaarwedde gestemd. Eene oplossing:. Wij lezen in de Vrij Stem, uit Lokeren De ernstige moeilijkheden die konden ontstaan in ons arrondissement, door de onvoorzichtige houding van M. Jans- sens in de Kamer, zijn uit den weg ge ruimd, of liever, hebben eene vredelie vende richting geuomen. Het is eene tij ding die alle katholieken uit ons bloeiend Land van Waas genoegen zal doen. De kantonale afgevaardigden bij het besturend bureel van den Kristenen Volksbond hebben te St-Nikolaas ver scheidene vergaderingen gehouden gewijd aan de bespreking van den toestand. Uit hunne beraadslagingen is het volgende dagorde gesproten 1. De Kristenen Volksbond van Waas besluit: in 't jaar 1898 de militaire kwes tie, de persoonlyke dienst daarin begre pen, te onderwerpen aan eene raadple ging zijner aangeslotene maatschappijen. Deze raadpleging mag gebeuren per kan ton, 't zij onder werklieden maatschap pijen alleen, 't zij onder al de aangeslo tene maatschappijen, volgens de politieke inrichtingen het toelaten, mits afzonder lijke raadpleging van elke maatschappij. Deze raadpleging zal gebeuren onder toe zicht van het directief bureel van den Kristenen Volksbond. n H. Drukt den wensch uit dat de an dere afdeelingen van het Katholiek Kies- verbond insgelijks dezelfde raadplegin" inrichten onder hunne leden. Hl. Besluit, in geval van verschil van meening tusschen de groepen, alles te doen wat mogelijk is om eene overeen komst te bewerken, mist de zelfstandig heid van elke groep te verborgen. Vrijdenkerscong^es. In de maand juni van toekomend jaar zal te Luik oen congres van vrijdenkers plaats hebben, waarop men zich bezig houden zal met de lijkenverbranding, de doode hand, de testamenten, enz. Dat zal daar bijzonder plezierig zijn. KIESKRONIJK. In de vergadering der katholieke afge- veerdigden der arrondissementen Veurne en Dixmude werd M. Rafaël de Spot, kandidaat benoemd voor de senatoriale kiezing. Ziehier den uitslag van den poll MM. Rafaël de Spot, 536 stemmen; baron de Crombrugghe, 301 stemmen; Maes-Van Dammc, 165 stemmen, MM.de Crombrugghe en Maes hebben al hunne hulp en hunne invloed beloofd voor de zegepraal van den kandidaat der vereeni- ging- Vervalschte Meststoffen. Het Be roepshof van Gent heeft woensdag der verledene week uitspraak gedaan. Ver- meyon, de fabrikant, blijft verwezen tot 3 jaar en 500 fr. boet hij heeft drie maanden vermindering bekomen. Du- chateau, zijn vennoot, die maar 3 maan den had gekregen te Kortrijk, heeft nu 3 jaar en 500 fr. boet, gelijk Vermeyen. Levi Kortenbout heeft voor aftruggelarij 8 maanden en 26 fr. in plaats van 64 keeren 15 dagen. Herman Loodsteen werd veroordeeld tot 1 maand en 26 dagen voor aftruggelarij en 5 maanden en 26 fr. voor schriftvervalsching. Leonard Davids 4 maanden en 26 fr. voor schriftvervalsching Abraham Vel- leman 2 maanden en 26 fr. voor schrift vervalsching Mozes Kortenhout, 6 we ken en 26 fr, voor aftruggelarij Joël Polak 6 weken gevang en 26 fr. boet voor aftruggelarij, 3 maanden en 26 fr. voor schriltvervalsching Hartog Kortenhout, 1 jaar gevang en 26 fr. boet voor aftrug- gelaiij en 3 jaar gevang en 26 fr. boet, in plaats van 4 jaar gevang, wegens schrift- vervalschiug. De onmiddelijke aanhouding van Du- chateau werd bevolen, maar deze had hot voorzichtig geoordeeld niette verschijnen. Aardvruchten stelen, als ze nog in den grond steken, is een misdrijf dat nog al streng gestraft wordt. Een persoon die dit te Wilrijk gedaan had, is tot 3 maanden gevangenis verwezen. Eene zonderlinge betichtingdie wij nog niet hebben weten voorkomen, was ten laste van eenen nijveraar der stad Antwerpen Er was in zijn huis gestolen. Hij had de overtuiging dat het iemand van zijn dienstpersoneel was, die den diefstal had gepleegd. Hij deed een onderzoek, doch kon niet ontdekken wie de plichtige was. Hij wist er niets beter op dan al zijn werkvolk te straffen, en hij trok van elkeen ten getalle van 32, vijf en twintig centiemen op hunne preè af. Het werkvolk deed eene klacht, en de nij veraar werd vervolgd voor onwettige loonsafhouding. Ik wist niet dat dit tegen de wet is, zegde hij op de rechtbank. 't Is niet alleon tegen de wet, maar ook tegen de wet op de rechtveerdigheid en de menschenliefde voegt hem de acht bare substituut, M. Eeman toe. Op do conclusies van het openbaar ministerie, is de betichte tot 32 boeten van 5 fr. veroordeeld. Citoyen Smeets veroordeeld.Het be roepshof van Luik heeft het vonnis be krachtigd, waardoor de socialistische volksvertegenwoordiger Smeets tot 1000 fr. vergoeding wordt veroordeeld voor laster. Hij had namely k in verschillige druk sels beweerd dat M. Van Hoegaerde- Braconnier in 1892 te Tilleur de gendar men aanvoerde, die op de oproerige mijn werkers schoten. STAD AALST. Leening van fr. 1,649/000,00 (1891) 9e TREKKING. 28 December 1896. Obligatiën van 500 fr. uitbetaalbaar aan pari te rekenen van 1 Februari 1897 Nummers 412, 416, 776, 1253, 1356, 1629, 1787, 1871, 2384. Vrijdag 1 Januari Nieuicjaar1897, dienstdoende ApothekerM' CaUebaut, Botermarkt. Feestdag van Kerstmis. Het Kribbeken zal in 't Gesticht der Eerw. Dames van Maria, te Aalst, te zien ziju op 1, 3 en 6 januari, van 9 tot 12 uren en van 2 tot 4 uren op 2 januari van 9 tot 12 uren. Aangestelde Bijksveearte. F. GOWIE, Molenstraat n° 67 te Aalst. - Brussel telt op dit oogenblik 598 advokaten en 145 stagisten. - Het parket, door een naamloozeu brief verwittigd, heeft het lijk van een jong meisje te Elsene doen opgraven. Uit het onderzoek is gebleken dat hier eene misdaad heeft plaatsgehad. Eene vrouw is aangehouden. - M. Bourgeois, hoofdcommissaris te Brussel, laat proefnemingen doen met een soort van lolle potdoos - die de agenten in hunnen zak steken om de handen te verwarmen.. Hot is eene japo- neesche uitvinding: een soort van staafje, in eene doos bevat en dat zes uren lang warm blijft. Een schrikkelijk ongeluk is zaterdag morgend om 10 lh uren in de kazerne der carabiniers, Daillyplaats, te Schaar beek, gebeurd. Een glazenmakersgast, zekere S...., 34 jaren oud, die bezig was met herstellingswerken te doen aan een glazen venster in een dak, had vergeten zijne ladder vast te maken. De ladder schoof uit en S.viel van eene hoogte van 12 meters. In zijnen val werd de on gelukkige het hoofd verbrijzeld tegen de ijzeren trapleuning. De dood was oogen- blikkelijk. S... was de eenige steun zijner 80jarige moeder. Een zeldzame ouderdom.. Op de tentoonstelling van duiven, gehóuden door de maatschappij Colombophile St-Sau- veur, iu haar lokaal Den Boer, Slijp- straat, u° 57, to Gent, pronkt eenen dui ver van 24 jaren oud. De duiver behoort toe aan den vader van den voorzitter der maatschappij, M. Haego, Veldstraat, 13, Geut. De duif ziet er nog krachtig en gezond uit en niets geeft versletenheid te kenuen. Alleen de bok (zoowel onder- als bovensnavel) is zeer verlengd hij heeft de dubbele lengte van den gewonen bek eener reisduif. Deze verlengde bek is zeer gebogen, smal en scherp en hindort den vogel tamelijk veel onder het eten. Ook de nagelen der pooteu hebben de dubbele leDgte gekre gen. M. de voorzitter vertelde ons, dat deze duiver verleden jaar nog drie jongen had helpen grootbrengen. Hij is altijd een beste vlieger geweest en heeft veel prijzen behaald. Over 9jaar deed hij zijne laatste reis van Blois, met zeven zonen en dochters. Ondanks het buitengewoon slecht weer, kwamen allen op geregelden tijd binnen. Deze overgrootvader, zoo zegt ons M. de voorzitter, mag leven zoolang hij kan, en dat kan, naar zijne gezondheid te rekenen nog wel eenige jaren zijn. De onderwijzers op wachtgeld ziju vrijdag te Gent byeengekomen en hebben beslist het gouvernement te betrekken, omdat het hun de hun vroeger verleende wachtgelden niet uitbetalen wil. Zij be weren dat het ministerieel besluit vau 1892, waarbij hunne wachtjaarwedden worden afgeschaft of verminderd, onwet tig is. M. Albert Mechelynck, advocaat te Gent, zal voorde schoolmeesters pleiten. Oogziekten. Op den buiten heerscht tegenwoordig eene oogziekte, doorgaans heirbrand geheeten, en vroeger gekend onder den naam van militaire oog ziekte. Daarom is het goed, eenige nuttige voorschriften te kennen tot wering of voorkomen van die ziekte. Wij nemen ze uit het Volk over. le De zieke zal zich wenden tot eenen bevoegden oogmeester of geneesheer en stipt zijne voorschriften volgen 2° Daar de ziekte aanstekelijk is en ge makkelijk overgaat tot eiken persoon, die in betrekking is met den zieke, zal deze alleen slapen de waschkom, het water, de zeep, de handdoeken welke hij gebruikt, mogen door niemand anders gebezigd worden. Hij zal altijd indachtig zijn dat alles wat zijne oogen heeft aan geraakt de ziekte aan eeuen anderen per soon kan overzetten 3e Hij zal zijn lichaam en zijne kleede ren zorgvuldig zuiver houden 4° Hij zal de vochtige woningen vermij den; ziju huis zal altijd rein, op tijd ge schuurd en gewit zijn 5e De kinderen, die van korrel-oogziekte aangedaan zijn, mogen in de scholen niet aangenome i worden zij zullen zooveel mogelijk afgezonderd worden van andere kinderen van het huisgezin 6" De korrel-oogzieke moet wel door drongen zijn van de overtuiging dat zijne ziekte, alhoewel traag om te genezen, ze ker zal genezen indien hij zich met ge duld onderwerpt aan de voorschriften, welke hem hierboven gegeven zijn Drama te Zomer gem. Eeue moordpoging heeft de gemeente Zomer- gem, (Oost-Vlaanderen) in opschudding gebracht. Toen vrouw Charles Bogaert op de binnenplaats der hoeve ging water putten, werd zij vast gegrepen door eenen kerel, die zich daar verborgen had. Na de vrouw ten gronde geworpen te hebben, loste hij drie revolverschoten op haar. Een kogel trof haar in de slaap, een aau het voorhoofd en de derde aan de kin. Doodelijk gekwetst bleef de vrouw liggen. De moordenaar loste ook 2 schoten op Bogaert, die op de kreten zijner vrouw was toegesneld. De pleger dezer moordpoging is een weggezonden knecht der hoeve. In den loop van den dag was hij komen vragen of het waar was dat een andere knecht was aangenomen, en toen hij hem be vestigend antwoordde, besloot hij zich te wreken. De moordenaar is aangehouden. Het parket van Gent is ter plaats geweest. (Handelsblad.) - liet was dijnsdag, 22 december, de honderdste verjaardag van de instelling der gemeenteraden. Bij dekreet van 9 vendémiaire jaar IV (1 october 1795) werd België met Frankrijk vereenigd, en de wet van 22 december 1795 waarbij do municipaliteiten of gemeentebesturen werden ingericht, werd op ons land toe gepast. Den 22 december 1796 ging men over tot de benoeming van verscheidene maires of burgemeesters. Het rekenhof heeft andermaal aan merkingen gemaakt op de onvoldoende voorbereidende studies, voor werken, die aanbesteed worden. Dit veroorzaakt soms aan den Staat groote onvoorziene kosten. Het ware te wenschen dat de verschillige besturen eindelijk eens rekening hielden van die aanmerkingen. BrutaliteitTe Olmen is een feit gepleegd welk van een laag karakter ge tuigt. Bij den landbouwer Valkenborghs, is een kerel iu deu stal gedrongen, en heeft aan het paard en ook aan de geit messteken toegebracht in den hals. Zater- dag hebben de gendarmen van Moll een onderzoek ingesteld, Zij hebben proces verbaal opgemaakt tegen eenen persoon, welken men verdenkt die baldadigheid gepleegd te hebben. Hij loochent evenwel stellig alle plich- tigheid. r Kerkdieven. In den nacht van verleden donderdag tot vrijdag is er te Oppuers een stoutmoedige diefstal ge pleegd in de kerk. Onbekende kwaaddoe ners zyn, na de ijzeren kolommen met geweld uitgewrongen te hebben, langs den waaier der deur in de sakristij ge drongen hebben alle plaatsen en kasten doorsnuffeld en eindelijk het offergeld buitgemaakt. i "J? insgelijks in de kerk gegaan, hebben het tabernakel met het een of ander voorwerp geopend na het gansch geschonden en stuk geslagen te hebben, hebben zij eene ciborie ter waarde van 400 fr. medegenomen. Gelukkig is de remonstrancie aan hun ne hauden ontsnapt, daar deze niet in het tabernakel was, maar alle dagen in vei ligheid gebracht wordt. Het. was eerst Vrijdag 's morgens dat de koster bij het openen der kerk den diefstal bostatigde. Over een zevental jaren is de kerk nogmaals het slachtoffer geweest van dergelijken diefstal. Te Auderghem was een man zinne loos geworden. Hij dacht zich onmeetlijk rijk, ging naar alle verkoopingen om op te bieden, bestelde kostbare meubelen en richtte groote feestmalen in. Zoo had hy verleden week bij eene menigte been houwers, poeliers, wijukooplieden en pasteibakkers een aantal bestellingen ge daan. Toen men alles thuisbracht en hij de rekeningen ontving, werd hij door eene crisis overvallen, zoo hevig, dat hij on middellijk moest worden opgesloten. Daags nadien stierf hij. Brand te Oorderen. Donderdag in den voormiddag is te Oorderen een hevige brand uitgebersten in de hoeve van den landbouwer Van Puyvelde. Het dochterke gaf het alarm. Het vuur deed echter zulken snellen voortgang, dat men ter nauwernood het Tee en eeni® kleergoed kon .redden. Het geheele huis met de schuur en den oogst, bevattende 8000 kil. strooi, 7000 kil. hooi, eenige zakken garst, aardap pelen, enz., werden vernield. De schade kan wel 16,000 fr. bedragen. Alles was verzekerd. De marktdag van Ieperen werd ge kenmerkt door een ongeluk, dat de dood van verscheidene menschen had kunnen veroorzaken. Een omnibus met vier peerden bespan nen, en waarin dertig menschen zaten reed door het gehucht St-Julien, toen plotseling de voorste peerden eenen zij sprong maakten, waardoor het rijtuig eenen vreeselijken schok kreeg. De peerden gingen nu op hol en richt ten zich naar eene gracht. De koetsier stelde alle moeite in 't werk om dit te verhoeden .doch het rijtuig botste tegen eenen boom, kantelde om en viel met peerden en reizigers in de diepte. Een vreeselijke kreet, zoowel van de toeschouwers als van de slachtoffers deed zich hooien. Alleman snelde toe elk bood hulp, dokters werden gehaald en met de groot ste moeite kon men de inzittenden uit hunne treurige positie redden. Er waren geene dooden, maar .iemand kwam er zonder kwetsuren uit. Nog meer moeite kostte het, de peer den, die met de pooten in het slijk waren gezakt, op het droge te krijgen. Verleden week ging een vreemde kerel bij verscheidene wiukeliers op den naam van personen te Kortrijk, voorwer pen van verschilligen aard, zooals mes sen, borstels, brood, taarten, tapijten, beitels, enz. enz. afhalen. Die kerel gaf aan de winkeliers een ontvangstbewijs en vertrok. Woensdagavond werd hij aangehouden en naar het policiobureel geleid. Hij zegt van Ceurne te ziju en schijnt 18 a 20 jaren oud. Tot nu toe heeft hij zijnen naam niet bekend gemaakt. Sedert verscheidene weken hoort men te Kortrijk van niets anders meer dan van dieften, en dagelijks dienon winkeliers en kleine handelaars van die stad klachten op het policiebureel in. Een winkelier der veemarkt, M. Rade- mann was zaterdag in zijne keuken toen hij een zijner vensterruiten hoorde aan stukken slaan. Hij sprong aanstonds buiten en zag twee kerels de vlucht nemen; terzelfdertijd bestatigde hij dat hem een pak chocolade en een cervelas ontstolen waren. Bij een herbergier der Veemarkt werd het geld uit de tooglade ontstolen. In een winkel der Pluimstraat werd maandag een bol kaas ontvreemd. De talryke diefstallen van denzelfden aard zijn te lang om te melden. Een der dieven,Albert Bruueel, 18 jaar oud, werd maandag door de boetstraffe- lijko rechtbank van Kortrijk tot 6 maan den gevang veroordeeld. Do kerel zonder vaste woonst,en wiens aanhouding onmid delijk bevoleu was, werd weldra door de agenten en gendarmen opgezocht, en diasdag morgend met nog twee zijner

De Denderbode | 1896 | | pagina 2