Donderdag 7 Januari 1897. 5 centiemen per nummer. Slsle Jaar 3122 m LAl\DVËi!llllZlR8SGIIIF Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BENOEMINGEN. Dlieuivsoortige vrijheden Republikeinen en Oimventelaars. Nieuwe beschuldiging tegen Vooruit. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad b frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique huuiu. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften word »n Met teruggestuurd. Heemi notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 0 Januari 1897. Reeds 13 jaar zijn de katholieken op een volgend aan het roer Lang tijdperk, de eerste maal sedert het bestaan van onze onafhankelijkheid door de mogend heden van Europa in 1830 uitgeroepen. Vele benoemingen zijn sedert 1884 ge daan men zou haast mogen zeggen dat vele besturen bijna totaal zijn vernieuwd. Niettegenstaande deze lange leeftyd van het goevernement aan wieus beheer men nog geen einde ziet, mag men toch vooruitzetten dat het getal liberale be ambten nog verbazend sterk is,- dat de geuzorij in al de vakken nog overbeer- schend is. Als grondslag der te doene benoemin gen, gezien het overgroote belang dat er is aan gehecht, zou moeten zijn voor onze katholieke ministers 1° het evenwicht herstellen. 2° daarna de kandidaten benoemen in verhouding van de getalsterkte der par tyen in België. Is dat niet billijk, niet rechtveerdig Ontegensprekelijk en zoo zou het moe ten gaan. Ongelukkiglijk zoo is het niet en tot bewijs kunnen dienen de laatste benoemingen gedaan in het middelbaar onderwijs. Te katholieken te dikwijls vergeten de belangrijkheid der benoemingen. De steikte eener partij hangt daar groote- lijks van af en dat zouden orze vrienden nooit uit het oog mogen verliezen. Vol gens den E. H. Balau, verdicnstvollen schrijver van 70 jaron huidige geschie denis heeft het ministerie van M. Malou van 1871-1878 daarin eene groote fout begaan Hij schrijft De verdeeling der ambten in bijna gelyke paarton tusschen de geuzen en de katholieken liet aan de eersten al den invloed die zij in de verschillige besturen bekomen hadden en ontmoc- digde zeer de tweeden, die zich alsdan te beklagen hadden heel moeilijk iets te bekomen van hunne vrienden en verzekerd te zijn niets te ontvangen van hunne tegenstrevers. Onze vrienden moeten die woorden dik wijls overwegen zy mogen in do dwa lingen van M. Malou niet terug vallen. Dezelfde oorzaken moeten dezelfde ge volgen na zich slepen. Wat voorbeeld heeft ons de gcuzerij gegeven Volledige statistieken heb ik HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 28' vervolg. «o» Hij noemde dit Florida. Toen ik omstreeks 1838 in de omstreken kwam, was de bevolking tot drie honderd personen aangegroeid. Zij verkochten ons vogels en varkens, en zij ver bouwden maïs en suiker. Als zij engelschcn geweest waren, zouden zij fortuin gemaakt hebben. Maar die kolonel was ook een dwaze kerel. In plaats van te koloniseeren met flinke handige meisjes, zooals wij gekozen hebben, bevolkte hij zijn eiland met vrouwen, die niets "beteekenden, zaaide toen eene scheepslading zaad in den grond uit en begon van een rijken oogst te droomen. Men kan niet verwachten, dat een gebouw lang zal stand houden, dat men op modder getrokken heeft. Bouw uwe plannen op echte grondslagen, dan zult gij zeker slagen. Is het niet zoo Do zeelieden zagen, alsof zij het beschouw den dat deze vraag tot mij gericht was, daar zij reeds hij vroegere gelegenheden hnnne meening hierover hadden te kennen gegeven. Maar reeds had ik opgemerkt, dat Brigstock iemand was, die graag zijne eigene stem hoorde, en die wel in staat was om invloed op niet ter hand maar ik vertaal uit hetzelfde werk 2 DOtas vau groot belang. Do eerste staat bl. 242. Zitting van 23 februari 1872. Ver handelingen der volkskamer bladz. 579. Weet gij, zegde M. Wasseige, katho- lieko minister, wat wij vinden niette- genstaande het tijdperk van herstelling die voor onzo vrienden is opengegaan 644 benoemingen door M. Bara go- daan waarvan er 60 aan katholieken zijn toegestaan. Er blijven er dus voor de liberalen 574_bij de welke er 4 moeten gevoegd worden door mij gc- daan. Aan de 60 benoemingen Toor 1870 in 't voordeel der katholieken ge- daan voeg ik de 85 die gij mij verwijt en ik vind in het geheel voor de libe- ralen 578 benoemingen en voor de katholieken 145 1 Het verschil is dus nog van 433 benoemingen ten voor- deele der geuzen I Hoeveel jaren Be- stuur zijn er nog niet noodig om bet ovengewicht te herstellen. Welsprekende nota 1 De tweede van bladz. 274 is het niet min. In het rechtswezen heeft M. Bara 372 benoemingen of verhoogingen toe gestaan. Daaronder waren er 334 voor do liberalen en 38 voor de katholieken en voor de onzijdigen. M. De Lants- heer op 374 benoemingen deed er 165 liberale en 209 katholieke. Ik sluit M. Bara benoemde geene katholieke. Zijne katholieke opvolgers integendeel hielden gelijke schaal. Is dat uit te houden Neen 1 zooveel te meer d it do geuzerij nooit partijdiger heeft gebaudeld dan van 1878 tot 1884 en alle besturen met hare kweekelingen heeft opgepropt. Katholieken, overdenkt dat eens, en gebruikt al uweu invloed om mannen van uwe partij te plaatsen. Die zaak is van het grootste belang. Veeax. De liberalen zijn voor de vrijheid 't is verstaaD als Dendergalm 't verplicht on derwijs voorstaat is hij in zijne rol; 't vrij onderwijs is immers zijne nachtmerrie die hem de rust niet toelaat. Maar als hij denkt dat hij de grondbe ginsels naleeft van 't Belgisch liberalism dan is hij volkkomen mis. Weleer hebben de onbetwistbare hoof den der geuzenpartij gesproken en die mogen het met wat meer recht dan de magisters van onzen Aalsterschen geu zenboek Eens, 't was in 1881, wierd een ontwerp tot invoering van 't verplicht onderwijs, zulke matrozen te oefenen, ale wij aan boord hadden. Maar ik bemerkte ook dat bij het plan goed in zijn hoofd uitgewerkt had, en dat ik dus met een man te doen had. die niet zoo gemakkelijk daarvan zou af te brengen zijn. Uw plan is dus, zegde ik, u op een eiland te vestigen als gij er een ontdekt, dat u geschikt voorkomt en dat in de Stille Zuidzee gelegen is De plaats, waar dit gelegen is, doet niets tot de zaak af. Ilebt gij dus vrouwen onder de landver huizers gevonden, die hereid zijn om met u aan wal te gaan en met u te leven Zeker. Is de geheele bemanning van dit schip het met dit plan eens Als een eenig man, mijnheer, antwoordde hij met plechtigen ernst. En hoeveel vrouwen denkt gij aan wal te nemen Wel, natuurlijk twaalf eene vrouw voor ieder man, antwoordde hij met eene ver- hefliug van stem, waarin eenige verontwaar diging opgesloten lag. Wat denkt gij met het schip en met dege nen die aan boord blijven, te doen Wij hebben daarover ernstig nagedacht, zegde hij. Het schip moet niet beschadigd worden. Voor de veiligheid der vrouwen, die aan boord achterblijven, is reeds gezorgd. M. op de bureelen der Volkskamer neêrge- legd. De groote held was weer de tristigo man der wet vau 1879. M. Van Humbeek onzaliger memorie. Hij deed het gedwon gen door de radicalen der Kamer Janson en O. Den 12 juli zegde alsdan M. Frèro- Orban: a Ik ben van 't getal niet dergenen die den dwang lief hebben. De knout en de schlague hebben mijne genegenheid niet. Ik zal nooit aannemen kunnen dat een huisvader door straffen dwingen eenen zedelijken plicht te vervullen een liberale maatregel kan zijn. Dat moet een droeve nood zijn, eene pijnlijke noodwendigheid heid waaraan men zich zou moeten on derwerpen, en aan dewelke ik mij onder werpen zou, maar ik herhaal het, het is zéker geen liberale maatregel. Zoo drukte Frere-Orban zich uit. Het verplichtend onderwijs scheen hem tegen strijdig met de liberale grondbeginsels. Wat belieft er u, Dendergalm Dendergalm wil volstrekt zijn gedacht doordrijven. Welnu wij zullen hem een handjen toesteken en een gansch opge maakt wetsvoorstel aanwijzen. Hij zal de inwoners van Aalst eenen grooten dienst bewijzen en wil hij het ontgraven het zal ons grootelijks welgekomen zijn. Hij door- zoeke de registers vau het Groot Oosten uaam der voorschootmannett van Aalst, van het jaar 1863. Hy zal daarin heel schoone schikkin gen vinden voor zijn nieuw wetsontwerp. Iet zal op de volgende punten berusten. 1° Verplichting voor den vader jf voor de moeder weduwe do kinderen naar ■school te zenden. 2° Verdwijning van al godsdienstig on derricht. 3° Inschrijving der namen van de ouders die aan deze verplichting te kort blijven, op een bord openbaar uitgehangen op het stadhuis. 4° Veroordeeling der ouders tot een boet van 100 fr. ten hoogste en in geval van onvermogen tot dwangarbeid ton voordeelc der gemeente van 1 tot 30 da gen of van gevang van 1 tot 5 dagoo. (O vrijheid I O liberalismus I) 5° Als laatste middel ontrekking der kinderen aan de ouderlijke overheid Graaf dat alles eens op, Dendergalm de vrijmetselaarsboel van Aalst zal u een goed punt daarvoor geven Het regent demokraten ?lf?lf Wij kenden reeds de regens vau sprink hanen en van kikvorscheu ofle puiten en nu heeft men op Chipka eene derde kwaal verwekt.... Boerkes, op uwen oogst gepast 1 Morgan, ziehier nu ons aanbod breng ons naar het eiland, dat ons geschikt voorkomt, dan behoort het schip aan u toe en kunt gij er mee doen wat gij maar wilt. Vraagt gij, wie dan het werk op het schip zullen doen Wel matrozen, die wij wel van elders zullen zien te krijgen, voordat wij het verlaten. De heimelijke vrees, die my bekropen had was nu eensklaps in de uiterste verwondering overgegaan. Het was in alle geval duidelijk, dat er geene schurkerij geduld was, niets in een woord, dat ook maar in de verte kon halen bij de list, die mij aan boord van dit schip bad gebracht. De matroos, dien Brig stock Jnpe Jackson bad genoemd, mengde zich nu ook in bet gesprek en zegde Misschien lacht ons plan den kapitein wel zoo toe, dat hij geneigd is om zich ook op het eiland neer te zetten. Natuurlijk, zegde Brigstock mocht gij or lust in hebben, deel van onzo kolonie nit te maken, en ik heb gemerkt, M. Morgan, dat gij reeds iemand aan boord gevonden liebt, die u gaarne zou volgen, dan staat het aan onB, in overweging te nemen, op welke wijze het schip en de overige vrouwen naar eene haven kannen overgebracht worden. Er zijn verscheidene walvischvangers, die zich graag met zulk eene karwei zouden belasten, riep Bill Prentice uit. Men zal eene kanonneerboot zenden om u naar het vaderland terug te brengen en u Sinds eenigen tijd had het den schijn alsof de socialistische afgeveerdigden in de Kamer wijzer en deftiger geworden waren. Hunne houding,in den afgeloopen zittijd, stak ganstig af tegen do woelige tooneelon, waartoe zij vroeger zoo menig maal aanleiding gaven. Men begon reeds te hopcu dat de vrees voor de krachtda dige maatregelen, die in het nieuw regle ment zullen opgenomen worden, eenen heilzameu invloed op hun gemoed had uitgeoefend. Hoe deerlyk heeft men zich bedrogen? Vóór het einde van dees jaar heeft de roode groep er aan gehouden, eens te meer te laten zien tot welke laagheden zij in staat is. De stemming der bogroo- tiug van begiftigingeu heeft haar de gewenschte gelegenheid verschaft. Wat dient opgemerkt te worden, 't is dat bet niet de Virtuoos der brutaliteit noch de eene of andere dolzinnige Demblon is, die het op zich heeft genomen den socia- listischen gal op Koning en Koningdom uit te spuwen, maar Van der Velde in persoon, de millioenrijke, fijugeklecde, beschaafde en geleerde socialist. Heeft hij, op hoogst behendige wijze, zijne ha- telyke zinspelingen, zijne verbloemde beschuldigingen tegen onzen Vorst en diens broeder in eeneu vorm weten te kleodeu, die hem voor onaangename ge volgen vrijwaart, zijne aanvallen zijn er des te boosaardiger en verachterlyker om. Wij zullen ons natuurlijk niet bezig houden met den uitval van burger Van der Velde te ontleden en te bespreken wij vergenoegen ons met verzet aan te teekeneu tegen zijne beleedigingen, ten opzichte van ons vorstenhuis. Toch wil len wij er op wijzen, dat de socialistische leider hot noodig geoordeeld heeft, eens te meer te verklaren, dat hij en zijne vrienden voorstaauders zijn vau den re- publikeiuschen regeeringsvorm. Wat hij niet even uitdrukkelijk heeft gezegd, maar wat uit zyue woordeu gemakkelijk op te makeu valt, 't is dat zijue partij voor geene geweldige middelen zal achteruit wijken om haar doel te bereiken. Besloot de socialistische redenaar zijnen uitval niet als volgt Misschien rekent gy niet, maar het volk zal rekenen.. Het volk zal eene hypotheek nemen op de goederen van Zyue Hoogheid (den graaf van Vlaanderen), en misschien zal het de aldus verkwiste millioenen teruguc- men. Is dit geene bedreiging tegen het Vorstenhuis en tegen alle bezitters ge richt, en eene nauwelijks bedekte aan hitsing tot diefstal en plundering, dus tot de omwenteling Ook verwondert het ons niet dat zelfs vooruitstrevende liberale dagbladen, zoo als de Chronique en de Gazettede schan delijke houding der roode partij in de kwestie der begiftigingen, en inzonder heid de gemeene taal van burger Van der Velde ten strengste afkeuren. Laat ons hopen dat de liberalen zich die houding zullen herinneren, en' op houden, in gegeven omstandigheden, zooals dit maar al te dikwijls het goval was, gemeene zaak te maken met de openlijke bestrijders van het koningdom, het vorstenhuis en de maatschappelijke orde. {Gas. van Lier.) van zeeroof en andere misdaden aanklagen, als gij iets van de goederen van dit schip meeneemt. Ik ben niet van die meening, zegde Brig stock na verloop van eenige oogenblikken. Wij hebben aanspraak op loon. In plaats van dit in geld te ontvangen, betalen wij ons zelf met goederen. Is dat zeeroof? Voeg bot loon van ons twaalven bij elkaar, by voorbeeld voor vier maanden, en stel het bedrag op vyftig pond sterling in de maand dan is er twee honderd pond te innen. Wy hebben geen geld noodig wij moeten dit in goederen heb ben. Noemt gij dat zeeroof Laat de eige naars ons loon zenden aan de menschen, voor wie de goederen bestemd zijn. Zoo is mijne beschouwing van de zaak. Ik zag hem aan om te zien, of hy er zich van bewust was, dat hij onzin sprak. Maar ik bespeurde daarvan niets op zijne gelaatstrek ken. Ik begreep wel, dat het mij niet zoo baten, als ik zijne reden bestreed. - Zijt gij al met dit plan in uw hoofd van Londen uitgezeild vroeg ik. - Neen, het is zoo luugzamerhand bij ous tot rijpheid gekomen, daar wij toch niets te doen hadden, en ook door gesprekken met de vrouwen antwoordde Brigstock. - Hebt gij in minder dan tien dagen dut geheele pion omtrent de vestiging van eene republiek in de Stille Zuidzee met uw twaal ven gevormd en uitgewerkt In Recht voor Allen komt eene nieuwe beschuldiging voor tegen Vooruit. Het blad haalt het artikel aan, in het Gentsehe socialistenblad van 30 novem ber verschenen, over de duurte van den graanprijs, en waarin dit duurte werd uitgelegd, als zynde het gevolg van om- kooperij en het samenspannen der kapi talisten. Nu zegt Recht voor Allen Er is voorzeker geen enkel demo- kraat, socialist of anarchist, die niet met de woorden van Vooruit instemt. - Wy zeggen met de woorden, want de daden zijn geheel anders. Ongeveer terzelfdertijd misschien wel op hetzelfde uur, dat dit artikel tegen de syndikaten, trusts, opkoopers van levensmiddelen des volks, gesctire- n ven werd, hield de beheerder van Vooruit met de bestuurders der overige coöperatieve vereenigingen ouzer stad eeue bijeenkomst, waaronder de kapi- - talistische maatschappy VoUisbelang on de anti-socialistische coöperatie Het Volk, om gezamentlijk den prijs b van het brood te doen opalaan. Een nieuwe soort van trust dus Jas - men kwam overeen, den prys van he1 brood met 3 centiemen per kilo te ver" hoogeu, alhoewel Vooruit bloem heeft tegen den oudon prys tot einde januari. Wat is dus hot verschil tusschen de - Amerkaansche en Gentsehe trutsman- - neu Dat de eenen millioenen zullen winnen op de boterhammen der kleine onschuldige wezens, en de andoren slechts duizenden. - Inderdaad, Vooruit verhakt wekelyits - 650 stukken bloem van 100 kilo waar uit 134 broodeu van één kilo gebakken worden. Dit geeft 87,100 biooden of 2703 franks per week meer winst. Republiek is het juiste woord, zegde Brigstock, terwijl hy de anderen aanzag. Ja, het is alles in tien dagen opgekomen, en de zaak is al zoo goed in orde, alsof zy al tien jaren overwogen was. Denkt gij engelsche geestelyke op uw eiland te vinden vroeg ik. Ik begrijp uwe bedoeling, antwoordde hij. Het is bepaald, dat ik President zal wor den. De President vau eene Republiek neemt zoowel de betrekking van een geestelyke priester als die van een overheidspersoon waar. Myne macht als geestelijke zal dezelfde zijn als die van een geestelijke in Engeland, omdat ik zal verkozen worden door de stem men der gemeente, wier belangen my toever trouwd zyn. Wat ik doe, zal wettig zijn, om dat het de meening der bevolking zal uitdruk ken. Ik kan ze trouwen en ik kan ze scheiden 1 Jupe luisterde met de meeste uundacht. Bill en de audere volgden zyne woorden met belangstelling. Ik denk niet, vervolgde Brigstock, terwijl hij mij ernstig uauzag, dat mijne meeningen lichtelijk weersproken kunnen worden. Laat eene scheepslading mannen en vrouwen zich op een eiland neerzetten, en de wetten, die zij voor zich zei ven maken, zyn de wetten van hun land, waaraan allen die op het eiland komen, moeten gehoorzamen. Is dut niet zoo (WORDT VOORTGEZET.) -

De Denderbode | 1897 | | pagina 1