REDEVOERING Wie? Wie? Wie? 't Onderwijs. Van tak op tak. woensdag 11., uitgesproken door den heer L. Gheeraerdts, Burge meester van Aalst, ter gelegenheid der prijsuitreiking aan de overwin naars in den Hopprijskamp van 1896. M1JNHEEREN Het is met het grootste genoegeu dat ik mij omringd zie tan de wakkerste hop- planters dezer streek. Immers, elk jaar zie ik U op deu prijskamp weder, ik mag dan met recht zeggen dat gij mannen zijl van deu vooruitgang, de verspreiders van de verbeterde teeltwijzen, de opbeurders van onzen handel. Het is waar, de prijzen der hop zijn zeer laag gedaald en het is waarlijk te betreuren dat de landbouwer na lastigen arbeid, de vergelding van zijne pogingen niet kau vinden. Die toestand is waarlijk beweeuens- waardig. Doch, moeteu wij daarom den moed verliezen, onze pogingen staken en vaarwel zeggen aan alle hoop van verbe tering Gij zijt te wakker om zulke ge dachten te koesteren, er is niemand on der U die een oogenbük zulke ontmoe digende gevoelens heeft gestreeld. Welk is de oorzaak van den lastigen toestand waarin wij ons bevinden Waar om zijn de prijzen zoo laag gedaald De personen, welke dit vraagstuk be studeren, geven verschilligo oorzaken op waarvan wijde twee voornaamste zullen aanhalen. De landbouw kwijnt in bet algemeen, de opbrengst vermeerdert in alle landen en de waarde der producten daalt. Onze hop is hieraan ook niet ont snapt. Do teelt neemt in de vreemde lan den boe langer hoe meer uitbreiding, aldus stcigt de voorraad die ter markt wordt gebracht en zoo komt bet dat de overvloed op de prijzen drukt en ze doet verminderen. De tweede reden en wel do grootste i« dat onze wakkere landbouwers huuue puike hop niet naar de markt van Aelst brengen. Zij wachten tot dat de facteurs huun" waar te huis komen koopen, en, gij weet het zoo wel als ik, facteurs maken geen onderscheid in de kwaliteit, zij be talen de geringste waar zoo duur als de beste. Hoe wil men als men op zulke wijze voortsukkelt, dat er verbetering kome, dat onze Aelstersche hop bare oude faam berwince? Hoe kau men, als slechte en goede waar onder een gemengd, op de vreemde markten komen, de oude faam onzer hop staande houden en een artikel leveren dat zich door zijne kwaliteit aan de brouwers opdringt. Gij zijt allcu vooruitstrevende kwee kers, die er U op toelegt om puike hop to bereiden. Gij doet niet zooals vele land bouwers die bèel het jaar arbeiden om eenen «cboonen oogst te hebben doch zoodra zij ze moeten bewerken plukken ze de hop zoodanig dat zij op den naam vau puike «aar geene aanspraak mag maken. Evenzoo met het droogen. Als meu eeneu zak bop opendoet, komt U maar al te dikwijls eenen geur tegen, die U zeer onaangenaam aandoet. Uwe hop daarentegen heeft eenen fijnen, aangena- men reuk en eene fraaie kleur, die haar op gelijken rang stelt met allerlei vreemde hop, die onze brouwers duur betalen. Welnu, brengt zulke hop op onze markt zorgt er voor dat er olken zaterdag meer dan honderd balen puike waar op onze markt staan, brouwers en koopliede-u zullen naar Aelst komen en zoo zal do prijs stijgen en gij zult de belooning vin den uws ouverdroten arbeids. Welaan dan, hopplanters van Vlaan deren cu Brabant, brengt puike waar op onze markt, de Ilopcommissie zal propa ganda maken om brouwers eu kooplieden naar onze markt te lokken en uwe bop van 181 klas naar hare waarde te doen betalen. 't Ib kwaart vóór den éónen als Stant thuis binnentrekt en hij vindt Pol en Ka aan de kaffetafel. Stant. Gcsmakelijk, Kaken en Pol, en boe ie 't mèe 'tleven. Ka. Welle kom, Stant, en zet U bij; met ons is 't allerbest en hoe is 't ten uwejit Stant. Och, Kaken, ge moest het kouteutement gezien hebben van vrouw en kinderen als ik de vcrledene week thuis kwam, z'hebben mij wel honderd keer herhaald da'k u moest bedanken en dat z'alle dagen voor u zullen lezen 1 Ka. Die brave kinderkes, 'tdoet mij plezier, Stant en z'eu zullen van dezen avond niet min kontent zyu, want 'kheb wècrom voor eeu goed pak gezorgd. Stant. Deu Hemel zal 't u loonen, Kaken want wat is er toch schooner en verdienstelijker als arme kinderen 't hel pen en gelukkig te maken Ka. 't Is waar,Stant,«u bijzonderlijk als ze braaf ziju en kristel yk 1 Stant. Ja. Kaken, daar zorgen we voor en daar maken we ons werk van en ik eu mijn Trien zouden ze nog liever zien sterven als ze nog kloin zijn als te moeten peizendat ze later op nen slechten weg zouden moeten geraken. Ka. G'hebt gelijk, Stant, maar daar en hebt ge niet voor to vreezen, man I Gelijk gij ze kweekt, hebt gij ze En als 't boomken klein is.getickt het langs den kant dien gy verkiest. Stant. Jamaar, Kaken, 't is tegen woordig toch hard en gevaarlijk werk de kinderen goed opbrengen want g'en hoort of en ziet niets meer dat deugt op dn straten. Ka. 't Is waar genoeg, Stant, maar als vaderen moeder op hunne kivie zijn om de kinderen van 't straat af te hou den, eu als ze zelf braaf en kristelijk leven, onzen lieven Heer eu zal niet toe laten dat de kinderen misloopen en zulke ouders worden gezegeud en zijn gelukkig. Stant. Dat ondervinden wy dage lijks, Kaken, en God zij gedankt, wij zijn kontent en tevreden in ons huishouden maar Pol, ge ziet er zso lam uit vandaag, hangt den Drijkoningen nog wat in 't lijf dan, man Pol. - Wel nieneen hij, Stant, w'heb- ben hem goed gevierd en eenen gebrand, maar mèe maniereu en dan naar 't bed, eu 's anderendaags vcrsch en frisch man maar zie, Stant, 'k heb hier nu naar de noenmaaltijd nog twee wafelkes binnen gelapt mêc kaffé en dat bezwaart nog al. Stant. Jaat, Pol, maar nu een pïjp- ken omstoken eu daar mèe aan 't werk, en alles is seffens op zijuen center. Pol. Zekerlijk, Stant, 'teuzalmij geen kwaad doen, maar iu den moment zelve is nen man daar nog al paf van. Stant. 'k Versta dat, Pol, eu hoe is 't bier nu op den buiten Kontent zeker van 't wêer Pol. Welja, Stant, 't wêer is tame lijk goed een beetje vorst, 't loof nog al profijtig kunnen \ervocicren en daarbij nog 't een en 't auder werk kunnen ver richten op 't land. Stant. En hoe is 't mèe de beesten, Pol, nog altijd zoo goedkoop Pol. Wel, Stant, er komt oen beet- jen gisting onder, maar'tis eeu klein eu w'booren wij mêc plezier dat ons katholieke representanten meer en meer hun beste doen om goeie maatregels te doen nemen voor don boerenstand. Stant. 'k Hoor dat ook. Pol daarbij dat «r serieus kwestie is van de grondlasten to doen afslaan. Pol. Ja, Stant, daar werken ons mannen voor goed aan Stant. En dan zullen de donsjen zeker wederom komen uitkraaien dat 't van buu werk is gelijk voor 't afschaffen van de i«echten op den toebak Pol. Wel zeker zullen ze daarmêe afkomen, Stant, maar hunnen flauwen praat eu doet geen effekt meer op de menschen. Stant. Iedereen weet dat ze niet en doen als liegen, Pol, eu als dat nen keor goed gekend is, is 't lieken uit 'k heb er daar onder de baan nog een staalken van g'hoord in hunne afgekeurde en veroor deelde gazetten schrijven ze gedurig dat 't donsjen regeut en 'k vroeg daar aan u«n mensen van Reesegcm hoe de donsjen dat daar gesteld hadden mèe den twee den Kerstdag en den braven man ant woordde mij dat er op hun fameuze mee ting vijf of zes schouë jongens tegenwoor dig waren en ecnige losbollen van jong vrouwvolk. Pol. 'k Heb 't zelfde hooren zeggen Stant, en dat en verwoadert mij niet .want 't zijn to Reesegcm allemaal tieffelijke menschen, en deu dag van vandaag eu is er geen eenen treffclijken menscb nie meer die nog mêe nen donsj of mèe buu gazetten zou durven in koutakt komen. Stant. 't Is overal 't zelfde da'k boor zoggen, Pol, eu 't is zooveel te beter, want nit hoeveerdigheid en bedriegerij en kan er tocb niets voortkomen dat deugt. Pol. Wel gezeid, Stant,maar zouden ze 't wijf niet mêe doen naar hun meetin gen 'k heb gisteren nog hooren zeggen voor de vaste waarheid dat Pie ze gevon den beeft. Stant. Maar, Pol, 't ziju allemaal prullen, want d'ander week nog waren al de gendarms en dc champetters van Den- dermondc op zoek achter de schandalige prij in de wijmeniers vau Mespelaere. Pol. Zie, Stant, ze moesten die ver maarde bekse een standbeeld oprichten Stant. Waar dat dan, Pol, op de Verkemerkt t'Aalst Pol. Ja, ja, Stant, ofwel wat hooger op naar de Mculestraat toe. Stant. Hewel, Pol, ze zou't ver dienen, waut 't is een eeuwige celebriteit voor Aalst Pol. Jajaat. Slant en 't zal ook een eeuwige knaging zijn voor die brave en eenvoudige kiezers die door die vuile en duivelsche historie misleid zijn ge weest in de stemming over twee jaar. Stant. Dat en is nog niet, Pol .maar wat moet't conscientieken van die laffe uitvinders van Jezabel daar van zeggen Pol. O gi Stant Wel, brave man, raeê alzoo een conscientieken gelijk die maunen hebben en zes eens daarbij krijgt g'overal een pint bier II Watte, van over drij jaar niets anders doen dan liegen en lasteren, d'herhaaldo vermaningen van d'hooge geestelijke Overheid gedurig aan onder de voeten trappen, niet werken of spreken of schrijven als uit hoogmoed, haat, nyd en baatzucht, eu dan nog klap pen van 't conscientieken van die man nen 1?! Stant. En dan nog gelijk oü Phari- seers en Judassen afkomen onder den schijn van heiligheid en volksliefde Pol. BrrrrrStant, en dan nog tegen den Hemel op durven scbryveu dat z'bun aangedreven gevoelen door een bo vennatuurlijke bami 'k Vraag 't u, Stant, zou Judas zelf in persoon, de schijnheilige boosheid zoo ver durven drijven hebben Stant. 't Is te schrikkelijk om op te peizen, Pol I Pol. Maar a propos, Stant, vallen die arlisten nog altijd uit tegen den Kaïli. VVcrkraanskring die zooveel goed doet iu Aalst Stant. Maar jaas, Pol tegen wie eu vallen ze niet uit Al wie geen don sj ist en is, is nen slechten in d'oogen vau die liefhebbers. Pol. Z'hebbeu zeker gepruimd, be Stant, over de redevoering van mynheer den Kannunik De Bock in den Werk manskring Stant. Dat en was ook weêrom al niet goed, Pol mijubeer de Kannunik had gezegd dat 't gedrag van de leden van onzen Kring wijs is en getuigt van doorzicht, en die hooveerdieaars schrij ven dat hun gedrag eene .onbegrijpelijke domheid is. Pol. Ho ho, StantEn wetou die bluffers dan niet dat mijnbeer de Kauun- nik daar gesproken beeft in den naam van zijne hoogweerdigheid den Bisschop? Stant. Wol jajaas. Pol, ze weten dat maar wat geeft hun dat I Z'hebben zij overigens zeker toch moer vorstand en doorzicht als onze eerbiedweerdige Kerkvoogd en als g'hecl d'heilige Kerk te samen Pol. Ziet ge dat, Stant, tot waar den hoogmoed en de versteendheid kan leidon Stant. Och, Pol, die mannen en zijn nog aan bun einde niet !l! Onzen Lieven Heer weet waar dat Lucifer ben nog brengen zal Maar zie Pol, 'k en wilde de verantwoordelijkheid vau die pochers nog niet dragon nog voor g'heel Rotschild zijnen middel niet I Pol. 'k Geloof ik dat, Stant I Al 't geld en goed van g'heel den wereld en is tocb zooveel niet weerd als een goeie consciëntie en do vrede meèOnzen Lieven Heer; en die manneu hebben goed te roe pen en te schreeuwen dat ze gerust zijn van conscieutie en dat z'baudelen ter goede trouw die tegen de geestelijke Overheid op werkt en schrijft, en die al- zoo gedurig ruzie en twist stookt ondc-r 't volk, eu kau geen geruste consciëntie meer hebbeu en die ligt meer als meê een g'heel schadron duivels op zijnen nek Stant. Dat is zoo klaar als den dag, Pol, eu er valt voor te lezen en te bidden voor die kerels. Pol. Dat z'het koken gelijk z'hc-t eten willen, Stant; maar vergaan moeten ze gelijk de sneeuw voor do zon 1 Stant. Dat heb ik al duizend maal hooren zeggen van brave en verstandige menschen, Pol en nu is 't mijnen tijd geworden, 'k moet er van door Ka.Jamaar, Stant, uw pak wafels meè te dragen, zelle man; ten is met ge noeg u eigen zeiven hier deugd te doen en vrouw en kindeken te vergeten, ze moeteu meèpaartcn. Stant. Allerbest, Kaken Zie, ik steek ze seffeus in mijn kasken;enuog eens hertelij k bedankt, en tot do naaste week Pol en Ka. Ja, Stant, en den zegen op uw baan Wie kroop er onlangs bij uitzondering tussclien Boom en Londcrsele in een kompartiment van 3de klas Wie was daar, gelijk overal, een voor beeld van deftigheid en beleefdheid Wie hitste eenige lawijtmakers op om de bevelen van den gardc-convoi te over treden Wie kreeg er een kliakend proces verbaal ten zijnen laste WIE? WIE? WIE? Moest men Dendergalm van 20 decem ber van verleden jaar gelooven dan zou den wij op weg zijn heel goede vrienden te worden. Denderbode zegt immers en zal zulks altijd verdedigen de huisvader heeft het reebt te willcu dat zijn kind zijne over tuiging, zijue geloofsbelijdenis deele. Bijgevolg heeft de katholieke huisvader een onbetwistbaar recht dat, in de school waar zijn kind wordt opgevoed, die over- tuigiug worde ingeplant. Het is niet genoeg dat bet kind er lee- ren rekenen, lezen en schrijven, neen, de geest mag niet alleen ontwikkeld wor den het hert ook vraagt ziju aandeel. De gevoelens, de goede strekkingen en nei gingen mogen niet vergeten blijven, ik wil zeggen nevens het ouderwijs be staat de opvoeding. Welnu wij cischen dat die opvoeding voor Ket kind der katholieken eene christenc opvoeding zij; wij willen dat de lucht der school godsdienstig weze. De heer Jules Simon heeft liet gezegd: L'atmosphere de Vëcole doit êlre chré- tienne. Begrepen, Dendergalm. Jules Simon was nochtans een ratioualist. Het ganscb ouderwijs, de geboelo op voeding van bet katholiek kiud moet christen ziju, doordrongen van alle christenc gevoelens. Dat willen wij, ka tholieken. Wij vrageu niet dat de kindereu der geuzen verplicht woiden naar scholen te komen waar ieder woord van den ouder wijzer de leering aantast die hot ibuis omvangt. De onderwijzer moet de scbaud- daden aan den kaak stellen der geuzerij in de XVIC eeuw, der Jacobijnen der Frausche omweuteling terwijl bet kind thuis van vauer boort zeggen dat het daar heldendaden zijn van hunne voor ouders wier roem en luister slechts met het einde der wereld zullen verdwijuen. Zulke tegenstrijdigheden willen wij in het onderwijs niet. Zoudt gij het ooit gelooven, lezer, dat de schrijvers van Dendergalm uit het hierboveu uiteengezette grondbeginsel de onzijdige school afgeleid hebben en bijna giugeu uitrpepen dat ik de school wet van 1879 onzaliger memorie verde digde 1 Wij willen waarborgen voorden ka tholieken huisvader opdat zijn kind in zijnen godsdienst niet builen maar in de school opgevoed wordou en die waarbor gen vindt Dendergalm iu bet onzijdig onderwijs, een onderwijs dat onder op zicht van godsdienst kleur- en vormloos is en bij het kind onverschilligheid eerst, haat daarna moet voortbrengen. Men ziet van bier boe.een katholieke vader dulden kau dat men aan zijn kiud kome zeggen ue Jupiter der grieken is even God als de Jesus der christeuen. De oude germanon ook hadden geen ongelijk Wodcn te aan bidden lijk bet de Bouddbisten vrij staat bunnen Bouddha eene goddelijke eer te bewijzen Dat zijn leerstelsels van Dendergalm 1 Zulke leeringen kunnen goed zijn voor geuzenkinderen aan wie» men zeggen moet dat God het geheimzinnige is dat ons omringt en bet menschen verstand on mogelijk is te begrijpen. Dat bet lichaam van dien God de natuur is en wij dus ook eeu deeltje zijn der goddelijke natuur. Voorde kinderen van katholieken pas sen andere leerstelsels. Dendergalm beweert dal geen enkel onderwijzer ter wereld bekwaam is aau zijne kinderen godslasteringen te leeren. Dendergalm vergeet met opzet wat over eeuige dagen dc dagbladen uit Parijs ons brachten. De onderwijzers hielden er den spot met bet geloof der ouders en loochenden kortweg bet bestaan van God. Zijn dat geene ijselijke godslasteringen Demlergalmtje Er zijn in ons land niet weinig onder wijzers die noch aan Gnd noch aan ziju gebod gelooven. Denkt gij, Dendergalm dat de mond bij hun nooit spreekt waar van bet hert vol is Dat er bedekte of niet bedekte zinspelingen worden ge maakt die buu doel treffen? Dat i3 on mogelijk te loochen. (Vervolgt). Feest in 't Linde ken. In zijn nr van 30 üogst 96 deelde 't Land van Aelst een blijde verslag meê over het Veldfeest in 't Lindeken, gegeven dot r den christen volksbond zondags te vorm. Volgens 't or gaan der foppai tij was bet een def tig, aangenaam, broederlijk, uitverkoren feest in een woord, ecu oprecht fami liefeest. In zijuo vervoering riep de scli rij velaar uit O feest van 't Lindeken, ge blijft rein en zoet in de geheugenis Maar in 't Glorietje gebeurde er zoo iets dat Moeder Justicia niet al te rein en zoet oordeelde. Eeu onderzoek werd door baar geopend, welk tot gevolg had dat de genaamde Karei Bocqué, bijge naamd de Schodder metserdiener, voorzitter van den donchistischen ivijli- club van Kerrebroeck, een der hoofdman nen van de donchistisrJie metsersgilde, dijnsdag 11. door de Rechtbank van Den- dermonde werd veroordeeld tot 10 maan den gevang en boete. De Rechtbank be- vool de onmiddelijke aanhouding van den veroordeelde; de gendarmen grepen hem aan en voerden hem dadelijk naar do doos. Wij moeten erbij voegen dat de Schodder vroeger nog voor zulke reine en zoete zaken enz. met Moeder Justicia beeft af te rekenen gehad. En zeggen, Aalstenaars, dat die aardige reine man bijna een der candidates van de volks fopperij is geweest iu de gemeentekiezing van 17 uov. 1895.... Maar ook wat is 't? In dc evenredige vertegenwoordiging, als elk 't zijne moet hebben, dan moest de categorie der Schoddeis ook vertegen woordigd ziju... Niet waar Pie O feest van 't Lindeken! gaan de helden van Chipka u nu nog bezingen als een reine cu zoete feest dat in de heugenis bewaard blijft HERDERSEM. Ik geef 1000 frs. belooning aau dengene die kan bewijzen dat er ooit vervalsching in mijne boter geweest is of in is of die kau zeggen op welke Recht bank ik tot 3 maanden gevang en 300 frs. boete veroordeeld ben of veroordeeld zal worden. B. HAEMS, Landbouwer en Gemeente-Ontvanger, te Hcrdersem, Kapelle. Dag menheer De lief tallige belden van Chipka beklagen zich bitter omdat er geen enkel katholiek hun nog deu goeden zegt. Die lieve jongens heb ben ongelijk te klagen want ze worden in tegendeel gesalueerd tot op deu grond door de hevigste liberalen, door het puik, ja, door het puik van de verkwijnende Aalstersche geuzerij. Nu dat er buiten dit volkje, schier niemand meer onze charmante Saucis- senmans bekijkt, dat is waarheid maar niette verwonderen. De spreuk zegt im mers Met wien men verteert, wordt men geeerd. Diana Vaughan. Het vonnis van de Romeiusche Commissie in zake Diana Vaughan zal, volgens pcrsooulijko mec- deeling van den voorzitter, dc comraenda- tore Pacelli, aan deu correspondent van den Univers, weldra geveld worden. Daarin zal bestatigd worden, dat het on - mogelijk is, do beteering en het bestaan van Diana Vaughan vast te stellen. Eeu door de Commissie tot alle Bisschoppen der wereld gerichte navraag om een of ander gegeven, waarop dc verspreide berichten nopens die bekeering zouden kunnen rusten, beeft, zegt decorrespon dent, tot uitslag gehad, dat. geen enkel Bisschop iets hoegenaamd betreffende Vaughan's bekeering of bestaan heeft kunnen bijbrengen. Het orgaan van de aati-vrijmetselaarsvereeniging de Rivista Anlimasoniea, zal voortaan onder leiding vau M. Pacelli staan. 't Aalstersch orgaan der groene socialisten vraagt ons of wij ons nr van 1 nov 1896 zouden durveu zenden aan - 't Volk van Gent Waarom niet Wij hebben de moed onze overtuiging luid op te verklaren en te verdedigen. Wij achten hot onwaardig van een recht geaard menscb van den soepsoldaat, den flasjeskesmau, de plattekeesmau, den broeksch.... te spelen gelijk Leitoe Daens het iu de Volkskamer heeft gedaan. Wij zullen dus herbalen wat wij reeds meermaals schreven Luistert en zendt ons nr van heden aan 't Volk van Gent Zij die aan de menschen voorspie- gelen, of liever, willeu wijsmaken, dat li al de werklieden 65 jaar oud, reeds in 1897, dus in dees loopend jaar nog, een pensioen zullen trekken, die «lat doen - zijn ellendige volksbedriegers n ofte volksfoppers. Ziedaar, Helden, zendt ons nr van he den nu maar waar ge wilt 't Pensioen moet er komen en zal er komen, maar Brussel en Autwerpen zijn op geen enkelen dag gemaakt. Maliënkolders. Yolgeus de noord amerikaansche bladen dragen de rijke Yankees tegenwoordig maliënkolders ge maakt te Sheffield iu Engeland die zoo licht zijn, dat meu er na eene week ge loei aan gewend is. Zij zijn tevens zoo sterk, dat zij goed bestand zijn tegen een degen of dolkstoot. De engclsclie staatliedeu dragen, vol gens zelfde bladen, die kolders sedert de moorden iu Phcenixpark. Bekeering der geuzen. Weet ge, lieve lezeers, waarom de cbristene volksfoppers, sedert drij jaren gestadig en uitsluitelijkjin 't geheim eu in 't open baar-, met geuzen, pricstershaters, alom- gekende logiebroers in de vriendelijkste betrekking leven Wel, ge zult wellicht zeggen't I een voudig... Is 't niet uit dankbaarheid, en omdat de geuzerij dc eenigste steunpilaar is der Doncherij Neen, lieve lezers, mis zijt ge, leelijk mis Het doel dier heilige mannen is veel verhevener 't Is om onze geuzen te bekeereu, gelijk Onze Goede Zalig maker deed Hoe grootere zondaar (sic), schrijft 't Land van Aelst boe meer teerder- beid hij van den Verlosser ontving. n Wij mogen ons dus kortelings aan groote gebeurtenissen verwachten aan de bekcering in massa van La fine fleur onzer geuzen I We zien ze reeds in onzen geest in korps naar dc kerken trekken, waar ze nu nooit den voet iu zetten, Pie vooruit deu groenen sluier om 't lijf, bet hoofd gebogen, dragende iu de rechterhand een flambeeuw en de linkerband op 't hart gedrukt uit vrees dat bet zou gaan vlie genTableau! Ten gevolge der wet op het loslaten van reis duiven door deFranscbe. Kamer gestemd, werd iu België een bond gevormd, die zich bezighoudt met deze kwestie te regelen. Men zal de loslating voortaan doen in Duitschland, indien bet gouvernement van dit rijk er iu toestemt de taksen aan zienlijk te verminderen. Zoo niet, zou men Holland verkiezen en voor de groote reizen doordringen tot Helgoland en Denemark. Onbegrijpelijke domheid. De Z. E. H. Kanunnik De Bock woonde, ge lijk men weet, als gezant van Z. II. Mgr Stillernans, onze doorluchtige Bisschop, bet Kerstfeest in onze Kath. Werkmans kring bij. De Z. E. H. Do Bock, sprak er in naam van Mgr. Stillernans, en men mag bot dus aanschouwen als of onze Kerkvoogd er persoonlijk sprak. De Z. E. II. De Bock, keurde de wer king van den kring goed en verklaarde onder anderen plechtig dat de katholie ke werklieden van Aalst, in zake der pensioenen voor deu ouden dag, eene wijze stemming bebbon uitgebracht welke van doorzicht getuigt. En wat schrijft bet orgaan der groenen over die verklaring Luistert I Eu met al den eerbied verschuldigd n aau vreemde Redenaars die aan werk- s lieden van Aalst komeu verklaren dat hunne stemming voor stelsel ur 1 zeer wijs is cn van doorzicht getuigt, ant- - woorden wij dat zulke stemming voor werklieden van Aalst die reeds nu aalmoezen van noode hebben om te leven, eene onbegrijpelijke dom- heid is.» Dus de Z. E. H. De Bock beging, in naam van Mgr. Stillernans, de dwaasheid van eene onbegrijpelijke domheid als zeer wijs en voor doorzicht getuigende uit te roepen. Wat eerbied voor onze geestelijke Over heid, voor den Kerkvoogd van ons Bis dom.... Maar wat willen wij De groene volksfoppers hebben immers den titel van katholiek over de haag geworpen om dien van christen aan te nemen eu dc lutheranen, de calvanisten en andere protestanten noemen zich ook christen 1.. Nog een woord Bemerkt ge, geachte lezers, dat de deftige,eerlijke werklieden van den Kath. Werkmauskring weer eens voor bedeiaars worden uitgescholden Middel tegen de longziekte. M. doctor Mennes, leerling van M. Denis, leeraar der Hoogeschool van Leuven, beeft een serum tegen de longziekte (pneunomic) ontdekt. Hij geeft aan de ge neeskundige sociëteit van Antwerpen een breedvoerig verslag over zijue ontdek king. Deze ontdekking strekt, zeker ons land en de Katholieke Hoogeschool van Leu ven tot ecre. Platzakkerij. Wilt go eens weten hoeveel keerende sibbedominévtn Chipka, in zijne gazet van zondag lest, den geluk kigen, herlelijlcen, zaligen nieuwjaar wenscht Zeventien keeren Als al de sukkelaars die 't Land lezen niet geluk kig zijn bier op aarde en in der eeuwig heid, 't en zal toch de schuld niet zijn van Pie Wel mag het hun bekomen Bericht aan de Boeren. Le Peuple zegt dat de boeren ikzuchtige ke rels zijn, die goede zaken doen, maar te gierig zijn om aan hunne locrkliedcn een voldoende loon te betalen. Wat de boe ren betreft, die geene goede zaken doen, dat zijn sukkelaars, domkoppen of lui aards l>ie lieve dingen staan te lezen in Le Peuple van Vrijdag 18 December, 1* bladzijde, 1® kolom Zoo spreken de socialisten van de boer- kes Maar in tijd van kiezing is het wat anders. Wij zullen bet op tijd en stond herinneren. 't Is schrikkelijk 't Is nooit gebeurd iu do wereld dien haat, die -wraakneming!.... Nu zelfs dat wij aangesloten zijn... - Zoo schrijft Snullemans van Chipka... En ziedaar nu de bekentenis dat de aan- sluitiug der Volksfoppers bij den Belgi schen Volksbond, slechts gebeurde uit berekende schijnheiligheid, om hun wag gelend kraam nog wat te vernissen De groene socialisten hebben dus ge dacht dat eens aangesloten, zij hun hatelijk verraderswerk ongehiuderd zou den kunnen en mogen voortzetten dat zij onze eerwaarde Geestelijken op venijnige wijze in kaberdoesmeetingen en gazetten zouden mogen blijven be spotten onze achtbare en verdienstrijke Volksvertegenwoordigers schaamteloos blijven beliegen eu beleedigen en dat wij, katholieken, dit alles outegengesproken of straffeloos zouden moeteu gedoogen I f f De Denderbode heeft het u voorzegd, ellendige volksbedriegers, dat hij u dit nieuw masker van aangeslotene demo- kraten ook zou afrukken En Denderbode heeft woord gehouden noch hier, noch te Gent, noch te Brussel, noch te Ant werpen kuüt ge nog iemand verleiden Men weet wie er achter uw masker van valsche demokratie schuilt I De zoo merkweerdige, klare en duide lijke verklaringen door den Z. E. Afge zant, in naam van Z. II. Mgr den Bisschop, op Kerstdag, iu den Kath. Werkmaus kring gedaan, hebben aan de volksfop pers het laatste spraukeltje hoop ont rukt I Van daar die razige aanvallen tegen den vreemdeu redenaar den Afgezant van Mgr Stillernans, die, volgens 't Land van Aelst, hier onbegrijpelijke dom heden is komen uitkramen eu tegeu het gekribbel van Het Volle den tolk des Belgischen Volksbonds, dat de nieuwe veroordeeliug onzer volksbedriegers door Mgr den Bisschop aan zijne lezers had meegedeeld. Maar die dolle aanvallen zullen den groene socialisten zoo min baten dan hunne verregaaude schijnheiligheid, want: Veroordeeld waren zij, Veroordeeld blijven zij R. I. P. U«A|l.(f,l Tegen Pastoor en HAP. TP. I Koster. —Zondag iiaciici i. 1Lwerd er teHael! tert, door het zoogezegd Volksmuziek, eene serenade gegeven aan zijnen presi dent ofte hoofdman, den tweeden reeds sedert zijne stichting over twee jaren. Men zegt, en het wordt door getuigen bevestigd, dat die hoofdman n° 2 op wel sprekende wijze zijne trompetters be dankte voor de eer hem aangedaan en dat hij, na den kuevel herhaalde malen gefribbeld te hebben, hun omtrent deze woorden toesprak: - H Is nu al twee jaren dat wij strijden legen pastoor en koster en wij zullen dien strijd voortzettendc vaan niet afgeven. Zoo, zoo, jongens, gij voert den strijd tegen Pastoor en Koster. Zijt gij dan de cliristene volkspartij nietzijt gij die felle partij niet die op de stemme des Pauzen zijt rechtgesprougen tot opbeuring der werkmansklaszijt gij de voorstaanders niet der encycliek eu bijgevolg de vrien den van Paus, Bisschop en Pastoor?? Gij zult blijven strijden tegen Pastoor cn Koster. Gij zult dan met hardnekkig heid weerstand blijven bieden aan uwe wettige geestelijke Overheid Volks partij wat zijt gij veranderd sedert twee jaren 1 Of waart gij misschien niet recht zinnig wanneer gij op alle tonen uitba- zuindet dat uwe partij niet afgekeurd was door de kerkelijke Overheid en dat gij op de eerste vermaning, op de eerste waar schuwing uwer Overheden al uwe werkin gen zoudet gestaakt bebbon I Gij hebt reeds twee jaren gestreden tegen Pastoor en Koster - ja, volks partij, dat hebt gij gedaan te Haeltcrt gelijk elders, en dit doende hebt gij ge toond dat gij niet de christene volkspartij, inaar wel de gemaskerde oude liberale foppartij zijt 1 De hoofdman n° 2 der Haeltersche volksmannen heeft aan zijne strijdgc- nooten en wakkere trompetters vergeten te zeggen hoovcel huuuer pluimen zij op twee jaren tijds it den strijd gelaten hebben, en in welke omstandigheden bunnen hoofdman u° 1 gesneuveld is. Hij heeft ook geen woordje gerept over het prachtig uithangbord dat maandag laatst ingetrokken is een waar kunstgewrocht, dat, zoo bet schijut, maar ccue fout bad, de fout van niet bete zijn.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2