Donderdag 14 Januari 1897. 3 centiemen per nummer. 319te Jaar. 3124 De Drukpers Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een aoed voorbeeld. De socialistische vergaderingen. Pater Damiaan. Een en ander. DË DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des Land. Cuique lunm. Per drukregel, Gewone 45 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel# van dit blad. Aalst, 13 Januari 1897. Niets is dwazer in de wereld dan het tweegevecht. In plaats van een geschil op te lossen in den zin der rechtveerdigheid is het de behendigheid of de kans die recht en onrecht beslistHebt gij iemand op de teenen getrapt bij ongeluk en wil uw tegenstrever geen reden verstaan of verscbooDing aannemen, dan grijpt er voor de ridders van de point d'honneur een tweegevecht plaats. Zijt gij behen diger als hij, heDt gij de kans hem te treffen dan moeten die vechtersbazen ernstig besluiten dat gij het recht had de eksteroogen van uwen tegenstrever te doen bloeden met er op te trappen. Dat is het dwaze, het uitzinnige twee gevecht.. Die drift komt ons van de oude Ger manen. Ook mag men dus niet verwon derd zijn te vernemen dat in Duitschland bijzonder, die vechtersplaag heerscht. Prins Bismarck heeft zoo wat 61 maal in tweegevecht geweest. Zelden is het niet daar mannen tegen te komen met door kloven neus of wangen. Dat is zelfs voor die goedo Pruisen eeue eer, een bewijs van moed en van karakter. Het tweege vecht is dus bij de Duitschers iu de zeden doorgedrongen. Eene tweede reden welke die gevechten zeer vermenigvuldigde was de groote toe geving van den keizer voor de voorvech ters van die soort die in eene mensut lijk zij dat dwaas en zot spel heeten hun vermaak eu genoegen vonden. Wierdeu zij door het gerecht gestraft dan kwam do keizer er met. eene kwijtscheldiug tusschen. De officieren bijzonder genoten die gunst. Ook wierden de samenkomsten talrijker en talrijker bij zoover dat aan de waaghalzigheid der overheid geen palen meer stonden. De keizer heeft het kwaad van dien toestand ingezien. Hij heeft bemerkt dat hij verdwaald was geloopen. Hij heeft zijne fout erkend en heeft als nieuwjaar gift aan zijne officieren een bevel eu ver maningsbrief gezonden die zekers hunnen overdreven vechterslust wat zal ver koelen. De officier moet erkennen, schrijft Duitschlands keizer dat het eene on- reclitTeerdigheid is de eer van ande ren aan te raken. Heeft by door lichtzihnigheid of in eeno beweging van opbruischend gemoed eene fout begaan dan zal bij edelmoedig handelen in zijn onrecht niet voor to gaan en eene goede en vriendelijke over komst te zijn genegen. Degene ook die beleedigd is geweest mag de hand niet terugstooten die men hem toesteekt, de vraag in den wind niet slaan tot eene verzoening, voor zooveel de eer van zijnen stand en de goede be tamelijkheden het toelaten. 't Is mijn uitdrukkelijke wil dat voor taan de eerraden in de twisten tusschen- komen met het good inzicht tot eene verzoening en «eno goede, aanneemlijke overeenkomst te geraken. Dat is schoon gesproken van wege den keizer en men mag hopen dat dit bevel de tweegevechten in dit rijk zeer zullen ver minderen. HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 29" vervólg Ik knikte, mij afvragende hoe laut het was en welk besluit ik moest nemenomtrent het bevel over het schip. En nu, mijnheer Morgan, zegde Brig- stock, zouden wij graag uw meeniug omtrent ons willen hooren. De zeelieden zagen mij onderzoekend aan. Mijne meaning herhaalde ik. Ik beu een eerlijk man, hoop ik, en gy zult eerlijk antwoord van mij krijgen. Uw plan om eene kolonie op een eiland in de Stille Zuidzee aan te leggen, komt mij goed voor en verdient aanmoediging. Laat de engelsche beschaving zich verspreiden, inzonderheid in wateren, waar de blanken nog dikwijls het voedsel der zwarten zijn. En gij gaat immers ook eerlijk met mij te werk,gij en de overige benmuning? zegde ik, terwijl ik naar de matrozen zag. Gij wilt mijne meening omtrent dit plan toch zeker wel niet hooren Dan zouden wij er n niet i hebben, antwoordde Brigstock. Het is klaar blijkend dat de drukpers een machtig wapen is geworden in de handen van dezen die er met volle kennis weten mede om te gaan. Men bezit hedendaags alle middelen, de eene al voortreffelijker dan de andere, om de dagbladen alom to verspreiden en in alle huisgezinnen te doen binnendrin gen. Daaruit volgt dat het eene noodzake lijkheid is geworden voor allen welke hunne ware, hunne duurbaarste plichten hebben leeren beseffen, hunne verstand vermogens ten dienste der goede, der heilige zaak te stellen. Welk onheilzaam, welk tergend leed heeft de goddelooze drukpers aan het strijdend menschdom al berokkend Wat eene opeenstapeling van misdrij ven, van euveldaden, door haar toedoen verwekt of aangestookt I Eu toch, de blinde verwaandheid van 's mcnschen ziel is zoo hoog geklommen, dat men heden zich inteekent ofte abon neert op de vuigste bladen welke ooit zijn verschenen zonder zich in het minst te be kommeren welken invloed zekere lezingen op ons zwak gemoed kunnen verwekken. Helaas wat al vergift houdt zich op, verschuilt zich achter zekere artikelen, heel behendig samengevoegd. En allengskens en met kleine teugen slorpt de weinig kiesche lezer hunne ver- valschte leeringen op. Oorlog aan Christus, oorlog aan de be staande samenleving Ziedaar wat zij aanprediken, ziedaar tot welk doelwit zij malkander de baud hebben gegeven, tot wat einde zij den strijd hebben aange vangen, zij, de aanklevers van de ver derfelijkste, van do terugstootendste, van de wraakroependste aller grondregels. Gij, ware katholieken, houdt dan Doet dan eerst uw plicht als engelsche zeelieden, zegde ik. Hiermee bedoel ik, dat gij eerst de vrouwen goed en wel aan wal moet zetten in het land, waarheen het schip bestemd is. Keert dan terug eu sticht zooveel kolonies als gij maar wilt. Jupe Jackson zag eensklaps en met toom in de oogeu naar Brigstock.Prentice en Coilin spraken met elkander Brigstock lichtte de hand op. Wij kunnen ons plan niet in de war lateu brengen, zegde hij op een pleehtigeu toon, omdat onze begrippen van plicht niet precies met de uwe in overeenstemming zijn. Voor dat wij het eiland in bezit nemen, kan het best gebeuren, dat andere vrouwen zich bereid verklaren ons bij het werk te helpen, zonder zich nochtans als dienstboden te be schouwen. Onderstel dat dit eens gebeurde, dan zouden wij reeds dadelijk eene kolome hebben, die in het onderhoud van dertig veertig vrouwen zou te voorzien hebben. Is dat niet gewichtig genoeg om de overigen, die op het schip blijven, een weinig langer op zee te houden dan zij dachten Mij dunkt van wel, zegde Coffin. Zou het nu geen tijd worden, dat mijn heer Morgan ons eens zegt, wat hij denkt te doen vroeg hij. Ja, antwoordde ik, maar vergeet niet, dat ik nog maai- pas op dit schip ben. en dat ik eerst iu het laatste uur van uw plan ge- toch de oogen van uw gezond verstand niet langer gesloten. Weet dan dat, indien de Voorzienigheid u met bekwaamheid en met geleerdheid heeft gewapend dat het is, opdat gij hare goddelijke instellingen zoudet verdedigen. Te wapen, te wapen Zoo moet het luiden uit aller borsten. Eendracht maakt machtzoo was de leus onzer voorouders Dat hij ook de onze weze.... Allen te zamen gestreden, en verplet teren wij het duivelsch gebroed Bbeydel. La Bataillehet orgaan der Naamsche socialisten, doch dat overhoop ligt met citoyen Defnet, beschrijft als volgt den toestand in de roode partij In de socialistische partij bestaat er geen rechtveerdigheid voor de kleinen en nederigeu, maar aan de kopstukken is de volstrekte straffeloosheid verzekerd. Eenige slimmerikken, ervaren in de kunst om de menigte te bedriegen, be leggen eene vergadering. Zij hebben al hunne handlangers opgetrommeld, al hunnen invloed in het werk gesteld, het ordewoord doen rondgaan. De zitting heeft slecht een onbedui dend dagorde: de ing"ëSdJtipn aiiëen weten wat er gaat gebeuren. En van zulke vergadering, zorgvul dig samengesteld, nauwkeurig uitgezift, waariu alle poging tot verzet of onafhan kelijkheid onmiddellijk versmoord wordt, bekomt men de verlangde beslissing. De besmetting van het burgerbederf heeft ai degeneu verkankerd, die in de arbeiderspartij nietsanders gezien heb ben dan het middel om hunne onvor- heerscheude begeerlijkheden tê voldoen... Wee hem die zich op hunnen weg stelt en hen dwarsboomt; hij wordt ongenadig gebroken, verpletterd, vergruisd. - Die beschrijving vau de socialistische vergaderingen gegeven door een man die goed op de hoogte der zaak is en wel de geheime werkiugen der partij kent, doet ons de redeus inzien van de meester schap, die AuBeele, bij voorbeeld, over de socialisten te Gent uitoefent. Statistieken duiden aan dat er te genwoordig in de Vereeuigde Slaten zijn twee-en-zeventig verschillende Indianen stammen. Vele van deze zijn slechts over blijfsels van wat eens groote en machtige stammen waren. Het aautel Indianen in de Vereenigde Staten, buiten Alaska, is, volgens de lulling van 1894, 248,340. In Canada zijn omtrent 100,000 Indianen. Felix de Breux vertelt in het Journal de Bruxelles dat hij in Engeland eenen brief heeft opgespoord van pater Da miaan, den apostel onder de leprozen, en waaraan Leuven een standbeeld heeft opgericht. Voor dat wy in België iets wisten van de levenswandel van dien weldoener der menschheid op Molokaï, zamelde men te Londen reeds giften in om hem in zijn edel werk te ondersteunen. Een Engelschman besloot in persoon het geld te gaan brengen dat hy en zijne anglicaansche vriendeD hadden ingeza meld; hij vroeg aan een der grootste schilders van onzen tijd, Edward Burne Jones, eene kleine drieledige schilderij, om ze den apostel der leprozen aan te bieden. Burue Jones, een anglikaan, schil derde den H. Franciscus van Assisen. De Engelschman deed de reis en zag deD eenvoudigen Vlaamschen pater, en deze schreef de schilder, in 't engelsch, het volgende briefje, onder dagteekening van 26 dec. 1888 Duizendmaal dank voor uwe bemin nelijkheid. Moge God u met heilige denkbeelden vervullen en met g^'de- - lijke genade overladen. G. Damiaan de Veuster. Felix de Dicux-nog de ooticUv -nm Kot tryptiek in hot atelier van den schilder en zou nu willen dat eenige Belgen zich verstonden om dit werk aan te koopen, en in een nationaal museum te plaatsen te Leuven of te Brussel. hoord heb, ik wil zulk een zware verantwoor- diging niet op mij nemen, zonder eerst eens ernstig over de zaak nagedacht te hebben. Als ik er vrijwillig in toestem het bevel over dit schip op mij te neinen, dan wordt ik een der uwen maar ik zou eerst nog wel eenB willen overwegen, wat er in uw besluit opgesloten ligt, voordat ik mijne toestemming geef. Vergis u niet in eene zaak, riep Brig stock uit. Toen wij hulpeloos achtergelaten werden dat is te zeggen zonder kapitein waren wij werkelijk van onze verplichtin gen even goed ontslagen, alsof wij aan wal gezet waren. Dat geloof ik toch niet, zegde ik. Wel, daar ben ik zeker van, riep hij eenigzins gemelijk uit. Is de bemanning van een schip niet van hare verplichtingen ontslagen als het schip schipbreuk lydt? Wat is het onderschoid tusschen eeu schip, dat tegen de rotsen verpletterd wordt, en een schip als het onze, dat hulpeloos rondzwalkt zegde Pren tice. Het is zooals ik zegde, mompelde Brig stock. Wij zijn ontslagen van de verplichtin gen, die wij door de onderteekening van de artikelen op ons genomen hebben. Wij kun nen toch niet in het midden van den Oceaan aan land gaan, niet waar Daar wy dan een schip onder onze voeten hebben, hebben Roode meeting. De socialistische meetingskring van Gent had voor maan dag avoud eene meeting belegd. Vooruit klaagt dat de opkomst veel te wen- schen liet, en van wege de jongelingen, en van wege de oude partijgenootenb Bijna alle weken staan er in Vooruit zoo een half dozijn klachten te lezen, een afdoende bewijs van den groo- ten vooruitgang door de roode pro paganda gemaakt. Een verrader. Het blad Le Petit Ouvrier, van Seraiug deelt meê dat de groene socialist Maquinay voor goed naar 't roode kamp i3 overgeloopen. Advocaat Maquinay, die, twee jaren geleden nog een overtuigde catholiek was, heeft zon dag 11. zijne intrede gedaan in het roode volkshuis geëscorteerd door eene bende straatjongens en arm aan arm met half naakte of schaamtevrije wijven draagsters van roode vaantjes. wij volkomen recht daarmee te zeilen naar de plaats, waar wij goedvinden te landen. Deze man was een zeerechtsgeleerde, die in staat was overwicht op de bemanning te oefe nen en hun de zaken van zijn standpunt te doen beschouwen. Gij spreekt over het zoeken van een eiland in de Stille Zuidzee, onverschillig waar, zegde hij. Hoelang, denkt gij wel, dat het duren z 1 eer gij dit gevonden hebt Wel, wij zullen flink voortstevenen, antwoordde Brigstock. Wij zullen over drie maanden wel op een eiland aan wal kannen stappen. Gemakkelijk riep Coffin nit. Er zyn ruim honderd personen aan boord, zegde ik. Gy hebt reeds een groot ge deelte van nw zoet water opgedronken, denk ik. Hoeveel is er nog Overvloed, antwoordde Brigstock. Ik geloof niet, dat kapitein Halerow plan had de kaap aan te doen. liet water, dat moest strekken van de TeemB tot New-South-Wales, zal ook wel van de Teems naar de Zuidzee voldoende zijn. Ik raad u toch de vaten eens na te tellen, Brigstock, zegde ik. Gij zijt de geleerde op dit schip wy zullen dit aan u overlaten, mijnheer, ant woordde hij eerbiedig. Ik zal u morgen antwoord daarop geven, zegde ik. Advocaat Maquinay viel er geweldig uit tegen de R. K. Kerk, hij, die in 1896 schreef - De geschiedenis der kath. Kerk is de geschiedenis der vrijmaking van de sla- - ven, der beteugeling van de tyranen, - der verdediging van den arme, van het volk, der vrouw en van al de maat- schappelijke wezens, die de hoogmoed en de drift met welbehagen verdruk- ken. Hij bekent zelfs nooit geloof bezeten te hebben. Hier te Aalst hebben wij, sedert twee jarenjbemerkt, dat talrijke groenen ook naar 't roode kamp zijn overgeloopen. Ja, tal der hevigste voorstaanders van de christene foppartij die wij zouden kunnen aanwijzen met naam en stuk, zijn de Aalstersche socialistische kliek gaan versterken. Volg ens ons, en de ondervinding zal ons gelijk geven, het groene socialismus is de eerste stap naar 't roode socialismus en van daar naar 't anarchismus Wel schuldig zijn zij, die het volk aldus van de goede baan afhelpen om het einde lijk te doen nederstorten in een afgrond van ellenden hier op aarde en in de eeuwigheid Wat verantwoordelijkheid 1 T)a RATIRtAQTrio ïïof0nJOrmo nan A»n Bond der katholieke kringen zal plaats hebben te St-Truiden. Collectivism in praktijk. Twee collectivisten uit het Fransch Noorderde partement, zijn het slachtoffer geworden van hunne eigen theoriën. Beideu zijn het slachtoffer geweest van eenen diefstal en, o logiek I... zij hebben eene klacht neêrgelegd bij de Policie, voor welke zy ;ewoonlijk niets dan beleedigingen over ïebben. De eerste is gemeenteraadsheer te te Roubaix, zekere vandeputte, koopman in kolen. Hij had een zijner knechten, met peerd en kar, geladen"met 30 zakken kolen, in de stad gezonden, om de kolen te verkoopen, De knecht verkocht, dronk en wierp de kar in eene gracht. Vandeputte zelf hield hem aan en bracht hem bij de Policie. De tweede is citoyen Brevard, collecti vist van het zuiverste water, die in zyn ledigen tijd met goedkoope juweelen op den buiten leurt. Toen hy maandag met den trein naar Lens terugkeerde bemerkte hij dat zijne kist met koopwaren verdwe nen was. De schade, die hij hierdoor lydt, bedraagt 1000 fr. Hij ook heeft eene klacht neergelegd. Er woei een flinke brie*. Groote wolken dreven er voorbij de maan, en de sterren waren door den nevel aan het oog ont trokken. Ik liep naar den achtersteven, diep in ge peinzen verzonken. De zwarte gedaante van een zeeman liep heen en weer naby het roer waarbij eene tweede gedaante stond. Een half uur nadat ik de kajuit verlaten had, kwam Brigstock de trap op en zegde tegen mij, dat hij wijn on rhum in de kajuit neergezet had deze waren uitsluitend voor mijn gebruik bestemd, zegde hij en voegde •r bij, dat de manschappen niet meer kregen dan geregeld hun oorlam, hetgeen naar hy meende, alles was, wat hun toekwam. Ala ik mijne republiek gevestigd heb, zegde hij tegen mijzal er geen sterke drank meer gedronken worden. Dronkonschap zal als eene misdaad het naast staan aan moord. Ik ben er voor, aan mijne onderhoorigen de deugden goed in te prenten. Hy riep toen George Degene, die het dek op en neer geloopen had, kwam naderby. Ik ben nu nog de baas, zegde Brigstock. Deze heer zal, naar ik hoop, morgen kapitein zijn. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1