St-A mbrosius-Gilde. Rechterlijk Kronijk. Een epistel van LEITOE DAENS. Allerhande Nieuws. Dertig leerstelsels van het socia- lismus. Vooruit beweert dat de lee ring van Bebel niet op rekening van het internationaal socialism kan gesteld wor den, maar hij vindt toch dat de echt scheiding zou moeten uitgesprokon wor den, zoodra de verbintenis tusschen twee menscben onmogelijk geworden is door verschillende omstandigheden, 't is te zeggen, als er geen wederzijdsche genegenheid, eerbied en samenneiging meer bestaan. Volgens Vooruit zou dus een man zijne vrouw mogen verlaten, of omgekeerd, zoodra de eene of de andere het echtelijk leven is moede geworden, 't Is juist de zelfde leering als die van Bebel. Het fa milieleven zou daar schoon meê geleverd zijn. Ket bestuur der IJzerenwegen heeft een uitmuntenden maatregel genomen. Het gebeurt dikwijls dat reizigers zich tot de onderstatie-oversten of andere bedien den wenden om inlichtingen te vragen over den te volgen weg om naar deze of gene plaats te vertrekken.de staties waar men van trein moet veranderen, den prijs der koepons, enz. Deze opzoekingen duren somwijlen nog al lang, bijzonder wanneer het plaatsen geldt die weinig gekend of weinig bezocht worden, en men moet dikwijls noodzake lijk zijne toevlucht nemen tot den offi- cieelen reisgids. Om een einde aan dezen staat van zaken te stellen, heeft het be stuur verscheidene bedienden gelast, voor elke belangrhke statie een alphabetische lijst op te stellen van al de gemeenten die eene statie van den staats- of bijzonderen spoorweg hebben. Naast den naam van elke gemeente zullen de noodige inlich tingen geplaatst worden. Een enkel voor^ beeld is voldoende om het doelmatige van dien maatregel te dien uitschijnen. Een reiziger vraagt aan een onderstatieoverste eene inlichting betrekkelijk de statie van Malderen. De ambtenaar raadpleegt zijne lijst en vindt de volgende meldingMal deren. Te Brussel-Noord de lijn van Dendermonde nemen, te Dendermonde van trein verwisselen en de lijn-Dender- monde-Leuven nemen. Prijs van den koe pon 1* klas, 5 fr. 2® klas, 3 fr.3® klas, 2 fr. 58. Na voormelde inlichtingen vol gen de vertrekuren van de treinen. Al de statiebedienden zullen van zulk eene lijst voorzien zijn. Men verwacht den besten uitslag van den genomen maatregel. Bondgenooten. Men lezo eens Het Land van Aelst en den Dendergalm en men zal ondervinden dat het koekoek een gezang is. 't Is de historie van den kreupele en den blinde; men weet hoe het gaat: De blinde draagt den kruepele en deze laatste geeft de richting. Afzon derlijk zijn ze machteloos doch op die wiize verbonden zijn ze toch nog iets. Dat zal een tijdje duren doch gewis zuilen ze tafuL viljUcllJK. ÜUU lull'lou afgiuiiil luluu- pen. En dan zal 't voor eeuwig zijn Adieu mijnen meulenaar met draaiken en al 1 Op laat van het ministerie van oor log zijn in de kazernen, in de kamers der soldaten platen geplaatst, waarop de ver woestingen zijn afgebeeld, die het drank misbruik in het menschelijk lichaam aan richt. 24 uren. De internationale tarie- venconfereucie, te Weenen vereenigd, heeft met eene groote meerderheid de wijzerplaat van 24 uren voor den spoor wegdienst aangenomen. De 24 urcnhorlogie zal in België in voege komen op 1 mei. Eene maand te voren zal het spoorweg- bestuur bij middel van plakkaarten en berichten van allen aard, doen kennen, hoe de nieuwe uurregeling zal geschie den. Defnet in den ban. Citoyen Def- net, volksvertegenwoordiger van Namen, is door de socialistische coöperatief VAvenirvan Namen, uitgesloten, en in eene dagorde wordt zijn gedrag als volgt gelaakt Aangezien de sieur (sic) Defnet, inbreuk heeft gemaakt op de weerdigheid van de arbeiderspartij in het arrondissement Namen, en dezer belangen erg geschaad heeft; Aangezien bij in de uitoefening van zijn ambt van beheerder der coöperatief niet de noodige waakzaamheid heeft ge toond en aldus het plegen van onregel matigheden in de boeken heeft vergemak kelijkt Aangezien hij den aannemer S. heeft aangehitst om de coöperatief te vervol gen Aangezien sieur Defnet verantwoorde lijk is voor het mislukken der coöperatief l'Avetiir, wier leden bij gelasterd en die hij voortdurend bevochten heeft Om die reden wordt Defnet aan de deur gezet en onweerdig verklaard de ar beiderspartij van Namen in de Kamer te vertegenwoordigen. Werkstaking. De tijdingen uit den boriuage luiden niet ongunstig; wel hebben de leiders ieverig gewerkt, om de werkstaking te bekomen doch de werk lieden luisteren niet. Alleen een 200tal werklieden hebben in den put van Noire- hain den arbeid gestaakt. Men denkt dat deze gedeeltelijke werkstaking zal op houden. Posthoorn, Aalst. Zondag aanst., 17 dezer, vergadert onze Gilde, om 3 uren namiddag, in den Post hoorn, Gentschestraat. Rekening en begrooting 1896-1897. Inzamelen der gelden (2 franken). Bespreken der prijsloting, enz. De Secretaris, De Voorzitter, II. Van dee Scheüben. J. Van Nüeeel. Mits 2 franken jaarlij ksche bijdrage ontvangen de leden het maandschrift De Bieënvriend. Zij mogen deelnemen aan de jaar! ij ksche prijsloting tot bedrag van 40 franken prijzen, bestaande in bieëngerief, kassen, toestellen en boek werken, enz. Zij hebben vrijen toegang in de Bieëntentoonstelligen door gansch het land. Hunnen honig wordt door de maatschappij verkocht aan 2 fr. den kil. Waarzegsters. Wij hebben her haaldelijk gesproken over Brusselsche waarzegsters, die zich hoofdzakelijk tot jonge dienstmeiden richtten, om deze wijs te maken dat in hare ^keukens schatten verborgen waren, die zij, mits vergoeding zouden doen ontdekken. Gij trapt dagelijks schatteu goud onder de voeten 1 zegden zij tot de jonge dienstboden. Zij deden dan een kruisbeeld in het water zetten, deden bezweeringen, maak ten geheimzinnige gebaren en stelden zich aan als echte tooveressen. Reeds menige onnoozele sukkel had haren spaarspot aan die rijkmaaksters afgestaan, toen eindelijk de Policie lont rook en haar voor het Gerecht bracht. De eene werd tot 8 maanden, de andere tot 1 maand gevangenis veroordeeld. Leitoe Daens heeft ons onder date 6 dezer den volgeudon brief gezonden. Wij kondigen hem vooral af, omdat onze geëerde lezers welke nooit 't Land van Aelst in handen nemen eeus zouden kunnen oordeelen hoe zeer de leiders der groene foppartij op hol zij u Aalst, 6 Januari 1897. M. Van de Putto, Kunt ge dan toch geen andere wapens gebruiken om mij te bestrijden dan liegen, schimpen en lasteren? Is dat weerdig van de katholieke partij welke gij verdedigt 't Is gelijk welk nummer van den Den- derbode meu in handen neemt; altoos do- zelfde polemiek bestaande in persoou- lijke en lasterlijke beleodigingen. Ook dnvft pr nipmonJ hoto omaadar- tikels teekenen. (1) Moet men geen onbeschofte en hoo- veerdige zatlap zijn om in uwe samen spraak van Pol en Slant te schrijven dat wij bezeten zijn van al de duivels der helle? (2) En als er aan u, M. Van de Putte, re kenschap wordt gevraagd over al die be- leedigingeu, en dat gij vóór de rechtbank van Dendermonde verschijnt, dan ant woordt gij dat de schrijver van die schand- artikels onbekend blijft, en dat gij er en- kelijk de drukker en uitgever van zijt. (3) Ga maar voort, M. Van de Putte, met uw liegen en lasteren; een tijd zal komen dat de katholieken zich zullen afkeeren van den walgelijken draf die gij hun we kelijks opdischt. Ik zal mij voor heden vergenoegen uw reukorgaan te doppen in twee van uwe le«gens. In de legerkwestie heb ik gesproken tegen 't voorrecht der plaatsvervanging ten prijze van 1600 frank. Ik zeide dat zulk een remplacement het voorrecht der rijken is, en moet af geschaft worden. Wil men de plaatsver vanging behouden, men moet ze bereik baar maken aan den kleinen burger, aan boer en werkman. Op deze mijne woorden beweert gij dat er in de Kamer een algemeen schaterlach (sic) opging. Welnu, dat is eene domme en schaam- telooze leugen; en ik daag u uit uwe leu gen goed te breugen.(4) 2de leugen. In uw nummer van 3 Ja nuari slingert ge naar mijn hoofd een handvol beschimpingen, omdat ik do 200,000 fr. voor den Graaf van Vlaan deren niet heb gestemd. Ziehier de rede, M. Van de Putte tracht ze te weerleggen. Die jaarliiksche gift van 200 duizend fr. aan den Graaf van Vlaandoren is niet redelijk. Zeer veel katholieke Kamerleden be treuren dat zij die dotatie moeten stem men; zij betreuren dat de Graaf niet vrij willig aan die gifte verzaakt. Hij is immers een schatrijke prins, bezit meer dan 60 millioen fr. Om zijnen rang van prins te houden heeft hij die jaarwedde niet van noode. Daarenboven, ons Ministerie verklaart dat er spaarzaam moet bestuurd worden; uit hoofde van spaarzaamheid worden 200 duizend geweigerd om den toestand van de onderwijzers onzer kleine ge meenten te verbeteren. Maar van den andoren kant had men de beteekenis dier stemming gansch ver draaid. Die er voor stemt, zegde men, is ko- nings gezind; die ér tegen stemt, is repu blikein en revolutionnair, gelijk gij zegt. In zülken toestand heb ik mij ont houden. Watzoudtgij gedaan hebben, M. Van de Putte In alle geval moet ge mii daarom dien vloed van domme en lompe beleedigingen naar 't hoofd smijten Uit die twee staaltje zullen uwe ver- staudige lezers oordeelen wat ze moeten denken van al uwen zeever. (5) Dees antwoord op uwe nummers van 20 en 27 December en van 3 Januari zult gij drukken in uw aanstaande zondag- nummer. Pi iester Daens. Volkvertegenwoordiger. (1) Gij beweert altijd dat Denderbode n met leugens en laster, beschimping, bespot ting bestrijdt en nog nooit hebt ge in uw Land van Aelst 't bewijs kunnen leveren uwer beweringen.... 't Is niet genoeg te roepen ge liegt, ge lastert en bespot, ge beschimpt mij enz. enz. er moeten bewijzen zijn.... Gij beklaagt u dat de art. van Denderbode niet genaamteekend zijn.... Maar wekelijks, treft men in uw Land van Aelst, tal van arti kels aan vol van bittere spotternij, gemeene beschimpingen, venijnige lasterende zinspe lingen tegen onze Priesters, tegen onze katho lieke Volksvertegenwoordigers, tegen onze provinciale Raadsleden, tegen onze stedelijke Gemeenteraadsleden, tegen voorname katho lieken, zonder zelfs de vrouwen te sparen.... en die vischmerktsche uitspattingen zijn niet genaamteekend.... Waarom niet Zijn de artikels misschien specimens uwer letterkundige vruchten. Alle weken, zegde men in 't Land, een artikel van onzen broe der. 't Ware deftig (2) Nooit heeft Denderbode gezegd of ge schreven dat gij persoonlijk van den duivel bezeten zijtneen, neen, daar is niets van en niemand zal 't golooven maar dagelijks zien en ondervinden wij toch dat er bij de groene socialisten, bij de christene fop partij lieden worden aangetroffen die nog valscher, nog schijnheiliger en nog arglistiger zijn als den duivel der hel om de menschen te verleiden, te bedriegen en ze zoo in den af grond te doen nederstorten.... Wat nu de zatlapperij betreft, weet dat niemand van dezen welke ons een handje toesteken, noch wij ooit om middernacht een liberaal huis langs de waterkant hebben ver laten, zoodanig aangedaan door de Loi-Wet dat wij de hulp van de hennekenieten moesten inroepen om t sleutelgat onzer deur te vin den. (3) Nog nooit heeft Denderbode de verant woordelijkheid over zijne scliriften willen af schudden nooit heeft hij eeuen letterzetter in zijne plaats doen optreden, gelijk het met zeker blad 't geval is geweest. (4) Als dat zoo niet gebeurd is, wel wendt u dan tot uwen vriend Le Patriote die het in zijn Kamerverslag bestatigd heeft. (5) In zulken toestand, zegt politieker Daens, heb ik mij onthouden Dwaling Neen, man gij hebt u bij de stemming niet onthouden, de jaarboeken der Volkskamer getuigen het, maar vóór de stem ming zijt ge de plaat gepoetst.... Ge spaart dus de waarheid als ge zegt dat ge u onthou den hebt. Gij vraagt Watzoudt ge gedaan hebben, •M. V«n-do Dutte Wat ik zou gedaan hebben Luistert Ik zou voorzeker de plaat niet gepoetst en den moed getoond hebben van mijne over tuiging luid op te doen kennen. Maar gij, M. Daens, g'hebt uwe overtui ging niet openbaarlijk dui ven laten kennen ge zijt de plaat gepoetst, g'hebt den leitoe, den sibbedominé, den plattekeesman, den vent om in d'erwten te zetten, den soepsoldaat, den llasjekesman, den broekschgespeeld.... Ziedaar Nu, moest ge aldus de reden uwer zooge zegde onthouding ter Volkskamer hebben ver klaard niet alleen zou er daar maar ook in gansch 't Land eene luidruchtige hilariteit ofte gelach zijn opgegaan In alle geval, vraagt ge verder, moet ge mij dien vloed van domme en lompe beleedi gingen naar 't hoofd smijten Hier hebben wij u liggen, man.... Wie is het die in 't Land van Aelst dien zelf den vloed van domme en lompe beleedigingen naar 't hoofd heeft geslingerd van de deftige en eerlijke leden van onzen Kath. Werk manskring, omdat zij, in zake van 't pensioen, naar uwen zin niet gestemd hebben Ja, wie heeft hen naar 't hoofd geslingerd dat ze sibbedominés, plattokeesmannen, enz. enz. zijn en dat alleenlijk omdat zij de vrij heid hebben genomen van anders te denken dan gij Oh wij begrijpen u die arme maar eerlijke en deftige werklieden mag men, volgens u, alle de beleedigingen die men bedenken kan, hoe dom en lomp ook, naar 't hoofd slingeren van 't oogenblik dat ze naar uwe pypeu niet willen dansen, maar U, representant door de gratie van liberaal en socialist, zouden wij den bal niet mogen terugkeeren zelfs als ge, gelijk in de stemming over de dotatie van den graaf van Vlaanderen, den platzak hebt ge speeld En daarmee, Leitoe, wenschen wij u den wind van achter Nog 16 maand en half, man, en 't zal er meê gepast zijn Aangestelde Kijksveearts. J. GOWIE, Molenstraat n°67 te Aalst. Kerkdiefstal te Mespelaere. In den nacht van 9 op 10 Januari 1897 is er bij middel van braak en beklimming in de kerk van Mespelaere, bij Dender monde gestolen geweest. 1° Eene ciborie verguld op zilver met vooruittredende figuren, verbeeldende des lijden Christi. Het deksel van het zelfde metaal heeft de vorm van eene kroon met een kruis erop en draagt ook vooruitredende figuren. Do ciborie heeft eene hoogte van 30 centimeters en eene gezamenlijke waaide van 800 fr. Ze dag- tcekent van de 17e eeuw. Op den voe- is een schild gegraveerd. De ciborie aan gezien hare oudheid is van groote waarde. 2° Eene effen op zilver vergulde kelk, waarde 200 fr. 3° Een kelkschoteltje in verguld zilver, waarde 5 fr. 4° Een lepeltje verguld op zilver, waarde 2 fr. 5° Drie paar oorringen der hoiligbeel- den waarde 90 fr. Een dier paren heeft den vorm van eenen ring met kettings- kens en edelgesteenten. 6° Een gouden broche. 7° Een gouden speld, waarde 50 fr. 8° Een gouden hartje, waarde 10 fr. 9° Een gouden kruisje met blauw lint, waarde 5fr. 10° Twee zilveren vlaggentjes, waarde 20 fr. 11° Eene groote relikwie van S°-Alde- gonda met goudeu greep, dragende de dagteekening van 1643, waarde 1000IV. 12° Eene relikwie van O.-L.-Vrouw, waarde 10 fr. Te Vollezeele waren maandag hout hakkers bezig met eeuen boom te vellen, niet verre van eene werkmanswoning. Op het oogenblik dat zij zich verwijderden om te ontbijten, riep een hunner de boom schuift weg I En nauwelijks wa ren de werlieden opzij gesprongen of de boom viel met vreeselijk gekraak op het werkmanshuizeken, dat onder zijn ge wicht verpletterd werd. De vrouw De Muyter, die bezig was haar eetmaal ge reed te maken, bleef dood ouder de pui- nen barer woning. Hare dochter is zwaar gekwetst. De Etoile houdt zich bezig met het gezegde, dat verleden week werd rond gestrooid, als zou een huwelijk tusschen prius Albert en prinses Clementine aan staande zijn. Het is eerst na zijnen terug keer uit Amerika, waar de prins in 1898 eene groote reis zal doen, dat men zich met zijn huwelijk zal bezighouden. Duivenverkooping. Zondag had te Brussel eene belangrijke verkooping van duiven plaats, toebehoord hebbende aan M. Wegghe, van Lier, een der best gekende liefhebbers van het land. Er werden 46 duiven te koop aange boden en zij brachten te samen de ongelooflijk hooge som op van 8220 fr. De minste duif werd 70 fr. verkocht, doch enkelen bereikten den prijs van 400 fr. Het is bijna niet aan te nemen, dat er zulke sommen worden besteed door de liefhebbers. Een half dozijn menschen werden op éénen dag zinneloos naar de gasthui zen van Brussel gebracht. Een hunner kwam in een policiebureel een mandaat van 25,000 fr. opeischen. Hij maakte een lawijd van alle duivels, zoodat men hem in veiligheid moest brengen. Een andere werd om zijne zonderlinge manieren door de policie op straat aan gehouden. Hij verzette zich met geweld en schold de agenten voor moordenaars en dieven uit. Eene vrouw kwam in het bureel van M. Duchateau, ten einde zijue hulp in te roepen, om haren man te verlossen van de serpenten, die hem plaagden. Eene tweede vrouw meende zich door een legioen ratten aangevallen en eene derde leed aan vervolgingswaanzin. Verschrikkelijk De vier eerste geval len hadden drankmisbruik voor oorzaak. Ziehier hoeeigelijk het jammerlijk drama te Dommel zou voorgevallen zijn Vergezeld door den gendarm van Wy- nendaele, was M. Thelissen, vroeger com mandant der gendarmerie van Lommei, van dienst op hot gehucht Grooten Barreel ten einde de logementboeken na zien; na in eenige herbergen te zijn geweest, kwamen zij ten slotte in de herberg-logement, gehouden door M. Kerkhofs. De gendarm Van Wynendaele toonde ziju geweer aan den herbergier en aan eenige verbruikers en wees hun hoe hot wapen geladen werd; op een gegeven oogenblik nam hij eene kardoes en wilde het geweer laden. Dit ziende nam Thelissen de kardoes en berispte den gendarm, zeggende dat zijn geen speeldingen. Denkende dat zijn gezel daar rekening zou van houden, wendde Thelissen zich tot een der aanwezigen, doch hij had pas den rug gekeerd of een schot werd gelost door Van Wyuepdaele. Deze gaf ten autwoord op de nieuwe berispingen van Thelissen: ik heb enkel met los poeier geschoten. Den volgenden morgend vond men, in oen vertrek naast de herberg, den 7jari- gen zoon dood in zijn bed liggen. Niemand van de familie dacht er aan dat het kind door eenen kogel was ge troffen en, zonder eeuen geneesheer te halen, deed men het kind begraven. 's Vrijdags, na de begrafenis, ging M. Kerkhofs in het slaapvertrek het bedde ken verplaatsen toen hij in den leemen muur, juist op de hoogte waar het kind met het hoofd kon gelegen hebben, een gat ontwaarde ook bevond hij dat de achterdeur door eeuen kogel was door boord. Nu vermoedden Kerkhofs en zijne vrouw do waarheid en de herbergier ging Thelissen op de höogte stellen. Deze zond onmiddellijk Van Wynendaele en ande ren gendarm ter plaatse, om te onder zoeken wat er voorgevallen was. Zij bestatigden inderdaad dat de deur en do leemen muur door een kogel waren doorboord en dat, als het kind op die hoogte had geslapen, het zeker had kun nen geraakt zijn. M. Thelissen verwittigde per telegram M. den procureur des Konings. 's Maandags kwam het parket, het lyk werd ontgraven en de wetsdoctor vond den kogel er in volgens het onderzoek moet het kind opden slag gedood zijn. Van Wynendaele werd ondervraagd als betichte en de commandant als getuigen. Er was nooit spraak, een van beiden aan te houden. Deze bijzonderheden, aan den Patriote ontleend, komen geheel overeen met de genen, die onze correspondent over een dag of veertien over dit feit meedeelde. Handelsblad. Dezer dagen hield een voerman stil voor de herberg van B., te Malderen. Onder voorwendsel dat het nog nieuwjaar was, wilde hij de dochter des huizes om helzen. Daar het meisje weigerde wilde hij geweld gebruiken. 'Eindelijk verbrij zelde hij de stoelen, de glazen en fles- scheu en riep dreigend dat hij haar dit zou betaald zotten. Doodelijk verschrikt liep het meisje eene andere kamer bin nen, nam eenen revolver en schoot don aanrander eenen kogel in den buik. Daar na ging zij het gebeurde aan de geburen verhalen. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld, doch het meisje in vrijheid gelaten. BrandstichtingTe Lennick- St-Quentin kwam zaterdag avond een laudlooper, dronken en haveloos, in eene groote hoeve vragen, om in de schuur te mogen slapen. Dit werd hem geweigerd en de kerel hierover gestoord verwijderde zich, ter wijl hij in het weggaan bedreigingen liet hooren. Twee uren later berstte er brand uit in den stal. Toen men dit zag ea hulp zocht te brengen, sloegen ook reeds de vlammen uit de venster der schuur. Alles brandde oogst, vee, karren en gebouwen. In minder dan 2 uren tijd was voor eene weerde van 80,000 fr. door het vuur vernield. Het signalement van den vagebond i« in alle richtingen gezonden. Kerkdiefstal. Emblehem. In den nacht van 7 en 8 Januari zijn er stoutmoedige dieven in de kerk gedron gen. Met behulp eener mastenspar, die zij in de nabijheid uit het water gehaald hadden, hebben zij eene kolom uit het venster van de sacristij gedrongen, do ruiten verbrijzeld en zijn alzoo biunen gekomen. Met eenen koevoet hebben zy gepoogd het coffrefort, dat omringd was van eene houten kas, open te breken, doch zijn niet gelukt; men denkt dat zij door een of ander gerucht op de vlucht zijn gedreven; zij hebben niets meegeno men. Een inwoner die zich naar den eersten tram begaf, heeft twee personen langs het veld zien vluchten zonder ze te herkennen. Misschien had men hier met de dieven te doen. De gendarmerie van Ranst doet een neerstig onderzoek. (Handelsblad.) Bij het einde der hoogmis, is in het portaal der collegiale kerk te Yperen een steen losgeraakt en gevallen. Hij kwam te recht op het hoofd van eenen persoon, die op den slag gedood werd. Gezonde streek. De gemeente Lichtaert, die nagenoeg 1700 zielen telt, mag op den goeden gezondheidstoestand zijner inwoners roemen. Sedert april 1896 is er in deze gemeente geen enkele volwassen persoon overleden. Het is voorzeker een uiterst zeldzaam geval. De Kempenaar voegt er bij dat dit voor de eerste maal sedert lOOjaar gëbeurt. De Vikingen, die met hout is aan gekomen te Antwerpen, heeft ongeveer 500,000 k. verschilligo houtsoorten aan boord, meestendeels uit bosschen van Mayombe (Congo.) Er zijn daar, onder andere, twee maho- niesoortcn,eene oranje-rood en de andore licht geel van kleur en die geroepen schijnen tot eene groote toekomst. De aposldlieke school te Turnhout. Over 25 jaren werd te Turnhout door den eerw. pater Boeterman, van het Gezel schap van Jcsus, te Turnhout eene apostolieke school gesticht. Dank aan de ievervolle toewijding en het wijs beleid der verdienstelijke bestierders, dank ook aan de milde giften der katholieken, die ten volle beseffen wat goed dit verdien stelijk werk sticht, groeit en bloeit de apostolieke school in volle levenskracht. Talrijke brave, godvruchtige jongelin gen ontvangen er hunne opleidiug tot de verheven zeuding van missionnaris. Ieder jaar vertrekken er uit de apostolieke school verscheidene leerlingen naar ver afgelegen gewesten, om daar het waar geloof te gaan verkondigen. Zooals wij hooger zegden, is deze school over 25 jaren tot stand gekomen. In september aanstaande zal men dit 25 jarig bestaan herdenken. Voorzeker zal men geenen oproep doen aan de oudleerlingen der school, zooals dit gewoonlijk gebeurt in andere onder wijs gestichten, daar zij al verspreid zyn in al de gewesten der aarde. Doch uit aller harten zal er dien dag een dankge bed opgaan tot hem die de school en hare ondersteuners met zulko milde zegeningen begiftigde. Smokkelhandel. De tolbeambten P. H. Meurens en J.-B. Segers. der bri gade van Turnhout, waren zaterdag avond op dienst, nabij de IJzeren Brug, waar de spoorlijn Turnhout-Tilburg, over de Kempische Vaart loopt. Eene bende smokkelaars, allen met een pak geladen, wachtten vóór de brug tot de doortocht vrij zou zijn. Omstreeks 10 uren, begaven zich twee andere tolbeambten langs daar naar hun- non post. De smokkelaars, waarschijnlijk denkende dat dezen den post aan de brug verlieten, stapten over de brug en ver-

De Denderbode | 1897 | | pagina 2