Pol en Stant. De anarchistenmeeting. Van tak op tak. KERKXKEN. Stedelijke Werkbeurs Stant ziet Pol zich bukken in den meersch achter't hof; hij ziet hem den gazon ophalen en met de han den werken in den grond. Start. (Van verre). Wel, Pol, wat doet gij daar Zijt gij op zoek misschien achter wt g- Sestoken geld van uit en Spaanschen tijd of van uit de Fransche revolutie Pol. 't Is veel m w eenvoudiger als dat, Stant; 'k ben op de mollenjacht 1 Stant. En wroeten die bengels binst de winter ook dan Pol Pol. Ja jaas, Stant de mollen zijn lijk ile donsjen die kerels foefelen en booren maar altyd aan en kunnen zich geenen moment koes houden. Stant. Wel wel, Pol; 'k meendege dat de mollen in den winter sliepen en en dat ze maar ten tyde van de vlas- schaards hun rol en begonnen te spelcu. Pol. 'k Heb er bier al vijf en twin tig in d'yzers gepakt van dezen winter, en ouzo lieve Heer weet hoeveel da'k er nog zal kuippen voor den Paschen. Stant. Zend ze maar naar den an deren wereld, Pol; z'en kunnen toch an ders niet als de boerkes den duivel aan doen. Pol. Zij maar gerust, btant; we zullen zo wel arrangeren. Stant. Maar wat goed weer, he Pol, voor den tijd van 't jaar Pol.'t Is te goed, Stant; als z'en 't ons later maar niet en doen uitzweeten Stant. 't Zou kunnen gebeuren, Pol: maar 't geen voorbij is en kan geen kwaad meer doen, en binnen een paar maanden is de winter den dieperik in. Pol. Jaai, Stant; en daar en tus schen zullen w'het afwachten 't geen dat er nog achter is. Stant. En geen bijzonder nieuws zeker in de streken, Pol Pol Niets bezonders, Stant; alles is hier rustig en waren de donsjen en de roelanders daar niet, de menschen waren rustig en vreedzaam Stant. Komen z'hier weêrom wroe- en en booren gelijk de mollen, Pol Pol. Och jaas, Stant 1 En kunnen ze de rust enden vrede laten aan de men schen, die ruziemakers en twiststokers Stant. Zetten z'iets bijzonders uit voor den moment, Pol Pol. Wel, Stant, nu is 't meê de de Franscbmans dat ze bezonder bezig lijn Stant. Dat is nog al wel, Pol, als ze zoo ver al gesukkeld zijn dat z'al in 't Fransch zitten. Pol Ja jamaar, Stant, g en verstaat mij niet'k wil zeggen dat ze nu bezig zijn mee den kop te doen draaien aan de menschen van dees kanten die jaailyks naar Frankrijk gaan werken. Stant. En wat willen ze doen met die brave werkmcnschen. Pol Pol.- Maar, Stant, 't is altijd 't zelfde; ze willen zij meê die menschen doen ge lijk meê allemaal d'andere, 't is te zeg gen, hen beschermen en gelukkig ma ken 1 Stant. 't Is zeker beloven van hen gelukkig te maken dat gij wilt zeggen, Pol p0L- Wel zeker, Stant, gelijk die liefhebbers dat van over drij jaar hier aan alleman beloofden. Stant. En daar is een wat van ge komen, he Pol Pol. Zwijg mij daar af, Stant maar alia z'hebben zij toch voor hun eigen zei ven iets bekomen by zit bij toch in de Kamers, die felle kerel, meê al hun be loven en liegen en lasteren Stant. Jamaar, Pol, zulke histories en zijn geon twee keer mogelijk, he man! Die dat Diet en ziet, is nog blinder als ncn mol I Pol. Dat peis ik ook, Stant; maar §'en kunt niet gelooven hoe dat die onsjen en roelanders rekenen op «Ie kortzichtigheid en de bygeloovigheid van 't volk. Stant. 't Is toch verloren gedaan Pol; t'Aalst en in 't omliggende en wordt er bijna niet meer van gesproken van die gelukzoekers tenzij om ze vierkant uit te lacheo. Pol. 't Zelfde staat hun hier te wachten, Stant bij de boeremenschen hebben ze g'heel en gansch gedaan en de werkmenschen beginnen ook klaar te zien en te verstaan dat g'heel hunnen winkel ofte bottik maar een ellendigi fopperij en uitbuiting en is. Stant. Maar waarom werken ze no bijzonderlijk om de zoogezegdo Fransch mans te verleiden, Pol Pol. Wel, Stant., dat is dood een voudig; over eeDigo jaren en spraken de donsjen en die kliokmannen van die Franscbmans niet; 't waren immers arme mthscbeu en ze konden zy geen munt slaau op den rug van die menschen, maar sedert dry jaar, Stant, zijn die menschen lijk iedereen, kiezer geworden; en nu in eens en nen slag zijn die werklieden hun beste vrienden, hunne hertlappen gewor den; zie, Stant, als ge die mannen hoort of hunne gedoemde gazetten leest, ge zoudt zeggen dat ze voor die eenvoudige werkmenschen bun leven zouden willen ten beste geven en dat ze bun allemaal guau rijk maken en gelukkig Stant. O die bluffers, die schy: heiligaards Pol. Ja ja, Stant, mijnbeer De Sa- deleer en ons andere twee katholieke re presentanten die al bekomen hebben dat ze voor half prys tot op de grenzen mo gen rijden en dat ze iu Frankrijk op men- schehjke wyze moeten behandeld worden, en die gedurig voortwerken om hun alle mogelijke voordeelen te doeu bekomen hewel, Stant, onze katholieke represen tanten, als ge die bedriegers hoort afge ven, en hebben nog niets gedaan voor de Franscbmans en willen nietsdoen voor ben I Stant. En wat heeft bunnen held die nu in de Kamers zit, al gedaan dan. Pol, voor de Frauschmans Pol. Wel, Stant, niets, volstrekt niets Wat dan Is 't al niet g'heel wel dat hij op hunne gezondheid wel eet en drinkt in de grootste hotels van Brassel, en dat hij in eerste klas op den treiu en iu 't hof van den Koning en van den Graaf van Vlaanderen zich opstruift lijk nen pauw Stant. Wel wel, Pol, zijn dat histo ries Pol. En nu, Stant, komen z'aan die brave werkmenschen wijs maken dat zij zich moeten aansluiten aan 't geen zij noemen 't syndikaat van de Franscbmans en dat zij dan alles zullen bekomen. Stant. Ed wat is dat voor een ding, Pol, 't syndikaat van do Franschmans? Pol. Wel, Stant, z'hebben hier overal in de streken strooibriefjes ge stoken in d'handen van de werklieden, en daar staan wel twintig grrroote en schoone beloften op, als al de menschen die naar Frankrijk gaan werken meê de volksfoppers willen meê doen cn aan hun katholieke princiepen verzaken. Stant. Jamaar, Pol, daarvoor zijn de menscheu hier zeker tcch nog te braaf, he Dat ze zulke klodden gaan voorstel len naar Gent of naar Brussel, dat zou men nog verstaan maar bier op onzen katholieken buiten zulke voorstellen dur ven doen, dat is te schrikkelijk en te dom 1 Pol. 't Is nochtans alzoo, Stant do Franschman en moeten maar twee dingen doen en den Hemel is den hunnen, bier op de wereld wel te verstaan ten eersten, kristen demokraat (of liever af vallige kristenc-) speleu en jaarlijks nen frank betalen. Stant. Ha, Pol, nu hebt 't ik ver staan ten eersten, kiezen voor de vijan den van do katholieke partij en bijgevolg van onzen katholieken godsdienst, en teu tweeden, die mannen hunnen bek open houden door nun geld! Wel wel, Pol dat zijn schoone condities 1 Pol. Jaat, Stant, maar dat verstaat hem toch; ze zeggen dat de ratten begin nen te nestelen in den kaas van Klokke Roeland en in ander kazen ook van die kliek en indien al de menschen van het Arrondissement van Aalst die jaarlijks in 't zweet van hun aanschijn gaan zwoegen naar Frankrijk voor vrouw, kinders en ouden vader of oude moeder, dat al die menschen, zeg ik. nen frank per jaar gaven aan die uitbuiters, dat ware een schoon revenuken en dat zon hun toela ten van hun vermolmd en uiteengerokken kraam nog een wat te lappen en recht te houden. Stant. Daar slaat gij den nagel op den kop, Polmaar wie zal cr daar uit zinnig en blind genoeg voor zijn En wie zal zich niet liever aansluiten aan de sociëteiten van Onderlingen Bijstand en andere Bonden die de katholieken, de ware cu rechtzinnige volksvrienden, in alle gemeenten bezitten en instellen Pol. Dat is ook mijn zeggen, Stant; die zich den werkman maar aantrekt als hij hem noodig heeft, 't zij om voor hem te stemmen, 't zij om hem t'helpen den grooten Jan uit te hangen, die is niet weerdig van onder 't volk te verschynen en verdient niet» anders dan den alge- meenen afkeer cd d'algemeene verach ting. Stant. Zoo is 't Pol, en onder d'al gemeene verachting zijn die mannen reed» gevallen en zullen zij teenemaal begraven worden II! En nu, Pol, moet ik \oort; 'k heb den liid niet bij Kaken binnen te gaan; maar doet haar de komplimenten van mij en van Trien en van de kiuderen dat zij wel duizend maal bedankt is en dat wij haar nimmer zullen vergeten. Pol. Goed, St.tnt, en insgelijks de komplimenten t'huis en de goede verkoop. Stant. Dank u, Pol, en tot de naasto week. De meeting, zegde de voorzitter, heeft een tweeledig doel 1° het aantoo- nen van feiten uit het parlement, om te bewijzen dat het socialism daar door de socialistische afgcvcerdigden verloochend werd en 2° om duidelijk te maken dat het ware socialism niet overeen te bren- ;eu is met het parlementarism. Wij lieb- >eu M. Bus gevraagd, hier te komen om daarover het woord te nemen, cn wij aanzoeken de aauwezigeu do denkwijze van den spreker te eerbiedigen. Na hem kan ieder uwer het woord bekomen door het op regelmatige manier te vragen. Het woord is nu aau onzen vriend Bus. En citoyen Bus begon Vrienden, ik hen niet van Mcchclen Oekomen om, zooals Anseele het geschre ven heeft, eene vlag te komen bevuilen af lasteren, noch om personen aan te vallen. Wat wij behoeven is dat de eene tegenover den andere openhartig zij in 't uiten van zijn gedacht. En tot de feiten komendejggegt hij op zeker oogenblik Wat I de socialisten zouden de af schaffing van den persoonlijken eigendom niet vragen Maar het persooulijk bezit is de basis waarop al de maatschappelijke wanverhoudingen berusten 1 Eüd groote opgeschoten kerel, met :ware knevels, maar met nog zwaarder hoofd, dat hij moeilijk in evenwicht kan houden, en die op den voorsten rang staat, zegt luidop 't Is al zeever wat i vertelt Ecnige aanwezigen zeggen dat hij moet zwijgen anderen geven hem gelijk. Bu» vraagt dat men zwijgen zou terwijl hij spreekt eu daarna het woord vragen, om vrijuit zijn gedacht te laten zeggen. Een oorverdoovend geschreeuw en ge huil gaat op aan deu kant waar het groepje gaaien (socialisten) staat, gezon den om moeilijkheden te verwekken. De eerste onderbreker roept Ik ben noch socialist noch adversair, ik ben eeu volksvriend De man heeft moeite om zijne woorden aaneen te knoopen, en nog veel meer om op de beenen te blijven. Het gerucht duurt voort. Er wordt om stilte geschreeuwd de overgrooto meer derheid der aanwezigen noemen 't gedrag der Vooruiters - schandalig. Deze hui len en tieren als bezetenen de grofste bcleedigingen en walgelijkste uitdruk kingen worden door hen naar de tribune geworpen. Ziedaar, zegt Bus, tot do dag bladschrijvers, ziedaar de vruchten van 't tsarism van Anseele. Midden het helsch lawijd komt een eenvoudige werkman, zeer armoedig ge kleed, maar met een bedaard en deftig uiterlijk, op het verhoog, en roept zoo luidt als hij kau Vrienden, als Eedje Anseele of Ed- mond Van Beveren spreekt, zijt gc allen stil. Welnu, zvijg nu ook I Al te vergeefs De gaaien huilen als kerels, die een aanval van delirum tre mens te doorstaan hebben. Eenige aan wezigen zijn zoodanig veroutweerdigd over dat laag gedrag dat zij tegen hen aau 't opspelen gaan. De bel wordt voortdurend geluid. Bus tracht zich nu eu dan te doen verstaan en schreeuwt zich zoo heescli als eene oude kat, zoodat hij zich outmoedigd te rugtrekt. Daar komt de herbergier van het huis zelve door de woelige menigte gedrongen en springt op bet verhoog om stilte te verzoeken, maar hij kan zich niet doen verstaan. Dit is nog maar een klein staaltje van hetgeen er gebeurde. Men ziet dat An seele wel een beetje reden had, terug te krabben. De anarchistische meeting, naar welke Anseele niet heeft durven gaan, is niet gehouden iu de Flora, maar in eene andere zaal. Ziehier wat wij hierover in de Gateite van Gent lezen De patroon der zaal Flora in de Hol straat heeft geweigerd zijne zaal toe te staan voor het houder, der meeting, en maandag middag plakto hij op zijne ven ters G'eene meeting. De inrichters zijn dan naar de stad Brussel gegaan en daar beeft de meeting plaats gehad. Er was nogal wat volk in de zaal, 3 tot 400 personen. Gezel Bus, van Mechelen, heeft de socialistische Kamerleden verweten, dat zij in do Kamer het socialistische pro gram niet toepassen. De spreker werd gedurig onder broken door de aanwezige socialisten, die hem nu eens uitscholden, dan eens toejuich ten, schreeuwden en tierden. Onmogelijk voort te spreken. Eeu socialist verzocht de aanwezigen kalm te zijn. Hij verdedigde dan de socia listen der Kamer, zeggende dat zij gelijk hebben, te nemen wat ze krijgen kunnen alzoo zullen zy stap voor stap geheel hun program verwezenlijken. Gezel Rochette heeft niet kunnen spreken het was ocmogi lijk stilte te bekomen cn de zitting werd teu 8 uren geheven. Daarna werd er herig geredetwist iu verschiilige groepen iu de zaal en in de herberg. Er was veel policie in de Hoog straat. Volgen» het verslag dat het Volk over die meeting geeft, moet het er allerliefst hebben toegegaan. gerd van de deftige en eerlijke leden van onzen Kath. Werkmanskring, en dit, om dat zij, in zake van 't pensioen, naar uwen zin niet hebben gestemd Ja, wie hei ft hen naar 't hoofd geslin gerd dat ze sibbedominés, jeemenissen >lattekecsmannen, venten om d'crwten te zeiten, flasgekesmannen zijn omdat zij de vrijheid hebben genomen van anders te denken dan gij of van eerst 't ordewoord bij u niet te gaan nemen Wie is 't die deze domme en lompe bc leedigingen naar 't hoofd onzer katholieke werklieden smeet Ge moet het weten want nu is 't voortaan onmogelijk nog te loochenen dat gij de hoofdopsteller van 't Land van Aelst zijt. Zeg eens, M. Daens, wie is de schrijver van al die niet genaamteekeude artikels loorspekt met gomeene beleedigiugen, met lasterlijke zinspelingen tegen onze Priesters, tegen onze katholieke Volks vertegenwoordigers, proviuciale Raadsle- len, Gemeenteraadsleden eu voorname katholieken zonderde vrouweu te sparen die wekelijksch in 't Land van Aelst uit gekraamd worden Gij, hoofdopsteller, mort het weten.... Ja, wie is het die aan al deze visck- merktsche uitspattingen lucht.geeft Gij beklaagt u over Denderbode maar wij begrijpen u Do arme maar deftige en eerlijke werklieden, leden van onzen Kath. Kring, mag men, volgens u, alle beleedigiugen die men bedenken kan,hoe dom en lomp ook, naar- 't hoofd slinge ren van 't oogenblik dat zij naar uwe pijpen niet willen daDsen.maar U, repre- taut door de gratie van liberaal en socia list en Hauk aan dc cuunillenstreek van 't omgekochte wijf, zouden wij don bal met klauk niet mogen terugkeereu, zelfs als ge, gelijk in de stemming over de dotatie vau Z.K.H.deu graaf van Vlaan deren, den belachelijker platzak hebt gespeeld. Dat kan niet ziju, man 1 Tand voor tand en oog voor oog Is leugentaal zonde P Ziedaar eene vraag die bijna wekelijks door H Land van Aelst wordt gesteld. In den brief van M. Daens dien wij donderdag lest hebben meègedecld, wordt gezegd In tülken toestand heb ik mij - onthouden - bij de stemming over de dotatie van Z. K. H. Msr don graaf van Vlaanderen. Nu, wanneer men het verslag dor kamerzitting raadpleegt, dan bemerkt men dat M. Daen» aan de waarheid te kort blijft, dat hij zich niet heeft onthou den hij de stemming, gelijk hij beweert. Do reporters der Brusselsche gazetten hebben in tegendeel bestatigd, dat hij, M. Daens, op 't oogenblik der stemming de Kamer heeft verlaten. M. Daens vindt de jaarlij ksche gift van 200 duizend fraDk aau Z. K. H. Msrden graaf van Vlaanderen niet redelijk is, dat hij ze niet noodig heeft, dat hij rijk is enz enz. Nu de roode socialisten zeggen dat ook; dus de groene cn de roode socialisten zijn 't accoord. Laten wij dat voor 't oogenblik tor zijde, maar bestatigen wij nogmaals dat M. Daens, volksvertegenwoordiger door de gratie van liberaal en socialist, zijne denkwijze niet opcnbaarlijk ter Volks- kamcr beeft durven uitdrukken, dat hij de moed niet gehad heeft zijucr overtui ging, daar hij, op 't oogenblik dat bij ze moest laten kennen, heimelijk dc plaatpoetste, en zoo den leitoe, den sibbe- dominé, den soepsoldaat, den vent om in d'erwten te zetten, den flasgekesman, den brocksch.... heeft gespeeld.... Nu het staat M. Daens niet al te wel aan dat wij zijn gedrag ter Kamer aldus betitelen en hij vraagt ons - Iu alle geval moet ge mij daarom t.ien vloed van domme en lompe belee- digingen naar 't hoofd smijten Wij herhalen wat wij donderdag 11, hebben geantwoord Ja, man, bier bobben wij u liggen. Wie is het die in 't Land van Aelst dien zelfden vloed van domme en lompe beleedigingen naar 't hoofd heeft geslin- Twee landen. Ik lees iu twee dag bladen op denzelfden datum BrusselHot gerechtshof heeft eene duitsche onderwijzeres ais gezworen ver taalster benoemd. Het V laamsche Volk). Krupp, de groote nijveiaar der Rhiju- streken en van Duitschlaud beeft al zijne Belgische werklieden aau de deur gezet. Voortaan zal hij geene vreemden meer aannemen. De Patriote). Hoelang zullen de duitschers hier in België de schoone plaatskens van het Staatsbestuur komen inslokkcn Hoe lang nog zullen de Belgen voor Duit schers achteruit gestoken worden Lastertaal'De Godsdienstige Week, het orgaan vau ons Bisdom, sprekende van het Kerstfeest iu onzen Kath. Werkmanskring, zegt Zijne Hoogweerdigln id, Mgr de Bis schop van Gent heeft de Z. E. H. Ka nunnik De Bock, Professor in het Se- miuaric, afgeveerdigd om in zijnen naam de feestelijkheden bij te wonen. Dus, de Z. E. H. De Bock was de afge zant, de vertegenwoordiger van Z. H. Mgr Slillemans. De Godsdienstige Week deelt ver der meê dat do Z. E. II. De Bock eene aanspraak deed en verklaarde door Mgr gelast te ziju aan den Werkmauskring van Aalst het vertrouwen en de voldoe ning van Zijne Hoogweerdigheid te betui gen Daarna heeft hij gesproken van de lastertaal, welke tegen de katnolieke werken te Aalst, ten voo; deele der werk lieden iugericht, door zekere personen gevoerd wordt. Wie zijn die personen door den Z.E. H. De Bock bedoeld Onbetwistbaar zij die deze lasteringen wekelijks in t Land van Aelst uitbraken, zij die ouze katholieke werklieden de domste en lompste beleedigiugen naar het hoofd sliugereu omdat ze, naar hunne pijpen, uiet willen dansen. De Z. E. H. Kanunnik De Bock heeft ons, AaUterscho katholieken, opgewekt om die aanvallen te verachten. Katholieken, vrienden, laat ons den raad van den Z. E II. Kanunnik volgen verachten wij niet alleen die lasterlijke aanvallen maar ook dezen die ze plegen 1 De socialisten zulleu gemakkelijk do algemeene onteigening kunnen rechtveer- digen zegt Bebel. Die rechtsgrond is im mer dezelfde het algemeen welzijn. Dat stelsel is dat der dwingelanden, der verdrukkers dor minderheden. Wat zou Bebel zeggen meest men hem eens voor het algemeen welzijn gevaarlijk ver klaren, zijuen rechtsgrond inroepen met deze van den geus hierboven Blauwen cn rooden zijn kerels van den zelfden deeg onmenschelijke dwinge landen. Broodroof. 't Land van Aelst j ammert gedurig dat men broodrooverij pleegt ten nadeele der cbristene fop- pers en in - De Werkman van 15 Jan. 1897 leest men Veel werk op Chipka die iets te verwachten zijn, paliencie, - lieve ton fraters. Wie knoopt dat aan een. Kiezing te Brussel. De Associa tion libérale van Brussel, heeft aiscandi- daat voor de senatorialo kieziug uitge roepen M. Ernest Solvay. De Réforme hoopt dat de Ligue zich bij deze caudidatuur zal aansluiten, opdat M. Solvay de candidaat van alle anti ek ricalcn zou ziju. Zijne kiczing ware het begin der... verlossiug Ah may M. Solvay heeft aangenomen, op voor waarde dat hij dc ecnige liberale candi- S daat zij. De onafhankelijkcn zullen naar alle waarschijnlijkheid zaterdag tot de ont houding besluiten. Dit ware eene dwaas heid. Le Petit bleu, een liberaal orgaan, kondigt een artikel af, in 't welk priester Daens hevig wordt aangevallen en er van hem aardige zaken worden verteld. Zou hij, die ons bij de minste aanra king, 'tis wel waar, domme zeeverachtige epistels zendt, nu ook geen epistelken zenden aan het Brusselsche liberale blad Tot hiertoe hoorden wij niet dat hij eenige terechtwijzing zondt, noch vau rechtbank sprak..... Wat mag dat toch beteekenen Herinrichting der middelbare scholen. Onder de leiding van den secretaris-generaal, M. Germain, wordt er tegenwoordig in het ministerie van binnenlandsche zaken gewerkt aan een ontwerp tot herinrichting van het middel baar onderwijs. Aan het onderwijs van het Fransch in het Vlaamsche land en van het Vlaamsch in het Walenland, zou ecu aanzienlijker getal uren hesteed worden dan voorheen. 'tLand van Aelst heeft wellicht reeds duizend maal herhaald dat Dender-, bode den priester bespot in den persoon var. merteleer-leitoe Daens. Denderbode bevecht hem slechts als eenen politickeu tegenstrever, als eenen politieken verleider van 't volk.... (Het overige zullen wij kortelings de gelegen heid vinden er bij te voegen). Wij dagen 't Land van Aelst en al de hel den der Chipkakliek uit te kunnen bewij zen dat Denderbode onzen merteleer ooit in zijne weerdigheid van priester heeft aangerand. In 1894, weid Denderbode voor den rechter gedaagd onder beschul diging van hom in zijne weerdigheid van priester belecdigd en gelasterd te hebben en Denderbode werd vrijgesproken. Dus. Land van Aelst, 't woord is aau u, bewijs dan dat Denderbode onzen leitoe in zijne weerdigheid van priester heeft heleedigd en gelasterd.... maar gij ook zult den leitoo, den sibbedominé, de plattekeesman.de flasjekesman,den soep soldaat spelen gelijkuweu hoofdopsteller! Ongezonde gestichten. M. de minister van nijverheid en handel heeft de plaatselijke besturen gelast met de opgave te maken der gevaarlijke en onge zonde gestichten, die in het land bestaan. Bij deze gelegenheid is er vastgesteld, dat een groot aantal kleine werkhuizen zonder toelating werden ingericht. Van een anderen kant beautwoorden veel besluiten van toelating niet meer aan de werkelijkheid van den huidigen toestand nijverheden zijn veranderd en uitgebreid, zonder dat de eigenaars zich in regel stelden met de wet. De inspectie van den arbeid is nu door M. Nyssens gelast met het nazien van al de besluiten, zoo onder oogpunt van het belang der geburen als van dit der werk lieden. Geuzen en vrijheid. Vivar is in de Republiek vau den evenaar zonder vonnis doodgeschoten om in een gazet verzet te hebben aangeteekend tegen de vrijheidschendingen door de vrijmetse laars begaan De geuzenbladen tot Dendergalm toe, blijven stom als ue korpel. Geen enkel blad van liberalen heeft tegen die scban- dige moorderij geprotesteerd. Zeggen dat die jannen in hun programma schrijven vrijheid voor allen en in alles. Wat zou het zijn zoo onze geuzen niet eens voor de vrijheid waren De minister in de mijn. Dat M. Nyssens zijn ambt van minister van ar beid ernstig opneemt, bewijst zijn uitstap van Dijnsdag in het Luikschc. Iu mijnv. erkerskostuum is M. Nyssens neèrgedaald in de -mijnen van Horloz, te Tilleur op eene diepte van 567 meters heeft hij, in gezelschap van MM. Van Hoegaerden-Braconnier, beheerder der mijn, Banneux, bestuurder-generaal, Po- let, bestuurder der werken eu de mees- ter-werkman Decamps, de werken be zocht. M. Nyssens onderhield zich met de arbeiders, hun allerlei inlichtingen vra gende over huu werk, de moeilijkheden der exploitatie, de gezondheid der mijn en de verlichting. De minister scheen, na deze moeilijke wandeling en eene beklimmiug van 77 meters, nog wel te pas toen hij uit de myn kwam, wai.t hij ging nog het gast huis en de werkmanshuizen bezoeken, de vrouwen ondervragend over de voorwaar den van bestaan en den strijd voor het aaneenkuoopen der heide einden des jaars. Dit bezoek heeft op de bevolking van Tilleur den besten indruk gemaakt. Den Donderdag raorgend, 7 dezer ver spreidde zich in onze gemeente de droeve mare,dat de achtbare heer Felix Meganck in don zelfden nacht overleden was. Welk groot verlies voor onze parochie Menigvuldige diensten heeft hij aan de gemeente bewezen en van rijk en arm, groot en klein was hij geëerd en bemind, om zijne rechtschapenheid,zijne goedheid en dienstwilligheid, 't Is dan ook niet te verwonderen dat dc Lijkdienst die Zater dag laatst, 9 Januari om 9 uren in de parochiale kerk te Kerkxken heeft plaats gehad door eene zeer talrijke eu ingeto- gene menigte werd bijgewoond. De pasop gerichte Fanfaren-maatschappij Vrede en Eendracht van Kerkxken vergezelde de stoffelijke overblijfselen van den be treurden overledene naar zijue laatste rustplaats, onder het spelen van treur- marchen die wonderwel werden uitge voerd. Hier achter laten wij de lijkrede volgen die op het graf werd uitgesproken door den heer August Van Den Steen, hulp onderwijzer te Kerkxken. Mijnheeren, In naam der Fanfaren-maatschappij, zij het mij toegelaten, iu dit plechtig uur, deu dierbaren afgestorvene een blijk onzer groote smart eu erkentelijkheid te geven. Onze maatschappij nauwelijks een jaar en half gesticht, verliest een harer ieverigste bestuurleden. Over een jaar hadden wij het genoegen hem voor de eerste maal met eene sérénade te veree ren en tevens den wensch uit te drukken, ten minste nog 25 jaar deze^te mogen her nieuwen. Helaas, welke bittere teleurstelling 1 Felix is niet meer Dc onverbiddelijke dood heeft hem het leven ontnomen en uit ons midden gerukt. Wat onschatbaar- verlies I Met een benepen hart eu vol droefheid breng ik een laatste hulde aau den dierbaren overledene, aan den echten en waren menscheuvriend. Felix was een oprecht christen en op recht katholiek. Met eene schoone ge leerdheid begiftigd vond het schoone, het ware en het goede, in hem eenen onbaat- zuchtigen aanmoediger, eenen warmen verdediger, eenen edelmoedigcn strijder. Gevoelig en medelijdend van harte, was zijn vurigste verlaugen iedereen gelukkig te maken. Eenieder hielp hij door wijze raadgevingen Menige smart werd door hem gelenigd en vele bedrukten wist hij door zalvende troostwoorden op te beuren en mildadig te ondersteunen. Ook heeft hij door zijne gedienstigheid, door zijne goedheid eu door zijnen vriendelijken omgang de liefde en achting gewonnen van allen die hem kenden.'t Ware dus overbodig U te zeggen dat hij door al de inwoners onzer gemeente bemind werd. Hoe dikwijls hebben wij de schrander heid van zijuen geesten de goedheid zijns herten niet moeten bewonderen. Alle goede genootschappen vonden in hem eenen ieverigen ondersteuner en medewerker. Onze maatschappij verlieit iu hem haren onvermoeibare» commis saris het genootschap van St.-Vicentius haar ieverigste lid eu het genootschap der zangers uit dc kerk, hareu ieverigsten en bekwaamsten zanger. Veel goeds heeft hij gedaan, en nog meer mocht men van hem verwachten maar ongelukkiglijk eene sleepende en pijnlijke ziekte ondermynde zijne gezond heid. Wanneer zulke mannen het tijde lijke met het eeuwige verwisselen is het niet le verwonderen, dat eenieder neer slachtig is, dat ons aller hart bloedt. Onze gemeente verliest in Felix eenen edelmocdigen weldoener. Wij allen, zijne vrienden en kennissen, die menigmaal gelukkig wareu iu ziju aangenaam gezel schap, maar nu met weedom in 't hart naar het graf vergezellen, wij verliezen onzen trouwen en verkleefden vriend. Helaaswelke diepe smart is dit afster ven uiet voor zijne bedroefde broeders en zusters, voor zijne bedrukte kinderen, die nu deu besten der vaders missen moeten. O schrikkelijke dood, waarom zoo tijdig hem neergeveld Dat 's Heeren wil geschiede en onderwerpen wy ons aan de besluiten van den Almogeuden God. Wij, christenen, weten dat de dood niets anders is dan de overgang tot een beter leven. De koude overblijfselen zijns lichaams zullen weldra door de aarde bedekt wor den doch troosten wij ons iu de ge dachte dat zijne ziel het Hemelsch Sion is binnengetreden. Stelpen wij dus onze tranen en storten wij eeu vurig gebed tot God,opdat Hij den.betreurden overledene de kroon der onsterfelijkheid scheuke. Rust zacht, Felix, in den gewijden grond tot op den jougsten dag, wij zullen u nooit vergeten. En nu vaarwel, Felix, vaarwel, of liever tot wedorziens in het Eeuwig Vaderland I X. VAM AALST. Bulletijn van den 17 Januari 1897. WORDEN GEVRAAGD: 2 leerjongens voor de schoenmakerij. 1 smedersgast. i coloranl-brander. 1 smedersgast. 2 goede ajusteurs. VRAGEN WERK: 1 bakkeisgast. 1 brouwersgast. 1 kleermaker. 1 huis- of paardenknecht. 1 schrijnwerker (leerjongen). Verschiilige daglooners en fabriekwer- ke. s P. S. De werklieden die zonder werk zijn kunnen alle dagen ter werkbeurs in lichtingen bekomen van verschiilige werk beurzen des lands. De Bureelen zijn voorloopig open ten Stadhuize Militiezaal, van 8 i/2 tot 9 uren 's morgens, en van 11 tot 12 i/z uren 's middags. Eerbied voor de geestelijke Over heden. De Z. E. H. De Bock sprak altiier, op Kerstdag, in naam van Z. H. Mgr.den Bisschop van Geut,eu verklaarde dat de stemming die de leden vau den Kath. Werkmauskring en der Antisocia listische Vakvereemgingen uitbrachten, in zake van 't pensioen voor den ouden dag, eene zeer wijze stemming is en priester Daen? schreef in tLand van Aelst 't volgende u Eu met al den eerbied verschuldigd aan vreemde redenaars die aan do werklieden van Aalst komen verklaren dat hunne n stemming voor het stelsel N° 1zeer wijs is r en van doorzicht getuigt antwoorden wij n dat zulke stemming voor werklieden van n Aalst die reeds nu aalmoezen noodig heb- r ben om te leven, eene onbegrijpelijke dom- n heid is. n Men draaie en keere het gelijk men wil; priester Daens schrijft dat Mgr. Stil- lemans in deu Kath. Kriug te Aalst eene onbegrijpelijke domheid als eene wijze daad die van doorzicht getuigt heeft doen voorstellen eu uitroepen. Dat is een

De Denderbode | 1897 | | pagina 2