Donderdag 21 Januari 1897. 5 centiemen per nummer. 5!sle Jaar 5126. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. Landbouw. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Belgische Vereeniging voor de Zondagrust. Soeialiste proefneming. Veroordeeling. -U^CE™ DE BOERENKRIJG. Th. Sevens. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Wen schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 20 Januari 1897. li© Gentscbe afdeeling van de Vereeni ging voor de Zondagrust bidt ons den op roep in to lasscben, welken zij richt tot de Gentscbe bevolking. Gaarne geven wij gevolg aan deze vraag MIJNE EE EEN, Er werd onlangs te Gent eeno afdee ling van de Vereeniging voor de Zondag rust gesticht. Deze afdeeling, vrij van alle politieke strekking, doet een war men oproep aan al wie bereid is mede te werker., 't zij door giften, 't zij door per soonlijk streven, om zooveel mogelijk de zondagsrust aan alle slacb van arbeiders te verzekeren. Het ware onbillijk van niet te bestati- gen dat, voor wat baar betreft, de hooge nijverheid reeds ten grooten deele bet zondagswerk heeft afgeschaft, dat de openbare Besturen van Staat en Provin cie, zoowel als de stedelijke, het zon dagswerk, van hare beambten en van de door baar bezoldigde werklieden ver- eisebt, tot het uiterst noodzakelijke heeft beperkt, dat eindelijk een zeker getal bureelen en neringhuizen des zondags hunne deuren sluiten. Deze uitkomsten zijn verkregen ten deele vrijwilligerwijze, dank aan do wel willendheid der patroons en der open bare Besturen. Een ander deel er van zijn wij verschuldigd aan do onophoudende propaganda, hier te Gent ingericht door sommige maatschappijen en eenige edel moedige burgers. Alle degenen die zoo hebben medege werkt tot het uitbreiden der weldadige zondagsrust, verdienen do dankbaarheid der arbeiders. Maar beter dan iemand zijn zij bewust van het feit dat de taak nog niet is afgedaan, dat de nering, als ook sommige kleine nijverheden en hu- reelen, des zondags nog menige arbeiders aan het werk houden. 't Is juist om de taak te voltooien, dat het huidig bestuur is opgerezen. Het doelwit zijner leden is alle streven te on dersteunen, welk gericht is tot het ver- algemeenlijken der zondagrust ten voor- deele der arbeiders. Desaangaandc wen den zich de leden van gemeld bestuur tot de inwoners van Gent, voorsteden en omliggende gemeenten, waar het gebruik heerscht van den zondag zijne aankoopen naar Gent te gaan doen, meteene warme bede, om dit voortaan te vermijden. Dat niemand zich 's zoidags naar de maga zijnen begeve De drukpers, van alle gezindheid, gelaste zich met den raad, HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 30e vervolg. «00— De man kwam even aan zijn klak en zag mij met nieuwsgierige blikken aan. Hij ging toen heen, en Brigstock maakte eene bewe ging, alsof hij wenschte, dat ik mij bij hem zon aansluiten. Maar ik bad genoeg gehoord en gesproken. Ik zegde dus alleen Moet ik de kapitemskajuit in gebruik nemen Zeker. Als gij het bevel op u neemt, zult gij daar blijvend uwe plaats vinden. Goeden nacht, zegde ik. En zullen wij nu morgen uw antwoord Ternemen Om acht uren, antwoordde ik. Ik ging regelrecht naar de kapiteinskajoit en draaide de lamp op. Mijn toestand was inderdaad buitengewoon. Toch had ik, voordat ik het dek verliet, reeds besloten, het bevel op mij te nemen, maar daarover het stilzwijgen tot den volgenden morgen te bewaren, opdat mijn gewicht zou toonemen door do spanning, waarin ik de bemanning liet. De tegenwoordigheid van Kate Darnley oefende een grooten invloed op mijn besluit. van des zondags niet te koopen, dikwijls aan hare lezers tc herinneren Alle nij verheids- en handelsbazen worden ver zocht, ten ruimste mogelijk, aan hunne beambten de zondagrust te laten genie ten. Aan de neringdoeners diene gezegd dat het sluiten hunner magazijnen, rond den middag, niet belet de uitstallingen des namiddags en des avonds voort te zetten. Eet bestuur der Gentscbe afdeeling van de a Vereeniging voor de Zondagrust: De heeren E. Braun en R de Kerc- hove d'Exacrde, eere-voorzitters R. De Ridder en A. Verhaegen, voorzitters G. Cooreman en De Muynck, onder-voor zitters; A. Casier en L. Varlez, schrijvers; P. Zenner, schatbewaarderCallebaut, D. De Buck, De Cuyper, F. de Hemp- tinne, P. De Schamphelaere, De Waege- naere, Ed. Goossens, Tb. Léger, F. Le- perre, L. Néve, Spelthooru, leden. Och, zwijgt er van 't Is hetgcue de socialistische gazetten nu schijnen tc zeggen aan degenen die belang stollen in de socialistische glas blazerijen van Albi, in Frankrijk. Wij hebben al meer dan 'nc keer van die socialistische proefneming gesproken. Men kan gemakkelijk raden waarom. Er is een spreekwoord dat zegt men kent den boom aan zijne vruchten. Ehwel, 't zijn de vruchten van den rooden boom, te Albi geplant, die wij onderzoeken. Zij smaken waarlijk niet stijf goed. Zij zijn nog niet geheel rijp en reeds zijn ze dooreten en doorknaagd van de maaien. De weggezonden werklieden der roodo glasblazerij spannen nu een proces in te gen do roode bestierders der fabriek. 43 van hunne konfraters zenden protestation naar de gazetten I En ze tcekenen met hunnen naam. Men vindt, in die fameuze socialisti sche fabriek, noch vrijheid, noch broe derlijkheid cn bijzonderlijk geen gelijk heid. Er zijn van die goè sullen van socia listen die daar werken en die geheel ver wonderd zijn dat do eene schier nog zoovele wiut als den anderen. Do socia listen, onder ander, deze die directeurs spelen, trekken dobbel en dik en som mige werklieden, die sterk staan in hun ambacht, krijgen van eigen meer dan simpele .stouwers. Dat en is niet recht, zeggen de ware socialisten. Men heeft ons altijd wijs ge maakt dat alle man gelijk was cn dat alle man gelijk giug trekken. Of als er ging verschil zijn, dat bet ging geregeld wor den volgens elks noodwendigheid. Bij Als zij niet op bet schip geweest was, dan weet ik niet, of ik wel zoo spoedig een besluit genomen zou hebben. Het verleden had zich weer voor mijn geest geplaatst, terwijl ik overwoog wat mij te doen stond. Ik leefde weer met haar te Blath- ford gedurende den vacantietijd, dien zij daar doorbracht. Zij was mij uit de gedachten ge gaan, toen zij ons verliet, maar deze plot selinge onverwachte ontmoeting gaf eene bij zondere scherpte aan mijn geheugen. Dat gaat altijd zoo. Gij kent iemand maar oppervlakkig in het vaderland hij wordt uit uw geheugen gewischt gij ontmoet hem iu het buitenland, en hoe verder weg des te be ter voor het geheugen verscheidene onver schillige dingen komen u weer voor den geest en er ontstaat misschien eene blijvende vriendschap. Ontmoet denzelfden man in het vaderland, en gij loopt hem voorbij. De gedachte, dat Kate Darnley aan boord was, was als een welsprekend beroep op mij te nemen, Verder moest ik ook aan de veilig heid van de vrouwen aan boord denken. Ik oordeelde, dat ik geen vrees voorde mannen behoefde te koesteren. Ik keek nog eens alles na, wat er zich in de kajuit bevond. De chronometers waren van een beroemden maker, de sexanten prachtige instrumenten. Alles, wat in die dagen tot do volledige uitrusting van een scheepskapitein behoorde, was hier te vinden. Helaasde voorbeeld, gij zijt een grootc werker maar een kleine eter, liowel gij krijgt min als een grooto eter die eeu grootc luiaard is Dat is inderdaad Jo zuivere socialistische leering. En kijkt, te Albi cn wordt er daar al geen rekening van gehouden. Onder oog punt van betaling, het;gaat daar juist lijk in andere fabrieken. En de goeds- jeugdige socialisten staan paf. Arme, arme sukkelaars van eenvou dige socialisten, die hun, hoofd laten ver draaien door gelukzoekers welke zelve Diet gelooven hetgene zij vertellen. Men moet niet peizen dat hetgene men nu in Frankrijk tegenkomt nog nooit el ders gebeurd is. Iu België ook hebben de socialisten nog willen toonen dat zij wat anders konden dan vele belooven. Nu, 't is maar weiuige jaren geleden, ze gin gen in do omstreken van Bergen inrichten voor de mijnwerkers hetgene de franschc socialisten gingen maken voor de glas blazers. De mijne aan de mijnwerkers, zoo heette de proefneming onzer Belgi sche rooden. Zij wierd in gang gesteken en weiuige maanden daarna was zij.... in failliete De dutsen die er gewrocht hadden konden zelfs hun loon niet krij gen 1 Sedert onze socialisten alzoo van die probeering afkwamen met schade en schando^eujioort men hen niet meer ge wagen van het een tweede keer aan te gaan. Zij hadden er met den eersten keer hunnen buik van vol. Ja, ja, vrienden, als gij de socialisti sche grootsprekers den mond wilt stop- pcD, gij moet hen maar toeroepen ge noeg geklapt probeert eens 1 Zondag 11. keurt den strijd af dien do gebroeders Daens, in hun a Land van Aelst tegcu de katholieke Partij en bij zonderlijk tegen M.Woeste blijven voeren. Het orgaan van ons Bisdom heet dien strijd den onrechtvcerdigsten en den batelijkston oorlog dien men voeren kan. Le Bien public bestatigt dat de gebroe ders Daens niet luisteren naar de stpm- men van Z. II. Leo XIII cn van IIH. HH. onze Bisschoppen welke den vrede gebieden, Eu zij dio de raadgevingen en de be velen hunner geestelijke Overheden over het hoofd zien, hebben het recht niet zich op de leering en de goedkeuring van Z. H. den Paus tc beroepen. Deze nieuwe veroordoeling wordt door Lc Bien public uitgesproken ten gevolge van een schrijven van Eet Land van Aelst donkere uren van Halerows terugtocht nuar Engeland zouden nog donkerder tint aanne men door do gedachte, dat alles, wat hij bezat, weg was en dat hij or misschien nim mer meer van zou hooren. Ik sloeg het logboek open en doorliep de aan toeken ingen, en keek toen de scheepspa pieren nog eens na. Ofschoon het reeds laat in den nacht was, was mijn geest nog steeds bezig. Als ik dit schoone schip, dacht ik, in eene haven breng, wat zal, wat moet dan mijne belooning wezen Zeker niet minder dan hot bevelhebberschap op eene tweede reis, om niet to spreken van mijne beloouing als berger. En dan is Kate Darnley aan boord.... Ik gaapte en lachte, ontkleedde mij, blies de lamp uit cn ging te kooi. Maar al was ik ook moede, toch lag ik wel een uur wakker, en toen ik eindelijk in slaap viel, droomde ik dat ik met Kate Darnley alleen op het schip was en Cadman in de kajuit onder de tafel zat. Hij verdween met Kate in eene sloep, en ik achtervolgde hem met de Graaf van Leicester. Hij troonde mij naar Groot-Salvage-ciluud meê, en het schip kwam aan land. Ik stapte aan wal, en hot eerste wat ik zag was Fletcher, hangende aan eene galg op de plaats, van waar hij mij naar beneden gewor pen had. Ik werd wakker door het licht, dat naar iu 't welk wordt gezegd dat M. Woeste hier te Aalst, nieuwjaarsbezoeken heeft gedaaD, dat hij alleenlijk bij de rijkenis geweest cn het dus niet te verwonde ren is dat hij zich nooit bekommert met de kleine burgerij en met de werklieden die hij nietschijut te kennen. Dit verwijt is zoo dwaas als ourecht- veerdig, zegt Lc Bien public waut in zijn bijzondere loven is M. Woeste een der liefdadigste menschen en in zijn open baar leven heeft hij zich altijd met eene bijzondere bevoegdheid en werkdadigheid toegewijd aan de oplossing der sociale vraagstukken. Die aanval tegen M. Woeste is eenvou dig eene aauvuring van den klassenstrijd. Bijna al de katholieke dagbladen des lands bespreken het schrijven van Le Bien public en ze zijn 't accoord om de handelwijze der gebroeders Daens af te keuren, want 't is gedurig twist en twee dracht stoken 't genode zcndiDg niet is der ware christene democratie. Wij zullen het schrijven van Le Bien public zoo getrouw mogelijk vertalen en zondag aanst. afkondigen. Het grootste var ken. Dit varken leeft in den Taxas. In juni 1896 was het vier jaar oud. Wauncer M. Brigs het dier verkocht woog het GG1 kilos. Het meet 2,50 m., is 1,22 m. hoog, om den hals heeft het 1,83 m. en om het lichaam 2,43 m. Zijne poo- tcn zijn zoo breed als dio van een gewo nen os. Het vleesch schijnt niet in overmaat te zijn. Do bevoegde personen die het varken onderzocht hebben verklaren, dat bet in staat is, tot 1000 kilogr. ge wicht te komen. De tegenwoordige eige naar M. Battignau betaalde 1250 fr: en men heeft er hem 7500 fr. voor aangebo den. Men zegt dat nooit een varken der- gcrlijke afmetingeu vertoonde. Die uitkomst is waarschijnlijk te dan ken aan eene crfhoedanighcid. Iu ieder geval, hoeft men eenige moeite geloof aan het bestaan van zulk een wonderdier te hechten. Echter zijn de afmetingen zoo juist dat men het feit niet in twijfel mag trekken ten ware men hier met Amc- rikaanschon humbug te doen heeft. Landbode. ^Landbouwtentoonstelling te Ter- vueren. De internationale prijskam pen voor de peerden van 1S97, zulien te Tervuercn gehouden worden den 18,19, biunen stroomde. Toen sloeg ik door het kijkgat een blik op do zee, dio op dit oogeu- blik zeer kalm was. Ik zag in de kajuit eu zag Gonger daar bezig met afvogen van hot beschot. Ik verzocht hem, een emmer zeowa- ter voor mij to halen, en hij voldeed hieraan zoo vlug, alsof hij ouder mij geteekend had. Na mij eens flink met zeewater gewassch'en te hebben, begaf ik mij naar het halfdek. Eenige matrozen waren aan het sehooumaken van de verdekkeu. Ik zag naar boven, do plaatsing der zeilen liet niots te wenschen over. Ik werd versterkt in mijn besluit om hot bevel over hot schip op mij te nemou, toeu ik zag, hoe geregeld alles iu zijn werk giug dit gezicht gaf mij eeue hooge meeniug van Brigstock's invloed. Een groot aantal vrouwen waren op het dek, misschien wel veertig of vijfiig. Ik zag vluchtig naar Kate Darnley. Do vrouwen stonden hier en daar verspreid, terwijl som mige naar de zee zagen, of praatten, of op en neer liepen. Ik bemerkte, dat de mannen haar verzoch ten een weinig uit den weg to gaan er was geen gemeenzaamheid iu do wijze, waarop zij dit aan de vrouwen vroegen. Zij gingen mot hun werk voort, alsof het oog van eeu eer sten stuurman op hem rustte, terwijl de vrou wen uit den weg gingen. Ik bemerkte, toen ik rondzag, dat ik gelijk 20 en 21 juni aanstaande en de prijskam pen voor rundvee, schapen en varkens den 3, 4 en 5juli. Voor do inlandschc peerden zijn onge veer 27,000 franks premiëu uitgeloofd. Voor het inlandsch vee wordt er overruim 44,000 fr. premiën beschikt. 1798. 1898. Mannenkoor gedicht door Ere. Diebox| I. Genoeg gezucht, geledon, Aan Maas- en Schcldekant I Nu moet er stout gestreden Voor God en Vaderland 1 Do maat is vol gemeten Te wapen, knaap en man 1 De vreemden mogen weten, Dat boerenbloed ook schuimen kan. Vooruit met riek en roeren, Met vlegel, dolk en speer De moe getergde Boeren Verlossen Vlaandren weer. II. Zij snoefden, toen zij kwamen Wij zijn om u begaan Als broeders al te zamen, Zoo leven wij voortaan. Zij droegen kale kleereu, En stolen schat op schat Zij dorsten al onteeren, Wat recht op eerbied had... Geen rijke loopt te wapen, Wij grijpen dolk eu speer De fiere boerenknapen Verlossen Vlaandren weer. III. Genoeg gezucht, geleden, Aan Maas- cn Scheldokant Nu moet er stout gestreden Voor God cn Vaderlaud IV. Wij scheiden, droef tc moede, Van dorp en huisgezin Van moederlief, de goede, Van gade of zielsvriendiu. Het scheiden valt ons hard, Maar booger plicht gebiedt; Al is do toekomst zwart, De Boeren deinzen niet... V. Zij spraken en trokken te velde, Voor vrijheid en outer en heerd; Zij streden eu vielen als helden, Eu blijven bewondering weerd. Zoo zullen wij kampen en strijder» Voor vrijheid en outer en vaan... En roemen uw edel bestaan. had gehad in de onderstelling, dat de leeftijd der vrouwen zoo wat van achttien tot dertig jaren was. Sommigen waren nette, aardige meisjes, andereu onbeschaafd en loolijk. Eene, die niet ver van mij af stond, zag er bleek en zwak uit. Dicht bij deze zag ik een andere, die er gezond en blozend uitzag. Men kon met eenige zekerheid zeggen, dat er zoo wat een twintigtal keuken- of werkmeiden waren hier en daar was er eene, die onge twijfeld eeue modiste was elders weer zag ik er, die aan eeno gouvernante deden denken. Verbeeld u zulk eene groep op het dek van oen schip, uit den weg gaande voor de man nen, die het dek moesten schoonmaken. De hoeden, kleedsels en mantels waren van allerlei stoffen en kleurenverscheiden van de meisjes waren, naar het scheen, al niet te best gekleed op het schip gekomen. Ofschoon zij al weken lang in elkanders ge zelschap geweest en waarschijnlijk al precies met ieders garderobe bekend waren, zagen zi. toch meest met een onderzoekenden blik naa eene voorbijgaaudo gestalte en namen dez van het hoofd tot de voeten op. Toen ik de kajuit uitkwam, klom de vrouw dio door Kato Darnley, Hannah Cobes wni genoemd, juist den trap op en zag naar don achtersteven ou glimlachte en gaf kushandjes. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1