Donderdag 28 Januari 1897. 5 centiemen per nummer. 51sle Jaar 5128. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Brood op de plank. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 27 Januari 1897. Er is brood op de plank voor het or gaan van onzen Aalsterschen geuzenboel. Na de hevige verzetaanteekening tegen de schandige en partijdige handelwijze, tegen zijne vrienden van den provincialen Raad van Brabant (tusschen haakjes moeten wij zeggen dat ze nog komen moet) zal Dendergalm de pen opnemen mogen om nog eens fel te donderen tegen de schreeuwende onrechtveerdigheid op de katholieken gepleegd in zake van on derwijs in bet stadsbestuur van Vervicrs. De katholieken van den gemeenteraad hadden bet voorstel gedaan de katholieke vrije scholen te doen deelen in de toe lagen die in de stadsbegrooting voor het onderwijs waren ingeschreven, 't Was kloppen aan doovemans deur mot ceuc treffende eenparigheid van wegen de geuzen en de socialisten werd het voor stel versmacht en verworpen Dendergalm die voor recht en vrijheid is, zal tieren tegen zijne politieke vrien den en die partijdige handelwijze als eene schanddaad aan den kaak stellenze uit kreten als onweerdig van het liberalis- mus, onweerdig van de grooto mensch- lievendo partij wier dagbladen schrijven dat de katholieken maar goed zijn om af gerost te worden terwijl de katholieken zekere te minste die partij in 't leven willen houden. Ik zegge dus Dendergalm zal tieren en wenschen en terreesten Ditmaal zullen wij naar zijne protestaanteekeningen niet wachten moeten tot bij de Grieksche kalenden. Dit blad, door diepbestudeerde man nen geschreven en opgesteld, mannen vrij van allo vooroordeel, moedig en on afhankelijk die zonder vaar of vrees hunne godsdienstige overtuiging op de daken uitbazuinen, is met Dendcrbodc 't akkoord om te zeggen dat iedere huis vader, dus iedere katholieke, het recht heeft te willen dat zijue kinderen zijne godsdienstige overtuiging deelen. Wordt dat grondbeginsel in Verviers niet miskend Wordt dat onverbiddelijk recht van den huisvader daar niet met de voeten vertreden, vermist het geuzen- onderwijs alleen met allemaus kluiten wordt ondersteund en betaald Is het niet een schreeuwende onrecht dat do katholieken daar moeten verduren, ver mits zij verplicht zijn met hunne centen de kweekscholen der roode onwentelaars en dat zijn volgens het woord van czar Anseele de geuzenscholen te betalen en daarna hun eigen onderwijs nog moe ten onderhouden op den hoop toe Allons, Dendergalmtoont nu eens dat gy recht voor de vuist zijt en zegt eens aan uwe Verviersche vrienden hunne za ligheid. bewijs eens voor goed dat hunne tergende handelwijze moet stuiten te gen de borst van allen welden kenden man, en dat uwe handeling in volle over eenstemming is met uwe woorden. Een geus van 't schoonste laken, M. Herman Pergamini, advokaat, 1 eeraar aan de universiteit van Brussel, bijge naamd de vrije hoogeschool, schreef, iu October 1876, in de Revue de Belgique Het gevang, de boeten, de verbanning zijn wettelijke middelen. Waarom ze niet tegen de katholieken in 't werk gesteld? n Vijftien jaar nadien uitte Dendergalm hetzelfde gedacht. Hij schreef dat het heel goed was dat volksken, de priesters, paters en nonnen, aan de deur van 't land te zetten. Schooue leerstelsels 1 Zoudt gij het ooit gelooven dat hunne kweekelingen, liever huune vrienden, die schoone middels hebben toegepast in de Republiek vau den Evenaar in Zuid- Amerika. De dagbladen brengen ons heden eene reeks gruweldaden meê in het verre Westen door de voorschootmanuen dier Republiek gepleegd. Niet alleen heeft men de priesters en de katholieken in 't gevang geworpen en uit 't land gejaagd; men heeft er de ijse- lijke moord bijgevoegd. Dat had onze Belgische gcuzerij nog niet durven schrij ven alhoewel zij het den 7 Septemb. 188-1 begon te doen. Ziehier eenige gruwelen die in den Evenaar zijn gepleegd, volgens 't Vlaatn- sche Volk8 Januari. Mgr de Aartsbisschop Gonzales heeft eene schuilplaats moeten zoeken in het Fransch gezantschap. De Paters Sale- sianen werden te midden vau don nacht uiteen gedreven; hetzelfde gebeurde met de Paters Lazaristen, wier overste is ge- vaugeu genomen. Een jonge Priester Maldonat3 werd op zijn bed vermoord. Die inlandsche omwenteling is het werk der vrijmetselarij,der voorschootmauneu, die in donkere krochten tegen Kerk en Troon hunne helsche plannen gaan he ramen. Dendergalmgij die tegen uw gezegde van over vijfjaar hebt protest aangetcc- kend, gij zult ook deze gelegenheid tc baat nemen om uwe verontweerdiging te doen kennen over de gepleegde schand daden en terzelfdertijd hunne plegers aau den schandpaal nagelen met al degeneu die met zulke gemecnc moordenaars op politiek gebied zouden bevriend zijn. Doet gij het niet waar blijft dan uw fameus programtna«Vrijheid voor allen" Wij zullen zien. Een vrij man. HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 31t vervolg. Ik veronderstelde, dat zich daar eene vr din van haar bevond maar toen ik eens zag, voor wien die vriendelijkheden bestemd wa ren, zag ik niemand anders dan Brigstock. Lieve Hemel dacht ik, is het mogelijk, dat zij zijne uitverkorene is Zij was omstreeks veertig jaren oud haar mager, donkerkleurig gezicht viel in het oog door haar Romeiuscheu neus hare oogen waren lichtgroen het haar, dat zij in groote krullen droeg, was zwart. Zij had een grooten hoed op en een grijzen rok aan. Zij kwam het luik nit en ging naar de kom buis toe Goeden morgen, mijnheer, n Ik antwoordde met eene beweging van mijne hand en liep het dek langs, daar ik het schip nog eens goed wilde opnemen. Maar thans werd ik door de meisjes opgemerkt, waarvan eene naar mij toeliep en vlak voor mij ging staau. Zijt gij de kapitein, mijnheer vroeg zij Belanglijke besluiten betreffende den invoer van rundvee, schapen en varkens herkomstig uit over- zeesche landen. Do Moniteur bevat het volgend koninklijk besluit Gezien de wet van 30 december 1882 op de gezondheidspolicie dor huisdieren Herzien de artikels 46 en 49 van het reglement van algemeen bestuur van 20 september 1883, genomen in uitvoering dezer wet, gewijzigd door de koninklijke besluiten van 22 meert 1888 en 13 Octo ber 1890 Ingezien de moeilijkheden, welke do bevoegdo administratie tegenkomt om ten allen tijde met nauwkeurigheid inge licht te worden over dén gezondheids toestand der huisdieren, uit overzeescho lauden verzouden Overwegende dat het gezondheidson derzoek der ruudereu, herkomstig van zekere landen met veel moeite stuk per stuk kan gedaan worden en somtijds ge vaarlijk is bij de ontschepiug Ingezien, daarenboven, den gezond heidstoestand van liet vee iu België Gezien het advies van den minister van financiën x Op voorstel van onzen minister van landbouw en openbare werken Wij hebben besloten en Wij besluiten: x Art, 1. Bij wijziging van hooger be doelde reglementaire schikkingen, moe ten de ruuddieren, schapen en varkens, herkomstig uit overzeesche landen, recht streeks langs de havens van Antwerpen, Gent en Oostende ingevoerd worden. x Deze dieren zullen afgemaakt worden in do slachthuizen der steden of iu dooi de overheid regelmatig geopende slachte rijen, iu do nabijheid van gezegde havens ingericht. Van de ontschepingsplaats zullen zij in wagens naar gezegde slachthuizen of slachterijen vervoerd worden, alwaar zij binnen de drie dagen hu unci ontscheping moeten afgemaakt worden. n De dieren van gezegde rassen her komstig van alle andere lauden, langs voormelde havens iugovoerd, moeten in dezelfde voorwaarden vervoerd en ge slacht worden. x Van deze regels mag enkel, en mits voorafgaaudclijkc machtiging van den minister, afgeweken worden ten opzichte van voorttelcnde dieren der ruuder-eu varkensrasson of van schapen voor do kweekerij ingevoerd. x Art. 2. De schikkingen van artikel 1 zijn niet toepasselijk op de dieren welke ingescheept worden deu tweeden dag volgende op dien der afkondiging Tan het tegenwoordig besluit iu den Moniteur. x Het invoeren dezer dieren is onder worpen aan het overleggen van herkomst- bewijzen, ten genoege van het tolbeheer. En verder Art. 1. 5 van artikel 1 van het mi nisterieel besluit van 14 december 1896 is door de volgende schikking vervangen De toegang der lokalen, waar deze dieren opgesloten zijn, is verboden, uit genomen voor de personen met hun on derhoud gelast. x Art. 2. Dit besluit is uitvoerbaar den 27 januari 1897. Deze besluiten zijn gevolgd van eenen minisderieelen omzendbrief. Deze stukken zijn, zooals men ziet, zeer belangrijk voor onzen veehandel en zullen denkelijk eene menigte klachten doen ophouden. Vee op de grenzen. Onder voor wendsel dat het merken of ringen van het vee nadeelig, ja, zelfs gevaarlijk voor de dieren is en zelfs de melkproductie zou verminderen, alsook dat de operatie pijnlijk is en tot eene vcrzwccring of op zwelling der ooren kan leiden, zijn er tegen dien maatregel veel klachten op gegaan. Tengevolge daarvan, lieeft de minister een onderzoek bevolen en de veeartsen, die hiermee gelast waren, hebben thans hun verslag neergelegd. Volgens dit verslag is al wat er gezegd is, dwaas. Iu verscheidene vreemde landen, in Zwitserland, in Engeland, wordt het merken aan de ooren toegepast door de vrije landbouwbonden, ten einde de plaatselijke rassen te verbeteren. Alle beesten van puike hoedanigheid, dragen een metalen teekon in het oor. En indien dit middel nadeelig ware, hadde men er al lang van afgezien. Het wegnemen van een rondeke in het kuorbeeuig gedeelte van liet oor, kan niet nadeelig zijn, daar het knorzel, door zijne samenstelling zelf, weinig gevoelig is en er weinig bloed door loopt. Dien ten gevolgen hebben de agentcn- markeerders van wege den minister last gekregen, proces-verbaal op te maken tegen de eigenaars van vee, die zich ver zetten. Niettemin moeten zij de operatie uit stellen wanneer de beesten vreesachtig of moeiolijk to naderen zijn. Het stelsel van verbaliseeren werd in den omtrek van Turnhout reeds in toe passing gebracht, want een dertigtigtal veehouders verschenen daar reeds voor de rechtbank voor hooger gezegd feit. Allen werden tot eene boet van 10 fr. of 2 dagen gevangenis veroordeeld. Voor drie hunner was de straf niet voorwaardelijk. Nog niet, antwoordde ik met een blik op de vrouwen, die zich omstreeks ten getnlle van vijftien of twintig om mij heen schaarden. De plaats van onze bestemming was Austra lië riep zij uit, en ik zeg maar, dat het eene schande is, dat men ons zoo aan het lijntje houdt, dat wij geen commandant hebben en dat de matrozen schepsels vrouwen wil ik niet noemen vinden, die bereid zijn om zich te vestigen in streken, die in het geheel niet in onzen weg liggen. Ik zeg maar, ver volgde zij, als wij niet naar Australië gebracht orden, dan moet men ons maar weer naar Engeland terugbrengen. Juffrouw Cobes, riep Brigstock van den achtersteven aan deze toe, juffrouw llarvey is al weer aan het pruttelen. Maak dat de kapitein zich fatsoenlijk kan bewegen. Hij kan op geene vragen antwoord geven. Breng ons naar Engeland terug. Als gij ons niet naar Australië wilt brengen, breng ons dan teu minste naar Engeland terug. Dat is het, wat ik te zeggen heb. Wij zijn niet op den weg, waarvoor wij ons geld betaald heb ben schreeuwde zij. Wij hebben het volle recht om to verlangen, dat de nieuwe kapi tein, die hier staat te luisteren, ons of naar Australië of naar Engeland brengt. Iloort gij wel, wat juffrouw llarvey zegt, riep een stevig gebouwde vrouw uit. Hij noemt zich een man? schreeuwde zij, terwijl zij naar Brigstock wees eu toen in een zenuw achtig gelach uitberstte. Wij oischen dat wij naar Australië of Eugelaud worden gebracht Waarom doen hij en zijne matrozen dit niet Hoor eens, juffrouw llarvey en juffrouw Marks, wij willen hier geen ramoer aan boord hebben, riop juffrouw Cobes nu op een vast beraden toon uit. Wat er gebeurd is, kunnen Brigstock en zijue matrozen niet helpen. Het is algemeen bekend, dat het schip niet in staat geweest is een goeden koers te houden, sedert wij het schip, waarop onze kapitein •gegaan is uit het oog verloren hebben. Wij zijn nu zoo gelukkig eeu man aau buord gekregen te hebben, die bereid is ons tc hel pen. Als er sommigen zijn, die aau land wil len stappen, voordat zij Australië bereikt hebben, dan hebben hare wenschen niets to maken met die van de vrouwen, die New-South-Wales willen. Misschien, mijn heer, riep zij uit, zich tot mij wondende, wilt gij aau deze jonge vrouwen wel duidelijk maken, dat Australië evengoed bereikt kan worden langs die zeeën, waarin de matrozen en andereu zich hopen te vestigen, als langs den gewonen weg rondom de Kaap de Goede üoop. Er zijn in 1896, 179 samenwerkende maatschappijen gesticht, hetgeen het ge tal coöperatieven in België sinds de wet van 1873, op ruim 800 brengt. Het op merkelijkste feit is het groot getal samen werkende maatschappijen op den buiten gesticht. Voor het jaar 1899 alleen telt men ruim vijftig samenwerkende melke- rijen of voortbrengstsyndikaten en onge veer veertig maatschappijen van land bouwkrediet. Inenting tegen cholera. In de Duitsche mediz Woclienschrift deelt doc tor Kolle, van Berlijn, den uitslag mede van onderzoekingen door hem in het instituut voor besmettelijke ziekten al daar gedaan over inspuitingen met leven de en doode cholerabacillcn en wel op zich zelf en eenige andere dokters en op studenten. Men had bij guineesche big getjes ontdekt dal door zulke inspuitingen het bloed na eenigentijd eene behoedende kracht tegen cholera verkrijgt en dat zelfde kracht te vinden is in het bloed van menschen die aan cholera hebben geleden. Pleiffer had bevonden dat dio eigenschap aan het bloed wordt verleend door stoffen die in het Serum voorkomen, waardoor cholerabacillen worden gedood of krachteloos gemaakt. De proefnemin gen die gedurende een jaar werden voort gezet, bebbon bewezen dat zulke bescher mende stoffencbolera-anti-lichaampjes ook bij menschen voorkomen die met cholerabacilleu waren ingeënt. Ongeveer 5 dagen na de inenting beginnen ze to werken en lossen danzooals de micros coop aantoont de bacillen op in bol letjes, welke dan worden opgeslorpt. Die beschermende kracht werkt ongeveer nog een jaar na de inenting. De bevindingen van dokter Ilaffkine bij do inentingen in Engelsch-Iudie werden aldus bevestigd. Daar vooral zegt dokter Kolle waar uiet als in Europa andere voorzorgen tegen cholera kunnen worden toegepast, is de inenting nuttig. Daar de onvatbaar heid volgens de tot dus ver opgedane er varing, niet veel langer dan een jaar duurt en de ziekte gewoonlijk in Europa met tusschenpoozen van een aantal jaren zich vertoont, zou men telkens opnieuw moeten inenten. Toch kunnen ook in Europa gevallen voorkomen die inenting als voorbehoudmiddel wenschelijk ma ken, zooals op schepen, vlotten en ook bij het veldleger. "Valsch geld. Er zijn valsche nic- kelstukken van 10 centiemen, met het jaartal 189G, iu omloop gebracht. De stukken zijn zeer goed nagemaakt en het is bijna onmogelijk bet bedrog te ontdek ken, tenzij aan den klank. De policie van St-Gillis heeft een onderzoek geopend. Er zijn meer wegen dan een naar Au stralië, zegde ik, door hare woordenrijkheid getroffen. De vrouwen hadden een kriug gevormd, aarvau juffronw Cobes en ik het middelpuut uitmaakten. Waarheen ik ook zag, ontmoette ik den blik van donkere, blauwe, bruine oogen, waarvan sommige schroomvallig, an dere verwonderd, weder andere wantrouwig naar mij gluurden. Ik zeg maar, zet diegenen eerst in Au stralië aau land, die daarheeu willen, riep juffrouw llarvey weêr uit, en dan kunnen do anderen doen wat zij verkiezen. Maak toch ruimte voor mijnheer, dau kan hij liet schip eens zien, riep juffrouw Cobes uit. Ik ging verder en verliet de ongelukkige meisjes, die nu weer allerlei dingen ondereen bespraken. Brigstock riep juffrouw Cobes toe, die zich onmiddelijk omkeerde en naar hem toeging. Hier en daar staakte een matroos zijn werk eenige oogenblikken, richtte zijn hoofd op en zug mij van terzij aan, n altijd eerbiedig, dacht mij, ofschoon ik bij een paar hunner eenige ongerustheid be merkte. Deze maunen, die ik nog niet had gezien, schenen fatsoenlijke lieden te zijn. F.r was nog eene groote hoeveelheid levend vee over het kiekenhok was halfvol, eenigo arkens en een aantal schapen zaten in een hok. Ik zag iu de kombuis, deze was groot, helder eu voldoende om iu de behoeften van vclo personen te voorzien. Een kleine bark was in het gezicht, die in eene andere richting voortzeildo. Zij was te ver af om haar te praaien, maar voor zooverre ik daarover op zulk een afstand kon oordee- len, was het waarschijnlijk ^en Amerikaansch schip, dat Kaap Hoorn was omgezeild en naar eene haven in de Vereeuigde Staten be stemd was. Ten einde do Graaf van Leicester eens op eenigen afstand te kunnen bezien, klom ik in de boogspriet tot aan het uiteinde van het kluifhout, van waar ik omtrent vijf minuten lang naar over de zee zag. Toen ik weer naar beneden geklommen was, kwam Brigstock naar mij toe en vroeg mij Welnu, wat dunkt u van het schip, mijnheer Ik beantwoordde deze vraag met eeu goed keurend kuikjo. Men behooft niet lang op zee gevaren te hebben om to weten te komen, boe men zijne meening aan een zeeman kan te kennen gevenook zonder een enkel woord tegen hem te spreken. (WORDT YOOCTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1