Zondag 3f Januari 1897. 5 centiemen per nummer. 5fsU! Jaar 3129. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. De werkdag. HET SPOOR DER ABDIJ, GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LIBERALEN en SOCIALISTEN. De Onderwijzers- pensioenen. genezing der muilplaag. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-23 voor zes maanden; fr. 1-73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuicjue auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen RekJamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 30 Januari 1897. Wie zou er durven ontkennen dat de heerschendo klassenhaat, zoo gevaarlijk voor onze samenleving, te meerderendeele zijnen oorsprong vindt in misbruiken die aan den werkman het verdienen van zijn dagelijksch brood zoo lastig maken Een der grootste dezer misbruiken was onbetwistbaar de overtollige arbeid aan den zwoeger opgelegd en nog vooral de soms onmenschelijke vrouwen- en kinder arbeid. Wij moeten bet doen opmerken, reeds is er onder dat opzicht veel verlichting of verbetering gebracht, maar er blijft ook nog veel, zeer veel te verwezenlijken. Indien onze eeuw de voorschriften der christelijke leering niet bad veracht, nooit zou zij de plichten, die ons door baar zijn opgelegd, hebben uit bet oog verloren, nooit de menschlievendheid uit de wereld verbannen hebben, nooit uit winstbejag de christene naastenliefde miskend hebben om profijt en voordeel te trekken uit de krachten van het volk. De liberalen hebben schoon te beweren dat huishoudkunde en nijverheid met de christene leeringen niets te stellen heb ben, daar zij er volstrekt onafhankelijk van zijn, maar men ziet en ondervindt heden de droevige gevolgen van dit libe rale stelsel. Bet is immers niet te loochenen dat door den onbeperkten arbeid van vrouwen en vooral van kinderen, een merkelijk aan deel onzer werkende klas lichamelijk is uitgeput, of zedelijk vervallen, ol aan ondeugd en dronkenschap verslaafd. De ondervinding heeft dus geleerd dat men niet straffeloos de zucht naar winst en immer winst kan ten uiterste drijven. 't Is in België alleen niet dat die toe stand werd bestatigd maar ook in andere landen. Overal heeft men pogingen aan gewend om hem te verhelpen. Iu zekere landen is de arbeidsdag voor volwassenen wettelijk bepaald. Bij onze Belgische Kamer werd een wetsvoorstel nopens de zaak ingediend door M. Helleputte en reeds werd er een verslag over aangeboden. Laat ons hopen dat het kortelings tot wet worde gemaakt. In zake van vrouwen- en kinderarbeid werden overal maatregelen genomen. Iu alle landen is men begonnen eerst en vooral een minimum van ouderdom te bepalen waarop meu de kinderen mag laten werken ten minste iu de nijver heidsgestichten. De ouderdom is overal bepaald volgens de gemiddelde ontwikkeling dor kinderen en ook volgens de landelijke gebruiken in zake van schoolbijwoning. In Duitschlaud is de ouderdom 13 ja- reu in Oostenrijk, 12 en om in de fabrie ken te mogen werken 14 iu Frankrijk 13 in Engeland 11 iu Zwitserland 14 en in België 12. Episode uit den Oorlog in de Vendee. 2l,te VEBVOLG. Om zijne woorden meer kracht bij te zetten, gaf hij den bedelaar met zijn pistool eenige forsche slagen op den schouder. De ellendeling durfde geen klacht oiten, al kromp hij ineen van pijn. De soldaten van het gevolg glimlachten goedkeurend, toen zij den verrader zoo flink gestraft zagen. Nadat men verscheidene uren geloopen had, vertoonden zich tegen den avond de sombere, indrukwekkende overblijfselen van de oude abdij in de verte. d'Orbois liet halt houden in eene afgelegen boerderij. Hij wilde wachten. Zijne soldaten hadden rust noodig, en daarbij was het niet donker genoeg, om zijne plannen te kunnen verwezenlijken. Cyranol, die nitgeput van vermoeienis was wierp zich op een hoop riet, dat in een hoek van de binnenplaats lag. De gebiedende stem van den kapitein deed hem plotseling ontwa ken uit den slaap, waarin hij gevallen was. Het was natuurlijk niet voldoende het minimum van ouderdom te bepalen, mee moest ook zorgen dat deze kinderen niet uitgeput werden. Een maximum van werkuren werd door de wet bepaald en zoo mag men, in Duitschland, de kinde ren van min dan 14 jaren slechts 6 uren en deze van 14 tot 16 jaren slechts 10 uren daags laten werken. In Frankrijk is het maximum voor kinderen van 13 tot 16 jaren op 10 uren cn van 16 tot 18 jaren op 11 uren bepaald. In Oostenrijk mogen dc kinders niet meer dan 8 of 11 uren werken. In Engeland mogen de kin ders van 11 tot 14 jaren maar eenen hal ven dag arbeiden, van 14 tot 18 jaren, 10 uren daags en slechts 6 l/t uren des za terdags het zondagwerk is hun streng verboden. In Zwitserland wordt er geen ouderscheid gemaakt tusschen den werk dag voor do kinders en de volwassenen 11 ureu, maar er bestaan eenige uitzon deringen voor de zeer jange kinders. In België is de arbeidsduur bepaald voor jongens vau 12 tot 16 jaren en voor meis jes van 12 tot 21 jaren, 12 ureu. Doch, onze geëerde lezers, laten zich niet verleiden door dit hooge cijfer van 12 uren want het is slechts het algemeen maximum voor do jeugdige werklieden. Immers koninklijke besluiten verminde ren dit getal merkelijk naar aard der nijverheden. Het Belgische stelsel wordt als "veruit het beste gehoudon, omdat het toelaat de bijzondere noodwendigheden en de moei lijkheden van iedere nijverheid in acht te nemen. Het Belgische stelsel werpt dan ook betere vruchten af dan dezen der andere landen. Wij moeten hier nog doen bemerken dat iu al de hoogergenoemde landen den arbeid des nachts aan de minderjarigen verboden is. In ons land alleen mag een koninklijk besluit de toelating verleenen dat kinderen beneden de 14 jaren des nachts mogen werken. Zoo is het ook aangaande de zondagarbeid. Verder bestaan er in België bijzondere verordeningen op het werk in de mijnen, verordeningen, die tot de afschaffing hebben geleid van den arbeid der vrou wen in dc kool- cn andere mijnen. Mochtc men eindelijk zoo ook tot dc afschaffing van den zondagarbeid in de koolmijnen geraken 1 Mocbte het zondagwerk overal weldra afgeschaft en den dag des Heeren gehei ligd worden I Hopen wij dat de wet Helleputte welke het zondagwerk en den duur van den werkdag zal regelen en bepalen weldra een voltrokken l'eit wezo en zoo verzach ting worde gebracht aan 't lot van zoo veel zwoegers die nu heden ter oorzake van den overtolligen arbeid zoo zeer lijden De Hberale gazetten nemen met voorliefde de artikels over van 't Land van Aelst... Geen wonder toch libera len cn valsehedemokraten zijn hondgeno- teu en dus vogels van eender veeren die te samen vliegen geern. Op weg, seholm liet ia tijd het heeft zoo juist middernacht geslagen. Ik ben gereed, burger kapitein, mom pelde de bedelaar, terwijl hij opstond. Uw rol begint thans ge mo6t ons naar de abdij brengen en ons de vijanden van de Natie overleveren. Het is nu tijd om recht op het doel af te gaan. Zoo gij mij weer bedriegt, zal een stuk lood u leereu, dat men mij niet altijd ongestraft voor den gek houdt. D'Orbois greep een pistool. Zijne dreigende houding maakte diepen in druk op den ouden schurk. Hij boog het hoofd en maakte zich gereed, om zijnen gebieder te gehoorzamen. De duisternis was zeer dicht geworden. Er viel een fijne, ijskoude regen. d'Orbois hulde zich in zijnen mantel en duwde den slecht ge- kleeden ouden gids al lachende voor zich uit. Na een uur gaans, hield de troep stil. Hij had zijn doel bereikt. De kapitein liet de ruïnen door zijne man schappen omsingelen en sprak, terwijl hij Cyranol bij den arm vatte En nu, opgepast Wat gaan wij doen stamelde de grijs aard. Daar binnentreden. Alleen Denkt ge er wel aan, burger kapitein M. Kurth de geleerde hoogleeraar aan de universiteit van Luik beeft.in die Stad, eene schoone redevoering uitgesproken waaruit wij eenige reken trekken om ze aan onze Aalstersche geuzen op te dragen Door een geleerde voorgedragen lijk M. Kurth hebben zij dubbel waarde en dragen zij het kenmerk en den stempel eener onomstootbare waarheid. Zij be wijzen ook ten volle dat do oplossing der maatschappelijke vrage alleen bij de katholieken is te vinden De liberale partij is belachelijk. Gij zult eenige schuppen aarde werpen op dat lijk dat den weg van den vooruitgaug stremt en dwarsboomt. De wezenlijke vijand is het socialism omdat het dou werkman bedriegt, maar het volk zal eindelijk weten dat wij be kwaam zijn de overwinning van zijne zaak te verzekeren door deze van Christus die zijn bloed voor het volk heeft vergoten. Het socialism is het doctriuarism in de massa doorgedrongen, het doctrina- rism met eene volksaus overgoten. Het socialism is de slechte zoon van hetgeuzendom hot slaat zijnen vader maar daarom is het niet te min de zoon van het liberalism. 't Is het liberalism die het eerst den godsdienst heeft aaugeraud door zijne scholen zonder God, den eigendom heeft aangetast door zijue verbeuringeu der goederen vun den arme, van do liefdadig heid, de familie heeft bezwadderd door zijne liberale geuzenwet op de scheiding. Gij zult aan de socialisten hun mas ker afrukken. Terwijl de geuzeu de Kerk bestolen, zegden de socialisten dat men ook de burgerij berooven moet. Maar de liberalen teekenden verzet en riepen grimmig uit Maar dc burgerij zijn wij De socialisten zijn logische liberalen, zij gaan tot het uiterste der dwaling en voor geene gevolgtrekking achteruit zij passen het woord toe van Felix Pyat «Het volk,de massa,is een verschrikkelijke redeneermeester. Een doctrinair is een socialist die zijn doelwit bereikt heeft, die vet is geworden, de socialist is ecu geus die er nog moet komen en op zijne beurt zich vet en dik wil maken. Dat is een onomstootbare waarheid. De politiek der geuzerij cnhare verderfe- lijken invloed op de zeden en op de wet geving hebben het maatschappelijk vraag stuk voortgebracht en de oplossing, de eenige goede, is te vinden in den terug keer tot de leoringen der Kerk. Zonder de guddeloozo Frausche om wenteling, zouden dc gilden der neringen en ambachten niet zijn afgeschaft. Zij zouden slechts verbeteriugen hebben on dergaan die volgens den geest der tijden noodig geacht wierdeu. Het plan der re formen van Lodewijk XVI en zijnen eersten minister Tarot zouden gelukt ge weest zijn. Alsdan zouden do werklieden in den strijd voor net leven niet alleen hebben gestaan tegenover eenen machti gen tegenstrever, do opkomende nijver heid. Ik denk er zeer goed aan Maar wat aarzelt ge, oude schurk Vooruit, of.... Cyranol voelde den koudcu loop van de pistool tegen zijne slaap drukken. Genade, genado riep hij doodsbleek en bevende uit, ik gehoorzaam Voorwaarts, ellendige schelm Zoo ge mij bedriegt is dit schot voor u bestemd, denk er wel aan I Cyranol ging wankelend vooruit. Na een twintigtal schreden afgelegd te hebben, hield hij andermaal stil. Zijne verschrikte oogen doorzochten de pninhoopen. Hoe verder te gaan hoe durfde hij op dat uur de rust der doodeu storen Een ontegensprekelijke angst beving den ellendeling. Zijne knieën knikten, zijne tan den sloegen klapperend op elkaar, en een kond zweet bedekte zijn voorhoofd.... Hoe is het, schurk balderde d'Orbois woedend. Ik ben bang.... Bang? Waarvoor? voor de levenden, voor de dooden Ik ben gewapend en zal uwe oude huid verdedigen. Gij vermoogt niets tegen spoken en geesten Ha zoo, zyt go bang voor spoken Maar weet gij dan niet, wat men van De wet van vraag en aanbod die zoo - lang onze hedcndaagsche beschaving heeft beheerscht zou eene doode letter zijn gebleven, de ellende die zich hier of daar oogenblikkelijk had neêrgezet zou bestreden geweest zijn op doelmatige wijze door de overgroote middelen der liefdadigheid. Wat hebben de geuzen gedaan Zij hebben bij de armen het geloof verzwakt en,door hunne onrechtveerdige aanslagen en berooviDgen der kerkgoe deren, den eerbied te loor gebracht hij de menigte voor de bezitting van anderen. Zij hebben op aarde een hemel willen stichten en zijn daartoe slecht gelukt voor hun alleen. Op onbarmhertige wijze wierd de zwakke er buiten gesloten en die ijselijke daadzaak wierd door hunne leermeesters tot de hoogte van een prin ciep verheven en zoo zijn er geleerden ge vonden die hebben schrijven durven, wat nooit uit menschen pen had mogen vlie ten Achteruit, gij zwakke op het weerd- schap vau het leven is er voor u geen schotel bijgezet. De maatschappelijke noodwendig heden, 't is wij die ze scheppen. Hoe dat? door de macht, want de macht is het recht 1 Wij laten het daarbij. Geen wonder is het dat de geuzerij weinig bijval oogst bij het volk dat het zoolang ondor Je on menschelijke dwingelandij van zijnen hiel heeft gehouden. In den strijd van 1895 voor de school wet heeft Denderbode menige lans gebro ken voorde vrije onderwijzers. De school wet wierd gestemd tot ontstichtiug van verscheidene en tot ontgoocheling van velen. Is er nu geene spraak van do in richting der onderwijzerspensioenen te herzien Dat is voor sommige ouderwijzers nog een laatste straaltje hoop. Misschien wor den de aangenomen en ondersteunde niet herdacht in de nieuwe regeling? Ware het meer dan billig Wij gaan kort en klaar bewijzen dat de Staat geene de minste moeilijkheid kan vinden iu de schikking dat cn aangeno men, èn ondersteunde onderwijzers, na hunne jaren dienst, een rustgeld ge nieten. Een gemeenteonderwijzer stort niet voor zijn eigen pensioen 't is de Ge meente, welke hem dat schenkt. Zij wordt daarin geholpen door toelagen van de Provincie en van den Staat. In ander woorden de drij machten welke iu de bezoldiging der onderwijzers aandeel leveren, geven hem ook zijn pen sioen. Door de schoolwet van 1895 komen de kosten der aanneming eener school ten laste der Gemeente, doch Staat en Pro vincie betalen er onrechtstreeks aandeel in door de toelagen welke zij aan de gemeente voor onderwijskosten betalen. Zullen nu de drij machten welko iu do bezoldiging des aangenomen ouderwijzers aandeel hebbeu, hem nu ook zijn pen sioen niet geven 't Ware dom en wraak- deze puinen verhaalt Voorbijgangers hebben bij het licht der maan een monnik al zuch tende door het klooster zien gaan. Ik zolf.... D'Orbois stampte woedend met den voet op den grond. Zwijg, hondsvod Wat heb ik met dien flauwen praat te maken Vooruit, leid mij door dezen doolhof. Ik moet den graaf heb ben en om hem te vinden, zou ik zelfs Beëlze- buk in persoon trotseeren.Moet ik mijn bevel herhalen Cyranol onderdrukte een zucht en gehoor zaamde. llij trad eene sombere galerij binnen, welke met gebroken pilaren en geschonden beelden was bezaaid, waarover hij bij iederen stap struikelde. D'Orbois volgde hem al vloekeude. Zijn we er haast vroeg dc kapitein eindelijk. Ik weet niet, waar de ci-devant zich heeft verborgen, antwoordde Cyranol, maar ik hen er zeker van, dat ik hem hier heb zien biuuengaan in gezelschap van een jongen Vendeeër en van den zeerob. Zij moeten zich in den klokkeutoreu verborgen hebben, wijl deze alleen is blijven staan. Daar is die toren wij zullen hem onder zoeken. Maar de gevangene ie niet alleen. schreeuwend Dergelijke schikking kan en mag eene eerlijke wetgeving niet stemmen De aangenomen onderwijzers hebben evenveel recht op hun pensioen als dc officieele. En de gesubsidieerde, de ondersteunde Hun recht is even onaantastbaar en steunt op dezelfde gronden. Met evenveel bekwaamheid en verdiensten als de voor gaande gewapend, zou men hen hun rust geld weigeren Hen ellendig in nood laten wanneer hunne krachten door het weldoen zijn uitgeput En dit omdat eene dweepzieke of bevreesde Gemeenteraad weigert hen aan te nemen En dit terwijl de hoogste macht door zijne ondersteu- uiug bewijst hunne diensten te erkeunen I Weihoe zou die onrecht.veerdigheid plaats kunnen grijpen?Zij hebben recht op pen sioen, zooweel als de gemeente- en aan genomen onderwijzers. Bij Gcmeeptc en Provincie kunnen wij niet aankloppen, ongelukkiglijk maar de Staat die hen helpt bezoldigen even als de gemeente- en aangenomen onder wijzers, kan hun, oven als aan dezen de 2/5 van zijn pensioen niet weigeren. En de overige 3/5 Van waar zullen die komen Dit zal no<* de Staat doen zonder een enkelen frauk meer uit te geven hij houde die 3/5 te dien einde slechts ,van zyno toelage af, verleend aan het school- komiteit. Gelijk men ziet, biedt deze zaak zoo veel moeilijkheden niet aan. Het mangelt hier slechts aan goeden wil, die wij hij onze heeren Wetgevers, en vooral bij onzen verkleefden minister niet mogen betwijfelen. Wol is waar, de herziening van de in richting der pensioenkassen voor onder wijzers kan dezen zittijd misschien niet herzien worden. De tijd inderdaad wordt kort en de dagorde overlast. Nu, uitgesteld is niet kwijtgescholden en velen nochtans hopen nog, niettegen staande alles, dat de heer minister Schol- laert wat tyd zal vinden om dit vurig gewenscht eindje wet voor te dragen en te laten stemmen. Een onrecht kau niet te spoedig hersteld worden. Kon het gedaan worden hoevele vrije onderwijzers vrienden van het ministerie, zouden dc leden der rechterzij niet zege nen Een onderwijzer. meermalen hebben wij onze landbou wers hooren vragen: «Is er geen middel om die zoo gevreesde muilplaag voor te komen? En als de ziekte in den stal is uitgebroken, wat moet er dan gedaan, om ons vee te genezen? Op dc eerste van die vragen is nog geen bevredigend antwoord gegeven. Het een- igste wat een zorgzame landbouwer kan en moet doen, is van alles te verwijderen, dat van ziek hoornvee voortkomt ol er mcê in aanraking is geweest. Niet alleen moet hij zijn vee verwijderd houden van dc stalen en plaatsen, waar de muilplaag heerscht, maar hij zelf moet daar ook vau wegblijveu, om piot iu zijne kleeren of aan zijue schoouen de kiemen der ziekte mee te nomen en op zijne koeien over to Dat wil ik geerne gelooven. Gelukkig hob ik kruit voor liem en zijne vrienden, al waren ze twaalf man sterk. Voorwaarts dus De kapitoiu sloeg den bedelaar met den kolf van zijn pistool op den schouder, zoodat de schurk wankelde en op den grond viel. Bij zijne pogiugen om weer op te staan, greep I zijne hand de koord der klok, waardoor deze j. begon te luiden. i Cyranol was in een sprong overeind. Laat ons vluchten riep hij uit. J Integendeel, wij zullen zoo spoedig mo ll gelijk den toren binnengaan. Het is tijd. 1 De bedelaar wilde zich hiertegen verzetten, maar een gebaar met de pistool deed hem terstond zwijgen. Meer dood dan levend ging hij voort. O, op dit oogenblik had hij geerne de helft zijner schatten opgeofferd om verzekerd te zijn, dat hij goed en wel uit de bouwvallen zon terugkeeren. J Eensklaps hield do ongelukkige stil f rauwe gil ontsnapte zijnen mond. Het 82>ook Het spook Wat, lompert Ziet, ziet, daar in den toren I D'Orbois naderde eene opening in den muur en keek er door heen. Op zijne beurt bleef hij verstomd van schrik staan. brengen. Meer kau niet aangeraden wor den. Op de tweede vraag hebben wij een antwoord dat beter voldoet. Wij zeiven, daarookOost- en Westvlaanderen door de ziekte bedreigd wordt, hebben ons gewend tot geleerde landbouwkundigen om een probaat geneesmiddel ie kennen cn aan onze Lezers mode te deelen.... cn het antwoord luidde: Een afdoende middel is nog niet gevonden. Thans echter vindon wij zulk middel in eenBrusselsch dagblad, - Lc XX® Siècle»; het is eenvoudig, kost geon geld, en naar men verzekert, geneest het dc aangetasto dieren op drie dagen. Dat middel is do thijm of thymus, eene welriekende plant die in velden en Iiovcd groeit, en in de keuken nog al veel gobruikt wordt. Voor de genezing der rnuiplaag, geeft men den voorkeur aan de thymus, die op hot veld wast en door de geleerden genoemd wordt thymus SERP1LLUM. Men laat 1 kilog. thymus 2 dagen lang in een tien- of twalftal liters koud water weeken cn aftrekken; men doet nog beter, met er kokend wator over te gieten,om dat door het kokend water de kwade kie men en diertjes op do groene plant ge dood worden. Dat water moet onmidde- lijk worden gebruikt, want na 2 dagen begint het rot te wordeD en to rieken. Eerst cn vooral moet mon do muil dor zieke dieren met eene natte spons goed uitwasschen, om de boven velletjes der puisten en het slijm weg te nemen. Dan besproeit men, bij middel van eene flesch welke men in den muil steekt, de zweren en de puisten met het thymus aftreksel, en men geeft het dier een vierde-liter van dat aftreksel te drinken. De zweren rond den muil worden eveneens vooraf met zuiver water goed afgewasschen en dan met het gezegd aftreksel besproeid. Om de pooten te zuiveren, zal men best de dieren iu eenen nood- of hoefstal plaat sen en zoo binden dat ze niet van plaats kunuen. Dan worden de pooten, voor en na, ongeveer 70 centimeter opgeheven cn de zieke deelen sterk, heel sterk met zeepwater uitgewasschen. Men doet die wasschiug met eene spons, of beter nog met ecno spuit. De leveuloozo, rotte dee len van de hoef moeten afgesneden wor den. Na die wassching, moet men do pooten goed afdrogen en met thymusaftreksel besproeien. oordat men het vee terug naar don stal brengt, moet men zorgen dat de krib ben en reepen goed gezuiverd worden, den ouden mest verwijderen en door nieuw strooisel vervangen om eene twee de besmetting voor te komen. Een ziek dier, op die wijze twee- of driemaal behandeld, is na korte dagen gansch genezen en zal van do muilplaag niet veel meer lijdon. Dat middel wordt uitgevonden door eenen Italiaan, Morandi, en heeft verba zende genezingen bewerkt. Bij de eerste verschijnselen van dc ziekte, moeten onze landbouwers dat middel maar eens be proeven, eu ons naderhaud tot onderrich ting van anderen laten weten welken uit slag zij er meê bekomen hebben. Voor hem stond, door een zachten licht glans omgeven, een monnik, in het priesterlijk gewaad gehuld, voor een altaar. Dien monnik liad d'Orbois herkend, het was pater Olivier. Ilij droeg de Mis op en was aan het 2>lechtig oogenblik der consecra tie gekomen. Wat ging er in den gecet van den officier om Hij bleef onbeweeglijk, met het hoofd op de borst gezonken en ingehouden adem, staan. De monnik bad. Zijne stem klonk helder en aangedaan door de nachtelijke stilte. Kende hij het gevaar, dat hem dreigde Voorzeker, de klok had hem gewaarschuwd.... Op dit oogenblik echter, nu zijne ziel boven het aard- sche verheven was, vergat hy het gevaar. Naast den priester was een jonge man neergeknield. D'Orbois herkende Joseph. Hij bemerkte ook eenen grijsaard met bleek gelaat, die op een veldbed rustte. Het was graaf de la Meilleraye. De revolutionnair zegevierde zijne slacht offers waren onder zyn bereik en wachtten don dood. Maar dio monnik, die pater Olivier mompelde hy, hoe komt het, dat hy nog leeft (WORDT VOORTGEZETj.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1