Pol en Slant. Alleman soldaat de gewapende natie. Bepaaldelijke sluiting der grenzen. Onze valsche demokraten afgeschilderd doorLe Bien public. Van tak op tak. T, UIT MOORSEL. Pol is bezig met't houtaf te kappen van de tronkboomen die staan achter het hof; St&nt ziet hem van verre aan 't werk en snelt er naar toe. Stant. Weihoe Pol I Zijt gij dan ran alle stielen En zijt gij nu op eens snoeier geworden ook Pol.Och Stant, 'k heb het u vroeger nog gezegd non man moet van alles kunnen en doen om door de wereld te geraken; maar er on is waarlijk toch niet veel kunst aar., Stant, om nen tronk te snoeien; als g'een goed houwmes hebt en een sterk leerken, dat is genoeg. Stant. Zoo zoo, Pol, en mag men dat daar afkappen lijk men wilt Pol. Wel jajaag, Stant meê den uitkomonden schiet 't hout Wederom uit en is 't aan 't groeien; 't en is maar in het snoeien van de frnitboomeu, Stant, dat cr kennis bestaat en dat cr meê voor zichtigheid moet gewerkt worden. Stant. Weêrom al iets da'k weet, Pol maar dat is aanhouden meê sneeu wen, ho Pol Pol. Jaat, Stant; maar 't is den tijd van 't jaar en 't is best dat alle deugnie terij uit den lucht nu valt liever al.s biu- neu een paar maanden. Stant. Ja, Pol, g'hebt mij d'ander week toch gezeid dat do sneeuw geen kwaad en kan Pol. llewel, Stant, dat is waarheid ook; alleenlijk als dat lang duurt, komt dat toch op 't leste ten onpas, cu wel bij zondei lijk omdat do buitenmenschen aan 't voeier niet en kunnen op 't veld. Stant. Maar mij dunkt mij, Pol, dat or nog zoodanig veel sneeuw niet en ligt en dat ge nog gemakkelijk aan het 'tloof zoudt kannen. Pol. Ja, Stant, men zou 't loof nog kunnen uitkrijgen; maar naar huis bren gen, man, dat is een ander paar mouwen. Stant. Wol, Pol, zou men nu noch wagen noch kerre kunnen inspannen? Pol. Zekerlijk, Stant; maar 't waar gevaarlij!: en zelfs onmogelijk van meê de peerden te rijden zonder zo doen scherp te zetten, en daar en komt nen boer zoo gemakkelijk niet aan. Stant. Eu waarom niet, Pol Pol. Wel, Slaut, ten eersteu omdat 't weêrom al nen kost op 't sterfhuis is, en teu tweeden omdat wij dat ongemak aan onze beesten willen sparen. Stant. Kost liet dan zooveel een peerd scherp te zetten, Pol Pol. Al waar hot maar nen zestien en halven, Stant, en 't beslag daarbij dat is al geuoeg voor nen boer om daar zoo gauw niet aan te komen. Stant. En wat voeiert gij nu aan uwe beesten, Pol, terwijl gij aan 't loof niet en kunt Pol. O gi vraagstccrt, he Stant! llewel, man, ziothier 't grootste getal van de boeren had een goei provisie van loof t'huis eer 't begon te sneeuwen; daarenboven sparen wij bet nu zooveel mogelijk, en wij vergoeden dat door bet- teraven, bras, meel, enz. cn ons lange steerteu ziju daar ook kontent meê. Stant. Bedankt voor uw explikatie. Pol; en boe is 't nu meê de donclmten al dees kanten Zijn d'er bier nog Pol. Och w'en hooren wij daar niet meer af, Stant; gisteren vertelde mij hier nog nen vent dat z'hunnen erremen raas den verleden zondag zijn gaan uitkramen naar Zounegem en Moorelgem,maar dat 't altijd op 't zelfde is dat "t uitkomt en te dom en t'onnoozel om aan nen ezel zijnen steert te knoopen. Stant. Jamaar dat geloof ik, Pol; want ze zeggen dat er tegenwoordig zul - keu dollen en oubeschoften praat in bun gazetten te lezen is dat g'er kiekeu- vleesch zoudt vau krijgen als ge't leest. Pol. Weet g'er iets bezondera van, Stant? Stant. 't Heb dat hoQren zeggen van treffelijke menschen van de stad die daar zondag avond over bezig waren, Pol ze spraken daar onder andereu van de biecht, en volgens d'ak daar hoorde, zou den die liefhebbers moeten schrijven heb ben dat sommige biechtvaders zekere peniteuteu wegzenden die door andere aanveerd wordeu. Pol. En stond zulken gemeeuen praat in eene gazet, Stant I Stant. Dat stond daar in, Pol; overigens, menscb, die mannen eerbiedi gen niemand of niets meer men moet hunne dwalingen cn hunne verderfelijke handelwijze goedkeuren, of pouf I zo zit ten op uwen nek lijk de duivels en z'han- gen aan uw vel lijk serpenten. Pol. Helaas I Stant, waar gaat dat toch naar toe Stant. Dat vraagt zich alle treffe- lijkcu mensch af, Pol; eu gelijk de katho lieke gazetten dat noemen, dat is zot of boos zijn Pol. En daarentusschon van prochie tot prochio rondloopen Len zeggen dat ze 't volk komen redden eu aan do men schen den hemel brengen Stant. Wel, Pol, 'k hoorde over eenige dagen nog van nen geleerden eu braven mensch zeggen dat er vroeger in d'bistorie nog meer dan eens zulke ge beurtenissen plaatsgrepen dai er ook zoo mauncn opkwamen die zegden eene buitengewone eu zelfs bovennatuurlijke zending te hebben die die dwaasheden zoodanig herhaalden dat zij op 't laatste zelve bet geloofden die zoo razig en zoo onverbiddelijk hunne rol van opmakers en volksverleiders speelden dat zy met duizenden en duizenden van menschen meesleeptenen die op 't laatste zoo hardnekkig eu versteend geworden waren in bet kwaad, dat zij ellendig en godde loos stierven. Pol. Ho, welk droef vooruitzicht toch, Stant Stant. Ja, Pol; maar hoe dikwijls hebben wij onder ons niet herhaald dat d'hooyeerdigheid en de baatzucht de moe der zijn van alle ongeregeldheden en van de uiterste ellenden? Pol. 't Is waar, Stant, 't is waar Stant. En daareuboveu, Pol, zijn er van die lage en walgelijke schandda den die zeer dikwijls alle gratie voor te rugkeer voor altijd van iemand verwij deren. Pol. Dat versta'k, Stant; dat is ge lijk de cathechismus ons leert, dat er zonden zijn die zoo boos zijn, dat degene die ze bedrijft moeielijk do gratie der vergiffenis bekomt. Stant. llewel, Pol, d'historie van 't wijf, door die fameuze liefhebbers uit gevonden, dat is toch iets dat alle onbe schoftheid en deugnieterij te boven gaat Pol. Ja, Stant, en dan nog na zulke heldendaden gepleegd te hebben, deftige, vcrdieustvolle en eerbiedweerdige perso nen durven aanvallen eu trachten to schandvlekken BrBr't is d'eindpaal der lafheid cn der laagheid Stant. En 't zijn zulke mannen, Pol, die den wereld gaau herschapen, die alle ongeregeldheid gaan temmen, cn die aan iedereen gaan vrede en voorspoed scheuken I?! Pol. En dat alles, Stant, voor een handvol eer cii geld Om op dio kussens te mogen blijven zitten in Kamer en trein I Om den grooten Jan en den feilen mosschieu te mogen blijven uithangen in de grootste restaurants te BrusselEn dit alles voor <le gloria mundi eu per soonlijk genot I! Stant. d'Historio van Vlaanderen en België, Pol, zal binnen vijf honderd jaren nog van die ertiston spreken om ze te schandvlekken Pol. Jaas, Stant, als de wereld dan nog bestaatwant wij weten door ons leering dat er zeer aardige dingen zullen te zien zijn vóór 't einde der wereld en als go zulke streken hoort eu ziet, nen mensch zou seffens peizeu dat 't er niet lang meer en zal meê duren. Stant. Daarom nog niet, Pol; hot heeft er over honderde jaren nog anders gestoven als nu, en onze lieve Heer zal daar een eindeken aan stellen. Pol. Dat 't Hem toch beliefde, hoe eer hoo beter, Stant Maar alia, t is te naaste jaar toch kiezing en 't en is geen eeuwigheid niet meer We zullen wij dan die grootsprekers en albelovers voor goed in den dieperik smijteu eu daarentus schon zullen wo voortgaan meê te werkeu voor 't goed, voor 't katholiek, hand in hand meê ons goei eu dienstdoende pries ters, voor Godsdienst en Vaderland Stant. D'hand daarop, Pol; en tot do naaste week, bravo man. Pol. Ja, Stant, en kom zeg mij dan nen keer wat dat de Z. E. Heer Pastoor Claeys zoudag in uwen Werkmanskring zal gezegd hebben, want 'k heb g'hoord dat die eerbiedweerde man zoo wel eu zoo verstandig cn zoo krachtdadig de moeilijkste zaken voordraagt. Stant. Ja, Pol, 't is wezenlijk zoo, want ik heb hem nog g'hoord; ook zal ik overmorgen achternoen in tijds naar den Cerkel gaan om niet g'heel van achter te zitten cn den grooten Redenaar allerbest te verstaan. Pol. Ja, Stant, en let goed op en traebt goed t'onthouden want 'k ben krieus voor binnen aebt dagen. Stant.Goed, Pol, on tot wedorziens. Pol. Wel t'huis, Stant OP 't Is geweten de socialisten zijn de ge zworen vijanden van het vrijwilligers leger en van de gendarmen vooral. Wat zij willen is do gewapende natie. Maar waarom In een vluchtschrift dat de socialisten in 't licht komen te geven, wordt het ons gezegd Leve den wederlanschen vrede, den wereld vrede 1 roepen zij. Broederlijk- hoid tusschen alle volkeren, tusschen blanken, eu zwarten, geelen en koper- achtigen. Nooit deden zij ons eenig kwaad, maar gij, rijke luiaards, gij zijt de ware vijanden van het volk, gij zijt de vampiren, de bloedzuigers onzer eeuw - Verder zegt het vluchtschrift dat de socialisten geen vaderland hebben en do soldaten vrijwilligers en, dus vooral de gendarmen, moordenaars zijn. Weg met de bloedwet schreeuwen zij, en, moeten er soldaten zijn. dat s iedereen dan wapens ontvange, niet in de karzerne, maar zooals ten lijde van Breydel cn de Coninck, eu als men - ons dan te veel besteelt en uitbuit dan kunnen wij zoo goed die wa- penen richten tegen de binnen* landsche als buitenlandsche vijan- den. - Begrepen, niet waar geachte lezers De roode opruiers zouden weldra oor- deelen dat het volk bestolen eu uitgebuit wordt. Gauw, gauw eene werkstaking op touw gezet, do hoofden verhit en dan de wapens opgenomen tegen rijke luiaards Dus waaneer de roode socialisten, wel verstaan, do roode socialisten waut er bestaan in 't Arrondissement van Aalst eu elders ook nog groenen, wy zeggen dus wanneer de roode socialisten de ge wapende natie vragen,doen zij bet slechts in vooruitzicht vau den burgeroorlog, die België iu ceu uitgestrekt bloedbad zou herscheppen Onze landbouwers zullen met genoegen vernemen dat de Katholieke Vereeniging des Arrondissements van Aalst besloten heeft een algemeen petitionnement in te richten ten einde de bepaaldelijke sluiting der grenzen voor hot vreemd vee in 't algemeen te verkrijgen. De grenzen zijn hedeu gesloten en mor gen weêr geopend, hieruit ontstaat een toestand aan gedurige wisselvalligheden onderworpen en gansch onzeker. Wij moeten er niet bijvoegen hoe schadelijk het is aan de belangen onzer landbouwers. De bepaaldelijke sluiting der grenzen zal onze inlandscbc veefokkerij sterk doen ontwikkelen; deskundigen verzekeren dat België, van heden af in staat is van al het vee te kweeken dat tot 't verbruik onzer bevolkingen noodig is Dus, landbouwers en alwie belang stel len in de eerste nijverheid onzes lands onderteekenen de petitie op eerste aan zoek. Petitiëu zullen naar alle gemccnteu ge zonden worden. De aanstaande groote krijgsbe wegingen zullen denkelijk plaats heb ben tusschen Autwerpeu eu Gent, onder opperbevelen generaal Boc^uet. Wij hebben aan onze geachte lezers kennis gegeven van de duchtige borste ling die onze Gentschc Confrater Le Bten public aan do gebroeders Daens beeft toegediend wegens de walgelijke aanvallen hunner gazet tegen onzen Woeste, de eer en de glorie der Bel gische Katholieke Partij. Ehwel, onze kijfzieke saucisseman heeft hierover aan Le Bien public een ant woord gezonden ter lengte van eenen bierwagen en in de welke bij zijn ge woonlijk slaapverwekkend gezeever uit kraamt. Wij willen ons betrekkelijk dit gezeever slechts eene enkelo opmerking toelaten. Ouze saucisseman herhaalt hier nog maals wat hij zondag 11. in zijue gazet schreef, namelijk, dat hij zijne artikels die in 't Land van Aelst verschijnen on- derteekcut. Wij noemen dat moedwillig liegen en ziehier 't bewijs De saucisseman bekent in cenen zijner brieven die wij hebben afgekondigd dat hij de schrijver is van het eerbiedvol» artikel van 't Land van Aelst waarin hij het pensioenstelsel door den Z. E. II. Kanunnik De Bock, in naam van Z. H Mgr Stillomans goedgekeurd, eene on begrijpelijke domheid heet. Eu dat eerbiedvol o artikel, dat priester Daens bekent geschreven te hebben, is niet onderteekend. Is leugentaal zonde, saucissemau? Dit gezegd zijnde, ziehier nu hoe Le Bien public, de volksfopperskliek en haar opperhoofd naar 't leven afschildert. Onze Gcutsche confrater heet priester Daens L'avocat des scissionnaires Alostois, in 't Vlaamsch De advo caat der Aalsterscbe scheurma kers. En inderdaad de Général en chef der scheurmakers aanschouwt zich als de advocaat, als do verdediger vau recht- wege van do ganscbe volksfopperij en matigt zich het recht aan van te ant woorden op al wat de dagbladen over de helden der verraderskliek schrijven. Na't portret van Generaal Jambonus afgeschilderd te hebben, zegt Le Bien public verder Het is maar al te waar dat er in het Arrondissement van Aalst eene druk- pers bestaat en eene propaganda beerscht die onder eenen gestolen dekmantel (Attrapc I) van christene democratie den klassenoorlog aansto- i) ken en de baan breken of openen n voor de socialisten, waarvan zij de medewerking niet verwerpen maar op wier stemmen zij rekenen. Hebt g'bet nu wel beet, saucisseman t Is nu Denderbode niet die 't schrijft, 't is LeBien publicwelken gij.in uwe gazet, vroeger betitelde met den naam van tolk van Mgr. den Bisschop van Gent. (Nu heden is dit blad nog slechts een annoncenblad voor 't Land van Aelst.) Dus volgens den tolk van het Bisdom 1° Verschuilen onze scheurmakers zich onder den valschen of gestolen dekmantel van christene democraten en 't zijn dus schijnheilige volksfoppers 2° Vuren onze scheurmakers den klas- senoorloog aan,gelijk clo socialisten; 't zijn dus bedekte groene socialisten 3° Zij zijn de voorloopers der socialisten want, gelijk Auseele het uitriep in de Volkskamer, zij openen de bres langs- waar de socialisten de Vlaanderen zullen binnendringen en veroveren 't zijn dus verraders der Kath. Partij 4° Zij steunen zich op de medehulp van liberalen en socialisten om de Kath. Partij in den grond te boren 5° Zij mikken en rekenen op de stem men der geuzerij in de kiezingen. Dat alles heeft Dcnderbode wellicht duizend maal herhaald en er de tast baarste bewijzen van geleverd; Dat alles hebben de menschen hier sedert twee jaren gehoord, gezien en on dervonden Maar daarom ook keert 't volk meer om meer den rug aan de vermomde so cialisten, aan die verraders die niet auders beoogen dan hunne persoonlijke verheffing op de puinen der kath. partij. En waarlijk 't is tocli zonder rede niet dat 't Land van Aelst van zondag 11. sprekende vau de volksfoppers, schrijft - Aalst gaat onbewoonbaar wor den. Wij, cbristene leest valscbe) demokraten sijn verstooten en door elk verlaten, n Wel mag hei u bekomen, beminnelijke jongens, en den wind van achter 11 De Almanak der christene volks fopperij is te koop op Chipka kondigt a 7 Land van Aalst n aan, met 23 por tretten van hoofdman3 der fopperskliek. Men schrijft ons dat de uitgave uitgeput is en men, in tegenwoordigheid van de aanhoudende vraag der volksfoppers die dagelijks op 't wereldtooncel verschijnen, het regent immers volksfoppers vol gens 't Land,— enfiu dat men dien plak almanak gaat herdrukken verbeterd en vermeerderd met 't portret van eenen beroemden hoofdman, namelijk, den schodder, den held van 't zoo reine en zoete feest van 't Lindeken, oor zitter van den wijkclub van den Puiten- put en bijna kandidaat in de laatste ge- mecutekiezingen. Dus voortaan vier en twintig of twee dozijn portretten der boofdmans van de christene volksfopperij tegen 10 centiemen, 't is bijna voor niets 1 Wie doet er meê voor den eersten mau Hier, ik Trek naar Chipka, man 1 De 24 urenwijzer. Ten einde het publiek er aan te gewennen, zullen te beginnen van 15 april alle uurwerken, die in bet gezicht van bet publiek staan, van eene dubbele wijzerplaat voorzieu worden. De 24 urendienst neemt aanvang op 1 Mei. In bet belang van den lielgiscben peerdenkweek zal morgen zondag te Brussel eene groote vergadering worden gehouden, ten einde eene algemeenen bond van peer- denkweekers te stichten. Melk in tabletten. Dezer dagen is te Copenhagen eene groote fabriek geopend, waar men melk in tabletten verandert, welke gelijk cbocolaad ver kocht worden. Daartoe is melk van eerste boedanigbeid noodig, en de Deensche koeien zijn ouder dit opzicht de beste. De melk in tabletten blijft altijd goed zij heeft het uitzicht van een stuk witte zeep, maar is hard en men moet de ta blet raspen. De fabriek van Copenhagen is inge richt om 50,000 kilos per werk te kunnen leveren. Zij heeft reeds een contract ge sloten met de commissarissen der konink lijke Deensche marine, voor de bevoor rading der schepen van den Slaat. Goed nieuws voor de bieènteelers. Mde minister van landbovw heeft bevel gegeven, over al waar het kan geschie den, of ten minste waar de boomen langshenen do straatwegen vervangen worden, er zulke te plaatsen, die koning- houdende bloemen of bloesems dragen. - Ook de miuister van spoorwegeu heeft een dergelijk bevel gegeven. Voortaan zal het plantsoen langshenen de spoor banen uitsluitelijk bestaau uit honingge- vendo gewassen. De populariteit onzer volksfop pers. De tolk der Vischmarkt drukt zoudag 11.Aalst gaat (voor de fop- pers) onbewoonbaar worden. Dat bewijst, niet waar dat die hans worsten sehrikkelyk in do keel onzer braie bevolking beginnen te steken. Gaat om wat patiëntie naar S' Job, vrienden nog 16 maandekens en 't is Adieu mijnen meulcnaar met draaiken en al Maar a. propos van verhuizen, is het waar dat een Aalsterscbe kopstukske der fopperij zich de beenen van onder 't lijf loopt om te Brussel als vertaler benoemd te wordeu voor de uitvoering der nieuwe wet nopens de gelijkstelling der beide landstalen Pie en Dolf moeten dat weten uit eer ste hand. Wij verwachten dus antwoord. HoHandacb Vee. - Er wordt hedendaags veel over het Hol- landsch vee ge sproken er zijn mensehen die meenen dat het nog met hoopen in België komt. Dat is ODjuist. Ziehier hoeveel Hollandsche beesten er op de markt van Gent gekomen zijn sedert den 26 December, 2* Kerstdag. Van 26 December tot 5 Januari Geene. 6 Januari. 8 stieren, 2 ossen, 2 koeiën. 12 Januari. 3 schapen. 13 Jauuari. 3 stieren, 3 ossen. 20 Januari. 7 stieren, 3 veerzen. 13 schapen. Dat is al Dus 28 runddieren eu 16 schapen in vier weken. Dat is zooveel als niets. De maatregelen die nu genomen zijn al verbieden zij niet geheel den invoer hebben toch voor gevolg, zooals men ziet, de Hollandsche beesten zoo goed als ge heel buiten te houden. (Fondsenblad). Koophandels-rechtbank. Er was woensdag veel volk tegenwoordig ten ge- hoorzale onzer Rechtbank van Koophan del. Saucisseman Daens was er ook 1 Men vroeg aan een liberaal advocaat Wat mag Daens bier toch te verrichten hebben Eu het antwoord was Hij n komt den bilan neerleggen der chris- teno volksfopperij die op krukken springt, n Maar d propos, zou de sibbedominé niet willen zeggen hoeveel menschen hem daar wel bekeken hebben buiten den Denderleeuwen Demosthccn De man den grooten bijval bestatigende die hem daar te beurt viel, sloop heime lijk weg, juist gelyk in de Volkskamer als er te stemmen viel over de dotatie van Mgr. den Graaf van Vlaanderen. Verstooten en van elk verlaten roept H Land van zondag uitOch erremen De afdeelingen der Kamer zijn bij een geweest, om uitspraak te doen over het voorstel van M. Woeste, om de jaar wedde van de geestelijken te verhoogen. Al de afdeelingen hebben bevestigend gestemd. In alle afdeelingen ook heeft men de vermeerdering onvoldoende be vonden. In de 6'Ie afdeeling deed oen lid het voorstel, de jaarwedde der onder pastors te brengen op 800 frank. De midden-afdeeliug, samengesteld uit de heeren Beeruaert,Desmaisières,'tKint de Roodenbcke, de Jonghe d'Ardoye, Raeusaet, Hoyois eu de Limburg Stirum, zal rekening houden van het verlangen uitgedrukt in de afdeelingen, en naar middels zoeken om eraan te voldoen. Waarom hebben onze foppers zon dag 11., de vergadering van den Bel gischen Volksbond te Brussel niet bijgewoond gelijk to Charleroi Hadden ze misschien lont geroken Wisten ze misschien dat ze om hunne hatelijke en schandige handelwijze ten opzichte van onzen Kath. Werkmans kring eens duchtig zouden den bol gewas- schen worden Eb inderdaad ten gevolge eener pro- testatie toegezonden door onzen Werk manskring, heeft de vergadering met eenparigheid een dagorde gestemd waarbij de handelwijze van onzo val" sche democraten en van hun orgaan de gazet der Vischmiju, gelaakt cn eens te meer afgekeurd wordt. Verstooten en van elk verlaten zegt 't Land.... 't Is jammer eilaas Peerdeziekte. 't Is overal van ziekten dat men hoort, zoowel onder de dieren als onder do menschen. Iu een nederlaudsch blad lezen wij het volgende den ^Ypolder heerseht er, sedert n eenigen tijd, eene zonderlinge ziekte onuer de peerden. De dieren worden aangetast, zijn gauwo geheel geveld, en - sterven na korten tijd. Verscheidene landbouwers hebben door die plaag reeds drij, vier en zelfs vijf peerden verloren. Tabakplanten. Eene tijding zegt. dat cr in Duitschland veel meer tabak geplant wordt als in vroegere jaren. Alzoo dooreen gerekend, wordt er een duizend hectaren meer met tabak beplant als eertijds. In Duitschland planten ze nu tabak op eene uitgestrektheid van over de 22,000 hectaren. Zou men in België ook niet wat meer tabak kunnen planten, nu dat de rechten af zijn? t Zal beteren 't Zal beteren Zaterdag avond 11., werd er eene groote meeting met referendum over 't pensioen belegd door de volksfoppers gehouden ter herberg Klein Ninove. Ne stroom van volk 1 Er waren tegen woordig.... 16 menschen, waarvan 7 die met den zeeveraar Pie Donche meê geko men waren.... zijne lijfwacht... Pie zegde dat er te weinig volk was om meeting te houden, maar dat hij aan de menschen die toch gekomen waren een volksliedje zou leeren. Eu zoo gezegd, zoo gedaan Pie klom op 'nen stoel, deed zijnen hoed af, vaagde het hair, het zweet wil ik zeggen,van zijn voorhoofd af, gaf de maat met zijnen kluppel en zong voor (Tremolo) 't Zal beteren! H Zal beteren! maar God weet wanneer Op ditoogenblik stampten drij kleine schavuiten do deur der herberg met ge weld open en riepen luidkeels Ja, Bie, 7 zal beteren Binnen 16 maanden Of nog eer En daarmee schoten de bengels full speed er van onder, en 't was noodig,want liedjeszanger Pie werd weldra zoo koleirig dat 't vuur uit zijne kijkers spromr... Die Denderbode zal net weêr weten I riep hij.. Arme Pie I er blijft u weldra nog slechts over van 't kapitein te worden bij 't heil- leger ofte VArmée du salut Het Kruis in bet gerechtshof. Do nieuw gekozen Kamer van Afgeveer- digden van het Groot-Hertogdom Luxem burg heeft bewijs gegeven van bare katholieke gevoelens. Zaterdag vroeg de regeering een cre- dict van 2000 fr. voor den aankoop van houten kruisbeelden in de gehoorzalen der vredegerechten. De Kamer stemde onmiddelijk een cre- dict van 5000 fr. ondanks de verzekering van den Staatssecretaris, dat 2000 fr° meer dan genoeg was. Nooit heeft men gehoord dat een ka tholiek, op zijn sterfbed, als de mensch met een klaar en helder oog do eeuwig heid inziet, ziju geloof afging. Maar dat de goddeloozeu, de geuzen en de liberalen van alle kaliber op dit oogenblik hunne dwaliDgen bekennen, hun leven verloo chenen, vergiffenis afsmeeken van God voor het gedane kwaad, van de menschen voor het gegeven schandaal, dat ziet men dagelijks. Om te leven is het gemakke lijker liberaal te zijn, maar het is beter katholiek te zijn om te sterven. Ziet rond u gij hebt voorzeker zulke mannen gekend. Gedurende hun leven, kan niets hun deren: wat beteekent dat, katholiek te zijn En eens waart gij ge troffen te vcrnemeQ dat die persoon over leden was, gebiecht en kerkelijk begra ven werd. Die bekecringen juist maken do woede der geuzen, vrymetsclaars en gazettiers gaande. Wat zijn zij blijde, als een ongelukkige eens op dit verschrik kelijk oogenblik in zijne boosheid vol heratWat zouden zij nog veel blijder zijn, vernamen zij eens dat een katholiek, op zijn sterfbed, tot hunne sekte is ovor- gegaan I Maar nog nooit is hun dit laatste genoegen gegeven geweest. Pansioen voor den ouden dag:. Uitslag der Jleferendums. Wilt ge weten, geachte lozers, hoeveel stemmen er zijn uitgebracht geweest door de aan geslotene sociëteiten bij den Belgischen Volksbond voor het stelsel n° 3 voorge staan door de volksfoppers van Aalst 17,000 op 90,000 duizend. En 't is omdat ouzo brave katholieke werklieden voor dat stelsel n° 3 niet ge stemd hebben dat de gazet der vischmiju hun de volgende lieve benamingen naar 't hoofd heeft geslingcnd Sibbedominés, plattekeesmannen, venten om ind'erwton te zetten, flasjekesmannen, jeemenissen, enz. enz. En JOjud Donche noemt dat lompe belecdigingen als ze tegen hem worden gericht, maar 't zijn lieftallige woorden als hij zc tegen arme maar eerlijke werk lieden gebruikt I De volksfoppers van Aspelaere (volksmuziek) hebben gevraagd dat het Gouvernement gansch het pensioen zou betalen waarom hebben dio protters ook niet gevraagd vau er 'nen dobbelen frank wekelijks bij te doen om genever te drinken O gie onnoozele roeland- sche kwispels De Ligue Libérale ofte de doc trinaire liberaleu bebben eindelijk de candidatuur Solvay toegejuicht. Zij zul len de roode vlag volgen gelijk Anseele zegde, en niets ziju. DE CANAILLENSTREEK VAN 'T WIJF, schrijft LEITOE DAENS, is eene SMEER LAPPERIJ. Nooit heeft Denderbode zich dur ven veroorloven het te schrijven, maar als onze LEITOE ze alzoo doopt, dan moet hij die zaak toch aldus beoordeelen. Dus SMEER LAPPERIJ volgens onzen Leitoe. Laat ons eens herinneren wat LEITOE DAENS zelf, maar niet Denderbode, eene smeer lapperij heet Op 8 Dec. 1894 werd te Aalst, met toestem ming, van hem LEITOE DAENS, een smaad schrift verspreid getiteld SCHANDAAL in 't welk de katholieken worden beschuldigd van een wijf te hebben omgekocht voor dui zend frank, om priester Daenseven als St. Antonius, te bekoren en in 't vërderf te stor ten De eerste editie van dat smaadschrift werd te Ninove, door Klokke Roeland gedrukt; do tweede editie werd *hier te Aalst op de Verkensmerkt geletterzet do proef werd op Chipka behandigd om 11 uren 's nachts en een uurtje later begon men te drukken. De verspreiders van dees smaadschrift werden door de Policic, uit hoofde vau 't behoud der openbare rust, naar de policiewacht geleid en de vuile smaadschriften aangeslagen. Wie was het die de invrijheidstelling dier verspreiders ging eischen en beweren dat zij 't recht hadden dit lasterend smaadschrift rond te deelen Gij, Leitoe Daens, ja, Gij... En des anderendaags, stonden er aan al de kiesbureelen mannen, die kaartjes uitdeelden waarop te lezen staat Gedeukt den martelaar Priester Daens Stemt onder N° 2 Aan die schandalige canaillenstreek, wij ggen het hier luidop, zijt gij, LEITOE DAENS, uwe verkieziug ten grooteren deele verschuldigd.. Ja. gij. M. Daens, katholieke priester, hebt niet geaarzeld de Aalsterscbe katholieken val- schelijk te helpen beschuldigen, om uwe ver kiezing te verzekeren en zoo uwen hoogmoed to voldoen.... En dan de man die heeft toege stemd dat die ongehoorde, ja, oneerlijke mid delen tot zijn voordeel werden gebruikt, durft van politieke eerlijkheid en deftigheid gewa gen Couragie mannen, nog 16 maande kens eu dan zullen wij het hem eens voor goed betaald zetten Wij begrijpen het, Merteleer, ge zoudt wil len dat we over die canaillenstreek zwijgen, maar neen, daar zwijgen wij niet over en zoo lang wij adem zullen hebben, blijven wij ze aanklagen Weest den strijdpenning indachtig. Zoo staat er te lc-zen in 't Land van Chipka van zondag 11. Welnu men vertelt in de streken van Moorsel, Meldert, enz., dat er in den strydpenning al zooveel domigheden zijn voorgekomen dat de redactie besloten heeft van niets over Meldert, Moorsel, Baardegem te laten doorgaan als 't niet goed gekend is door zekeren Mossieu dio alle vrijdagen avond deelneemt aan het conciliabule. Niettemin stond er zondag in Omdat G. het geschenk der Demokrawatten wei gerde uit vrees zijne partij te krenken 0,10. Heeft besproken Mossieu dat goedgekeurd In alle geval wij gaan hem voor zijne tien centiemen bestellen gelijk het betaamt, in alle treffelijkheid en eerlijkheid. 1° M. G. (Lees Mijnheer Grcgoor Moens) is op einde December door de Democra- watten afgesteld als Voorzitter en Lid van den Armenraad, om plaats te maken voor zekeren Redant 2° Mr Gregoor Moens heeft acht dagen na datum het eerekruis van wege Z. M. den Koning ontvangen voor meer als 27 jaren goede diensten bewezen als Sche- pene van de Gemeente en als Voorzitter van het Armburccl 3° Zijne geburen hebben besloten van zijne schandelijke afstelling te wreken, en zij hebben eene geldsom ingezameld om aan den allemansvriend een geschenk te offeren 4° De zoogenaamde Demokrawatten hebben hetzelfde willen doen, omdat zy niet slim genoeg waren van te begrijpen dat zij eene weérgalmende kaaksmeet gaven aan hunnen Gemeenteraad die den deftigen Heer Moens zoo onredelijk afge steld had. De sullen begrepen dat niet, maar de Mossieu en de andere knikker die op den dag der stemming schampavie gespeeld hadden, die verstonden het goed.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2