Zondag 21 Februari 1897. 3 centiemen per nummer. Slslc Jaar 3133. HET SPOOK DIR ABDIJ, w Boomteelt. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE LIJFRENTKASSEN. Het verplicht onderwijs Staat en Voorzienigheid DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 34 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique raum. Her drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. AalBt, 20 Februari 1887. Laat my toe, lieve lezer, alvorens u eenige bemerkingen over die nuttige in stelling te maken krachtdadig verzet aan te toekenen tegen eene dwaze en iogen- acbtige bewering en beschuldiging van *t Land van Aelst van zondag 11. Wij kunnen maar niet begrijpen hoe het mogelijk is zoo moedwillig met de waarheid om te springen, op zijne eigene eerlijkheid te boffen en de openbare ge kende gevoelens van zijne tegenstrevers te verdraaien en verkeerd en ïogenachtig weer te geven. Terwijl Denderbode artikels afleondigt over de lijfrentkassen en langs dien weg een middel zoekt voor de toekomst, durft het opnounimpiaqjB'BAtl.and het volgende neêrschrijven Hoe is het mogelijk tegen de pen- siocnen aan d' arme oude werklieden te zyn? Daarmeê spotten Dat geluk benij- den en willen beletten Och menschen. hoe is het mogelijk Waarom is Den- derbode daartegen De rede, den waarom? - Och menschen lief, als d'ouderlingen uit d'ellende zijn, die oude werkmen- n schen en hun familie kunnen niet meer gedwongen worden en als slaven naar de stembus gebracht. Zonder den dwang op d'ouderlingen en op 't ander arm en ziek volk, do christeue volks- party lag boven in alle kiezingen. Men lette er op Overal en in alles, de christene volkspartij, ze vraagt en betracht niets als het treffelijk bestaan - en de weerdigheid van het arbeidende volk. Hoe kan een enkel mensch daarte- gen zijn De artikels door Denderbode afgekon digd zijn op die oneerlijke beschuldigin gen de beste antwoord. Ook bekommeren wij ons om die laffe beweringen bitter weinig, toch willen wy ze aanstippen met het eenige doel de goede trouw van het demokratieke Land aan het volk te doen kennen. Wij zijn overtuigd dat het klaar zal zien niettegenstaande geinteresseerde leugens en bedrog en daarom gaan wij immer zachtjens voort op den weg der hervor mingen die het geluk en den voorspoed aan de arbeidende klasse moeten verze keren. In ons nummer van zondag hebben wij uiteengezet met welke kleine stortingen de werkman zich een schoon rustgeld kan verzekeren wanneer de Staat hem dit een weinig vergemakkelijkt. Dat de werkman zulko stortingen niet doen kan zal niemand beweren. Alleen degenen zullen liet in twijfel trekken die in die vraag eeu middel zien om den werkman op te ruien en alzoo dezen in hunne netten hopen te trekken. uit den Oorlog in de Vendee. 24,,e VEBVOLG. «O» Ja, ja, dat weet ik.... En? De kapitein heeft mij eenige goudetuk ken beloofd, zoo ik hem de verblijfplaats dier.... Een spotlach van Claverolles onderbrak hem. Zoo dat gij uw loon verlangt, niet waar Juist, burger. Bravo Gij zult voldaan worden. Kom. Op een teeken van hunnen aanvoerder brachten de soldaten den grijsaard buiten de puinen. Daar stond een paard aan een boom gebon den te trappelen van ongeduld. Daarnaast waren eenige soldaten rond een vuur van drooge takken gezeten. Het waren soldaten van Claverolles zij hadden hem gevolgd na de ongelukkige expeditie naar Fontelaie. Toen Cyranol hen zag, rilde hij over het geheele lichaam. Zij zullen mij vermoorden dacht hij. Die vrees was niet kinderachtig. De Bolda- Maar men zal mij doen opmerken dat er nog vele sterfgevallen zijn en dat als dan, vermits de eerste storting met afge staan kapitaal wordt gedaan, de gelden van den huisvader in zulk geval teene- maal voor hem en zijne kinderen zijn verloren. Die opwerping is gegrond en niet te weerleggen. Een huisvader heeft bij v. voor ecu kind gestort en het sterft ceni- gen tijd nadien dan is zijn geld verloren. Die bedenking zou misschien velen te rughouden dit stelsel aan te kleven en het zelfs doen bevechten. Twee belangen zijn hier in strijd die van den werkman en die van de kas. Daar deze laatste zooveel lasten heeft te dragen en hare rol zoo gewichtig is voor de goede rust en vredo der samenle ving moet men betrachten haar altijd leefbaar te zien. Mij dunkt dat er op eene andere wijze middel ware dit te vergoeden. Do wet op de pensioenkassen zou kunnen bepalen dat de sommen voor een kind gestort, dat voor de 21 jaar sterft, aan de ouders zou uitgekeerd worden of op den naam hunner andere kinderen worden inge schreven. Blijft nog eeno laatste netelige vraag Welke werklieden zullen vau de gun sten vau deu Staat gebruik kunnen ma ken, 't is te zeggen welke familievaders zullen door den Staat geholpen worden om hunne stortingen te doen. Ik geloof dat de lezers van den Den derbode met my t'akkoord zullen zijn om te antwoorden dat slechts de behoeftigen zullen geholpen en bijgestaan worden. Ik weet heel wel hoe moeilijk het is dat woord behoeftige juist te bepalen. Dat gaat met zooveel moeilijkheden ge paard dat de heer Diericx, onze Volks vertegenwoordiger, aanmane iedereen ge lijk te stellen arme en rijk. Onze lezers zullen zich nog het stelsel van den heer Diericx, herinneren. Den derbode heeft het in zijne grondtrekken uiteengedaan in verscbillige nummers der maand september van verleden jaar. (Vervolg). Het orgaan der liberalen van Aalst heeft op ons schryven nopens dit punt willen antwoorden. Moet het gezegd worden, zijn artikel is een samenraapsel «Ier meest verschil- lige dingen. Wij willen bij eenige zijner gezegdens en beweringen een oogenblikje stil houden Dendergalm kan maar niet begrypen hoe wij kunnen schrijven hebben dat Guizot de krjstene school voorstond en daarna diezelfde woorden in den mond legden van eenen protestantschen mi nister. Zie, roept hij uit, op welke wijze de pennentwist gevoerd wordt in Denderbode. Wij hadden nooit gedacht dat die groote geleerden, die diep gestudeerde mannen die Dendergalm opstellen het ten waren geen onbekenden in die soort van zaken. Cyranol moest het vnur naderen. Eensklaps wankelde hij en ontsnapten rauwe geluiden zijne borst. Hij had den zak, die aan den zadelknop van Claverolles paard was vastgemaakt, op gemerkt. Die zak was zijn eigendom, hij kon er niet aan twijfelen.... Hij bevatte zijn fortuin, zijn geluk, zijn alles Welk een verschrikkelijk oogenblik voor den onden vrek Met een sprong wierp hij zich op den zak en betastte hem door het leer heen... hij wilde hem grijpen en meenemen... maar Claverolles Btiet hem ruw achtteroit. Ellendeling, sprak deze, terwijl hij in den zadel sprong en den zak met zijnen man tel bedekte, zopeven durfdet gij het loondat d'Orbois u beloofde, eischen. Waarvoor hebt ge het verdiend Wijl ge onzen kaptiein in eene schandelijke hinderlaag gelokt hebt, om hem door uwe handlangers te doen vermoor den Omdat gij zijn lijk hebt doen verdwij nen, ten einde onze vermoedens niet op te wekken?... Do dood zal uw loon zijn, ver rader Ter dood, ter dood bralden verschei dene zoo wijd konden brengen daarin twee ver- schillige personen te zien. y Weten die heeren dan niet dat Frans Guizot, die jaren lang de eerste minister was van Lodewijk Philips van PVankrijk, f protestant was en dien eeredienst vurig I aankleefde en altijd trouw is gebleven. ÏVan mannen die zooveel verstand en geleerdheid willen bezitten is dat wat. vreemd. Laat ons aan die geniale bollen dan zeggen dat zij inlichtingen kunnen vinden in Le dictionnairo des contem porains par Vacherot, art. Guizot. Dendergalm heeft ook een nieuwe gods dienst uitgevonden. Lezers dat zult go nooit raden en daarom zal ik het maar rechtaf zeggen De demokratie. Hij schrijft Er zullen geuzenscholen D ZÜD> volgens Denderbode, en katholieke jj scholen; alsof hij dan niet vrcezeu moest dat er ook demolcratische scholen zullen ontluikeu en meer andere nog. Groote heer: die demokraten zijn gods dienstig of goddeloos. In het eerste geval zullen zij hun kindereu zenden naar de scholen waar do- godsdienst in eere zal gehouden worden in het tweede naar de geuzenscholen waar de kinderen buiten gllen godsdienst opgeleid zijn. Is het klaar De katholieken willen van geen onzij dige scholen. Zij willen dat op de banken jC^)00^ aaQ hunne kinderen hunne godsdienstige overtuiging worde ingebla zen niet door den priester maar door deu onaerwyzer de verdienstvolle helper van den afgezant «les Heeren. Du geuzen willen vau geen godsdienstig onderwijs Welnu zij zullen scbolcn kun nen hebben waar nooit van godsdienst zal worden gesproken; waar hunne kinderen naar hun hert en wil zullen worden op gevoed- Het ware te dwaas de jongens der katholieken naar zulke onderwijsgestich ten te willen trekken. Hebt gij dan reeds vergeten wat An- seele van zulke scholen heeft gezegd? Gaat voort, riep hij de geuzerij van Gent ?.e' .?aa. vo?rt met uwe onzijdige scholen zij zyn broeikassen van socialisten 1 Is hot dat waarnaar de geleerde Den. aergalm streeft Hij zegge het rechtuit en boude het licht ouder deu duiker niet lijk hij het tot hiertoe met zijno godsdienstige over tuiging heeft gedaan. De katholieken echter, zoolang zij het kunnen, roepen: geeno onzijdige scholen geene broeikassen voor socialisten Wilt ID. geuzen, eeu goddeloos onderwijs, gij lunt h«it hebben maar wij ook wij vergen dat op de kosten van iedereen een gods dienstig onderwijs onze kinderen worde geschonken I Dendergalm acht oen onzijdig onder wijs voor mogelijk. Dit bewijst dat hij ;een vakman is. Het onderwijs is, wat de eeraar is, de school is wat dc meester is. De ervaring heeft reeds bewezen dat wetenschap zonder opvoeding de mensch Ja, ter dood hernam Claverolles, ik zelf zal den uitvoerder van het rechtvaaniige vonnis zijn. Daar hebt ge uw loon. Snel als de bliksem trok hij zijne pistool uit deu halster en gaf vuur. Met een lauggerekten kreet zonk de bede laar ineen. Toen hij het bewustzijn herkreeg, waren de Blauwen verdwenen. Nu hij zich alleen in de duisterternis bij de bouwvallen der abdij bevond, gevoelde Cy ranol een onbeschrijfelijken angst bij zich opkomen. Hij trachtte op te staan om die geheimzinnige plaats te ontvluchten, doch een hevige smart aan den linkerarm deed hem ineenzinken. Ik ben gewond riep hij uitAch ik herinner mij alles. O noodlottige nacht Hij Bloeg het voorhoofd tegen den grond en weende van woede. Na een oogenblik van wanhoop droogde hij echter plotseling zijne tranen. Ik wil niet als een lafaard sterven, her nam hij. Ik heb nog geeue zekerheid van mijn ongeluk.... misschien heb ik mij bedrogen... Zoo dat goud het mijne niet was Ik moc-f naar mijn lmt terug en mij met eigene oogeu verzekeren.... O, zoo ik dan wezenlijk besto len ben, zoo er mij hier op aarde niet de min ste hoop meer overblijft, zal het mij trooajon, niet veredelt, niet verheft onder zedelijk oogpunt. Opvoeding gaat gepaard, onaf scheidbaar gepaardmet godsdienstzin. Wij gaan het bewijzen. De opvoeding is anders niet dan de herschepping, do verbetering der ziel door het zedelijke gedacht, dat haar al leen bekwaam maakt hare neigingen en slechte inboringen te overwinnen. En deze opvoeding moot in eerste lijn gods dienstig zijn, omdat, zoo zij godsdienstig, ouverschillig of vijandig is, zij de eene of andere strekking der ziel ontwikkelt de zedeljjke, of onbaatzuchtige, ofikzuchtige. Het grootste deel onzer daden vinden hunnen oorsprong in de denkbeeldou dio wij ons vormen over God, de rechtveer- digheid, de menschelijke verantwoorde lijkheid, en over onze plichten jegens ons eujggens anderen. Daarover moet men dusjuiste en bepaaldo begrippen onder wijzen lijk alleen het godsdienstige ge dacht ze aanbrengen kan. - Het kind van 10 jaar wil spelen; eene stem zegt tot hem werkt. Op 20jarigen ouderdom door de driften meegesleept wil de mensch genieten diezelfde stem schreeuwt hem top blijf zuiver. Later ouder den last der zorgen neergeworpen, wordt hij duizelig, maar de stem zegt hem nog: geduld, doe uwe plicht en hoop. Welke stem spreekt zoo op icderen trap van 's menschen leven - 't Is deze van den godsdienst. Leggen wij haar het stilzwijgen niet op nooit beeft de wereld ze meer noodig gehad. Om te eindigde nog eeno bemerking. Als c.'e gelegenheid zich voordoet loopen al do vrije onderwijzers om gemeenteon derwijzer te worden. Een lang art. ware noodig om op ieder punt van die bemerking to antwoorden. Wij moeten het voor later terzij leggen, wij zeggen slechts de vrije onderwijzers hebben gelijk. Door de schreeuwendste dor onrechtveerdigheden genieten do go- meenteonderwijzers veile stoffelijke voor deden boven de vrije meesters niette genstaande deze laatste er evenveel recht op hebben als de eerste. Fruitboomen. Voorbereiding van den grond. Bij de teelt der fruitboomen oefent eene goede voorbereiding van deu grond vóór de planting eenen golukkiguu invloed uit op de toekomst der jonge boomen. Niet alleenlijk verzekert zij hunnen snellen en normalen wasdom, maar zij verhaast nog de voortbrenging van fruit en maakt de opbrengst regelmatiger en overvloediger. Het is dus van belang al zijne zorgen te wydeu aan de voorbereiding van den grond. Ziehier daaromtrent eenige praktische inlichtingen te kunnen sterven op het bed, dat mij zoovele jaren dierbaar was. Cyranol zweeg. Hij verscheurde zijn kleeren om een verband voor zijnen arm te maken. Zoodra het bloed bedwongen was, stond hij op eu begaf zich met boven menschel ij ken moed naar zijne ellendige woning. Die pijnlijke reis duurde het overige van den nacht en een gedeelte van den volgenden dag. Tegen den avond bereikte hij den ingang van het koscb. Ilij had zich zoo ingespannen, dat hij, toeu hij den dorpel van de lmt overschreed, uitge put en bijna levenloos neerzeeg. Hij stond echter weer op eu naderde zijne legerstede. Eeu vreeselijke angst maakte zich van hem meester, toen hij zoo dicht bij het doel gena derd was. Hij hief de hand reeds op, om den hoop vodden te doorzoeken, doch hij aarzelde,... hij had er den moed niet toe. Was liet niet beter eeu troostende hersen schim te koesteren dan zich tegenover de treurige werkelijkheid te bevinden Eindelijk kon Cyranol het niet langer uit houden hij schoofde vodden ter zijde en stak de hand in de peluw.... Een schreeuw van woede ontsnapte zijnen mond... De schat was verdwenen Zoo de grond vochtig is zal men hem, vóór alle andere bewerking, door de draineering gezond maken De kuilen bestemd om de jonge boomen te ontvangen zullen cirkelvormig zijn met eenen doormeter van 2 en eene diepte van 1 meter in de gronden die weinig vruchtbaar zijn, waar deze afmetingen geeuszins overdreven zijn. In vruchtbare gronden, kan dc doormeter op 1 m. 50 en do diepte op 0 m. 60 gebracht worden. De opening der kuilen zal zooveel mo gelijk in den zomer geschieden, indien men in den herfst wil planten, en vóór den winter zoo de planting in de lente moet plaats hebben. Goede aarde zal de sl«>chte der kuilen vervangen. Men kan deze ook verbeteren door het aanbrengen van vruchtbaar- makende stoffen, als composten, straat- mest of kort stalmest. De gronden al te leem, te zand- of te moerachtig zullen bij middel van ge schikte zelfstandigheden moeten verbe terd worden. In het eerste geval zal men den aard van den grond veranderen bij middel van zand, kalk of oude bouwkalk in het tweede neme men zijDe toevlucht tot leem of leemachtige mergelaarde en in het derde tot kalk. Het aanleggen vau boomgaarden is niet aan to raden in de barre gronden, met ondoordringbare ondergrond, en in het algemeen, in de weinig vruchtbare die het niet voldoende is te verbeteren, maar waarvan de aard bijna volledig zou moe ten veranderd worden door aanzienlijke en kostelijke aanbrengsten van goede aarde en mesten. Hot te gebruiken kapi taal zou dan niet in evenredigheid zijn met de opbrengst van een boomgaard in zulks voorwaarden aangelegd. Buiten het verbeteren van den grond door het aanbrengen van verbcterings stoffen eu vruchtbaarmakende bestand- deelen, moet men nog zorg dragen de aarde der kuilen, in allen gevalle, tc verrijken met phosphoorzuur. Dit zal de boomen sneller vruchten doen dragen en tevens eene overvloedige en regelmatige opbrengst in fruit verze keren. Daarom zal men per kubiekmeter uitgegraven aarde 2 kilogr. Thomas-phos- phaat mengen. Deze phospbaatmost in dit geval,verre weg de voordeeligste, zaï den grond het phosphoorzuur verschaffen dat onder dien vorm meer en meer opneembaar wordt en tevens ook den kalk dio deze mest bevat in hoeveelheid van 40 tot 50 p. h. In den grond arm aan potasch (zand achtige, b. r.) zal men daarenboven 2 kg. kaïuietper kubiekmeter uitgegraven aarde gebruiken, ofwel 4 kg. van een mengsel van kaïniet en Thomas-phosphaat (gelijke deelen). Wij zullen later spreken over de mesten welke bekooren toegediend te worden aan de fruitboomen gedurende hunnen groei L. Van Den Bebck, Laudbouw-ingeniour. Zinneloos van woede, wentelde de ongeluk kige zich over den grond, rukte het verband van zijnen arm af, reet de woude opon en liet er het bloed tot den lesten druppel uitvloeien. Den volgeuden morgend bescheen de zon slechts een lijk. XVII. HET LOIRE LEQER. Blanche eu hare vrienden bereikten juist het vendeescho leger, toen de aanvoerders, in eene pachthoeve vergaderd, voor goed het operatie-plan vaststelden, dat Mans eu Save- uay tot ontknooping zou hebben. Do brief van graaf Joseph do Puisaye had groot opzien bij de royalistische aanvoerders verwekt. De voormalige Girondijn, die in het bosch van Pertre mot eenige vrienden was terugge keerd. stelde zich ter beschikking van de Vendée en smeekte, dat men tegen llennes zou oprukken, in plaats van zich naar Arrau- chin te begeven. Die raad was misschien wijs hij werd ech ter niet opgevolgd. Prigent, die tegelijkertijd de gezant der vorsten, de vertrouweling van het Eugelscho kabinet eu volgens sommigen de spion van het Comité du salul public, was, was in de vergadering tegenwoordig. Hij gaf zijne igee- ning als volgt to kennen Wij moeten nogmaals bestatigen dat 't Land op onze bemerkingen niet een woordeken heeft gezegd. Is dan de klapzieke kraan zoo opeens gesloten En nochtans hoe fier bazuinde die klep per niet uit dat hij Denderbode s onwe tendheid ging aan den paal stellen. Zeg eens, Land, mogen uwe lezers dan niets weten van de onmcnschelijke borste ling die u is toegediend, of mogen zij slechts, lijk in alles, eenen kant tier za ken aanschouwen. Uwe lezers mogen niet oordeelcn, niet waar, Land, zij zou den to slim worden en daardoor te goed in uwe kaarten zien en u den rug keeren omdat zij toch zoo onbermhertig voor den aap worden gehouden. Een geleerde bol van Denderhautcm heeft het op zich genomen zijnen hoofde man tegen onze aanvallen te verdedigen. Dat is heel wel. Die jongen schijct nog onervaren want hij heeft maar losjes weg zijne gedachten durven uitdrukken in den strijdpenuing. Hij heeft 10 cent. gegeven om toch ook iets in eene gazet te kunnen schryven. Zulke mannen moeten aan do verge telheid onttrokken worden en daarom geven wij dat hier terug, letterlijk Denderhautem DenderbodeDcn- - derbode, ge durft priester Daens bo- - spotten eu verwytcn omdat hij zegt dat - de Staat de voorzienigheid moet zijn der werkende klassen. Wij vragen u verschooning, manneken, t Zijn wij niet dio priester Daens iu die vraag hebben bespottelijk gemaakt. Wij hebben maar de woorden van de brieven des Pauzen aangehaald. Is dat verwijten Hebt gij wel dat art. van uwen leider gelezen? Wij hebben slechts zijne woorden weergegeven en met goede bewijsreden aan onze lezers gevraagd op wie, op H Land of Dcnder- )ode de woorden, van priester Daens moeten toegepast worden. Zoudt gij misschien daardoor willen zeggen dat de taal van dien hoer juist niet beleefd was Wij hebben hem zijne munt uitgewisseld, waarom ons den steen werpen De man is ziekskes maar dat belet toch niet dat de leden van den Kath. Werkmanskring van Aalst, in zijn Land van Aelst, nr van zondag 11. worden uitgescholden voor sikkeleers En waarom zijn de arme maar deftige en eerlijke werklieden die deel uitmaken van den Kath. Kring sikkeleers Wel omdat ze niet willen dansen gelijk de groene gcBeraals zonder soldaten van Chipka schuifelen. Ja, daarom zijn die brave lieden sikkeleers Moest Denderbode nu schryven dat hy die deze beleediging zoo kwistig naar 't hootd onzer brave deftige werklieden slingert, voorhan beter zou doen eerst eens in een spiegelken te kijken, wel 't zou er weêr donderend toegaan Denderbode spot niet den priesterenz., enz.... Het Loire-legcr moet allee van Engeland rerwachten. Bretagne is niet rijp voor eenen algemeenen opstand. Dus moet op den brief van graaf de Puisaye gcou acht worden geslagen vroeg la Rochejacquelein. In de tegenwoordige omstandigheden, eon. Twijfelt gij dan aan de goedo trouw van dien edelman riep prins do Talmout uit. God beware mij er voor Maar.... Welnu Prigent glimlachte en sprak Ik vind, dat zijn brief een weinig over dreven ie. Ik ken Bretagne sind6 lang. Het koud. terughoudend en zelfs achterdochtig karakter zijner bewoners doet op geen ulge- meenen opstand hopen. Er zullen gedeeltelijke opstanden zijn, maar nooit zal die provincie de Vendée navolgen. Laat ons tegen Saint- Mnlo, tegen Granville oprukken, Do inneming van eene zeehaven zou een zekere geestdrift kannen uitlokken, welke wij ons ten nijte zouden kunnen maken. I)e generaals bogen zwijgend het hoofd. I)en volgenden dag begaf het leger zich op weg naar Dol. Daar werd een nieuwe krijgs. raad gehouden er werd besloten Granvillo aan te vallen, wijl dit de meeste kans op sla gen aanbood. (WORDT voortgezet;.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1