Pol en Stant. Wat de socialisten willen. Onze Taalstrijd. Belgische Volksbond. ZONDAGRUST. XL'S? Kerkxken. Van tak op tak. Belgische Bedevaart Stant steekt de deur open terwijl KA bezig is met haar huis op te schikken. Stant. Dag Kaken Hoe is 't nog meè 't leven? 't Is een eeuwigheid gele den dat ik u gezien heb Ka. Inderdaad, Stant, 1 als g'over acht dagen gcko- men zijt, was ik juist weg naar den winkel eeu huis houdende vrouw moet voor alles zorgen Stant. Stant. Waar zijn, Kaken, waar zijn maar allag'en wordt er toch niet mager van waut ge legt tegenwoordig voor goed aan dat mij dunkt. Ka. 'k Ben, God zij gedankt, goed in mijn haar, Stant; wel werken maar ook wel eten en drinken; en wat dat nog 't bijzonderste is, Stant, we komen over een lijk twee mosselschelpen, eudatis nog 't beste spek van 't dagelijksch leven. Stant, Stant. Jaat, Kaken; 'k mag daar ook van meê klappen; want op de twaalf jaar dat we meè malkander getrouwd zijn ik en mijn Trien, en is er nog geen enkel onpuntelijk woord tusscheu ons opge rezen. Ka. 't Is dat g'alle twee braaf zijt, Stant, en uw plichten kwijt; on als 't alzoo gaat, dan is 't huwelijk nen kleinen he mel bier op de wereld. Stant. Gelijk 't ook een hel is, Kaken, als vrouwenman malkanderen niet en verstaan maar waar is Pol dan, Kaken Ka. Hij is daar bezig van achter in den bof, Stant, hij is daar al hij zal u waarschijnlijk g'hoord hebben. Pol.(D'achterdeur binnenkomende). Ha Stant, go komt meè beter weer af als over dagen, man en hoe is 't allemaal nog t'Aalst Stant. Wel, Pol. nog redelijk goed; iedereen is kontent en tevreden van den sneeuw en den regen verlost te zijn, en sedert eenige dagen is 't een g'heel ander leven in de stad. Pol. -'t Is hier op den buiten van don gelijken, Stant; de boerkes beginnen voor goed te travakken op 't land. Stant. Ja, Pol, maar toch veel minder als al de kanten van Aalst de gronfl is alhier veel zwaarder en blijft langer nat maar bij ons is 't eeu plezier om zien hoed'hoveniers al voorgoed aan 't zaaien en 't planton zijn. Pol. Dat geloof ik, Stant maar als w'hier nogeeno week droog weêr hebben, dan kunnen wij op 't land doen wat we willen; en boe is 't geweest verleden zon dag in den Wcrkmauskring, Stant Stant. Ha, Pol, weerom nog eens allerbest cd allerplezierigst! W'hebben een concert g'had van ons katholieke reepers, en 'k moet 't zeggen, 'k en heb van mijn loven nooit schooner dingen gezien. Pol. Weerom al een concert, Stant? Stant. Ja, Pol, w'hebben daard'een schoone feest achter d'ander conferen ties, tooneelstukken, muziek,zang, en bet prachtigste van al nog, den reepersdans 1 Pol. En waarin bestaat dien ree- persdans, Stant Stant. Pol, 't is mocielijk om zeg gen; go zoudt dat moeten zien, maar alla, 'k zal er u toch een gedacht van geven; ten minsten een veertig man stonden op 't theater en allen hadden in d'handen schoone en kostelijke versierde reopen of banden, en op de kommande van een twee drij, gingen allemaal die reepen of banden in do lucht en onder 't spelen van 't schoonste muziek, voerden de roe pers de wonderbaarste marchen en dan sen uit die 'nen menscb hem kan iubeel- deu; daarbij wierden op de zijkanten van den theater schitterende en gekleurde vuren ontstoken die aan de kleedij en de banden der reepers zulk betooverend en wonderbaar uitzicht gaven dat al d'aan- wezigen als door verrukking vervoerd, gedurig toejuichten eu door hun handge klap de groote zaal deden dreunen. Pol. 'Dat moet inderdaad schoon geweest zijn, Stant 1 Stant. Ik herhaal 't nog nen keer, Pol; om daar over t'oordeelen moet g'het zien Dat en kan door geen woorden uit gedrukt worden 1 Pol.Dat is een ander paar mouwen, Staut, als de menschen opmaken en aan vuren tot revolutie lijk die fameuze mce- tinggevers in hunne vergaderingen en gazetten gedurig aan doen. Stant. Zwijg mij daar af, Pol, van die hatelijke en hooveordige volksbe driegers. Pol. Maar die mannen zijn toch nen keer schoon uitgeborsield geweest, Stant, iu de conferentie van den eerw. Keer Claeys Stant. Zoo schoon mogelijk, Pol die groote redenaar heeft op allerklaarste wijze bewezen, hoe die mannen nu juist lijk over meer dan twee duizend jaren, alleenlijk werken voor eigene verheffing j en eigene baatzucht. E Pol. - Ja, Stanl, maar t jood daar I dau armereu ran hunne tegenwoordigheid nog afschuwelijkst in is en wraakroepend 'i J1J cu- iu de werking van die kerels, dat is dat beginnen zouden wij er heen zij dan nog schijnheilig weg zich ver- sturen allen die zich yereeren met den schuilen achter deu godsdienst om hunne titel van koning, koningin, prins, prinses, dwalingen to verspreiden en uit ic keizer ul keizerin, want niemand heeft krameu. ous .00c, aangetoond dat deze wezens Simt. - Ja, Pol, helach cn duireUcL """LTzoïdenwUwitenkï&g ratten is bun werk; en dan nog durven z-ggen i J J en schrijven dat zij zich door eenc hoven- natuurlijke hand aangedreven eu ver- Het Volksrecht,officieel blad der socia listen iu West-Vlaanderen, in een artikel over het gedacht door sommige dagbladen geuit,om van den Congo eene strafkolonie ie maken, zegt ous zonder omwegen wat de socialisten willen. Luistert wat het schrijft,gij brave men schen, die aan de gemaiigheid der socia listen gelooft, die u nog Jaat vaugen door do vleitaal van zekere fijnaards. Attentie eu leest in het hart van eeu socialist Om vrijelijk te spreken,wij ook zijn aanhangers van het gedacht van naar den Congo te zenden alle nuttelooze eu scha delijke wezens want wij hebben meer Stant. Zoo dan. Pol; en wat voor* jannen waren dat Pol. Weet gij wie daar aan 't hoofd van stond, Stant Stant. Ach, Pol, ik ken zoo weinig historie, mau. Pol. Hewel, luistert; 'k zal 't u ver tellen lijk mijnen kozzen Tist mij 't uit de boeken heelt voorgelezen. Mahomet, den hevigsten en den rampzaligsten van al d'aartskctters die ooit op den wereld ver schenen zijn, die maakte ook aan 'c volk wijs dat d'hervormiug die hij onder de meuschen wilde inbrengen, hem door God zelve opgelegd was. En ziet hier hoe die l^plsche huichelaar de menschen wist te misleiden en te bedriegen hij maakte eenc duif tam en hij leerde aan het beestje van op zijne schouders te komen zitten en van met den bek de graankor- reltjes op te pikken die hij in zijne oor verborgen had. Wanneer het beestje nu goed gedresseerd was, kwam hot wange drocht spreken tot het volk. Zie men schen, zegde hij,ik ga u een stellig bewijs geven van de bovennatuurlijkheid mijner zending; terwijl ik tot u spreek, zal God de H. Geest zelve, onder de gedaante van eene duif tot mij komen en mij ingeven wat ik u moet zeggen. Intusschen had een van zijn vuile hervorraersgenoteu achter of voren de gedresseerde duif los gelaten, cn het beestje speelde den toer dieu het geleerd bad. De duif kwam zich zetten op de schouders van Mahomet eu pikte uit zijne ooren de graankorreltjes die er in verborgen zaten; en Stant. Eu 't volk was gefopt, Pol Pol. Just, Stantdie,ongelukkige en bijgeloovige dutsen meenden voorze ker een mirakel te zien en duizenden en duizenden van-die sukkeleers luisterden naar ijen volksfoppcr, verloren hun ge loof en stortten in 't ongeluk 1 Stant. Wel wel, Pol, dat is wreed en treffend I Pol. Ja, Stant, 't is ongeloofelijk wat al trukken den duivel al ingegeven heeft aan d'hooveerdige en baatzuchtige menschen die zich willen verheffen boven hunnc-u staat en de gloria mundi en het geld achternaluopen Stant. En wat valt daar weerom al nen keer uit te besluitcu, Pol Pol. Wel, Stant, 't is dood eenvou dig, menscb, er valt daar uit te besluiten dat nen menscb altijd moet voorzichtig zijn als ervan die grootsprekers en ge lukzoekers afkomen die zeggen dat z'alle» moeten herscheppen en afbreken; eu als zulke mannen verschijnen, nen zekeren middel is altijd, Stant, vau nen keer t'hooren wat dat mijnheer den pastoor of onderpastoor van die tisten peist. Stant. Dat is de waarheid, Pol want ons heeren pastoors en onderpas toors die werken onder 't geleide van onze hoogweerdige Bisschoppen die zelve mee zijn heiligheid den Paus 't bestuur van d'heilige Kerk uitmaken cn tegen dat bestuur van d'heilige Ivcrk en kan den duivel niet, niet alleenlijk meê geen duif, maar zelfs meê al de beesten van g'heel den wereld niet. Pol. Dat is ook mijn zeggen, Stant; en dat is de leering van ouzen lieven Heer zelve, en daarom als mijuheer den pas toor of onderpastoor mij zegt: Pol jongen, en luistert uaar die mcetiuggevers Diet, 't cn zijn geen goei die groene demokra- ten, en laat gccu eene vau hunne-gazetten in uw huis komen; hewel, Stant, van den oogenblik dat mijnen herder mij alzoo spreekt, roef, en 't is er meê gedaan; en laat ze dan maar zeeveren, Pol cn luistert nie meer. Stant. Er. Stant ook niet meer,Pol, overigens 'k heb er van 't eerst af kwade trouw iu g'had iu die mannen; en 'k ge loof dat er den dag van vandaag niet eeneu rechtzinnigen braven eu verstan- digen menscb nog kan mis op zijn Pol. 't Is ook mijn gedacht, Stant; en 't zal 't naaste jaar wel uitkomen waar dat 't gebrand heeft Stant. Z'en zullen dan maar hebben 't geen dat ze verdiend hebben, Pol; ove rigens 't en is maar volgens 't spreek woord: die ucn put maakt voor een ander, valt er zelf iu. Pol. Wijs gesproken, Stant en nu gaa k voortwerken tot de naaste week Stant. Ja, Pol eu Kaken, 't kan ge beuren da'k u dan uieuws meêbrenge van d'heksc van 't wijf I Pol. Als 't u belieft, Stant, en doet uw beste sterkt gevoelen 11?! f Pol. Maar, Stant, dat ook is geene nieuwigheid in do wereld; over meer dan duizend jaren zijn cr nog zulke ertisteu op de wereld verschenen die zegden door God den II. Geest zelve ingegeven te zijn, wanneer zij de dwalingen de ketterij aan 't volk aanpredikten 1 heel bet rechtswezen, omdat men daar- or jaarlijks verscheidene millioeuen aau het volk ontsteelteu zoo ook zouden wij ous meester maken van heel deu stoet vau Luissiers, advokateu, enz., alieu mannen die leven op kosten van de auderen. Daarna zouden wij naar den Congo sturen alle gendarmen eu politie mannen, die hier slechts loepen om dege nen,die op hel puiii zyu vau urn te komen van honger, te belt' ten hun leven te rek ken door hier en daar wat levensbehoeften zich te verschaffen. Wij zouden voor den Congo insche pen alle zoogenaamde bedienaars van den ceredienst, dien men den godsdienst des vredes noemt, maar die niet anders doen dan het volk te houden in de slavernij, opdat het geduldiglijk hel juk blijve dragen. Verder nog zouden wij naar den Congo zenden alle kapitalisten. De kapi talisten zijn van die wezens die men kan vergelijken met monsters. De kapitalisten pompen de arbeiders het bloed uit het lijf, die dau na eenige jaren van dit leven verkwijnen en sterven bij gebrek aan levenskracht. De kapitalisten zijn van die wezens, die voor niets eerbied hebben,voor vrouw noch kind, om hun doel te bereiken rijk te blijven en die meer menschenlovens wegmaaien, dan oorlogen en ziekten het ooit hebben kunnen doen. Al dit gespuis zou zeer goed op zijn plaats zijn in den Congo. Het zou niet meer dan zich zei ven kun nen nadeel doen, eu wij, die ervan zouden bevrijd zijn, wij zouden het niet betreu ren, want wij zouden ontlast zijn van eenige honderdduizenden afknagers. Ouze zwarte broeders van den Congo zouden meer te beklagen zijn, want beel die kliek van ballingen zou zich op hen werpen, om hen te doen werkeu voor haar, gelijk dit reeds voor een gedeelte geschiedt maar onze zwarte broeders zouden wellicht niet zoo verduurzaam zijn als wij in geval van gebrek aan levens middelen zouden zij misschien tiuuue - meesters opeten. - Ziedaar waarom wij het voorstel steunen van den Congo eene kolonie te maken voor de misdadigers. Misschien zal men de zaak niet zoo opvatten maar sparen wij geene poging om onze zienswijze te doen zegevieren. Dan zouden wij spoedig hebben doen zien, wie er noodig zijn of de werklieden of hel gespuis van de rijke nietsdoeners.- De gemoederen der Vlamingen die zich in hunne verwachting bedrogen zien, zijn verre van te bedaren. Die bcwegiDg is gerechtigd en draagt onze gansche goedkeuring weg De Kamer heeft haren plicht begre pen, het Senaat heeft hem miskend, of liever 13 senatoren, gekozenen vaq het Vlaamschc volk, hebben hunne lastgevers verloochend. Eene grootsche bewegiDg is tegen hen op touw gezet eu alle weldenkende Vla ming moet meê in den strijd tegen die mannen die ons Vlaamschc vrije volk in 't aangezicht dierfden spuwen en ous als schooiers uitschelden. Do heer Bon Surmont de Volksberghe heeft de droevige eer aan 't hoofd te staan dier verbasterde Vlamingen die hunne taalbroeders, hunne kiezers ver achten en bespotten. Feitelijk hebben die heeren, bijzonder de heer Surmont, het recht verloren de Vlamingen te vertegenwoordigen. Zij wor den h l gansche land door verloochend en hebben alle macht in do hooge Kamer verbeurd. Zij vertegenwoordigen nog hunnen eigenen persoon en dat is alles. Deu 28 Februari is er eene groote manifestatie te Brussel.Op dien dag moet het Vlamingen regenen uit alle hoeken van het land. Daar moet de kreet opgaan, doudercud en machtig Weg met de Leliaards Weg met die valsche Vla mingen die hunnen geboortegrond, die hun Vaderland verachten cn misprijzen. Daarom den 28 Februari Allen naar Brussel. Hoezee Vlaanderen Vooruit Wees, bescheiden hoogmoed is de onbe- schaamdstc lcugci Aalst. Rechtbank van enkele Politie. Gisteren Vrij dag verscheen voor de Recht bank vau en kele Politie do heer Petrus Daens, hoofd opsteller van Het Land van Aelst, beticht van beleedigic-' gen tegen den heer D'Hoir Prosper, be ambte, ter stede. De heer Prosper D'Hoir was gelast de nijverheidsoptelling te doen in de Achter straat. Herhaalde malen was de heer D'Hoir bij M. Daens gegaan om het optel- lingsbulletijn in te halen na herhaald aandringen behandigde de heer Daens eindelijk het bulletijn dat onvolledig was, namelijk voor hetgeen de belangrijke vraag der loonen aangaat. De nijverheidsopteliing heeft inder daad hijzonder voor doel de loonen zorg vuldig op te nemen, als bereiding tot eene wet der pehsioenkassen voor den oudeD dag. De heer D'Hoir drong er dus op aan, ingevolge zijn plicht, dat de heer Daens het bulletijn onder dit opzicht zou vollc- digen. Heerschap Daens viel tegen MD'Hoir uit, hem toesnauwende Stinker, On beleefderik, Onbeschofterik M. D'Hoir heift hierover eene klacht ingedicud, en deze na onderzoek door het Parket van Dendermonde, werd gister opgeroepen vóór ous Vredegerecht. De heer D'Hoir, en de politie-agent De Haeck bevestigen hunne getuigenis sen, waarvan de inhoud hierboven. M. de Vrederechter Calewacrt, vraagt aau deu beschuldigde P. Daens, of hij iets te zeggeu heeft over de feiten hem ten laste gelegd. Daens (razend). Ik was op dit oogen blik iu belangrijk gesprek meteenen eer- biedwaardigeu grijsaard, die met eene kommissie kwam van Iiouie. (Gelach ou der het publiek). Wij zijn in Rusland niet, men bedreigt mij met gevang. Ik heb» D'Hoir eenen stinker genoemd M. de Vrederechter. M. Daens gijl hebt ongelijk gehad die beleediging uit tel spreken Dactis. Ik ben beleefd, ik heb altijd! beleefd geweest, ik bcleedig nooit. Dit1 kunnen getuigen de champetters en M. Bethune eu al degenen die hier tegen woordig zijn die met mij ooit in betrek king zijn geweest. (Luidruchtige schater lach onder 'tpubliek. —Onderbrekingen.) UI. De Vrederechter. Dat komt hier allemaal niet te pas. Daens. M. Bethune is in 1894 dik wijls ten onzent gekomen. M. Bethune (aan de balie) met klem Dat is onwaar I M. de VrederechterDit komt alle maal niette pas. Gij zijt beschuldigd, M. Daens, spreekt ter uwer ontlasting indien gij kunt, vererger uwe zaak niet met vreemde personen aan to randen. Daens. M. D'Hoir is een stinker, 'nen onbeschofterik, ik zal aan minister Nyssens schrijven, dat hij ge^n optellers meer mag benoemen die zoo onbeschoft zijn. (Eene slem uit het publiek. Ztvan- eend De minister Nyssens zal u ant woorden dat hij uw knecht niet is.) Daens. Men vervolgt mij, indien er stinkers bij u kwamen dreigen, M. de Vrederechter, wat zoudet gij hun ant woorden. M. de Vrederechter. Geene beleedi- gingen meer M Daens, 't is genoeg. Aan gezien de feiten ten uwen laste genoeg zaam bewezen zijn( M. Daens, gij zijt ver wezen tot 10 fr. boet of twee dagen ge vang voorwaardelijk. (Luidruchtig gelach; het talrijk publiek gaat vroolijk uiteen.) Sehriftvervalsehing. Onze gee.'.rde lezers zullen zich herinneren d;it Het Land van Aelst, menigwerf ons, C. Van de Putte, beschuldigd heeft van de Bisschoppelijke Nota vorvalscht te hebben, met het doel tan deloyale concurrentie. Rekening is hierover aan Menheer Petrus Daens gevraagd geworden. De Recht bank van Dendermonde heelt heden uitspraak gedaan in .ie zaak zij heeft vastgesteld dat de BiS3Chop- polijke Nota niot is vorvalscht g-oworden en Menheer P. Daens met al zijne eerlijkheid en deftigheid veroordeeld. Ziedaar alles wat wij tot hiertoe weten: liet ontvangen telegram zegt ons niets CONGRES VAN LEUVEN. 6 en 7 Juni (Sinksen) 1897. DE BEROEPSVEREENIGINGEN. A. (Indien de wet niet gestemd is) Studie over de voornaamste vraagstukken in het wetsontwerp vervat 1° De rechtspersoonlijkheid uitgebreid tot alle vereenigingen die geen winstge vend doel hebben 2° Recht aau de vereenigingen om han del te drijvèn 3" De betrekkingen van de beroepsver- ceuigingen met derde personen. B. Inrichtingderberoepsvereenigingen: 1° Noodzakelijkheid der vakvereeniging om het evenwicht en den vrede tusschen kapitaal en arbeid te vestigen. De doeleinden welke de vakvereenigingen voornamelijk moeten nastreven. 2" Voorwaarden die noodzakelijk tot de aanvaarding der leden moeten gesteld worden aMoet men de toetreding tot zekere godsdienstige grondbeginsels eischen Moet men de uitoefening van zekere zedelijke regels eischen b) Moet men de uitoefening van het am bacht eischen Eene zekere bekwaam heid Mag men eereledcn toelaten? In welke verhouding c) Moet men van de leden der beroeps vereenigingen eene bijdrage eischen d) Op welken ouderdom mag men als lid worden aangenomen Moet men do vrouwen evenals de man nen toelaten Moet men de vreemdelingen aanvaarden? 3° Aan te wenden middelen om de doeleinden, die men voorstelt, te bereiken: aDoeleinden der leden onderling onderliugen bijstand onder alle vormen, spaarkassen, pensioenkassen voor den ouden dag, beroepsonderwijs, werkhuizen voor werloozen, leeringschap, enz., enz. b) Doeleinden, de betrekkingen der leden met derden aau belangende 1. Werk- eu Nijverheisraad. 2. Fabriekraden. 3. Rechtstrcckschc betrekkingen der beroepsvereeuigiog met de nijverheids- hoofden. 4. Gepastheid der verstandhouding tus schen beroepsvereenigingen bestaande uit loden van verschillige zienswijze. In welke gevallen en tot hoever is zulke verstandhouding aau te raden 5. De werkstakingen. Wanneer zijn zij wettelijk Wanneer zijn zij ontydig Moit men, in 't algemeen, de werkstaking niet vet mijden Aalst-Mijlbeek. Zondag 11. kwam de wijkcluk der volksfoppery van Herder- sem-Boschkant, eene vertooning geven in de Botermelkstraat, ter herberg van een zijner leden die zich aldaar is komen ves tigen. Al de clubleden hadden hun schoon ste groen mombakkes opgezet. De Her der seutschefoppers dachten nu eens eene vruchtbare propaganda te kunnen maken, doch toen zij ter commediezaal aankwa men, stonden zij elkander te bekijken gelijk groene uilen.Het talryk en achtbaar publiek dat er was toegesiroomd bestond uit een handsvol bengels van 10 tot 12 jaren oud, 3 mannen en een wijf, en men beweert dat liet wijf de zuster is van deze die de oöbewaarders zouden hebben willen omkoopen voor duizend franks om onzen merteleer - te bekoren ten einde eene eeuwige vlek op zijnen naam te prenten, zooals de duivel deed met - den 11. Anlonius. Nu, de groene uilen bemerkende dat niemand zich nog langs die zijde van Mijlbet k met hun bekommert, dat zij veroordeeld zyn om in de duistornissen terug te keeren, verdwenen weldra met een vaantje aan hunnen steert in de bosschen van hunnen Kant. Zondag 21 Februari 1897dienstdoende ApothekerMr Meganck,Leopoldstraat. Maandag 8 Februari kwam voor de derde maal te Kerkxken de tijding toe dat het loon der zijdewevers verminderd was. De algemeene werkstaking wierd uitge roepen. Dien dag vertrokken t\vee wevers naar Detnze om de loontaricven aldaar in voege to kennen, 's Anderdaags door wandelde do werklieden de straten der gemeente, eu besloten dau naar Aalst te gaan om met mijnheer te onderhandelen. Na eene kleiue onderhandeling werd het oud loon weer toegestaan. Iu den namiddag keerden do wevers terug zij waren opgewonden, om zoo te zeggen razend, eu zongen gedurig Wij jagen de judassen hier weg. n Niemand begreep die handelwijze maar eindelijk zegden zij allen luidop roepende en tie rende, dat mijnheer gezegd had, 't is de schuld van den Burgemeester en den Pastoor. De heer Burgemeester veront waardigd over die valsche beschuldiging ging den volgende dag mijnheer persoon lijk spreken, en vroeg hem om welke re denen hij dierf zeggen dat hij, Burge meester, oorzaak was der werkstaking. Zonder aarzelen deed mijnheer de vol gende schriftelijke verklaring n Ik, ondergeteekende, Adrien Smits, fabrikant iu zijdestoffen te Kerkxken, verklaar dat de heer Burgemeester dier gemeente hoegenaamd geeao oorzaak ge geven heeft tot de bestaande werkstaking noch door zijne woorden, noch door zijne daden. Ik ondergeteekende,verklaar in tegen deel dat mijnheer Meganck al gedaan heeft wat mogelijk was om de orde te doen eerbiedigen on den eigendom te verdedigen. (get.)A. Smits. Aalst, deu 10 Februari 1897. Het gerecht zal onderzoeken of derge lijke lastertaal ongestraft mag gebeuren. Laat ons toe, heer opsteller, eeu woordje te zeggen over het artikel dat Klodde Boeland in haar nummer van zondag laatst nopens deze zaak durft afkondigen en dat met tal van leugens doorspekt is. Daarin staat letterlijk het volgende te lezen 's Anderdaags ver schenen erin de gemeente... raadt 1 vijf gendarmen die men den Burgemeester de straten doorkruisten! Waarom? Niemand wist het I Weihoe, gij huichelaar, gij durft verklaren dat niemand wist waarom de gendarmen in de gemeente versche nen 't Is nochtans door iedereen wel hekend dat er geweld word gepleegd op den meestergast en op de wevers die voortwerkteu, dat er gestampt cn gestoo- ten werd in de fabriek, dat de wevers van het getouw werden getrokken en be dreigingen naar hun hoofd werden ge slingerd. Ja men heeft aanslag gepleegd op de vrijheid van het werk en dan dut ft gij op schijnheiligen toon zeggeu dat nie mand wist waarom de gendarmen kwa men Moet het u dan verwonderen dat de /abriek 's namiddags gesloten bleef? De Klodde vraagt ook of het nu mis daad geworden is dat werklieden zich verweren tegen aftrok van loon 1 Noen dat is hoegenaamd geen misdaad, daarin hebben zij volkomen gelijk wanneer zulks gebeurt door eerlijke middelen maar weet ge wat een groote misdaad is, dat is werkvolk ophitsen tegen hunnen meester of patroon, op zulke wijze dat sommigen om loonvermeerdering te bekomen geene eerlijke middelen meer kunnen gebrui ken, maar integendeel hunne toevlucht nemen tot dwang," bedreiging en geweld. En daarvan zijn de ophitsers de oorzaak. Die hel schoentje past trekt het zich aan. Nog eene eerlooze leugen in het vol- fende dat er een bewaarder zou gezegd ebben dat men twee of drij van de kop stukken der werklieden moest meê doen ten titel van exempel. Dit gezegde heeft meti weeral op den rug van den heer Burgemeester geworpen. Welnu, 't is eene tweede valsche be schuldiging, daarover heeft de Burge meester geen woord gesproken; maar ziehier, boste lezer, hoe die valsche leu gen weeral eens onder het volk verspreid werd. In tegenwoordigheid van een der wevers die door de gendarmen moest on- derhoord worden, eu die och arme eenige woorden gebrekkig fransch kent sprak de heer Commandant met den Burge meester in het fransch. Aanstonds spitste de bekwame jongen II zijne ezelsooren om te begrijpen of liever om mis te ver staan wat er gezegd werd. En om bij zijne makkers te kunnen doorgaan voor een geleerd man want hij verstaat fransch ging hij zeggen dat de Burgemeester gevraagd had om twee of drij meê te doen. En op het gezegde van dergelijke mannen, die goed zijn om juist het tegenovergestelde to' verstaau van wat men bedoell, durft Klodde Bocland die leugens drukken en deftige lieden beschuldigen. Vodde Ilocland schrijft nog dat mijn heer gezegd heeft dat verscheidene kop stukken der bewaarders hem verzekerd hebben, dat de wevers altijd in de herberg zitten te tieren en te drinken. Hij die zulks aau Klodde Iloeland heeft bekend gemaakt, is ongetwijfeld een gekonfijte ezeleen manneken die gekend is om ge zegden te verdraaien en te keeren en op zijne manier uit te leggen. Hier komt de aap te ver uit de mouw gekropen, en 't is genoeg verstaanbaar dal het een gepatenteerde kwakzalver is, die, om zijne waren aan deu man te bren gen latyusche spreekwoorden aanhaalt door zekere advocaten hem opgedischt Die jongen, atéook de andere wevers we> ten zeer wel wat mijnheer gezegd heeft" maar nu willeD velen de waarheid verdos ken houden en verdraaien omdat zij reed overtuigd zijn dat de eerweerde tastoor en den heer Burgemeester ouplichtig zijn en deze de lasteraars vervolgen. Ja rekenschap zullen ze geven. Al de inwo ners van Kerkxken vreten genoeg dat die heeren hunne parochianen niet zouden benadeelen, dat ligt in hun karakter niet. Maar wo begrijpen nu genoeg wat het doel is van eenige ophitsers. Er bestaat eene geheime samenzwering om de kath. partij te Kerkxken in den grond te horen, ei daarvoor zijo alle middelen goed, zelfs de walgelijkste leugens en de grofste be schuldigingen. Oordeelt I Zingende weefgetouwen. Te Denderhautem komt men eene groene coöperatieve weverij van linnen te stich ten. Zij is reeds aan 't werk en een waar natuurwonder is er bestatigd geworden. P. De'Tuiter schrijft aan Klokke Boeland dat er in deze gemeente van Denderhau tem nu weefgetouwen zijn uitgevonden die gedurig zingen en dit zonder heesch te worden VerlossingVerlossing Verlossing 't Is schoon en eêl om hooren, schrijft heerschap De Tuiter. Denderbode stelt geon blind vertrou wen in al die natuurwonderen van de nieuwe groene wereld, want 't zou soms wel kunnen gebeuren dat die nu heden zoo schoon en eêl zingende getouwen zouden kunnen beginnen to hakkelen eu nog slechts gestadig zuchtend herhalen Vermorsing'Vermorsing Ver- morsing van ons cenlen En dan ja, en dan Wel dan zal 't P. De Tuiter geworden zijn. Jan De Fluiter. Gemeentekiezing te Luik. Zon dag 11. heeft er te Luik eene kiezing plaats gehad van een lid des Gemeente- raads. De socialist Ruffin werd gekozen met 3308 stemmeu. MM. Planchard ka tholiek 1424 en Rouma liberaal 828. De groene socialist Thiriar bekwam slechts 735 stemmen. De Werkman sprekende over deze kiezing, zegt 't Zijn verschrikkelijke cijferszelfs mei 4 stemmen. Onze broeder Pier weet dus niet dat er in de kiezing der bijgevoegde gemeente raadsleden door de kiezers van den goe- deraannenraad van geene 2, 3 of 4 st«m- kau spraak zijn alle kiezers hebben maar eene stem. En die mannen willen dan aan gansch de wereld de los voorspellen 1 Al zijt gij ook niet rijk, De deugd is hoog te loven De rijkdom des gemoeds Gaat allen schat te boven. Is dat spotten P... Denderbode zegt - De Werkman vau heden 19 Fe- bruari, durft spotten met eeneD zieke- lijken priester die niemand iets mis- b doet, die enkel en alleen strijdt voor de welvaart der werkende klassen... 't Is schromelijk.... Iudien De Werkman in plaats van de bovenstaande woorden in cursief had geschrevendie enkel werkt om persoon- r lijke verheffing en eigenbaat - dan zou de waarheid gehuldigd zijn geworden. Wij dagen overigens De Werkman en deu ganschen transpoleire van Chipka uit ons de minste lotsverbetering te kun nen aanwijzen die den werkersstand aan priester Daens te danken heeft of te kunnen zeggen welke der menigvuldige beloften die hij vóór zijne verkiezing deed, is verwezenlijkt geworden. Denderbode spot Maar wat deed Denderbode De eene of andere groene schavuit heeft aan ergens een dagblad geschreven dat priester Daens zoo zieks- Ices is door afmatting, ten gevolge van propaganda voor de christene volksfop perij, dat hij te bed moet blijven.... En Denderbode heeft geschreven dat voor de Aalstenaars dat nieuwsje der ziekte door al de dag- en weekbladen herhaald, eene zwanzerij is, aangezien zij priester Daens, verre van bedlegerig te zijn, dagelijks door onze straten zien snellen gelijk den bliksemtrein. Nu Denderbode noemde dat comedie en heet het nog comedie... Eu dat noemt men spotten maar wij heeten dat aan de groene comedianten het masker afrukkenJ Overboord. Volgens de gescheurde Klokke Roeland is het positieve waarheid dat do Aalstenaars onzen zoo verdienst- rijkon vertegenwoordiger, M. De Sadelecr willen overboord smijten. Wat willen wij zeggen?.... 't Zyn gelukkige menschen die gedurig hunne droomeu of wcnschen voor wezenlijkheid aanschouwen. NAAR O. L. Vrouw van Lourdcs, liet H. Hert van Montmartre, en de schoone grotten van den H. Antonius van Padoua te Brive, van den 17 tot 26 mei 1897. Ie trein. Bergen, Charleroi, Namen, Brussel (Midi), Gent (Zuid), Luik (Guil- lemins). Reisweg. Parijs, Brive, Lourdes, Bordeaux, Parijs. 2? trein. Direct naar en uit Lourdes. Vertrek uit Antwerpen, Brussel, Bergen den 18 mei. De giften voor de arme zieken mogen besteld worden aan den E. H. Van Hoof, Linoenmarkt 16, Antwerpen, of aau den E. 11. Walraveus, aalmoezenier vau het Werkmanshuis, Kiekenmerkt 18, Brussel, cn aau M. Alfred Francois, Noorderlaan, 45, Brussel. Voor de inschrijvingen zich te wenden tot den E. H. Van Hoof, Linnen- markt, 16, Antwerpen, en M. Alfred n hem opgedischt j yu, rtuoweigeu, en m.aurea om als geloord man te kunnen doorgaau. j Francois, Noorderlaan, 45, Brussel

De Denderbode | 1897 | | pagina 2