DE WATERRATTEN Vlaamsche Betooging verboden. VLAMINGEN naar Rrussel Heilig Bloed te Brugge. llniversilg Extension. Een en ander. Belgische Bedevaart Allerhande Nieuws. woord staven. Neen geene zaak of zij heeft twee handvateela. Waarom echter op eene lichte schaduwzijde letten als liet ontwerp u in vollen gloor tegenblinkt Is dat geen spel den zoeken op eenen hooizolder Kleine moeilijkheden, dit zij veronder steld, kunnen door de bewuste wet oprij zen, maar de feiten spreken de meening der- genen tegen, die van onoverkomelijke binder- palen gewagen. Het Prinsdom van Luik nam, m langvervlogen eeuwen, het Fransch en het Vlaamsch in zijne officieelo wetgeving op. Wat in het grauw Verleden geschiedde, kan het Heden zoo iets niet meer bewerkstelligen Dat staat als een paal boven water. Wat Canada stichtte in zijne tweetalige wetgeving (Fransch en Engelseh), wat Zwit serland zonder moeite tot stand bracht voor zijne drietalige wet (Fransch, Duitsch en Ita- liaansch), dat zou onze smedige, woordenrijke taal niet vermogen Zulks beweren ware be zijden de waarheid blijven, ware louter onzin. De geschiedenis gewaagt van de heldenda den onzes volks, maar zij stipt ook aan dat liet, in de grijze oudheid, zijne degelijke wet geving had in zijne taal. Is het Vlaamsch nu tot dit, doeleinde minder gebruikbaar Kan dergelijke bewering steek houden voor liet ge zond verstand Transvaal, Oranje-Vrijstaat hebben thans hunne Nederlandscne wetstaal. Zijn we min der bekwaam dan onze stamgenooten van Znid-Afrika Of klinkt er eene uitheemsche spraak in Ilolland's wetten Of zijn de tijdschriften, die, bij onze Noorderbroeders, over de wetgeving handelen, minder degelijk dan de Frausche Volstrekt niet. Maakt Holland's taalschat ook onzen rijkdom niet uit Kunnen wij in die overvloedige schatkist tot over de ellebogen niet tasten Daarenboven, M H., moeilijkheden van welken aard ook, al bestonden ze, zouden nooit kunnen opwegen tegen het recht, dat 3 millioen A lamingen hebben van de wetten, welke hunne belangen regelen, over hunne eer dikwerf beslissen, in eigen taal te leeren kennen Daartegen is niets bestand. Wat er tegen opkomt, moet buigen of barsten OM. H., wat lief, roerend schouw spel, indien het gelijkstellen der landstalen werd bekrachtigd Vroeger doodde het gif der tweedracht alle vriendschap tusschen lamingen eu Walen. Als geslagen vijanden wierpen zij elkander gramstorige blikken toe: zij hadden" tegen malkaar haat opgevat en een booze geest van wrevel verbitterde hunne gemoederen. Sombere wolken trokken weswe ge aan den politieken gezichteinder samen.... De wet De Vriendt-Coremans eens uitgevaar digd, zal de verzoeniug, bij een hurtelijken handdruk, geschieden de eendracht, op ge negenheid ditmaal gegrondvest, welgemeend heerschen. En het onderwijs van 't Vlaamsch, hoe zou het in glorievolleu luister weldra schitteren In alle vakkeu dér menschelijke kundighe den zal onze taal, in Vlaanderen, den eero- zetel, waaruit zij verdrougen werd, weer innemen. Aan alle standen zal zij haren rijkdom en overvloed aanbieden, alleu uit de milde bron harer vakwoorden laten putten. Zij zal niet enkel heerschen in het lager ou derwijs en de middelbare scholen, maar ook eenmaal het reuzengebouw eenor Vlaamsche Hoogeschool met fier opgeheven hoofd bin nentreden. Wat al weldaden de besproken wet op het schoolgebied met kwistige hand zal rond strooien, dat aanteekenen laat ik anderen mijner collega's over. Hun zij die odelo taak weggelegd, die heerlijke opdracht voorbehou den Ik eindig, M. II.deze al (e lange toespraak met het voorstel het volgende vertoogschrift naar de Kamer, zoo gauw mogelijk, te zen den en eene kopie er van aan onze geachte Senators en Volksvertegenwoordigers te stu- reu. Aalst, den 12 Februari 1897. Aan ie WtlEdels Heeren Volksvertegenwoor digers. Hooggeachte IIkere.v, De gemeenteraad van Aalst, in buitenge wone zitting vergaderd, verzoekt, bij eenpa rige stemmen, de WelEdele Heeron Volks vertegenwoordigers de wet Dc Vriendt-Core mans onvermiukt, ongewijzigd te behouden, zooals zij deze, den 19 November 1896, heb ben gestemd. De volkomen gelijkheid van beide landsta len is de uitdrukkelijke wil van het Vlaamsehe olk. Die gelijkheid, de rechtvaardigheid zelve, wordt ook door ons geëischt. Zij zal de verzoening tusschen Walen en Vlamingen herstellen, de eendracht doen heerschen tot welvaren van ons geliefd Vaderland. "Wij verzoeken dus de WelEdele leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers het amendement Lejeune en welk ander wets voorstel tot wijziging, dat de wet De Vriendt- Coremans sou schenden, van de hand te wijzen. Aanvaardt, Zeergestrenge Heeren, de verze kering onzer hoogachting. Eenparig, M. H., zal dit vertoogschrift aan genomen worden. Er aan twijfelen, ware uwe laamschgezindheid verdenken, uwe vader landsliefde wantrouwen. Wie van ons voor waar zou de inspraak zijns gewetens durven onderdrukken, net gevoel van eigenwaarde versmoren, zijnen landaard verloochenen, zijn volk verraden Niet éen. Allen zijn we in dachtig, dat we hier zetelen als lasthebbers van 27000 Aalstenaars allen hebben wij in onzen geest geprent, dat men, ouder die dui zenden volwassen stadgenooten, geen tien verraders, niet ceneu misschien, zou aan treffen. Ik wacht dus met volle vertrouwen den uitslag der stemming af. Vergaderingen op Zaterdag 21 Februari 1897, om 8 iji uren 's avonds Afdeeling A. Ter herberg van Benoit Hermans en nadien bij Camille De Wilde, beide Dam. Afdeeling B. Ter herberg van Alfons Van der Biest en nadien by Frans De Cock, beide Varkensmarkt. Afdeeling C. Ter herberg van August Van den Eynde en nadien bij Jean Waillybeide Groenstraat. Afdeeling D.Ter herberg van Camiel Van den Spiegel en nadieu bij Petrus Callebautbeide Moorselbaau. De d. d. Burgemeester van Brussel heeft aan hot Ioricbtingscomiteit der Nationale Vlaamsche Betooging op Zou- dag aanst. 28 Februari deu volgenden brief gezonden Mijnheeren, Gij hebt de zaal van den Vlaaraschen schouwburg gekregen voor uwe mectiug van 28 Februari. Gij laat mij weten door uwen brief van 20 dezer, die mij beden slechts toekomt, dat gij die meeting wilt doen voorafgaan van eenen stoet.waarvan gij mij den weg wijzer bekend maakt. Ik heb de eer U to melden, dat ik in de straten geene bctooging toelaat, welke, gezien den toevloed van volk met de dagen van carnaval, aauleiding zou kunnen geven tot opstootjes en stoornis der open bare orde. Ik verzoek u dus, geen gevolg aan uw ontwerp van stoet te geven. Gelieft, enz. De Schepen d. d. Burgemeester, Emiel DE MOT. Aan de heeren Voorzitters en Leden van het Comiteit De Vlaamsche Volksraad, tc Brussel. De redeu door M. De Mot ingeroepen om de betooging te verbieden wordt over al als een ellendig uitvluchtsel gehouden. Zou de ware reden soms niet zijn dat bij beeft toegegeven aan de franskiljons die vreezen dat de reusachtige Vlaamsche stoet zou bewijzen dat de Vlamingen niet een rommelzoo van flamendiants schooiers zijn, maar wel een ganscbe volk 't welk zijne rechten cischt?.... Denderbode teeken, in naam der katho lieke Vlamingen desArrondisseraents van Aalst, protest aan tegen dit verbod, 'twelk door allen als bet uitwerksel der kuipe rijen van de vlaamschhatendc partij zal aanschouwd worden. Doch men zal ons niet ontmoedigen, neen, men zal hem niet temmen den fleren Vlaamscben Leeuw Onze rechten zullen wij veroveren, al heetcn ons de franskiljons voor de dui zendste maalden koppigen Vlaam Zondag toekomende zal er te Brussel eene monstermeeting eu- betoogiug plaats hebben om verzet aan te teekenen tegen de verminking der wetsvoorstellen De Vriendt en Corcmans door den Senaat. Tevens zullen de Vlamingen bunnen uit- drukkelijken wil betoonen, het amende ment Lcjcunc cn welke andere wijziging ook, bij de aanstaande bespreking van gezegde wetsvoorstellen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, te zien ver werpen. Het Vlaamsch Taalgilde doet eenen driugeuden oproep,opdat de Aalstenaars, naar het voorbeeld van andere steden en gemeenten van Vlaanderen, talrijk op 28 Februari naar Brussel zouden gaan. Het moet Vlamingen in Brussel rege nen 1 Men kan reiskaarten aan verminderden prijs bekomen (fr. 1,20 weg en weêr) ten lokale van het Vlaamsch Taalgilde, In bet Paviljoen, bij M. Emiel Van de Maelc, Grooto Markt, tot Vrijdag avond ten 10 uren. De monstermeeting zal plaats hebben om 1 uren 's namiduags, in den Vlaam scben Schouwburg, Laekenstraat. Ver trek uit Aalst om 11 u. 45 m. 'smorgens. Terug uit Brussel om 5 uren 's avonds. De taalkwestie voor den krijgs raad. Meermalen, zegt Het Handels blad hebben wy reeds de opmerking gemaakt boever bet gebruik der Vlaam sche taal nog achteruit is in den krijgs raad. Alles gebeurt er bijna uitsluitend in 't fransch. De meeste soldaten, die moeten ver schijnen zijn vlaamsche buitenjongens, door 't lot aan hunne baardsteê ontrukt, en die onder 't bevel worden geplaatst van vlaamscbonkundige, ja somtijds wel vlaamscbhatende officiers. Zoo komen die jongens er toe portee-arme en fixe te begrijpen, omdat dit er wordt ingestampt maar verder gaan hunne kennissen niet, en als zij voor 't krijgsgerecht moeten verschijnen, kunnen of worden zij niet verstaan. Een vVaal, die vlaamsch kent vindt men niet, maar wel een Vlaming die fransch spreekt. De veldwachter van Schooten moest als getuige ia eene zaak optreden. Zooals zeer natuurlijk is, begon de man in 't vlaamsch. Daar men hem echter niet verstond moest de gewone tolk vertalen. Als het dat maar is, zal ik fransch spreken, zegde de veldwachter en deed bet ook. Een eenvoudige veldwachter 'van eene gemeente uit het hartje van Vlaanderen, die genoeg fransch spreekt om de geluk- wenschen van den krijgsraad te ontvangen is dal niet een sprekend bewijs van de supériorité intellcctuclle, waarmeé de Walen zoo hoog oploopen De feestdag vau het Dierbaar H. Bloed dat te Brugge berust sedert 1150, wordt jaarlijks in al de kerken en bidplaatsen van het bisdom van Brugge gehouden en gevierd den 3 mei. De reden Jaarvan is dat de aankomst dezer dierbare Relikwie plaats heeft gehad den 3 mei 1150. Wat aangaat den dag der jaarlijksche en alom vermaarde H. Bloedprocessie, meermaals is hij verzet en verschoven geweest. Doch sedert de herinrichting van het bisdom van Brugge is de proces siedag onveranderlijk vastgesteld geble ven op den maandag na den 2 mei. Sommige menschcn schijnen daar geerne aan te twijfelen. Eenige zeggen 't is den eersten maandag in meimaand andere zeggen 't is den maandag na den feestdag die altijd den 3 mei is sommige peizen nog wijzer te spreken al zeggen 't is den maandag na den 3 mei, ten ware den 3 mei op een maandag viel, Is het niet klaarder kort af te zeggen De processie heeft plaats den maandag na den 2 mei, zoo het dees jaar het geval is 1 Maar de wijl wij daarvan spreken, wanneer is het II. Bloed eigentlijk binnen Brugge ingebracht geweest Nog eens wordt op die vraag verschillig en gebrekkelijk ge antwoord De eenen zeggen in 1148, de andere in 1149, en sommige: in 1150. Waarop steu nen die verschil!ige denkwijzen der men schcn tenzij op de verschillige jaartallen op welke plaats hadden de drie groote jubelfeesteu die te Brugge gevierd wier den, 500, 600 en 700 jaar na de aan komst der H. Relikwie binnen Brugge. Alzoo bijvoorbeeld werd de eerste (500 jarige) jubilé gevierd in 1648 de tweede (of 600 jarige) jubilé in 1749, en de laat. ste en derde (of 700 jarige) jubilé in 1850 Dus hebben wij voor ons staan drie verschillige jaartallen 48, 49 en 50. Beteekcnt zulks dat het H. Bloed aan kwam in 1148, 1149 en in 1150 Geens zins maar waarom dan het verschil van een of twee of drie jaar 1 Hierom, tijdsomstandigheden en anders niet, hebben gemankt dat de feestviering een jaar vroeger of een jaar later plaats had. Om alle redens plaats te geven, moet men nogthans bekennen «lat de denkwijze van dezen die het jaar 1148 aanwijzen, toch op iets steunt. Maar ziet eens wat op, en oordeelt in gevolge Onze graaf van Vlaanderen, Diederik van Elzas trok voor de tweede maal naar 't Heilig land in 1147, waar hij aan het hoofd zijner vlaamsche Ridders en leger benden in wondere dapperheid uitmuntte ter verdediging der heilige plaatsen, t' Einden 1148 maakten de Vlamingen zich reisveerdig om huizewaarts te keeren, en vooraleer zy hun afscheid namen, wilde Baldwijn, Koning van Jerusalem, den Graaf van Vlaandercu naar weerde be- loonen. Hij bood hem den titel aan van Koning van Damascus. Doch Diederik antwoordde Dank u, Vlaandren boven al en hij weigerde stellig cn onweder- roepelijk. Dan raadpleegde Baldwijn den toenma- ligeu Patriark van Jerusalem, wat hij doen zou om den graaf en zijne Vlamingen naar weerde tc bedanken om hun held haftig en onbaatzuchtig hulpbewijs. De Patriark wist dat zijn voorzaat op den bisschoppelijken stoel van Jerusalem,een zekere Willem van Meesen in Vlaanderen altijd gewenscht had dat zijn Vlaamsch geboorteland zou verrijkt worden met de gifto van een deel van het ware Bloed Christi dat te Jerusalem bewaard lag. Aanstonds verstond Baldwijn wat er hem te doen was en zoo gebeurde het dat op het einde van 't jaar 1148, in de kerk van het H. Graf, in het bijzijn der overheden van 't leger van Baldwijn en van 't leger van Diederik, de Patriark van Jerusalem een aanzienlijk deel van het II Bloed in een krystalen vat goot, hetwelk hij aan Koning Baldwijn over handigde, die het op zijne beurt aan den Graaf vau Vlaanderen ten geschenke gaf. Zoo dat het eigenlijk in 1148 was dat de Vlamingen eigenaars wierden van het dierbaar H. Bloed.Doch zulks gebeur de op het einde van 't jaar,waarschijnlijk in de Kerstmis-week. Het jaar daarna vertrok hel Vlaamsch leger; doch op dien wedertocht was men niet haastig, en eer men in Europa was,eer men heel Europa doorgereisd had, was het jaar 1150 reeds begonnen, zoodanig dat de Vlaamsche Ridders en strijders slechts te Brugge toekwamen op den feestdag van Kruis vinding, 't is te zeggen, den 3^mei 1150. En 't is die verjaring en geene andere die jaarlijks herinnerd wordtin het kerkelijk Officie dat door gansch het bisdom van Brugge verplichtend is Wat aangaat den jaarlijkschen en alge- raecncn Bedevaartdag, deze heeft geene vaste verjaring, maar wordt jaarlijks aaDgewezcn door den Hoogweerden Heer Bisschop. Gemeenlijk heeft die Bedegang plaats op O.-H.-Hemelvaart of op den tweeden Sinxeudag, of op eenen der zondagen binst do vijftiendaagsche plech tigheid van het H. Bloed. Jaarlijks weet men hot aan tijds al de uithangbrieven der plechtigheid raadplegende. Do leergangen zullen zondag 28 Febr. aenst., te 10 uren, 's voormiddags, aanvangen. Spreker Den heer J. Vercoullie, hoogleeraar. Onderwerp .Over de geschiedenis der Vlaamsche letterkunde in de 17® en 18® eeuw. LokaalStadhuis, Gemeenteraadszaal. De Schrijver, De Voorzitter, J -L. Singélyn. Dr Is. Pauwens. In 't kamp van Beverloo. Wij hebben reeds gezegd dat er ernstig spraak is voor do landbouweiszouen. die in het leger dienen, een bestendige beroepschool in te richten in het kamp van Beverloo. Naar men meldt zullen de volksverte genwoordigers, die in de Kamer de land- Jouwgroep uitmaken, op de inrichting dier school aandringen. Het Handelsblad deelt de volgende nota raeè De volkstelling van einde 1895 bc- statigt dat cr op 100 Belgen, 62 Vlamin gen en 38 Walen zijn. Die volkstelling rekent voor Walen al de in 't Walenland verblijvende Vla mingen, t-n kinderen van Vlamingen. Dezer getal werd nooit juist opge nomen, het werd gewoonlijk geschut op 300,000, waarvan 40,000 te Luik. - Thans heeft do Propagande Wal lonne van Luik aan M. Coremans een schrijven gericht, hem zeggende dat by wordt gelaakt door de 60 a 70,000 te Luik verblijvende Vlamingen. Als die verhouding juist is eu een propagande-comiteit moet toch weten wat zijne eigene stad is dan zouden er in 't Walenland 500,000 Vlamingen en kin deren van Vlamingen wonen. Onze Vlaamsche gewesten tellen 4 millioen inwoners, allen Vlamingen op hoogstens 100,000 na. Onze Waalsche gewesten tellen 2 l/Z millioen inwoners waarvan, volgens de berekening der Propagande Wallonne van Luik, 1/2 millioeu Vlamingen. Volgens de Propagande Wallonne van Luik zouden er dan in België 4 l/z millioen Vlamingen en 2 millioen Walen zijn. Dus, op 100 Belgen, 70 Vlamingen en 30 Walen. In 1830 waren er op 100 Belgen 54 Vlamingen en 46 Walen. n Eu toch willen de Walen de Vlaam sche mannen beheerschen V. Het Congres voor goedkoope wonin gen zal gehouden worden te Brussel van 23 tot 25 Juli 1897, onder het voorzit terschap van M. Beernaert. Het zal do voortzetting zijn van het congres te Parijs (1889), van Antwerpen (1894) en van Bordeaux (1895). Een twaalf tal vragen, betrekkelijk het gemeld maat schappelijk punt, staan aan het dagorde. Missies. Men weet dat verschillige PP. Trappisten reeds in Congo zijn, ten einde het werk van beschaving en evan gelisatie te verspreiden. Men meldt togen de maand mei een nieuw vertrek van Trappislcn naar de Afrikaansche kust. Vier Trappisten van Westmalle gaan zich bij hunne broeders in Congo aanslui ten. Met de boot van 6 april vertrekken ook een aantal Liefdezusters uit Gent. Uitdrijving. Op de laatste verga dering in het Maison du Peuple is voor gesteld citoyen Claessens, schepene te Élsene en citoyen Fournier, gemeente raadsheer te Laeken, uit de socialistische partij te verdrijven, omdat die heeren de bepalingen van het hun opgelegde ver plichtend mandaat niet vervuld hebben. Een roode in de doos. De voor zitter van den socialisten club van Aude- naardc, verdacht van sedert ecnigen tijd meer dan eene diefte bedreven te hebben, werd donderdag lest, door de policie aan gehouden. Vrijdag verscheen MIJNHEER de Voorzitter voor den heer Vrederech ter, die hem veroordeelde tot twee jaren opsluiting te Hoogstraeten. Hij zal zich daar kunnen toeleggen op het kwecken van wortels en het vetten van kiekens. Land van Audenaarde). Volgens la Gazette zou cr spraak zijn, dat M. Eeman, volksvertegenwoor diger voor Geut, de plaats aanvraagt van raadsheer bij het gemengd beroepshof van Cairo, opengevallen door het (overlijden van M. Timmermans. In dit geval zou er eene kiezing te Geut moeten plaats heb ben. Het franskiljonsblad La Gazette van Brussel meldt dat M. Eeman, volksverte genwoordiger vau Gent, de plaats zou vragen van rechter in Egypte, openge vallen door het afsterven van M.Timmer mans. Zou M. Eeman Araabsch kennen vraagt ten slotte La Gazette. Het blad is dus van meening dat een ambtenaar de taal moet kennen van het volk dat hij moet bedienen ten minste als hetAraben betreft. Doch voor Vlamingen geldt dat niet, niet waar Gazette 1 Niettemin bewijst de uitroep van het franskiljonsblad eens te meer hoe hoog rechtvcerdig de eischen der Vlamingen zijn. Onzen dank aan La Gazette (Fondsenblad.) Over de kwestie zelf het aftreden van M. Eeman zegt de Bien Public dat de zaak nog zoo verre niet is. Het is waar dat, op het aandringen van een zijne familie en van zijne beste vrienden, d°° onze achtbare volksvertegenwoordiger, ^iltc nauwelijks hersteld vau eeue langdurige ziekte, de candidatuur, waarvan spraak mei is, heeft aangenomen. j Van den anderen kant echter worden zoel pogingen aangewend, door talrijke zijnor zooi politieke vrienden, welke levendig de gen aftreding zouden betreuren van eenen tra] man, die terecht wordt geaebt voor do ma; diensten aan zijue partij bewezen, voor p zijn rechtschapen karakter en voor zijn !peu helder begrip vau 's lands noodwendig heden. M. Blomme, Voorzitter der rechtbank van Dendermonde, is ook candidaat. NAA.B O. L. Vrouio van Lourdes, het H. Hert van Montmartrc, en de schoone grotten van den H. Antonius van Padoua te Brive, van den 17 tot 26 mei 1897. le trein. Bergen, Charleroi, Namen, Brussel (Midi), Gent (Zuid), Luik (Guil- lemins). Reisweg. Parijs, Brivo, Lourdes, Bordeaux, Parijs. 2C trein. Direct uaar eu uit Lourdes. Vertrek uit Antwerpen, Brussel, Bergen den 18 mei. De giften voor de arme zieken mogen besteld worden aan den E. H. Van Hoof, Linnenmarkt 16, Antwerpen, of aan den E H. Walravens, aalmoezenier van het Werkmaushuis, Kiekenmerkt 18, Brussel, en aan M. Alfred Francois, Noorderlaan, 45, Brussel. Voor de inschrijvingen zich te wenden tot den E. H. Van Hoof, Linnen- markt, 18, Antwerpen, eu M. Alfred Francis, Noorderlaan, 46, Brussel. Zij I dat mei met in d vise Thn Van het jaar gcg£ in h nis roni dooi Aar M. wer huii V gezi vijfi Aalst. Ongeluk. Gisteren dijns- dag, 23 dezer, is de voerman van den heer J. De Meeter, brouwer alhier, nabij de brouwerij van M. Vander Schueren, van zijn bierwagen gevallen en overreden. Het slachtoffer geboortig en woonachtig te Erpe.kwam er met eenige lichte kwet suren van af en zal binnen weinige dagen het werk kunnen hernemen. Aangestelde Rijksveearts. J. GO WIE, Molenstraat n°67 te Aalst. In eene kamer der 4® verdieping van een huis der Van Arteveldostraat te Brussel ontplofte eene petroollamp, en de bewoner der kamer stond in een oogwenk rondom in vlammen. De geburen, die op zijn geroep toesnelden, wikkelden hem in beddedekkens en doofden zoo de vlammen uit. Hij werd zwaar gewond naar het gast-1 huis gebracht, waar men weinig hoop heeft hem te redden. Beschermt dan al eene vrouw. Drie personen kwamen zondag nacht rond 1 uur door de Spiegelstraat, te Brussel, waar zij zagen dat een man aau het huis n. 135 bezig was met zijue vrouw tc Zij kwamen haar ter hulp en raakten nu met den man aan 't vechten en deze laatste, het tegen de drij te kwaad krij gende, trok zijn mes en bracht een hun- ner eenen steek in het gelaat toe. Eindelijk kwam ook de policie, die den vrouweuslager aanhield en den ge kwetste'deed verzorgen. Ondervraagd wordende, deed de aan gehoudene de volgende verklaring Zaterdag avond was hij thuis gekomen en zijne vrouw niet vindende, had hij zelf voor zijn avondeten gezorgd en was toen ter ruste gegaan. Korts na middernacht werd hij gewekt door een razend lawijd op straat. Hij zag door het venster' en bemerkte dat het zijne vrouw was, die op haar beenen nietj meer kon staan, zoo dronken als zij was. Eerst weigerde hij haar binnen te laten, doch ten laatste, beschaamd voor het gerucht dat zij maakte kleedde bij zich, ging naar beneden en diende haar de rammeling toe waarvan wij hooger spraken. Het overige weet men. Er hebben Zondag te Brussel twee gevallen van vergiftiging plaats gehad. Eene vrouw Tonet.uit de Abrikozenooom- straat. werd ziek door het eten van aard appelen, die in eene koperen kasserol hadden gestaan, en M. Arnould en zijn broêr van sardinen, die vergiftigd waren door het soldeersel, waarmee de opleg- doozen waren toegemaakt. Een telefoondraad brak boven de kruidtuinlaan, te Brussel, en viel op den leiddraad van den electrischen tram. Het eind van den draad kwam terecht op de koppen van twee peerden die in eenen vrachtwagen gespannen waren. De dieren werden op denzelfden stond neergeblik semd. De voerman bekwam geen letsel. Een agent sneed den draad door, en voor kwam aldus verdere ongevallen. Voor 16 centienen. Eeu klein drama gebeurde op hét grondgebied van Wommelghem, aan den bareel, op het gehucht de Rip. Do bareelwachtster hield deu melkboer B. die reeds voor de tweede maal met kar en peerd voorbijkwam, staande, om het bareelgeld, 16 centiemen voor de twee keeren, te eischen. B. weigerde, kwam van de kar af en sloeg de vrouw met een ijzeren voorwerp, denkelijk een engelschen sleutel of zoo iets, op het hoofd en op den arm. De zoon der vrouw, die toesnelde om zijne moeder te verdedigen, kreeg ook ope: een B van hee E ijsel gen ope E die] E keli den doo Na Gec de Pe de hei

De Denderbode | 1897 | | pagina 2