Pol en Stant. Bieënteelt. Van tak op tak. Kerkxken. Onderhandelingen. ZONDAGRUST. MÏÏÏS Allerhande Nieuws. Maar 't is diep te betreuren dat men zoo lang gewacht heeft van de oogen to openen Voegen wij er hij dat de opvolger van priester Pottier verklaard heeft dat liy al zijne krachten zal inspannen om de scheuring der katholieke partij te doen ophouden en den vrede onder de kath. werklieden vau Luik te herstellen en dat naar de begeerten en den wil van Z. 11. dt-n Paus eu van HI1. onze Belgische Bisschoppen. 't Land van Aelst en u De Werk man zullen zich wel wachten over die leerzame gebeurtenissen een gebenedijd woordje to reppen. 't Ware ook de verdwaalden, welke die bladen nog lezen, aardige bemerkingen eu leerzame vergelijkingen doen maken tusschen de volksfopper ij van Luik en die van Aalst.... En dat ware de genadestoot voor 't waggelend kraam onzer volks- loppers Pol is aan 't repareren van zijn wagenhuis dat door den wind ten deele was omvergeworpen. Stant. Ha, Pol, ge ligt ook meè de brokkeliu- gon, dunkt mij. j Pon. Ja, Stanten i heeft het t'Aalst ook alzoo gewaaid P Stant. Schrikkelijk Pol en 'k en heb nog niet dikwijls in mijn leven alzoo nen Boreas van nen wind gezien. Pol. 't Was ook in de maand Meert over 6 of 7 jaar, Stant, datw'er ten mins ten zoo erg van g'had hebben. Stant. Jaat, Pol, 'k rappeleer het mij ook en wanneer dat 't nog heviger was, dat was in 'tjaar 76 ook binst uen vasten, en dat dan nog op nen zondag, just biost't sermoen onder 't lof. Tol. Ja, Stant, 'k weet er ook nog van en 't is nog al wel dat zidke dingen maar zuiden voorvallen, want er en komt niets van dat deugt. Stant. Er zal weerom veel schade veroorzaakt ziju, Pol; onder de baan heb ik menigen boom zien uit liggen, vele ge- scbalotterd en schrikkelijk veel huizen en stallen beschadigd in 't dak. I'ol. 'k Heb ook ton minste voor vijftig franken schade aau mijn hof en in mijn hoornen, Stant cn daarbij dan nog de vrees die nen mcnscii uitstaat als het alzoo stormt, Tan alles in stukken en om ver te zien vliegen. Stant. De wind is een forsig ding, Pol, en byzonder verschrikkelijk op zee. Pol. Ja, Stant, 't zal weêrom iets geweest zijn voor de sukkcleers die uu op 't water waren onze lieve Heer weet hoeveel schepen eu mcDschen er weêrom niet zullen vergaan zijn Stant. 't Zou kunnen wreed ge weest zijü, Pol eu 'k ben kurieus om de gazetten daarover t'hooren lezen. Pol. Zie, Staut, de malheuren kun nen nen racusck overal vinden maar ik zou toch nog liever mijn brood gaan be delen als mijuleveu op 't water te gaan wagen, al gaven ze mij daar vijftig frank por dag. Stant. 'k En zou er ook mtet moe ten van hebben, Pol; op den vasten grond ziju al miserekes genoeg, al en gaan wij ze niet zockeu op de zee; en daarbij nen mensch en heeft toch maar éón leven. Pol. 't Is dat, Stant en wat dat meer is, 'k heb dikwijls hooren zeggen Jat er op dio schepen ook al niet veel g'houden wordt van religie, en dat er bliksems weinig gepeisd wordt op 't ahder leven. Stant. Daarin hebben z'ongelijk, Pol; want hoe nader do dood, hoe nader U'eeuwigbeid. I'ol. 't Is waar, Stant; maar de ver blindheid vau 't racnschdora is toch zoo groot I Stant. En (Ponnoozelheid dan, Pol; ge moest dat weerom al eens gezien heb ben met de carnavaldagen bij ons in de stad. Pol. Liep# ze daar weêrom meè die mocrnelbakkcs op hun gezicht, Stant? Stant. Och jaas, Pol, meè honder den eu meè duizenden, zou 'k zeggen; en den Hauwen eu onnoozelen zeever die ze dan vorkoopen langs de straten, is on weerdig vau nen jpensch eu bijzonderlijk van nen kristenen mcusch. Pol. Eu daar gebeurt dan ook al veel kwaad zeker op die dagen, Stant Stant. Och jaat, Polveel joukbe- den worden op die dagen bedorven cn vallen voor goed in 't ongeluk cn 'k zou nog liever mijn kinderen zien sterven als ben te zien zwieren en verkleed loopen g'heel den nacht door, gelijk 'tmeê den carnaval gebeurt. Pol. Daarin geef ik u gelijk, Slant; liever geen kinderen als bedorven kinde ren die 't verdriet en do wanhoop worden vau vader qu moeder en die bun kost bare ziel overlevcreu aan den duivel. Stant. Dat tracht ik vau nu af in te planten aan de mijne,Poljen als't God belieft, zullen zo braaf eu deugdzaam blijven en doen gelijk ze vader en moeder zien doen hebben. Pol. En was er niemendallen te doen in den Wei kmausk ring meè vasten avond, Stant? Stant. Jaat, Pol, w'hebben er zon dag avond een schoon concert g'had, ge geven door d'beeren Meesters van de Zon dagschool maar wat er op do carnaval- da on schoon eu troostend is in ons stad van Aalst, dat is *t veertig uur gebed. Pol. En waarin bestaat dat, Stant Stant.Gedurende drij dagen, Pol, is 't heilig Sakramcnt uitgesteld ia ons grootc kerk; schoone diensten worden er gedaan en treffende sermoenen gepreèkt allo dagen iu 't lof. Pol. Eu komt er nog al volk naar toe, Stant Stant. Veel volk. Pol, en met ware devotie want wonen er in Aalst een ze ker getal pliebtvergetendo monscben en dweezerikken, wij mogen ook, Goddank, getuigen dat er duizende eu duizende goede katholieke inwoners zijn die hunne Priesters volgen en bijgevolg God ge trouw blijven. Pol. Dat hoor ik u geeru zeggen, Staut; eu de kerk van St-Marten was ze ker schoon versierd voor d'aanbidding? Stant. Prachtig, Pol, en aller- sch<fcnst; g'heel den grootcn koor en deu hoogen autaar waren versierd lijk nen hemel, en alles wekte zoodanig op tot eerbied en godvruchtigheid, dat de groot ste geus, ware hij iu de kerk gekomen, op zijn knieën zou gevallen zijn om te bidden. Pol. Jammer, Stant, dat die felle janneu de kerk voorbij gaan eu mot g'heel andere inzichten bezield zijn. Stant. Ja, Pol; maar dat moeten zo maar weten; nen oogenblik zal komen eu welhaast misschien, dat ze, gelijk ik het nog onlangs hoorde preèkeu, zullen uit roepen helaas wij noemden die brave meuschen die hunne plichten kweten en God dienden, gekken eu dwazerikken, en nu, hu dat wij gevallen ziju onder Gods rechtvcerdig oordeel, ba na, nu zien wij dat wij de dwazen waren eu ten rechte zijn wij gestraft om onze boosheid 1 Pol. Dat lot staat hun te wachten, Stant; eu hoe is 't nu i'Aalst* met die ver waande gelukzoekers die, gelijk deu fa- meuzen Mahomet, zeggen en schrijven dat ze voor zending hebben de wereld t'herscheppen en dat ze zich door eene bovennatuurlijke hand aangedreven en versterkt gevoelen Stant. Wel, Pol, daar wordt daar weinig of niets meer vau gesproken van die liefhebbers 'k hoor zeggen dat ze de buitenprochiën afloopen om de menschen te foppen en te bedriegen, en zelfs tot buiten i'arrondissemeut van Aalst. Pol. En wat gaan ze daar verrich ten, buiten ons arrondissement Stant.Er wordt daar van alles over verteld, Pol; de eeneu zeggen dat zij wel weten dat hunnen haring bier in ons ar rondissement niet meer zal braden cn dat zij zoeken en proberen waar zij hunne hoeveerdige cn geldzuchtige pluimvogels zouden kuuncu placeren; anderen zeggen .dat dwees zijn en revolutionnair zulkda- uigeu drift geworden is in die mannen dat ze nu g'heel 't land willen iu rep en roer brengen; anderen nog zeggen dat ze zoodanig door razernij cn haat eu wraak zucht aangegrepen zijn dat zij gedurig aan in 't wilde slaan gelijk nen bliuden die kwaad zot geworden is eindelijk er ziju er die denken dat zij voor hunne schoeil- lerij betaald wordeu door zekere hoeveer dige rijken die slechts langs de baan der scheuring cn der revolutie tot huu doel van eerzucht kunnen geraken. Pol.Dat zijn toch toereu, he Stant? Stant. Jaat, Pol, en helsche en duivelsche toeren maar alia, om pijlen te maken moet nen mensch toch hout hebben, eu als g'bet in uw omstreken niet meer en vindt, dan moet ge 't verder gaan zoeken. Pol. Dat geeft verf, Stant en dat zou wel kunnen den nagel op deu kop geslagen ziju; maar alk, 'k weusck ik die bovennatuurlijke gelukzoekers goei reis en deu wind vau achter en hoe verder dat ze loopeu hoe liever, al liepen ze 't laad uit dat wij ze vau z'leven niet meer wéér en zien. Stant. Ja ja, Pol, dat zo maar loo pen, ze raogeu z'hcmmen en nog neu cent toe; maar ons nog den toom aansteken en meè ous nog peerdeken rijden, dat nooit niemecr, dat non, nooit niemeer, jamais niemeer. Pol. Stant, 't is gemeend van dezen keer, man, want ge kruipt er meè het fransch op maar ik en kan geen fransch eD nochtans in de volle rechtzinnigheid van mijn vlaamsch en katholiek herte, zog ik ook voor eeuwig en' ui ij dagen Weg meè die schijnheiligaards! Weg meè die gelukzoekers Weg meè die vleiërs en belovers 1 Weg meè die spotters en tegenwerkers van ons Priesters 1 Weg meè al die prutsemannen die meè ous katholiek leger niet meè doen voor God, Kerk en Vaderlaud Stant. Bravo, Pol, ge meent het zoo goed als ik; en daarmeè trek in voort on tot de naaste week. Pol. En nog niemendallen van het schandalig wijf. Stant Stant. Nog niemendallen, Pol maar 't is te peizeu dat ze uog altijd meè haar moemolbakkes op loopt van zondag; iu alle geval, 'k zal voort sollesteren. en als ik iets weet, biunen acht dageu zal 'tik u vertellen. Pol. Ja, Stant, en de goei reis Tijdens het Congres der Vlaamsche Bieëntelers te Herenthals, werd het voor stel van het stichten eens Algemeenen Bonds der Vlaamsche Maatschappijen van Bieën teelt geestdriftig aangeuomen en het Bu reel gelast met deszelfs uitvoering. Dien ten gevolge doen wij oenen oproep aan al de Maatschappijen van Bieënteelt van heel het Vlaamsche Land en beleg gen wij eene bijeenkomst barer afgeveer- digdeu te Antwerpen, op 2dcn Paasch- dag aanstaande (19 April 1897). De Maatschappijen dse voornemens zijn zich bij deu Boud aau te sluiten verzoe ken wij dringend er aanstonds van te willen kennis geven aan eenen dei- schrij vers van het Bureel, die hun dadelijk alle noodige inlichtiugen, alsmede eene vra genlijst, om in te vullen, zal opsturen. De antwoorden op die vragen moeten vóór 1 April 1897 aan den Voorzitter van het Bureel iugezondeu zijn. Daar wij al de Maatschappijen vau Bieënteelt van het Vlaamsche Land niet kennen en niemand willen daarlaten, zullen wij, om alle vergetelheid te ver mijden, geeue bijzondere uitnoodigingen rondzenden, maar ons bepalen hy de bekendmaking door middel der drukpers Namens het Bureel DK VOORZITTER, V. Van Ghelue, te Vracene (Waas). DE SCHRIJVER, DK SCHRIJVER, Hugo Van Wilder, A. Van Looy, te Denderwindeke, te St-Job-in 'tGoor, (Oost-Vlaanderen). (Antwerpen). La Justice sociale bet orgaan der Brusselscbe groeneu, schrijft dat de kwes tie der werkcispensioeneu eene spoedige oplossing eischt en zij bidt eerbiediglijk M. Woeste eu zijne vriendeu er aan te werken zonder uitstel.Die zoekt vindt. Wij denken dat dio Brusselscbe groe nen zich met meer vrucht zouden kunnen wenden tothuune bertlappen van Cbipka. Op Cbipka huizen er immers manuen die beweren dat ze al de woteudlieden en bet verstand der wereld in pacht hebbeu, die dagelijks van op hunnen pikkelstoei de les voorspellen aau Paus eu Bisschop pen, aan Priesters en Kloosterlingen,aan Keizers en Koningen, aau Ambasadeurs en Ministers, aan Goeverneurs en Gene raals, aan Burgemeester eu Scüepeuen, in een woord aau groot en klein... Waarom zich dan niet gewend tot die geleerde bollen, tot die heldere geesten 5Ie bazuinen immers gedurig uit dat ze een plau hebbeu, dat het noodige geld om iedereen een pensioen te geven, al gereed ligt. Waarom dan toch tot Cbipka niet ge gaan Vreezen de Brusselscbe groenen wellicht dat de spreuk; Veel geschreeuw tsaar weinig tooi! hare toepassing zou vinden Liberale cavalcade. Zekere libe rale heeren hebben ter gelegenheid van Vasteuavoud eeuo kalverkade met geld- omhaling ir.gericht ten voordeele van 't werk der kleeding van de eerste com- muniekantcn. DijnsJag 11., des namid dags trok do liberale stoet door onze straten en mag waarlijk eene kalverkade geheeten worden want ondanks dat Poly- door, Polydora cn Polydoorken gansch in 't splinternieuw waren gesteken, werd er hier nooit iets gezien Jat meer van 't gildeken berrevoets was aangedaan. Liberalen die geld inzamelen uit eer bied voor de eerste communie, quel comble zou de Franschman uitroepen. Liberalen die geld inzamelen voor de kleeding der eerste communiecantcn en de katholieken die weigeren er iets aan de liberalen voor te jonnen.... wat zien wij toch al gebeuren op 't einde dezer eeuw Maar ook wat baart de poli tieke werking soms toch wanbeleid Het werkerspensioen. Een pen sioen voor don ouden dag kan en moet nog in 1897 gestemd worden, zoo ba zuinen de groenen bet op alle touen over de daken uit. Nu, dijnsdag 11., werd het dagorde der Volkskamer geregeld de Aalstersche vertegenwoordiger bij de gra tie van liberaal eu socialist, kwam er ook tusschen eu sprak over dees eu geen maar., over het vraagstuk van 't pensioen geen woord, neen, geen woord hij vroeg zelfs niet dat het ontwerp ten spoedigste bij de Kamer zou ingediend worden. Eu uogthans volgens de groene predi- kauten is 't noodige geld al gevonden en hoeft er slechts uog een eindjo wet ge stemd te worden, waarbij zou zijn bepaald dat alle werklieden op GOjarigen ouder dom een pensioen zullen genieten van 75 centiemen daags. Wij herhalen hel: de groenen bedriegen het volk als ze uitkraaicn dat de noodige gelden voor het werkerspcn§ioen reeds gevonden zijn en dat meu, iu 1897, een pensioen zal out vangen. 't Orgaan der vischmarkt zal weer schreeuwen Denderbode is tegen 't pen sioen, hij speelt den dweersdrijver, hij steekt stokken in 't wiel.... Niemand wenscht zoo zeer dan Denderbode dat het vraagstuk der pensioeneu ten spoedigste opgelost weze, maar hij doet bemerken dat hot een zeer ingewikkeld vraagstuk is dat veel en langdurige studie vereischt. Het is niet voldoende dat uien eeu pensioen een, twee, drij en zelfs meerjaren kunne betalen, men moet zorgen dat liet kan blijven betaald en zelfs trapswijze ver meerderd worden. Ziedaar de kwestie. Zijt gij niet bekwaam of geroepen tol groote dingen, zoo doe dan toch de minste met trouw. De Parijzer Commune. De brus selscbe socialisten hebben besloten den verjaardag der Communebloediger ge dachtenis, te vieren door een groot ban ket in bet Matsou du Peuple. Dat is zeker om te bewijzen dat de socialisten hongerlijders zijn. acnflH aan onze Aalstersche Werklieden Ziehier hoe ons braaf deftig Aalstersch werkvolk betitteld wordt in volle Kamer doorwij moe ten niet zeggen door wie men zal het genoeg verstaan, want het is eene vrije vertaling van het gekend artikel op do sibbedominés, euz... Welnu ziehier het stuk Onze Vlaamsche fabriekwerkers, bij zonder diegenen van het land van Aalst ziju wezens zonder fierheid, bijkans zonder eergevoel, gelukkig wanneer zij n in eenen kring gratis te drinken en te n eten krijgen. Ziedaar de echte Vlaam- sebe bedelaars(les vrais flamendiants.-) Denkt niet dat wij overdrijven! 't Staat gedrukt iu do Annalen der Kamer, van 26 Februari 1897, bl. 734, 2® kolom. En mannen die op die wijze bunno werkende medebroeders verachten en las teren, durven boffen over bunno volksge zindheid I - Vlaamsche bedelaars, zonder eerge- voel? Ziedaar deftige Aalslersche arbeider wat men voor u uog over heeftHoe zoet, boe rein is die taal niet? Alles in eerlijkheid en deftigheid gelijk gij ziet. Koperen centen Het komiteit van dun Handel- en Nijverheidsbond van het Land van Waas, brengt de belang hebbenden ter keunis dat, volgens offi cieel bericht ontvangen van wege de Nationale Bank, alle stukken van 1 eu 2 centiemen, bet is eender in welke staat zij zijn, zelf doorboord, door de Nationale Bank, ter uitwisseling zulleu aanveerd worieu, op deze enkele voorwaarde dat de aangeboden stukkeu Belgisch zijn. Het ware tc wenschen dat de kleinhan delaars vooreerst hunne beschadigde ko peren centen naar do Nationale Bank stuurdeu. Dan ware deze misvormdo munt, die dikwijls moeielijkhoden in den kleinhandel te weeg brengt, uit den om loop. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Een werkstaking is dezer dagen ont staan in 't gasgesticht der Stad Brussel. Door de goede zorgen der Stedelijk Werk beurs onzer Stad Aalst, is er daar aan een vijf-en-twintigta! werkeloozen onzer Stad werk verschaft geworden. Ziedaar eene goede vrucht van onze Stedelijke Werk beurs, welke tot eer strekt van haar Bestuur en bediende. Toejuichingen. De liberale god- verloochenende drukpers eu bijzonderlijk Het laatste vuil nieuws, bestatigen met uiterste voldoening dat ODze merte- leer ter Vlaamsche meeting tc Brussel, uitbundig werd togejuicht. Na zijne redevoering, zegt het vuil nieuwsje, werd hij luidruchtig toegejuicht en zong men Vivau paster Donch 1 en hij mag er wezen zonder paster Donch en kunnen wij niet leven.... En wie waren het die dat refrein zon gen of liever huilden Niemand anders dan de liberalen en socialisten want de katholieken stonden verstomd van onzen merteleer het ver plichtend onderwijs te hebbeu hooreu voorstellen. Maar zie de liberalen en socialisten zongen toch do waarheid. Immers waar zouden zij verzeild liggen zonder de doncherij. Ja zonder paster Donch kun nen zij niet leven, want 't is de verraderij der valsche demokraten die hen tot het leven terugriep eu beu den weinigen adem schenkt die hen nog in 't leven houdt. Ja, ja, en voorzeker zoo is 'tzonder de doucherij kunnen de liberalen en socia listen niet leven. Het is dan ook niet te verwonderen dat de liberalen en socialisten zich dankbaar tooneu en de pikkelen van 't verraders- kraam zoeken te steunen. Werkrechtersraad. Kiezing. Zondag 21 Maart aanst. is het kiezing voor den Werkrechtersraad. Voor de Patronen zal er ten gevolge van een bestaaude accoord geen strijd zijn. De kaudidaten zijn M.M. J. Van Ghyseghem-Do Kegel, katholiek en J. Schotte De Caesteker, leertouwer, libe raal. Deze heeren zullen dus als gekozen uitgeroepen worden. Voor de Werklieden bestaat geen accoord De kandidaten der katho lieke werklieden zijn als werkend lid, M. Jan Blanckaert, katoenbewerker als als plaatsvervangend lid,M. Leo Walleze, tabakbewerker. Naar wij vernemen zullen de liberalen en douchisten niet optreden. Die beslis sing der douchisten is te verwonderen nu niet durven strijden, zij, die gedurig beweren dat de meerderheid onzer werk lieden van stad en dorp in hun hert tot hunne verraderskliek behooren. De roode socialisten zullen naar het schijnt in 't strijdperk treden. Laat ze maar af komen al steunden de drij anti katholieke fracties elkaar, dan nog ligt hunne buis reeds gereed I Et justum est De eersto stap tot het goede is het kwade na te laten. Vogels van eender veer en, vliegen samen geern. De roode socialisten hebben ter gele genheid der werkstaking in 't gasgesticht te Brussel eene affiche op de muren onzer stad laten aanplakken op de welke men onder anderen den volgenden volzin leest Werklieden onderkruipt uwe broeders niet De Werkman, het orgaan der groene socialisten, van 5 maart, schrijft Dat men toch den toestand onder- eoeke en dat niemand zijne werkbroeders onderkmipe. Roode eu groene socialisten zijn dus ten volle 't accoord 1 Het is niet voldoende verstand te heb ben om niet dora te zijn, maar meer moet er ook gebruik weten van tc maken. Reiskaartjes. Er gaan, binnen kort, nieuwe prijzen ingevoerd worden voor de reizigers op de ijzeren wegen. De 1® klas verhoogt nog al merkelijk de 2® klas verheogt ook een weinig de 3e klas verleegt. Maar met al dat, gaan al de bestaande reiskaartjes niet meer kunnen dienen en moeten vervangen worden. Men is daar nu volop meè bezig in de werkhuizeu welke het pestuur der spoor wegen te Mechelen heeft. Het is een schromelijk werk, om tegen Mei do noodige reiskaartjes aan al de statiën te bezorgen. Er moeten niet min dan dertig mil- lioen kaartjes gemaakt wordeu, om de statiën al te kunnen gerieven De kassen waar de kaartjes inzitten, gaan ook moeten veranderd worden''t is eene geheel nieuwe verdecling. De nijpers en uurstempels moeten ook anders zijn, doordien de dag in zijne volle 24 uren gaat in tel komen. Men ziet het, 'tis eene geheelo veran dering, door de nieuwe prijzen en de nieuwe tijdrekening. Schriftver valschingPie van Chipka heeft onze Uitgever meer dan eens beschuldigd van met kwaad inzicht en 't doel van te schaden schriftverval- scliing gepleegd te hebben, in eeu vlie gende bladje. Bedoeld vliegende bladje werd wel gedrukt iu de drukkerij van Denderbode maar niet door den uitgever van Denderbode ia de wereld gezonden. De zaak werd voor do Rechtbank van Dendermondc gebracht en in haar vonnis leest men Aangezien niemand zich beeft kun- nen bedriegen aangaande den zin der nota van den Bisschop van Gent, in 1895 verschenen dat de verweerder (Pie van Chipka) er zelf zoo wel de strekking heeft van begrepen dat hy meedeelde dat de partij-Daens met onderwerping de vermaniugen van hare geestelijke Overheid aannam dat in wezenlijkheid deze nota de poli tieke richting veroordeelde der Aalstersche demokratische par tij zoowel onder godsdienstig opzicht als onder opzicht der scheuring in de katholieke partij verwekt. Aangezien dat om te warderen of de verweerder (Pie) het recht heeft het schrift van den eischer te aan schouwen als zou hij de woorden vau den Bisschop valschelijk hebben weêr- gegeven, moet men noodzakelijk het artikel in zijn geheel onderzoeken en niet, gelijk de verweerder (Pie) het gewoonlijk doet in zijne pole miek en er eenige brokken van vol zinnen eu afzonderlijke uitdrukkingen van behouden. - Aangezien dat het schrift uitgegeven door deu eischer en door de verweer der het werk genoemd vau eenen laste raar en eenen venalscher, het doel of destrekking der Bisschoppelijke nota niet ontaardt of veranderd, dat het er den geest van uitlegt zonder overdrij ving dat aldus de verweerder onnauw- keuriglijk den eischer heeft beschul digd van vervalsching en lastertaal. Do Rechtbank van Dendermonde ver klaart dus dat het vliegende bladje, ter drukkerij van Denderbode gedrukt, maar niet openbaargemaakt door den Uitgever vau ons blad, de Bisschoppelijke nota niet vervalscht en dat het de ware zin ervan zonder overdrijviug weergeeft. Dus Pie vau Chipka heeft de drukker vau Denderbode onrechtveerdiglijk be schuldigd van schriftvervalsching eu las tertaal. Is logen- en lastertaal zonde, Pie De Rechtbank heeft Pie vau Chipka slechts tot de onkosten verwezen,er wordt nog geeue enkele afkondiging van 't von nis bevolen. Nu met al den eerbied aan de Rechtbank van Dendermonde ver schuldigd, verklaren wij dat dit vonnis ons niet bevredigt en zijn wij dadelijk in beroep gegaan. Nog een woord Pie van Chipka, spre kende van zijne veroordeeling, "is boos en gaat zelfs in zijne boosheid zoo verre van te durven schrijven En toch heeft hij Denderbodege wonnen Ja. Wie waren de Rechters Dezelfde die de kiezing van Aalst otigestraft lieten. Begrepen, geëerde lezers Alle eorameutaar schijnt ons overbodig Zekere V. Van Der Haegen, de tam boer-majoor der groene Kerkxkeüaren, heeft den heer A. Van Overstraeten, onderwijzer te Kerkxken persoonlijk aan gevallen in Klokke Roeland. De heer onderwijzer heeft dan ook een antwoord gezonden aan de gescheurde Klok of 't or gaan van groote jannen wier politieke overtuiging werd te koop geboden voor vijf duizend ballekens ter demokra tische beurs van Gent. Op verzoek van M. A. Verstraeten laten wij hier het antwoord volgen Antwoord aan V. VanDer Haegen. Uw schrijven hindert mij niet. Ik zeg uw schrijven alhoewel ik overtuigd ben dat zulks uit uwen koker niet komt. Ik heb de bewijzen in handen, jongen,en kan u toonen hoeveel fouten gij geschreven hebt in zes of zeven regels. En gij durft oordeeleu over den stijl van een ander? Gij die geen eenvoudig briefje kunt op- stc-lleu zonder dat het krielt van ae fouten 't is belachelijk en dwaas. De naam van taalknoeier komt u waar lijk toe gij zijt een hoovaardige weetniet die pronkt met andermans pluimen, en van 's morgens vroeg met de gazet in handen loopt om lucht te geven aat uwen hoogmoed, en de eenvoudige menschen wijs te maken dat gij de opsteller zijt van dat artikel. Dat schrijven riekt naar ezelachtig heid waut men moet waarlijk ezel zijn om durven staande te houden dat ik in tachtig een vooruitstrevend liberaal was zijn kindereu van 13 of 14 jaren1 oud die op de schoolbanken zitten dan ook al politiekers Ik ben liberaal geweest, dat houd ik staan, en zelfs deelde ik vroeger de mee ning der democraten maar wanneer ik wel inzag wat het doel en streven der liberalen is, en welke lage middelen de democraten iu het land van Aalst aan wenden, om hunne eigene verheffing te bewerken, en hunnen gi enzeloozen hoog moed te voldoen, in plaats van lotsver betering trachten te bekomen voor de werkende klas dan heb ik gezegd Neen zulke mannek volg ik nietzulke kliek keer ik deu rug toe I Vooraleer te eindigen moet ik u doen opmerken dat ik in 't vervolg op uw ge- zeever niet meer zal antwoorden ik heb hoegenaamd geenen tijd om mij langer met zoo een flauw en hoovaardig persou- naadje bezig te houden. Andere zaken, alsook mijne potasch, wachten mij. Ik raad u ook aan,jongen, te werken gelijk een ander dan zal uw stuk geeue 2 V» maanden meer ophaugen. gij zult meer geld winnen, en de jas, O de lang gewenschte jas I I zal volgen, alsook de kruiwagen, waarmede gij uw stuk naar Aalst zult kunnen voeren. A. Fan Overstraeten. De boter van Vooruit. Het zijn de winkeldochters van Vooruiten niet de bestuurders, die veroordeeld ziju om boter met margarine verkocht te hebben. Iedereen viudt nogtans dat het gerecht eerder de bestuurders had moeten ver volgen. Weet ge wat Vooruit daarop antwoordt? Dat de beheerders iu feite zoo onscbul- dig zijn als lammeren, daar zij de boter noch gekocht, noch gezien, noch ge- proefd hebben. Maar wie heeft dau de boter gekocht Zij is toch zeker niet, met de margarine erbij, uit do lucht gevallen Alles in eerlijkheid en deftig heid. Het Land van Aelst, waarvan priester Daens de hoofdopsteller is, vaart in ur van zondag 11. wéér eens iu domme beleedigingen uit tegeu de katholieke werklieden van Aalst, die do vrijheid hebbeu durven nemen van in zake van een stelsel te verkiezen voor het werkers pensioen anders hebben durven denken dan de groene socialisten der Cüipka- kliek. Die brave maar arme werklieden wor deu weer eens uitgescholden voor abla- does, jeemenissen, soepsoldaten, goed om in d'erwten te zetten, sauspannen, enz..." Onze Saucisseumau noemt dat domme beleedigingen, maar zie tegen arme maar eerlijke werklieden die op 't deuntje van Chipka niet willen dansen, mogen zo gebruikt worden, is dat toegelaten I Eu dan dnrft men van op de torens van Cbipka uitbazuinen Nooit belee- digen nooit liegennooit lasteren zie daar ons ordewoord O groenen 1 wat zyt go toch verachte lijk geworden Kieskronijk. Den 14 dezer moet te Edingen eene gedeeltelijke gemeente- kiezing plaats hebben. Alleen de katholieken zijn met eenen candidaat opkomen. Men verzekert ons dat M. Verhaegen in hoedanigheid van Voorzitter van den Volksbond, en M. Woeste in hoedanigheid van Voorzitter van den Bond der katho lieke kringen, gekozen zijn als scheids rechters, voor hot vereffenen der moeilijk heden, die bestaan tusschen de Union Démocratique cn de Fédéraiion Démo- cmtique te Luik. Journal de Bruxelles.) Zie notariëele Annoncen op de <£d® Bladzijde. Priesterlijke benoemingen. Z. D. H. de Bissbbop heeft professor benoemd in hetS. Jozefsgesticht te S. Ni- colaes den Eerw. Heer O. Ecckmau, dia ken in het Sèminari. Zondag 7 Maart 1897, dienstdoende ApothekerMr Callebaut, Butermerkt. Botermarkt. Heden zaterdag werden 745 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4470 kilos. Aan ons nummer van heden 7 Maart, behoort een bijvoegsel. Postkantoor van Aalst. De eige naars van spaarboekjes uitgegeven voor den 1 Januari 1897, worden dringend verzocht dezelve in te brengen voor het inschrijven der intresten van 1896. Aalst. Jaskaart. Maandag in den Ka h. Burgerskring, 't was op een uitspel Jef toonde eenen vierde en was al aan 't vagen van een schreefken, maar holalalariep Dolf, hier is 'nen achtsten en zijn maat vaagde met klank twee schreef- kens. Dolf was zeer verheugd en zag er ook niet op om zijne medespelers Charles en Frans op eene zwierige pint te vergas ten. Gansch zijn giletzaksken moester aan Bravo Dolt zoo moet het gaanVive la joie en les pommes de palat TE DENDERHAUTEM is er ruzie in 't liberaal-roelandsch huishouden. Zondag lï., slingerde meu zich naar 't hoofd vau eenen slechten troep te zijn en werd er met scheiding eu dan stichting'van eene slekkerij bedreigd. De zingende getouwen van Jan De Tui ter hebben liunuen eersten geestdrift verloren en beginnen soms al eens te hakkelen... Wat zal het later zijn Het windorkaan van Woensdag heeft over ons gansche land gewoed. Uit alle streken meldt men het ontwortelen van boomen, instorting van gebouwen, afwerpen van schouwen, dakpannen, enz. enz. Op vele plaatsen werd er ernsti ge schade veroorzaakt. Een volle kolom van ons blad is te klein om meè te deelen wat er is voorgevallen. Vele personen werden door de vallende puinon gek west. Te Brugge stierf een kind van schrik by het zien vallen eener schouw. Op zee zijn er niet min malheuren. Talrijke schip breuken worden aangekondigd waarbij vele menschen het leven verloren. De Fransche stoomboot Blanche is vergaan met man en muis en 19 menschen ver dronken in de zee. De plaats en tijd ont breken ons om alles te verhalen.

De Denderbode | 1897 | | pagina 4