Zondae' I4 Maart 1897. 5 centiemen per nummer. 51sle Jaar 3141. HET SPOOR DER ABDIJ, Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kiezingen voor den Werkrechtersraad van Aalst. Dus allen gestemd onder de Ster De kiezing begint om 9 uren; laatste oproeping om 12 uren ofte middag. Eene gewichtige bekentenis. DE EENDRACHT. Kinderen voor de Rechtbank. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, frk 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. G ulque su am. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsüag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 13 Maart 1897. VAN 21 MAART 1897. Kollege der kiezers-Werklieden. Katholieke lijst Socialisten I Zóó kiest men Werkend lid wiens mandaat eindigt op 31 December 1903. Reeks A. Vrije liefde, Eigendom is diefstal. Plaatsvervangend lid wier mandaat eindigt op 31 December 1903. Reeks A en B. Walleze Noch God, noch Meester. Onderrichtingen voor den kiezer. Hoe men stemt Wanneer de kiezer wordt opgeroepeu, treedt hij binnen, begeeft zich by den Voorzitter van 't kiesbureel en vertoont zijne identiteitskaart. Niemamd raag tot de stemming toe gelaten worden ten zij hij drager is van zijne identiteitskaart. Dus de kaart niet vergeten meè te nemen. Op vertoon dezer kaart, levert de Voorzitter den stembrief in vieren geplooid af. De kiezer begeeft zich dan naar den afzonderenden lessenaar en maakt met het potlood dat daar te zijner beschikking is gesteld, het wit punt zwart van het zwart vakje of vierkant onder de ster. Zoo stemt men voor de katholieke kandidaten. Op letten van het puntje des potloods niet in den mond te steken om het vochtig te maken, want men loopt gevaar van den stembrief nietig te maken. Ware het puntje van 't potlood te kort geworden of afgebroken, dan ver zoekt men den heer Voorzitter het te willen laten aanscherpen. Wanneer men den stembrief bevuilt of meu er, bij ongeval, een teeken, een schreefje zou op maken, dan mag men een tweeden stembrief vragen. Het mag zelfs meermaals voorvallen. Wanneer men dan het wit puntje van 't zwart vierkant onder de ster heeft zwart gemaakt, vouwt men deu stembrief weêr in zijne plooien, men begeeft zich naar 't bureel, overhandigt hem, met de zijde waarop het zegel is geplaatst naar boven, aan den Voorzitter welke hem in do bus neerlegt. Men groet het Bureel, men heeft zijne plicht volbracht on mag er van door trekken. Dus, katholieke kiezers-werklieden van Stad en Dorp allen als een man gestemd onder de ster, voor de katholieke kandidaten De zegepraal der katholieke kandidaten zal schitterend zijn, in dien alx katholieken hunne plicht kwijten gelijk het betaamt. Episode uit den Oorlog in de Vendee. c^» 27"® VERVOLG. «O» M&rgaretha volgde Olivier naar eene armoe dige cel, welke aau het einde van het klooster lag. Daar rustte de graaf op eenige planken. Door zijne zwakte, welke door de zware be proevingen, welke hij te doorstaan had gehad, nog toegenomen was, kon hij geen enkel ge baar maken bij de komst van zijnen zoon en het meisje. Zoodra hij den naam van Blanche hoorde uitspreken, mompelde hij Hebt gij tijdingen omtrent mijn dier baar kind Goed nieuws, vader, antwoordde pater Olivier. Zij is in veiligheid bij onze vrienden in het Koninklijk leger. God zal ons haar eerstdaags, wellicht reeds spoedig terugge ven.... Maar, voegde hij er bij, spreek gij, kind. Margaretha verhaalde het verraad van Cla- verolles en het drama in het bosch. Zij vergat niet, over de zelfopoffering van baron de Milly te spreken. Dit pijnlijk verhaal werd onder eene eer biedige stilte aanhoord. Toen Margaretha geëindigd had, sprak de graaf Onze vrienden hebben dus het spoor van baron de Milly verloren Het is maar al te waar, antwoordde Margaretha. Ik^ vrees dat hij niet meer is.... Het was een edel hart zijn verlies smart mij, alsof hij mijn kind ware. Het meisje stelde den priester de levens middelen ter hand, welke zij had meege bracht, en maakte zich gereed om keen te gaan. Alvorens zich te verwijderen, sprak zij tot den monnik Een arme gewonde, die door een pach ter uit de omstreken van Val-de-l'Epime is opgenomen, zou gaarne de troostmiddelen van onzen godsdienst ontvangen zon de toestand van uwen eorbiedweerdigen vader het u veroorloven te komen He zal gaan, antwoordde de priester eenvoudig. Nog een woord, hernam Margaretha. Ik heb vergeten, u eene bijzonderheid mee te deelen, welke niet van belang ontbloot is. Gisteren zijn eenige republiekeinsch#soldaten nhet dorp geweest. Een hunner behoorde Het is aan te bevelen, ja zelfs geraad zaam van tijd tot tijd een en ander over te nemen uit de schriften onzer blauwe en roode tegenstrevers. Toch niet omdat wij bij hen moeteu ter schole gaan of de waarheid uit hunnen mond vernemen. In de meeste gevallen ware het bij den dui vel te biechten gaan, maar toch treft men hier en daar een logiebroer, een aan hanger der helsche secte, aan die onaf hankelijk genoeg van karakter is om de waarheid te huldigen, de woede zijner partijgenoten trotserende. De overgroote meerderheid der libe ralen of logiebroers hoort men gedurig uitroepen De cath. Kerk is de vijandin van den - werkman de Paus is een baatzuch- tige de Priesters en Kloosterlingen zijn hemeldragonders, bloedzuigers, - leêggangers die leven van het zweet van den armen werkman, enz., enz. Maar zie van tijd tot tijd verschijnt er een recht geaard liberaal, welke die leu- geps en lasteringen niet over het hart krijgen kan en maar openlijk de waarheid, de volle waarheid, bekent. Onder deze rechtgeaarde liberalen treft men aan M. d'Haussonville, een der grootste geleerden in Frankrijk. Ziehier, geachte lezers,wat hij schrijft Het is de kath. Godsdienst welke de liefde tot den evenmensch, tot eene gewetensplicht en een middel van zalig- heid heeft gemaakt De welige bron der christene liefdadigheid werd nog nim- mer droog gedurende den dorst en de droogste eeuwen hield ze nooit op te vloeien en hare liefdebaren zijn op onze dagen overvloediger dan ooit. Sedert vijf-en-twintig jaren wonen - wij een zonderling schouwspel bij. De menschheid is lijdend en vraagt naar hulp en troost iu hare ellende. Meer dan het protestantism en alle andere secten is de cath. Kerk bij macht met hare volksgezinde Priesters, met hare liefdadige legerscharen, die dringende vragen op te lossen en 't reddiugsraid- del toe te passen. Het schijnt alsof de beschaafde wereld eenigzius begon te verstaan welke belangrijke rol de cath. Kerk zou kunnen spelen iu het groot werk der maatschappelijke bevredi- ging. Deswege zien wij meer dan een veelvoorspellend en belovend keutee- ken. Is dat klaar en duidelijk genoeg, ge achte lezers En wie is 't die zoo spreekt, is het een katholiek Neen, is 't een liberaal die al spreekt. Wat moeten wij uit deze gewichtige bekentenis afleiden Onbetwistbaar dat de heer d'Hausson ville tot zijne liberale partijgenoten open lijk zegt Ge liegt en ge weet dat ge liegt wanneer ge uitbazuint dat de cath. Kerk en hare Priesters en Kloosterlingen den werkman vijandig zijn I tot de compagnie van kapitein d'Orbois sprekend over zijnen chef, voor wien hij niet veel achting scheen te hebben, heeft hij ge zegd De ongelukkige weigerde aau de boven natuurlijke machten te gelooven. Hij heeft het nu kunuen ondervinden, hoe vermetel die meeniug was. - Denkt ge dan, dat zijne verdwijning aan een spook te wijten is, vroeg een soldaat. Ja zeker. Gij zijt dwaas Ik geloof het niet. Wanneer gij van alles wat er gebeurd is, getuige waart ge weest, zoudt ge niet zoo ongeloovig zijn. De soldaat heeft er nog eenige woorden bij gevoegd, die ik niet heb kunnen hooren. Dat alles is zeer geheimzinnig, sprak pater Olivier. Vaarwel, kiud, morgen zal ik naar Yal-de-l'Epine komen. En terwijl hij tot zijnen vader terugkeerde, mompelde hij Die meêdeeling is voor mij eene licht straal. Ik zie thans de geheele vreeselijke waarheid in.... Het is mijn plicht dien man te redden. Maar is 't nog tijd XIX. LEVEND BEGRAVEN. Eenige minuten later ijldo pater Olivier aar de bouwvallen van den toren. M. de la Eeidracht klinkt het tegenwoordig van alle kanten. Eendrachtroept de geestelijke Overheid, eendracht roepen de oiide kampers der katholieke partij, eendracht klinkt het in allo serieuse catho|ieke gazetten. En helaas, wij moe ten het belijden, al die edele pogingen blij reu vruchteloos en de t weedracht klimt meer en meer getuige hetgeen ge beurd is iu do laatste kiezing te Luik, getuige nog de geweldige propaganda ge maakt in de Arrondissementen van Gent cd Aalst door de Daensisten. Hoè zijn wij toch zoo ver geraakt 'tls omdat er in den beginne groote fou ten werden begaan, 't Signaal werd gegeven te Aalst. Gazetten als de Bien public zag men partij trekken voor de opstande lingen. Men vergat de heldhaftige strijden der katholieke partij van Aalst in vroe gere jaren, men sloeg geen acht op de hervormingen die zij reeds gedaan had, en zich bereid toonde nog te doen. Twee honderd priesters stonden op om den opstand nis gevaarlijk aan te klagen zij werden niet gelooid. En nochtans voor iemand die door niets is vooi ingenomen welke stof tot nadenken 1 Die twee hon derd priesters zij hadden altijd in de nauwste vriendebetrekkingeu met de hoofden der opstandelingen geweest zij hadden ze overal waar zij konden bevuor- deeligd, zij hadden hunne gazetten ver spreid. Eu zie I iedereen van hen, gansch aan zjn eigen oordeel overgelaten, aan ziet den opstand als eene slechte zaak. Het is al verloren gedaan zij die de be weging van dichtbij dagelijks volgden en nagingen zij krygen ongelijk. Iedereen die nadenkeu wilde moest zeggen: De Paus in zijne encycliek kan voorzeker het inzicht niet gehad hebben van de katholieke partij te verdeeleu iu twee. Daarvoor weet Hij te goed dat alle rijk dat verdeeld is onfaalbaar zal vallen. Wal kan Zijn Heiligheid gewild hebben tenzij aau de katholieke partij den weg aauwijzeh dien zij volgen moest. En wat zien wij gebeuren Mannen die vroeger de belangen van het werkvolk hadden verdedigd, en door hunne wer king reeds veel hadden bekomen, zij wierden over boord geworpen, en andere mannen kwamen op die nooit een ernstig werk ten voordeele van den werkman hadden tot stand gebracht, mannen, die klapten en schreven naar den zin van het werkvolk, maar nooit iets deden, ja, man nen die tot dan toe geld hadden geklopt uit den zak van den werkman en zich door den werkman nog hooger wilden verheffen, en voor die schreeuwers moes ten de ware katholieke werkers wijkeu. En daarin werkten serieuze gazetten met eene onvergeeflijke lichtzinnigheid mede. Eu het was uoodig dat die broederstrijd van het Arrondissement van Aalst elders dau tot Aalst aau 't woelen ging, om de oogen to openen. Het is onbegrijpelijk. Mogen de pogingen thans overal aan gewend om de eendracht te bekomen ons eindelijk toch die gewenschte een dracht weergeven.Dat wenschen wij uit al onze krachten. Meilleraye, wien hij de woorden van het meisje had herhaald, had hem gezegd Ga, dierbaar kind, God gebiedt de ons aangedane beleedigingen te vergeten. De monnik, die vau de tegenwoordigheid Ji d'Orbois iu de crypte overtuigd was, begon de door Claverolles opeengehoopte stee- nen ieverig uit den weg te mimen. Een oogen- blik later was de steen opgelichtde toegang wns vrij. Door dien uitslag aangemoedigd, nam pa ter Olivier een fakkel en daalde in de crypte Voor hem lag de gang, waardoor hij d'Or bois schuimbekkend van woede had zien gaan. Ilij sloeg hem angstig in, wierp nu en dan n onderzoekendeu blik op deu natten, glib beriger» groud, of hield stil om te luisteren. Geeu enkel gerucht, geen enkel teeken bracht hem op het spoor van zijnen neef. Slechts eonmaal meendo hij oen fiauwe klacht, een zwak gereutel te ondorscheidt u... Hij luisterde scherper toe.... Niets. Toen hervatte hij zijne opzoekingen en riep d'Orbois bij zijnen naam. Alleen de echo antwoordde op zijne stom. Pater Olivier liep een-uur lang. Afschuwelijke vleermuizen,-die in hare rust waren gestoord, fladderden rond de toorts en Klavers en luzerne. mestenen verbeteringsstoffen voor den grond. Om goede opbrengsten te geven, ver- eischeu de klavers en de luzerne, zooals dan ook al de klaverplan ten, slechts weinig opneembare stikstof, om rede dat de planten van dezen groep de kostbare eigenschap bezitten de stikstof der lucht als voedsel op te uemen, dank zij de aan wezigheid in deu groud der meeste be bouwde lauden van zekere micro-orga- nismeu, salpetervormende bacteriën ge legen met andere voedende elementen, als kalk, potasch en phosphoorzuur, waar van den grond een rijker voorraad moet bezitten. De landbouwers kennen sinds lang den gelukkigeu invloed op de meeste gronden uitgeoefend door kalk of mergel, onlangs gebruikt. Inderdaad deze verbeterings stoffen veranderen niet alleenlijk voor- deelig de natuur- en scheikundige eigen schappen van zekere gronden, maar zij breDgen rechtstreeks kalk aan on rechtstreeks potasch.Deze komt iu zekere mate voort uit onoplosbare potaschver- bindingen en wordt alzoo onder een op neembaren vorm ter beschikking der planten gesteld. Bij do teelt der peulgewassen speelt phosphoorzuur eene niet minder belang rijke rol dan potasch en kalk. Zijn ge bruik is in 't algemeen noodzakelijker omdat do gronden meestal armer zijn aan phosphoorzuur dan aan potasch. Het aanwenden van phosphaatmesten vermeerdert niet alleenlijk .op eene ge voelige en algemeene wijze, de opbrengst der peulgewassen, maar ook in vele om standigheden is het phospoorzuur vol doende geweest om ecu goeden oogst te verzekeren op akkers ecnigzins uitgeput door eene te vroeg herhaalde teelt idezcr planten. Uit wat voorafgaat volgt dat om te ge lukken bij de teelt der peulgewassen men zorg moot hebben dat de grond geen ge brek lijde, noch aan kalk, noch aan po tasch, noch aan phospoorzuur. De practische gevolgtrekkingen zijn A. Men zal 800 a 1000 kilgr. kaïniet of kicscriet en 600 a 800kilogr. Thomas- phosphaat aanwenden bij de vrucht die voorafgaat of bij deze waar men klaver of luzerne zal zaaien. B. Op onlangs gekalkte of gemergelde gronden zal men zich meestal kunnen onthouden van eene potasch bemesting. C. Op lichte gronden, weinig rijk aan organieke stoffen, zal men vooraeelig den kalk vervangen met eenigzins (van 400 tot 600 kilgr.) de hoeveelheid metaalslak ken onder letter A aaugeduid te vermeer deren. In dit geval zal deze hoeveelheid pfiosphaatmest den kalk in voldoende hoeveelheid aanbrengen. D. Op klaver- en luzernegronden arm aan .potasch en phosphoorzuur zal het aan wenden als dekmest gedurende of op t einde van deu winter (hoe vroeger hoe heter) van 800 a 1000 kilogr. kaïniet of kicscriet en 800 a 1000 kilgr. metaalslak- ken de grootste diensten bewijzen. Voor raakten nu en dan het gelaat van den geeste lij ke aan Hij liep echter Bteeds voort, zonder te ver schrikken of zich angstig te maken. Eensklaps, aan bet einde van een nauwan, lagen gang, raakte zijn voet een onbeweeglijk op den grond uitstrekt voorwerp. Ilij boog zich voorover en herkende kapitein d'Orbois. Het leven scheen nit den ongelukkige gewe ken. Zijn bleek en bebloed gelaat zag er- vrec- selijk uit. De doodstrijd moest schrikkelijk zijn geweest. De monnik legde zijn hand op het hart bet klopte nog. In een oogenblik had hij den stervende in de armen genomen en droeg hom nit de crypte. Eenige drujjpelB van een opwekken- drank hadden een heilzaam gevolg. d'Orbois opende de oogen en blikte om zich heeu. Het zien van den monnik en van den heer de la Meilleraye scheen oen .sraartelijken in druk op hem te maken. Pater Olivier be merkte dit. Broeder, sprak hij op zachten toon, gij zijt bij ons in veiligheid. Dank God voor uwe redding. Waarom hebt gij mij aan den dood ont rukt Voortaan zal het loven mij ondraaglijk zijn, wijl ik het u te danken heb. Gij hebt het aau God te danken. late toepassing, vervange men de metaal slakken door 500 kilgr. superphosphaat of 175 kilgr. geprecipteerde phosphaat (38 a 50 p. n. phosphuurzuur). E. Eindelijk op klaver- en luzorne-ak- kers aangelegd in leeoizandachtige gron den, waarop geen kaïniet, of kicscriet of een ander mest dat sulfaat bevat gebruikt is geworden, zal men heel gunstig met de metaalslakken 200 a 400 kilogr. land- bouwpleister aanwenden. Dit zal uitge strooid worden op ;de klaver wanneer zij met regen bevochtigd of met dauw bedekt is, hetzij in den herfst, eenigen tijd na het inoogsten of het afgrazen der laatste snede, hetzij gewoonlijk in de lente bij het hernemen van den wasdom der kla- verplanten. L. Van den Berck, landbouw-ingenieur. Ziehier de voornaamste bepalingen dor nieuwe wet tot beteugeling der laudloo- perij, waarvan de tekst in het Staatsblad verschenen is. Wordt een kind van minder dan 16 jaar oud voor do rechtbank betrokken en plichtig bevonden aan eene wetsovertre ding, waarop slechts eene politiestraf kan toegepast worden, dan zal de rechtbank, zelfs bij hervalling, het kind noch tot ge- vaugeuzitting, noch tot boete veroor- deelen. De rechtbank zal het kind veroor- deelen tot de kosten, en, zoo er reden toe bestaat, teruggave en schadevergoeding, en bovendien het kind berispen, of, in dien de zaak erg is of de omstandigheden net vereischen, het kind tot zijne meer derjarigheid ter beschikking stellen van het Staatsbestuur. De verantwoordelijke personen zullen samen met het kind gedagveerd en tot de kosten, de teruggave en schadevergoeding veroordeeld worden. Die vervolgingen en veroordeeling worden in rechterlijke dos siers niet vermeld. Al wie voorwerpen verheelt, door kin deren van minder daa 16 jaren gestolen, zal gestratt worden met eene gevangenis van 1 tot 7 dagen en met eene boete van n 5r/r'' met eene dier straffen alleen. De ouders bijvoorbeeld, die hunne kinderen niet doen teruggeven wat zij ge stolen hebben, zullen dus gestraft wor den. Wanneer een kind voor eene wetsover treding vervolgd, zonder wettige reden met voor de rechtbanlwvcrschijnt, kan de persoon onder wiens hoede 't kind staat, veroordeeld worden tot eene boete van 1 tot 25 fr. eu tot eene gevangenis van 1 tot 7 dagen, of tot een dier straffen alleen. Mond- en klauwzeer. In eene geneeskundige vereenigiog te Berlijn, heeft de officier van gezondheid, dokter Busscnius, meegedeeld, dat hij de bacil van het mond- en klauwzeer inderdaad heeft gevonden. Mei eene cultuur daar van had hij een kalf ingeënt, in hetwelk hij, toen het ziek geworden en geslacht was, de verschijnselen van de ziekte heeft teruggevonden. Aan God God dat is niets dan een woord. Zwijg broeder, uw gezegde is eene godslastering. Stel u gerust, wij zullen over u waken. D'Orbois streek met de hand over het voorhoofd zijne herinneringen kwamen met ontstuimige kracht terug in zijn geheugen. Waarom beu ik iu die bouwvallon ge komen mompelde hij waarom heb ik naar dien bedelaar geluisterd Ik heb het leven te danken aan mijne slachtoffers. Te zwak <mi te vluchten, sloot d'Orbois de oogen en bleef langen tijd in eene koortsach tige neerslachtigheid verzonken, welke hem ongevoelig maakte voor alles, wat hem om ringde. Het overige van den dag en den volgenden nacht gingen aldup voorbij. Bij het aanbreken van den morgend ver scheen een vreemdeling aan den ingang der bouwvallen. Pater Olivier herkende hem het was de arme kolenbrander van het bosch van Tertre. Van zijne gehechtheid had hij in die treurige dagen meer dan eens blijk gegeven, hij naderde den monnik en hem levensmiddelen ter hand stellende, sprak hij Ik kom van Val-de-I'Epine. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1