m Zondag 21 Maart 1897. 5 centiemen per nummer. Slsle Jaar 5145. HET SPOOK DER ABDIJ, Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrienden en vijanden van den werkman. w Veekeuring te Aalst. Burgerwacht. Van tak op tak. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Uijnsciag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 20 Maart 1897. Is het wel noodig andermaal te be wijzen wie de ware vrienden van den werkman zijn Velen zullen antwoorden neen, want de geschiedenis der verledene eeuwen en 't gene wij op onzo dagen zien gebeuren antwoorden beslissend en wijzeu ons klaar en duidelijk de vrienden en vijan den van den werkman aan. Wij, nogthans, zijn van een ander ge* dacbtwij oordeelen dat bet noodzakelijk is de waarheid hierover dikwerf te her balen, omdat de liberalo en roode druk persen niet ophouden te dezen opzichte de grofsto leugens te verspreiden. Wie in nood verkeert of te klagen heeft, is gemakkelijk te verleiden hij leent gewillig het oor aan dezen die hem verbetering van zyD lot beloven. Maar beloven is niet voldoende, men moet zijne beloften kunnen volbrengen of ze te min ste recbtzinniglijk betrachten. Maar zie daar blijven de zoogezegde volksvrienden de liberalen, de roode socialisten en ook de groene donchisten aan te kort. De leering der R. K.Kerk alleen,welke de christelijke overtuiging verwekt, kan den raeusch tot de ware onbaatzuchtige menschelijke broederliefde stemmen. Voor de geboorte vau onzen Godde- lijken Zaligmaker, toen het heidendom heerschte, waren de mindere volksklas sen van geen aanzien zij waren tot sla- vei nij gedoemd en soms nog wrceder be handeld dan de lastdieren. Onze Goddelyke Zaligmaker verschijnt op aarde en leert dat alle menschen broeders zijn, dat ergeene slaven mogen bestaan en ieder christen mensch moet vrij zyc. De handenarbeid werd onder het heidendom, als verachtelijk, laag en onedel aanschouwd de Zaligmaker ver edelt het werk;Hij zelf geeft er het voor beeld van. De christenen moeten elkander lief- hebben en bijstaan, 't is de uitdrukke- lijkste wil des Heeren Bemint elk- ander gelijk ik u bemind heb. Gij zult myne leerlingen hieraan kennen dat zij elkander beminnen. Mij zult gij niet altijd onder u hebben, docb armen zullen zich altijd onder u be- vinden. Ziedaar de gulden lessen welke het mensebdom uit den mond van den God- delyken Meester ontving en welke lessen zyne volgelingen van ia t begin der chris- tene eeuwen tot op onze dagen hebben nageleefd. En inderdaad zijn de armen, de min dere volksklassen niet in alle eeuwen het voorwerp geweest der grootste bezorgd heid van de R. K. Kerk Episode uit den Oorlog in de Vendee. ik twijfelde er een weinig aan, antwoordde de monnik glimlachend. Moeder Gervais en Margaretha kunnen alleen dergelijke oplet tendheden bewijzen. Ik zal dus dien armon jongen kunnen vertroosten Pater Olivier wees met de hand naar den zieke, die in eenen hoek der cel rustte. Wie ia die man vroeg de kolenbrander op ochterdochtigen toon. Een vriend. Een vriend O, pater, alle menschen zijn uwe vrienden Pas echter op, dat uw vertrouwen u niet noodlottig wordt Die man is een Blauwe, een officier.... ik zie het aan zijn uniform. Wie weet, of hij u morgen uwe edelmoedige gastvrijheid niet op schan delijke manier betaalt Zoon, sprak de monnik ernstig, geen beleedigende vermoedens. Wat is er aan dank baarheid gelegen Worden wij niet reeds be- Was het voor beu niet dat duizendeu scholen, gasthuizen, weeshuizen eu an dere toevluchtsoorden werden gesticht Was het voor hen niet dat ontelbare scharen Priesters en Kloosterlingen zich opofferden Waren het de kloosters niet die de scholen waren, waar alle stielen uitge oefend en aangeleerd werden Was het de R. K. Kerk niet welke haren machtigen steun verleende aan het inrichten en behouden van de Gilden der ambachten, die bowonderensweerdige inrichting van het werk in de middel eeuwen Was bet de R K. Kerk niet die, den minderen man beschermde tegen de heb- zuchtigen Was het door de bemiddeling der R. K. Kerk niet dat de volkeren kostbare voorrechten, wijze en rechtveerdige wet ten bekwamen Ziedaar voor 't verledene Eu op onze dagen I.... Wie zijn de moedigste, de onbaatzuchtigste, de trouw ste verdedigers der mindere standen Wie trekt zich het lot der werkende klas sen het meest ter harte De katholieken aan wier hoofd onze Bisschoppen en Priesters staan. De roode en groene socialisten beweren dat de aalmoes vernederend iszij leeren zelfs dat de noodlijdende geen hulp vra gen mag. Maar zij, de katholieken,weten, volgens 't woord van den Zaligmaker, dat er altijd armen zullen bestaan zij geven mildadig, zij troosten en spreken moed in zij breken niet alleen bun brood met de hongerigen, zij schenken hen ook hun hart. Wij vragen het Wie zien wij aan 't hoofd staan der menigvuldige gestichten van onderwijs, van verpleging van het kind des volks Wie sticht gedurig vereenigingen tot heropbeuring der werkende klassen en wie bewerkt deze heropbeuring onverpoosd met de grootste belangloosheid, met onverdroten iever en grenzelooze zolfsop- offeringen De katholieken en de katholieken alleen 1 Onze blauwe, roode eu groene tegen strevers beweren ook zeer genegen te zijn aan de werkersstanden, doch het is maar schijn en in wezenlijkheid zijn zij hunne grootste vijanden. Zij hebben hier en daar kringen en vereenigingen gesticht, doch 't is slechts om den werkman uit te buiten ten voor- deele hunner heerschzucht, of om hem te verleiden, om hem zijn geloof te doen verliezen door 't verspreidon van zede- looze en goddelooze schriften, om hem ontevredenheid in 't hart te blazen en tot revolutie aan te hitsen en zoo in 't onge luk naar ziel en lichaam te doen neder- storten Geëerde lezers, oordeelt nu Wie zijn de ware vrienden van den werkman en wie zijn zijne grootste vijanden taald door het genoegen van wel te doen Ik heb dien ongelukkige, stervend van honger en met wonden overdekt, gevonden kon ik hem aan zijn lot overlaten Het zou een mis daad zijn, zulks te denken. Maar, voegde pater Olivier er op anderen toon bij, spreek mij over Val-de-PEpine. Hebt gij geene bood schap Het is waar, Margaretha heeft mij over een ongelukkige gesproken, die uwe hulp verwacht. Ik zal gaan, ik zal vandaag nog gaan, sprak de monnik. Maar gij kunt uwen vader niet achter laten Ik zal hem, evenals den officier, aan ve zorgen toevertrouwen. Zondt ge mij die gunst willen bewijzen De kolenbrander zag den priester aan. Ik ben u geheel verkleefd, mompelde hij ik zou gelukkig zijn, mijn leven voor n te geven. Wat ben ik u niet verschuldigd voor al het goede waarmee gij my hebt over laden 1 Genoeg, onderbrak pater Olivier, uwe woorden maken mij gelukkig. Ik zal mijnen plicht kunnen doen. Ik ga heen. Hij gaf den trouwen man eenige inlichtin gen, nam afscheid van zijnen vader en ver wijderde zich haastig. De aardappel Vereischten om een goeden oogst te bekomen. Ofschoon de aardappelteelt oud zij, zijn er nochtans maar weinig landbou wers, die de vereischten kennen noodig tot een goeden oogst-van deze kostbare knollen; wel is waar slechts sedert eeuige jaren heeft de aardappelteelt een nieuw tydperk kunnen intreden dauk zij tal rijke en aanhoudende opzoekingen die de verschillende voorwaarden tot het ver krijgen der grootste opbrengsten beter hebben bepaald. Onder deze voorwaarden zullen wij de gewichtigste doen kennen A. Voorbereiding van den grond. Vóór den winter zal de grond diep (30 a 40 centimeters) losgemaakt worden. In dien de grond met onkruid bedekt is en zich vastgezet heeft door de wiuterregens, zoo zal eene gewone beploeging in de lente de voorbereiding volledigen. Is de grond mul gebleven en droogt hij goed op, zoo neme meu eenvoudig zijne toevlucht tot den hakploeg exlirpaleurHet noo- dige eggen zal deze bemerkiug volgen. B. Vruchtbaarmaking van den grond. In 't algemeen worden de beste uit slagen bekomen met het gezamenlijk ge bruik van stal- en scheikundigen most. Onder deze laatste stippen wij de phos- phaten aan (superpbosphaat 400 a 600 kiigr.; geprecipiteerd phosphaat 150 a 200 kilogr. Thomas phosphaat 400 a 800 kilogr.) alsook de soda-nitraal te ge- bruikeu iu de hoeveelheid vau 150 a 300 kilogr per hectaar. Wat de stalmest betreft, deze zal on- deigeploegd worden vóór den winter in middelmatige hoeveelhoid en in half ver teerdon toestaud. In de gronden arm aan potasch, zal men deze bemesting volledigen met 200 kilogr. potasch sulphaat. Er dient opge merkt te worden dat de potaschzouten rijk in chloruur, zooals kaïniet, carnal- liet, chloor-potasch enz. niet aan te raden zijn als rechtstreeksche bemesting der aardappelen. De potaschmesten moeten de voorafgaande vrucht toegediend wor den zoo niet oefenen zij eenen schade lijken invloed uit op de hoeveelheid en bijzonder op de hoedanigheid der op brengst. C. Uitkieting der plantaardappélen. Men zal slecht als plantgoed gebruiken aardappelen van middelmatige dikte en voortkomende van planten, die overvloe dig opgebracht hebben. Het bijeenzame len en uitkiezen van het plantgoed zal gedaan worden bij bet uitdoen do aard appelen. D. Planting. Volgens den grond en de weersgesteldheid, zal de planting ge schieden van den 25 Maart tot den 1 Mei. Zoo zij later geschiedt, zal de opbrengst kleiner zijn. E. Afstand der struiken. Men zal vermijden de struiken te ver van elkan der te zetten, ook behoort de beplanting zoo regelmatig te zijn als mogelijk. De afstand der struiken moet veranderen met de natuur en do rijkheid van den XX. DE PACHTHOEVE VAN HOUX. Het gevaar vergetend, dat hij liep, door zich alleen, in de kleeren zijner orde, te mid den van eene door den vijand bezette streek te wagen, begaf pater Olivier zich naar de hut van Val-de-l'Epine. Moeder Servais was bij het vuur gezeten en hief bij zijn binnenkomen het hoofd op. God zij dank sprak zijde arme man zal gelukkig zijn u te zien. Hij wacht u met ongeduld. Zij keerde zich naar een venster, dat op den tuin nitzag, en riep met lnide stem Margaretha, Tina, komthier is pater Olivier. De twee meisjes kwamen ijlings binnen. Daar is uw gids, hernam moeder Ger vais, terwijl zij op het blonde kind wees, dat hare pleegdochter eenen arm gaf. Het is wees, die door den ouden Trudaine is opgenomen. Zy zal u naar den edelman bren gen, die bij haren pleegvader wordt ver zorgd. Is het een edelman vroeg de monnik verwonderd. Ju, antwoordde Tina, vooruittredend. Hoe heet hij Ik weet het nietalleen weet ik, dat hij een uwer vrienden is. Meermalen heeft grond zooals ook met de aau te kwecken soort. Ouder bet opzicht van den over vloed der opbrengst is de gunstigste af stand tusschen de rijen van 50 tot 60 cen timeters met eeneu afstand tusschen de planten eener zelfde rij van 30 tot 50 centimeters. F. Ziekte. De aardappelziekte zal voorkomen eu bestreden worden met de Bordeauxsche pap. L. Van den BerckLandbouwing. Op onze can- tonnale veekeu ring van Woens dag, 10" dezer, werden verschei dene schoone stieren met tanden aangeboden voor de stiereu zonder tanden, de koeien eu veer- zeu was do keuring zonder groot belang. Behalve eenige puike koeieu liet de keu ring, zoowel voor hoedanigheid als voor getal, veel te wenschen. Ongetwijfeld staan er in onze omschrijving merkweer- dige koeien die zoudeu dienen aange bracht te worden. Alleen Mr J. De Witte vau Aalst- Schaarbeek, is zijne geldpremie van ver leden juar komen afhalen en bekwam wederom den eersten prijs voor de koeiëu. De anderen dieren wareu verkocht. De prijzen zijn toegekend als volgt Stieren met tanden. 1* pry's M. jS, Van Wezen raad, Erem- bodegem, Terjoden. 2* prijs M. R. Van Lancker, Lede. 3e prijs W® Rasschaert, Lede. 4C prijs M. Jos. Cobbaut, Aalst-Mijlb. Jonge stieren 1® prijs M. Frans De Petter, Mijlbeke. 2® prijs M. Pb. De Rudder, Moorsel. 3® prijs M. H. De Cocq, Ererabodegem. Voor de koeien en veereen le prijs 100 fr. en zilveren' eermetaal, J. De Witte, Aalst. 2® prijs 75 fr. en bronzen eermetaal, Jos. Cobbaut, Mijlbeke. 3® prijs 75 fr. en bronzen eermetaal, Leonard Van Mol, St. Job. 4* prijs 50 fr. en bronzen eermetaal, (veers) Fr. De Schryver, Erembodegem. Reeds herhaalde malen hebben wij ge sproken over het nut der Kweeksyndi- cateu van iulandsch vee,zooals er bestaan te Aalst-Scbaarbeek, Borsbeke, Erpe.Wij verhopen dat er nieuwe inrichtingen van dien aard zullen ontstaan dit jaar in de omliggende gemeeute». De landbouwers leeren daar de middelen om tot verbete ring van bunnen veestapel te komen, en, voornamelijk door het mededingen van hunne geburen, krijgen zij iever op dit belangrijk vak, waar er toch nog zooveel verbetering kan gebracht worden. De ArroDdissementskeuring is bepaald op Dijnsdag 4 Mei, te Aalst, Veemerkt, in den voormiddag voor de stieren en 's namiddags voor de koeien. hij uwen naam, dien van M. de la Meilleraye en dien van Jean Chouan uitgesproken. Dat is vreemd mompelde de religieus. Maar, voegde hij erbij, laat ons vertrekken. Wij hebben geen oogenblik te verliezen. Ik geloof, dat de pachthoeve tamelijk ver afligt. Tina antwoordde niet. Zij had de oogen (gevestigd op de vlakte, waar verscheidene gewapende mannen verschenen. 'j Laat ons vluchten sprak zij, daar zijn de Blauwen Wij hebben juist tijds genoeg om de bosschen te bereiken. Het kind vloog naar buiten, door den geestelijke gevolgd. God behoede hen sprak moeder Ger- l vais, toen zij hen zag heengaan. P Een oogenblik later ontsnapte een zucht hare borstzij waren juist in het bosch ver dwenen. Tina kende het land zeer goed. Zij sloeg 7 een smal pad in, dat in bijna rechte lyn naar de pachthoeve van Houx leidde. De lange weg werd in stilte afgelegd. Op het oogen blik evenwel, dat de weg bijna ten einde was, vroeg Pater Olivier aan zijne jeugdige gids Mijn kind, gij hebt mij niet verhaald onder welke omstandigheden de gewonde door den liefderijken pachter is opgenomen. O, in zeer vreemde omstandigheden, P«ter. Indien men bet algemeen bijna eens is om to bekennen dat de Burgerwacht ge lijk ze heden bestaat,moet heringericht worden, dan dient er van den anderen kant ook bemerkt te worden dat do over- groote meerderheid des lands niet ver langt dat die nationale instelling een tweede leger worde om desnoods naar de grenzen te trekken. Neen, de Belgen en vooral de Vlamiu- gen zyu en blijven in overgroote meer derheid antimilitarist neen, zij willen niet dat het Duitsche of Franscue mili taire stelsel hier ingevoerd worde. Een vrijwilligersleger is voldoende om de inwendige orde en rust te bewaren waut ons tegen onze machtige naburen, willen verweren, ware de oorlog tusschen den steenen en den ijzeren pot. Het verslag van M. Ligy, in naam der middensectie betrekkelijk het ontwerp der herinrichting van de Burgerwacht,is verschenen, doch het volk is nog niet be vredigd alhoewel er merkelijke wijzigin gen zijn aan toegebracht. De dageu der wapenoefeningen zouden door de bevelhebbers zoodauig vastge steld worden, als 't best past aan de man schappen. Hoevolen zou men er uiet tellen aan wien het nooit passen zou om soldaatje te spelen Jaarlijks zouden er 10 verplichtende wapenoefeningen voor de manschappen van den eersten ban moeten plaats heb ben en die slechts 2 uren in plaats van drij mogen duren. De 2" ban zou maar aau 3 wapenoefeningen onderworpen'zijn. Do 10 dagen oefeningen in het kamp of elders worden verminderd op 6 dagen; aan dien dienst zullen alleen do wachten van den 1" ban, de 3 eerste jaren onder worpen zijn. Gelijk men ziet zou dit stelsel eindelijk op het alleman soldaat uitloopen en de droom der militaristen eindelijk verwe zenlijkt zijn. Geen verzwaringen der militaire lasten; het vrijwilligersleger ziedaar wat het Belgische volk wilt en zal blijven willen 9 9 9 Wat verschil bestaat er tus schen de roode socialisten en de donchisten ofte groene socialisien Op godsdienstig gebied verloochenen de roode socialisten de Godheid, ver stoeten allen eeredienst, verwerpen de leeringen der R. K. Kerk, spotten met de HH. Sacramenten en do godsdienstige ceremoniën eu haten de priesters en kloosterlingen. Op stoffelijk gebied willen de roode socialisten de bestaande samenleving ver nietigen, het huisgezin en den persoon lijken eigendom afschaffen, iu andere woorden, al wie eenigen eigendom bezit er, dadelijk en zelfs met geweld, van be- rooveu. Bij voorbeeld, iemand beeft het huis dat hij bewoont of het stuk grond dat hij bewerkt van zijne oudors geërfd, of heeft het kunnen koopen dank zij een werkzaam en spaarzaam leven, de roode - Kunt gij mij dat verhalen - Zeker, ik ben erbij tegenwoordig ge weest. Spreek dan. Op een avond gingen vader Trudaine i ik door het dal bij de pachthoeve, toen eensklaps het knallen van schoten en het ge raas van stemmen onze aandacht trok. Wij verborgen ons achter een struik en konden bij het licht der muan verscheidene Blauwen zien wegvluchten. Zij reden ons voorbij. Een hunner onderstende een als boer gekleedcn jongen man, die ziek of gewond scheen. n Juist toen zij achter de boomen zouden verdwijnen, klonk een schot; het peerd van den boer viel, eu deze rolde op den grond. Wij hoorden opnieuw geweerschoten, gevolgd door een klagend gesteun daarna werd het stil; de Blauwen waren verdwenen. Toen wij de pachthoeve wilden binnen gaan, bemerkten wij een lijk, dat in het gras lag. Vader Trudaine naderde het, betastte hot bewegiuglooze lichaam, en daar hij nog loven meende te bespeuren, droeg hij het zeer behoedzaam iu huis. De ongelukkige was inderdaad slechts bewusteloos weldra kwam hij tot zichzelven. En hoe maakt hij het thans? vroeg pater Olivier, die veel belang in dit verhaal scheen te stellen. socialisten zeggen dat hij het niet mag bezitten en willen het hem ontrooven ten voordeele van de algemeenheid vertegen- digd door den Staat. En de groene socialisten. Op godsdienstig gebied willen zij wat dcR.lv. Kerk ons voorhoudt, ten miuste de leiders willen het,maar hunne volgelingeu dat is wat anders, want de grocneu loopen ein delijk toch naardc rooden over. Op stoffelijk gebied willen de groene socialists u ook tot de inpalming door den Staat van al de goederen gerakeu, maar op eene andere wijze dan hunne roode ge zellen. Zij staan de klimmende belastiug voor. Nu wat is de klimmende belasting en was zullen hare gevolgen zijn Een christenc economist, een der ge leerdste mannen der wereld, M. Periu, zegt het ons. Do klimmende belasting is, zegt bij, de trapsgewijze inpalming vau al de goederen en rijkdommen door den Staat, de verarming van de hoogore stan den, de verdwijning van bet kapitaal tot groot nadeel van de werkersstandcu. Dus (Ze rooden willen dadelijk alles ste len ca rooven zelfs door moord en brand stichting en de groenen willen alle goederen en rijkommen trapsgewijze door den Staat doen inpalmen,'t is te zeggen, bet verken keêlen zonder bet te doen schreeuwen. Begrijpt ge nu, geëerde lezers, waarom men iu - Het Land van Aelst gedurig uitvalt tegen de rijke menschen Wat het verschil betreft dat er tusschen de roode en groeue socialisten bestaat, wij hoeven het u niet breedvoeriger uit to leggen; go zult het nu gemakkelijk be grijpen er bestaat maar verschil in de middelen om 't zelfde doel te bereiken Een aardige priester. Moest oen katholiek blad, uitbundigen lof aan ccnon socialist toezwaaien, bij iodere gelegen heid die zich aanbiedt, hem als een orakel voorstellen, het ware genoeg om hem, bij zijne makkers, voor verdacht te doen houden 1 Voor wat moet men dan aanzien eenen priester die, door een vuil eu goddeloos blad zooals liet Verbond vau Geerards- bergen is (eu ook Dcndergalm vau Aalst) gedurig wordt geprezen! Wat zou de man, zich verlegen gevoelen van in deu smaak te vallen eener redactie die niet op houdt den spot te drijven met de II. Kerk waarvan hij de minister is, met het ont zaglijk Sacrificie der Mis dat hij opdraagt, met de Sacramenten waarvan hij de be dienaar is geweest, met het gebenedijde Priesterschap waarmede bijt ot in der eeuwigheid is bekleed 1 {Zondagblad van Geerardsbergen.) Onze vader. Onze vader die het liberalism zijt.... Zoo bidden de socialisten. Iuderdaad, in eene redevoering welke hij te Seraing heeft uitgesproken, heeft gezel Vandcrvekle. dio weet wat hij zegt, uitgeroepeu Wij mogen onzen vader niet ver loochenen wij zijn de zonen van het liberalism. De katholickeu hebben het altijd ge zegd. Nu komt de zoou zelf hulde brou- geu aau den vader. Vandaag gevoelt hij zich betermis schien zal hij genezen. God geve het, mijn kind Ilij voegdo cr bij als sprak hij tot zicli- lven. O, zoo hij het eens ware Wie zegt ge Een vriend, wie ik veel te danken heb. Gij zult het weldra weten. Daar is do boederij ik ga zeggen, dat gij aangekomen zijt. En zonder antwoord te wachten, ijlde de kleine Tina naar het huis. Pater Olivier volgde haar. Eenige seconden later trad hij do eenvou dige woning binnen. Magdaleine, de boerin, trad met eenige moeite naar hem toe. De brave vrouw was nog niet hersteld van de mishandelingen, welke de soldaten van d'Orbois haar hadden doen ondergaan. Wees welkom, pater Onze weerde zieke verwachtte uwe komst met ongeduld. Zij wees op het bed, welks gordijnen het blecke, lijdende gelaat van een jongen man half overschaduwden. Met uitgestoken handen trad de religieus op het bed toe. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1